varstvo okolja

Za jugozahodni del države razglašena zelo velika požarna ogroženost
20. 07. 2022 07.02
Uprava RS za zaščito in reševanje je z današnjim dnem razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja v občinah Ankaran, Izola, Koper, Piran, Hrpelje-Kozina, Divača, Sežana, Komen, Postojna, Ilirska Bistrica, Pivka, Nova Gorica, Kanal, Brda, Šempeter-Vrtojba, Miren-Kostanjevica, Renče-Vogrsko, Ajdovščina in Vipava.

Razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja
19. 07. 2022 07.57
Vlada Republike Slovenije je na območjih izpostave Uprave za zaščito in reševanje Koper, Postojna in Nova Gorica razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja. Na ostalih območjih države je razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja. Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in Policija bosta nad spoštovanjem razglasa izvajala poostren nadzor.

Požar na Krasu: burja se umirja, pogoji za gašenje boljši
18. 07. 2022 06.10
Na območju Renškega vrha nad Renčami še vedno gori, a je gasilcem požar, ki je vzplamtel v nedeljo dopoldan, do ponedeljka zjutraj uspelo spraviti pod nadzor. Kot nam je povedal vodja intervencije Simon Vendramin, se je burja nekoliko umirila, zato so tudi pogoji za gašenje boljši kot dopoldne in v nedeljo zvečer. Na kraju tako od petih ostaja le še en helikopter, 425 gasilcev pa gasi manjše izbruhe in skrbi, da se požarna linija ne bi premaknila. In medtem ko policija vzrok požara še preiskuje, so domačini prepričani, da ne gre za nesrečo.

Državni svet v sredo o vetu na novelo zakona o RTVS
18. 07. 2022 15.35
Državni svet bo v sredo na pobudo skupine svetnikov s prvopodpisanim Matjažem Gamsom odločal o vetu na vladno novelo zakona o Radioteleviziji Slovenija. Zakon je DZ s 53 glasovi za potrdil že prejšnji teden. Če bo državni svet izglasoval veto, pa bodo morali poslanci o zakonu glasovati še enkrat, za ponovno potrditev bo potrebnih 46 glasov.

Podjetje od občine 150.000 kvadratnih metrov najema za 500 evrov
16. 07. 2022 09.43
V ljubljanski betonski džungli marsikdo pogreša možnost vrtnarjenja, a na srečo je občina v ta namen priskrbela zemljišča, ki jih posameznikom oddaja kot vrtičke. Cena najema je ugodna, manj kot en evro na kvadratni meter za celotno leto. A še bolj ugodna je za podjetje Grizlo, ki na leto za 15 hektarjev zemljišča v Črnučah ob Savi plača le 500 evrov. Podjetje nato vrtičke oddaja naprej, in sicer po ceni en evro na kvadratni meter, na leto pa tako od najemnikov dobi več 10 tisoč evrov. "Vem, da se dobro sliši, vendar ni tako. Ta posel terja ogromno stroškov," pravi direktor podjetja in pojasnjuje, da je treba območje še urediti. "Jaz si s tem poslom ne bom kupil ferrarija, gre pa veliko živcev," trdi in pojasnjuje, da od oddaje vrtičkov prejmejo približno 30.000 evrov na leto.

Državni zbor vladni noveli zakona o RTVS prižgal zeleno luč
14. 07. 2022 15.17
Ministrica za kulturo Asta Vrečko se je v izjavi za medije dotaknila poročila Evropske komisije o vladavini prava v Sloveniji, ki se nanaša na slovenski medijski prostor. Kot je poudarila, se na ministrstvu z nekaterimi glavnimi ugotovitvami poročila strinjajo, saj da so tudi sami ugotovili podobne težave. Tudi s predlagano novelo Zakona o RTVS, ki mu je državni zbor na izredni seji prižgal zeleno luč, želijo odpraviti te nepravilnosti.

Predlog novele zakona o RTVS bo DZ obravnaval na četrtkovi izredni seji
13. 07. 2022 10.51
Državni zbor bo predlog novele Zakona o RTV Slovenija, s katerim bi depolitizirali javni zavod, obravnaval na izredni seji v četrtek, je sklenil kolegij predsednice DZ. Na isti seji bodo po odločitvi kolegija predsednice DZ obravnavali tudi predlog sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o nalezljivih boleznih.

DZ bo na izredni seji obravnaval predlog novele zakona o RTVS
12. 07. 2022 15.36
Državni zbor se bo predvidoma v četrtek sestal še na eni izredni seji. Na njej naj bi obravnavali predlog novele zakona o Radioteleviziji Slovenija in predlog sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o nalezljivih boleznih. Kolegij predsednice DZ bo o tem odločal v sredo.

Janković navedbe o slabem zraku v Ljubljani označil za natolcevanja
12. 07. 2022 14.02
Potem ko je Zdravniška zbornica Slovenije posvarila pred onesnaženim zrakom v Ljubljani, zaradi česar nasprotuje sežigalnici v Mostah, so na Mestni občini Ljubljana opozorili, da uradni podatki o kakovosti zraka kažejo, da mejne vrednosti onesnaževal niso presežene. Župan Zoran Janković pa je tovrstne navedbe označil za natolcevanja.

Vladnemu predlogu novele zakona o RTVS zelena luč odbora za kulturo
11. 07. 2022 07.38
DZ je na izredni seji odločil, da bo predlog vladne novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), s katerim želi vlada depolitizirati RTVS, obravnaval po nujnem postopku. Tako je glasovalo 49 poslancev, medtem ko jih je bilo proti 24. Odbor DZ za kulturo je nato na nujni seji z devetimi glasovi za in šestimi proti za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku pripravil dopolnjeni vladni predlog novele. Koalicijski poslanci so poudarjali, da bo RTVS z njim depolitizirana, v SDS in NSi pa so podvomili v iskrene namene vlade.

Ribiči iz Gradaščice odstranili 150 kilogramov svinjskega mesa
11. 07. 2022 17.00
Ribiči Ribiške družine Dolomiti so nas obvestili, da so bili priča brezvestnemu človeškemu ravnanju. Nekdo je v reko Gradaščico v občini Dobrova-Polhov Gradec odvrgel okrog 150 kilogramov pokvarjenega svinjskega mesa. Ribiči so o onesnaženju obvestili inšpekcijo in Policijo. Veterinarska inšpektorica je odredila, da morajo ribiči odstraniti meso iz reke. Ribiči so se o onesnaženju odločili spregovoriti zato, ker jih jezi ravnanje ljudi, ki "v že tako obremenjenem okolju naredijo tako neumnost". Poleg tega se sprašujejo, zakaj morajo ribiške družine, ki delujejo na prostovoljni osnovi in so zadolžene za upravljanje ribjega staleža, pobirati kadavre iz rek, ko pa imamo za to pristojne službe.

Kopljejo železniški predor, vsakih 50 metrov pa najdejo jamo
11. 07. 2022 16.41
Kot je bilo napovedano, se pri gradnji drugega tira Divača-Koper nizajo odkritja kraških pojavov. Kar 75 odstotkov celotne trase bo namreč potekalo po predorih, pri izkopavanju pa naletijo na kraške jame, vrtače, brezna. Samo pri izkopu prvega kilometra najdaljšega predora Lokev (T1) so odkrili že 21 kraških jam. "Do območja, kjer bodo kraški pojavi najbolj vidni, pri gradnji drugega tira sploh še nismo prišli," pravijo pri družbi 2TDK. Vseeno zagotavljajo, da odkritja zaenkrat ne vplivajo na rok dokončanja projekta.

Prenehanje velike požarne ogroženosti v več delih države
08. 07. 2022 15.06
V nekaterih delih po Sloveniji je preklicana velika požarna ogroženost naravnega okolja, ki je bila razglašena 1. julija. Gre za nekatere občine na območju izpostav uprave za zaščito in reševanje Nova Gorica in Postojna. V veljavi pa ostaja požarna ogroženost na območju izpostav uprave za zaščito in reševanje Koper.

Brazilija postavila nov neslavni rekord v krčenju amazonskega pragozda
02. 07. 2022 09.52
Krčenje gozdov v brazilskem amazonskem pragozdu je v prvi polovici leta 2022 doseglo rekordno raven, je v petek sporočila brazilska vesoljska raziskovalna agencija Inpe. Največji tropski deževni gozd na svetu je od začetka leta izgubil 3750 kvadratnih kilometrov džungle, kar je najslabša številka v tem obdobju od začetka beleženja leta 2016.

Za celotno državo razglasili veliko požarno ogroženost
30. 06. 2022 15.59
Uprava za zaščito in reševanje je razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja na območju celotne države. To pomeni, da je od petka v naravnem okolju prepovedano požigati in odmetavati gorečih ali vnetljivih predmetov in snovi.

Na splav v drugo zvezno državo: nekatera podjetja bodo krila potne stroške
27. 06. 2022 09.53
Po petkovi odločitvi vrhovnega sodišča o odpravi ustavne pravice do splava številna ameriška podjetja napovedujejo, da bodo svojim zaposlenim zagotovila podporo in finančno pomoč. Podjetja napovedujejo predvsem kritje potnih stroškov in uvedbo dodatnega zavarovanja.

Evropski zeleni dogovor ali kako postati prva podnebno nevtralna celina
18. 06. 2022 14.18
Evropski zeleni dogovor je ena od šestih prednostnih nalog Evropske komisije v obdobju 2019–2024, saj podnebne spremembe in degradacija okolja življenjsko ogrožajo Evropo in ves svet. Zeleni dogovor, ki ga je 11. decembra 2019 predstavila Evropska komisija, določa ambiciozen časovni načrt za podnebno nevtralno, krožno gospodarstvo, v katerem je gospodarska rast ločena od rabe virov. Evropski zeleni dogovor bo financiran s tretjino od naložb v višini 1,8 bilijona evrov iz instrumenta za okrevanje NextGenerationEU in iz sedemletnega proračuna EU.

Pod lupo inšpektorjev zaradi sadre tudi štajerska kmetija
01. 06. 2022 14.23
Poleg kriminalistov in okoljskega inšpektorata analizirata in ugotavljata posledice nelegalno odložene industrijske sadre na kmetijska zemljišča tudi uprava za varno hrano in kmetijski inšpektorat. Slednji je doslej inšpekcijske postopke uvedel pri 23 kmetijskih gospodarstvih, od tega jih je 22 na Koroškem, eno na Štajerskem.

Med korono izplačanih za 2,3 milijarde evrov državnih pomoči
25. 05. 2022 13.50
V letih 2020 in 2021, ko so veljali številni omejitveni ukrepi za preprečitev širjenja novega koronavirusa, je bilo v Sloveniji izplačanih za 2,3 milijarde evrov državnih pomoči. Skupni neposredni obseg ukrepov, povezanih s covidom-19, pa je bil še višji, namreč 4,5 milijarde evrov, piše v poročilu o državnih pomočeh, ki ga je sprejela vlada.

Janševa vlada zadnji teden mandata sprejela več (spornih) odločitev
13. 05. 2022 11.26
Zadnji teden mandata je Janševa vlada sprejela številne odločitve, med njimi take, ki so na levici sprožile burne odzive. Tako so v novem koalicijskem trojčku že napovedali, da bodo uporabili vsa pravna sredstva, da prekličejo nakup oklepnikov boxer, prav tako je Janševa vlada postavila več veleposlanikov, zaradi česar je Robert Golob že napovedal sprožitev postopkov za njihovo menjavo.

JGZ Brdo: Trenutna postavitev kipov v Pivki je začasna
12. 05. 2022 20.08
V JGZ Brdo pravijo, da je trenutna postavitev kipov iz parka Brdo v Parku vojaške zgodovine Pivka začasna. Vendar za zdaj nimajo informacij, kdaj naj bi se restavratorska dela končala. Prav tako ni v njihovi pristojnosti to, kdaj, če sploh, se bodo skulpture vrnile na svojo lokacijo. Restavratorski posegi se očitno še niso začeli, saj strokovnjaki Zavoda za varstvo kulturne dediščine izvajajo šele preliminarne raziskave.

Kdo so kandidati za nove ministrske položaje?
12. 05. 2022 10.29
V sredo je najverjetnejši mandatar nove vlade, Robert Golob, skupaj s koalicijskima SD in Levico predstavil kandidate za ministre. Kdo so in od kod prihajajo?

Znana večina kandidatov za ministre, za pet resorjev še usklajevanja
11. 05. 2022 07.38
Nova vlada bo imela 19 ministrstev z resorjem in enega brez resorja, to bo ministrstvo za zamejce in Slovence po svetu, pravi predsednik Gibanja Svoboda in najverjetnejši novi mandatar Robert Golob. Koordinator Levice Luka Mesec je kandidat za ministra za solidarno prihodnost, Bojan Kumer za ministrstvo za podnebje in energija ter Igor Papič kandidat za ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Kandidatka za ministrico za zunanje zadeve je predsednica SD Tanja Fajon, za notranje zadeve Tatjana Bobnar, za obrambo pa predsednik LMŠ Marjan Šarec. Finančno ministrstvo bo predvidoma prevzel Klemen Boštjančič.

Slovenija na indeksu medijske svobode z najslabšo uvrstitvijo doslej
03. 05. 2022 07.14
Društvo novinarjev Slovenije ob mednarodnem dnevu svobode medijev poudarja, da so razmere za novinarstvo v Sloveniji slabe. Slovenija je glede na novi indeks svobode medijev po svetu dosegla najslabšo uvrstitev doslej. Spomnili so na dogajanje s STA in poudarili, da je trenutno zaradi političnega podrejanja na udaru RTV Slovenija. Prvaki strank Gibanje Svoboda, SD in Levica med prvimi nalogami prihodnje vladne koalicije izpostavljajo ureditev stanja na medijskem področju in zagotovitev neodvisnosti medijev. V ta namen je po njihovem mnenju treba po hitrem postopku spremeniti zakona o RTV in o medijih, so poudarili ob robu prvega uradnega kroga koalicijskih pogajanj.

Praznik dela: koliko ljudi dela ob nedeljah, od doma, prekarno?
01. 05. 2022 07.00
Mednarodni praznik dela je za mnoge delavce dela prost dan. A kljub temu, da je nedelja in praznik, nekateri tudi danes delajo. Pogledali smo, kaj o stanju na trgu dela v Sloveniji pravijo statistični podatki. V 2021 je 23 odstotkov zaposlenih delalo ob nedeljah, stopnja brezposelnosti je bila nižja kot leto prej, a ne najnižja doslej. Povečal pa se je delež delovno aktivnih v prekarnih oblikah dela.

Tri stvari, ki jih lahko vsak od nas stori za Zemljo
22. 04. 2022 10.59
Ob svetovnem dnevu Zemlje smo okoljske organizacije prosili, naj nam naštejejo tri stvari, s katerimi lahko vsak od nas pripomore k bolj zdravemu okolju. Jejte lokalno in ekološko pridelano hrano, če lahko greste peš ali s kolesom, pustite avto doma, uporabljajte energetsko učinkovitejše naprave – to je le nekaj nasvetov, ki smo jih dobili. "Prihodnost na vzdržen, trajnostni način je naša edina prihodnost," ob tem dodajajo na Zavodu RS za varstvo narave.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?
22. 04. 2022 06.00
Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

David Attenborough razglašen za 'borca za Zemljo'
21. 04. 2022 17.30
Program Združenih narodov za okolje je priznanemu okoljevarstveniku in biologu Davidu Attenboroughu za dolgoletna prizadevanja za varstvo okolja, ki jih je predstavil v svojih dokumentarnih filmih in knjigah, podelil naziv 'borca za Zemljo'.

Civilna iniciativa Danes opozarja pred povečanjem sosežiga v Anhovem
13. 04. 2022 12.48
Salonit Anhovo bo podvojil sosežig odpadkov. Letno naj bi tako odslej sosežgali 220.000 ton odpadkov, so sporočili s Civilne Iniciative Danes. Kot so izračunali, je povečanje trikrat večje kot takrat, ko je 600 zdravnikov opozorilo na škodljive posledice sosežiga in dvojne normative ter hkrati pozvalo odločevalce k izenačitvi mejnih vrednosti in upoštevanju zdravstvenega stanja lokalnih prebivalcev.

Na stotine milijonov za nevladnike? Ja, a ne za tiste na Metelkovi 6
01. 04. 2022 12.00
Podpredsednik stranke SDS Aleš Hojs je v prvem predvolilnem soočenju na naši televiziji izjavil, da je sedanja vlada ukinila privilegije, zaradi katerih so se desetine oziroma stotine milijonov prilivale nevladnim organizacijam na Metelkovi 6. Ali Hojsove trditve držijo?