varnost leta

Znan vzrok nesreče na Počku
14. 06. 2001 00.00
Tragično torkovo nesrečo na Počku, v kateri je umrl 19-letni nabornik iz Škofje Loke, je najverjetneje povzročila tehnična napaka na minometu. To je pokazala dosedanja preiskava komisije, ki jo je takoj po nesreči imenoval načelnik generalštaba brigadir Ladislav Lipič.

Končan kongres ZLSD
11. 06. 2001 00.00
Borut Pahor ostaja predsednik, Dušan Kumer pa glavni tajnik ZLSD, so odločili delegati 4. kongresa stranke, ki je končal dvodnevno zasedanje v koprski Bonifiki. Pahor in Kumer sta bila edina kandidata za predsedniško in tajniško funkcijo, in sicer je prvi prejel 325 glasov, drugi pa 285. V drugem krogu volitev je bila za podpredsednico stranke izvoljena Breda Pečan, člana strankinega predsedstva sta postala Danilo Tomšič in Jernej Brvar, članica pa Jožka Hegler. Nadzorni odbor bo po koprskem kongresu vodil Aleksander Ravnikar, njegovi člani pa bodo Majda Cvetanovski, Vida Florjančič, Tomaž Horvat, Anton Kovše, Jožefa Miklič in Jože Vuk. Delegati so za podpredsednika ZLSD izvolili Miloša Pavlico, predsednik konference je postal Boris Sovič, podpredsedniško mesto v istem organu pa je zasedla Danica Simšič. Izvoljeni so bili tudi en član in dve članici predsedstva stranke: Aurelio Juri, Janja Romih in Tjaša Žgavec.

Študentje državi - dan D
11. 06. 2001 00.00
Priprave na študentski protest, ki ga za 14. junij napovedujejo študentski organizaciji ljubljanske in mariborske univerze ter Zveza študentskih klubov Slovenije, so praktično že zaključene. Javni shod, ki bo potekal na Trgu svobode v Mariboru ter Trgu republike v Ljubljani, bo predstavljal glas 80.000 slovenskih študentov.

Bush in Putin o ABM
10. 06. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je v pogovoru za New York Times izjavil, da bo med vrhunskim srečanjem 16. junija v Ljubljani ruskega kolega Vladimirja Putina poskušal prepričati, da Sporazum o protibalističnih raketah (ABM) iz leta 1972 ni več potreben. Bush je poudaril, da bo ruskemu predsedniku skušal razložiti, da ni potrebno biti zavezan sporazumu AMB, ki sta ga državi podpisali še v času, ko sta veljali za sovražnici, saj je sedaj potrebno razmišljati v novi smeri.

Težave so premagljive
09. 06. 2001 00.00
Evropski komisar za širitev Günther Verheugen, je ob zaključku dvodnevnega obiska v Sloveniji dejal, da ima Slovenija kot najbolje pripravljena kandidatka vse možnosti, da kot prva država do konca leta 2002 zaključi pogajanja za članstvo v EU. Obstajajo sicer težave, ki pa so, kot pravi Verheugen, premagljive. ''Ne gre le za prostocarinske prodajalne, temveč za vprašanje predvidljivosti, ugleda in kredibilnosti države.To ni postavljanje omejitev. Želimo se izogniti slabim alternativam, predvsem možnosti, da bi se širitveni poroces zavlekel za več let, je povedal evropski komisar za širitev EU. ''Čeprav vprašanje prostocarisnkih prodajaln v ničemer ne bo vplivalo na proces širitve, Evropska komisija pričakuje, da bo Slovenija izpolnila obljubo in jih zaprla.''

ZN o ukinitvi sankcij proti Iraku
05. 06. 2001 00.00
Varnostni svet Združenih narodov naj bi do konca meseca prevetril sankcije proti Iraku. Če bo mogoče, upajo celo na popolno ukinitev sankcij. Sankcije je mednarodna skupnost uvedla leta avgusta 1990. Do konca meseca naj bi se tako petnajstčlanski svet sestal trikrat tedensko. Novica je prišla po tem, ko se je svet odločil za podaljšanje programa "nafta za hrano", po katerem lahko Irak prodaja nafto v zameno za hrano, medicinsko pomoč in druge civilne potrebščine. Tokratno enomesečno podaljšanje je sprememba glede na dosedanja šestmesečna podlajšanja. Tako je Varnostni svet dobil nekaj časa da pregleda predlog takoimenovanih "pametnih sankcij", ki jih predlagata Velika Britanija in ZDA. Ti državi predlagata, da naj bi povečali nadzor nad potencialno vojaško opremo, popolnoma pa prenehali nadzorovati civilno opremo. Irak je ob odločitvi le enomesečnega podaljšanja programa "nafta za hrano" včeraj ukinil izvoz nafte. Države članice OPEC so ta del izpada nafte na svetovnem trgu že prevzele na svoja ramena. Države OPEC so se danes sestale na Dunaju, kjer bo prisoten tudi iraški naftni minister Taha Humud Musa.

Dvanajst let po Tiananmenu
04. 06. 2001 00.00
Matere žrtev pokola na pekinškem Trgu nebeškega miru so pred današnjo 12. obletnico krvave zadušitve prodemokratičnega gibanja zahtevale ponovno preučitev uradne razlage dogodkov iz leta 1989. Medtem se kitajske oblasti trudijo, da bi preprečile kakršne koli žalne slovesnosti ob obletnici incidenta. Vojska je, tako uradni Peking, upor zatrla, ker je bila ogrožena nacionalna varnost Kitajske.

Odprt termalni park Aqualuna
01. 06. 2001 00.00
V Termah Olimia, ki so v prvih petih mesecih letos zabeležile 98.884 nočitev ali pet odstotkov več kot v enakem obdobju lani, so odprli termalni park z največjo koncentracijo vodnih atrakcij v Sloveniji Aqualuna. Marjan Švinglin, vodja marketinga v termah, je dejal, da je urejenih skoraj 200 kvadratnih metrov novih vodnih površin z 42 vodnimi atrakcijami in štirimi bazeni. Vrednost naložbe je ocenjena na 750 milijonov tolarjev. Slovesnosti ob otvoritvi se je udeležil tudi predsednik državnega zbora Borut Pahor. Po besedah direktorja naravnega zdravilišča Olimia Zdravka Počivalška v termalnem parku, ki je v celoti zgrajen na slovenskem ozemlju, ograja pa se konča na brežini Sotle, v prvem letu obratovanja pričakujejo najmanj 65 tisoč kopalcev, ki se bodo do Aqualune lahko prepeljali s kopalnim vlakom Slovenskih železnic.

Uslužbenci ZN za večjo varnost
31. 05. 2001 00.00
Skupina uslužbencev Združenih narodov je v sredo obiskala Varnostni svet ZN in njegove člane zaprosila, naj sprejmejo ukrepe, s katerimi bi osebju svetovne organizacije zagotovili več varnosti pri opravljanju njihovega dela po svetu. Zaposleni si želijo, da ZN v polnem obsegu financira večje varnostne ukrepe, pa tudi, da bi bile države, v katerih se nahajajo delavci ZN, pravno odgovorne za njihovo varnost. V primeru, da varnostnih zagotovil ne bo, pa uslužbenci ZN predlagajo, da v takih državah operacij ZN ne bi izvajali. Od leta 1992 je bilo med opravljanjem dela ubitih 200 civilnih uslužbencev ZN.

Bush in Putin o oborožitvi
19. 05. 2001 00.00
Tako Moskva kot Washington upata, da bo prvo srečanje Putina in Busha pomagalo otopliti odnose med njima, saj se državi močno razhajata pri reševanju nekaterih pomembnih vprašanjih.

Hudi spopadi na jugu Srbije
14. 05. 2001 00.00
Albanski skrajneži so popoldne začeli silovite napade na položaje jugoslovanskih enot v vasi Oraovica nedaleč od Preševa. V zadnjih tednih so to najostrejši spopadi med uporniki in srbsko policijo na tem območju. Po poročanju predstavnice tiskovnega središča v Bujanovcu Milene Kovačević se je napad začel ob 16ih deset in še traja, jugoslovanske pa so na napad odgovorile.

V Bratislavi o širitvi Nata
12. 05. 2001 00.00
Ne smemo se spraševati, kaj lahko Evropa stori za nas, temveč kaj mi lahko storimo za Evropo, je dejal gostitelj konference, slovaški premier Mikulaš Dzurinda, v svojem uvodnem govoru. V sporočilu ameriške administracije je bila podpora širitve Nata jasno izražena. Slovenski premier Janez Drnovšek pa je ob tem povedal, da Nato še vedno nima pravega načrta za prihodnost, vendar bo moral vključevati širitev zavezništva.

Gorenjska banka bo izplačala dividende
10. 05. 2001 00.00
Delničarji Gorenjske banke so na skupščini, na kateri je bila navzoča velika večina delničarjev, sprejeli letno poročilo o lanskem poslovanju, podprli so predlagano poslovno politiko za letošnje leto, sprejeli pa so tudi predlog za imenovanje revizorja za revidiranje poslovanja banke za leto 2001. Skupščina se je med drugim tudi odločila, da bo del nerazporejenega dobička iz preteklih let v višini 659,1 milijona tolarjev namenila za dividende in za udeležbo članov nadzornega sveta pri dobičku. Dividenda na delnico bo tako znašala 2100 tolarjev.

Telefoniranje med vožnjo?
10. 05. 2001 00.00
Izvršni direktor ameriške uprave za varnost v avtocestnem prometu (NHTSA) Robert Shelton je med zaslišanjem pred kongresnim odborom za transport dejal, da je uporaba mobilnih telefonov med vožnjo v ZDA zaskrbljujoča, vendar po njegovem mnenju še ni čas za prepoved. NHTSA je sredi izdelave študije o tem, kako različne naprave, ki odvračajo pozornost voznikov, vplivajo na varnost v cestnem prometu. Shelton meni, da do odvračanja pozornosti vedno prihaja tudi zaradi drugih razlogov, kot je poslušanje radia, zato bi bilo nepošteno za večino nesreč okriviti mobilno telefonijo.

Papež Grke prosil za odpuščanje
04. 05. 2001 00.00
Obisk papeža, ki je pravoslavno Grčijo obiskal kot prvi poglavar rimokatoliške cerkve po razkolu med vzhodno in zahodno cerkvijo leta 1054 , so spremljaje demonstracije konservativnih pravoslavnih vernikov, saj je kar 97 odstotkov Grkov pravoslavne vere, Vatikana pa ne priznavajo kot najvišjega organa rimokatoliške cerkve. Samo 100.000 Grkov ali odstotek prebivalcev je katoličanov.

Papež jutri na obisk v Grčijo
03. 05. 2001 00.00
Papež Janez Pavel II. bo v petek začel dvodnevni obisk v Atenah, ki bo prvi obisk kakega poglavarja rimskokatoliške cerkve v Grčiji vse od razkola med vzhodno in zahodno cerkvijo leta 1054. Nato bo papež odpotoval v Sirijo, pred vrnitvijo v Rim 9. maja pa bo obiskal še Malto. Potovanje po stopinjah apostola Pavla bo 93. potovanje v tujino v 22 letih pontifikata Karola Wojtyle, sodi pa v sklop jubilejnih romanj, ki jih je papež začel z lanskim obiskom Svete dežele.

Omejitev pravice do javnega zbiranja?
14. 04. 2001 00.00
V prvo parlamentarno branje je vlada vložila predlog zakona o javnih zbiranjih, s katerim skuša urediti način uresničevanja ustavne pravice do mirnega zbiranja in javnih zborovanj na javnih shodih in javnih prireditvah. Zakon vsekakor že v drugem členu podrobno opredeljuje to pravico, vendarle pa prinaša tudi nekatere omejitve ter kar visoke kazni za morebitne kršitelje. Tako bo po novem, če bo zakon prestal obravnavo v DZ, prepovedano organizirati shode oziroma prireditve na prostem v neposredni bližini objektov, ki se varujejo po posebnih predpisih, če bi shod oziroma prireditev lahko ovirala varovanje teh objektov.

Morija na slovenskih cestah
07. 04. 2001 00.00
Osrednji smoter nacionalnega programa varnosti cestnega prometa v Republiki Sloveniji, ki ga je vlada vložila v prvo parlamentarno branje, je opredeliti ključne nosilce in časovne roke za izvedbo konkretnih nalog in aktivnosti v naslednjem štiriletnem obdobju, s katerimi se bo zmanjšalo število prometnih nesreč in njihovih posledic. V letu 2005 število mrtvih na slovenskih cestah ne sme biti večje od 210, je glavni cilj tega programa, ki med drugim predvideva medresorsko sodelovanje več pristojnih ministrstev ter oblikovanje krovne nacionalne organizacije za varnost cestnega prometa.

Minister But v Parizu
02. 04. 2001 00.00
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franci But je obiskal Pariz, kjer se je sestal s francoskim ministrom za kmetijstvo in ribištvo Jeanom Glavanyjem. Pogovarjala sta se o trenutnem položaju pogajanj o širitvi Evropske unije na področju kmetijstva, pri čemer je Glavany Butu zagotovil, da ni nobenega vzroka za to, da bi se zaradi notranjih razprav o spremembah skupne evropske kmetijske politike, ki so predvidene za drugo polovico prihodnjega leta, pogajalski proces o širitvi unije upočasnil. Slovenija je za vstop v EU najbolje pripravljena od vseh kandidatk, je Butu zagotovil gostitelj.

Slovenija v Natu do leta 2004
01. 04. 2001 00.00
Zunanji minister Rupel je ob koncu obiska v Združenih državah Amerike izrazil pričakovanje, da bo Slovenija do leta 2004 članica tako Evropske Unije kot Nata. Možnosti za članstvo so bile poleg aktualnega dogajanja na Balkanu tudi osrednja tema ministrovih pogovorov z vrhom ameriške oblasti.

Odzivi na Miloševićevo aretacijo
01. 04. 2001 00.00
Vest o aretaciji nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je sprožila odzive po vsem svetu. Medtem ko večina držav aretacijo pozdravlja, pa obenem poudarjajo, da je to le prvi korak, ki bi moral nekdanjega predsednika privesti v Haag. S haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije so sporočili, da vztrajajo pri zahtevi, da se nekdanjega predsednika izroči Haagu.

Rupel v Washingtonu
29. 03. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je včeraj v zgradbi State Departmenta v Washingtonu sestal z ameriškim kolegom Colinom Powellom in takoj nato tudi s svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice. Po virih iz slovenske delegacije bo največ pozornosti namenjene predstavitvi slovenskega interesa za pridružitev zvezi NATO, pa tudi trenutnim razmeram na Balkanu.

Rupel začel obisk v ZDA
27. 03. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je z udeležbo na konferenci o evropski varnosti po koncu hladne vojne na harvardski univerzi v Bostonu začel obisk v ZDA, med katerim se bo v sredo srečal z državnim sekretarjem Colinom Powellom. Poleg srečanja s Powellom Rupla čakajo še pogovori s svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice, namestnico pomočnika sekretarja za obrambo za evropsko politiko in politiko do zveze Nato Liso Bronson, republikanskim senatorjem iz Ohia Georgem Voinovichem in demokratsko senatorko iz New Yorka Hillary Clinton.

Za rešitev iraško-kuvajtskega spora
26. 03. 2001 00.00
Arabski zunanji ministri so včeraj, po dveh dneh vročičnih posredniških dogovarjanj o formuli za rešitev iraško-kuvajtskega konflikta, zaključili uradna srečanja brez končne rešitve. Jordanski zunanji minister Abdul-Illah Khatib je dejal, da se bodo intenzivna dogovarjanja nadaljevala. Khatib je dejal, da so ministri oblikovali predlogo resolucije, poleg tega pa tudi predlogo za končno poročilo, v katerem pa so izpustili omembo iraško-kuvajtskega konflilkta. Po besedah egipčanskega zunanjega ministra Amra Mousse je za slednje še čas. Če dogovora ne bo, bodo morali jutri na vrhunskem srečanju arabskih držav voditelji sami oblikovati rešitve. Predlog je oblikovalo pet držav - Alžirija, Egipt, Jordanija, Katar in Jemen. Po izjavi članov komiteja teh držav je bistven element ukinitev sankcij, ki so jih ZN naložili Iraku. Prav tako poudarja potrebo za spoštovanje teritorialne suverenosti obeh držav. Kuvajtski zunanji minister šejk Mohammed Sabah Al Salem Al Sabah, je povedal, da je njegova država odprta za kakršen koli arabski predlog, ki bo zagotovil vsaj minimalno varnost in zagotovil rešitev problema vojnih ujetnikov. Obe državi trdita, da ima nasprotna stran še vedno vojne ujetnike. Kljub temu, da je palestinske teme zasenčilo vprašanje iraško-kuvajtskih odnosov, pa so vendarle ostale visoko na spisku. Zgodnja verzija predloga končne izjave vrhunskega srečanja kaže, da bodo arabski voditelji popolnoma podprli Palestince in obsodili izraelsko agresijo. Voditelji bodo odločali o načrtu, da Islamska razvojna banka priskrbi 40 milijonov dolarjev mesečno v naslednjih šestih mesecih za palestinsko vlado. Sirija predlaga obnovitev ekonomskega bojkota Izraela in sicer s pomočjo oživitve urada Arabske lige za bojkot Izraela, ki so ga ustanovili leta 1950. Arabska javnost je nezadovoljna s propadlimi pogajanji in šestimi meseci izraelsko-palestinskimi spopadi, v katerih je umrlo več kot 430 ljudi. V Egiptu je včeraj na tisoče študentov demonstriralo proti Izraelu in pozvalo arabski vrh za skupno podporo Palestincem. Ministri so se sestali na pripravljalnem dvodnevnem srečanju za predvideni odločilni vrh , ki naj bi obnovil vsakoletna srečanja, ki so se končala leta 1990, ko je Irak zasedel Kuvajt. Včeraj se je srečanja udeležil tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan, ki je poudaril, da obstaja velik mednarodni interes za nadaljevanje diskusij. Annan se bo prav tako udeležil jutrišnjega vrha.

Prevelika pričakovanja od pakta stabilnosti
09. 03. 2001 00.00
V senci nove krize na Balkanu, ki je izbruhnila na severu Makedonije ob meji s Kosovom, so se danes v Ljubljani srečali nacionalni koordinatorji Pakta stabilnosti za JV Evropo iz držav regije in njihovih sosed. Slovenija, kot je znano, v prvi polovici leta sopredseduje prvemu delovnemu omizju pakta, to je omizje demokratizacija in človekove pravice.

Kitajska za 7-odstotno gospodarsko rast
05. 03. 2001 00.00
Kitajska si je zadala za cilj, da v prihodnjih petih letih doseže povprečno 7-odstotno gospodarsko rast, je danes v govoru ob otvoritvi enajstdnevnega letnega zasedanja kitajske ljudske skupščine dejal premier Zhu Rongji. Med drugimi nalogami je naštel še povišanje dohodkov več sto milijonov kmetov in spodbujanje zasebnega sektorja. Ta naj bi bil v prihodnje dovoljen povsod, razen v ključnih strateških industrijskih panogah. Do leta 2010 naj bi na Kitajskem podvojili bruto domači proizvod.

Sodišče zmanjšalo zaostanke
04. 03. 2001 00.00
Okrožno sodišče v Ljubljani je v preteklem letu prejelo več kot 33.025 zadev, kar je za 6,1 odstotka manj kot leto poprej, število nerešenih zadev pa se je v preteklem letu zmanjšalo kar za 10.001 zadevo ali za 34,7 odstotka, sodišču pa je v delu ostalo še 18.835 nerešenih zadev. Trend izrazitih nihanj pripada v preteklih letih, zlasti pa v letu 1999, ko se je povečal za več kot 34 odstotkov, se je začel v preteklem letu umirjati, v celotni strukturi pripada in rešenih zadev pa imajo skoraj polovični delež registrske zadeve. Sicer pa naše največje sodišče skrbi pomanjkanje prostora, letošnji proračun, pa tudi varnost na sodišču, saj je v preteklem letu iz sodne zgradbe pobegnilo kar nekaj privedenih osumljencev. V letošnjem letu sodišče načrtuje nadaljnje zmanjšanje števila nerešenih zadev tako, da bi imelo ob koncu tega leta v delu manj kot 15 tisoč teh zadev.

Vložen predlog za stečaj Aerodroma Maribor
01. 03. 2001 00.00
Direktor Aerodroma Maribor Aleš Walland je danes na Okrožnem sodišču v Mariboru v skladu z 12. členom zakona o finančnem poslovanju podjetij vložil predlog za uvedbo stečajnega postopka za Aerodrom Maribor zaradi dolgotrajne nelikvidnosti in izgube. Mariborsko letališče je na zahtevo delavcev, ki so največji upniki podjetja, za ves promet zaprto že od 21. decembra lani.

Powell poziva k ustavitvi nasilja
25. 02. 2001 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell je v Ramali Izraelce in Palestince znova pozval k ustavitvi nasilja na palestinskih ozemljih. Po s rečanju s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom je ponovil, da ostajajo ZDA zavezane k miru na Bližnjem vzhodu, ob tem pa poudaril, da si "Washington ne more želeti miru bolj kot vpletene strani same". Arafat pa je zahteval obnovo pogajanj z Izraelom na podlagi doslej doseženih dogovorov. "Zavzemamo se za obnovo mirovnih pogajanj na točkah, kjer so se ustavila," je pojasnil.

Pavle Gantar nocoj v klepetalnici
23. 02. 2001 00.00
Center vlade za informatiko je danes predstavil Strategijo elektronskega poslovanja v javni upravi za obdobje do leta 2004, ki predvideva uvedbo elektronskega poslovanja v postopke javne uprave in v vse pomembnejše upravne storitve. Ob tej priložnosti je bil gost današnje klepetalnice na 24ur.com minister za informacijsko družbo dr. Pavle Gantar, ki je odgovarjal na vprašanja naših bralcev.