vedeli

Dom tisočletja
08. 09. 2000 00.00
Angleški profesor Heinz Wolff je javnosti predstavil idejo, katere se je prijelo ime Millenium Home. Pobuda bo omogočila starejšim občanom, ki naj bi zaradi različnih vzrokov potrebovali nadzor, kvalitetnejše življenje. V njihove domove bodo namestili razne naprave (laserje, zvočnike itd.), ki bodo povezane z lokalnim centrom, te naprave pa bodo nadzorovale gibanje in stanje starejših oseb. Nadzorniki bodo tako natančno vedeli, v katerem prostoru se upokojenec nahaja, ali se giblje ali miruje itd., po daljšem opazovanju, ko bi že bili izdelani določeni vzorci dnevnega obnašanja nadzorovanega posameznika, pa bo skrbnik takoj vedel, če se je zgodilo kaj, kar odstopa od ustaljenega vzorca. Pomoč, če bo potrebna, bo takoj na mestu. Naprave bodo omogočale tudi glasovno povezavo, bile pa bodo tudi interaktivne. Starejšim ljudem bodo lahko predvajale glasbo, spuščale pa bodo tudi različne vonjave. Ob času predvidenega obroka se bo v stanovanju tako pričel širiti vonj po hrani, ki bo stanovalca subtilno opozoril, da je čas obroka, obenem pa mu bo vzbudil apetit. Profesor Wolff je že zbral 1.2 milijona funtov državnega denarja, pravi pa, da ima na voljo že tudi nekatere privatne vire financiranja. Oprema posameznega doma bo stala 3.000 funtov, lokalni prostovoljci, nadzorniki, pa bi predstavljali 200 funtov stroškov mesečno.

O zadevi Dadas brez poročila
06. 09. 2000 00.00
Komisija DZ o sumu zlorabe javnih pooblastil za vzroke, okoliščine in posledice dogodkov na kapitalskem trgu marca 1996 in o uresničevanju zakonskih nalog Agencije za trg vrednostnih papirjev (ATVP) v obdobju 1995-1997 je svoje delo zaradi izteka mandata končala brez končnega poročila. Komisija oz. njen predsednik Jožef Zimšek je s pomočjo svetovalke in strokovnih služb na podlagi opravljenih zaslišanj ter na podlagi obeh izvedenskih mnenj, pravnega in ekonomskega, poročilo pripravil, vendar se člani komisije z njim niso strinjali. Poročilu so oporekali, da se preveč opira na ekonomsko mnenje, ki je obšlo nekatera ključna dejstva. Poleg tega pa se je izkazalo, da obstaja gradivo, ki vsebuje določena nova dejstva, ki drugače predstavljajo potek dogodkov v zadevi, in za njih člani komisije niso vedeli. Člani komisije so izpostavili vprašanje, zakaj gradivo ni bilo na razpolago pravočasno, pred parlamentarnimi počitnicami, in zakaj določeno gradivo nosi oznako zaupno in zato ni dostopno. Strinjali so se s tem, da naj bi nova komisija delo nadaljevala na mestu, kjer ga je končala dosedanja, in predlagali neke vrste soočenje izvedencev in zaslišanih obeh strani, saj so predstavili nasprotujoča si stališča.

Pepel čaka pred obalo ZDA
05. 09. 2000 00.00
Mestne oblasti v Philadelphiji so se že pred desetletji odločile, da bodo sežigale ogromne količine smeti, ki jih proizvede takšno mesto, in jih nato odpeljale daleč stran. Tako so v Philadelphiji naredili tudi leta 1986, ko so na ladjo Khian Sea natovorili 15 tisoč ton pepela sežganih smeti, takrat pa še niso vedeli, da so pepel poslali na 14 let trajajočo odisejado.

Zaradi napak na pnevmatikah domnevno umrlo 88 ljudi
01. 09. 2000 00.00
Ameriška Nacionalna uprava za varnost v cestnem prometu (NHTSA) je doslej prejela že 1400 pritožb in poročil o 88 smrtnih primerih ter 250 primerih poškodb, povezanih z napakami na avtomobilskih pnevmatikah proizvajalca Bridgestone/Firestone. Podjetje je 9. avgusta umaknilo iz prodaje na ameriškem trgu 6,5 milijona avtomobilskih pnevmatik modelov AT, ATX in ATX II, a to je bilo šele tri mesece po začetku preiskave NHTSA in devet mesecev potem, ko je proizvajalec avtomobilov Ford začel z menjavo omenjenih modelov pnevmatik v tujini. Ameriški kongres bo prihodnji teden začel z zaslišanji vodilnih pri obeh podjetij in skušal ugotoviti, ali so vedeli, da prodajajo smrtno nevarne izdelke.

Srbski tisk o ugrabitvi Ivana Stamboliča
31. 08. 2000 00.00
Vsa do sedaj odkrita dejstva o ugrabitvi nekdanjega komunisitčnega funkcionarja in svojčas prvega človeka Srbije Ivana Stamboliča napeljujejo na sklep, da je bil Stambolič ugrabljen v klasičnem slogu mafije, piše današnja Politika, ki je včeraj prvič objavila vest o tem dogodku. O ugrabitvi Stamboliča, ki ga njegova družina pogreša od 25. avgusta, so začeli poročati tudi drugi provladni časniki.

Rezultati ACS
27. 08. 2000 00.00
Izobrazbena sestava prebivalcev Slovenije, udeležba odraslih v izobraževanju in javna sredstva za razvoj izobraževanja odraslih so trije kazalci, po katerih Slovenija močno zaostaja za razvitimi državami EU. To so na Andragoškemu centru Slovenije (ACS) po besedah namestnice direktorice ACS Olge Drofenik na podlagi svojih analiz vedeli, še preden so bili junija letos znani rezultati mednarodne raziskave o pismenosti odraslih, v okviru katere se je Slovenija med 20 sodelujočimi državami uvrstila na rep oz. na 16 mesto. Pokazalo se je, da v Sloveniji od 65 do 70 odstotkov odraslega prebivalstva, starega od 16 do 65 let, nima zadostnega znanja in spretnosti za ravnanje z informacijami, ki jih vsebujejo različne vrste besedil, obrazci in slikovno prikazani podatki, ter za uporabo računskih operacij v vsakodnevnih okoliščinah.

CIA odobrila bombne napade v Italiji?
05. 08. 2000 13.00
General italijanske tajne službe je včeraj razkril, da je CIA odobrila serijo bombnih napadov v Italiji, da bi zasejala nestabilnost in onemogočilo prihod komunistov na oblast.

Začetek predtekmovanj v Zagrebu
03. 08. 2000 08.12
Veslači na mladinskem svetovnem prvenstvu v Zagrebu so v sredo začeli s predtekmovanji. Med petimi slovenskimi posadkami sta si četverec brez krmarja in dvojni dvojec z zmagama v svojih skupinah uspela zagotoviti neposreden nastop v polfinalu. ''Vnaprej smo vedeli, da sta obe posadki kakovostni. Zdaj sta to na Jarunu tudi potrdili,'' je povedal sekretar Veslaške zveze Slovenije Stanko Slivnik. Ostale tri slovenske posadke bodo morale danes v repesaž. Zelo blizu uvrstitvi v polfinale je bil dvojni četverec, ki je zaostal le za Italijo in bo imel v repesažu nekaj lažjo skupino. Težje delo pa čaka dekleti v dvojnem dvojcu, ki sta bili v svoji skupini le četrti in Erika Krajcarja, ki je v skifu zasedel peto mesto. Popoldan bo v repesažu v neolimpijskem lahkem skifu v članski konkurenci nastopil še Mariborčan Iztok Nipič. Že včeraj pa so sodniki na Savi v Zagrebu opravljali tudi mednarodne izpite. Iz slovenskega tabora sta bila uspešna dva - Peter Fajfar in Vladimir Meglič.

Slovesna maša v spomin na Friderika Barago
02. 07. 2000 19.54
V Knežji vasi pri Dobrniču na Dolenjskem so danes v okviru Baragovih dni v spomin na slovenskega misijonarja in jezikoslovca, t.i. apostola Indijancev, Friderika Ireneja Barago (1797-1868), ki je kot misijonar vse svoje življenje posvetil ohranjanju zadnjih ostankov indijanskih plemen v Severni Ameriki in njihove kulture, pripravili slovesno mašo, ki jo je ob somaševanju domačih župnikov daroval ljubljanski nadškof in slovenski metropolit Franc Rode.

Navdušen sprejem slovenskih nogometašev
23. 06. 2000 17.15
Slovensko nogometno reprezentanco, ki se je včeraj nekaj po 21. uri z letalom vrnila z evropskega nogometnega prvenstva v Belgiji in na Nizozemskem, je na brniškem letališču glasno in navdušeno sprejela večtisočglava množica ljubiteljev nogometa iz vse Slovenije. Nekoliko presenečene varovance selektorja Srečka Katanca so tudi tokrat pozdravili z zdaj že uveljavljenim napevom: ''Kdor ne skače, ni Slovenec...''

Knavs ne bo igral proti Jugoslaviji
11. 06. 2000 20.57
Slovenska nogometna reprezentanca je v svoji bazi De Bilt opravila zadnji trening pred odhodom v Charleroi, kjer se bo v sredo ob 20.45 pomerila z reprezentanco Jugoslavije. Varovanci selektorja Srečka Katanca so tudi na zadnjem treningu pokazali veliko željo, na žalost pa med njimi ni bilo Aleksandra Knavsa, ki je vadil samostojno. Po besedah reprezentančnih zdravnikov je Knavsova poškodba mišice tako huda, da na prvi tekmi Slovenije na EP ne bo mogel igrati.

Skriti zakon Janet Jackson
04. 06. 2000 11.16
Režiser videospotov Rene Elizondo je ta teden vložil zahtevo za ločitev od pevke Janet Jackson. Zadeva ne bi bila čudna, če ne bi vsi mislili, da je Janet Jackson še vedno samska. V javnosti se je vedelo, da sta umetnika bila 13 let par in da sta se lani razšla, šele sedaj pa je Elizondo razkril, da sta se z Janet že leta 1991 tudi poročila. Elizondo je povedal, da so družinski člani in nekateri prijatelji vedeli za njuno poroko, sam pa se je čudil temu, da sta svoj zakonski stan javnosti lahko tako dolgo skrivala.

Planetoid Kleopatra ima obliko pasje kosti
08. 05. 2000 08.06
Ameriška vesoljska agencija NASA je objavila radarsko podobo planetoida (asteroida) 216 Kleopatra, ki je zelo podoben kosti za psa. Gre za podolgovato telo, dolgo 217 in široko 94 kilometrov, ki je na obeh koncih širše kot v sredini. Po NASA gre za prvo radarsko podobo kakega asteroida iz pasu med Marsom in Jupitrom, ki so jo dobili v laboratoriju Arecibo v Portoriku, kjer imajo največji radijski teleskop na svetu. Teleskop ima premer 305 metrov. Astronomi poznajo Kleopatro že od leta 1880, toda o njeni obliki niso vedeli ničesar. V času radarskega ''snemanja'' je bil planetoid oddaljen od Zemlje 171 kilometrov. Po mnenju strokovnjakov NASA ni možnosti, da bi Kleopatra kdaj trčila z Zemljo. Znanstveniki menijo, da ima asteorid nenavadno obliko zato, ker je nastal ob trčenju dveh večjih teles, njegovo barvo pa naj bi pojasnjevala velika vsebnost kovine, niklja in železa.

Planetoid Kleopatra ima obliko pasje kosti
07. 05. 2000 09.27
Ameriška vesoljska agencija NASA je objavila radarsko podobo planetoida (asteroida) 216 Kleopatra, ki je zelo podoben kosti za psa.

Zadnja premiera SSG: Dnevnik Ane Frank
06. 05. 2000 15.59
Na odru Kulturnega doma v Trstu je včeraj Slovensko stalno gledališče kot zadnjo premiero v tej sezoni uprizorilo dramo Francesa Goodricha in Alberta Hacketta Dnevnik Ane Frank v režiji Zvoneta Šedlbauerja. Gre za najnovejšo priredbo dramatizacije, ki je v ZDA dvignila veliko prahu.

Iščejo se novi ministri
05. 05. 2000 12.26
Kot vse kaže bo novi predsednik vlade že pred rokom predstavil svoje ministre. Včeraj se je o kandidatih že pogovarjal s predsednikoma obeh pomladnih strank, torej novih koalicijskih strank. Sestalo pa se je tudi vodstvo Zagožnove združene stranke. Imena novih mož so že v obravnavi.

Možni razpleti po izglasovani nezaupnici vladi
08. 04. 2000 14.25
Najkasneje čez mesec dni, tj. 8. maja, bomo vedeli, ali bomo dobili novo vlado ali pa gremo na predčasne volitve. Ker je bila danes vladi izglasovana nezaupnica, mora državni zbor v skladu z ustavo v 30 dneh izvoliti novega predsednika vlade ali dotedanjemu predsedniku pri ponovljenem glasovanju izglasovati zaupnico, sicer predsednik republike razpusti državni zbor in razpiše nove volitve.

Nova arheološka odkritja v Rimu
06. 04. 2000 17.10
Arheologi so med izkopavanji v Rimu odkrili zanimiv napis, ki je ovrgel domnevo, da je bil Trajanov tempelj postavljen po cesarjevi smrti leta 117 n. št. Voditeljica skupine arheologov Silvana Rizzo je povedala, da je po vsej verjetnosti Trajan sam naročil gradnjo templja, in odkritje označila za osupljivo. Doslej so namreč domnevali, da je tempelj postavil Trajanov naslednik, cesar Hadrijan. Arheologi so na Forumu Romanumu odkrili tudi ostanke bazilike, za katero doslej niso vedeli.

Izključitev zaradi mučenja živali
30. 03. 2000 21.04
V javnosti še vedno močno odmevajo dejanja treh dijakov kranjske gimnazije, ki so ovadeni zaradi mučenja živali. Odzivi so različni, ljudje so nad tovrstnimi dejanji zgroženi, vse več pa se jih sprašuje, če je gonja proti njim, še preden so jim dejanja dokazali, upravičena. Danes so jih namreč za eno leto izključili iz šole, na Ministrstvu za šolstvo pa menijo, da je odločitev, kljub očitkom o grozljivemu početju prenagljena.

Čudežna rešitev
06. 03. 2000 21.13
V zadnjih tednih so plazovi v alpskih smučarskih središčih zasuli več deset ljudi, med njimi je bilo tudi nekaj smrtnih žrtev. V podzemlju francoskih Alp pa se je zgodila nekoliko drugačna nesreča. Reševalci so iz jame potegnili 30-letno francosko jamarko, ki je zaradi nenadnega udora pod zemljo preživela teden dni.

Operni ples kisle smetane
03. 03. 2000 20.47
Na Dunaju se je sinoči ob strogih varnostnih ukrepih na prestižnem opernem plesu zbrala avstrijska družbena smetana, ki pa je bila letos bolj kisla. Številne znane osebnosti so se valčkom odpovedale zaradi sodelovanja svobodnjakov v vladi. Prireditev so spremljali tudi množični protesti.

Za Mars Polar Lander znova upanje
27. 01. 2000 20.53
Ameriški znanstveniki znova upajo, da bodo lahko vzpostavili zvezo z ameriško samodejno vesoljsko sondo Mars Polar Lander (MPL), s katero so 3. decembra lani tik vstopom v ozračje Marsa izgubili vsakršen stik in ki so jo medtem po dolgem iskanju, ki so ga 17. januarja letos opustili, uradno že razglasili za dokončno izgubljeno.

Skrivnostni pravilnik o nevarnih proizvodih
25. 01. 2000 08.00
Minister za zdravstvo Marjan Jereb je v Uradnem listu objavil pravilnik o prepovedi uvoza nekaterih izdelkov. Z njo je soglašala tudi ministrica za gospodarstvo Tea Petrin. Ko pa smo želeli izvedeti, kdo bo odločal o spornosti izdelkov in kako, pa se je že zataknilo.

Pisma iz preteklosti
18. 01. 2000 07.29
Turška pošta je nedavno pričela raznašati pisma, ki jih je približno 15.000 ljudi med letoma 1986 in 1987 poslalo sebi, prijateljem, politikom in še nerojenim otrokom za leto 2000. Tako so mnoge ženske dobila pisma s strastno vsebino, ki so jim jih poslali zdaj že nekdanji soprogi. Nekateri so se spomnili, o čem so pred več kot 13 leti sanjarili, česa so si želeli, kaj so hoteli postati.

Bolnišnica odgovorna za pacientkin samomor?
04. 01. 2000 20.58
Včeraj v zgodnjih jutranjih urah si je porodnica v novomeški bolnišnici, potem ko je 28.decembra s carskim rezom rodila punčko, vzela življenje. Izvedeli smo, da je bila duševna bolnica. Kljub temu pa ji v porodnišnici niso posvečali večje pozornosti.

Nekdanji nizozemski kolesarji priznali doping
03. 01. 2000 12.48
Nekdanji nizozemski kolesarski zvezdniki Steven Rooks, Peter Winnen in Maarten Ducrot so v dokumentarni oddaji nizozemske televizije priznali, da je bil doping v njihovih nekdanjih klubih v 80. letih zdaj že prejšnjega stoletja sistematičen. Kolesarji so povedali, da so vsa sredstva dobili od moštvenih zdravnikov in spremljevalcev in da so za to vedeli tudi vodilni ljudje v moštvih. Najpogosteje so kolesarji uživali anabolike in amfetamine.

Zdravila tega stoletja
30. 12. 1999 20.26
Na prehodu v 20. stoletje so zdravniki poznali bolj malo zdravil, za katere so z gotovostjo vedeli, kako učinkujejo in pri katerih boleznih. Odkrili so kinin proti malariji, morfij proti bolečinam, digitalis proti oslabljenemu srcu, uporaba narkoze pa je omogočila razvoj kirurgije. Farmacevtska industrija je zatem doživljala nesluten razvoj.

Trčenja med galaksijami
24. 11. 1999 07.58
Dan potem, ko je prva kitajska vesoljska ladja izvedla uspešen polet, so v ZDA objavili odkritje, do katerega so se z večletnim raziskovanjem s pomočjo ameriško-evropskega vesoljskega teleskopa Hubble dokopali astronomi. Hubble sicer že od prejšnje sobote ne deluje več, ker je v okvari.

Čokoladna tolpa pred sodiščem
20. 11. 1999 10.24
Na berlinskem deželnem sodišču se bodo morali zagovarjati tatovi skoraj dveh milijonov tablic čokolade. Glavni obtoženec je 52-letni vodja skladišča nekega podjetja, ki proizvaja čokolado in šest njegovih pomočnikov. Čokoladna tolpa naj bi si od julija 1998 do januarja letos iz skladišča prisvojila skoraj dva milijona čokoladnih tablic in jih nezakonito prodala za 1,2 milijona nemških mark. Glavni obtoženec je do sedaj molčal, soobtoženci pa trdijo, da o kraji niso vedeli ničesar.

Demšar zavrnil očitke
05. 10. 1999 20.36
Obrambni minister Franci Demšar je danes zavrnil očitke na račun njegovega urejanja zadev na ministrstvu. Minister je junija letos sprejel sklep, s katerim je trem državnim podsekretarjem dal takšna pooblastila, ki jih po zakonu o upravi ne bi smeli imeti.