verjame

Srečanje verskih voditeljev
30. 08. 2000 00.00
Vrhunsko srečanje Združenih narodov med verskimi in duhovnimi voditelji, ki se ga udeležuje več kot tisoč predstavnikov 70 veroizpovedi, se je v torek nadaljevalo s plenarnim delom, na katerem so med drugimi spregovorili generalni sekretar ZN Kofi Annan, idejni oče srečanja lastnik družbe CNN Ted Turner, predstavnik budističnega duhovnega vodje iz Tibeta dalajlame Drikung Chetsang Rinpoche, vatikanski kardinal Francis Arinze ter generalni sekretar Svetovne lige muslimanov Abdulah al Obaid. Zanimiv je bil govor Teda Turnerja, ki naj bi nekoč izjavil, da je krščanstvo za slabiče. Turner je dejal, da ni mogel sprejeti nauka, da gredo v nebesa le kristjani, kjer je potemtakem po njegovem mnenju velik dolgčas. Turner zdaj verjame, da se bog na različne načine izraža vsem ljudem in si želi, da bi živeli v miru, ne pa, da "se čimprej pošiljamo v onostranstvo". Vrhunec dneva pa je bil nastop predstavnika dalajlame, ki je prenesel besede duhovnega voditelja. Dalajlama je zavrnil udeležbo na verskem vrhu, potem ko so ga prireditelji povabili le na drugi del, ki bo potekal v hotelu Waldorf Astoria, medtem ko je Kitajska preprečila njegov nastop v Generalni skupščini. Rinpoche je v govoru med drugim dejal, da na svetu ne more biti miru, dokler bo vladala revščina, socialna krivičnost, zatiranje, propadanje okolja ter dokler bodo veliki in mogočni še naprej teptali majhne in šibke. Da morajo različne vere razviti medsebojno razumevanje in spoštovanje. Ob njegovem govoru je več kot 1000 verskih voditeljev zapustilo dvorano, preostali pa so navdušeno ploskali. Kitajska je na vrh poslala svojo versko delegacijo in njen voditelj Fu Tieshen se je v govoru obregnil ob poskuse vmešavanja v suverenost držav v imenu zaščite verskih pravic, čeprav dalajlame ni izrecno omenjal. Papež Janez Pavel II je skupini poslal sporočilo, ki ga je prebral kardinal Francis Arinze, v katerem je dejal, da so problemi s katerimi se sooča človeštvo tako kompleksni in veliki, da jih posameznik ali posamezni narod ne more reševati ločeno od drugih, prav tako tudi boj za mir ne more biti le delo diplomatov in politikov.

Japonci imajo težave v spolnosti
23. 08. 2000 00.00
Skoraj tretjina poročenih japonskih moških, starejših od 30 let, ima težave v spolnosti, kljub temu pa jih večina zaradi sramu ne poišče zdravniške pomoči, je pokazala neka raziskava, v kateri je sodelovalo 10.300 poročenih moških in žensk. 29,9 odstotka japonskih moških med 30. in 79. letom ima težave z erekcijo, je sporočil avtor raziskave Juki Takimoto, profesor urologije na univerzi Nihon, čeprav sam ne verjame, da jih res toliko trpi zaradi teh težav.

Vojska ponovno na ulicah Belfasta
22. 08. 2000 00.00
Po hudih spopadih med paravojaškimi skupinami protestantskih lojalistov, v katerih sta bila ubita dva moška, po ulicah Belfasta spet patruljira britanska vojska. Glede na nasilne dogodke minuli vikend in po umoru dveh ljudi je pomočnik glavnega inšpektorja za Ulster Bill Stewart zahteval pomoč vojske. Dejal je, da so napetosti hude, vendar verjame, da bo povratek vojske na ulice le kratkotrajen. Vlada v Londonu se je za to odločila potem, ko so se pripadniki dveh skrajnih protestantskih skupin obstreljevali in podtaknili ogenj v prostorih, kjer ima vsaka od skupin svoj sedež. Britanski minister za Severno Irsko Peter Mandelson je nocoj izrazil upanje, da se bo čimprej lahko srečal s protestantskimi voditelji. Britanska vojska je zmanjšala svojo prisotnost po mirovni pogodbi leta 1998, zadnjič pa so posredovali v začetku minulega meseca, ko so posredovali v spopadih med protestanti in katoliškimi republikanci v Portadownu. Stewart je dejal, da so bile oblasti prisiljene v to dejanje po ponedeljkovem umoru dveh ljudi.

Podgorica zahteva prepoved preleta letal
13. 08. 2000 00.00
Črnogorske oblasti so zaprosile zahodne vlade, naj razglasijo zračni prostor nad Črno goro za območje, kjer bi bili prepovedani preleti

Zavrnitev zahteve slovenske manjšine
12. 08. 2000 00.00
Koroški deželni glavar Jörg Haider in njegov namestnik Peter Ambrozy iz socialdemokratske stranke (SPOe) zavračata zahtevo slovenske manjšine, da bi bila v prihodnjem deželnem zboru zastopana z dodatnim, 37. mandatom. Haider in Ambrozy sta za agencijo APA povedala, da je vprašanje 37. mandata najprej v pristojnosti deželnega zbora in nato v pristojnosti zveznega parlamenta. Za uresničitev tovrstnega mandata bi bilo potrebno vložiti tudi zahtevo po spremembi ustave.

Hillary Clinton prešla v vodstvo v New Yorku
10. 08. 2000 00.00
Prva dama ZDA Hillary Rodham Clinton je po zadnji raziskavi javnega mnenja Univerze Quinnipiac prešla v rahlo vodstvo v predvolilni tekmi za osvojitev sedeža države New York v zveznem senatu proti republikancu Ricku Laziu. Za Clintonovo bi v tem trenutku glasovalo 46 odstotkov vprašanih, medtem ko bi Laziu svoj glas oddalo 43 odstotkov vprašanih. Poznavalci pričakujejo, da bo Clintonova v prihodnje najverjetneje še povečala prednost, potem ko je Al Gore za svojega podpredsedniškega kandidata izbral Juda Josepha Liebermana iz Connecticuta.

Ehud Barak ni več verodostojen?
04. 08. 2000 13.56
Večina Izraelcev ocenjuje, da izraelski predsednik Ehud Barak, ki je ostal brez večine v parlamentu, ni več verodostojen. Tako je odgovorilo 56 odstotkov vprašanih, 42 odstotkov Izraelcev še verjame v svojega premiera, medtem ko dva odstotka vprašanih o tem nimata mnenja, je pokazala raziskava javnega mnenja, ki jo je danes objavil dnevnik Jediot Aharonot. V primeru predčasnih volitev bi Baraka podprlo 43 odstotkov Izraelcev, njegov nasprotnik, vodja desnice Ariel Šaron bi prejel 39 odstotkov glasov volivcev, medtem ko 18 odstotkov vprašanih še ni odločenih.

Slovensko zatišje pred volilnim viharjem
02. 08. 2000 11.38
Zagrebški Vjesnik v članku Slovensko zatišje pred volilnim viharjem o razpisu parlamentarnih volitev 15. oktobra v Sloveniji piše kot o najbolj pomembnem dogodku v prvi polovici leta, omenja skrajšane parlamentarne počitnice in obveznost državnega zbora, da še pred razpustitvijo glasuje o 44 zakonskih predlogih. Vendar malokdo verjame, meni Mihailo Ničota, da ta sestava parlamenta zmore uspešno opraviti to nalogo.

Villeneuve še tri leta v BAR
25. 07. 2000 13.04
Kanadčan Jacques Villeneuve bo tudi v naslednjih treh letih ostal član moštva formule ena BAR, so sporočili iz britanskega moštva. Svetovnega prvaka iz leta 1997 si je zelo želel v svojih vrstah tudi Benetton, kjer so mu ponujali letno plačo 15 milijonov ameriških dolarjev, a se je Villeneuve nazadnje le odločil za svoje sedanje moštvo.

Arberi novi napadalec vijoličastih
19. 07. 2000 20.09
Po nekaj treningih in igri na včerajšnji prijateljski tekmi z Aluminijem (zmaga Maribora P.L. 2:0) v Kidričevem je strokovno vodstvo Maribora Pivovarne Laško prepričal Klodjan Arberi iz Albanije. Enaindvajsetletni igralec bo zapolnil vrzel v napadu vijoličastih po odhodu prvega strelca lanske sezone Klitona Bozga.

Jerry Hall se ne namerava pomiriti
10. 07. 2000 14.19
Nekdanja žena Micka Jaggerja Jerry Hall, je v intervjuju za britanski časnik News of the world povedala, da se ne namerava vrniti k nekdanjemu možu. Pojasnila je, da Jagger sicer želi, da bi spet živela skupaj kot nekoč, vendar ona tega noče, saj mu ne verjame, da ji bo tokrat res zvest. Jerry je znanega pevca zapustila potem, ko je izvedela za afero svojega moža z neko brazilsko manekenko. Hallova je dejala, da se trenutno želi oddaljiti od bivšega moža, ki živi v Londonu v hiši poleg njene in je podrl steno v dnevni sobi, da je bližje otrokom. Povedala je še, da ne ve, kako dolgo bo to še lahko prenašala, in dodala, da se bo Jagger najbrž kmalu moral odseliti drugam.

Verheugen proti zavlačevanju širitve EU
02. 07. 2000 11.39
Evropski komisar za širitev Guenter Verheugen je voditelje evropskih držav in vlad pozval, naj ne odlašajo z institucionalnimi reformami Evropske unije. V pogovoru za radio Deutschlandfunk je Verheugen davi dejal, da se v Evropi igra z ognjem tisti, ki verjame, da je mogoče z reformami počakati. Komisar je tudi menil, da je treba izkoristiti priložnost za reforme, saj bo čez nekaj let prepozno. ''Ljudje v državah kandidatkah imajo za seboj desetletni korenit transformacijski proces in konkreten cilj pred očmi.

Konec vladne krize v Izraelu
22. 06. 2000 18.44
Danes se je v Izraelu končala vladna kriza. Le 40 minut pred iztekom roka so štirje ministri skrajno ortodoksne stranke Šas umaknili ponujene odstope. Barak je ob tem izrazil zadovoljstvo in dejal, da verjame, da je nadaljnje sodelovanje stranke Šas v vladi pomembno za narodno enotnost in izzive, ki čakajo državo.

Klein verjame v uspeh misije
14. 06. 2000 11.23
Koordinator mednarodne skupnosti v Bosni in Hercegovini Jacques Klein je v svojem poročilu Varnostnemu svetu ZN izrazil prepričanje, da je misija ZN v BiH (UNMIBIH) lahko uspešna in da cilji nikakor niso nedosegljivi. Klein je poudaril uspehe, kot so napredek pri usposabljanju policistov in pravosodne reforme, ter dejal, da se UNMIBIH pripravlja na izdajo srednjeročnega načrta, po katerem naj bi do leta 2002 izpolnili temeljne cilje.

Ronaldo verjame v vrnitev
31. 05. 2000 08.52
Žalosten obraz, okorni gibi s pomočjo bergle in nekaj kilogramov preveč prav v ničemer ne odkrivajo osebe, ki je v zadnjih letih pustila globoke sledi na mednarodnih nogometnih igriščih. Približno takšna je podoba Brazilca Ronalda, čudežnega fanta svetovnega nogometa, ki je pravkar začel s ponovno rehabilitacijo svojega nesrečnega desnega kolena.

Peterle verjame v predlagane ministre
17. 05. 2000 09.42
Podpredsednik SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Lojze Peterle je v odgovoru na trditve generalnega sekretarja LDS Gregorja Golobiča, da gre pri oblikovanju nove vlade za boj za prevlado na desnici, za Odmeve TV Slovenija povedal, da LDS išče razlago za neuspeh oziroma razrešitev predsednika vlade po osmih letih. Lista ministrskih kandidatov mandatarja Andreja Bajuka je po njegovih besedah ''doslej najmočnejša'' in zasluži pozornost in potrditev. Kot je povedal Peterle, ne verjame, da znotraj koalicije Slovenija ali SLS+SKD obstajajo ljudje, ki ne bi podprli mandatarja, ki so mu že zaupali svoj glas.

ZLSD ne bo podprla vlade
05. 05. 2000 12.25
ZLSD vlade Andreja Bajuka ne bo podprla in nihče iz ZLSD ne bo zasedel položaja v Bajukovi vladi, je včeraj povedal predsednik stranke Borut Pahor. Generalni sekretar LDS Gregor Golobič pa je dejal, da njegova stranka ne bo nikomur ničesar prepovedovala, vendar pa stranka verjame v vest članov LDS in njihovo presojo, kaj je dobro in možno dobrega storiti.

Castro o ameriško-kubanskih odnosih
24. 04. 2000 09.25
Kubanski predsednik Fidel Castro je ocenil, da ne verjame v izboljšanje ameriško-kubanskih odnosov po vrnitvi Eliana Gonzaleza k svojemu očetu. Na vprašanje novinarjev o prihodnosti odnosov med državama je namreč odgovoril, da se po njegovem začenja >>običajno življenje, ki traja 41 let, torej napadanje ZDA na Kubo<<.

Turški navijači odhajajo v Leeds
15. 04. 2000 17.38
Izključitev navijačev turškega Galatasaraya na povratni tekmi polfinala pokala UEFA proti Leeds Unitedu v Angliji je po mnenju turškega ministra za človekove pravice Ahmeta Alija Irtemcelika rasistična in prav v tem primeru so bile človekove pravice kršene. ''Žal moram ugotoviti, da gre za rasistično diskriminacijo,'' je v pogovoru za časnik Turkish Daily News dejal Irtemcelik.

Temnopolti britanski atleti prejeli rasistična pisma
01. 04. 2000 16.46
Trije temnopolti britanski atleti so v petek prejeli pisma z rasistično vsebino so sporočili predstavniki policije in britanske atletske zveze. Policija verjame, da je pisma napisala ista skupina ljudi, ki je prejšnji teden napadla belega izvoljenca britanske temnopolte tekmovalke v troskoku Ashie Hansen. Oblasti niso razkrile imena treh športnikov.

Ogorčenje ob razkritju kranjskih policistov
29. 03. 2000 21.41
Včerajšnje razkritje kranjskih policistov o zverinskem početju treh mladih Tržičanov, ki so mučili in pobijali mačke, je vzbudilo silovit odmev po vsej državi. Številni psihiatri, psihologi in seveda predvsem društva proti mučenju živali so nad dejanjem zgroženi, večinoma pa tudi prepričani, da takšna dejanja pogosto vodijo k nasilju nad ljudmi.

Srečanje Rupla in Robertsona
14. 03. 2000 16.32
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je danes po srečanju z generalnim sekretarjem zveze NATO Georgeom Robertsonom v Bruslju opozoril, da časa za priprave na članstvo v zavezništvu ni na pretek. Minister verjame, da bo zavezništvo vabila za članstvo na nove kandidatke naslovilo na prihodnjem vrhunskem zasedanju leta 2002, vendar pa je treba zadostno usklajenost doseči prej, kot je opozoril, zaradi dolgotrajnih postopkov v ameriškem senatu.

John Lennon spet buri duhove
28. 02. 2000 13.00
20 let po svoji smrti John Lennon znova razburja javnost. Razlog so dokumenti o političnem delovanju slavnega glasbenika, ki se še vedno nahajajo zapečateni v arhivih FBI. Ameriški zvezni sodnik Brian Robbins je na zasedanju 18. februarja v Los Angelesu dovolil, da se trije dokumenti iz dosjeja Johna Lennona javno objavijo. Gre za tri od desetih pisem med FBI in neimenovano "tujo vlado", za katero se po mnenju glavnega tožnika Jona Wienerja skriva organizacija M15, podružnica Britanske obveščevalne službe. Odvetniki FBI so že najavili pritožbo, saj po njihovem mnenju objava dokumentov predstavlja grožnjo za državno varnost.

Smo pred težkim obdobjem
03. 02. 2000 16.17
Rupel je v državni zbor prišel dobre volje, skalila mu je niso niti vprašanja nekaterih poslancev. Verjetno tudi zato, ker so ob klasičnih vprašanjih o odnosih s Hrvaško ali pa hitrosti vključevanja v Nato in Evropsko unijo v glavnem napovedovali podporo.

Vodstvo Centra mora dopolniti poročilo
28. 01. 2000 20.31
Svet Centra šolskih in obšolskih dejavnosti meni, da je poročilo vodstva o nepravilnostih, ki jih je v poslovanju v letu 1996 ugotovilo računsko sodišče, nepopolno. Novi direktor Centra, Jelko Gros, v poročilu ni dovolj jasno navedel vzrokov za nastale nepravilnosti, ni pojasnil, katere so že odpravili in kako se bodo spoprijeli z ostalimi.

Volitve Hrvatov v tujini potekajo mirno
02. 01. 2000 17.29
Volitve hrvaških državljanov, ki živijo v tujini, po podatkih hrvaškega volilnega odbora potekajo na hrvaških diplomatsko-konzularnih predstavništvih mirno in brez težav.

Britanski duhovniki dvomijo v Biblijo
28. 12. 1999 09.02
Sto visokih cerkvenih predstavnikov anglikanske, katoliške in metodistične cerkve v Veliki Britaniji ne verjame v stvarjenje sveta v šestih dneh, kot je zapisano v Svetem pismu, kažejo izidi ankete, ki jo je izvedel britanski radio BBC. V anketi so namreč samo trije anglikanski in katoliški škofje ter metodistični pastorji od 103 vprašanih odgovorili, da je navedba resnična. 80 vprašanih dvomi v obstoj Adama in Eve, četrtina pa ne verjame, da je Jezusa rodila devica. Medtem večina vprašanih verjame v Jezusovo vstajenje in veljavnost desetih zapovedi.

Podkupovanje vsakdanji pojav
25. 12. 1999 10.07
Anketa češke agencije za raziskavo javnega mnenja STEM je pokazala, da je za večino Čehov podkupovanje vsakdanji pojav. Kar 42 odstotkov od 1576 vprašanih je povedalo, da so v mladosti najmanj enkrat koga podkupili. Češki notranji minister Vaclav Grulich je o izidu ankete povedal, da darila in male pozornosti še ne pomenijo korupcije, bolj zaskrbljujoče je podkupovanje, povezano z lastninjenjem državnih podjetij. Veliko Čehov ne verjame, da bodo vladni načrti za boj proti podkupovanju uspešni. Več kot 30 odstotkom vprašanih se zdijo namreč takšni načrti nesmiselni.

48% Avstrijcev verjame v boga
21. 12. 1999 08.59
Anketa, ki jo je objavila avstrijska revija Profil, je pokazala, da le 48 odstotkov Avstrijcev verjame v boga, kar pomeni dramatičen upad števila vernikov v Avstriji. Podobna anketa pred sedmimi leti je namreč pokazala, da v boga verjame 85 odstotkov ljudi. Anketa je tudi pokazala, da 40 odstotkov Avstrijcev razmišlja, da bi se odpovedali katoliški veri, 43 odstotkov jih na to še ni pomislilo, 17 odstotkov pa jih je to že storilo. O izstopu iz cerkve razmišljajo predvsem moški, v glavnem tisti, ki so stari med 15 in 29 let. Za žensko duhovništvo se je izreklo 76 odstotkov vprašanih, medtem ko je bilo proti le 13 odstotkov. Škof Kurt Krenn je v pogovoru za Profil podvomil v pravilnost ankete in dejal, da položaj krščanske cerkve v Avstriji ni najboljši, tako slab, kot je prikazala anketa, pa tudi ni.

Mladi Britanci verjamejo v duhove
18. 12. 1999 09.43
Mladi Britanci, stari od 15 do 24 let, bolj verjamejo v nezemljane in duhove kot pa v boga, je pokazala decembrska javnomnenjska raziskava inštituta ROAR, ki jo objavljajo britanski mediji. Po izidih ankete sodeč, verjame v duhove 67 odstotkov mladih, 61 odstotkov jih verjame v nezemeljska bitja, medtem ko je v obstoj boga prepričanih le 31 odstotkov anketiranih. Deset odstotkov vprašanih zavrača kakršnokoli možnost, da bi obstajali duhovi, več pa je takih in sicer 13 odstotkov, ki zanikajo obstoj boga.