v zraku

Skozi 'hosto' s sekači: več sto pridnih rok ustvarjalo protipožarne koridorje

24. 07. 2022 17.08

Zvok motornih žag, z žagovino prekrite poti in kupi posekanih dreves. Tudi to je te dni moč videti na goriškem Krasu. Pridne in marljive roke prostovoljcev neumorno hitijo pri vzpostavitvi protipožarnih koridorjev, s katerimi želijo požaru preprečiti nadaljnji pohod po presušeni kraški pokrajini. Odziv na klic na pomoč občine Renče-Vogrsko ni ostal neuslišan. Odzvala se je neverjetna množica prostovoljcev, ki so na Kras prihiteli z vseh koncev Slovenije, pa tudi iz tujine. "Gre za dobrosrčne in dobrohotne ljudi. Znova smo dokazali, da znamo stopiti skupaj," je na množico prostovoljcev dejal župan Tarik Žigon.

V boju z ognjeno pošastjo, ki Kras spreminja v pepelnato puščavo

24. 07. 2022 07.37

Nanos je za popotnike med Primorsko in Notranjsko vedno predstavljal neko ločnico. Prehod, ko te je sonce zapustilo, podal pa si se v meglo. A če je ta občutek običajno spremljal tiste, ki so se podajali proti Ljubljani, pa je trenutno ravno obratno. V zraku lahko vonjaš ogenj in saje, z neba sneži pepel in še sončna svetloba je izgubila svojo lepo zdravo barvo. Namesto tega ima pridih sivine, ki je te dni zajela goriško regijo ter upepelila dobršen del kraške pokrajine. V nedeljo navsezgodaj zjutraj je gasilcem na pomoč priskočila mati narava – padel je dež, vendar le malo namočil presušeno zemljo.

Spartan v enem naletu nad plamene odvrgel 5000 litrov vode

23. 07. 2022 17.09

V gašenje požarov na Krasu so se vključila tudi romunska letala. Gre za letali C-27J spartan, ki sta že odvrgli več tisoč litrov vode nad požari, in transportno letalo C130 hercules za logistično podporo. Pomoč romunskih letal je bila odobrena prek evropskega mehanizma.

'Zanašati se na dež ni dobra gasilska taktika'

23. 07. 2022 13.17

Na kraško nebo se zgrinja pomoč. Gneča bo z napovedanimi novimi prihodi letal postala še večja, na požarišču pa zaradi dima izjemno slaba vidljivost: "Za naše vojaške kontrolorje leta je to velik izziv, kajti na tako majhnem prostoru koordinirati toliko zračnih plovil je zelo zahtevno delo, da ne pride do kakšnega trčenja," je dejal obrambni minister Marjan Šarec, ki je znova obiskal Kras. Koordinacija in sodelovanje vseeno potekata odlično, je ocenil. Ob tem je poudaril, da se ne morejo zanašati na padavine, ki jih meteorologi napovedujejo šele za torek: "Zanašati se na dež ni dobra gasilska taktika."

Gneča na kraškem nebu

22. 07. 2022 19.33

Nebo nad Krasom so napolnila domača in tuja letala. Nudijo neprecenljivo pomoč pri gašenju iz zraka, saj lahko storijo tisto, česar gasilci na tleh ne morejo. Vsak dan prihaja več helikopterjev in letal, saj Slovenija dobiva tudi mednarodno pomoč. Kar pa obenem tudi pomeni, da je v zraku vse večja gneča.

Izdatna pomoč iz zraka na Krasu: 11 helikopterjev, Pilatus in kanader

22. 07. 2022 12.30

Boj z ognjenimi zublji na Krasu je še vedno v teku. Gasilcem so v veliko pomoč zračne sile, ki so ponovno v akciji, saj je gašenje s tal nevarno zaradi velike količine neeksplodiranih granat iz 1. svetovne vojne. V zraku so že več dni slovenski policijski in vojaški helikopterji ter pilatus, prihitela pa je tudi pomoč iz tujine. Italijani so pomagali že prej, prišel je slovaški vojaški helikopter, avstrijski policijski, pa še dva srbska in madžarska. Štab civilne zaščite je popoldne sporočil, da izdatno pomoč nudi 11 helikopterjev in pilatus. Vrnil se je tudi hrvaški kanader.

Junaki Krasa tudi iz policijskih vrst, pilot: Nebo nad Mirnom je eksplodiralo

22. 07. 2022 12.12

"Če smo še v ponedeljek bili boj z naravnim požarom, smo se včeraj borili za vsako hišo, potem ko je okoli 3. ure nebo nad Mirnom dobesedno eksplodiralo," je izredne razmere na Krasu slikovito opisal policijski pilot Jure Olaj. Ne samo iz zraka, policisti, ki so v prostem času tudi prostovoljni gasilci, pomagajo pri gašenju na tleh, ostali pa pri usmerjanju prometa, varovanju premoženja, evakuacijah, na terenu so kriminalisti ... Za izjemno učinkovitega se je izkazal tudi vodni top.

Zagorelo v bližini Cerja: ponoči na delu več kot 500 gasilcev

21. 07. 2022 05.04

Z ognjem se je čez dan borilo 1100 ljudi, od tega je bilo 1000 gasilcev in več helikopterjev, med drugim so bili v akciji trije helikopterji slovenske vojske in dva policijska helikopterja, vojaško letalo, avstrijski in slovaški helikopter ter hrvaški kanader. Ponoči bo na terenu 510 gasilcev in še preden se je spustil mrak, je zagorelo v bližini Cerja. Še vedno je aktivna tudi požarna linija proti Trstelju, so sporočili iz Civilne zaščite severna Primorska in dodali, da so preklicali evakuacijo treh vasi, saj so se razmere zvečer umirile. Prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo domov.

Zaradi zdravstvenih težav pevca Pearl Jam odpovedal koncert na Dunaju

21. 07. 2022 20.50

Ameriška skupina Pearl Jam, ki bi morala nastopiti na Dunaju, je bila zaradi zdravstvenih težav pevca Eda Vedderja primorana odpovedati koncert. Skupina je na družbenih omrežjih sporočila, da je Vedder po koncertu v Parizu zaradi vročine, prahu in dima, ki so v zraku zaradi požarov, utrpel poškodbe grla in glasilk. 57-letni pevec naj bi kljub težavam želel nastopiti, a mu zdravstveno stanje tega ni dopuščalo.

Požar ob meji s Slovenijo terjal tudi smrtno žrtev

21. 07. 2022 10.05

Iz sosednje Italije vendarle prihajajo spodbudne novice: položaj na požarišču na italijanskem Krasu je stabilen, gasilci in prostovoljci civilne zaščite so s skupnimi močmi zaustavili nadaljnje širjenje ognja, je sporočil pristojni v deželni vladi Furlanije - Julijske Krajine za civilno zaščito Riccardo Riccardi. Popoldne so v obe smeri odprli tudi avtocesto Trst–Benetke. Je pa požar na italijanski strani meje žal terjal prvo smrtno žrtev. Na prostovoljko in koordinatorico civilne zaščite se je med preverjanjem požarišča prevrnilo pogorelo drevo, poroča Primorski dnevnik.

Prepotrebna pomoč iz zraka: nadčloveški napori in nevarnost trčenja

21. 07. 2022 15.08

Položaj na Krasu je še naprej zelo zahteven. Več kot tisoč gasilcem, pripadnikom civilne zaščite, policistom, vojakom in številnim drugim, ki v boju z ognjem poskušajo preprečiti najhujše, pomagajo tudi helikopterji Slovenske vojske in Policije ter avstrijski helikopter. Pozno popoldne je prispel tudi slovaški helikopter in že gasi požarišče pri Mirnu, znova se je vrnil tudi hrvaški canadair. Posredovanje iz zraka sicer otežuje gost dim, ki se zadržuje nad požariščem.

Pogled iz vesolja: dim požara, 'velikega kot Ljubljana', prekril Tržaški zaliv

21. 07. 2022 12.24

Že več dni poročamo o hudem požaru na Krasu, s katerim se gasilci še naprej borijo. Gre za največji požar v Sloveniji doslej, o tem, kako zelo obsežen je, pa pričajo tudi satelitski posnetki. Poleg tega je dim dosegel tako oddaljene slovenske kot tudi hrvaške in italijanske kraje. Na satelitskem posnetku pa je videti, da je prekril velik del Tržaškega zaliva. Hkrati je tudi močno poslabšal kakovost zraka, zaradi česar NIJZ priporoča izogibanje pretirani fizični aktivnosti na prostem, ljudem z zdravstvenimi težavami pa svetuje zadrževanje v zaprtih klimatiziranih prostorih.

Požar močno poslabšal kakovost zraka od Kopra do Nove Gorice

21. 07. 2022 11.27

Zaradi obsežnega požara na Krasu je močno povečana onesnaženost zraka na območju Mestne občine Koper, Občine Postojna in Mestne občine Nova Gorica. Ob požaru namreč nastajajo različne škodljive snovi, ki z vdihovanjem vstopijo v naš organizem.

Izdano dvojno rdeče opozorilo: zaradi vročine in požarne ogroženosti

21. 07. 2022 08.51

Četrtek smo v večjem delu Slovenije začeli s prijetno svežino, a že kmalu nam bo spet vroče. K nam se namreč širi afriški zrak, ki nam prinaša stopnjevanje vročine. V sredo se je najbolj ogrelo na Goriškem, Tolminskem in v Vipavski dolini, kjer so temperature lokalno presegle 37 stopinj Celzija, danes pa bo tukaj še za stopinjo ali dve bolj vroče. Arso je za petek, soboto in nedeljo povišal stopnjo vremenskega opozorila za visoke temperature za Primorsko na najvišjo – rdečo stopnjo. V soboto bo rdeče opozorilo veljalo tudi za osrednjo in JV Slovenijo.

Vojaki, policisti, gozdarji, Kraševci, tujci – vsi pomagajo

20. 07. 2022 20.43

Kraški gasilci se z grozečimi ognjenimi zublji, ki so tamkajšnje prebivalce prisilili, da zapustijo domove, ne spopadajo sami. Takoj so prihiteli njihovi kolegi od vsepovsod. Slovenska vojska in Policija sta dvignili v zrak helikopterje, ki so posneli dramatične prizore s ptičje perspektive. Pilatusa je pilotiral celo sam poveljnik 15. letalskega polka, vojaške cisterne in policijski vodni top pa gasilce oskrbujejo z vodo. Na pomoč so prišli tudi gozdarji iz vse Slovenije, ki delajo prekope, da bi preprečili širjenje ognja. Okoliški prebivalci so skupaj pomagali opremiti evakuacijski center v Biljah, dobili pa smo tudi pomoč od vseh sosedov – Hrvaška, Italija in Avstrija so poslale letala.

'Veter se je umiril, sedaj je čas, da ogenj potolčemo na vseh frontah'

20. 07. 2022 07.09

Na Krasu še vedno gori, vendar se je veter začel umirjati. Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan ocenjuje, da je sedaj čas, da se požar zaustavi. Zaradi požarov so izvedli evakuacijo na območjih naselij Sela na Krasu, Hudi Log, Korita na Krasu, Nova vas in Miren, kjer se je požar približal tudi Mirnskemu gradu. Prebivalci so se kasneje lahko vrnili na svoje domove. Ponoči bo na terenu več kot 800 gasilcev, ki bodo nadzorovali vsa požarišča. Na terenu so gasili trije helikopterji SV, letalo PC-6 Pilatus, pridružil se je tudi avstrijski helikopter ter letalo Canadair iz Hrvaške.

Gori tudi med Trstom in Gorico, sprožili sireno za splošno nevarnost

20. 07. 2022 13.02

Ne samo pri nas, hudo bitko z ognjem bijejo tudi naši zahodni sosedje. V Jamljah so zagorele hiše. Na terenu je gasilcem pomagalo tudi več helikopterjev. Prebivalci Tržiča so prejeli opozorilo, naj ne zapuščajo svojih domov, ponekod je oviran ali onemogočen tudi cestni in železniški promet. Župan Trsta Roberto Dipiazza pa je posvaril pred možnostjo izpada elektrike.

Záli v novem videospotu kot panda soočena s številnimi izzivi

20. 07. 2022 14.17

Finalistka šova Slovenija ima talent se predstavlja z novo pesmijo in videospotom, v katerem je nastopila kot simpatična panda. Zala Smolnikar - ZÁLI, ki je junija diplomirala na študiju petja v Avstriji, je na snemanju požela veliko pozornosti ter se hkrati srečala tudi s številnimi izzivi.

Kako ravnati ob požaru?

20. 07. 2022 14.16

Požar na Krasu, ki se je z italijanske strani razširil na slovensko, ogroža prebivalce. Ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki gorijo, temperature in drugih okoliščin, opozarjajo predstavniki NIJZ. Prebivalci in ljudje, ki se znajdejo v bližini požara, so plinom in delcem, ki botrujejo ognjenim zubljem, neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje lahko tudi s hrano in vodo. Zato so na NIJZ spisali priporočila, kako ravnati ob požaru.

Vročina in požari zmanjšujejo kakovost zraka po Evropi

20. 07. 2022 06.00

Del Evrope bi lahko ta teden ob požarih in vročini doživel še zelo visoke ravni površinskega onesnaženja z ozonom. V zahodnem delu Evrope je bila mejna vrednost že presežena, višje presežne vrednosti bi se lahko pojavile tudi v državah Beneluksa in v Veliki Britaniji. Zrak je zaradi požarov onesnažen tudi z delci PM 2.5, ki veljajo za ene izmed najbolj strupenih.

Italijanski požar prišel do meje, ustavlja ga veter

19. 07. 2022 07.41

Požara, s katerima so se gasilci na Krasu borili od petka, sta pod nadzorom, nam je potrdil vodja intervencije Simon Vendramin, je pa v okolici Sežane do meje prišel eden izmed obsežnejših italijanskih požarov. Tam sicer zaenkrat gori le 500 metrov slovenskega ozemlja, je povedal vodja intervencije Marko Adamič. Regijski štab Civilne zaščite poziva prebivalce Nove Gorice in bližnje okolice, Goriških Brd in spodnjega dela Posočja, naj ostanejo doma in ne odpirajo oken.

Tudi pri sežigu odpadkov nastanejo 'odpadki'. Kaj naredijo z njimi?

17. 07. 2022 18.11

Obiskali smo sežigalnico Pfaffenau na Dunaju, ki jo tudi ljubljanske mestne oblasti izpostavljajo kot primer dobre prakse. Preverili smo, kako deluje in kako okolju prijazna je v resnici.

S pomočjo umetnika in okoljskega aktivista sežigalnico približali ljudem

16. 07. 2022 17.31

Sežigalnice običajno niso arhitekturni presežki in nekaj, kar bi si ljudje z veseljem ogledovali. Razen na Dunaju, kjer je ena od znamenitosti prav sežigalnica sredi mesta. Tudi tam je po tem, ko je konec 80. let sežigalnica pogorela, potekala živahna razprava o tem, ali jo obnoviti ali zapreti. Mestne oblasti so obljubile, da bodo vanjo vgradile najsodobnejše čistilne naprave. Javnost pa jim je dokončno uspelo prepričati, ko so v projekt obnove vključili znanega avstrijskega vizualnega umetnika in okoljskega aktivista Hundertwasserja.

ZDA: Rusija se zanima za iranske drone, ki nosijo manevrirne rakete

16. 07. 2022 14.36

ZDA so sporočile, da so pridobile zanesljive informacije, da je delegacija ruske vojske vsaj dvakrat obiskala vojaško letališče Kashan v osrednjem Iranu. Brezpilotni letali Shahed-191 in Shahed-129 lahko nosita orožje visoke natančnosti, ameriški vojski pa že dalj časa povzročata skrbi. Upokojeni general Kenneth Mackenzie je celo posvaril, da ZDA zaradi tega iranskega orožja v zalivu "ne morejo računati na popolno prevlado v zraku". Iran prodajo Rusiji zanika.

Janković navedbe o slabem zraku v Ljubljani označil za natolcevanja

12. 07. 2022 14.02

Potem ko je Zdravniška zbornica Slovenije posvarila pred onesnaženim zrakom v Ljubljani, zaradi česar nasprotuje sežigalnici v Mostah, so na Mestni občini Ljubljana opozorili, da uradni podatki o kakovosti zraka kažejo, da mejne vrednosti onesnaževal niso presežene. Župan Zoran Janković pa je tovrstne navedbe označil za natolcevanja.

Legendarna zračna ladja zastrla slovensko nebo

11. 07. 2022 17.32

Slovensko nebo je danes preletaval legendarni Goodyear Blimp. Vračal se je namreč iz vztrajnostne dirke 6 ur Monze, ki je potekala v Italiji. V torek pa bo zračna ladja počivala na letališču Lesce, kjer si ga bodo vsi navdušenci lahko ogledali tudi od bližje.

Bomo nižje stroške ogrevanja zaradi sežigalnice plačali z zdravjem?

11. 07. 2022 11.22

Zdravniki so po predstavitvi načrtov Mestne občine Ljubljana glede gradnje sežigalnice odpadkov znova poudarili, da nasprotujejo sežiganju odpadkov v Ljubljani. "Župan Janković zelo pristransko podaja zgolj prednosti sežigalnice, izkorišča trenutno negotove razmere na področju energentov in obljublja cenejše ogrevanje za prebivalce Ljubljane," pravijo. Pravo ceno nižjih položnic zaradi sežiganja odpadkov v Ljubljani pa bodo prebivalci plačali s svojim zdravjem, so opozorili.

Omejitve za varčevanje z energijo: ali lahko 'toplo vodo zapre' tudi Slovenija?

10. 07. 2022 19.01

V stavbah javnega sektorja bodo klime po novem manj obremenjene, prostore namreč ne bodo smeli ohladiti na manj kot 25 stopinj, ponoči in čez vikend pa ne na manj kot 28 stopinj. Pozimi bo obratno, javne urade bodo lahko ogrevali na največ 20 stopinj. Golobova vlada namerava s takšnim ukrepom porabo energije zmanjšati za vsaj 10 odstotkov. V Nemčiji pa bodo šli še dlje, ponekod bodo pozimi omejili tudi uporabo tople vode za tuširanje. Ali lahko tako stroge omejitve uvede tudi slovenska vlada?

'Mi, navijači Olimpije, smo mazohisti'

08. 07. 2022 10.47

Ljubljanska Olimpija trenutno preživlja težko obdobje. To težavnost pa seveda občutijo tudi njeni navijači. Nekateri so še vedno optimistični, da se bodo zadeve s prihodom novega trenerja izboljšale, drugi pa so mnenja, da brez menjave vodstva to ni mogoče. Toda vsem je skupno eno, želijo si, kot sami pravijo, 'zdravo' Olimpijo ter v Ljubljano vrniti tisto pravo navijaško evforijo, kajti na četrtkovem obračunu ni bilo povsem tako, napetost je bilo čutiti že v zraku.

Olimpija se bo za uvrstitev v naslednji krog še močno potila

07. 07. 2022 20.51

Nogometaši ljubljanske Olimpije so odigrali tekmo prvega kroga kvalifikacij Konferenčne lige. Zmaji so v Stožicah gostili luksemburški Differdange, ki je hitro povedel, a je zeleno-belim v nadaljevanju uspelo izenačiti (1:1). Povratna tekma bo naslednji teden, v primeru skupnega uspeha pa Ljubljančane v drugem krogu čaka romunska ekipa Sepsi OSK.