ves

Albright nadaljuje pogovore o miru
05. 05. 1998 07.54
Ameriška zunanja ministrica Madeleine Albright v Londonu nadaljuje pogovor z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem. Ves pogovor je usmerjen na nadaljevanje izvajanja mira na srednjem vzhodu. Kot je povedal tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva James Rubin, bodo od pogovorov odvisna nadaljnja pogajanja s palestinskim vodjo Jaserjem Arafatom.

V Džakarti in Medanu prišlo do nasilja med študenti in policijo
02. 05. 1998 12.08
V središču indonezijske prestolnice Džakarte in v mestu Medan na otoku Sumatra je danes prišlo do spopadov med policijo in študenti, ki na demonstracijah zahtevajo politične reforme. V Džakarti je policija, ki je uporabila tudi solzivec, nasilno razgnala več sto demonstrantov. Ranjeni so bili najmanj trije študenti. V Medanu pa so študentje zažgali policijsko terensko vozilo in se nato razbežali. Ker je bil Medan prizorišče nasilnih spopadov med policijo in demonstranti že ves teden, so oblasti zaprle glavno univerzo v mestu. Po Indoneziji se danes demonstracij udeležuje več tisoč študentov. Študentje, ki zahtevajo politične in gospodarske reforme demonstrirajo vsak dan že od konca februarja. Povod za današnje proteste je sinočnja izjava indonezijskega predsednika Suharta, ki je dejal, da do konca njegovega mandata, do leta 2003, v državi ne bo političnih reform.

Dogovor o predsedniku ECB dosežen?
02. 05. 1998 09.48
Evropska petnajsterica je očitno dosegla dogovor o predsedniku Evropske centralne banke (ECB), ki bo 1. julija nasledila Evropski denarni inštitut (EMI). Iz belgijskih virov se je izvedelo, da so se predsedniki vlad in držav danes v Bruslju sporazumeli, da bo na položaj z osemletnim mandatom imenovan sedanji predsednik EMI, Nizozemec Wim Duisenber. Duisenberg je ves čas užival podporo večine članic unije, razen Francije, ki je vseskozi vztrajala pri svojem kandidatu, predsedniku francoske centralne banke Jean-Claudeu Trichetu. Za zdaj še ni znano, ali je bil dogovor dosežen s tihim kompromisom, da bo Duisenberg po polovici mandata odstopil in položaj prepustil francoskemu kandidatu. Kot vztrajno ponavlja Evropska komisija, bi bila prepolovitev mandata kršenje pogodbe EU, vendar pa bi bil prostovoljen odstop kogarkoli pred iztekom mandata popolnoma legitimen.

V pričakovanju odgovora izvoljenke slabo odtekel maraton
29. 04. 1998 07.34
61-letni John Anderson se je odločil, da se bo udeležil maratona, pred tem pa je za roko zaprosil svojo 20 let mlajšo prijateljico Kim, ki mu pred koncem tekmovanja ni mogla dati odgovora. Po končanem maratonu je John priznal, da je imel zelo slab rezultat, saj je tekel več kot štiri ure, poleg tega pa je bil maraton zelo naporen, ker je ves čas razmišljal o odgovoru, ki mu ga bo po tekmovanju dala Kim. Tudi Kim je priznala, da je bil zelo nemirna in da ni vedela, kaj naj stori, nato pa je na samem cilju stekla ob Johnu in mu na uho dahnila usodni "da", o katerem je John sanjal kilometre in kilometre.

Davenportova in Coetzerjeva brez težav v polfinale
11. 04. 1998 11.19
Na teniškem turnirju v Amelia Islandu s 450.000 dolarji nagradnega sklada je prva nosilka Američanka Lindsay Davenport v četrtfinalu premagala rusko šestnajstletnico Ano Kurnikovo, osmopostavljeno igralko, s 7:5, 6:3. Francozinja Mary Pierce, ki je četrta nosilka, pa je ugnala peto nosilko Hrvatico Ivo Majoli s 6:3, 6:2. Druga igralka turnirja, Južnoafričanka Amanda Coetzer je ugnala Američanko Taro Snyder s 6:4, 6:4, šesta nosilka Španka Conchita Martinez pa Američanko Liso Raymond s 6:4 in 7:5. Davenportova se je Kurnikovi oddolžla za poraz, ki ga je doživela prejšnji mesec. "Ves čas sem želela narekovati ritem, kar mi je zaradi napadalne igre in močnih udacev tudi uselo," je dejala Američanka. "Njeni udarci niso bili tako močni, kot sem pričakovala. Močnejše udarce ima celo šestnajstletna Hrvatica Mirjana Lučič," je menila Kurnikova, ta izjava pa je sprožila plaz besed Davenportove: "Ona lahko reče, kar hoče. Dejstva po današnji tekmi govorijo drugače. Kurnikova je še mlada, menim pa, da bi morala kljub temu manj pozornosti posvečati besedam drugih, ki so namenjene predvsem njenemu videzu. Dokler je teniška igralka, sta pomembni njena igra in rezultat," je žogico vrnila Davenportova.

Prekinitev vesoljskega sprehoda, ker je zmanjkalo goriva v napravi za krmiljenje Mira
07. 04. 1998 07.37
V Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu pri Moskvi se je izvedelo, da sta morala kozmonavta Talgat Musabajev in Nikolaj Budarin včeraj predčasno prekiniti vesoljski sprehod, ker je prenehal delovati raketni motor, ki uravnava pravilen nagib orbitalne znanstvene postaje Mir. Motor je prenehal delovati, ker je zmanjkalo raketnega goriva. Gre za prenosno reaktivno napravo (VDU), ki je pritrjena na koncu stolpa Sofora. V CUP so pričakovali, da bo VDU kmalu zmanjkalo goriva; zato je zadnja tovorna vesoljska ladja pripeljala nov VDU, ki je za zdaj še vedno v odseku te ladje, ki ni neprepusten, je za STA povedal predstavnik CUP. Nihče pa si ni mislil, da bo staremu VDU zmanjkalo goriva prav med "sprehodom", razlagajo dogodek v CUP. Osvetljevanje plošč sončnih celic na Miru se je začelo postopoma slabšati. Medtem so v CUP ukazali kozmonavtoma, naj se takoj vrneta v postajo. To sta tudi storila, in že včeraj ob 18.30 po srednjeevropskem času so začeli nagib Mira krmiliti s pomočjo motorjev na modulu Priroda. Tako so razmeroma hitro zopet izboljšali osvetljenost sončnih celic kar je pomembno za pridobivanje električne energije. Kaže, da ameriški vesoljec, ki je bil ves čas v Miru, sam ni mogel ali znal vključiti motorjev Prirode.

Černomirdin podprl Kirijenka za predsednika vlade
06. 04. 1998 10.40
Nekdanji ruski premier Viktor Černomirdin je v pogovoru za rusko televizijo podprl Sergeja Kirijenka, ki ga je predsednik Boris Jelcin predlagal za novega predsednika vlade. Černomirdin je priznal, da je bil ob odstavitvi s premierskega položaja sicer zbegan, vendar pa je bil ves čas svojega vodenja vlade na kaj takšnega pripravljen.

Sirski podpredsednik pri Chiracu: Izraelski predlog ni resen
06. 04. 1998 08.12
Sirski podpredsednik Abdel Halim Hadam je včeraj v Parizu izjavil, da Francija ni prepričana v resnost izraelskih predlogov o umiku enot iz južnega Libanona.

Jelko Kacin je vedel za podpis operativno-tehničnega dokumenta
27. 03. 1998 17.04
O spornem obveščevalno-varnostnem sporazumu med Slovenijo in Izraelom je spregovoril tudi Jelko Kacin, v času njegovega podpisa obrambni minister in zdaj poslanec državnega zbora. Za sporazum je očitno vedel, saj je, kot je povedal na današnji novinarski konferenci Liberalne demokracije Slovenije (LDS), direktorju obveščevalno-varnostne službe ministrstva za obrambo Marjanu Miklavčiču odobril službeno pot v Izrael, kjer naj bi se sporazum podpisal. Kacin pa je zatrdil, da je bil ves čas govor o operativno-tehničnem aktu o sodelovanju med obveščevalnima službama, sporni "nesrečni naslov" akta oziroma omemba vlade v njem se je pojavil šele v usklajenem aktu, ki pa je bil tudi podpisan. Zgodba o sodelovanju obveščevalnih služb Slovenije in Izraela ima po Kacinovih besedah dolgo zgodovino in sega v čas, ko je obrambno ministrstvo vodil Janez Janša, torej predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS), ki je danes na čelu gonje proti sporazumu. Janša je kot obrambni minister v začetku 90-ih let za potrebe slovenske vojske nabavil orožje na Daljnem vzhodu, ki ga brez podpore Izraela ne bi dobil. Ker je Izrael torej podprl slovenska prizadevanja za osamosvojitev, je Janša Kacina, takrat ministra za informiranje, pooblastil, da skuša pomagati pri poglabljanju stikov med Slovenijo in Izraelom ter opravi pogovore v Izraelu.

SEG: Ohranimo gozdove, enega zadnjih ostankov naše narave, ter strokovno delo z njimi
18. 03. 1998 16.13
Slovensko ekološko gibanje (SEG) je v današnjem sporočilu za javnost javno pozvalo k ustavitvi škodljivih usmeritev uradne državne politike na področju razvoja slovenskih gozdov in dela z njimi. Posledice uničenja narave ne poznajo meja. Zato so v zadnjih letih, ko je postalo očitno, da prvine oziroma dobrine narave niso neuničljive, prizadevanja za njeno ohranitev zajela ves svet. Kar po vrsti se podpisujejo mednarodne konvencije za zaščito posameznih delov narave. Tudi Slovenija se rada pohvali, da jih podpisuje. Vendar, ali ima tudi resen namen ravnati skladno z njimi, se sprašuje SEG in ugotavlja, da so napovedi na področju dela z gozdovi slabe. V sledenju temeljne premise razvitega sveta, da učinkovit razvoj omogoča le zasebna lastnina, smo tudi v Sloveniji pri zastavitvi novih razvojnih usmeritev to premiso vzeli kot eno od izhodiščnih. Lastninjenje nekdanjega družbenega premoženja, ki je bilo od vseh ali od nikogar, ter bolj ali manj posrečena poprava krivic, ki so jih pred pol stoletja povzročile različne oblike nacionalizacij, zato že vse od osamosvojitve pomenijo prioritetno nalogo razvojnih prizadevanj v Sloveniji. Brez rešenih lastninskih vprašanj in brez tega, da se nameni lastnini vso veljavo, menda ne bo ne razvoja in ne miru v tej deželi. Vendar pa predstavniki SEG ne morejo mimo ugotovitve, da pomeni prizadevanje "do konca rešiti lastninsko vprašanje" v primeru narave obenem odpiranje občutljivega vprašanja življenskega prostora in življenskih dobrin za vse, ki niso lastniki vsaj delčka narave.

Turški premier na obisku v Bolgariji
07. 03. 1998 11.06
Turški premier Mesut Yilmaz je danes iz Tirane odpotoval na enodnevni obisk v Bolgarijo, ki bo namenjen zlasti dvostranskim odnosom ter razmeram na Kosovu, poroča turška tiskovna agencija Anatolija.

Nov zaplet z vodenjem EBRD
02. 03. 1998 11.10
Belgijski finančni minister Philippe Maystadt, ki je ves čas veljal za najresnejšega kandidata za vodilno mesto v Evropski banki za obnovo in razvoj (EBRD), se odpoveduje tekmi za položaj, ki ga je konec januarja zapustil Francoz Jacques Larosiere.

Indonezijski študentje zahtevajo reforme
26. 02. 1998 10.18
Več tisoč študentov indonezijske univerze v Džakarti se je danes kljub prepovedi zborovanj že drugi dan zbralo na protestih, na katerih je zahtevalo politične reforme.

Turnšek ni napovedal odstopa
20. 02. 1998 11.20
Obrambni minister Tit Turnšek na današnji tiskovni konferenci v Ljubljani ni napovedal odstopa s funkcije, ki jo opravlja. Obrambni minister, kot je sam povedal, do pričetka novinarske konference ni prejel pisnega sklepa glavnega odbora Slovenske ljudske stranke, katere član je tudi sam. "To pomeni, da nimam možnosti pritožbe zoper sklep glavnega odbora, niti ga ne morem izvršiti," je dejal minister Turnšek, ki tudi meni, da je sklep glavnega odbora stranke v nasprotju s statutom stranke in pomeni tudi grobo kršitev statuta iz več razlogov. Statut SLS v programskih načelih namreč med drugim govori, da se stranka v političnem delovanju zavzema za varstvo temeljnih človekovih pravic, kar pa je tudi pravica do pritožbe. Statut v programskih načelih tudi govori, da se SLS v političnem delovanju zavzema za depolitizacijo vojske, policije, pravosodja in uprave, "za to programsko načelo pa se tudi sam ves čas zavzemam", je dejal Turnšek in dodal, da sklep glavnega odbora stranke to načelo grobo krši. Na včerajšnjem srečanju s poslanci je ministra zanimal tudi vzrok zahteve po njegovem odstopu. Turnšek namreč meni, da Zavrč ni vzrok te zahteve, temveč povod zanjo. "Bistvo je depolitizacija, zato mislim, da sem se tega statuta držal," je poudaril Turnšek.

Nenavadna Paša
17. 02. 1998 10.33
Paša Grišuk, skupaj z Jevgenijem Platovom že drugič zapored olimpijska zmagovalka pri plesnih parih v umetnostnem drsanju, je vse prej kot dolgočasna. Nasprotno: o njej ves čas krožijo zgodbice in njihovo število zrase vsakič, ko z Jevgenijem zmagata, to pa se je zgodilo že 22-krat zapored. Vedno svetlejša blondinka si je pred leti spremenila ime - v Pašo se je preimenovala iz Oksane, ker so jo ljudje ves čas zamenjevali z olimpijsko zmagovalko v drsanju Oksano Bajul. Paša trdi tudi, da je leto mlajša, kot je zapisno v uradnih evidencah - rojena naj bi bila leta 1972 in ne 1971. Časopise je polnila tudi njena afera z drsalcem Aleksandrom Zulinom, ki je skupaj z ženo Majo Usovo v Lillehammerju osvojil srebro. Znan je tudi primer, kako jo je branila teta - kot novinarka je napadla njene nasprtnike. Paša je sprta tudi z nekaterimi drsalnimi kolegi in vsake toliko se s kom javno sporeče. Vendar pa še vedno zmaguje - torej zna tudi drsati.

Po mnenju ministra Bergauerja dve možnosti glede zakona o bencinskem tolarju
10. 02. 1998 17.25
Predlog rebalansa nacionalnega programa izgradnje avtocest, ki ga je vlada nedavno poslala v parlamentarno obravnavo, spremlja tudi nov zakon o bencinskem tolarju. Vendar pa je v postopku obravnave tudi predlog zakona o bencinskem tolarju, ki sta ga že leta 1994 vložila poslanca Branko Janc (LDS) in Rafael Kužnik (SNS), ter trenutno čaka na drugo obravnavo. Kot je na predstavitvi brošure "Prometna politika za vsakogar" dejal minister za promet in zveze Anton Bergauer, sta dve možnosti: umik predloga zakona dveh poslancev ali pa njun predlog dopolniti z vladnim.

Iran prosil ZN, naj letalu s človekoljubno pomočju dovolijo poleteti v Irak
09. 02. 1998 09.32
Iran je prosil Združene narode, naj ruskemu letalu s človekoljubno pomočju dovolijo poleteti v Irak nad iranskim ozemljem, v ponedeljek poroča uradna agencija IRNA. Tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Mahmud Mohamadi je pozval odbor za sankcije ZN, naj ne ovira tega človekoljubnega dejanja in izda dovoljenje za let. Rusko letalo, namenjeno v Irak, je v noči z nedelje na ponedeljek pristalo v armenskem Erevanu, potem ko je v Moskvi v nedeljo ves dan čakalo na dovoljenje za let. Organizatorji poleta, med njimi ruski nacionalist Vladimir Žirinovski, so nameravali v Bagdad leteti prek Azerbejdžana in Irana, česar pa jim odbor ZN za nadzor spoštovanja sankcij zoper Irak ni odobril.

Razmere na slovenskih cestah
05. 02. 1998 08.47
Ceste po državi so suhe in normalno prevozne. Zaradi nizkih temperatur voznike opozarjajo na nevarnost poledice, ki se pojavlja na izpostavljenih delih cest.

Osamljena srca okupirala telefonski številko gasilcev
29. 01. 1998 09.49
Osamljeni v Kuala Lumpurju nujno klicno številko požarne službe zlorabljajo kot priljubljeno linijo za pomenkovanje. Na nujni klicni številki so v prvih devetih mesecih lani zabeležili 122.687 čudaških klicev. Klicale so predvsem zdologočasene gospodinje, osamljene vdove in transvestiti, je povedal gasilski načelnik Leonard A. Athanasius.

V Grčiji 24-urna stavka zaradi reforme javnega sektorja
22. 01. 1998 10.48
Grčija je danes paralizirana zaradi 24-urne stavke zaposlenih v javnih službah, ki jo je organizirala glavna sindikalna konfederacija s 600.000 člani v protest proti zakonodajni reformi delovanja javnih podjetij. Stavko najbolj občutijo v javnem prometu, saj je v velikih mestih zastal ves javni promet, letalska družba Olympic Airwavys je odpovedala polovico vseh predvidenih notranjih in mednarodnih letov. Danes od javnih prevoznih sredstev vozi le železnica, ki povezuje jug in sever države.

Francosko slavje na reliju Pariz - Dakar
19. 01. 1998 10.24
S 17. etapo se je v senegalskem glavnem mestu končal 20. reli Pariz - Dakar, ki je v obeh konkurencah prinesel slavje Francozom. Med motoristi je slavil voznik Yamahe Stephane Peterhansel, kar je že njegova šesta zmaga na omenjenem reliju, s čimer je postal najuspešnejši udleženec vseh časov.

Prvo pokopališče za tamagočije
19. 01. 1998 10.15
Na jugu Madžarske so v soboto odprli prvo pokopališče za tamagočije, japonsko igračko, ki je obnorela domala ves svet. Na pokopališču, katerega postavitev je financiral neki zasebnik, so že takoj "pokopali" dober ducat "mrtvih" igračk, ki jih lastniki očitno niso dovolj "hranili in kako drugače negovali". Za najpreprostejši pogreb tamagočija je treba odšteti 500 forintov (2,5 dolarja), sicer pa se stroški pogrebnih "slovesnosti" lahko povzpnejo vse do nekaj tisoč forintov.

76. avtomobilski salon v Bruslju
17. 01. 1998 10.21
V Bruslju je v teh dneh mogoče obiskati 76. avtomobilski salon, ki bo po mnenju opazovalcev pripomogel tudi k dvigu prodaje avtomobilov na belgijskem trgu. Ta se je lani v primerjavi z letom poprej znižala za 0,3 odstotka, k čemur je nedvomno pripomoglo tudi zaprtje Renaultove tovarne v Volvoordeju, kjer je julija 1997 delo izgubilo 3100 ljudi. Francoski avtomobilski proizvajalec je bil v Belgiji zaradi te odločitve deležen ostrih kritik, njegov tržni delež pa se je z 11 spustil na devet odstotkov.

Napoved vremena za Slovenijo
11. 01. 1998 10.35
Danes in jutri bo jasno. Ponekod po nižinah bo megla, ki bo predvsem v ljubljanski kotlini vztrajala ves dan. Ob morju se bo večinoma zadrževala nizka oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od 0 do -6, ob morju okoli 4, najvišje dnevne od 6 do 12, v krajih s celodnevno meglo okoli 0 stopinj C.

Šimpanz išče nov dom
11. 01. 1998 09.03
V živalskem vrtu v nemškem Osnabruecku iščejo nov dom za enega svojih novorojencev, šimpanza Sixtusa, ki ga je mama šimpanzinja zavrgla kmalu po rojstvu. "Ves čas joka in kliče mamo, pogreša toplino njenega telesa", je povedala veterinarka živalskega vrta Sussane Klomburg. Sixtusu bodo njegovi skrbniki skušali najti novo družino v drugem živalskem vrtu, do tedaj pa zanj skrbi njegov krušni oče, 44-letni negovalec živali Detlef Niebler. Ta ima s štiritedenskim šimpanzkom kar precej dela, saj se ga mladiček ves čas krčevito oklepa, vsaki dve uri pa ga mora hraniti z mlekom. "Šimpanzji dojenčki znajo biti mnogo bolj utrudljivi od človeških, saj jih ne moreš pustiti same - oni pa ne tebe", pravi zdravnica Klomburgova, ki sicer ne goji pretiranega upanja, da bo Sixtus našel novo družino v drugem živalskem vrtu.

Napoved vremena za Slovenijo
10. 01. 1998 11.12
Danes in jutri bo precej jasno, ponekod po nižinah bo zjutraj in dopoldne megla. Na Primorskem se bo nizka oblačnost zadrževala ves dan. Najnižje jutranje temperature bodo od 0 do -6, na Primorskem 5, najvišje dnevne od 4 do 10 stopinj C.

Napoved vremena za Slovenijo
09. 01. 1998 17.44
Danes in jutri bo pretežno jasno, v vzhodni Sloveniji danes sprva zmerno oblačno. Zjutraj bo ponekod po nižinah megla. Na Primorskem se bo megla zadrževala ves dan. Najnižje jutranje temperature bodo okoli 0, na Gorenjskem do minus 5, na Primorskem 6, najvišje dnevne pa od 6 do 12 stopinj C.

Napoved vremena za Slovenijo
08. 01. 1998 17.33
Danes in jutri bo precej jasno, zjutraj in dopoldne bo ponekod po nižinah megla. Na Primorskem pa se bo megla ali nizka oblačnost zadrževala ves dan.

Prvi poskus sprave med Socksom in Buddyjem neuspešen
08. 01. 1998 14.33
Ameriški predsednik Bill Clinton je izpolnil napoved, da bo njegov prvi projekt v novem letu poskus sprave med hišnima ljubljenčkoma - mucom Socksom in mladim labradorcem Buddyem. Do poskusa je prišlo na južnem travniku Bele hiše. Socks je že čakal na vrtu, ko je Clinton tja pripeljal Buddyja - na vrvici. Pes je začel besno lajati, maček pa se je ves nasršil, vendar se ni umaknil niti za ped. Prvi je popustil - Clinton, in psa odvlekel v Ovalno pisarno Bele hiše. Na novinarsko vprašanje, kako je zadovoljen s prvim poskusom sprave, je Clinton odvrnil: "Dosegli smo napredek."

Vremenska napoved za Slovenijo
07. 01. 1998 18.03
Danes bo delno jasno z zmerno oblačnostjo, občasno bo ponekod pretežno oblačno. Jutri bo pretežno jasno. Zjutraj in dopoldne bo ponekod po nižinah megla. Na Primorskem se bo zadrževala megla ali nizka oblačnost ponekod tudi ves dan.