ves

Zapor v St. Peterburgu odprl vrata
15. 08. 1999 11.32
Peterburški zapor Kristy, eden najstarejših evropskih zaporov v središču mesta, je ta mesec odprl vrata obiskovalcem. Rusi lahko tako za 50, tujci pa za 250 rubljev obiščejo zapor, ki so ga ustanovili leta 1892 in kjer še vedno biva deset tisoč zapornikov. Obiskovalci si bodo lahko med enoinpolurnim sprehodom po zgradbi ogledali dvorišča, celice, muzej in nekdanjo kapelico. Ves čas ogleda pa jih bodo stražili varnostniki. Mnogi obiskovalci prihajajo, da bi videli, v kakšnih razmerah živijo njihovi bližnji, ki so tukaj zaprti. V ječah, ki naj bi bile namenjene 1150 zapornikom, jih biva desetkrat več. Na osmih kvadratnih metrih celice pa živi tudi po dvanajst zapornikov.

Štirimesečna adaptacija na Ljubelju
15. 08. 1999 10.50
Na mejnem prehodu Ljubelj se bodo jutri začela predvidena adaptacijska dela, ki bodo potekala v dveh fazah, trajala pa bodo približno štiri mesece, so sporočili s kranjske policijske uprave.

Primož Zupan Urh tretji na Poljskem
14. 08. 1999 17.56
Primož Zupan Urh je na tekmi evropskega pokala v smučarskih skokih v Zakopanih na Poljskem delil tretje mesto. Zmagal je Nemec Frank Loffler pred Poljakom Wojciechom Skupienom. Deveti je bil Jure Radelj, 11. Bine Norčič in 12. Miha Rihtar.

Drama madžarskega predsednika v Ljubljani
13. 08. 1999 21.03
Nič nenavadnega ni, če se avtor gledališke drame udeleži njene predstave, je pa toliko bolj zanimivo, če je pisec tudi drugače znana osebnost; denimo predsednik države. To je sinoči storil madžarski predsednik Arpad Goencz, ko si je v ljubljanski drami ogledal svoje delo Madžarska Medeja v izvedbi hrvaškega gledališča Pecs.

Adaptacija mejnega prehoda Ljubelj
13. 08. 1999 18.00
Na mejnem prehodu Ljubelj se bodo v ponedeljek, 16. avgusta, začela predvidena adaptacijska dela, ki bodo potekala v dveh fazah, trajala pa bodo približno štiri mesece, so sporočili s kranjske policijske uprave.

Rusija končala namestitev svojega kontingenta na Kosovu
10. 08. 1999 13.35
Rusija je končala operacijo namestitve ruskega kontingenta v okviru sil KFOR na Kosovu in ga opremila z vso potrebno vojaško opremo. Obrambni minister Igor Sergejev je po srečanju s predsednikom Borisom Jelcinom danes potrdil, da ga je o tem seznanil poveljnik zračnih sil, generalpolkovnik Georgij Špak.

Pred sončnim mrkom
09. 08. 1999 20.32
Do sončevega mrka nas ločita le še slaba dva dneva. O mrku že veste bolj ali manj vse: popolnega bomo pri nas lahko videli le na skrajnem delu Prekmurja, drugod po Sloveniji pa bo viden kot delni. No, na astronomskem observatoriju na Golovcu so nam danes povedali še nekaj zanimivih podrobnosti.

Več kot deset tisoč gledalcev PPF
03. 08. 1999 11.55
Več kot deset tisoč gledalcev je videlo katero od predstav ali uličnih prireditev letošnjega Primorskega poletnega festivala (PPF), ki je letos šestič zapored potekal ves julij in se končal minulo soboto. Po zadnjih podatkih prirediteljev je večerne predstave obiskalo skupno 4500 gledalcev, dogodke na ulicah in trgih pa je pospremilo še med pet in šest tisoč ljudi.

Primorski poletni festival bo drevi sklenil Dundo Maroje
31. 07. 1999 10.58
Primorski poletni festival se bo drevi ob 21.30 na Titovem trgu v Kopru sklenil z Držičevo komedijo Dundo Maroje v izvedbi ansambla Italijanske drame HNK Ivan Zajc z Reke.

Po 16 letih neplačevanja stanarine dobil stanovanje
29. 07. 1999 08.24
Brezposelni Britanec, ki se je pred 16 leti vselil v enodružinsko hišo, je v skladu z zakoni postal njen lastnik, ker oblasti ves ta čas od njega niso zahtevale najemnine. Vrednost hiše iz viktorijanskega obdobja naj bi znašala kar 200.000 funtov. Kot je pred dnevi poročal časnik The Guardian, se je zdaj 38-letni Timothy Ellis leta 1983 vselil v prazno hišo. Čeprav ni plačeval niti najemnine niti komunalnih davkov, ga je skupnost mesta Lambeth pustila pri miru, ker je očitno pozabila, da je kupila viktorijansko stavbo. Sodišče pa je zdaj Ellisu dosodilo lastninsko pravico, saj ima po zakonu iz leta 1980 posameznik pravico zahtevati nepremičnino, če je v njej preživel več kot 12 let.

Frlec bo vodil delegacijo Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo
28. 07. 1999 19.15
Na vrh Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo, ki se začenja jutri, so povabljeni predsedniki vlad in držav. Kot vodja slovenske delegacije naj bi v Sarajevo odpotoval premier Drnovšek. Zaradi operacije, ga bo zamenjal zunanji minister Frlec, srečanja pa se bo udeležil tudi predsednik Kučan.

Težave hrvaškega turizma
27. 07. 1999 20.47
Turisti, ki so se prejšnji konec tedna odpravili na letovanje v severno Dalmacijo, so doživeli vse najbolj črne točke hrvaškega turizma zadnjih let. Poleg slabo vzdrževanih cest in majhnega števila trajektov jim je ta konec tedna zagodla še močna burja. Prometni infarkt je bil najhujši v trajektnem pristanišču Miletići-Fortica za otok Pag, saj je Paški most, kljub vrhuncu sezone, še vedno zaprt za ves promet.

Incognito odprli festival Brez meja v Trbižu
27. 07. 1999 17.33
Včeraj zvečer se je v Trbižu (Italija) začel festival Brez meja. Prvi del festivala je potekal v Celovcu, drugi del festivala v Trbižu, tretji del, pa bo potekal na Bledu.

Vesti o smrti maroškega kralja
23. 07. 1999 21.57
Maroški kralj Hasan II. je po navedbah španskih in arabskih medijev umrl. Smrt maroškega voditelja je potrdil tudi vir blizu maroške kraljeve palače, uradnega potrdila iz Rabata pa še ni. Maroška televizija sicer že ves popoldan predvaja verze iz korana.

Sindikat avtoprevoznikov napovedal stavko
21. 07. 1999 20.26
Sindikat avtoprevoznikov vnovič napoveduje stavko. V začetku septembra naj bi ves tovorni promet v državi zastal.

Ni več upanja za Johna F. Kennedyja ml.
19. 07. 1999 20.54
Ameriški reševalci so vse bolj prepričani, da John Kennedy mlajši, njegova soproga Carolyn in njena sestra Lauren Bessette niso preživeli petkove letalske nesreče. Reševalna akcija obalne straže in ameriških zračnih sil je danes prešla v iskanje razbitin in trupel. Doslej so odkrili samo nekaj delov letala in prtljage, ki jih je naplavilo na obalo.

Vrhunski raziskovalci o računalništvu prihodnosti
19. 07. 1999 09.10
Računalniški znanstveniki washingtonske univerze in Microsoftovega raziskovalnega oddelka so bodo letos poleti dvakrat sešli v okviru skupnega programa Summer Institute in obravnavali izzive sodobnega računalništva. Tema prvega srečanja, od 19. do 23. julija, je >>Tehnologije nevidnega računalništva<<, raziskovalci pa bodo obravnavali nove možnosti uporabe računalništva v vsakdanjem življenju. Tema drugega srečanja, ki bo od 1. do 6. avgusta, bo >>Tehnologije za izboljšanje razvoja programske opreme<<.

Obnove na potresnem območju se nadaljujejo
16. 07. 1999 21.03
V Bovcu so danes slovesno položili temeljni zidak za nov otroški vrtec. Po otvoritvi novega zdravstvenega doma konec minulega tedna in zaključku najosnovnejših del na bovški obvoznici, je začetek gradnje vrtca, v katerega bodo otroci lahko zakorakali že jeseni, nov pomemben korak pri popotresni obnovi. Ta, vsaj tako zdaj kaže, končno poteka tako, kot je treba. Za še hitrejši tempo obnove pa bodo ves prihodnji teden skrbeli študentje mariborske univerze, ki bodo na prostovoljni delovni brigadi pomagali predvsem posameznim gospodinjstvom in pri obnovi turističnih objektov.

Nenavadna nesreča na španski avtocesti
16. 07. 1999 19.07
Na avtocesti med Madridom in La Coruno je danes na cestišče kot giljotina padel 100 ton težek jekleni nosilec opozorilne table in pod seboj zmečkal več vozil. Ena oseba je pri tem izgubila življenje.

Začetek obravnave predloga zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju
15. 07. 1999 18.40
Odbor DZ za zdravstvo, delo, družino in socialno politiko je začel večdnevno obravnavo predloga zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, saj ga čaka odločanje o približno 400 vloženih dopolnilih. Kot je uvodoma dejala predsednica odbora Majda Zbačnik bodo člani odbora po današnji celodnevni obravnavi sejo nadaljevali v torek, 20. julija popoldne in po potrebi tudi v sredo 21. julija ves dan. Poslanke in poslanci namreč želijo pripraviti predlagani zakon, ki je v drugem zakonodajnem branju za 38. izredno sejo parlamenta, ki se bo začela predvidoma 22. julija. Jeseni pa naj bi ga državni zbor obravnaval v tretjem branju in sprejel, da bi pokojninska reforma začela veljati s 1. januarjem 2000. Na zakon s 417 členi je vlada vložila nekaj več kot dvesto dopolnil, s približno enakim številom so dokument amandmirali tudi poslanci in poslanske skupine. Danes dopoldne so se člani odbora ''prebili'' in obdelali dopolnila do 37. člena zakona, obravnavo pa bodo nadaljevali tudi popoldne.

Za najnujnejšo sanacijo po neurju 40 milijonov SIT
15. 07. 1999 16.13
Neurje je včeraj na severovzhodu Slovenije povzročilo veliko škodo. Razmere so se v noči na četrtek umirile in pristojni so že začeli odpravljati posledice neurja. Najhuje je bilo na območju Kozjanskega, v Obsotelju in v Pomurju.

Vajgl zanika trditve o nevarnosti NEK
12. 07. 1999 14.31
Slovenski veleposlanik v Avstriji Ivo Vajgl je v odgovoru na nedavni članek v Neue Kronen Zeitungu, ki opozarja na nevarnost jedrske elektrarne v Krškem, opozoril na številne neresnice, ki jih navaja avtor članka.

Ecevit: ciprsko vprašanje ne obstaja
12. 07. 1999 14.15
Ciprskega vprašanja ni več, odkar je turška skupnost na severu ciprskega otoka razglasila samostojno republiko, je sinoči na državni televiziji povedal turški premier Bulent Ecevit. Novo republiko je doslej priznala le Turčija.

Romunija za odpravo embarga proti Jugoslaviji
09. 07. 1999 08.56
Romunski zunanji minister Andrei Plesu je sinoči na tiskovni konferenci poudaril, da si Bukarešta prizadeva za čimprejšnjo odpravo embarga za nafto, ki ga je proti sosednji Jugoslaviji uvedla Evropska unija. Romunska vlada je ves čas podpirala 11 tednov trajajoče letalske napade na Jugoslavijo, kar je državo stalo 850 milijonov dolarjev, predvsem zaradi prekinitve ladijskega prometa po reki Donavi, izgube pa se zaradi embarga še večajo. Država pa še vedno ni dobila nikakršnih nadomestil za izgube, ki so bile posledica vojne v BiH med letoma 1992 in 1995.

Prva regatna zmaga za Slovenki
07. 07. 1999 18.52
Slovenski jadralki Klara Maučec in Janja Orel sta tretji dan jadralnih tekmovanj na univerziadi v Španiji v razredu 470 dosegli prvo regatno zmago. V skupni razvrstitvi sta sedaj sedmi. Ostale tri slovenske posadke so jadrale podobno, kot v predhodnih regatah.

Razmere na slovenskih cestah ob 7.30
04. 07. 1999 08.30
Ceste po državi so povsod suhe in normalno prevozne. Promet poteka večinoma povsod tekoče in brez večjih posebnosti. Na mejnih prehodih ni nikjer daljših čakalnih dob pri prestopu meje.

Špansko sodišče razširilo obtožnico proti Pinochetu
02. 07. 1999 19.18
Španski preiskovalni sodnik Baltazar Garzon je obnovil zahtevo po izročitvi nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta in obtožnico razširil za 22 točk. Gre za primere mučenj iz septembra leta 1988, je bilo zapisano v danes objavljenem Garzonovem sporočilu.

Razmere na slovenskih cestah
29. 06. 1999 08.03
Ceste po državi so prevozne brez posebnosti.

GIA grozi Belgiji z maščevanjem
28. 06. 1999 18.42
Skrajna oborožena alžirska islamska organizacija GIA je v nedeljo v arabskem časniku Al Hajat objavila grozilno pismo, v katerem je napovedala krvavo maščevanje proti Belgiji, če oblasti v Bruslju v 20 dneh iz zapora ne bodo izpustile njenih pripadnikov. Tako danes že ves dan zasedajo različne pristojne belgijske vladne službe, ki preučujejo resnost grožnje in načrtujejo potrebne varnostne ukrepe.

Razmere na slovenskih cestah ob 7.30
28. 06. 1999 08.03
Ceste po državi so povsod suhe in normalno prevozne, promet pa poteka brez posebnosti. Mejna prehoda Zavrč in Ormož sta zaradi zaprte ceste na hrvaški strani zaprta za ves promet. Na mejnem prehodu Dolga vas čakajo vozniki tovornih vozil eno uro, na ostalih mejnih prehodih pa promet poteka tekoče.