varstvo potrošnikov

Mož umrl zaradi covida-19, žena od države zahteva 100.000 evrov
15. 09. 2021 08.48
Avstrijsko smučišče Ischgl je bilo eno prvih velikih območij izbruha novega koronavirusa. Vse skupaj se je odvijalo sredi vrhunca smučarske sezone in ko so oblasti napovedale, da območje zapirajo, so se okuženi na hitro odpeljali domov ter tako prispevali k širjenju virusa po Evropi. Ena od žrtev, povezanih s tem izbruhom, naj bi bil moški, ki je kmalu zatem umrl zaradi covida-19. Zdaj njegova vdova avstrijsko državo toži za 100.000 evrov.

Inšpektorji v nadzoru na stojnicah največ neskladnosti ugotovili pri označevanju
30. 08. 2021 11.02
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je tudi letos opravila nadzor kakovosti, označevanja in sledljivosti sadja ter zelenjave na stojnicah. Inšpektorji so izvedli 84 pregledov pri 52 izvajalcih dejavnosti. Največ neskladnosti so ugotovili pri označevanju, navajanju porekla in sledljivosti.

V zvezi s spornim aditivom inšpekcijski postopek in analize vzorcev
21. 08. 2021 09.53
Medtem ko se nadaljujejo umiki oz. odpoklici živil s trgovskih polic zaradi uporabe aditiva gumi iz zrn rožičevca, v katerem je bila ugotovljena prisotnost rakotvornega etilen oksida, uprava za varno hrano med drugim vodi inšpekcijski postopek v podjetju Incom, čaka pa tudi na rezultate analiz 53 različnih vzorcev.

Revizorji EU: Varstvo pravic letalskih potnikov med pandemijo ni bilo zagotovljeno
29. 06. 2021 17.25
Med pandemijo covida-19 varstvo pravic letalskih potnikov v Evropski uniji ni bilo zagotovljeno, v objavljenem poročilu ugotavlja Evropsko računsko sodišče. Čeprav je vračilo denarja v primeru odpovedi letov za letalske prevoznike obvezno, je mnogo prevoznikov namesto tega potnikom vsililo vavčerje, kar je nezakonito, so izpostavili revizorji. Sodišče je za izboljšanje položaja Evropski komisiji priporočilo boljše varstvo pravic potnikov in obveščanje o njih. Upoštevajoč likvidnostne težave letalskih prevoznikov v času krize kot eno od rešitev predlaga tudi vzpostavitev jamstvenega sklada za odpovedi letov.

'Superagencije' ne bo, predlog že končal parlamentarno pot
23. 04. 2021 19.46
Poslanci so vladnemu predlogu o združitvi osmih regulatorjev v dve agenciji po prvi obravnavi prižgali rdečo luč, s čimer je zakon končal parlamentarno pot. Večji del opozicije je vladi očital, da si želi z združitvijo podrediti doslej neodvisne nadzorne institucije, medtem ko je vlada vztrajala, da gre za debirokratizacijo in racionalizacijo. Za je glasovalo 42 poslancev, proti jih je bilo 46.

Delnice Mercatorja prenesene na Fortenovo: Odpuščanj ne načrtujejo
23. 04. 2021 11.30
Delnice Mercatorja, ki so bile v lasti finančno nasedlega koncerna Agrokor, so bile po številnih zapletih prenesene na skupino Fortenova, ki je nastala na pogorišču Agrokorja, so prek spletnih strani Ljubljanske borze sporočili iz največjega slovenskega trgovca. S prenosom delnic se tako končuje večletna zgodba o lastniški usodi Mercatorja po insolventnosti Agrokorja. Ureditve lastništva je vesel minister Zdravko Počivalšek, ki meni, da je razrešitev izrednega člana uprave Mercatorja nujen pogoj, da ne pride do finančnega izčrpavanja družbe.

Bencin in dizel pol leta po sprostitvi cen dražja za okrog 20 odstotkov
19. 03. 2021 10.58
Cene 95-oktanskega bencina in dizla zunaj hitrih cest in avtocest so se po liberalizaciji v pol leta dvignile za okrog 20 odstotkov, rast pa je opaznejša predvsem v zadnjih tednih, ko se opazneje na svetovnih trgih draži nafta. Na ministrstvu za gospodarstvo so ocenili, da se cene goriv v Sloveniji gibljejo podobno kot v sosednjih državah EU.

Pravice potrošnikov med epidemijo na preizkušnji: odpovedi potovanj, nedostavljeni paketi ...
15. 03. 2021 07.44
Obeležujemo svetovni dan pravic potrošnikov. Spoštovanje teh je med globalno pandemijo covida-19 večkrat na preizkušnji. Potrošniki zlasti poročajo o težavah, povezanih s spletnim nakupovanjem in odpovedmi potovanj. Pandemija je prispevala tudi k nastajanju več plastičnih odpadkov, boj proti tem pa je letošnja osrednja tema dneva.

Lončar nov generalni sekretar, Damjanoviču podaljšali mandat
04. 03. 2021 18.25
Vlada je na današnji seji za generalnega sekretarja v ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti imenovala Lovra Lončarja. Petletni mandat z možnostjo ponovnega imenovanja bo začel 15. marca, so sporočili po seji. Damjana Damjanoviča pa so znova imenovali za v. d. generalnega direktorja direktorata za ustvarjalnost na ministrstvu za kulturo, in sicer od 23. marca do imenovanja generalnega direktorja po opravljenem natečajnem postopku. Imenovani so bili tudi člani sveta javnega zavoda Slovensko narodno gledališče (SNG) Maribor.

Številni očitki za družbeno omrežje, priljubljeno med otroki in najstniki
17. 02. 2021 17.06
Evropska potrošniška organizacija BEUC, katere članica je tudi Zveza potrošnikov Slovenije, je pri Evropski komisiji in mreži nadzornih organov za varstvo potrošnikov vložila prijavo zoper družbeno omrežje TikTok. Na ZPS so na vloženo prijavo in sporne prakse družbenega omrežja TikTok opozorili Tržni inšpektorat in Informacijska pooblaščenca, saj se kršitve raztezajo tako na zakonodajo varstva potrošnikov kot varstva osebnih podatkov.

Slovenski strokovnjaki nasprotujejo uporabi cepiva pred odobritvijo Eme
16. 02. 2021 18.06
Zaupanje v institucije, kot je Evropska agencija za zdravila (Ema), je po mnenju strokovnjakov zelo pomembno, saj sicer "pridemo na divji zahod". Madžarska pa pri ruskem cepivu Sputnik V ni počakala na njeno dovoljenje. Po mnenju Romana Jerale s Kemijskega inštituta to lahko vodi v "kanibalizem" med državami. Medtem je Ema že prejela vlogo za odobritev cepiva družbe Janssen Pharmaceutica, iz Moskve pa sporočajo, da sta ruski cepivi proti covidu-19 učinkoviti proti britanski različici koronavirusa.

Smo o umiku zdravju škodljivih živil dobro obveščeni?
29. 12. 2020 17.43
S trgovskih polic v EU še naprej umikajo izdelke, ki vsebujejo indijski sezam, v katerem so odkrili etilen oksid. Gre za rakotvorno snov, ki je v EU za pridelavo in predelavo hrane prepovedana, v Indiji, od koder je sporni sezam, pa jo uporabljajo za razkuževanje. Pri nas so proizvajalci in trgovci do zdaj odpoklicali 33 izdelkov.

Operacija 'Hitreje od svetlobe': do januarja bi ZDA razdelile 20 milijonov odmerkov cepiva
24. 12. 2020 08.16
V ZDA nameravajo do januarja razdeliti 20 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19. Polovico so jih že razdelili, cepili so približno milijon ljudi. V ZDA se je doslej okužilo že 8,5 milijona ljudi, za covidom-19 pa je umrlo več kot 326.000 oseb. V Avstriji pa bodo lahko začela obratovati smučišča, dovoljene bodo tudi druge športne aktivnosti na prostem. Zaprti pa bodo ostali hoteli in restavracije. Po božiču bodo sicer v Avstriji, da bi zajezili širjenje novega koronavirusa, ustavili javno življenje.

Delež pozitivnih 33,4-odstoten. Kakšni bodo božično-novoletni prazniki?
20. 12. 2020 09.28
Pristojni so v soboto opravili 2646 testov in potrdili 884 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih je tako znova visok, in sicer 33,4-odstoten. Vlada je na sobotni seji sprejela načrt ukrepov v času božično-novoletnih praznikov. Ta v primeru stabilne ali izboljšane epidemiološke situacije med prazniki zajema omilitev odloka o omejitvi gibanja in prepovedi zbiranja ljudi, medtem ko v veljavi še vedno ostajata prepoved zbiranja na javnih površinah, tudi na silvestrovo, in prepoved gibanja v nočnem času.

TZS opozarja, da je novi odlok o zaprtju trgovinske dejavnosti v več točkah nejasen
13. 11. 2020 07.46
TZS opozarja, da je novi odlok o začasni prepovedi trgovinskih dejavnosti, s katerim se v ponedeljek zapirajo skoraj vse nenujne trgovine, v več točkah nejasen. Pristojna ministrstva je zato pozvala k pojasnilom, da ne bi napačno razumevanje za trgovce povzročilo še več škode. Trgovci vlado pri zajezitvenih ukrepih sicer podpirajo, a ne podpirajo ukrepa, s katerim je zaprla kar tri četrtine trgovinske dejavnosti. Minister Gantar pa je prepričan, da lahko z zaostritvijo ukrepov prekinemo širjenje virusa in nato začnemo z nadziranim sproščanjem.

Poglejte na zemljevid, kje se lahko samoplačniško testirate, cena okoli 100 evrov
21. 10. 2020 06.00
Klasični molekularni testi PCR, ki pri diagnostiki covida-19 veljajo za zlati standard, v Sloveniji stanejo od 80 do 120 evrov. Zbrali smo podatke, kje in za koliko denarja se lahko samoplačniško testirate, našli smo 22 zdravstvenih domov in šest bolnišnic. Testiranje ni poceni, trener judoistk iz Lopate Marjan Fabjan celo prodaja kombi, da bo lahko plačeval testiranja. Če je test v Luxembourgu, kjer testirajo daleč največ v Evropi zastonj, pa je v Avstriji še dražji kot v Sloveniji, med 110 in 190 evri, na Hrvaškem od 60 do 220 evrov. Razrez cene testa je zgovoren, niso le epruvete in brisi, so visoko usposobljeni ljudje, zaščitna oprema, aparature, znanje, kompleksni postopki.

17 bolnišnic prejelo navodila za hitre antigenske teste, uporablja jih 10
20. 10. 2020 06.00
Več testiranja, več odkritih okužb na novi koronavirus, hitrejša zajezitev epidemije covida-19. Kapacitete in število zaposlenih v petih laboratorijih, ki analizirajo vzorce, so omejeni. Analiza okoli šest tisoč PCR-testov dnevno, ki velja za zlati standard, je za zdaj zgornja meja zmogljivosti. So rešitev čedalje zanesljivejši hitri antigenski testi? Bolnišnice so že prejele navodila strokovne komisije ministrstva za zdravje za hitre teste, kdaj so primerni in za koga. 10 bolnišnic jih že uporablja oziroma preizkuša ali pa bodo začele v tem tednu, UKC Ljubljana jih na javnem razpisu kupuje za 2,34 milijona evrov in jih je pretekli konec tedna že uporabljal na urgenci.

Potrdili predlog zakona, ki predvideva ustanovitev 'super agencij'
14. 10. 2020 16.02
Vlada je določila besedilo predloga zakona, ki predlaga spojitve nekaterih javnih agencij. Tako bi iz sedanjih devetih nastali dve t.i. super agenciji. Predlog zakona je sicer sporen, kot opozarjajo nekatere agencije, namreč ta posega v njihovo neodvisnost. Pripravljali so ga v strogi tajnosti, agencije o njem niso bile obveščene. Za razliko od osnutka, ki je v medije prišel pred dnevi, je v sprejetem predlogu predvideno, da člane sveta in uprave obeh organov imenuje DZ. Po naših informacijah imajo pomisleke tudi koalicijski partnerji.

Vlada še ni potrdila predloga o združevanju regulatorjev
08. 10. 2020 07.24
Vlada še ni potrdila zakonskega predloga, s katerim bi osem regulatorskih agencij združili v dve agenciji, saj je bila ta točka prekinjena. Več na temo načrtov glede združevanja agencij naj bi bilo znano v prihodnjih dneh. Vladni načrti so namreč v zadnjih dneh povzročili kritične odzive tako v opoziciji kot v agencijah, ki bi bile predmet združevanja.

'Predlog zakona združitve agencij je nesprejemljiv'
07. 10. 2020 17.01
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek meni, da so na ministrstvu pripravili dober predlog zakona, po katerem bi osem regulatorskih agencij združili v dve agenciji. O kritikah teh regulatorjev pravi, da je pričakovati strinjanje tistih, ki naj bi bili reorganizirani, "malo preveč". Medtem pa v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja menijo, da je predlog za združitev osmih regulatorjev v dve agenciji, katerih vodstvi bi imenovala vlada, nesprejemljiv in ga je treba umakniti iz obravnave.

AVP: Neposrednih razlogov za združevanje ni
06. 10. 2020 14.40
V AVP menijo, da iz osnutka zakona o združevanju regulatorjev ni mogoče razbrati neposrednih pozitivnih učinkov združevanja, razen da po navedbi predlagateljev aktivnosti potekajo v luči t. i. debirokratizacije. "Sedanja organiziranost je povsem ustrezna, iz predloženega gradiva pa niso razvidni neposredni razlogi za združevanje," poudarjajo.

'Združevanje agencij ni nič drugega kot krotenje neposlušnih direktorjev'
05. 10. 2020 07.40
Na gospodarskem ministrstvu so pripravili predlog zakona, po katerem bi v dve agenciji združili osem regulatorjev. Ideja pa je naletela na ostro nasprotovanje opozicije. Marjan Šarec je v oddaji 24UR ZVEČER opozoril, da gre za poskus političnega prevzema agencij s strani Janševe vlada ter prikrivanje potencialno koruptivnih praks.

Agencije kritične do predloga zakona, ki 'posega v njihovo neodvisnost'
05. 10. 2020 15.25
Javne agencije so bile v odzivu na združevanje agencij kritične, saj jih, kot trdijo, nihče ni obvestil, da se pripravlja omenjeni predlog zakona. Prav tako so mnenja, da združevanje bistveno vpliva na njihove pristojnosti in delovanje, hkrati pa tudi posega v njihovo neodvisnost. V Agenciji za civilno letalstvo medtem opozarjajo, da "predlagana ureditev v principu krši mednarodnopravno vzpostavljeni sistem".

Združevanje regulatorjev: si vlada odpira vrata za kadrovske menjave?
03. 10. 2020 13.17
Predlog zakona, ki ga v strogi tajnosti pripravlja vlada in s katerim nameravajo združiti devet ključnih regulatorjev, je komentirala predsednica SD Tanja Fajon - opozarja, da bi morali zvoniti vsi alarmi, saj združevanje do zdaj neodvisnih institucij pomeni grožnjo za celo vrsto pravic ljudi. V Levici so medtem prepričani, da si vlada s tem odpira vrata za kadrovske menjave. V koalicijskem DeSUS pa glede združevanja ključnih regulatorjev v dve agenciji pričakujejo obširno javno razpravo in pripravo predloga, ki bo skladen s pravnim redom EU. Na načrtovano združevanje so se odzvali tudi v opozicijski SAB, kjer so kritični do vladne namere.

Vlada v strogi tajnosti pripravlja združitev osmih ključnih regulatorjev
02. 10. 2020 17.50
Vlada pripravlja predlog zakona, s katerim bi združila osem ključnih regulatorjev, nastali pa bi dve t. i. super agenciji, ki bi bili pod neposrednim vplivom in nadzorom vlade. Kot argument za spremembe na ministrstvu za gospodarstvo, kjer so osnutek pripravili, navajajo debirokratizacijo in racionalizacijo. A v oči bode dejstvo, da so osnutek pripravili v ozkem krogu, njegovo besedilo ni javno, prav tako ni bilo o njem niti javne razprave.

Počivalšek: Zdaj je najugodnejši trenutek za liberalizacijo cen naftnih derivatov
24. 09. 2020 12.46
Prevozniki, združeni v sekcijo pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije pričakujejo, da bo liberalizacija cen pogonskih goriv vodila v nižje cene. V nasprotnem primeru bodo od vlade zahtevali, da poseže v cene. Medtem ekonomist Sašo Polanec z ljubljanske ekonomske fakultete meni, da je skrajni čas, da se cene naftnih derivatov v Sloveniji sprostijo. Po njegovem pričakovanju bo tako prišlo do rasti cen. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek pravi, da je zdaj najugodnejši trenutek za liberalizacijo cen, saj bo imel dvig marž trgovcev, ki so bile sedaj omejene, majhen vpliv na zvišanje maloprodajnih cen.

Na testu 33 otroških sedežev, uporabo dveh odsvetujejo
02. 07. 2020 15.17
Avto-moto zveza Slovenije je v sodelovanju s partnerskimi avtomobilskimi klubi in organizacijami za varstvo potrošnikov v minulih mesecih opravila prvi del letošnjega testa otroških varnostnih sedežev. Pod drobnogled so vzeli 33 izdelkov. Večina zagotavlja dobro zaščito; eden je dobil najboljšo oceno zelo dobro, dva pa oceno slabo, zato njuno uporabo odsvetujejo.

'Varnost hrane – naša skupna odgovornost.' Kako varno hrano imamo v Sloveniji?
08. 06. 2020 16.46
Potrošniki varnost živil pogosto dojemamo kot samoumevno, čeprav smo se že nekajkrat srečali s prehranskimi aferami ali izvedeli, katere pekarne, mesnice, gostilne so ponujale oporečno hrano. Prav zato, da bi opominjali na ta problem, je Generalna skupščina Združenih narodov 7. junij razglasila za svetovni dan varnosti hrane. V času epidemije covid-19 so izzivi zagotavljanja varnosti hrane in soodgovornost vseh deležnikov v prehranski verigi postali še posebej pomembno vprašanje.

Odpoklic začinjenih piščančjih kril in pleskavic
02. 06. 2020 16.37
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je s strani proizvajalca živila, Panvita Mir, Mesni center AVE Murska Sobota, prejela informacijo o pozitivnih analizah lastnih kontrol na prisotnost bakterije salmonela. Odpoklicala pa je tudi mesni pripravek pleskavice v kranjski poslovni enoti mesnice Weldvar zaradi prisotnosti žveplovega dioksida.

Odpoklic pikantnih nabodal in čevapčičev
27. 05. 2020 16.43
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je iz prodaje odpoklicala pikantna nabodala proizvajalca Perutnina Ptuj in čevapčiče proizvajalca Panvita MIR. V okviru uradnega vzorčenja na prisotnost mikroorganizmov je bila namreč ugotovljena prisotnost bakterije salmonella enterica.