veriga dobrih ljudi

'Nikoli, nikoli več ne bom klonila in hlapčevala'
27. 06. 2021 07.00
Najhuje je bilo, ko je bil partner pijan. Tedaj ni izbiral pripomočkov za udarce po njej. Ranjena po telesu ni upala k zdravniku, ostajale pa so brazgotine v duši in na telesu. Skrbela je za otroka, garala in upala na boljše življenje. Po nekaj letih ni zmogla več. Verjela je, da ji lahko pomagata sestri. Z otrokom je zbežala k njima, vendar so prišli ponjo, jo pred sestrama pretepli in odpeljali z otrokom nazaj na kmetijo. Po rojstvu drugega otroka je pristala v varni hiši, nato pa spet prispela v razpadajočo rojstno hišo.

'Verjamem, da lahko tudi najtrši kamen zmehčamo'
24. 06. 2021 08.00
V času epidemije so se pokazale vse pomanjkljivosti nacionalnega programa skrbi za duševno zdravje, predvsem otrok, zato je še toliko pomembneje, da obstajajo nevladne organizacije, ki skupaj s prostovoljci pomagajo na tem področju. Delavnice Dobro sem potekajo po vsej državi, vodijo pa jih usposobljeni prostovoljci. Snovalci programa si želijo, da bi delavnice našle pot tudi v vse šole in lokalne skupnosti.

'Najhuje je, ko gledaš druge očete, kako se igrajo z otroki, ti pa se ne moreš'
17. 06. 2021 08.08
Zaspi z bolečinami, zbudi se z bolečinami in dan ni prav nič drugačen od njegovega začetka oziroma konca, ker cel mine v bolečinah. Tako svoje življenje preživlja Bojan že zadnjih pet let, oče treh otrok, ki je nekoč hodil v službo, skrbel za dom in družino, danes pa je odvisen od ženine pomoči. Sam se zaradi bolečin ne more ne oblačiti, ne slačiti, umivati, prazniti vrečko zaradi stome, mnogokrat potrebuje pomoč, da sploh vstane s postelje, na nogah preživi zelo malo časa, tudi sedeti velikokrat ne more zaradi bolečin v križu, trebuhu in stegnih, zato je zdaj njegova usoda postelja in razmišljanje, ki nikoli ne najde srečnega konca.

Po poroki se je vrnila v svoj dom, ki je tak, kot je bil, ko je bila še otrok
13. 06. 2021 07.09
V času zaposlitve je postala mama štirim otrokom. Le zadnji, ki ima komaj pet let, je rojen zdrav. Kot da ni bilo dovolj bolezni otrok, je po zadnjem porodu zbolela tudi sama. Nikoli ni bilo dovolj denarja, da bi lahko z možem preuredila hišo, zamenjala okna in ostalo, kar je tako močno uničil čas. Kajti vselej so živeli iz rok v usta.

Družini iz Dolenjske, ki se je po epidemiji končno postavila na noge, zdaj preti bolezen
03. 06. 2021 20.17
Družina iz Dolenjske z dvema malima punčkama je prosila za pomoč. Živeli so v vlagi, neurejenih prostorih, ostali pa so zgolj z materino plačo. Oče je zaradi covida-19 namreč izgubil službo. Zdaj je njihov dom povsem drugačen, kot je bil pred pol leta, a kot da težkih preizkušenj še ne bi bilo dovolj, je na vrata potrkala bolezen.

Maja nadaljevanje trenda nižanja brezposelnosti
03. 06. 2021 13.00
Trend nižanja brezposelnosti v Sloveniji se je nadaljeval tudi maja, četrti mesec zapored. Na Zavodu RS za zaposlovanje je bilo konec maja registriranih 75.148 brezposelnih, kar je 5,2 odstotka manj kot aprila in 16,9 odstotka manj kot maja lani. Brezposelnost je znižalo manj na novo prijavljenih in več zaposlitev brezposelnih oseb.

'Ni bilo otroka, ki ne bi doživel travmatičnega dogodka'
30. 05. 2021 07.00
Kako je zacvetela Lea, ki ji je eden od dečkov dejal, da je lepa. Tega ni še nikoli slišala – ne od staršev ne od sorodnikov. Vsi so med seboj sprti in prepiri in nasilje sestavljajo njen vsakdan. Dotlej se je počutila tako odveč, grdo in nesposobno. In kako mirno je spal Maj, ko ga ni zbujalo kričanje ob prepirih in pretepih matere in očeta, ki se sicer doma odvijajo skoraj vsako noč. Luka se je s spremljevalcem lahko pogovoril o bolečini ob slovesu od mamice, ki je pred dobrimi petimi meseci za vedno odšla.

Znašli so se v začaranem krogu nezmožnosti odplačevanja dolgov
27. 05. 2021 08.03
Nevednost, zaupanje in zasvojenost so le nekateri izmed vzrokov, da sta mlado dekle in štiričlanska družina zabredla v velike dolgove. Dekle si je z vožnjo pod vplivom prepovedanih drog nabralo številne kazni, družina pa je po nasvetu notarja odkupila podjetje z dolgovi, ki so tako postali njihovi. Furs pojasnjuje, da je dolgove mogoče odplačati v več obrokih, ko preteče 10 let od dneva, ko bi davek bilo treba plačati, pa se ta odpiše.

Izgorelost, prazen hladilnik, neplačani računi – kruta realnost žensk med korono
26. 05. 2021 08.38
Dobro leto po izbruhu koronavirusa je jasno, da bi lahko imeli družbeni in gospodarski vidiki pandemije dolgoročne posledice na enakost spolov. Doseženi napredek je ogrožen, poleg tega pa bi lahko situacija v revščino potisnila kar 47 milijonov deklet in žensk po vsem svetu, kažejo podatki, ki jih navaja Evropski parlament.

Največ odpuščanj v predelovalni dejavnosti, gostinstvu in trgovini
19. 05. 2021 18.52
Lani se je v marcu, aprilu in maju gospodarstvo praktično ustavilo, posledično pa so delodajalci odpuščali. Sproščanje v poletnih mesecih pa je spet spodbudilo zaposlovanje, a še vedno je število na novo zaposlenih nižje od števila odpuščenih. V katerih panogah, poleg gostinstva in turizma, so zaradi epidemije največ odpuščali?

Njegova težka roka ni prizanašala niti majhnima otrokoma
16. 05. 2021 15.28
Ko se odpravljamo na pot do družin v stiki, si nikoli ne ustvarjamo predstav, v kakšnem okolju nas bodo pričakale. Vožnja do prve družine tega dne (s sodelavko sva jih obiskali sedem) se je po uri in pol z glavne ceste usmerila na povsem neurejeno, ozko gozdno pot. Makadam je dopuščal le minimalno hitrost vozila, pogosti udori pa so pretili, da bi vozilo lahko zdrsnilo v nezavarovano globino. Po več kot pol ure vožnje po tej nevarni gozdni poti sva prispeli do majhne jase. Na njej je stala sama samcata neometana hiša.

'Posledice pretirane uporabe zaslonov opažamo že pri dojenčkih in malčkih'
11. 05. 2021 06.00
Na Zdravniški zbornici so predstavili smernice za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih. Digitalne naprave so koristen pripomoček, vendar so z njimi povezane določene pasti in nevarnosti, zato morajo starši razmisliti, kdaj otroka spoznati s tem svetom, se strinjajo strokovnjaki. Podatki so zaskrbljujoči: pediatri že pri dve- in triletnikih opažajo znake pretirane uporabe zaslonov, znaki zasvojenosti z videoigrami so prisotni pri 10,2 odstotka, znaki problematične uporabe družbenih omrežij pa pri 8,3 odstotka slovenskih mladostnikov.

Naj šola kot varovalni dejavnik ne postane dejavnik tveganja
03. 05. 2021 08.24
Vrnitev v šolske klopi je s seboj prinesla tudi preverjanje znanja, ki so si ga šolarji nabrali v času šolanja na daljavo. Stiska otrok in mladostnikov iz šibkejših družin, ki niso imeli enakih možnosti, primernega prostora ali opreme ter pomoči za kvalitetno šolanje, se je tako še povečala in hkrati bistveno poglobila že prej prisotno družbeno razslojenost.

'Pograbila je zavitek toaletnega papirja in se v solzah zahvaljevala zanj'
02. 05. 2021 16.08
Najlepše spomine so imeli na obdobje ranega otroštva, ko so še živeli v stari hiški, kjer so, ko je deževalo, podstavljali vedra, da so postelje ostale suhe. Tam so vsi spali v eni sobi, na vzmetnicah na tleh, in se pred spanjem pogovarjali, zabavali in si predstavljali vsak svojo in skupno prihodnost. Pomagali so babici in dedku na kmetiji ter staršem pri gradnji hiše.

Sedemčlanska družina v stiski. 'Želimo si le ohraniti streho nad glavo'
21. 04. 2021 20.06
Več let se je sedemčlanska družina trudila in gradila podjetje, za katerega so živeli in ustvarjali čisto vsi člani. A pred tremi leti se je njihovo življenje začelo postavljati na glavo. Očetova bolezen je povzročila, da je podjetje s kmetijsko mehanizacijo počasi začelo propadati, saj zaradi nezmožnosti za delo niso bili več sposobni poplačevati dolgov, ki so si jih zaradi kreditov nabrali. Banke so jim blokirale vse račune, hiša, v kateri živijo, je v stečajnem postopku in bo lahko kmalu prodana na dražbi. Borijo se iz dneva v dan in iščejo načine, kako splavati iz krize, vendar je dolg ogromen. Poplačati morajo 1,5 milijona evrov.

Otroka doma naletela na grozljiv prizor
18. 04. 2021 07.00
Domov se je vrnila po več urah hoje. Ko je odprla vhodna vrata, je zagledala kaplje krvi. V šoku jim je sledila in v otroški sobi zagledala okrvavljenega Jurija z nožem v roki. Hotela ga je rešiti, zgrabiti nož, ampak Jurij je želel z zadnjimi atomi moči zadržati nevarno orodje in nehote zamahnil proti ženi, ki je utrpela hude poškodbe vratu.

Prostovoljci, ki poleg boljših ocen otrokom vračajo motivacijo in zaupanje vase
14. 04. 2021 06.00
Med epidemijo covida-19 je pri nas na samomor pomislilo desetkrat več otrok oziroma mladostnikov kot v letu 2015, s težavami v družini se jih je soočalo dvakrat več, s psihičnimi težavami pa štirikrat več kot pred petimi leti, kaže statistika klicev na TOM-telefon za otroke in mladostnike pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije.

'Verjeti v otroke pomeni verjeti v našo skupno, lepšo prihodnost'
04. 04. 2021 10.15
Miha si je na začetku sedmega razreda zaželel, da bi bil končno uspešen. Ker je vedel, da vse to zmore. Celo razmišljal je o nadaljevanju šolanja in poklicu, ki bo prekinil gordijski vozel večgeneracijske revščine. In prav v tistem letu se mu je sesul svet sanj. Bližal se je konec šolskega leta. Vedel je, da bodo ocene slabe. Kljub trudu – kljub prizadevanjem biti slišan, viden, sprejet. Prezrt od šole, vrstnikov in vse bolj osamljen je posegel po sebi.

Psihoterapevt: Vzorce iz otroštva se lahko prekine le, če imamo za to dovolj poguma
31. 03. 2021 19.00
Vsak od nas skozi življenje nosi nahrbtnik vzorcev in navad, ki smo jih pridobili v otroštvu. Čez leta pa dodajamo vedno nove in nove. Nahrbtnik tako postaja vedno težji, mi pa ne naredimo ničesar, da bi nam bilo lažje. Gre za medgeneracijske vzorce, ki se prenašajo iz družine v družino. Velikokrat imamo primere, ko se otroci rodijo v hudi revščini in se iz nje nikoli zares ne izkopljejo. Vendar to nikakor ne sme in ne more biti recept, pravijo psihoterapevti. Vsak od nas lahko spremeni in pretrga vzorce, ki se nam pojavljajo v življenju.

Med bolj prizadetimi v epidemiji so otroci, ki jim je treba pomagati
26. 03. 2021 08.03
Strokovni delavci v izobraževanju opažajo, da je znanje šolarjev zaradi šolanja na daljavo, ki je potekalo med poskusom zajezitve epidemije covida-19, pomanjkljivo. A dejstvo je, da to ni edina posledica epidemije, ki je pustila pečat na otrocih. V stiskah so se znašle številne družine, nekatere zaradi izgube službe, v drugih se je povečalo družinsko nasilje, tretje imajo težave z medsebojnimi odnosi. Vse to pa se najbolj odraža na otrocih, ki so najranljivejši člani naše družbe.

Slovenjgraški Adient bodo zaprli, delo naj bi izgubilo 430 zaposlenih
17. 03. 2021 20.02
Predstavnik ameriške multinacionalke Adient je zaposlene v slovenjgraški tovarni obvestil, da bodo do konca leta to tovarno zaprli. Delo naj bi izgubilo 430 zaposlenih. Informacijo je potrdil sekretar ZSSS Jaka Šilak, ki po lanskem odpuščanju 119 zaposlenih v Adientu nadaljnjih odpuščanj glede na napovedi ni pričakoval.

V skromni hišici naleteli na lačne oči in skoraj že povsem strta upanje in voljo
17. 03. 2021 07.49
Sredi narave stoji hiša, ob kateri človek na prvi pogled podvomi, da v njej sploh kdo prebiva. Povsod gradbeni pripomočki, v tišini gozda pa se sliši le zgodnje spomladansko ptičje petje. Priznam, prepričana sem bila, da je naša snemalna ekipa Preverjenega zašla k "nekim sumljivim tipom", ki imajo to zidanico, od zunaj nevredno bivanja, le za kakšne občasne sumljive posle. Stereotipno razmišljanje, kajne? Potem pa se odprejo vrata in naenkrat se moje razbojniško gnezdo spremeni v pravljično hišico sredi gozda, ki potrebuje le dobre vile, da zamahnejo s čarobnimi paličicami in ji povrnejo trdnost in blišč. Iz nje namreč stopijo mama in dve hčerki. Vse zadržano nasmejane, rahlo v zadregi, kot so v zadregi vsi, ki se jim je težko sprijazniti, da potrebujejo pomoč in da sami ne zmorejo več naprej.

'Izvršbe na preživnino niso odložene in ne smejo biti'
16. 03. 2021 06.00
Epidemija koronavirusa se je močno zarezala v vse pore našega življenja. Vlada je s protikoronskimi paketi skušala stopiti nasproti gospodarskim družbam in fizičnim osebam, a spet se je izkazalo, da je teorija eno, praksa pa žal drugo.

Mama treh otrok ostala brez noge, na drugi se bori z odprto rano
15. 03. 2021 19.43
Mama s tremi mladoletnimi otroki je konec lanskega leta zaradi hude gangrene ostala brez noge. Tudi na drugi nogi ima 39-letna Nataša Kirn odprto rano, s katero se bori že dolgih devet let. Za povrhu vsega pa je njen mož še psihično zbolel in se že štiri mesece zdravi na zaprtem oddelku psihiatrične bolnišnice. Ker pri skrbi zase nujno potrebuje pomoč, se je morala Nataša vrniti k staršem v Lendavo. V skromni hiški, ki je sicer polna ljubezni in topline, starša skupaj z vnuki noč in dan skrbita za svojo hčer. Ker pa je hiša stara, bi potrebovala prenovo, a ima družina le pokojnino staršev in hčerinih 320 evrov otroških dodatkov.

Sošolci so se norčevali iz njegovih oblačil in obutve
14. 03. 2021 12.00
Vstopiva v majhno, skromno opremljeno sobo, sredi nje pa kamin, ki je hkrati štedilnik. Mamica pove, da zakuri bolj proti večeru, saj ji ni uspelo pripraviti dovolj drv za kurjavo čez dan. Sama jih pripravlja tako, da iz gozda vleče podrta drevesa, jih ročno razžaga in naseka. V osrednji sobi so še stisnjen rabljen kavč in podboji v majhno spalnico, kjer spijo vsi trije na vzmetnicah, postavljenih na palete. Zraven je prostor za kuhinjske elemente. To je njihov dom.

'Grozil je, da nas bo pobil, z glavo me je zadeval v podboje'
17. 02. 2021 15.53
Mirno družinsko življenje se je za tričlansko družino čez noč postavilo na glavo. Zaradi finančnih težav so se znašli v hudi stiski, čeprav so iskali načine, kako se izkopati iz težke situacije. Čeprav v družini nikoli ni bilo sporov, je na poslovnem sestanku v tujini mož v hotelski sobi brutalno pretepel ženo in otroka. Oba sta končala v bolnišnici, mož pa na policiji. Po vrnitvi se je mama z otrokom zatekla v krizni center, njeno podjetje je šlo v osebni stečaj, a ostal je davčni dolg v višini 5000 evrov. Zaradi selitve pošte ni dobivala in tako ni vedela, da ta dolg še vedno obstaja. A ker je zaradi epidemije koronavirusa ostala brez službe, dolga ne more odplačati.

Posledice epidemije čutijo tudi kmetovalci in živinorejci
12. 02. 2021 19.44
Epidemija ni prizanesla nikomur, pred velike izzive pa zdaj postavlja tudi kmetovalce in živinorejce. Zaprte šole, vrtci in drugi javni zavodi v Sloveniji predstavljajo 120-milijonski trg za slovenske pridelovalce in proizvajalce in ta se je praktično čez noč zaprl. Poleg zaprtih državnih meja je bil tudi mednarodni promet bolj kot ne ustavljen. Po vsem svetu pa so tako kot posledica epidemije nastali presežki pridelkov in proizvodov.

Zmajev nasmeh za Verigo dobrih ljudi
11. 02. 2021 20.00
V KK Cedevita Olimpija je v začetku leta zaživel družbeno odgovorni program Zmajev nasmeh, ki bo skupaj s programom Veriga dobrih ljudi pomagal družinam v stiski iz vse Slovenije. Osnovni namen projekta je prek športnih in predvsem košarkarskih zgodb pomagati ranljivim skupinam družbe in vračati upanje ljudem, ki so ga morda izgubili.

Zaradi mraza in plesni cela družina spi v dnevni sobi. 'Z eno plačo ne preživimo'
18. 01. 2021 20.18
Dotrajana peč ni več primerna za ogrevanje dnevne sobe, tako zdaj uporabljajo peč sredi hodnika, radiatorjev nimajo. Lahko si predstavljate, kako hladno je zdaj, sredi zime, v hiši, ki ni nič izolirana. Da je majhnima deklicama bolj toplo, zdaj starša z njima spita v dnevni sobi. A po noči pride še dan, dan, ko se starejša punčka šola od doma v mrzli in vlažni hiši. Korona je odnesla službo in plačo očetu, minimalna plača mame pa je komaj dovolj, da shajajo. Zato so se obrnili na Verigo dobrih ljudi. Sami namreč ne zmorejo več.

Trojni umor: Slovenija, ponovno združena v solidarnosti, zbira denar za Miho in nečaka
07. 01. 2021 20.11
Trojni umor v Gerečji vasi, ki je na božič pretresel Slovenijo, je sprožil val solidarnosti. Po tem, ko je 35-letni moški umoril svojo nekdanjo partnerico in njena starša, sta 4-letni sin umorjene in njen brat ostala sama. Na pomoč so jima priskočili prijatelji, učitelji in več kot 20 športnikov, ki so darovali drese in druge predmete za dobrodelne licitacije.