varovanje narave

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode
11. 10. 2020 09.36
Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

Uničevanje okolja krivec za pojav bolezni, kot je covid-19
10. 09. 2020 06.55
Kaj ugotavlja letošnje Poročilo o stanju planeta Svetovnega sklada za naravo (WWF)? Nič optimističnega. Populacije prostoživečih živali so se od leta 1970 zmanjšale kar za dve tretjini. Med glavnimi vzroki so uničevanje okolja: krčenje gozdov, netrajnostno kmetijstvo in nezakonita trgovina s prosto živečimi živalmi, ki prispeva tudi k izbruhu bolezni, kot je covid-19. WWF poziva k nujnim ukrepom, da bi se trend do leta 2030 obrnil.

Petkov protivladni protest potekal mirno, zbralo se je okoli 4000 ljudi
29. 08. 2020 09.08
Na petkovem protivladnem protestu, ki je tokrat v ospredje postavljal varovanje in zaščito okolja, se je zbralo okoli 4000 protestnikov. Ti so se s transparenti "Narava nima Twitterja" in "Ni planeta B" sprehodili po Slovenski cesti do ministrstva za okolje in prostor. Policija je tudi tokrat opravljala naloge varovanja neprijavljenega shoda. Protest je potekal mirno, policija je ugotovila le eno kršitev Zakona o javnih zbiranjih.

Opozicija zaradi aplikacije za sledenje stikom okuženih napoveduje ustavno presojo
09. 07. 2020 07.41
DZ je potrdil nov protikoronski zakon, ki z namenom preprečevanja širjenja okužb predvideva tudi vzpostavitev in zagotavljanje delovanja aplikacije za pametne telefone, katere namen je obveščanje uporabnikov o stikih z okuženimi in osebami, ki jim je bila odrejena karantena. Ta se zdi opoziciji pretiran poseg v človekove pravice, zato že napoveduje ustavno presojo.

Policisti in kriminalisti Hojsa pozivajo, naj se opraviči, Travner že ima naslednika
30. 06. 2020 18.14
Generalni direktor policije Anton Travner je dobra dva tedna po imenovanju odstopil. Policijo je kot vršilec dolžnosti vodil od 14. marca letos, ko je vlada razrešila njegovo predhodnico Tatjano Bobnar. Travner, ki se bo zapisal kot direktor z najkrajšim stažem do zdaj, je odstopil skupaj z ministrom za notranje zadeve Alešem Hojsom. Policijski sindikat Slovenije pa je medtem na ministra za notranje zadeve v odstopu naslovil poziv za opravičilo policistom. Njegove izjave so ostro obsodili tudi v Sindikatu policistov Slovenije in Društvu kriminalistov Slovenije.

Okoljevarstveniki svarijo, da ogroža ljubljansko vodo, občina pojasnjuje: projekt je ključen za čisto okolje
21. 06. 2020 08.08
Projekt kanalizacijskega kanala C0 v Ljubljani, ki je pred dvema letoma povzročil pravi 'kmečki punt' in razburja nekatere okoljevarstvenike, je trenutno v presoji, ali potrebuje okoljevarstveno soglasje. Medtem ko nekatere okoljevarstvene organizacije svarijo, da ta ogroža vir pitne vode za celotno prestolnico, krajani podpirajo izgradnjo, saj ta ureja dolgoletne frustracije z neurejenim kanalizacijskim sistemom. Na Mestni občini Ljubljana trdijo, da je projekt ključen za kakovost bivanja meščanov in predvsem projekt, ki bo zanamcem zapustil zdravo in čisto okolje.

'Zadostiti Michelinovim pričakovanjem je hudičevo težka naloga'
18. 06. 2020 11.13
Slovenija je dobila Michelinov vodič in vanj se je s priznanjem 'The Plate Michelin' uvrstil tudi Dvor Jezeršek, ki ga vodi Luka Jezeršek. Med dobitniki posebnega priznanja za trajnost v kulinariki pa je Monstera bistro, na čelu katere je Bine Volčič. Bine in Luka – oba sta sodnika priljubljenega kuharskega tekmovanja MasterChef Slovenija – sta nam razkrila, kakšno težo ima ta nagrada in kaj jima pomeni.

Belokranjska črna človeška ribica: eden najbolj ogroženih vretenčarjev na planetu
17. 06. 2020 12.45
Na kmetiji Zupančič ob izviru Jelševniščice pri Črnomlju, ki je znan kot eno od treh do zdaj odkritih belokranjskih nahajališč črne človeške ribice, so predstavili novonastali infocenter. Pripravili so tudi strokovno srečanje, na katerem so opozorili, da je črna človeška ribica med najbolj ogroženimi vretenčarji na planetu.

Vizjak: projekt HE Mokrice je v javnem in ne zasebnem interesu
10. 06. 2020 13.55
Projekt HE Mokrice zagotavlja protipoplavno zaščito številnim prebivalcem in zaščito kmetijskih površin, zato je v javnem in ne zasebnem interesu, je na očitke, zapisane v prijavi na protikorupcijsko komisijo, odgovoril minister za okolje Andrej Vizjak. Ker je bil pred prevzemom funkcije zadolžen za pripravo projekta do izdaje gradbenega dovoljenja, kot minister pa je investitorju olajšal pot do njega, mu očitajo, da je v konfliktu interesov.

Po podatkih policije na protestih v Ljubljani 5000 ljudi, tudi tokrat je bilo vse mirno
16. 05. 2020 07.22
Kljub slabemu vremenu se je tudi včeraj v prestolnici po podatkih policije zbralo 5000 protestnikov – s kolesi ali brez njih. Dogodek je potekal mirno, so pa policisti opravili 11 postopkov ugotavljanja identitete, ugotovili štiri kršitve javnega reda in miru ter sedem kršitev odloka o začasni splošni prepovedi gibanja. Zasegli so tudi nekaj predmetov, ki jih ni dovoljeno prinašati na javna zbiranja.

Na Trgu republike znova protestniki na kolesih
15. 05. 2020 16.59
Središče Ljubljane so znova zavzeli protivladni protestniki. Protest je potekal mirno. Zbralo naj bi se vsaj toliko protestnikov kot pretekli petek, ko jih je bilo po podatkih policije okoli 5500. Nekateri so se množici pridružili tudi na skirojih ali peš. Znova so vzklikali gesla "lopovi" in "svobode ne damo", opaziti je bilo tudi napise "kaviar socialisti".

Življenje se vrača: spet po nakupe, a precej varčneje
05. 05. 2020 06.27
Trgovci so zadovoljni, da so se po dveh mesecih delno odprle tudi neživilske trgovine. A obisk trgovin je bil na prvi dan sproščanja ukrepov 'zadržan'. V trgovinah ob tem opozarjajo na velik upad prihodkov. "Slovenski potrošnik bo po krizi še varčnejši," svarijo. Sodišča pa lahko spet opravljajo naroke ter odločajo in vročajo sodna pisanja tudi v zadevah, ki ne štejejo kot nujne. Organizatorji javnih prireditev, ki zaradi prepovedi v sklopu ukrepov ob pandemiji novega koronavirusa ne morejo več izvajati svoje dejavnosti, pa so na pristojne institucije naslovili predlog ukrepov za odpravo posledic prepovedi izvajanja javnih prireditev.

Samozaposleni opozarjajo: Megazakon ni tako 'mega', kot se sliši
31. 03. 2020 07.19
Je veselje, da država samozaposlenim zaradi krize oprosti plačilo prispevkov, prehitro? Bodo prejeta sredstva pozneje vračali z obrestmi? "98.094 samozaposlenih ima o megapaketu za reševanje gospodarstva več vprašanj kot odgovorov," pravijo v civilni iniciativi Tudi mi smo (samo)zaposleni. Če je pomoč treba vračati, je to premostitveni kredit. In zakaj so popoldanski s. p. iz ukrepov izvzeti? Je javna objava prejemnikov pomoči res potrebna? Pripombe imajo tudi v Združenju delodajalcev Slovenije.

V zaporih nevarnost hitrega širjenja okužbe, na udaru tako obsojenci kot zaposleni
17. 03. 2020 08.46
Poziv "ostanite doma" je v teh dneh najučinkovitejši ukrep za zajezitev širjenja koronavirusa, a kaj, ko je toliko ljudi, ki ga zaradi narave svojega dela ne morejo upoštevati. Med tistimi, ki ne morejo delati od doma in so vsakodnevno v stikih z ljudmi, so tudi pravosodni policisti in drugi zaposleni. Medtem ko razmišljamo o tem, koliko obsojencev bi lahko izpustili, je treba varno opravljanje dela zagotoviti tudi njim.

Koronavirus: kaj morate vedeti in kako ravnati?
14. 03. 2020 08.28
Slovenija je razglasila epidemijo, javno življenje se je ustavilo za vsaj 14 dni, najverjetneje za dlje časa. Število obolelih za koronavirusom skokovito narašča, zato so ukrepi, kako zaščiti sebe, zlasti starejše in bolne, ključnega pomena. Začne se z osnovnimi higienskimi ukrepi – umivanje rok, razkuževanje, higiena kašlja, primerna razdalja, izogibanje nepotrebnim opravkom, druženju, zdržite in ostanite doma. Če zbolite za okužbo covid-19, najprej pokličite zdravnika in ostanite v samoizolaciji.

Starši oproščeni plačila vrtca za čas, ko bodo ti zaprti
13. 03. 2020 11.16
Ne le šole, svoja vrata zapirajo tudi vrtci. Za nujno varstvo otrok, katerih starši so ključnega pomena za nemoteno delovanje države, mora poskrbeti občina, a v varstvo se lahko vključijo le zdravi otroci. Pred vstopom v prostore jim bodo tako merili temperaturo, starši, tako tisti, ki bodo otroke v času zaprtih vrtcev imeli doma, kot tisti, ki jih bodo imeli v nujnem varstvu, pa bodo plačila vrtca oproščeni.

Slovenija – neokrnjena narava? Podatki pravijo drugače, težave z izvajanjem zakonov
09. 02. 2020 08.00
Pred 100 leti, ko vsakdan še ni bil poln plastičnih lončkov, pametnih telefonov in ostalih pripomočkov, ki so nam 'olajšali' hiter tempo življenja, so naši predniki že vedeli, da je narava v Sloveniji izjemna in da jo moramo zaščititi. A čeprav smo prepričani, da živimo v zeleni butični državici, uradni podatki ne kažejo le lepe slike o neokrnjeni naravi. Čeprav imamo na tem področju bogato zakonodajo, smo postavljeni pred izziv izvajanja predpisanega. Poleg tega Nacionalni program varstva narave ni pripravljen v skladu z zakonodajo.

Kučan: Slovenci in Hrvati imamo več skupnih interesov kot razlik
02. 11. 2019 13.38
S tradicionalno slovesnostjo so se v Kućibregu spomnili žrtev bitke leta 1944, v kateri je v boju proti nemškemu okupatorju padlo več kot 120 hrvaških, italijanskih in slovenskih partizanov. Slavnostni govornik je bil nekdanji slovenski predsednik Milan Kučan, ki se je dotaknil tudi današnjih slovensko-hrvaških odnosov in katalonskega vprašanja.

O eliti ali t. i. 'globoki državi'
21. 09. 2019 07.00
Po mnenju ameriškega sociologa C. W. Millsa elita kot družbena skupina obstaja samo, če obstaja zavest članov posamezne skupine, da so v vertikalnem klasifikacijskem smislu nad največjim številom posameznikov v družbi. Temelj te enotnosti Mills vidi v psihosocialni strukturi pripadnikov te družbene skupine (imenuje jo elita moči).

Zakaj skrivalnice? Vsak od novih vladnih mercedesov stal 816.000 evrov
23. 08. 2019 18.33
Vlada še kar molči in skriva, kazalnik porabe javnega denarja Erar pa razkriva, da so za štiri nova blindirana vozila plačala več kot dva milijona evrov. Kdo od slovenskih politikov bo rabil tako zavarovan prevoz? Premier Šarec pravi, da nima težav s tem, da se vse, kar ne ogroža varnosti varovanih oseb, razkrije.

Neprebojna mercedesa, vredna več kot milijon evrov, naročila Cerarjeva vlada
22. 08. 2019 12.19
Slovenska vlada je kupila štiri oklepna vozila, med katerimi izstopa predvsem par štiritonskih mercedesov, katerih skupna vrednost presega milijon evrov. Poleg mercedesov z visoko stopnjo zaščite so kupili še dve terenski vozili znamke BMW z nekoliko nižjo stopnjo varovanja. Vozila je naročila vlada Mira Cerarja, avtomobili pa so bili dobavljeni lani jeseni.

V Sloveniji je že okrog 100 volkov: na Božci postavljali mreže
31. 07. 2019 09.55
Predstavniki ZGS so na planini Božca na Kobariškem stolu postavili oboro iz visokih elektro mrež za varovanje drobnice pred napadi velikih zveri. Na planini se v poletnih mesecih pasejo krave in koze avtohtone drežniške pasme, prav slednje pa so nedavno dneh doživele napad volka, pri čemer je ena koza poginila. Direktor ZGS Oražem ob tem izpostavlja, da so potrebni tudi drugi ukrepi.

'Ni težko, če si iznajdljiv, vztrajen in veš, da ti bo uspelo'
15. 06. 2019 15.57
Živeti svoje sanje. Poved, ki jo zelo dobro razume Slovenka Anja Kovačič. Številna potovanja po vsem svetu in želja, da bi nekoč delala v tujini ter okusila 'borbo preživetja', so jo pripeljali v Avstralijo. Hitro se je znašla in dobila službo v vodilnem avstralskem podjetju za električne sisteme za tovornjake in druga gospodarska vozila. Z njo smo se pogovarjali o tem, kako se lahko življenje čez noč obrne na glavo.

Slovenija je papežu Frančišku podarila čebelnjak
22. 05. 2019 08.00
Vatikanski vrtovi so odslej bogatejši za slovenski čebelnjak. V imenu Slovenije ga je papežu Frančišku ob robu splošne avdience podarila ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec ter tako Svetemu sedežu prenesla sporočilo svetovnega dneva čebel in prizadevanja Slovenije za zaščito čebel.

Šarec po ugrabitvi 79-letnika: Varnostni sistem deluje
09. 05. 2019 16.45
Premier Marjan Šarec je v odzivu na pozive po zaščiti meja pred ilegalnimi migracijami zagotovil, da nacionalnovarnostni sistem deluje. V njegovem kabinetu so dodali, da so bili ustrezni ukrepi sprejeti in se izvajajo, zato v tem trenutku ni potrebe po sklicu Sveta za nacionalno varnost. Na ministrstvu za obrambo so potrdili naše informacije, da ima vojska že pripravljene dodatne enote za pomoč pri varovanju meje, če bo MNZ izrazilo željo za to.

V Jelšanah domačini protestirali proti centru za migrante
27. 04. 2019 10.27
Civilna iniciativa Jelšane je pripravila protest proti načrtovani vzpostavitvi zbirnega centra za migrante v njihovem kraju. Udeležilo se ga je okoli 400 ljudi. Predsednik civilne iniciative Ivan Ceglar je poudaril, da bi bil center za migrante nepotreben, če bi država poskrbela za varovanje meje.

Župan Lenarta: Vodstvo Salomona vedno skuša igrati žrtev in zavajati javnost
23. 04. 2019 08.17
Protestniki pred sortirnico odpadkov podjetja Salomon pri Lenartu so od pristojnih zahtevali, naj zagotovijo zdravje ljudi in varno okolje ter preverijo vsa dovoljenja za delo obrata, do takrat pa naj ga zaprejo. Medtem so v podjetju Salomon prepričani, da je bil drugi požar v njihovem obratu podtaknjen.

Velikonočnica in encijan: ju bomo ljudje izropali?
06. 03. 2019 16.22
Kako brezbrižen in objesten je lahko človek, dokazujejo primeri načrtnega izkopavanja in ropanja zaščitenih rastlin. Med njimi sta velikonočnica v Boletini in na Boču, ki že cveti, in encijan na Lovrencu, ki bo začel kmalu. Gre za zadnja rastišča na teh mestih. Ker so cvetice tu posebej izpostavljene, jih prostovoljci zaščitijo z ograjo in stražijo. A kljub temu ljudje še vedno ropajo redke rastline.

Prešiček: Nisem človek, ki bi poniževal ljudi
22. 01. 2019 15.21
"Še nikoli ni bilo takšnih psihičnih pritiskov na zaposlene kot v nekajmesečnem mandatu Dejana Prešička," pripoveduje dolgoletni uslužbenec ministrstva za kulturo. Med obtožbami so šikaniranje in poniževanje zaposlenih, uporaba službenega vozila v zasebne namene in katastrofalni medosebni odnosi. Prešiček obtožbe zavrača, primer pa preiskuje tudi policija.

BLOG: Hrana za možgane
09. 12. 2018 07.00
Da so možgani lahko učinkoviti, potrebujejo veliko energije, saj so ukazno središče našega telesa in imajo več potrebe po hranilih kot drugi telesni deli. Poskrbite predvsem za vnos tistih hranil, ki jih telo ne more proizvajati samo, vendar so nujno potrebna za delovanje možganov. Med njimi so najpomembnejši vitamini, minerali, oligoelementi in maščobne kisline.