uveljavljanje

Evropski ministri o družini in poklicu
21. 06. 2001 00.00
Usklajevanje delovnega in družinskega življenja je temeljno področje sodobne družbe in prinaša prednosti za starše in za evropsko gospodarstvo, je ključno sporočilo 27. ministrske konference za družinske zadeve v Portorožu. Ministri in njihovi namestniki iz 43 sodelujočih držav oziroma državnih delegacij, članic Sveta Evrope (SE), nameravajo ob koncu dvodnevne konference z naslovom Usklajevanje družinskega in poklicnega življenja sprejeti sklepni dokument s priporočili za članice SE. Portoroška konferenca je prva konferenca s področja družinskega življenja v sklopu SE, ki poteka v Srednji ali Vzhodni Evropi.

Srečanje predstavnikov G4
20. 06. 2001 00.00
V Budimpešti so se v začetku tedna srečali generalni direktorji Slovenskih, Hrvaških, Madžarskih in Avstrijskih železnic, ki delujejo v interesni skupini G4. Spregovorili so o usklajenem razvoju potniškega železniškega prometa v državah, ki so članice te skupine, med drugim o kakovostnem potniškem prometu, ustvarjanju pogojev za nemoteno prehajanje vlakov preko meja ter o rešitvah za povečanje vloge in atraktivnosti prometa na stranskih progah v mejnih regijah. Predstavnika Slovenskih in Madžarskih železnic sta na zasedanju poročala tudi o pomenu nedavno odprte mednarodne železniške povezave med Slovenijo in Madžarsko, so sporočili iz Slovenskih železnic.

MZZ se predstavlja
20. 06. 2001 00.00
Ministrstvo za zunanje zadeve je danes pripravilo prvi dan odprtih vrat, ki sovpada z deseto obletnico neodvisnosti Slovenije in obenem z delovanjem slovenske zunanje politike. Pred poslopjem Liceja se je dopoldne zbralo precej obiskovalcev, ki so jih pozdravili zunanji minister Dimitrij Rupel ter dva izmed štirih državnih sekretarjev, Magdalena Tovornik in Samuel Žbogar, vodja sektorja analize in razvoj na MZZ Darja Bavdaž-Kuret pa je predstavila strukturo in delovanje ministrstva.

Notranji ministri o sodelovanju
07. 06. 2001 00.00
Vprašanju, kako nadgraditi sodelovanje ter okrepiti skupen policijski boj proti organiziranemu kriminalu, ki ne pozna državnih meja, ter še izboljšati dosedanje sodelovanje policij pri zatiranju nedovoljenih migracij in trgovine z mamili, so na tokratnih trilateralnih pogovorih namenili osrednjo pozornost notranji ministri Slovenije, Hrvaške in Avstrije, Rado Bohinc, Šime Lučin in Ernst Strasser. Ob tem so sprejeli in podpisali posebno skupno deklaracijo o sodelovanju na področju preprečevanja ilegalnih migracij.

Za lažje zavarovanje v tujini
04. 06. 2001 00.00
Osebe, ki so obvezno zdravstveno zavarovane, imajo odslej možnost, da si preko samopostrežnih terminalov brezplačno pridobijo tudi potrdila za uveljavljanje nujnih zdravstvenih storitev med bivanjem v tujini.

Odbor nadaljuje informiranje javnosti
30. 05. 2001 00.00
Za Odbor za svobodno odločanje je temeljnega pomena vzbuditi državljansko zavest, da se v demokraciji ne smejo kršiti pravice oz. možnosti manjšine, je poudarila njegova predsednica Spomenka Hribar. Kot je dodala, želijo vzbuditi tisto temeljno toleranco in državljansko solidarnost, da bi ljudje kljub osebnemu nestrinjanju dopustili uveljavljanje možnosti oploditve z biomedicinsko pomočjo tudi ženskam brez partnerja, ki bi si to želele.

Kongres SDS v Celju
19. 05. 2001 00.00
Po napovedih predsednika SDS Janeza Janše je 7. kongres stranke, ki zaseda v prostorih Celjskega sejma, "kongres novih energij". Približno 400 delegatov - nekaj več kot polovica jih je delegatov po funkciji, ostali pa so bili izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Predkongresna razprava v stranki je pokazala, da politični program, ki je bil sprejet maja 1999 na portoroškem kongresu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi oz. dopolniti z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o delovno-pravni zakonodaji, o Evropski zvezi, o zvezi NATO, o razvoju slovenskega podeželja in kmetijstva, o sonaravnem bivanju in delovanju, o pomenu inovativne družbe ter o povečevanju neupravičenih socialnih razlik. Predlog resolucije z naslovom Devet grafitov študentskega razuma pa je pripravila tudi Socialdemokratska mladina (SDM).

Civilno služenje le izgovor
12. 04. 2001 00.00
Obstoječi sistem civilnega služenja poleg dejanskega ugovora vesti nekaterim vojaškim obveznikom omogoča tudi izognitev služenju vojaškega roka zaradi zakonsko neobstoječih razlogov, je osrednja ugotovitev raziskave z naslovom Ugovor vesti in civilno služenje vojaškega roka v Sloveniji, ki so jo dopoldne v prostorih ministrstva za obrambo (MORS) predstavili njeni avtorji, študentje zadnjega letnika obramboslovja na ljubljanski Fakulteti za družbene vede.

Republikanci proti pravilom zaščiti delavcev
04. 03. 2001 00.00
Republikanski senatorji v ameriškem senatu nameravajo v kratkem odpraviti pravila za zaščito na delovnih mestih, ki jih je ob hudem nasprotovanju poslovnih krogov sprejel nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton. Pravila od delodajalcev zahtevajo, da morajo omogočiti take delovne pogoje, ki bodo zmanjšali nevarnost delovnih okvar in poškodb, do katerih pride zaradi ponavljajočih se delovnih gibov. Delovna pravila so bila namenjena preprečevanju poškodb, na primer pri tajnicah, delavcih za tekočim trakom in drugih, ki dolga leta izvajajo repetitivne gibe ali opravljajo delo v enakem položaju.

Na Bledu sprejeli Blejsko deklaracijo
25. 02. 2001 00.00
Na Bledu se je danes končala tridnevna mednarodna konferenca o demokraciji, človekovih pravicah ter varstvu etničnih in verskih manjšin v JV Evropi, na kateri je sodelovalo več kot 150 strokovnjakov, politikov, verskih dostjanstvenikov z omobčja in predstavnikov mednarodnih organizacij. Udeleženci so sprejeli Blejsko deklaracijo, v kateri so predlagali načine za ureditev razmer v JV Evropi, hitrejše razvijanje sodelovanja in vključevanje regije v sodobne civilizacijske tokove Evrope. Potrdili so tudi program t.i. Mariborske pobude, ki jo je na predlog Pakta stabilnosti za JV Evropo prevzela Slovenija, zavzema pa se za prispevek različnih verskih skupnosti k spravi na območju. Kot je znano, Slovenija v prvi polovici leta sopredseduje prvemu delovnemu omizju pakta, t.j. omizju za demokratizacijo in človekove pravice.

Annan zavrnil zahteve Iraka
23. 02. 2001 00.00
Generalni sekretar OZN Kofi Annan je v pismu iraškemu zunanjemu ministru pojasnil, da lahko le Varnostni svet OZN odloča o zakonitosti ukrepov na območjih, kjer velja prepoved poletov. Annan se je s pismom odzval na iraške zahteve, naj obsodi ameriško-britansko bombardiranje Iraka pretekli teden. "Le VS lahko odloči, ali njegove resolucije o območjih prepovedi poletov predstavljajo zakonito podlago za ukrepe, ki se izvajajo za uveljavljanje teh resolucij," je zapisal Annan.

Nagrade najuspešnejšim podjetnikom
23. 02. 2001 00.00
Danes so v Cankarjevem domu najuspešnejšim podjetnikom podelili nagrade Gospodarske zbornice. Nagrajencev je devet, med njimi so le trije predstavniki malih podjetij. Nagrade so letos podelili že 32-tič.

Stabilnost je strateški interes Slovenije
12. 02. 2001 00.00
Trajni mir v Jugovzhodni Evropi kot tudi politična in gospodarska stabilnost te regije sta ključnega pomena za Slovenijo, saj sta od njih odvisni tudi njena nacionalna varnost in gospodarski razvoj, je poudaril slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel danes na Brdu pri Kranju, kjer poteka srečanje vodij delovnih skupin prvega delovnega omizja Pakta stabilnosti za JV Evropo. Slovenija bo popoldne od Romunije za šest mesecev uradno prevzela sopredsedovanje delovnemu omizju za demokratizacijo in človekove pravice.

Ministri EU o trošarinah na gorivo
12. 02. 2001 00.00
Finančni ministri EU bodo danes na zasedanju v Bruslju skušali rešiti odprto vprašanje nižjih trošarin na gorivo, do katerih so v določenih primerih upravičene članice. Pravica do tovrstnih davčnih olajšav je s koncem lanskega leta potekla v kar 37 primerih, tudi v Italiji, kjer so med drugim v veljavi nižje trošarine na bencin na območjih ob slovenski meji. Ministri so po neuspešnih januarskih dogovarjanjih zdaj pod močnim časovnim pritiskom, saj brez zelene luči ministrskega sveta v omenjenih 37 primerih članice ugodnosti uveljavljajo brez pravne podlage. Ker tako kršijo skupno zakonodajo, Evropska komisija grozi, da bo proti njim uvedla postopke.

Ministri EU o trošarinah na gorivo
11. 02. 2001 00.00
Finančni ministri EU bodo jutri na zasedanju v Bruslju skušali rešiti odprto vprašanje nižjih trošarin na gorivo, do katerih so v določenih primerih upravičene članice. Pravica do tovrstnih davčnih olajšav je s koncem lanskega leta potekla v kar 37 primerih, tudi v Italiji, kjer so med drugim v veljavi nižje trošarine na bencin na območjih ob slovenski meji. Ministri so po neuspešnih januarskih dogovarjanjih zdaj pod močnim časovnim pritiskom, saj brez zelene luči ministrskega sveta v omenjenih 37 primerih članice ugodnosti uveljavljajo brez pravne podlage. Ker tako kršijo skupno zakonodajo, Evropska komisija grozi, da bo proti njim uvedla postopke.

Delo na zavarovalnih terminalih
08. 02. 2001 00.00
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije bo v petek, 9. februarja, pričel z namestitvijo novih informativnih vsebin in oblikovnih rešitev na straneh samopostrežnih terminalov po vsej Sloveniji. Namestitev bo potekala predvidoma teden dni v nočnem času, ko terminali ne delujejo, zato predvidevajo, da to ne bo povzročilo motenj v delovanju omrežja. Namen prenove je pripraviti vse potrebno za načrtovano razširitev funkcionalnosti samopostrežnih terminalov. Spremenjena bo uvodna domača stran na ekranu, ki bo po novem uporabnikom ponujala tri možne poti: informacije, storitve in pomoč. Dodane bodo informativne strani Vzajemne zdravstvene zavarovalnice, na katerih bo predstavljeno njeno poslovanje ter naslovi in telefonske številke poslovnih enot, osveženi pa bodo tudi podatki na obstoječih informativnih straneh.

Koprsko sodišče zaustavilo hrvaško ladjo
07. 02. 2001 00.00
Koprsko sodišče je s sodno prepovedjo izplutja zaustavilo trgovsko ladjo Čikola, last Splitske plovidbe. Ladja je tako že nekaj dni v Ladjedelnici Izola, sklep pa je sodišče izdalo na zahtevo slovenskega in singapurskega upnika. Hrvaški ladjar, ki mu zaradi neporavnanih dolgov grozi stečaj, jima ni poravnal računov za oskrbo z gorivom in hrano, je povedal ITF inšpektor v Sloveniji Branko Krznarič.

Minister Dimovski na Švedskem
22. 01. 2001 00.00
Minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski se v Norrkoeping na Švedskem udeležuje neformalnega srečanja ministrov za socialne zadeve in enakopravnost. Ministri Evropske unije za socialne zadeve so se danes sestali s kolegi iz držav kandidatk ter na pogovorih osrednjo pozornost posvetili usklajevanju družinskega življenja in dela. Minister Dimovski se je pogovarjal tudi z evropsko komisarko za delo in socialne zadeve Anno Diamantopoulou, ki je sprejela njegovo vabilo in bo letos obiskala Slovenijo.

Brez soglasja o nižjih trošarinah na gorivo
19. 01. 2001 00.00
Finančni ministri Evropske unije danes na zasedanju v Bruslju niso uspeli doseči političnega soglasja o podaljšanju s koncem lanskega leta iztečenih pravic do nižjih trošarin na gorivo, do katerih so v določenih primerih upravičene države članice. Tako med drugim Italija še naprej nima potrebne zelene luči ministrskega sveta za nadaljnje uveljavljanje nižjih trošarin na bencin ob slovenski meji. Kot je povedal predsedujoči ministrskemu svetu za finance, švedski finančni minister Bosse Ringholm, bodo članice odprto vprašanje tega paketa davčnih olajšav še naprej usklajevale, ministri pa naj bi se k temi vrnili na zasedanju 12. februarja.

Cohen predstavil poročilo o terorizmu
10. 01. 2001 00.00
Ameriški obrambni minister William Cohen je v Pentagonu predstavil poročilo skupine strokovnjakov o terorističnih grožnjah ameriškim enotam po svetu. Poročilo, ki so ga začeli sestavljati po terorističnem napadu na ameriški rušilec Cole v jemenskem Adenu 12. oktobra 2000, priporoča izboljšanje obveščevalne dejavnosti in sodelovanja med vladnimi agencijami ter jasna navodila ameriškim vojakom o terorističnih grožnjah. Cohen je menil, da bo v prihodnosti verjetno prihajalo do vse večjega števila terorističnih napadov na ameriške vojake po svetu, zato se bo potrebno nanje ustrezno pripraviti.

Kučan odlikoval kulturnike in znanstvenike
04. 12. 2000 00.00
Predsednik Republike Milan Kučan je na današnji slovesnosti v predsedniški palači vrsti zaslužnih umetnikov, znanstvenikov in kulturni ustanovi izročil visoka državna odlikovanja ob njihovih jubilejih. Srebrni častni znak svobode Republike Slovenije sta prejela operna pevca Vilma Bukovec in Rudolf Francl ob njuni osemdesetletnici za izjemno življenjsko delo in prispevek k visoki ravni slovenske operne poustvarjalnosti in za uveljavljanje slovenske kulture v mednarodnih okvirih. S častnim znakom svobode RS pa so bili odlikovani Božena Glavak, dr. Milica Kacin Wohinz, Fran Eržen, Boris A. Novak, med ustanovami pa Dolenjski muzej.

Verheugen o odpravi Avnojskih sklepov
04. 12. 2000 00.00
Evropski komisar za širitev Günter Verheugen je glede zahtev, da bi EU pogojila vključitev Slovenije v EU z odpravo Avnojskih sklepov, ki so se pojavile v avstrijski javnosti, dejal, da ne bi smeli "zahtevati, da bi države spreminjale svoje ustave". "Tudi Avstrija in Nemčija nista spremenili zakonov iz časa nacizma. Vendar mora praktično uveljavljanje pravne ureditve iz preteklosti ustrezati evropskih pravnim normam. Zakonodaja, ki ureja odškodnine, ne sme biti diskriminatorna," je dejal Verheugen in priporočil Avstriji "izjavo o spravi" s sosedo. "Potrebno bi bilo skupaj premostiti preteklost," je objavljeno na spletni strani slovenske redakcije avstrijskega radia in televizije (OeRF).

Skupščina skupnosti vrtcev
20. 11. 2000 00.00
Skupnost vrtcev Slovenije, ki združuje 176 vrtcev (sto samostojnih in 76 vrtcev pri osnovnih šolah), ima v Ljubljani svojo redno letno skupščino, na kateri so se že seznanili z delovanjem skupnosti v preteklem letu, začrtali pa bodo še smer delovanja v prihodnjem letu. Predsednica skupnosti Štefka Meršnik je v svojem poročilu o delu v preteklem letu med drugim opozorila na težave, ki se pojavljajo zaradi priključevanja vrtcev k osnovnim šolam. Večina ravnateljev OŠ je namreč sprejela novo področje brez strokovne usposobljenosti za delo v vrtcu, kot je menila Meršnikova, pa bi si morali že predhodno z dodatnim izobraževanjem pridobiti primerno usposobljenost za organiziranje in vodenje pedagoškega dela v vrtcih pri šolah. Drug problem, ki ga je predsednica skupnosti izpostavila v svojem nastopu, pa je naraščanje presežnih delavcev v vrtcih zaradi uvajanja devetletne OŠ, v katero se vključujejo že šestletni otroci.

Bush ali Gore
08. 11. 2000 00.00
Kljub temu, da so ameriške televizijske postaje poročale, da je 43. ameriški predsednik postal teksaški guverner George Bush mlajši, uradni zmagovalec ameriških predsedniških volitev še ni znan. Oči ameriške javnosti so uperjene v zvezno državo Florida, kjer se vedno poteka preštevanje glasov, razlika med kandidatoma pa naj bi bila le nekaj sto glasov. Po poročanju televizijske hiše CNN naj bi Gore v jutranjih urah Bushu telefonsko že čestital ob zmagi, a je čestitke umaknil, ko naj bi dobil podatke, da preštevanje še ni končano.

Danes predsedniške volitve v ZDA
06. 11. 2000 00.00
Kot kažejo zadnje raziskave javnega mnenja ima Bush, kljub novici o vožnji v pijanem stanju pred 24 leti, še vedno minimalno prednost. Volitev se po javnomnenjskih raziskavah namerava udeležiti le slaba polovica volilnih upravičencev. Vendar so Republikanci letos izredno razpoloženi vsaj posredno premagati osovraženega Billa Clintona in pričakovati je, da se bodo v želji po osvojitvi Bele hiše vsuli na volišča. Demokratov je sicer več, vendar jih njihov zastavonoša ni tako navdušil, kar dokazuje tudi soliden odstotek javnomnenjske podpore za kandidata Zelene stranke Ralpha Naderja. Strankarska disciplina pri demokratih prav tako ni kaj prida, saj so Goru njegovi privrženci naredili več škode kor koristi, ko so tri dni pred volitvami spravili v javnost novico o Bushevi aretaciji leta 1976 zaradi vožnje pod vplivom alkohola. Javnost je tako kot med afero Monica Lewinsky hitro spoznala, da gre za kalno vodo in sodeč po anketah ni nasedla predvsem TV medijem, ki so novico pograbili in začeli glodati kot sestradan pes. Ankete kažejo, da objava vesti ne bo vplivala na spremembo mnenja o Bushu kot kandidatu, oziroma če bo, bo vsaj toliko vplivala tudi na slabše mnenje o demokratih, ki so novico šele sedaj spravili v javnost.

Slovesnost Slovenske skupnosti v Italiji
04. 11. 2000 00.00
V kulturnem centru Lojze Bratuž v Gorici je sinočij potekala slavnostna akademija ob 25-letnici ustanovitve stranke Slovenska skupnost (SSk), ki je edina slovenska politična stranka v Italiji. Slavnostni govornik je bil deželni tajnik stranke Andrej Berdon, člani SSk pa so na slovesnosti podelili priznanja stranke vsem dosedanjim tajnikom stranke in vsem še živim članom izvoljenega tajništva na prvem deželnem kongresu SSk v Devinu maja leta 1975.

Vzpostavitev zunanje meje
28. 10. 2000 00.00
Letos poleti so v Sloveniji končno stekle intenzivne priprave na vzpostavitev bodoče zunanje meje Evropske unije. V slovenskem primeru gre za mejo s Hrvaško, na kateri bo treba zagotoviti izvajanje določil Schengenskega sporazuma, pa tudi carinski, fitosanitarni in veterinarski nadzor v skladu z evropskimi standardi. Če je bilo na vsebinskem področju opravljenega že precej dela, pa so na terenu precejšnji zaostanki za predvidenimi roki.

Končali so se 21. dnevi slovenskih pravnikov
14. 10. 2000 00.00
Z javno tribuno na temo Podjetniška kriza z vidika prava in ekonomije so se v Portorožu končali 21. dnevi slovenskih pravnikov, ki so jih pripravili Zveza društev pravnikov Slovenije, Zveza društev za gospodarsko pravo Slovenije in založniška skupina Gospodarski vestnik.

Svetovni dan standardizacije
13. 10. 2000 00.00
Standardizacijske organizacije po vsem svetu 14. oktobra počastijo svetovni dan standardizacije. Mednarodne standardizacijske organizacije ISO, IEC in ITU kot pobudnice praznovanja ta dan vsako leto posvetijo posebni temi - letos so dale poseben poudarek standardizaciji kot gradniku miru in blaginje. Ni dvoma, da so standardi s svojimi velikimi ekonomskimi učinki ter mednarodnim pristopom pomembna podpora pri prizadevanjih za uveljavljanje dveh velikih vrednot človeštva - to sta mir in blaginja.

Zakon krši osnovne principe bančništva?
12. 10. 2000 00.00
Guverner Banke Slovenije (BS) France Arhar je v zvezi z zakonom o nacionalni varčevalni shemi na predsednika vlade Andreja Bajuka danes naslovil odprto pismo. V njem ga obvešča, da je svet BS na svoji redni seji 10. oktobra obravnaval informacijo v zvezi z zakonom o nacionalni stanovanjski varčevalni shemi. Pri tem se je osredotočil na posledice, ki jih bo ta zakon, skupaj s prvo varčevalno shemo iz leta 1999, imel na bančni sistem, za katerega stabilnost je BS odgovorna. Kot je Arhar v pismu poudaril, sta BS in njen svet zainteresirana za vse oblike dolgoročnega varčevanja, vendar jih je po njihovi presoji potrebno spodbujati na načine, ki jih poznajo tudi drugje. Kar se tiče instrumentov BS, pa morajo veljati za vse oblike varčevanja enaka pravila, torej tudi za varčevanje v okviru nacionalne varčevalne sheme, z drugimi besedami, država sama ne sme imeti prioritetnega položaja. Kot Arhar seznanja Bajuka, bo BS od bank dosledno zahtevala izvajanje