v senci

EU pozno v noč zbližuje stališča o Agendi 2000
26. 03. 1999 00.21
EU pozno v noč zbližuje stališča o Agendi 2000, 25. marca (STA) - Voditelji Evropske unije drugi dan vrhunskega zasedanja v Berlinu pozno v noč zbližujejo stališča o Agendi 2000, paketu reform, s katerimi se povezava v prvi vrsti pripravlja na sprejetje novih članic. Vrh skuša doseči dogovor na podlagi novega kompromisnega predloga, ki ga je po približno deseturnih dvostranskih pogovorih z delegacijami članic zvečer predložilo nemško predsedstvo EU.

V Sao Paolu med karnevalom ubitih 60 ljudi
16. 02. 1999 09.38
Karneval v brazilskem mestu Sao Paolo je potekal v senci številnih nasilnih dejanj. Po prvih podatkih policije, ki so bili objavljeni pozno sinoči po lokalnem času, je bilo od sobote v tem mestu ubitih 60 ljudi. 22 ljudi naj bi izgubilo življenje v nasilju med različnimi slavji v nedeljo ponoči.

Tomba zasenčil predstavitev kandidature Torina
04. 02. 1999 11.08
''Upokojeni'' smučarski zvezdnik Italijan Alberto Tomba je sinoči na svetovnem prvenstvu (SP) v alpskem smučanju v Vailu sodeloval na predstavitvi kandidature Torina za organizacijo olimpijskih iger leta 2006, vendar pa je ta tema ostala povsem v senci Tombovih odgovorov o njegovi športni poti in njegovih trenutnih obveznostih.

Clinton podal svoj vsakoletni govor o položaju v ZDA
20. 01. 1999 09.24
Ameriški predsednik Bill Clinton je v senci impeachmenta podal svoj vsakoletni govor o položaju v ZDA in z njim pridobil nekaj političnih točk, ki bodo nasprotnikom otežile prizadevanja za njegovo odstavitev. Clinton je v začetku po pričakovanju poudaril trdno ameriško gospodarstvo in nadaljeval z uspehi svoje vlade, niti enkrat pa ni z besedico omenil impeachmenta. S predsednikovim govorom se je morebiti zgodilo tisto, česar so se njegovi republikanski nasprotniki najbolj bali. To je prikaz Billa Clintona kot uspešnega voditelja države, ki ga ne kaže odstaviti zaradi malenkosti, kot je afera z Monico Lewinsky. Bill Clinton je omenil prav vsako dobro stvar, ki se je zgodila v času njegovega predsednikovanja, politično modro pa ni pozabil pohvaliti kongresa za vsak izglasovan zakon, ki se je skladal z njegovo politiko. Omenil je trdno gospodarstvo ZDA in poudaril, da je položaj države trden. Clinton je poudaril, da si bodo ZDA še naprej prizadevale za odstranitev iraškega predsednika Sadama Huseina, ter napovedal nadaljevanje prizadevanj za ustavitev srbskega nasilja na Kosovu, ki je pred kratkim ponovno izbruhnilo v obliki pokola več kot 40 albanskih civilistov. Ameriški predsednik je na kratko omenil zavezanost vlade k nadaljnji širitvi zveze NATO in ameriškem sodelovanju pri evropski varnosti.

Začetek prvega letošnjega teniškega turnirja
19. 01. 1999 09.37
V Melbourn Parku se je začel prvi letošnji turnir za grand slam, odprto prvenstvo Avstralije. Uvodni dvoboji 1. kroga so že prinesli nekaj presenečenj, še bolj pa sta javnost razburili odpovedi Čilenca Marcela Riosa, 1. nosilca, ter Hrvata Gorana Ivaniševića, ki sta se nastopom odpovedala zaradi podobnih razlogov - bolečin v hrbtu.

Začetek zasedanja obrambnih ministrov NATO v senci napadov na Irak
17. 12. 1998 10.55
Zasedanje obrambnih ministrov zveze NATO se danes v Bruslju začenja povsem v senci ameriško-britanskih napadov na Irak. Generalni sekretar zavezništva Javier Solana je v davišnjem tiskovnem sporočilu že ocenil, da je za težak položaj kriv sam iraški voditelj Sadam Husein.

Znani moški polfinalisti US Open
11. 09. 1998 10.54
Američanu Petu Samprasu in Avstralcu Patricku Rafterju sta se v polfinalu odprtega teniškega prvenstva ZDA v New Yorku - nagradni sklad je 14 milijonov ameriških dolarjev - pridružila še Španec Carlos Moya in Avstralec Mark Philippoussis, ki je v maratonskem dvoboju, dolgem pet nizov, s tekmovanja izločil še zadnjega Šveda, Thomasa Johanssona.

Vročinski rekord v Sloveniji iz leta 1992 še ni dosežen
13. 08. 1998 16.14
Vročinski val, ki je zajel Slovenijo, povzroča največ težav kroničnim bolnikom, ki imajo težave zaradi srca ali visokega pritiska, so za STA povedali na ljubljanskem kliničnem centru, izolski in mariborski bolnišnici.

Kronometer Gončarju, Pantani obdržal vodstvo
07. 06. 1998 10.42
Italijan Marco Pantani je vse bližje zmagi na letošnjem Giru d'Italija. Osemindvajsetletni kolesar je na posamičnem kronometru od Mendrisia do Lugana, dolgem 31 kilometrov uspešno ubranil roza majico vodilnega v skupnem seštevku dirke in bo na jutrišnji 173 kilometrov dolgi etapi do Milana s pomočjo ekipe verjetno brez težav obdržal 1:33 minute prednosti pred Rusom Pavlom Tonkovom. Včerajšnji kronometer je dobil Ukrajinec Sergej Gončar.

Zgodovinski hotel za Jelcina
16. 04. 1998 08.54
Ruski predsednik Boris Jelcin bo med obiskom na Japonskem stanoval v hotelu z razgibano zgodovino. Hotel Kawana v letovišču z enakim imenom na polotoku Izu, ki leži približno 100 kilometrov jugozahodno od Tokia, je med drugim znan po tem, da sta v njem leta 1954 preživela medene tedne Marilyn Monroe in Joe DiMaggio. Češnje, ki so posajene v parku v okolici hotela, vrtnarji srbno skrivajo v senci, zato da bi zacvetele prav v času predsednikovega obiska. Posteljo, v kateri naj bi spal Jelcin, so morali podaljšati na 2,30 metra. Sicer je hotel s 140 sobami opremljen v evropskem slogu 30-ih let tega stoletja. Hotel Kawana je bil leta 1958 prav tako prizorišče snemanja filma Razbojnik in gejša z Johnom Waynom v glavni vlogi.

SKD naslednji mesec začenjajo s pripravo nacionalne strategije
10. 03. 1998 16.44
Predsednik SKD Lojze Peterle je na novinarski konferenci ob devetem jubileju in vstopu stranke v deseto leto delovanja spregovoril predvsem o prihodnosti in v tem okviru predstavil projekt t.i. nacionalne razvojne strategije, ki ga bo stranka začela izvajati prihodnji mesec in s katerim naj bi okvirno določili temeljna vprašanja in odgovore o prihodnjem razvoju Slovenije. Čeprav po Peterletovih besedah omenjenega projekta ni mogoče enačiti z že znanimi projekti "vlade v senci", se bo strankina strokovna ekipa za pripravo strategije vseeno organizirala po vzoru vlade in bo razvojni dokument na nek način tudi predstavljal "delo na zalogo" za tisti čas, ko se bo pokazala priložnost, da krščanski demokrati znova prevzamejo vlogo v slovenski vladi.

Kitajski premier za konstruktiven dialog o človekovih pravicah
16. 02. 1998 15.17
Kitajski premier Li Peng, ki se mudi na večdevnem uradnem obisku na Nizozemskem, je med današnjim srečanjem z nizozemskim kolegom Wimom Kokom poudaril, da se bo Kitajska zavzemala za konstruktiven političen dialog z Evropsko unijo. Obisk kitajskega ministrskega predsednika na Nizozemskem, ki je namenjen predvsem krepitvi gospodarskih stikov med državama, poteka v senci protestov in razprav o kršitvah človekovih pravic na Kitajskem.

Volitve v Indiji
16. 02. 1998 10.18
Pod okriljem ostrih varnostnih ukrepov so se v Indiji danes začele volitve v spodnji dom parlamenta. Med kandidati za 545 poslancev spodnjega doma parlamenta se bo šest dni odločalo več kot 600 milijonov volilnih upravičencev. Preštevanje glasov volilcev se bo začelo 2. marca. Po zadnjih javnomnenjskih raziskavah naj bi največ sedežev v 545-članskem parlamentu osvojila hindujska stranka Bharatiya Janata Party (BJP). Na drugem mestu priljubljenosti je Kongresna stranka, katere predvolilni boj je vodila Sonia Gandhi. Tokratnih volitev se bosta prvič udeležila tudi predsednik Kocheril Raman Narayanan s soprogo. Indijski predsednik se volitev običajno ne udeležuje, s tem pa naj bi izrazil svojo nevtralnost. Miren potek volitev naj bi sicer zagotovilo več sto tisoč pripadnikov paravojaških enot. Predvolilna kampanja je potekala v senci nasilja; v seriji bombnih napadov v mestu Coimbatore na jugu Indije je samo v soboto umrlo 71 ljudi, danes, ob začetku volitev, pa je v državi Bihar v eksploziji in streljanju izgubilo življenje pet oseb.