večinski lastnik

Nov lastnik Banke Koper še ni znan

22. 05. 2001 00.00

Kljub temu, da je ponudba italijanske bančne skupine Banca Antonveneta iz Padove trenutno najboljša, odločitev, ali je italijanska ponudnica tudi prihodnja večinska lastnica Banke Koper, najpomembnejše primorske finančne ustanove, še ni sprejeta. Kot je za 24 ur povedal predsednik uprave banke Koper Vojko Čok, je namreč zanimanje za nakup večinskega deleža v banki čedalje večje.

Zagrebačka banka v tujih rokah

16. 05. 2001 00.00

Nadzorni svet in uprava Zagrebačke banke sta odobrili prodajo 75 odstotkov delnic te hrvaške banke italijanski banki UniCredito in nemški zavarovalniški hiši Allianz. Prodajo 75 odstotkov delnic Zagrebačke banke konzorciju, ki ga sestavljata UniCredito in Allianz, morata tako odobriti še hrvaška in italijanska centralna banka, soglasje k prodaji delnic konzorciju pa mora dati tudi hrvaška državna agencija za zavarovanje hranilnih vlog in sanacijo bank ter tamkajšnja agencija za varstvo konkurence. Po pisanju hrvaškega tiska guverner hrvaške centralne banke Željko Rohatinski ni naklonjen prodaji Zagrebačke banke UniCreditu, ker bi tako tri vodilne hrvaške banke prešle v večinsko last italijanskega kapitala. UniCredito je namreč že lastnik Splitske banke, italijanska skupina Intesa, ki se namerava združiti z UniCreditom, pa ima večinski delež v Privredni banki. Končna odločitev o potrditvi prodaje Zagrebačke banke UniCreditu bo znana 3. junija, ko bo prva redna seja sveta hrvaške osrednje banke.

Bo Pivovarna Laško prevzela Banjalučke pivare

07. 05. 2001 00.00

Pivovarna Laško, ki je lani proizvedla in prodala prek 126 milijonov litrov pijač ter ustvarila 1,5 milijardo tolarjev čistega dobička, je za nakup skoraj 54-odstotnega državnega deleža v Banjalučki pivari ponudila 53,1 milijona nemških mark. "Kljub temu, da v Agenciji za privatizacijo Republike srbske našo ponudbo ocenjujejo za najbolj ugodno, si še vedno ne upam zatrditi, da bomo postali tudi večinski lastnik Banjalučke pivare, saj smo naleteli na precejšen odpor, predvsem na politični ravni. Poleg sprejemljive cene nakupa, ki vključuje tudi naložbe za naslednjih štirih do pet let, smo ponudili tudi ustrezen socialni in izobraževalni program za zaposlene v omenjeni pivovarni. Vseeno pričakujem, da bomo že ta konec tedna vedeli, ali smo v naši nameri uspeli," je povedal član uprave Pivovarne Laško Maks Edelbaher.

Revizija indeksa SBI 20 in SBI 20NT

03. 05. 2001 00.00

Uprava Ljubljanske borze je sprejela sklep o izredni reviziji sestave slovenskega borznega indeksa SBI 20 in s tem tudi netehtanega slovenskega borznega indeksa SBI 20NT. Po novi sestavi se 11. maja 2001 delnice SKB banke izključijo iz obeh indeksov, vključijo pa se redne delnice družbe Etol iz Celja.

Nove investicije v makedonski Telekom

26. 04. 2001 00.00

Večinski lastnik Telekoma Makedonije, madžarsko podjetje MATAV, namerava v to makedonsko telekomunikacijsko podjetje do konca letošnjega leta vložiti 100.000 evrov, s čimer naj bi povečal število telefonskih in internetnih naročnikov. Trenutno ima Telekom Makedonije 500.000 telefonskih naročnikov, od tega 115.000 naročnikov v mobilnem omrežju, 12.000 naročnikov pa je priključenih na internet. Število vseh telefonskih uporabnikov naj bi do konca leta poraslo za deset odstotkov, število naročnikov mobilnih telefonov pa nameravajo celo podvojiti, poroča makedonska tiskovna agencija MIA.

Novo vodstvo prevzelo nadzor

14. 04. 2001 00.00

Nekdaj neodvisna ruska televizija NTV je danes dobila novo vodstvo. Prva poteza je bila prepoved vstopa v stavbo televizije tistim upornim novinarjem, ki ne priznavajo novega vodstva. Ti trdijo, da si skuša država preko podjetja Gazprom, ki je kupilo nadzorni delež delnic NTV, podrediti ruski medijski prostor. "To je nasilna zasedba posesti," je ravnanje Gazproma, ki je večinski lastnik delnic NTV, kritiziral vodja ruske stranke Jabolko Grigorij Javlinski.

Neuspešna pogajanja na NTV

06. 04. 2001 00.00

Današnji pogovori med novim vodstvom televizijske postaje NTV in novinarji, na katerem so poskušali razrešiti spor na edini ruski neodvisni televiziji, so se končali brez uspeha. Srečanje v okviru komisije za spravo, ki sta jo energetski koncern Gazprom, novi lastnik postaje, in NTV ustanovila včeraj, je trajalo približno eno uro. Novinarji so po neuspešnem srečanju sporočili, da je novo vodstvo zavrnilo njihov predlog, da bi spor razrešilo rusko vrhovno sodišče.

Šejk Quadumi na Bledu

05. 04. 2001 00.00

Na Bled je prišel šejk Adnan Adel Aref Quadumi, ki je s tamkajšnjim županom usklajeval še zadnje podrobnosti pred sobotnim podpisom pogodbe o skupni naložbi v kongresno središče in izgradnjo nove športne dvorane na Bledu. Gre za šejkovo prvo finančno naložbo v Sloveniji, vredno več milijonov dolarjev.

Julon posluje po načrtih

03. 04. 2001 00.00

Podjetje Julon, ki je v večinski lasti italijanske skupine Bonazzi, je v lani ustvarilo za nekaj več kot 20 milijard tolarjev prihodkov od prodaje in za približno 1,17 milijarde tolarjev čistega dobička. Na redni letni skupščini delničarjev, ki bo 4. maja letos, bodo delničarji odločali o nekaterih predlogih uprave in nadzornega sveta, med drugim tudi o razporeditvi lanskega dobička v rezervni sklad družbe, so sporočili iz Julona.

Odstopil predsednik nadzornega sveta Fructala

23. 03. 2001 00.00

Predsednik nadzornega sveta ajdovskega Fructala Andrej Kumar je 12. marca podal odstopno izjavo. Kot so pojasnili v Fructalu, katerega večinski, 84,3-odstotni, lastnik je ljubljanska Pivovarna Union, o razlogih za odstop predsednika nadzornega sveta ne morejo govoriti, pojasnili pa so, da je odpoklic sedanjega nadzornega sveta na dnevnem redu skupščine delničarjev, ki je sklicana za 29. marec.

Liv Postojna in Altrad bosta sodelovala

15. 03. 2001 00.00

Podjetje Liv Postojna je s strateškim partnerjem, francosko družbo Altrad, podpisalo pismo o nameri za sodelovanje v Livovi tovarni v Prekmurju. Altrad v posel, vreden 6,5 milijona nemških mark, vstopa kot večinski partner, saj bo postal 75-odstotni lastnik novega podjetja Altrad Liv. Poleg finančnih sredstev za investicije, ki so nujne za rast in razvoj novega podjetja, ki bo proizvajalo in prodajalo betonske mešalnike, pa po besedah predsednika uprave Liv Branka Milharčiča francoski partner prinaša tudi nova znanja, predvsem na področju trženja in poslovanja. Liv bo prispeval razpoložljiva sredstva in opremo, usposobljeno delovno silo in uveljavljeno blagovno znamko. Novo podjetje naj bi po Milharčičevih besedah zaživelo sredi leta.

Hrvaški Vipnet Mobile poskusno začel z GPRS

05. 03. 2001 00.00

Hrvaški mobilni operater Vipnet Mobile, ki je v lasti avstrijskega Mobilkoma, je v petek zagnal poskusno različico omrežja GPRS, ki naj bi sicer v celoti delovalo in prešlo v komercialno rabo šele konec leta. V fazi preskušanja bodo storitve GPRS na voljo zastonj, delovale pa bodo na območju Zagreba. Prvi uporabniki naj bi po mnenju predstavnikov Vipneta bili turistični delavci in finančniki.

Mobilkom večinski lastnik Simobila

27. 02. 2001 00.00

Slovenski delničarji so uspešno zaključili pogajanja in pozno popoldne podpisali pogodbo o prodaji delnic avstijskemu podjetju Mobilkom. Mobilkom Austria - hčerinsko podjetje avstrijskega operaterja telefonije Telekom Austria - je kupil 49-odstotni lastniški delež v slovenskem operaterju mobilne telefonije Simobil. Ostalih 26 odstotkov plus eno delnico je kupilo slovensko podjetje Teleimpuls, v katerem ima Mobilkom Austria 49-odstotni delež.

Koprsko sodišče zaustavilo hrvaško ladjo

07. 02. 2001 00.00

Koprsko sodišče je s sodno prepovedjo izplutja zaustavilo trgovsko ladjo Čikola, last Splitske plovidbe. Ladja je tako že nekaj dni v Ladjedelnici Izola, sklep pa je sodišče izdalo na zahtevo slovenskega in singapurskega upnika. Hrvaški ladjar, ki mu zaradi neporavnanih dolgov grozi stečaj, jima ni poravnal računov za oskrbo z gorivom in hrano, je povedal ITF inšpektor v Sloveniji Branko Krznarič.

Styria večinska lastnica Večernjega lista

02. 02. 2001 00.00

Avstrijska medijska hiša Styria je postala večinski lastnik največjega hrvaškega časnika Večernji list. Kot je na četrtkovi novinarski konferenci v Zagrebu povedal predsednik uprave Styrie Horst Pirker, bodo v dveh tednih za 98-odstotni lastniški delež v Večernjem listu plačali 25,9 milijona evrov. Po Pirkerjevih besedah bo Večernji list tudi v prihodnje ostal največji in najpomembnejši časnik na Hrvaškem. Prav tako pa novi lastniki ne nameravajo vplivati na delo novinarjev, ki naj bi svoje delo opravljali tako kot doslej. Avstrijska medijska hiša je hotela Večernji list kupiti že aprila lani, vendar ji to ni uspelo zaradi nejasnega privatizacijskega statusa hrvaške medijske hiše. Nakupa ni mogla izpeljati, saj je hrvaško trgovinsko sodišče maja začasno prepovedalo prodajo delnic časopisa. Trgovinsko sodišče je prepoved odpravilo decembra lani in s tem omogočilo trgovanje z delnicami Večernjega lista. Styria, ki je tretja največja avstrijska medijska hiša, želi svoje poslovanje tudi v prihodnje širiti predvsem v regijo jugovzhodne Evrope.

Nakup deleža Sarajevske pivovarne

01. 02. 2001 00.00

Pivovarna Union je prejšnji teden z Agencijo za privatizacijo v Federaciji BiH podpisala pogodbo o nakupu 12-odstotnega deleža Sarajevske pivovarne, za katerega je Union odštel štiri milijone mark. Poleg tega bo ljubljanska družba za dokapitalizacijo Sarajevske pivovarne namenila še dodatna sredstva, s čimer bo postala večinski lastnik podjetja.

Austria Airlines večinski lastnik Lauda Air

01. 02. 2001 00.00

Avstrijski letalski prevoznik Austria Airlines, ki je v delni državni lasti, je prevzel Lauda Air. V sredo zvečer je namreč Austria Airlines pridobil še 4,9 odstotni lastniški delež v Lauda Airu in tako ima sedaj v lasti 54,6 odstotka delnic omenjenega letalskega prevoznika. S tem je Austria Airlines uresničuje svojo strategijo, da bi domačo letalsko mrežo, v kateri so poleg Austria Airlines in Lauda Air tudi Tyrolean Airways, okrepil.

15. februarja nov poslovni časnik

23. 01. 2001 00.00

V četrtek 15. februarja bo v Sloveniji začel izhajati prvi slovenski poslovni časnik. Finance, ki so doslej izhajale trikrat na teden bodo od srede prihodnjega meseca dnevnik s poudarkom na poslovnih vsebinah. Kot je povedal odgovorni urednik Financ Peter Frankl se za naročnike ob prehodu ne bo nič spremenilo.

France Telecom je določil ceno delnice Orange

22. 01. 2001 00.00

Vrednost delnic mobilnega operaterja Orange, ki naj bi na pariško borzo prišle med 23. januarjem in 9. februarjem, bo znašala med 11,5 in 13,5 evrov za delnico. Skupno bo francoski telekomunikacijski gigant France Telecom, ki je od avgusta lani novi lastnik mobilnega operaterja Orange, na borzo uvrstil 663 milijonov njegovih delnic, s katerimi naj bi zaslužil med 11,2 in 12,9 milijarde evrov. Omenjeno število delnic predstavlja 13 odstotkov vrednosti omenjenega mobilnega operaterja.

Urad ne nasprotuje prevzemu

19. 01. 2001 00.00

Urad RS za varstvo konkurence je odločil, da je koncentracija podjetij Pivovarna Union in Fructal Ajdovščina skladna s pravili konkurence in ji zato ne bo nasprotoval. Koncentracija se opravi tako, da Union za gotovino kupi večinski delež Fructalovih delnic. Kot je znano, je Pivovarna Union sredi novembra lani objavila javno ponudbo za odkup delnic ajdovske družbe. Ponudba je uspela, saj je do izteka roka, 28. decembra, Union postal lastnik 84,3 odstotka vseh Fructalovih delnic.

Bouygues in Deutsche Telekom o nakupu deleža v Bouygues Telecom

15. 01. 2001 00.00

Francoska gradbeniška in komunikacijska skupina Bouygues naj bi se decembra lani že pogajala z nemškim telefonskim operaterjem Deutsche Telekom o prodaji določenega deleža v svojem mobilnem operaterju Bouygues Telecom. Gre za tretjega največjega mobilnega operaterja v Franciji, zaenkrat pa je njegov večinski lastnik še vedno družba Bouygues. Kot pravijo viri, naj bi se francoska družba o prodaji deleža v Bouygues Telecom pogovarjala tudi z japonskim NTT DoCoMo in nizozemskim telekomom KPN, piše v današnji številki časnika Financial Times.

Dražba Titove lastnine

05. 01. 2001 00.00

Na Brionih so objavili prispele ponudbe za nakup mercedesa 280C predsednika nekdanje SFRJ Josipa Broza Tita in gliserja Baltik, ki ga je Titu podarilo vodstvo nekdanje Nemške demokratične republike. Upravni svet Nacionalnega parka Brioni je namreč pred mesecem dni objavil prodajo omenjene Titove lastnine.

Pivovarna Union večinski lastnik Fructala

03. 01. 2001 00.00

Ponudbo Pivovarne Union za odkup delnic ajdovske družbe Fructal je do izteka roka, 28. decembra, sprejelo 972 delničarjev, ki so bili imetniki 542.479 oziroma 21,7 odstotka delnic Fructala. Skupaj s 1.420.125 delnicami , katerih lastnik je bila Pivovarna Union že pred objavo ponudbe za odkup in 148.813 delnicami, ki jih je ljubljanska pivovarna pridobila v roku ponudbe za odkup vendar ne pod ugodnejšimi pogoji kot so bili navedeni v ponudbi je Pivovarna Union skupaj pridobila 2.111.417 delnic Fructala oziroma 84,3 odstotka vseh delnic izdajatelja. S tem pri Pivovarni Union ugotavljajo, da je ponudba uspela, so sporočili iz borznoposredniške hiše Publikum, ki je za Pivovarno Union tudi pripravila ponudbo za prevzem Fructala.

Skupina NLB vstopa na trg BiH

22. 12. 2000 00.00

Članica skupine NLB, Banka Domžale, bo drevi podpisala pogodbo s poslovno banko Šahinpašič iz BiH o dokapitalizaciji v višini 6,2 milijona nemških mark. Z dokapitalizacijo, ki naj bi jo izpeljala do konca letošnjega leta, bo Banka Domžale postala večinski, 51-odstotni lastnik omenjene banke. Skupina NLB pa bo tako začela uresničevati svojo strategijo, ki predvideva, da s kapitalskim vlaganjem zagotovi prisotnost v Federaciji BiH kot enem najpomembnejših slovenskih trgov.

Pivovarna Union ima delež v Sarajevski pivovarni

15. 12. 2000 00.00

Na mednarodni razpis za prodajo 12-odstotnega deleža Sarajevske pivovarne sta prispeli dve ponudbi, in sicer obe iz Slovenije. Ponudbi sta posredovali ljubljanska Pivovarna Union in pa skupna Pivovarna Laško in Radenska. Komisija je izbrala Pivovarno Union, ki je za nakup delnic ponudila štiri milijone mark, dodatno pa se je zavezala, da bo v pivovarno vložila še tri milijone mark, je povedal Zlatan Dedić, predstavnik Agencije za privatizacijo BiH in predsednik komisije, ki je izbirala ponudbe.

KPN v celoti lastnik Orange Belgium

14. 12. 2000 00.00

Nizozemski telekomunikacijski koncern KPN je od družbe France Telekom kupil še preostalih 50 odstotkov skupnega podjetja KPN Belgium Orange. Za omenjeni lastniški delež je moral odšteti 500 milijonov evrov.

Perftech se širi na Hrvaško

11. 12. 2000 00.00

Vodstvo blejske družbe Perftech, ki se ukvarja z informacijskimi tehnologijami, z razvojem programske opreme, inženiringom na področju aktivne in pasivne mrežne opreme ter s storitvami, vezanimi na dostop do interneta prek lastnega omrežja S5.net, je danes v Zagrebu podpisalo pogodbo o nakupu podjetja Fist. Z nakupom 100-odstotnega lastniškega deleža omenjenega podjetja je Perftech naredil prvi korak v smeri uresničevanja tako lastne strategije kot tudi strategije krovne družbe Autocommerce, v kateri je med drugim predvidena širitev dejavnosti tudi na sosednje trge.

Švicarske koncesije mobilnim operaterjem

08. 12. 2000 00.00

Na švicarskem razpisu za podelitev koncesij za mobilno telefonijo tretje generacije (UMTS) so koncesijo prejeli švicarski mobilni operater Swisscom, francoski Orange, španski Telefonica in danski dSpeed, ki so bili tudi edini štirje kandidati. Za podeljene licence je švicarska vlada, ki je prvotno računala na 5,85 milijarde ameriških dolarjev od prodanih licenc, iztržila le 120 milijonov ameriških dolarjev.

Rekordno število nočitev v zdraviliščih

07. 12. 2000 00.00

V Krki Zdravilišča pričakujejo, da bodo v treh zdraviliščih - Dolenjskih Toplicah, Šmarjeških Toplicah in Strunjanu - ter v hotelih na Otočcu letos zabeležili skupaj blizu 300.000 nočitev, kar bi bilo sedem odstotkov več kot lani. Celotni dohodek ob koncu leta se bo predvidoma povzpel na 42 milijonov nemških mark, dobiček pa naj bi znašal 2,5 milijona nemških mark, torej trikrat več kot lani, je povedal direktor Krke Zdravilišča Vladimir Petrovič.

Nova zveza v telekomunikacijah

30. 11. 2000 00.00

Kranjska družba za komunikacijske rešitve v podjetjih in specialnih mrežah Iskrateling je z lastniki ljubljanskega podjetja Ameritel podpisala pogodbo o odkupu 100-odstotnega deleža Ameritela, ki je sicer distributer ameriške družbe Avaya (bivši Lucent Technologies). V Iskratelingu menijo, da je nakup podjetja Ameritel prvi korak na poti k uresničitvi strateških ciljev podjetja, med katere sodijo povečevanje tržnega deleža s prestrukturiranjem prodaje v smislu širše palete gradnikov sistemov, večji delež aplikacij ter prilagoditev posebnostim posameznega kupca. Družba Iskrateling, ki zaposluje 50 delavcev, je bila ustanovljena leta 1989 in je izšla iz nekdanje Iskre. V njej imajo večinski, 60-odstotni delež, zasebni lastniki, 40-odstotni lastnik pa je država preko skladov in Slovenske razvojne družbe. Iskrateling je prisotna na trgih Slovenije, Rusije, BiH, Hrvaške, Ukrajine, Nizozemske in drugih dežel. V lanskem letu je dosegla 30 milijonov nemških mark letnega prometa ter dobiček v višini 200.000 mark.