varna pot

DARS ob dnevu zaljubljencev s prav posebnimi sporočili: 'Nekdo te ima rad. Vozi varno!'

14. 02. 2022 08.49

Na praznik svetega valentina je Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji (DARS) poskrbela za prav posebna sporočila voznikom na avtocestah. Na svojih obvestilnih tablah v stilu dneva zaljubljencev še naprej opozarjajo na varno vožnjo. "Za ljubezen ni nobena pot predolga. Poskrbimo pa, da bo vedno varna," so zapisali ob deljenju fotografij.

Brez skrbi tudi v najhujšem mrazu

08. 02. 2022 12.33

Ko se pozimi odpravite na pot, sploh če potujete kam v tujino, nikar ne tvegajte slabe volje in zamud, če bi vmes zaradi mraza postali nemobilni ali pa na koncu avta ne bi mogli prepričati, da bi vas odpeljal nazaj domov.

V gore za vikend? Poskrbite, da bo vaša pot varna

21. 01. 2022 15.09

Pred nami je konec tedna, ki bo po vremenski napovedi v slovenskih gorah minil brez padavin in zato v hribe privabil marsikaterega planinca. Ob tej priložnosti se morda ni odveč ponovno zazreti v statistiko tega leta, ki je v slabem mesecu spisala preveč žalostnih zgodb. Zato, preden si nadenete dereze, vzamete cepin v roke ali se odpravite zgolj na lažje dostopen hrib, se vprašajte: ali sem dobro preveril vremenske razmere in se pozanimal o poti, ali imam dovolj kondicije, da bom zmogel tudi sestopiti, ali imam primerno opremo, ki jo znam pravilno uporabljati, in ključno, ali sem sposoben oceniti in sprejeti odločitev, da bom pravočasno obrnil, če mi ne bo šlo ali bodo razmere zame prezahtevne.

Nasprotniki cepljenja zlorabili objavo POP TV-ja

06. 01. 2022 12.25

Po družbenih omrežjih v zadnjih dneh kroži grafika iz oddaje 24UR, ki naj bi dokazovala, da cepljenje za določene skupine prebivalstva ni varno. Objava je vzeta iz konteksta in je del prispevka, objavljenega pred več kot letom dni, le dan po tem, ko je Velika Britanija kot prva na svetu začela cepiti prebivalstvo. 9,3 milijarde odmerkov kasneje vemo o cepivih precej več, še vedno pa velja, da so varna in učinkovita pot iz pandemije.

Astrološka napoved: 2022 bo leto sprememb – kdor se bo znal prilagoditi, bo uspešen

02. 01. 2022 14.46

Leto 2022 bo po napovedih psihološke astrologinje prineslo številne priložnosti, glavni motiv pa bo ambicija. Prišlo bo do nove ideologije. Potrebnega bo veliko prilagajanja in učenja. Prilagoditi se bo treba na nova delovna mesta, se učiti novih veščin, se odpreti novemu znanju, tujim jezikom. Kdor se bo znal hitro prilagoditi, bo imel uspešno leto, kdor bo zamujal, s svetom ne bo mogel več "ujeti koraka". Pandemija se bo končala konec februarja 2023. "Ne pričakujmo, da bo življenje takšno, kot je bilo pred pandemijo. S prilagajanjem bomo imeli "novo normalno stanje" s periodičnimi sunki v takšni ali drugačni obliki šele po letu 2025," napoveduje.

Zavod Varna pot: Pijanih 11 odstotkov udeleženih v prometu

12. 12. 2021 15.38

Moderatorji Zavoda Varna pot so v petek in soboto v okviru preventivne akcije za preprečevanje vožnje pod vplivom alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi nagovorili prek 600 aktivnih udeležencev v prometu, preizkus alkoholiziranosti pa je opravilo 411 ljudi. Prisotnost alkohola nad mejo zakonske regulative so zaznali pri 11 odstotkih.

Postani poštar

11. 11. 2021 00.15

Vas mika redna in varna zaposlitev za nedoločen čas, pri kateri ste v stiku z ljudmi? Če ste to informacijo našli ravno v pravem času in si želite terenskega dela, peš, s kolesom ali na motorju, ki vam prinaša stalni in zanesljivi prihodek, je pravi čas, da se prijavite na delovno mesto pismonoše. Pri Pošti Slovenije v svojo veliko družino s 6.000 zaposlenimi vabijo nove sodelavce pismonoše (m/ž).

30 let, 7700 življenj: Postavitev prometnega znaka ni dovolj

21. 11. 2021 07.07

Slovenske ceste so po podatkih Zavoda Varna pot od leta 1991 do 2021 zahtevale več kot 7700 življenj, skoraj 309.000 ljudi se je v prometnih nesrečah hudo poškodovalo. Svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč letos poudarja umirjanje prometa. "Če se hitrost zniža na 30 kilometrov na uro, preživi pešec, preživi kolesar, če pride do nesreče. Pri večjih hitrostih so posledice hujše," poudarja predsednik Zavoda Varna pot Robert Štaba.

Pri Bertokih ugasnilo življenje voznika mopeda

21. 11. 2021 07.24

Tragično se je končala vožnja voznika mopeda, ki je pri Bertokih – torej na območju občine Koper – zapeljal s kolesarske steze na travnato brežino in se skupaj z mopedom prevrnil. Pri tem se je tako hudo poškodoval, da je na kraju nesreče umrl.

Davki prometnih nesreč visoki, rešitev v viziji nič žrtev prometnih nesreč

20. 11. 2021 21.09

Na osrednji prireditvi ob svetovnem dnevu spomina na žrtve prometnih nesreč, ki je potekala v ljubljanski mestni hiši, so opozorili na davek prometnih nesreč, ki se šteje tako v žrtvah, hudo poškodovanih kot njihovih svojcih. Ob tem so poudarili pomen zaveze nič smrtnih žrtev prometnih nesreč. V prometnih nesrečah je sicer letos v Sloveniji doslej umrlo že več kot 100 ljudi.

Je hrana predraga?

20. 11. 2021 07.00

Pridelava hrane je kriva za tretjino vseh izpustov toplogrednih plinov. Posebej problematična je živinoreja, torej naša poraba mesa. Zaradi dviga cen energije, surovin, embalaže in krme se nam zdaj obeta dvig cene hrane nasploh. Tudimesa. Bomo zaradi tega porabili manj mesa? Kako pomembno nam je trajnostno prehranjevanje? Napoved dviga cen hrane razburja, a po drugi straniSlovenci v povprečju zavržemo 68 kg na prebivalca.

'Kako ujeti bomo v trenutnih razmerah, je odvisno predvsem od nas samih'

14. 11. 2021 16.02

Potovanje ni le odkrivanje novih dežel, sveta tam zunaj. Potujemo lahko tudi po lokalnih hribih in vasicah. Tisto najbolj intimno potovanje pa se odvija znotraj nas, ko odkrivamo nove stvari o sebi in svojih bližnjih. Do tega spoznanja je prišla tudi novinarka in pisateljica Anja Kovačič, ki se je odpravila iskat svobodo v Avstralijo, a se je po spletu okoliščin in zaradi pandemije znašla sama, ujeta na Salomonovih otokih. Svoje dogodivščine s 15-mesečnega potovanja, med katerim je doživela celo umor med aborigini, je strnila v svoj prvenec z naslovom Ujeta v svobodi. Ob izidu knjige nam je avtorica zaupala, kako so jo te izkušnje izoblikovale v osebo, ki se ne čuti več ujeto. Ne glede na trenutne okoliščine in pandemijo, ki še vedno divja po svetu.

Prvi zavoji previdni, nato na zložljivih smučeh bliskovito navzdol

07. 11. 2021 10.57

Na skoraj 3000 metrih nadmorske višine so se glave naše mednarodne zasedbe zamišljeno zgrnile na večkrat nagrajeni slovenski izdelek, ki je ležal pred nami na snegu. Njegovo sestavljanje je radovedne poglede pritegnilo že na spodnji postaji gondole, a vsakomur sta po glavi rojili dve vprašanji. Zložljiva smučka, ki je v Begunjah nastajala kar osem let, je sicer res videti kot običajna, ampak ali se lahko vozi tudi kot običajna? In pa: je varna ali se lahko zlomi?

Nezakonit rave v enem največjih zapuščenih jugoslovanskih bunkerjev v Sloveniji

06. 11. 2021 07.00

Skrivni bunker na obrobju Ljubljane, ki je javnosti manj poznan, je eden največjih v državi in je nastal zaradi zaščite političnega vodstva. Velikost presega tistega v Kočevju, a uporabljen ni bil nikoli, čeprav je po 70 letih še vedno v odličnem stanju. Poleg je še eden, nedokončan, a zgodba glavnega bunkerja je vsaj tako nenavadna, kot je zanimiva, saj praktično nihče ni vedel, kako velik je ta objekt (oziroma sploh niso vedeli zanj), in je nekako pristal v zasebni lasti. In zdaj, po vsem tem času, je skrit v gozdovih gostil nezakonito rejversko zabavo.

Zapiranje družbe: kdaj konkretno in kaj nas čaka že konec jeseni

28. 10. 2021 06.00

Epidemija se neizprosno zaostruje, število okužb strmo narašča, če bo šlo tako naprej, se nam lahko zgodi Bergamo, je bil neposreden zdravstveni minister Janez Poklukar. In kdaj nas čaka zapiranje družbe? Minister ga bo vladi predlagal v trenutku, ko bo zasedenih od 160 do 180 intenzivnih postelj – v sredo jih je bilo 133. Sledilo bo zapiranje lokalov ob 22. uri, v šolah pa, da bi ostale odprte, obvezno testiranje namesto prostovoljnega. Kaj nas čaka že konec jeseni?

Kaj je boljše: shraniti gume doma ali pri vulkanizerju?

27. 10. 2021 00.15

Življenjska doba gum bo veliko daljša, če upoštevate nekaj nasvetov in jih pravilno skladiščite. Kako sta povezana varna vožnja in avto zavarovanje?

Dobili smo prvo 3D-talno označbo na našem avtocestnem omrežju

24. 10. 2021 13.26

Družba za avtoceste RS je na priključku Ljubljana - Brdo narisala prvo 3D-talno označbo na našem avtocestnem omrežju. Kot so sporočili, bo voznik na cestišču zagledal iluzijo dvignjene ploščadi, ki ga bo opozorila, da vozi v napačno smer.

V primerjavi z letom 2020 letos umrlo več pešcev, velikokrat zaradi lastnih kršitev

06. 10. 2021 20.07

Da bo pot varna tudi za tiste, ki raje hodimo kot tečemo, tudi letos Agencija za varnost prometa v sodelovanju s policisti ozavešča o pomenu varnosti pešcev v prometu. Pešci namreč poskrbimo za kar nekaj prekrškov in kršitev, ki se lahko končajo tudi tragično. Statistika namreč kaže, da je največ pešcev v zadnjih štirih letih umrlo zaradi lastnega neupoštevanja cestno-prometnih predpisov, zato policisti do 10. oktobra pešce opozarjajo prav na njihovo lastno varnost.

'Nova normalnost bo drugačna'

03. 10. 2021 11.29

Čeprav je hitro okrevanje gospodarstva po izbruhu novega koronavirusa presenetilo tudi strokovnjake, izzivi ostajajo, številne sektorje čakajo spremembe, izboljšati je treba dobavno verigo – tudi v luči geopolitičnih trenj, poudarja Hans-Paul Bürkner, predsednik uprave Boston Consulting Group (BCG), enega od vodilnih svetovalnih podjetij na svetu. S svetovalcem za strategije, razvoj organizacij, globalizacijo in transformacijo smo se pogovarjali tako o (po)koronskem gospodarstvu kot tudi o tem, kako izboljšati privlačnost Slovenije za tuje naložbe.

Biometrija: naše geslo je naše telo

02. 10. 2021 14.44

Ko so zamaskirani roparji plenili bančni trezor in so njihova dejanja posnele varnostne kamere, je Policijo do enega od storilcev pripeljal njegov uhelj. Pošiljatelja Morsejeve kode izda že dinamika tipkanja. Računalniški sistem lahko po frekvenci mežikanja izmeri, kako utrujen je voznik, in zazna, ali zaščitna maska ni pravilno nameščena. Za vse to je zaslužen razvoj biometrije, področja, na katerem se naši raziskovalci uvrščajo v sam vrh.

Pospravili so kostume, sešili so jim zastavo: Zavedanje, da je vojna, je bilo takojšnje

19. 09. 2021 11.02

V seriji člankov, s katero obujamo spomine na doživljanje osamosvojitve pred tremi desetletji, tokrat delimo spomine folklornikov Folklorne skupine Sava iz Kranja, ki so takrat ravno odleteli na pomembno gostovanje, vmes pa je država, ki naj bi jo zastopali, razpadla. Znašli so se pred dilemo, kako se varno vrniti domov.

Presenečenje: tekmovalci mislili, da arene ne bo, sledil pa je hud boj

10. 09. 2021 22.11

Čeprav smo bili priča šele prvi letošnji areni, je bila ta že takoj zelo nenavadna, saj so sta se tekmovalca spopadla za mesto gospodarja družine in ne za obstoj na Kmetiji.

Pacient mora biti vedno na prvem mestu

02. 09. 2021 00.15

Kje so kritične točke na šolskih poteh v Sloveniji?

01. 09. 2021 06.00

V promet se znova vključujejo otroci, ki se vračajo v šolske klopi in vrtce. Vse voznike zato pristojni pozivajo, da so na naše najmlajše in najranljivejše udeležence v prometu posebej pozorni. Poizvedeli smo, katere so še posebej kritične točke na šolskih poteh na območju posameznih policijskih uprav, kjer je potrebna še posebna previdnost.

'Lani na šolski poti cesta ni vzela nobenega učenca, naj tako ostane'

30. 08. 2021 11.51

Čez dva dni bo v šolske klopi sedlo 193.116 osnovnošolcev, med njimi 21.123 prvošolcev. Ti na poti v šolo potrebujejo spremstvo, vsi učenci, ki živijo daleč od šole ali nimajo urejene varne poti v šolo, pa so upravičeni do brezplačnega prevoza v šolo. Stroške teh prevozov krijejo občine, organizator prevoza pa mora poskrbeti za varnost otrok. Na opoldanski novinarski konferenci sta o tem spregovorila tudi direktor ljubljanske policijske uprave Boštjan Glavič in predsednik zavoda Varna pot Robert Štaba.

Županja občine Semič, ki v cepiva ne verjame: To je terapija v fazi preizkušanja

24. 08. 2021 17.20

V zadnjem času se zaostruje retorika med stroko, tistimi, ki cepljenje podpirajo, in nasprotniki cepljenja. Dvome o uspehu cepiva, cepljenju in ukrepih pa ima tudi županja občine Semič Polona Kambič, na družbenih medijih pa aktivno deli številne teorije zarot. Sama pravi, da se zavzema za pravilno informiranje, a njene objave kažejo drugačno sliko.

Kljub kaosu, ki otežuje evakuacijo, ZDA vztrajajo: Rok je 31. avgust

20. 08. 2021 11.24

Odkar so talibani prevzeli prestolnico Afganistana, je iz Kabula odletelo že več kot 18 tisoč ljudi. A Španci so opozorili, da letala zaradi kaosa na letališču odhajajo delno prazna, ena izmed družin je za seboj pustila hčerko, ki se je izgubila v gneči. Nato se je po številnih kritikah o tem, kako se Zahod spopada s krizo, zavzel, da bo svoja prizadevanja za evakuacijo podvojil, toda zadnji rok za evakuacijo za zdaj vseeno ostaja 31. avgust. Nemčija je potrdila, da je bil med potjo na letališče ranjen njihov državljan, Amnesty International pa je ZN medtem pozval, naj zaščiti ogrožene skupine.

Preveč nesreč v gorah: reševali očeta in hčerki

13. 08. 2021 11.12

Napoved lepega, stabilnega vreme brez neviht v gore privabi še več obiskovalcev, zaradi česar imajo gorski reševalci običajno več dela. Tako je bilo tudi včeraj, ko so ekipe za reševanje v gorah na različnih koncih pomagale osmim planincem. Med njimi so bili oče in hčerki, ki jih je ujela tema in so zato obtičali, kar kaže, kako pomembno je, da dobro načrtujemo turo. Ker je pred nami obetaven konec tedna, poletja pa še ni konec, Policija in PZS pozivata k previdnosti in odgovornim odločitvam.

Dani Dayer z očetom v Grčijo, njen partner v zapor zaradi goljufije

01. 08. 2021 09.48

Dani Dayer nima sreče v ljubezni. Čeprav je 26-letnica zmagala v četrti sezoni resničnostnega šova Otok ljubezni, kjer tekmovalci iščejo ljubezen, v resničnem življenju izbira napačne moške. Dani, ki se je v začetku šova poparčkala z Jackom Finchamom in z njim ostala vseh 59 dni, je bila nazadnje v zvezi s Sammyjem Kimmencem, ki pa bo naslednja tri leta preživel za rešetkami.

Kam s prihranki zdaj, ko banke zaračunavajo ležarino?

10. 07. 2021 16.38

Številne banke so letos uvedle ležarine na depozite za fizične osebe, kar je številne spodbudilo k razmisleku, kam s financami. Je morda zdaj pravi čas za nakup nepremičnine, žlahtnih kovin ali kriptovalut? Je morda bolje denar vložiti na borzo ali pa ga preprosto imeti doma, v nogavici? Kaj svetujeta strokovnjaka?