utemeljitev

Sodniku službo, zaporniku prostost. O čem vse odloča predsednik republike?
05. 10. 2022 06.00
Poveljuje Slovenski vojski, predlaga ustavne sodnike, Varuha človekovih pravic, guvernerja Banke Slovenije, imenuje denimo šefa Komisije za preprečevanje korupcije. Zaporniku lahko vrne svobodo in v nekaterih primerih razpusti parlament. Kakšno moč ima predsednik republike in kakšne kadrovske rošade čakajo Pahorjevega naslednika? Kaj pa pristojnosti predsednikov v naši soseščini in ZDA?

Pomilostitev zapornikov in dosmrtne kazni - kaj pravijo kandidati?
14. 10. 2022 06.00
Predsedniške volitve se bližajo, Pahorjev naslednik pa bo imel kar nekaj pomembnih nalog. Med drugim ima tudi možnost, da obsojenega, ki že ali pa še namerava prestajati zaporno kazen, pomilosti. So predsedniški kandidati naklonjeni pomilostitvam? Verjamejo v druge priložnosti? Kako bi se lotili pomanjkanja kadra v zaporih in kaj menijo o dosmrtni zaporni kazni?

Nobelova nagrada za kemijo trem znanstvenikom za razvoj klik kemije
05. 10. 2022 11.59
Nobelovo nagrado za kemijo bodo letos prejeli Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal in Karl Barry Sharpless "za razvoj klik kemije in bioortogonalne kemije," je danes sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti. Sharpless bo tako postal peti posameznik v zgodovini z dvema Nobelovima nagradama, potem ko je bil nagrajen že leta 2001.

'Ukrajinska zmaga na vzhodu države je balzam za dušo'
14. 09. 2022 09.46
"Molili smo, da bi nas osvobodili brez boja, brez prelite krvi. In to se je tudi zgodilo," so besede prebivalcev Izjuma, ki ga je Ukrajina osvobodila po šestih mesecih ruske okupacije. Da je njihova zmaga na območju balzam za dušo, pravijo. A oddaljeni zvoki obstreljevanja ostajajo kot opomini, da je nevarnost blizu ter da vojna še ni dobljena. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v torkovem nagovoru sporočil, da so ukrajinske sile od začetka meseca osvobodile že okoli 8000 kvadratnih kilometrov ozemlja. Na nekaterih osvobojenih predelih pa da so že začeli izpolnjevati svoje družbene obveznosti do ljudi, kot je npr. izplačevanje pokojnine. Zelenski je danes tudi prvič obiskal deokupirano mesto Izjum.

V 14 od 15 zabojev, ki so jih našli pri Trumpu, tajni dokumenti
26. 08. 2022 19.55
14 od 15 zabojev z dokumenti, ki so jih odkrili na posestvu nekdanjega predsednika Donalda Trumpa na Floridi, je vsebovalo dokumente z oznako tajnosti, vključno s stopnjo strogo tajno, izhaja iz overjene izjave FBI, v kateri Zvezni preiskovalni urad podaja razloge za nedavno izvedene hišne preiskave. 32 strani dolga izjava ponuja doslej najnatančnejši opis dokumentov, ki so se nahajali na Trumpovem posestvu Mar-a-Lago. Večina vsebine zapisnika je sicer zakrita. Trumpovi kritiki so prepričani, da je Trump dokumente hranil nezakonito.

Tajvan in Kitajska – nerešljiva dilema?
20. 08. 2022 07.00
Ob obisku predsednice predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi na Tajvanu se je tudi na prve strani slovenskih medijev prestavila dilema in konflikt glede tajvanske neodvisnosti. Nestabilnosti na relaciji Tajpej – Peking in vprašanje tajvanske neodvisnosti po mnenju avtorja te kolumne predstavljajo trenutno največji obstoječi vir tveganja za izbruh oboroženega spopada med velikimi silami; po domače rečeno, tretje svetovne vojne. Uničujoči potencial tega spora pa ni posledica kulturnih oz. političnih razlik med stranema, temveč neskladnosti med dvema pomembnima elementoma sodobnih mednarodnih odnosov: samoodločbo narodov na eni strani in spoštovanjem mednarodnih pogodb na drugi. Vsaka izmed obeh strani namreč svoje stališče upravičeno utemeljuje na enem izmed teh dveh elementov, kar ustvarja nerešljivo dilemo: kdo bo prvi popustil, čeprav je njegova pozicija upravičena in utemeljena?

1. septembra začetek zbiranja podpisov za referendum o spremembah zakona o vladi
05. 07. 2022 16.35
Vodstvo DZ je rok za začetek zbiranja podpisov za razpis referenduma o spremembah zakona o vladi določilo 1. september. Pobuda za razpis referenduma, ki so ga v preteklem tednu vložili v SDS, izpolnjuje zahtevane zakonske pogoje. 35-dnevni rok za zbiranje 40.000 podpisov se bo iztekel 5. oktobra, so potrdili v kabinetu predsednice DZ.

SDS vložila podpise za razpis referenduma o spremembah zakona o vladi
29. 06. 2022 15.19
SDS je vložila podpise za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o spremembah zakona o vladi. Te so po njihovem mnenju problematične zato, ker povečujejo število ministrstev za tri, kar pomeni trikrat večje stroške, je na novinarski konferenci zatrdil poslanec SDS Branko Grims. Koliko podpisov so vložili, v SDS ne razkrivajo. V koalicijskih strankah Svoboda, SD in Levica medtem menijo, da SDS s tem želi le zavlačevati postopek formiranja nove vlade.

Žižek: Ko se Putin primerja s Petrom Velikim, ni več treba brati med vrsticami
22. 06. 2022 16.36
Najmanj, kar dolgujemo Ukrajini, je popolna podpora in za to potrebujemo močnejši Nato, meni svetovno znani filozof Slavoj Žižek. V svoji kolumni za britanski časnik The Guardian se je namreč zavzel za bolj odločen odgovor Evrope na vojno v Ukrajini. Kot pravi, je treba Putinove imperialistične ambicije brezpogojno zavrniti. Kritizira tudi nekatere levičarje, ki skušajo zavzeti bolj nevtralno stališče. "Danes posameznik ne more biti levičar, če ne stoji nedvoumno za Ukrajino," je prepričan Žižek.

Sodišče dečka v komi razglasilo za mrtvega: 'Življenjska podpora naj se konča'
13. 06. 2022 15.08
Višje britansko sodišče je prišlo do zaključne odločitve v primeru 12-letnega dečka Archieja Battersbeeja, ki je že od aprila, ko je v incidentu na domu utrpel hude poškodbe, središče pravnega spora. Zdravniki, ki zdravijo otroka v bolnišnici Royal London Hospital, namreč trdijo, da bi bilo treba njegovo življenjsko podporo končati, saj naj bi bil otrok možgansko mrtev. Zdaj je zdravnikom prikimalo tudi višje britansko sodišče, ki je 12-letnika razglasilo za mrtvega. Odločitev sodišča pa je staršema zadala uničujoč udarec. "Njegovo srce še vedno bije. Dokler tako ne odloči bog, ne bom sprejela, da mora oditi," je dejala njegova mama.

Zelena luč zaostritvi pravil za uvedbo nadzora na notranjih mejah
10. 06. 2022 18.45
Notranji ministri EU so dosegli dogovor o pogajalskem izhodišču o reformi zakonika o schengenskih mejah, ki med drugim zaostruje pravila glede ponovne uvedbe nadzora na notranjih mejah. Slovenska notranja ministrica Tatjana Bobnar je ob tem poudarila, da mora biti ta nadzor začasen.

Bobnarjeva: Prevzemam mandat po pravnem barbarstvu, najbolj brutalnem v Policiji
02. 06. 2022 11.03
"Prevzemam mandat notranje ministrice po dveletnem pravnem barbarstvu, ki je bilo na Ministrstvu za notranje zadeve in v Policiji, po vsej verjetnosti, najbolj brutalno od vseh državnih institucij. Nikoli več se ne sme zgoditi, da politika vpreže Policijo. Nikoli več se ne sme zgoditi, da z njeno pomočjo dvigne roko nad ljudi," je v prvem intervjuju povedala nova ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar, ki opozarja, da je bila Policiji v minulih dveh letih storjena nepopisna škoda. V posebnem pogovoru za 24ur.com je napovedala, da bo letošnja slovesnost ob Dnevu Policije, simbolično, na Kongresnem trgu v Ljubljani, kjer se želi tudi opravičiti državljanom.

Začetek priprave državnega prostorskega načrta za avtocestni priključek Kranj sever
04. 05. 2022 15.24
Ministrstvo za okolje in prostor je v torek javno objavilo pobudo za pripravo državnega prostorskega načrta za avtocestni priključek Kranj sever. Na pripravljeno gradivo je do 10. junija možno podati predloge in pripombe. Gre za prvi korak do državnega prostorskega načrta za projekt, ki ga v Kranju že težko čakajo.

Ruska raketa zadela strateško pomemben most med Odeso in Moldavijo
26. 04. 2022 06.38
V okviru diplomatskih prizadevanj za ustavitev vojne je generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres obiskal Moskvo, kjer se je srečal z zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom. Ministru je dejal, da je ena stvar jasna: "Medtem ko na ozemlju Rusije ni ukrajinskih tankov, pa so ruske čete prisotne na ozemlju Ukrajine." ZDA pa v ameriškem letalskem oporišču Ramstein v Nemčiji gostijo pogovore o dolgoročnih varnostnih potrebah Ukrajine, ki se trenutno še vedno brani pred rusko ofenzivo. Poljski pa se obeta ukinitev dobave ruskega plina. Ruski energetski gigant Gazprom je namreč sporočil, da bodo vse dobave plina v državo ustavljene. Ruska raketa pa naj bi med obstreljevanjem zadela tudi strateško pomemben most med Odeso in Moldavijo.

Odločitev Združenih narodov: za uporabo veta bo potrebna utemeljitev
26. 04. 2022 20.01
193-članska Generalna skupščina Združenih narodov je sprejela resolucijo, ki bo od petih stalnih članic Varnostnega sveta Združenih narodov zahtevala, da vsako uporabo pravice veta tehtno utemeljijo. Pobudo za reformo uporabe veta, ki so jo v dvorani pozdravili z aplavzom, je spodbudila ruska invazija na Ukrajino.

Kanye West preskočil grammyje in izjavil, da bo poiskal pomoč
06. 04. 2022 07.00
Ameriški raper je nekdanji soprogi pred podelitvijo nagrad grammy dejal, da se umika iz javnega življenja z namenom, da si poišče strokovno pomoč. Umetnik, ki je za svoje ustvarjanje prejel dva zlata gramofona, se prireditve ni udeležil, zaenkrat pa ni znano, ali se trenutno resnično nahaja v za njegovo stanje primerni ustanovi.

Veterani: Odstranitev zastave v Kijevu pomeni zanikanje lastne državnosti
01. 04. 2022 13.08
V Zvezi veteranov vojne za Slovenijo (ZVVS) so ogorčeni zaradi ravnanja osebja na slovenskem veleposlaništvu v Kijevu, ki je snelo zastavo Slovenije zaradi podobnosti z rusko. S tem je javnost seznanil odpravnik poslov v Kijevu Boštjan Lesjak. Odstranitev zastave pomeni zanikanje lastne državnosti, so sporočili. Obenem je ZVVS kritična do "igračkanje oblasti z državno zastavo in državno himno". MZZ je sicer nato sporočilo, da so ukrajinski organi okrepili varovanje veleposlaništva in vrnili zastavo na drog pred stavbo.

Pahor: Putin je podcenjeval odziv Zahoda
03. 03. 2022 21.32
Kako ruskega predsednika Vladimirja Putina po tednu dni invazije na Ukrajino vidi predsednik države, ki se je z njim srečal največkrat med slovenskimi politiki v zadnjih 20 letih? Njegova odločitev za vojno ga je šokirala. "Mislim, da je predsednik Putin sprejel to odločitev zaradi napačne presoje. Mislim, da je podcenjeval odziv Zahoda," je dejal.

Fides: Odločitev ustavnega sodišča nas ne bo odvrnila od zahteve po izstopu iz plačnega sistema
11. 02. 2022 18.48
V zdravniškem sindikatu Fides pravijo, da jih odločitev ustavnega sodišča, ki je zadržalo 48. člen protikoronskega zakona, ni presenetila. Prav tako jih ta odločitev ne bo odvrnila od njihove temeljne zahteve po izstopu zdravnikov in zobozdravnikov iz sistema plač v javnem sektorju. Vložitev pobude za ustavno presojo s strani sindikatov po mnenju Fidesa kaže na odnos predstavnikov dela družbe do zdravstva in bolnikov. Ob tem napovedujejo, da se bo v torek sestal glavni stavkovni odbor sindikata.

Goznikar zanika pošiljanje grozilnih pisem z naboji
03. 02. 2022 11.37
Policija naj bi imela dovolj dokazov, da za pošiljkami s strelnimi naboji, ki so jih prejeli visoki predstavniki aktualne vlade in njeni zavezniki, stoji Teodor Goznikar iz Celja, sicer odkrit podpornik vlade in član stranke SNS. Goznikar je pošiljanje nabojev zanikal in dejal, da je v šoku. Potrdil pa je, da so celjski policisti z njim pred dvema dnevoma opravili razgovor kot z enim od sedmih osumljencev v tej zadevi. Predsednik SNS Zmago Jelinčič je sicer zatrdil, da Goznikar od včeraj ni več član stranke.

Nova Zelandija zagovarja 'sistem, ki deluje', noseči novinarki predlaga novo prijavo
31. 01. 2022 11.33
Potem ko je v svetovnih medijih zaokrožila zgodba Charlotte Bellis, noseče novinarke, ki je zaradi strogih ukrepov, ki jih je v luči epidemije covida-19 sprejela novozelandska vlada, obtičala v Afganistanu, so se pojavili pozivi oblastem, naj vendarle prilagodijo kriterije za vstop v državo in dodelitev obvezne karantene nosečnicam. In medtem ko se Nova Zelandija ukvarja z birokracijo, je njena zgodba na drugi strani naletela tudi na kritike opazovalcev, borcev za pravice žensk in samih Afganistancev.

Belgija si bo pri upravljanju epidemije pomagala s koronskim barometrom
22. 01. 2022 09.54
Belgija si bo v prihodnje pri upravljanju epidemije covida-19 pomagala s posebnim koronskim barometrom. S pomočjo tega novega orodja bodo oblasti povezale odločanje o omejitvenih ukrepih s stanjem v bolnišnicah, je v petek naznanil belgijski premier. Na Irskem so medtem odpravili večino omejitev zaradi pandemije covida-19, raziskava ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) pa je ugotovila, da so cepiva in še posebej poživitveni odmerki zelo učinkoviti proti koronavirusni različici omikron.

Nova žrtev političnega kadrovanja na Pošti Slovenije: 'S podjetjem delajo kot svinja z mehom'
30. 12. 2021 14.56
Zadnja žrtev kadrovanja na Pošti Slovenije, ki vse odkar je na mesto vršilca dolžnosti generalnega direktorja prišel Tomaž Kokot, odpušča politične nasprotnike in zaposluje prijatelje iz vrst stranke SDS, je strokovni koordinator v pravnem oddelku, sicer član LMŠ. Pred dvema dnevoma je prejel odpoved delovnega razmerja iz poslovnih razlogov. "Nimam prave strankarske izkaznice in preveč jasno nasprotujem slabemu delu," pa je pojasnil svojim 6000 sodelavcem. In od njih prejel izjemen odziv.

Moskva sankcije EU proti skupini Wagner označila za histerijo
14. 12. 2021 18.09
Potem ko je Evropska unija proti skupini ruskih plačancev Wagner uvedla sankcije, so v Moskvi potezo označili za histerijo Zahoda. Na ruskem zunanjem ministrstvu so dejali, da bi lahko na ta neprijateljski ukrep tudi odgovorili. Predsednik Vladimir Putin je medtem zahteval tudi takojšnje pogovore z ZDA in zvezo NATO o zagotovilih za varnost Rusije. Vse več evropskih poslancev namreč v luči ruske grožnje ob meji z Ukrajino poziva k odločnim ukrepom proti Rusiji, tudi z dodatnimi sankcijami. "Pričakujemo najboljše, pripravljamo se na najslabše," je dejal Borell.

Sporni predlog novele zakona: 'Predlagatelji namer po politizaciji šole niti ne skrivajo'
03. 12. 2021 09.23
Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je obravnaval predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja. Predlogu nasprotuje pedagoška stroka, saj naj bi pri imenovanju ravnateljev šol in vrtcev več vpliva imela politika namesto zaposlenih. Ocena stanja v predlogu je žal lepljenka političnih floskul in iz konteksta iztrganih ocen, poudarjajo na ljubljanski filozofski fakulteti: "Predlagatelji svojih namer po krhanju strokovnosti in politizaciji šole niti ne skrivajo. Spremembe, ki jih želijo uveljaviti, so zato zelo škodljive."

Agencija za varstvo konkurence kritična do predlaganih sprememb v lekarniški dejavnosti
28. 09. 2021 16.51
Po mnenju predstavnikov Agencije za varstvo konkurence spremembe v predlagani noveli zakona, ki jo je vložila SMC, niso dovolj argumentirane in ne temeljijo na poglobljeni analizi. Ob tem opozarjajo, da se je treba sprememb lotevati s skrbnim premislekom in z analizo njihovih pričakovanih učinkov na trgu.

Peščica tujih študentov uspešna s pritožbo za vpis na medicinsko fakulteto
10. 09. 2021 18.00
Na spletni novinarski konferenci Delavske svetovalnice so spregovorili o problematiki študentov iz tretjih držav. Po njihovih navedbah je bilo manj kot pet bodočih študentov iz tujine uspešnih s svojimi pritožbami na zavrnitve fakultet. Zaenkrat so na ljubljanski univerzi sprejeti samo tisti, ki so se pritožili, za ostale se še ne ve, so povedali.

Zahteva, da je vojak cepljen, ni diskriminatorna
06. 09. 2021 15.26
Sindikat vojakov se je pred dnevi obrnil na zagovornika načela enakosti Miho Lobnika, od katerega želi, da se opredeli do, po njegovo, nepoštene in krivične obravnave necepljenih zoper covid-19. V sindikatu so takrat zapisali, "da gre za prikrito diskriminatorno obravnavo, saj pripadniki ne morejo opravljati določenih nalog, na katere so že razporejeni, kljub želji po testiranju, torej ob izpolnjevanju t. i. pogoja PCT." V dopisu še piše, da je zavračanje cepljenja stvar "nazorov", kar nakazuje na sklicevanje na osebno okoliščino "prepričanja". A zagovornik je dejal, da v tem primeru ni mogoče govoriti o posredni diskriminaciji zaposlenih v Slovenski vojski.

Odloki o prepovedi in omejevanju števila udeležencev shodov so bili neustavni
19. 07. 2021 12.46
Ustavno sodišče je presodilo, da so bili vladni odloki o omejitvi gibanja in združevanja zaradi preprečevanja širjenja covida-19 v delu, v katerem so prepovedovali shode oz. jih omejevali na do 10 udeležencev, neskladni z ustavo, saj ni bilo izkazano, da bi bila takšna omejitev nujna. Notranji minister Aleš Hojs je zatrdil, da bodo odločbo spoštovali, a pripomnil, da so na ustavnem sodišču očitno "poleg vrhunskih pravnikov tudi najboljši epidemiologi".

KPK zaznala korupcijska tveganja pri sprejemanju PKP 6
30. 06. 2021 09.33
Komisija za preprečevanje korupcije je v postopku zaradi suma korupcije obravnavala očitke glede načina sprejemanja sprememb Zakona o visokem šolstvu v PKP 6 in ugotovila korupcijska tveganja ter vladi izdala priporočila. Kot so ugotovili, je bila sprememba zakona vnesena brez ustrezne in kvalitetne strokovne razprave, v postopek pa niso bili vključeni nekateri bistveni deležniki, ki bi lahko predlagali ustreznejšo rešitev.