ustreznost

Policija ob nasilnem protestu v Ljubljani ravnala ustrezno in učinkovito

24. 11. 2020 14.45

Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je na odprtem delu seje, na kateri je razpravljal o ravnanju Policije na nasilnem protestu 5. novembra v Ljubljani, ugotovil, da je Policija svoje delo ob posredovanju opravila ustrezno, profesionalno in učinkovito. Po mnenju opozicije bi lahko to sicer presojala le stroka.

Prvi mož Sove: V povezavi s protestom 'izkazane določene mednarodne aktivnosti'

12. 11. 2020 16.50

Odbor Državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo danes ni končal seje, na kateri se je seznanil z dogajanjem ob četrtkovih nasilnih protestih v Ljubljani. Člani odbora so se odločili, da se bodo v petek na zaprtem delu seje podrobneje seznanili z dejavnostjo Sove pri spremljanju organizacije protestov.

38 podjetij za 37-milijonski posel Zavoda za blagovne rezerve

10. 11. 2020 06.00

Vrhunec epidemije in vrhunec zaslužkov dobaviteljev zaščitne opreme. Ta hip sta odprta dva večmilijonska posla, za katera se poteguje okoli 40 podjetij – 37-milijonski Zavoda za blagovne rezerve, ki izbira ponudnike trimesečnih strateških zalog, in prvi del 65 milijonov evrov vrednega štiriletnega skupnega javnega naročila 90 članov Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije. Izdatki za zdravstvene ustanove za opremo so namreč enormni, UKC Ljubljana je samo v drugem valu do zdaj kupil za 700 tisočakov opreme. Tako bo država s 50 milijoni evrov pomagala tistim zdravstvenim zavodom, ki se bodo za povračilo stroškov prijavili do nedelje, 15. novembra.

Država plačala 100 tisočakov za dodatno opremo doslej neuporabnih ventilatorjev SiriusMed

05. 11. 2020 17.00

Večina od 90 ventilatorjev SiriusMed R30, za katere je država podjetju Geneplanet plačala skoraj 3,3 milijona evrov ali 36.400 evrov za en ventilator, je bila doslej v skladiščih bolnišnic, saj so bili brez dodatne opreme za bolnike s covidom-19 neuporabni. Tako je Zavod za blagovne rezerve od podjetja Medicotehna za skoraj 100 tisočakov kupil posebne cevi, vlažilce in kompresorje za 64 ventilatorjev SiriusMed, da jih 11 bolnišnic, v katerih se tre bolnikov s covidom-19, sploh lahko uporablja. 46 ventilatorjev Bellavista 1000 ima še vedno prepoved uporabe, saj obstaja tveganje za povzročitev smrti bolnika. Analiza Dejstev – bolnišnice imajo na voljo 482 ventilatorjev za bolnike s covidom-19.

Ukrepanje Janševe vlade ob epidemiji: DZ odredil parlamentarno preiskavo

27. 10. 2020 19.30

DZ je na zahtevo LMŠ, Levice, SD in SAB odredil parlamentarno preiskavo za ugotovitev dejanskega stanja in morebitne politične odgovornosti pri ukrepih, povezanih z epidemijo in blaženjem njenih posledic. Preiskava zajema čas vlade Janeza Janše, medtem ko na zahtevo koalicije že poteka preiskava, ki zajema tudi ukrepanje pred tem.

Huawei: Način odločanja o tem, kdo je dobavitelj z visokim tveganjem, je nejasen

06. 10. 2020 13.31

V družbi Huawei so se odzvali na namero slovenske vlade, da jih označi kot dobavitelje z visokim tveganjem. Po njihovih besedah smo prva država v Evropi, ki se je odločila za "tako strog in diskriminatoren ukrep". Nobena skrivnost sicer ni, da Kitajska redno uporablja bližnjice za pridobitev tehnoloških prednosti.

Agencije kritične do predloga zakona, ki 'posega v njihovo neodvisnost'

05. 10. 2020 15.25

Javne agencije so bile v odzivu na združevanje agencij kritične, saj jih, kot trdijo, nihče ni obvestil, da se pripravlja omenjeni predlog zakona. Prav tako so mnenja, da združevanje bistveno vpliva na njihove pristojnosti in delovanje, hkrati pa tudi posega v njihovo neodvisnost. V Agenciji za civilno letalstvo medtem opozarjajo, da "predlagana ureditev v principu krši mednarodnopravno vzpostavljeni sistem".

Po utopitvi 10-letnika: nadzor nad delom CSD ni ugotovil nepravilnosti

26. 08. 2020 11.11

Po utopitvi 10-letnega dečka v Soči pod solkanskim jezom sta bila sprožena dva nadzora, eden nad delom policije in drug nad delom tamkajšnjega Centra za socialno delo. Medtem ko so pri prvem ugotovili napake in napovedali spremembe v postopku obveščanja, pa v nadzoru nad delovanjem delavk CSD Severna Primorska niso odkrili napak. So pa predlagali pripravo novih, ustreznejših smernic sodelovanja.

V Solkanu pričeli s postavitvijo barvnih oznak dvigovanja gladine vode

21. 08. 2020 14.53

Po tragični nesreči na kopališču v Solkanu, v kateri je umrl desetletni otrok, je občina Nova Gorica že pričela s postavitvijo barvnih oznak dvigovanja gladine vode. Da bi prišli do rešitve, pri kateri ne bo potrebna prepoved kopanja, že potekajo pogovori med Ministrstvom za infrastrukturo, HSE in SENG. V primeru, da do skupne rešitve ne pridejo, bo župan z odlokom primoran omejiti kopanje na nevarnem odseku, kljub temu, da so domačini odločno proti.

Hrvaška na rdečem seznamu, v odloku 21 izjem

21. 08. 2020 06.22

Hrvaška je od polnoči na rdečem seznamu držav z več kot 40 okuženimi z novim koronavirusom na 100.000 prebivalcev, kar pomeni karanteno po vstopu v Slovenijo. Slovenci, ki so še tam, se lahko brez karantene vrnejo do ponedeljka do polnoči. Za koga pa ta na meji ne bo odrejena?

Hrvaška na rdečem seznamu, katere so izjeme?

20. 08. 2020 08.27

Vlada je Hrvaško uvrstila na rdeči seznam držav, kar pomeni 14-dnevno karanteno ob vrnitvi. Tisti, ki so že na Hrvaškem, bodo imeli čas za vrnitev še v ponedeljek. Lastniki nepremičnin in plovil pa bodo imeli dva dni oziroma 48 ur, da na Hrvaškem uredijo vse potrebno. Ob izboljšanju epidemiološke slike pri naših južnih sosedih bo vlada Hrvaško znova uvrstila na rumeni seznam. Z odlokom so določili tudi številne izjeme, za katere karantena ob vračanju iz sosednjih držav na rdečem seznamu (zaenkrat samo Hrvaška) ne velja.

Stroka: Direktor policije bi moral zavrniti Hojsa, politika mora ukrepati

11. 08. 2020 06.17

"Če bi imeli normalno situacijo na Ministrstvu za notranje zadeve, če bi vsak razumel svoj položaj, kaj je torej pristojnost ministra in kaj generalnega direktorja policije, potem je direktor tisti, ki bi moral te usmeritve v delu, ki so nezakonite, zavrniti," opozarja strokovnjak za policijska pooblastila doc. dr. Miroslav Žaberl, profesor na Fakulteti za varnostne vede v Mariboru.

Državni sekretar Žan Mahnič že napoveduje, da morajo kriminalisti, ki (nalašč) niso opravili svojega dela, odgovarjati

10. 08. 2020 08.12

Vse bolj se potrjuje, da ima revizija kriminalističnih preiskav na Nacionalnem preiskovalnem uradu, ki jo je direktorju policije odredil notranji minister Aleš Hojs, povsem politično ozadje. Najbolj bo spet na udaru preiskava domnevnega pranja iranskega denarja v Novi ljubljanski banki, saj se vladajoča stranka ne strinja s tem, da je tožilec Jaka Brezigar zavrgel ovadbo njihove parlamentarne preiskovalne komisije zoper vseh deset vodilnih bančnikov v NLB.

Trgovci zagotavljajo, da so razkužila ob vhodih v trgovine ustrezna

07. 08. 2020 10.27

Potem ko je Zveza potrošnikov Slovenije pred dnevi pozvala k preverjanju razkužil, nameščenih ob vstopu v trgovine, restavracije in javne ustanove, saj naj ne bi bila povsod ustrezna, je več trgovcev zatrdilo, da spoštujejo vsa navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Zaloge krvi nizke, omejitve pri darovalcih, ki so nedavno prišli iz Hrvaške

28. 07. 2020 16.21

Zaloge krvi v Sloveniji so še vedno majhne, zato pristojni vabijo ljudi, da se v čim večjem številu udeležijo krvodajalskih akcij. Darovalci morajo svoj prihod vnaprej napovedati in izpolnjevati nekatere pogoje. Med drugim se v zadnjih 14 dneh niso smeli gibati v državah, ki niso na seznamu epidemiološko varnih, trenutno torej tudi ne na Hrvaškem.

Titova cesta v Radencih ostaja Titova

27. 07. 2020 09.29

Župan občine Radenci Roman Leljak bo očitno moral popustiti pritisku skupine občanov, ki si prizadeva, da razveljavi odlok mestnega sveta, da se Titova cesta preimenuje v Cesto osamosvojitve Slovenije. Ustavno sodišče namreč meni, da bi z njegovo izvršitvijo lahko nastale "nezanemarljive posledice, če bi bila naknadno ugotovljena njegova protiustavnost oziroma nezakonitost". Sodišče v sklepu pojasnjuje še, zakaj primer v Radencih ni enak primeru v Ljubljani.

Moravčani dolga leta opozarjali na nepravilnosti, zdaj so dobili potrditev

22. 07. 2020 11.26

Ljubljanski kriminalisti so kazensko ovadili odgovorne osebe podjetja z območja Moravč, neuradno gre za družbo Termit, zaradi kaznivega dejanja obremenjevanja in uničevanja okolja. Ugotovili so, da je podjetje obratovalo v nasprotju z izdanim okoljevarstvenim dovoljenjem. Moravčani so dolga leta opozarjali, "da se na območju Občine Moravče dogajajo stvari, ki se ne bi smele dogajati in ki škodijo naravi, predvsem pa zdravju ljudi, ki živijo okoli območja deponije". Župan Balažic zato pozdravlja začetek kazenskega postopka. V podjetju Termit sicer zatrjujejo, da o tem niso seznanjeni in da bi jih morebitna vložitev kazenskih ovadb močno začudila.

Nadzor mesnic: rezultati najboljši doslej

02. 07. 2020 12.04

Inšpektorji Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so tokrat pod drobnogled vzeli mesnice. Pregledali so jih 117, spodbudna novica pa je, da pri kar 72 niso odkrili neskladij, kar je najboljši rezultat doslej. Očitno se nadzori obrestujejo, ugotavljajo ob tem. V štirih od 35 odvzetih vzorcev mesa je bila odkrita salmonela. 

EU naj bi odprla meje za 14 varnih tretjih držav

29. 06. 2020 21.33

Evropska unija se je dogovorila glede seznama epidemiološko varnih tretjih držav, za katere naj bi članice s 1. julijem usklajeno odpravile omejitve na zunanji meji. Med 14 varnimi državami pa ni ZDA, Brazilije in Kitajske.

Gorenjsko podjetje izdela do 200.000 kirurških mask na teden

26. 06. 2020 15.06

Po vrhuncu epidemije je zanimanje za izdelavo zaščitnih mask med domačimi podjetji upadlo. V gorenjskem podjetju Le-tehnika pa so se pred mesecem dni vendarle lotili proizvodnje in prejšnji teden pridobili potrdilo o ustreznem standardu za kirurške maske v EU. Trenutno jih izdelajo do 200.000 na teden in jih že prodajajo v Sloveniji in po Evropi.

7 vladam, 6 ministrom za delo in 13 za zdravje dolgotrajne oskrbe ni uspelo urediti

15. 06. 2020 13.00

Bo zakon o dolgotrajni oskrbi po 18 letih preigravanj uspelo sprejeti osmi vladi, tretji Janševi? Politika je spisala šest predlogov zakonov, kot prioriteto to vestno pisala v koalicijske pogodbe, v praksi pa to ni bila nikoli osrednja politična točka. Vselej se je zataknilo pri denarju, ki ga je bilo po drugi strani za analize, strategije vedno dovolj. Bi prelaganje pristojnosti med ministrstvoma za zdravje in delo k cilju pripeljalo samostojno ministrstvo za starejše?

Bruselj priporoča odprtje notranjih mej s ponedeljkom, zunanjih postopno s 1. julijem

11. 06. 2020 15.28

Evropska komisija je priporočila odpravo vseh omejitev na notranjih mejah v EU, uvedenih zaradi pandemije novega koronavirusa, s ponedeljkom. Začetek postopnega odpiranja zunanje meje unije pa priporoča s 1. julijem. Komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson pričakuje, da bodo vse države upoštevale priporočilo glede zunanje meje.

O obrazcih za oskrbovance domov: Šlo je le za orientacijo zdravnikom

05. 06. 2020 10.09

Koordinacija, ki je domovom starejših pomagala pri preprečevanju širjenja novega koronavirusa, oskrbovancem ni zapirala poti v bolnišnico, pravi član koordinacije in direktor Klinike Golnik Aleš Rozman. Obrazce, ki so zaokrožili v javnosti, so po njegovih besedah pripravili za informiranje dežurnih zdravnikov, ki bolnikov niso poznali. Ministrstvo za zdravje je medtem Zdravniški zbornici Slovenije in Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije poslalo zahtevo za takojšnjo izvedbo izrednega strokovnega nadzora s svetovanjem v domovih za starejše.

Poslanci podprli predlog nedeljskega zaprtja trgovin

27. 05. 2020 08.21

DZ je s 65 glasovi za in 12 proti presodil, da je predlog novele zakona o trgovini, ki predvideva nedeljsko zaprtje trgovin in ga je v DZ na podlagi poziva sindikata vložila Levica, primeren za nadaljnjo obravnavo. Slišati je bilo mnoge pozive k socialnemu dialogu, zato je v nadaljevanju obravnave pričakovati usklajevanje med socialnimi partnerji.

Blagovne rezerve podpisale sporazum z Geneplanetom, Acron pa pozvale k spremembi cen

12. 05. 2020 19.25

Zavod za blagovne rezerve je s podjetjem Geneplanet podpisal sporazum glede vračila nekaterih že dobavljenih ventilatorjev in prekinitve pogodbe za še nedobavljene. Vračilo denarja pričakujejo v osmih dneh. Podjetje Acron pa so pozvali k modulaciji cen in dobavnih rokov za zaščitne maske, so pojasnili.

Izbrskali smo dokaze: Bureau Veritas je dvakrat potrdil lažno verodostojnost Acronovih certifikatov

12. 05. 2020 06.00

“Certifikat je verodostojen” in “iskalnik potrjuje verodostojnost”, tako je zunanja kontrolna hiša  Bureau Veritas, ki jo je najel Zavod za blagovne rezerve, označila dva Acronova certifikata, ki ju mi nismo našli v isti bazi kot Bureau Veritas, bodisi je lažnost potrdil kitajski laboratorij oziroma laboratorij sploh ni pristojen za certificiranje FFP2 mask. V Bureau Veritas prst usmerja tudi Zavod za blagovne rezerve, ki napoveduje pogajanja z Acronom za nižjo ceno in skrajšanje čakalnih rokov. Mi pa smo medtem iz Kitajske dobili že drugo potrditev o lažnem dokumentu.

Zaloge krvi so nizke, primanjkuje predvsem krvi krvne skupine A+ in 0+

06. 05. 2020 15.45

Krvodajalci kljub izrednim razmeram prejemajo vabila za odvzem, saj bolnišnice še vedno potrebujejo kri. Zaloge krvi so nizke, ker je bilo v zadnjih tednih zaradi spremenjenih pogojev darovanja in epidemije krvodajalcev manj. Zaradi ponovnega vzpostavljanja rednih zdravstvenih programov v bolnišnicah se potrebe po krvi povečujejo. Trenutno primanjkuje predvsem krvi krvne skupine A+ in 0+, zato so še posebej vabljeni krvodajalci teh krvnih skupin.

Šarec o parlamentarni preiskavi koalicije: Lisica bi preiskovala, koliko kokoši je izginilo

05. 05. 2020 12.17

Koalicijske SDS, SMC, DeSUS in NSi so prehitele opozicijo in same vložile zahtevo za parlamentarno preiskavo o nabavi zaščitne opreme za obdobje od 1. februarja do 30. aprila. Takoj za to napovedjo so uvedbo parlamentarne preiskave napovedali tudi v opoziciji, ob tem pa obtožili koalicijo, da želijo preiskovati sami sebe. Odgovore od vlade glede nabave zaščitne opreme pa opozicija zahteva tudi na komisiji za nadzor javnih financ, na kateri sta bila tudi predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel in nekdanji direktor blagovnih rezerv Anton Zakrajšek.

Gale: Bil se je pravi boj med MGRT in MORS, kdo bo imel nadzor nad pregledovanjem ponudb

05. 05. 2020 16.49

Kdo je v resnici odločal, kdo bo dobil milijonske posle za zaščitno opremo? V zapletenem sistemu šestih ministrstev, predvsem gospodarskega, obrambnega in zdravstvenega, upravo za zaščito in reševanje, blagovnih rezerv, pa medresorske delovne skupine in projektne skupine se je odgovornost zameglila, ali kot pravi žvižgač Gale: "Preko Terčeta in nekaterih drugih zaposlenih sem izvedel, da se je med MGRT in MORS bil pravi boj, kdo bo imel nadzor nad pregledovanjem ponudb". MORS odgovarja, Medresorska skupina je odločala le o 23 od 59 sklenjenih poslov. Prejšnji četrtek je primat nad skupino prevzel Počivalškov MGRT.

Pritiski in sumljivi posli na zavodu naj bi se poglobili s prihodom Terčeta, pogodbo mu je prekinil žvižgač Gale

04. 05. 2020 16.29

Ves čas je blatil delo javnih uslužbencev, grozil z odpovedmi, obtoževal zaposlene koruptivnosti, nesposobnosti, vrgel celo plastenko čez sejno sobo, pripoveduje žvižgač Ivan Gale o Počivalškovem zaupniku Mitji Terčetu, ki da se je že od začetka obnašal kot direktor. Galetu je prekipelo in prav on mu je prekinil pogodbo z zavodom. Pritiski in sumljivi posli naj bi se na zavodu poglobili prav s Terčetovim prihodom, ki naj bi vse vodil, a podpisovali so zaposleni na zavodu. Terče pa: "Ne morem si pojasniti, zakaj se Gale tako brezkompromisno laže."