več britanskih

Blair presenetil s spremembami

09. 06. 2001 00.00

Britanski premier Tony Blair je po spektakularni zmagi na četrtkovih volitvah v spodnji dom britanskega parlamenta bolj radikalno preoblikoval britansko vlado, kot je bilo pričakovati. V britanski in svetovni javnosti najbolj odmeva včerajšnja zamenjava evroobmočju naklonjenega zunanjega ministra Robina Cooka z nekdanjim notranjim ministrom Jackom Strawom, ki je do EU precej bolj zadržan. Cook bo odslej vodil spodnji dom britanskega parlamenta. To mesto je sicer ministrsko, Cook pa ostaja član Blairovega kabineta, vendar bo njegov status precej nižji. Konservativni britanski tisk je razrešitev Cooka označil kot hud udarec za "evrofrakcijo", medtem ko je EU nenaklonjeni tabloid the Sun pisal o "prijetnem presenečenju".

Vojno stanje ni rešitev

07. 06. 2001 00.00

Makedonska policija je danes aretirala dva moška makedonske narodnosti, ki sta osumljena streljanja na urad predsednika Borisa Trajkovskega. Po navedbah policije naj bi eden od osumljencev streljal na poslopje predsednikovega urada, njegov spremljevalec pa naj bi bil - po nepreverjenih podatkih - pripadnik posebnih enot policije. Na predsedniški urad so včeraj streljali dvakrat, ravno ko se je Trajkovski pogovarjal s predsednikom socialdemokratske stranke SDSM Brankom Crvenkovskim. Osumljenec naj bi na predsednikov urad streljal iz ogorčenja nad zadnjimi napadi albanskih skrajnežev na makedonsko vojsko.

Slab odziv britanskih volilcev

07. 06. 2001 00.00

Z volišč v Londonu, Manchestru, Liverpoolu in Leedsu poročajo, da je volilna udeležba doslej nenavadno nizka. Če bo šlo tako naprej, bo končna udeležba od 60 do 65-odstotna, kar je še manj od doslej najnižje volilne udeležbe leta 1997, ko je bila 71-odstotna. Svoje glasove so že oddali tudi vsi trije vodilni kandidati. Premier Blair je v spremstvu soproge Cherie in njunih treh starejših otrok volil v volilni enoti Sedgefield. Vodja konservativcev William Hague prav tako v spremstvu soproge Ffion je svoj glas oddal v volilni enoti Richmond (North Yorkshire). Vodja britanskih liberalnih demokratov Charles Kennedy je glasoval po pošti.

Milošević opral več milijonov dolarjev

20. 05. 2001 00.00

Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je v tujih bankah opral za več kot 100 milijonov ameriških dolarjev denarja, navaja v poročilu Parlamentarna skupščina zveze NATO, ki ga bo objavila na mednarodni konferenci o Srbiji, ki bo konec maja v Litvi. Kot je poročal londonski Sunday Telegraph, dokazi, ki so jih našli v bančnih arhivih na Cipru, kažejo, da je Milošević denar med drugim pral v bankah na Cipru, v Švici, Grčiji, Franciji, Nemčiji, Italiji, Veliki Britaniji in Liechtensteinu.

Načrtno izpostavljanje sevanju

15. 05. 2001 00.00

Britanska vlada je priznala, da je v letih 1950 do 1960 med jedrskimi poskusi v Avstraliji več avstralskih, novozelandskih in britanskih vojakov načrtno izpostavila radioaktivnemu sevanju. Na njih je preizkušala vojaško opremo in reakcijo na jedrsko sevanje.

Svetovni dan knjige v Konzorciju

23. 04. 2001 00.00

UNESCO je 23. april proglasil za svetovni dan knjige. Dneva, posvečenega branju in knjigam, se vsako leto spomnijo v več kot 30 državah po svetu. Tako so se po mnogih knjigarnah širom po Sloveniji zvrstile slovesnosti v počastitev tega dne. Dogajanju se je v prestolnici pridružila tudi knjigarna Konzorcij, kjer so gostje prebrali nekaj zgodbic in pesmic otrokom ljubljanskih vrtcev in šol. Vzporedno s tem pa je v sodelovanju z Britanskim svetom pripravila tudi bralne urice v angleščini in razstavo britanskih knjig za otroke.

Opozorilo o bombi v Prištini

22. 04. 2001 00.00

Policija civilne uprave ZN na Kosovu (UNMIK) je dobila sinoči opozorilo, da je v nekem avtomobilu v središču Prištine podtaknjena bomba, je sporočil tiskovni predstavnik misije Andrea Angeli. Policija UNMIK je prejela telefonski poziv voznika, ki je v svojem avtomobilu, parkiranem pred prištinskim hotelom Grand, opazil sumljiv predmet. Policija je nemudoma izpraznila hotel in okoliške zgradbe.

Prometna zmeda v Franciji in Londonu

29. 03. 2001 00.00

Zaradi celodnevne stavke delavcev londonske podzemeljske železnice vozi le deset vlakov. Za več sto tisoč Londončanov se je tako današnji dan začel s prometnimi zastoji, saj se na cestah britanske prestolnice vijejo kilometrske kolone vozil. Sindikati zaposlenih na podzemni železnici želijo s stavko, ki naj bi trajala štirindvajset ur, torej do petka zjutraj, pokazati negodovanje proti načrtom laburistične vlade, da bo podzemno železnico deloma privatizirala. Po izračunih naj bi stavka povzročila najmanj 100 milijonov britanskih funtov škode. Z londonsko podzemno železnico se običajno vsak dan pelje približno tri milijone ljudi.

BSE je precej lažje prenosljiva

21. 03. 2001 00.00

Nova različica Creutzfeldt-Jakobove bolezni, človeška različica bolezni norih krav BSE, se lahko prenaša tudi z okuženimi mesarskimi noži, je danes poročal britanski BBC, sklicujoč se na poročilo britanskih znanstvenikov. Študija, ki naj bi jo uradno objavili drevi, ugotavlja, da se bolezen prenaša lažje, kot so menili doslej, in da lahko do prenosa pride tudi prek instrumentov za rezanje. Po mnenju strokovnjakov za mikrobiologijo je ta novica izjemno zaskrbljujoča.

Slinavka in parkljevka se širi

17. 03. 2001 00.00

V Argentini so odkrili že najmanj 40 žarišč parkljevke in slinavke. Ni izključeno, da je žarišč še veliko več. Uradno so sicer argentinske zdravstvene oblasti priznale, da so v državi odkrili tri žarišča parkljevke in slinavke. Sindikati na Nizozemskem opozarjajo, da bo od ponedeljka zaradi ukrepov proti parkljevki in slinavki začasno ostalo brez dela 12.000 oseb. Ukrep bo prizadel zaposlene v klavnicah, industriji za predelavo mesa, transportu in reji, če bo prepoved prevoza goveda, prašičev, ovac in koz veljala še naprej. Nizozemsko kmetijsko ministrstvo je v torek po odkritju prvega žarišča parkljevke in slinavke v Franciji prepovedalo prevoz živine.

Novi primeri slinavke in parkljevke

09. 03. 2001 00.00

V Veliki Britaniji so doslej odkrili kar 111 žarišč slinavke in parkljevke, je danes sporočilo britansko kmetijsko ministrstvo, vodja britanskih veterinarskih služb Jim Scudamore pa je opozoril, da bo "epidemija trajala še precej časa". Od pojava bolezni so v državi pobili že 61.000 živali, za zakol pa je predvidenih še skoraj 30.000 glav živine.

Slinavka in parkljevka tudi v Belgiji

03. 03. 2001 00.00

Epidemija slinavke in parkljevke se je z britanskih otokov razširila v Evropo. Znake bolezni so odkrili na prašičji farmi na jugozahodu Belgije, ki je prašiče uvažala iz Velike Britanije. Znake bolezni so kazali trije prašiči, več kot tristo pa so jih pobili. V območje, ki ga varuje policija, je dovoljen vstop samo veterinarjem. Po vsej Belgiji so prepovedali transport živine, odpovedali pa so tudi vse konjske dirke.

V Franciji pobili čez 400 ovac in koz

02. 03. 2001 00.00

V Franciji so v klavnici v Ezanvillu v pariški regiji sinoči pobili več kot 400 ovac in koz, ki so prišle v stik z živalmi iz britanskih farm, kjer so odkrili primere parkljevke in slinavke, veterinarji pa testirajo še dve čredi ovac in koz. Tudi v Belgiji naj bi danes pobili 1.200 ovac, ki so jih od začetka februarja uvozili iz Otoka. Okrepljen je tudi nadzor na mejnih prehodih in letališčih, saj potniki iz Velike Britanije na celino ne smejo prinašati nobenega mesa in mlečnih izdelkov. Kitajska in Rusija sta medtem danes prepovedali uvoz britanskega mesa, s čimer želijo oblasti preprečiti morebitno širjenje parkljevke in slinavke. Kitajska se je odločila tudi za posebno razkuževanje letal iz Velike Britanije.

Slinavka tudi na Irskem

01. 03. 2001 00.00

V Veliki Britaniji, pa tudi na Irskem se še vedno borijo proti širjenju parkljevke in slinavke. Na Škotskem so danes odkrili najmanj dve žarišči parkljevke in slinavke. To sta prva primera bolezni na Škotskem, gre pa za farmo ovac v kraju Lockerbie in farmo krav v Canonbieju. Kot je povedal glavni veterinarski inšpektor Jim Scudamore, so včeraj potrdili še osem primerov bolezni, vendar pa jih pričakujejo še več. Skupaj doslej torej 29 primerov bolezni. Medtem se je virus razširil tudi na Severno Irsko na območje meje z Irsko. Bolezen so odkrili pri ovcah, uvoženih iz Britanije. Irski premier Bertie Ahern je že izrazil zaskrbljenost zaradi možnosti širjenja bolezni na Irsko, saj bi ta lahko usodno prizadela irsko mesnopredelovalno industrijo, ki je ena od osnovnih panog. Doslej so bolezen parkljevke in slinavke zabeležili na 26 krajih v Veliki Britaniji, oblasti so že zaprle 102 farmi in prepovedale prevoz ter izvoz živine. Britanski premier Tony Blair je skušal umiriti strahove britanskih kmetov po tem novem udaru, neposredno po vsesplošni bitki proti bolezni norih krav.

Slinavka in parkljevka tudi v Hong Kongu

28. 02. 2001 00.00

V Hong Kongu je zaradi slinavke in parkljevke poginilo več živali, vendar so tamkajšnje lokalne oblasti sporočile, da položaj ni zaskrbljujoč in da ni potrebe, da bi pobili živali. O novih primerih okuženosti s slinavko in parkljevko pa danes poročajo iz Velike Britanije, medtem ko so v Belgiji odredili pokol 2000 ovac, ki so jih uvozili iz Velike Britanije.

Bush predvsem o Iraku

23. 02. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je domačim novinarjem sinoči odgovarjal na prvi novinarski konferenci v Beli hiši, odkar je pred mesecem dni prevzel svoj položaj. Nakazal je, da bo njegova administracija vodila zunanjo politiko predvsem v skladu z ameriškimi interesi, ne glede na to, kaj o tem misli tujina.

Za pametnejše sankcije proti Iraku

20. 02. 2001 00.00

ZDA in Velika Britanija razmišljata o omilitvi sankcij proti iraškemu režimu, je danes dejal vodja britanske diplomacije Robin Cook. Cook ni pojasnil, za kakšne omilitve gre, vendar naj bi "pametnejše" sankcije onemogočile iraško vojsko, odprle pa bi možnosti za gospodarsko in humanitarno pomoč Iraku. V odgovor na številne kritike ameriško-britanske politike do Iraka je Cook dejal, da je treba mednarodno javno mnenje znova spomniti na stalno nevarnost, ki jo predstavlja Sadam Husein. O "pametnejših" sankcijah se bodo v četrtek v Washingtonu sestali predstavniki Velike Britanije in ZDA. Pogovori o Iraku bodo dan pred srečanjem ameriškega predsednika Georgea Busha in britanskega premiera Tonyja Blaira in malo po začetku turneje državnega sekretarja Colina Powella po Bližnjem vzhodu.

Protesti proti napadom

18. 02. 2001 00.00

V Bagdadu se je danes zbralo več tisoč ljudi, ki so izrazili nezadovoljstvo zaradi petkovih bombnih napadov na Bagdad, v katerih sta po uradnih podatkih umrli dve osebi, več kot 20 pa je bilo ranjenih. Tako je v južnem delu iraške prestolnice proti napadom protestiralo približno 3000 ljudi , medtem ko se je v središču Bagdada zbralo 5000 ljudi, ki so izrazili nasprotovanje ameriškemu predsedniku Gerorgu Bushu in podporo iraškemu predsedniku Sadamu Huseinu. V podporo Iraku se je danes zbralo tudi skoraj tisoč ljudi v Gazi. "Sadam, udari po Tel Avivu," so vzklikali protestniki, ki so se zbrali na ulicah Beit Hanuna na severu Gaze.

Nadzor na sarajevskem letališču

09. 02. 2001 00.00

Prisotnost britanskih policistov na sarajevskem letališču je del skupnega načrta Evropske unije, kako poostriti ohlapni nadzor na bosanskih mejnih prehodih. Bosanska policija namreč uspe nadzorovati le štiri od štiristo mejnih prehodov. Večina prebežnikov, po nekaterih ocenah naj bi jih samo lani v države Evropske unije prispelo pol milijona, pride v Evropo preko Bosne. Če policistom uspe zajeti prebežnike, jih začasno nastanijo v centru za azilante v Rakovici, vasi približno 20 kilometrov južno od Sarajeva. Trenutno je v centru 80 prebežnikov.

Začetek procesa proti teroristom

05. 02. 2001 00.00

V New Yorku se v ponedeljek začenja sodni proces proti štirim obtožencem za teroristična napada na ameriški veleposlaništvi v Keniji in Tanzaniji leta 1998 ter široki zaroti proti Američanom po vsem svetu, ki naj bi jo vodil Osama bin Laden. Newyorški proces bo ogromen tudi za ameriške standarde, saj obtožnica proti skupaj 22 osebam zajema več kot 140 strani, priče pa prihajajo iz šestih različnih držav. Na zatožni klopi so sicer le štiri osebe, medtem ko jih je 13 na čelu z bin Ladnom še vedno na prostosti. Od preostale peterice se trije v britanskih zaporih borijo proti izročitvi ZDA, dva pa sta že v New Yorku.

Sezona posvečena Shakespearu

04. 02. 2001 00.00

Londonsko gledališče Shakespeare's Globe pripravlja prvo poletno sezono, posvečeno izključno dramatiku in pesniku Williamu Shakespearu.

Umrl satirik in kolumnist Auberon Waugh

18. 01. 2001 00.00

V sredo je v 62. letu starosti umrl novinar, pisatelj in satirik Auberon Waugh. Waugh je bil priznani satirični kolumnist pri britanskih časnikih Daily Telegraph in Sunday Telegraph, v svojih člankih pa se je posvečal predvsem političnim in socialnim temam, pisal pa je tudi kolumno o šahu. Njegovi članki so bili zbrani v dveh knjigah z naslovom Way of the World. Nazadnje je delal kot glavni urednik pri reviji The Literary Review. Urednik Daily Telegrapha Charles Moore je dejal, da je bil Waugh najboljši novinar, kar jih je poznal, ki je imel "zelo izviren pogled na življenje". "Sodobnemu svetu se je smejal v obraz," je še dejal Moore. Waugh se je rodil leta 1939, med drugim pa se je šolal v Oxfordu. Daily Telegraphu se je pridružil leta 1960. Med drugim je napisal tudi pet romanov. Waugh je imel že nekaj časa težave s srcem. V zadnjem pogovoru, ki ga je imel lani novembra, je priznal, da je njegovo zdravstveno stanje resno: "Mislim, da ne bom več dolgo živel. Moj konec se bliža," je povedal.

Zaskrbljeni odzivi na radiacijo

07. 01. 2001 00.00

Rusija se je pridružila zaskrbljenim evropskim državam Franciji, Italiji, Norveški, Nemčiji, Portugalski in Grčiji glede možnih posledic uporabe radioaktivnega orožja in pozvala k organiziranju mednarodne preiskavalne komisije. Moskva je poslala na Kosovo 3.000 članov mirovnih sil, vendar je vseskozi nasprotovala bombnim napadom zveze NATO leta 1999. Ruske mirovne sile službujejo tudi v Bosni, kjer so ameriška letala uporabljala izstrelke z osiromašenim uranom za uničevanje srbskih oklepnih vozil. Tudi Francija je potrdila, da so štirje vojaki, ki so služili na Balkanu, oboleli za levkemijo. V Atenah je kakšnih 500 protestnikov zahtevalo povratek grških vojakov iz Bosne in Kosova. T. i. balkanski sindrom naj bi prizadel vojake, ki so se udeležili misij na Balkanu po letu 1992. Osiromašeni uran so uporabljali Američani, da bi tako zagotovili večjo učinkovitost izstrelkov, ki so jih izstrelili nad Bosno in Hercegovino leta 1995 ter štiri leta kasneje nad ZR Jugoslavijo.

Trgovanje z delnicami GlaxoSmithKline

28. 12. 2000 00.00

Z delnicami farmacevtskega podjetja GlaxoSmithKline, nastalega z združitvijo podjetij Glaxo Wellcome in SmithKline Beecham, so 27. decembra začeli trgovati na borzi v Londonu in New Yorku. GlaxoSmithKline, ki je eno vodilnih svetovnih raziskovalnih podjetij na področju zdravstva in farmacevtike, bo imelo sedež v Londonu.

Nove poplave v Veliki Britaniji

09. 12. 2000 00.00

Po silovitih nevihtah so v noči na soboto obilne padavine v nekaterih delih Velike Britanije povzročile nove poplave. V prometnih nesrečah, ki so bile posledice neurja, so umrle štiri osebe. Po podatkih vremenoslovcev so obilne padavine prizadele predvsem jugozahodno Škotsko, severozahodno Anglijo in dele Walesa. Samo na jugu Walesa so morali evakuirati ljudi iz tisoč domov.

KFOR aretiral šest oseb

19. 09. 2000 00.00

Mednarodne mirovne sile na Kosovu so pet dni pred predsedniškimi

Protesti se nadaljujejo

14. 09. 2000 00.00

Protesti zaradi visokih cen goriva se na Nizozemskem in v Belgiji nadaljujejo, čeprav so belgijska vlada in prevozna podjetja dosegla dogovor o delni poravnavi za naraščajoče stroške

Protesti proti visokim cenam goriva se nadaljujejo

12. 09. 2000 00.00

V več evropskih državah tudi danes potekajo protesti proti visokim cenam goriva. Medtem ko je v Franciji cestnih zapor manj, so se v Veliki Britaniji, Belgiji in na Nizozemskem protesti okrepili. Protestniki zahtevajo znižanje davkov na gorivo, k čemur mora dati soglasje tudi Evropska komisija v Bruslju. Njen predstavnik, evropski komisar za gospodarstvo in finance Pedro Solbes, je danes zatrdil, da komisija zaradi visokih cen goriva ne predvideva znižanja davkov, saj da bi bila to slaba rešitev tako za gospodarstvo kot za okolje.

Reševanje podmornice Kursk

19. 08. 2000 00.00

Poskusi reševanja že teden dni ponesrečene ruske jedrske podmornice Kursk v Barentsovem morju so se neuspešno nadaljevali tudi vso minulo noč, je poročala ruska televizijska postaja ORT. Eni izmed ruskih reševalnih kapsul je včeraj prvič uspelo doseči eno od dveh izhodnih odprtin podmornice, vendar se nanjo ni mogla priključiti, ker je bilo območje okoli odprtine močno poškodovano. Reševalna kapsula se je tako po več neuspelih poskusih vrnila na površino.

Potopitev Kurska povzročila močna eksplozija

19. 08. 2000 00.00

Potopitev ruske jedrske podmornice Kursk na dno Barentsovega morja je povzročila močna eksplozija, ki je poškodovala notranjost podmornice. Vzroki eksplozije še niso znani, je danes sporočil guverner Murmanska Jurij Evdokimov, ki je povzel uradno poročilo preiskovalne komisije. Iz poročila komisije je še razvidno, da morda ne bo mogoče ugotoviti vzrokov za nesrečo, saj naj bi bili vsi dokazi ob eksploziji uničeni. Preiskovalna komisija je sicer s tem prvič priznala, da ostaja povod za nesrečo še vedno neznan. Pred tem je namreč ruska stran zagovarjala domneve, da se je Kursk potopil zaradi trčenja z drugo podmornico ali ladjo, oziroma da je naletel na mino. Ruski predsednik Vladimir Putin se je o reševanju 118-članske posadke Kurska medtem v Kremlju pogovarjal s premierom Mihailom Kasjanovom, obrambnim ministrom Igorjem Sergejevom in sekretarjem varnostnega sveta Sergejem Ivanovom. Predstavniki Kremlja so sicer danes večkrat izrazili črnoglede napovedi glede usode posadke, s katerimi naj bi želeli rusko javnost pripraviti na najhujše. Zelo verjetno lahko pričakujemo najslabše, je poudaril poveljnik ruske severne flote Mihail Motsak, ki je še menil, da je nekaj članov posadke najbrž umrlo že v soboto, takoj po nesreči. Britanski reševalci bodo do ruske jedrske podmornice Kursk predvidoma prispeli ob 18.00 po srednjeevropskem času, je za rusko tiskovno agencijo Inerfax danes povedal predstavnik britanskega obrambnega ministrstva. Britanska reševalna podmornica naj bi najprej z robotom fotografirala rusko plovilo, uro kasneje pa naj bi 20 izurjenih britanskih reševalcev poskušalo odpreti lopute na ponesrečeni podmornici in iz nje rešiti posadko. Ruski tisk medtem piše o različnih možnih scenarijih, ki naj bi povzročili potopitev podmornice 108 metrov pod morsko gladino. Časnik Segodnja, ki se sklicuje na vire blizu poveljstva severne flote, tako v današnji izdaji navaja, da naj bi se podmornica potopila zaradi trčenja z neko britansko podmornico, ki je zaradi popravil na dnu ostala 24 ur in nato zaplula proti Norveški. Po pisanju Segodnje, ki povzema izjave pripadnikov ruske obveščevalne službe, naj bi bili Britanci tako hitro pripravljeni na pomoč pri reševanju zato, ker so bili sami vpleteni v nesrečo. Isti