v.

Umrla ena od preživelih s Titanica
12. 03. 1998 08.02
V soboto je v ameriški državi Illinois umrla ena od zadnjih preživelih s Titanica, ki je potonil 14. aprila 1912, Eleanor Johnson Shuman. Vzrok njene smrti ni znan. Kot je povedal predstavnik bolnišnice Elgin, je bila Eleanor stara 18 mesecev, ko je potonil Titanic. Ko je pred nedavnim videla istoimenski film režiserja Jamesa Camerona, ga je označila za "boleče realističnega". Eleanor je po filmu povedala, da se je spomnila krikov in hrupa z ladje, ko se je potapljala. Eleanor je leta 1912 potovala v tretjem razredu z mamo in bratom. Vsi trije so bili rešeni. Od preživelih s Titanica jih živi še šest, najstarejša Winnifred Van Tongerlo ima 93 let, najmlajša Eliza Milvina Dean pa 86.

Kolumbijske oblasti prijele kriminalce na voliščih
12. 03. 1998 08.00
Kolumbijske oblasti so prijele skoraj 3000 iskanih kriminalcev, ko so se ti udeležili parlamentarnih volitev, ki so potekale minuli teden v Bogoti. Policija je povedala, da jih ni bilo težko aretirati, ker so na volišča prišli z osebno izkaznico. Večino kriminalcev išče policija zaradi ubojev, oboroženih ropov, prevar in spolnih zlorab.

Seksualne orgije v domu za ostarele
12. 03. 1998 07.58
V Splitu so odkrili hišo, v kateri se je odvijal seks z mladoletnimi osebami, in to ne kar kjerkoli, ampak v domu za ostarele. Nek 76-letnik in njegov 48-letni prijatelj sta na videz mirno in neopazno okolje "zlorabila" za večkratno nečistovanje z mladoletnimi dekleti. Policija je prekinila spolne aktivnosti 76-letnega starca in predčasno upokojenega 48-letnika potem, ko so se ostali stanovalci doma pritožili zaradi preglasnih orgij. Pri preiskavi sobe so policisti odkrili več albumov s pornografskimi fotografijami mladoletnic, ki sta jih naredila oba upokojenca.

Italijanski muzeji bodo odprti tudi zvečer
12. 03. 1998 07.57
Ljubitelji umetnosti bodo lahko v bodoče italijanske muzeje obiskovali tudi zvečer. 17 muzejev, med njimi tudi galeriji Uffizi v Firencah in Borghese v Rimu, bo od aprila odprtih do 22. ure. Dosedaj so vrata za obiskovalce zapirali že popoldan. Italijanski minister za kulturo Walter Veltroni je napovedal, da bodo nov urnik zaenkrat preizkušali do leta 2000.

Četrta etapa Steelsu
11. 03. 1998 18.37
V kraju Vichy, znanem po eni od najboljših naravnih voda v Evropi, se je končala 4. etapa kolesarske dirke Pariz - Nice. V šprintu po 195 kilometrih kolesarjenja je zmagal Belgijec Tom Steels pred rojakom sicer rojenim v Rusiji Andrejem Čmilom in Avstralcem Stuartom OGradyem. V skupnem seštevku je še naprej v vodstvu Nizozemec Frank Vandenbroucke.

Nov izbruh nasilja na Zahodnem bregu
11. 03. 1998 17.57
Po smrti treh Palestincev, ki so jih ubili izraelski vojaki, so na Zahodnem bregu danes izbruhnili siloviti spopadi. Razburjeni Palestinci so izraelske vojake v Hebronu napadli s kamenjem in gorečimi predmeti, vojaki pa so na njihov napad odgovorili z gumijastimi naboji in granatami s solzilcem. V izgredih je bilo ranjenih najmanj 25 Palestincev, palestinski radio pa navaja, da je bilo ranjenih 50 ljudi.

Slovenski parlamentarci v Vukovarju
11. 03. 1998 17.53
Delegacija odbora državnega zbora za mednarodne odnose pod vodstvom predsednika odbora Jelka Kacina se je v okviru dvodnevnega obiska na Hrvaškem danes mudila v Vukovarju.

Klestil za Evropo, bližjo državljanom
11. 03. 1998 17.35
Avstrijski predsednik Thomas Klestil, čigar država bo 1. julija prevzela predsedovanje evropski petnajsterici, je v Strasbourgu danes pozval k "Evropi, bližji državljanom".

Knafelj 15. v Tandadalenu
11. 03. 1998 17.35
V švedskem Tandadalenu se je z moškim veleslalom začel finale svetovnega pokala v deskanju na snegu. V izredno slabih vremenskih razmerah in na tehnično zelo zahtevni progi sta nastopila le dva slovenska predstavnika Tomaž Knafelj, ki je osvojil 15. mesto, in Miha Rant (20.), naš najboljši snowboardar Dejan Košir pa se je raje pripravljal na jutrišnji paralelni slalom. Zmagal je Avstrijec Stefan Kaltschuetz pred rojakom Haraldom Walder in Italijanom Karlom Frenademezom.

Kandidatura treh dežel v drugi fazi
11. 03. 1998 17.13
Kandidature avstrijske Koroške, Furlanije Julijske krajine in Slovenije za pridobitev organizacije zimskih olimpijskih iger 2006 je zašla v drugo fazo. V ta namen so v Celovcu predstavili novoustanovljeno družbo "Celovec Olympia 2006", ki se v grobem sestoji iz predsedstva ter komitejev za regije, šport in izvršnega komiteja. Glavna naloga družbe bo sestaviti elaborat kandidature, ki ga mora do 1. septembra letos izročiti Mednarodnemu olimpijskemu komiteju.

Na Bledu razstavljata irska slikarja
11. 03. 1998 16.52
V Okarini na Bledu bodo jutri, 12. marca, popoldne odprli razstavo slikarjev Elle Kavanagh in Eoin de Leasterja iz Tipperaryja na Irskem. Ob tej priložnosti bo nastopil ansambel Meascain iz Clanmela, so sporočili iz Okarina Folk festivala Bled, ki je razstavo pripravil.

V rudniku lignita Velenje presegli načrtovan izkop
11. 03. 1998 16.50
V Rudniku lignita Velenje so februarja izkopali 428,4 tisoč ton rude, v obdobju prvih dveh letošnjih mesecev pa 884,9 tisoč ton rude, so sporočili iz omenjenega rudnika. Letni delovni načrt izkopa so februarja v dvajset delovnih dneh presegli za 34,3 odstotka, vendar pa so v primerjavi z mesečnim operativnim načrtom zaostali za 8,9 odstotka. V januarju in februarju pa so v tem rudniku v štiridesetih delovnih dneh presegli tako letni delovni načrt kot mesečni operativni načrt. In sicer prvega za 34,5 odstotka, drugega pa za 19,6 odstotka.

Združenje lastnikov razlaščenega premoženja nasprotuje sprejemu novele o denacionalizaciji
11. 03. 1998 16.48
Združenje lastnikov razlaščenega premoženja (ZLRP) še naprej odločno nasprotuje sprejemu novele zakona o denacionalizaciji, ki je protiustavna, protievropska in protirazlaščenska. Na novinarski konferenci so predstavniki ZLRP izrazili pričakovanje, da bo SLS, ki "naj se neha pregovarjati z LDS" in naj zavzame jasno stališče do novele zakona, v DZ glasovala proti zakonu v celoti. ZLRP opozarja, da ustavno sodišče doslej v mnogih presojah v zakonu o denacionalizaciji ni našlo bistvenih ustavnih neusklajenosti in je večkrat poudarilo, da zakona po šestih letih veljavnosti ni mogoče spreminjati. SLS, ki je privolila v pogajanja z LDS o spremembah zakona, je po mnenju ZLRP ravnala napačno; v ZLRP so pravilno presodili, da LDS ne bo popustila pri revizijah že pravnomočnih odločb v postopku denacionalizacije.

Podobnik v Rimu
11. 03. 1998 16.38
Predsednik DZ Janez Podobnik je prispel v Rim, kjer se bo drevi v Vatikanu srečal srečal z državnim tajnikom pri Svetem sedežu Angelom Sodanom, v četrtek pa se bo v okviru uradnega obiska v Rimu sestal s predsednikom poslanske zbornice italijanskega parlamenta Lucianom Violantejem. Jutrišnji povratni obisk pri predsedniku italijanske poslanske zbornice bo prvi uradni slovenski obisk v Italiji na tej ravni. Poleg srečanja z Violantejem ima Podobnik na dnevnem redu tudi pogovore s predsednikom senata Nicolo Mancinom, predsednikom parlamentarne komisije za politična vprašanja Evropske unije Antoniom Rubertijem ter predsednikom komisije za zunanje zadeve in zadeve EU Achillom Occhettom.

Življenje je sen premierno v sredo na velikem odru
11. 03. 1998 16.36
Na velikem odru ljubljanske Drame bodo v soboto, 14. marca, premierno uprizorili delo Življenje je sen avtorja iz španskega zlatega veka Pedra Calderona de la Barce. Klasično, kompleksno besedilo, dramo "par excellence", ki je "eno od tistih del, ki jih je vselej znova treba preverjati in iz njih črpati moč za čas, v katerem živimo", kot meni ravnatelj drame Janez Pipan, režira Janusz Kica, poljski režiser, ki sicer deluje v Nemčiji. Za nov prevod besedila, katerega temeljno vprašanje naj bi bilo - Ali si krojimo usodo sami ali pa je že zapečatena? -, je poskrbel Igor Lampret, sceno in kostume je oblikoval Juergen Lancier iz Nemčije, glasbo, ki naj bi imela strukturalni značaj, a vendarle ostaja v ozadju, je napisal italijanski komponist, rojen v Caracasu, Arturo Annecchino, dramaturginja pa je bila Mojca Kranjc. V glavnih vlogah v delu, ki je predvsem predstava igralcev, saj so na razmeroma praznem odru oni tisti, ki so nosilci sporočil, nastopajo Branko Šturbej kot princ in prestolonaslednik Sigismund, Nataša Barbara Gračner kot plemkinja Rosaura ter Brane Grubar, Saša Pavček, Gregor Baković idr.

Problematika počitniških domov na Hrvaškem vztraja tudi letos
11. 03. 1998 16.30
Kot vse kaže, se na področju problematike počitniških domov v lasti slovenskih podjetij na Hrvaškem tudi letos ne bo premaknilo na bolje. Slovenska podjetja s svojim premoženjem v Hrvaški ne morejo normalno razpolagati, saj jim je onemogočena uporaba domov, njihova prodaja in sklepanje najemnih pogodb, so na posvetu povedali predstavniki podjetij, lastnikov počitniških domov. Dodali so, da vse njihove prošnje in želje, ki zadevajo reševanje omenjenega problema, pri ustreznih državnih in interesnih institucijah naletijo na gluha ušesa. Tako lahko slovenska podjetja le upajo, da bo tudi letos, kot že v minulih letih, prišlo do moratorija na izvajanje nekaterih hrvaških predpisov, sprejetih leta 1992, kar bi vsaj delno rešilo letošnjo sindikalno turistično sezono. Posveta, ki sta ga priredila Zveza svobodnih sindikatov Slovenije in Turistična zveza Slovenije, udeležila pa so se ga številna podjetja-lastniki počitniških domov na Hrvaškem, naj bi se udeležil tudi sekretar za turizem Tomaž Zajec. Vendar je slednji sodelovanje v zadnjem trenutku zaradi obveznosti odpovedal. To je med navzočimi predstavniki podjetij sprožila ogorčenje, saj so jo razumeli kot nov dokaz za to, da ustrezne državne institucije za njihove težave nimajo posluha.

Letos se bodo nadzorovane cene dvignile za 6%
11. 03. 1998 16.29
T.i. nadzorovane cene, kot so elektrika, zemeljski plin, naftni derivati, učbeniki in drugi izdelki ter storitve, ki so pod pristojnostjo vlade, se bodo letos dvignile od šest do devet odstotkov. Letošnji dvig nadzorovanih cen bo na nižji ravni kot prejšnja leta, glavni val podražitev pa pa bo v letošnji prvi polovici leta, je povedal minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur. O letošnji 8-odstotni ciljni inflaciji pa je dejal, da jo bo sicer težko doseči glede na različne pritiske in 2,3-odstotno rast cen v letošnjih prvih dveh mesecih v primerjavi z lanskim decembrom. Zanesljivost in realnost napovedi o 8-odstotni rasti cen bo bolj jasna šele junija. Ministrstvo za ekonomske odnose naj bi v prihodnje namenjalo več pozornosti notranjemu trgu in vprašanjem varstva konkurence ter potrošnikov, zmanjševalo pa nadzor nad cenami. V košarici maloprodajnih cen vlada zdaj nadzira 18 odstotkov cen, kar je bistveno manj kot lani, ko je bil delež nadzorovanih cen skoraj tretjinski.

Zakon o varstvu živali ne more v obravnavo
11. 03. 1998 16.28
Poslanec SDS Pavel Rupar je februarja v zakonodajno proceduro vložil evropsko primerljiv predlog zakona o varstvu živali pred mučenjem, ki pa ne more biti obravnavan, dokler ne bo dokončan postopek obravnave zakona o zaščiti živali, ki sta ga leta 1994 vložila poslanca SNS Polonca Dobrajc in Zmago Jelinčič, ki pa za umik nimata posluha, je poudaril Rupar. Poslanec SDS Janez Mežan pa je predstavil stališča stranke do nedavno sprejetega zakona o športu, ki naj bi bil slab in delu športa nenaklonjen.

V petek 13. marca bo vlada predstavila predlog proračuna
11. 03. 1998 16.24
Premier Janez Drnovšek je na novinarski konferenci napovedal, da bo vlada predvidoma v petek, 13. marca, predstavila končni predlog proračuna za tekoče leto, natančneje pa o državni blagajni ni želel govoriti, ker sklepna usklajevanja o posameznih postavkah še potekajo. V zvezi z vračanjem kmetijskih zemljišč in gozdov Cerkvi je predsednik vlade znova opozoril na razsodbo ustavnega sodišča, po katerem je Cerkev upravičena do vračanja v naravi, ter poudaril, da se je vladna koalicija uskladila o vseh vprašanjih denacionalizacije, v zvezi z 19. členom zakona, ki določa, da naj bi omejili vračanje premoženja v naravi v primerih, v katerih je Cerkev gozdove in kmetijska zemljišča dobila s fevdalnimi listinami. O tej točki naj bi odločili poslanci, ker so mnenja deljena. Premier je tudi pojasnil, da pogajanja o odkupu gozdov od Cerkve še potekajo in da obe pogajalski strani čakata na razplet pri sprejemanju novele zakona o denacionalizaciji. Premier je na vprašanje o odnosih z ZRJ povedal, da je za zdaj dejstvo le, da je do sestanka prišlo. Pričakovanja, da bi Slovenija zaradi gospodarskih pritiskov normalizirala odnose z ZRJ, pa so nerealna, je zatrdil premier. Slovenija bo vztrajala pri načelni politiki in ne misli popustiti nenavadnim pritiskom, kot je prepoved uvoz slovenskega blaga.

Za EU v varstvu okolja najbolj zaostaja Poljska
11. 03. 1998 16.21
Vzhodnoevropske kandidatke za članstvo v EU bi morale v desetih letih vložiti približno 122 milijard ekujev (128 milijard dolarjev), da bi na področju varstva okolja izpolnile evropska merila, je pokazala raziskava belgijskega inštituta Vito, ki jo objavlja avstrijski časnik Standard. Raziskava je pokazala, da bi morale države vzhodne in srednje Evrope za izboljšanje varstva okolja nameniti od 3 do 5 odstotkov BDP, kar je štirikrat več kot države EU. Skoraj četrtino te vsote bi morale nameniti zbiranju gospodinjskih odpadkov, za izboljšanje kakovosti vode pa nameniti približno desetino te vsote. Poljska je država, ki na področju varstva okolja najbolj zaostaja, je še pokazala raziskava.

V madžarskem parlamentu bodo zastopane manjšine
11. 03. 1998 16.19
Madžarski parlament je podprl predlog, da bi bile v parlamentu zastopane tudi manjšine, zavrnil pa je dokument, ki bi določil datum, kdaj so bo to zgodilo. Na Madžarskem je 13 manjšin, med njimi tudi slovenska, ki zdaj v parlamentu v Budimpešti niso zastopane. Poslanci so v torek podprli predlog, da bi 13 sedežev rezervirali za predstavnike manjšin, ne pa tudi tistega o volilnem postopku, kar pomeni, da maja, ko bodo na Madžarskem parlamentarne volitve, volitev za predstavnike manjšin še ne bo mogoče izvesti.

Ali hoče srbski režim iztrebiti albanski narod?
11. 03. 1998 16.18
Podtalna albanska organizacija, ki samo sebe imenuje Osvobodilna vojska Kosova (OVK), je kontaktno skupino, EU, ZN in druge demokratične države opozorila, da bosta OVK in albanski narod nadaljevala osvobodilni boj za neodvisnost Kosova. V obvestilu, ki ga je objavil prištinski dnevnik Bujku v albanskem jeziku, OVK med drugim zahteva, naj mednarodni dejavniki priznajo državo Kosovo in kaznujejo srbski režim, ki hoče iztrebiti albanski narod.

OVSE od Beograda zahteval privolitev v mednaorodno preiskavo kosovskih dogodkov
11. 03. 1998 16.17
Stalni svet Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) je od oblasti v Beogradu zahteval, naj privolijo v mednarodno preiskavo o nedavnih dogodkih na Kosovu. Svet, ki se je sestal na izredni seji, je poleg tega od srbske in albanske strani zahteval, naj se brezpogojno odrečeta nasilju. OVSE hkrati Beograd poziva k sodelovanju s posebnim odposlancem za Kosovo, nekdanjim španskim premierom Felipejem Gonzalezom. Sicer pa namerava OVSE zaradi položaja na Kosovu okrepiti svoji misiji v Albaniji in Makedoniji.

Evropski parlament bo imel posvetovalno vlogo pri širitvi EU
11. 03. 1998 16.15
Evropski parlament je dobil zagotovilo britanskega predsedstva EU, da bo imel vlogo posvetovalnega telesa na vseh stopnjah širitve EU na države Srednje in Vzhodne Evrope. Zagotovilo z enako vsebino je evropskim poslancem posredoval tudi komisar, pristojen za širitev, Hans van den Broek. Parlament naj bi zato glasoval o t.i. pristopnih partnerstvih s posameznimi kandidatkami. Pred tem so namreč poslanci zagrozili, da bodo proces širitve blokirali, če v njem ne bodo imeli bolj dejavne vloge.

VS izrazil zaskrbljenost zaradi položaja na Kosovu, Kitajci nasprotujejo ukrepom proti ZRJ
11. 03. 1998 11.45
Britanski veleposlanik v VS OZN John Weston je ostalim članom VS podal poročilo o sklepih londonskega sestanka kontaktne skupine šestih držav o položaju na Kosovu. Po poročilu je sledila razprava, ki se je končala brez uradnih sklepov. Vse članice VS so izrazile zaskrbljenost zaradi položaja in pozvale obe strani k čimprejšnjim pogajanjem o mirni rešitvi krize, nihče pa ni postavil pod vprašaj ozemeljske celovitosti ZRJ.

Pinochet bo danes zaprisegel kot doživljenjski senator
11. 03. 1998 11.45
Nekdanji čilski diktator general Augusto Pinochet bo danes zaprisegel kot doživljenski senator. Policija v Valparaisu je v povečani pripravljenosti, saj so proti Pinochetu in v njegovo podporo v tem pristaniškem mestu napovedane številne demonstracije. Pinochet se je v torek umaknil s položaja poveljnika vojske. Po ustavi mu pripada pravica do mesta senatorja. Pinochetovi politični načrti so med ljudmi in demokratičnimi strankami naleteli na ostra nasprotovanja. Policija je med včerajšnjimi demonstracijami proti Pinochetu aretirala približno 100 ljudi.

Tirana zahteva namestitev NATO-vih enot na jugoslovansko-albanski meji
11. 03. 1998 11.44
Albanija bo od zveze NATO zahtevala, naj namesti svoje enote na mejo z ZR Jugoslavijo, da bi lahko bolje nadzirala položaj na nemirnem Kosovu, predvsem trgovino z orožjem, je v Tirani včeraj zahteval državni sekretar v albanskem obrambnem ministrstvu Perikli Teta. Pred odhodom v Bruselj, kjer bo na današnjem srečanju z veleposlaniki članic zveze NATO vodil albansko delegacijo, je Teta še dodal, da Albanija podpira namestitev enot "bodisi v Albaniji, bodisi na Kosovu".

Tudi Črna gora od ZRJ zahteva dialog s kosovskimi Albanci
11. 03. 1998 11.44
Tudi jugoslovanska republika Črna gora zahteva od Beograda pripravljenost za dialog z Albanci na Kosovu. Črnogorski predsednik Milo Djukanović je od svojega srbskega kolega Milana Milutinovića zahteval takojšnji in brezpogojni dialog z vodstvom kosovskih Albancev za rešitev kosovskega vprašanja. Omenjena Djukanovićeva izjava je bila objavljena sinoči v Podgorici, je poročala beograjska tiskovna agencija Beta. Črnogorski predsednik je obenem izrazil prepričanje, da lahko nekdanji španski premier Felipe Gonzalez v imenu Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) igra "konstruktivno" vlogo pri umiritvi konflikta na Kosovu in iskanju dolgoročne rešitve tega konflikta.

Tovornjakom s slovenskim blagom dovolili prestop meje z ZRJ
11. 03. 1998 11.15
Približno šest tovornjakov, naloženih s slovenskim blagom, ki jim cariniki ZRJ na mejnem prehodu Batrovci od petka oz. sobote niso dovolili vstopa v ZRJ, so danes dobili dovoljenje za prestop meje, je za STA povedal Samo Hribar iz Gospodarske zbornice Slovenije (GZS). Zbornico so o tem davi obvestila slovenska podjetja, ki so poslala svoje blago kupcem v ZRJ.

Drugo soglasje k lastninjenju prejelo 1233 podjetij
11. 03. 1998 10.22
Agencija za prestrukturiranje in privatizacijo (APP) je do današnjega dne odobrila 1426 programov lastninskega preoblikovanja, medtem ko je drugo soglasje k izvedbi privatizacijskega programa doslej prejelo 1233 podjetij, so sporočili iz APP.