vesoljski sprehod

Hubble ima novo "srce"

06. 03. 2002 00.00

Ameriška astronavta, ki sta iz vesoljskega raketoplana Columbia zaradi težave z odtekanjem vode iz skafandra, tretjega od petih vesoljskih sprehodov iz ameriškega vesoljskega raketoplana Columbia danes začela z dvorno zamudo sta, kot kaže, uspešno zamenjala električno "srce" vesoljskega teleskopa Hubble.

Hubblu zamenjali krilo sončnih celic

04. 03. 2002 00.00

Ameriška astronavta John Grunsfeld in Rick Linnehan sta danes izvedla prvega od petih vesoljskih sprehodov med katerimi posodabljajo skoraj 12 let star vesoljski teleskop Hubble.

Pred 35 leti zgoreli astronavti Apolla 1

26. 01. 2002 00.00

Med vajo v kabini ameriške vesoljske ladje Apollo 1 na vrhu nosilne rakete saturn 1B so pred 35 leti zgoreli trije ameriški astronavti; poveljnik posadke Virgil I. (Ivan) Grissom, Edward H. White II in Roger B. Chaffee.

Rusko-ameriški sprehod po vesolju

15. 01. 2002 00.00

V Mednarodno vesoljsko postajo sta se ob 6.02 po moskovskem času s vesoljskega sprehoda vrnila ruski kozmonavt Jurij Onufrijenko in ameriški astronavt Carl Walz.

MVP zvišali tir

10. 01. 2002 00.00

Iz Centra za nadzor vesoljskih poletov (CUP) v Koroljovu pri Moskvi so sporočili, da so višino poleta Mednarodne vesoljske postaje (MVP) v četrtek (danes) zvišali za 17 kilometrov.

Zadnji vesoljski sprehod na MVP letos

11. 12. 2001 00.00

Ameriška astronavta Linda Godwin in Daniel Tani, člana posadke ameriškega vesoljskega raketoplana Endeavour, ki se je v petek združil z Mednarodno vesoljsko postajo, sta v ponedeljek ob 23.04 po srednjeevropsekm času zaključila štiri ure in 12 minut dolg vesoljski sprehod.

Težave na Mednarodni vesoljski postaji

29. 11. 2001 00.00

Iz nadzornega vesoljskega centra v Houstonu, v ameriški zvezni državi Teksas, so sporočili, da so izstrelitev ameriškega vesoljskega raketoplana Endeavour proti Mednarodni vesoljski postaji (MVP), ki so jo nameravali izvesti v petek zgodaj zjutraj po srednjeevropskem času, preložili za 24 ur.

Rusko-ameriški vesoljski sprehod

13. 11. 2001 00.00

Ruski kozmonavt Vladimir Dežurov in ameriški astronavt Frank Culbertson sta sinoči ob 22.41 po srednjeevropskem času izstopila iz Mednarodne vesoljske postaje in izvajata tretji vesoljski sprehod v času poleta tretje stalne posadke MVP.

Težave pri vrnitvi v vesoljsko postajo

16. 10. 2001 00.00

Ponedeljkov vesoljski sprehod na Mednarodni vesoljski postaji je bil drugi samostojni zunanji vesoljski sprehod v zadnjih osmih dneh, zaradi težav pri zapiranju lopute pa sta se kozmonavta zunaj zadržala dlje, kot je bilo načrtovano.

Atlantis se je združil z MVP

14. 07. 2001 00.00

Ameriški vesoljski raketoplan Atlantis, ki so ga izstrelili v četrtek, se je davi ob 5.08 po srednjeevropskem času, 368 kilometrov nad severovzhodno obalo Južne Amerike združil z Mednarodno vesoljsko postajo (MVP). Lopute med vesoljskima ploviloma so odprli ob sedmi uri po srednjeevropskem času. Petčlanska posadka Atlantisa in tričlanska posadka MVP sta se srečali v ameriškem znanstvenem modulu Destiny. Raketoplan ima v tovornem odseku 164 milijonov dolarjev vreden modul za izstope v vesolje Quest (Iskanje), imenovan tudi Joint Airlock (skupna zračna zapora), ki ga bodo v nedeljo združili s postajo.

Teden vesoljskih obletnic

30. 05. 2001 00.00

Ta teden se bo zvrstilo pet vesoljskih obletnic. Gre za dogodke, ki so jih pred 30 in 35 leti zabeležila sovjetska in ameriška vesoljska plovila in dva ameriška astronavta. Tako je v ponedeljek minilo 30 let od izstrelitve sovjetske sonde Mars 3, ki je leta 1971 prva mehko pristala na Marsu. Enako sondo, Mars 2, so izstrelili devet dni prej, a ji je mehek pristanek spodletel. Na Mars je dostavila le grb in zastavo SZ. Mars 2 je postal umetni satelit rdečega planeta 27. novembra 1971, Mars 3 pa nekaj kasneje. Obe sondi je prehitela ameriška samodejna sonda Mariner 9, ki se je v orbito okoli Marsa utirila 13 dni pred Marsom 2, čeprav šele danes mineva 30 let od njene izstrelitve na Cape Canaveralu, ki se je takrat imenoval Cape Kennedy.

Drugi vesoljski sprehod

24. 04. 2001 00.00

Na Mednarodni vesoljski postaji poteka drugi vesoljski sprehodov v času sedanjega obiska ameriškega vesoljskega raketoplana Endeavour. Sprehod izvajata kanadski astronavt Chris Hadfield in ameriški vesoljec Scott Parazynski. Vodja sprehoda je Kanadčan.

Uspešen drugi vesoljski sprehod na MVP

14. 03. 2001 00.00

Na Mednarodni vesoljski postaji (MVP) so danes uspešno izvedli drugega od dveh vesoljskih sprehodov načrtovanih v času enotedenskega obiska ameriškega vesoljskega raketoplana Discovery. Ameriška astronavta Andrew Thomas in Paul Richards sta med šest ur in 21 minut dolgim sprehodom namestila ploščad za nadomestne dele postaje, pritrdila nanjo nadomestno črpalko za amoniak, ki bo pripravljena za primer, da bi jo potrebovale prihodnje posadke in povezala več kablov za upravljanje kanadske mehanične roke, ki jo bodo dostavili prihodnji mesec. Tako sta dokončala delo, ki ga med ponedeljkovim rekordno dolgim sprehodom, trajal je osem ur in 56 minut, nista upela opraviti vesoljska "sprehajalca" James Voss in Suzan Helms.

Vesoljski sprehod na MVP

11. 03. 2001 00.00

Na Mednarodni vesoljski postaji (MVP), se je davi ob 6.12 po srednjeevropskem času iz ameriškega vesoljskega raketoplana Discovery začel prvi od dveh vesoljskih sprehodov v času enotedenskega obiska raketoplana. Vesoljec James Voss in vesoljka Susan Helms bosta pomagala premestiti povezovalni tunel PMA-3 (Pressurized Mating Adapter) in namestila opremo za kanadsko mehanično roko. Tunel bodo s pomočjo mehanične roke raketoplana premestili s spodnjega na levo združevalno mesto modula Unity. Sprehod bo trajal predvidoma dobrih sedem ur.

Stoti ameriški vesoljski sprehod

15. 02. 2001 00.00

Na Mednarodni vesoljski postaji (MVP) poteka zadnji od treh vesoljskih sprehodov med enotedenskim obiskom ameriškega vesoljskega raketoplana Atlantis, ki je postaji dostavil ameriški znanstveni modul Destiny. Ameriška vesoljska agencija NASA je sporočila, da gre za 100. ameriški vesoljski sprehod doslej.

Tanner in Noriega končala sprehod

06. 12. 2000 00.00

Ameriška astronavta Joe Tanner in Carlos Noriega sta davi 58 minut po polnoči zaključila drugega od predvidoma treh vesoljskih sprehodov na Mednarodni vesoljski postaji (MVP) in se vrnila v ameriški vesoljski raketoplan Endeavour. Med sprehodom, ki je trajal šest ur in 37 minut, sta napeljala več podatkovnih in električnih kablov, ki bodo na ameriški del Mednarodne vesoljske postaje prenašali električno energijo dveh novih kril sončnih celic, premestila S-band anteno in opravila več drugih nalog.

Sprehod le z delnim uspehom

04. 12. 2000 00.00

V orbiti okoli Zemlje se je davi ob 3.08 po srednjeevropskem času z delnim uspehom končal sedem ur in 33 minut dolg vesoljski sprehod ameriških astronavtov Joea Tannerja in Carlosa Noriege. To je bil prvi od skupno treh sprehodov, kolikor jih iz ameriškega vesoljskega raketoplana Endeavour med enotedenskim obiskom Mednarodne vesoljske postaje (MVP) načrtujejo do četrtka. Med sprehodom sta vesoljca na MVP, točneje na ogrodje Z1 na modulu Unity, pritrdila 14,7 metra dolg svetlobno-napetostni pogonski modul P6 z maso približno 15,8 tone, toda pri odpiranju kot harmonika zloženih velikih kril s ploščami sončnih celic se je zataknilo in namesto dveh so danes razprostrli le eno krilo.

Tanner in Noriega na vesoljskem sprehodu

04. 12. 2000 00.00

V orbiti okoli Zemlje poteka prvi od skupno treh vesoljskih sprehodov kolikor jih načrtujejo do vključno četrtka oziroma v času sedmih dni, kolikor bo predvidoma ameriški vesoljski raketoplan Endeavour združen z Mednarodno vesoljsko postajo (MVP). Raketoplan se je s postajo združil v soboto. Sprehod se je začel sinoči ob 19.35 po srednjeevropskem času, ko sta Endeavour in MVP letela kakih 376 kilometrov nad Severno Afriko in naj bi trajal predvidoma šest ur in 45 minut.

Lu in Malenčenko izstopila iz Atlantisa

11. 09. 2000 00.00

Ameriški astronavt Ed Lu in ruski kozmonavt Jurij Malenčenko sta zaključila šest ur in štirinajst minut dolg vesoljski sprehod.

Atlantis združen s postajo

08. 09. 2000 00.00

Ameriški vesoljski raketoplan Atlantis , ki so ga izstrelili v petek popoldne in v katerem je pet ameriških astronavtov in dva ruska kozmonavta, se je kljub okvari enega od dveh senzorjev za usmerjanje po zvezdah - okvaro so zaznali kmalu po izstrelitvi - davi ob 7.51 in 37 sekund po srednjeevropskem času približno 352 kilometrov nad zahodnim Kazahstanom uspešno združil z Mednarodno vesoljsko postajo (MVP). Posadka - astronavti Wilcutt, Altman, Lu, Mastracchio, Burbank in kozmonavta Malenčenko in Morukov - za zdaj ne bo vstopila v postajo, ker za jutri zjutraj, dobrih 23 ur po združitvi, načrtujejo ameriško-ruski vesoljski sprehod. Loputo MVP bodo odprli le za kratek čas in le toliko, da bodo iz prehodnega tunela do modula Unity, ki je del MVP, vzeli vzorec zraka. Vzorec bodo na Zemlji analizirali. Sprehod ameriškega astronavta in ruskega kozmonavta bo trajal predvidoma šest ur in pol. Vesoljca bosta med Zarjo in Zvezdo napeljala električne in podatkovne kable in na Zvezdi montirala ruski magnetometer. Medtem bodo notranjost ameriškega in notranjost precej večjega ruskega dela postaje ogrevali. Vesoljci sedaj pripravljajo različno orodje in opremo, ki ju bosta uporabljala ameriški astronavt Ed Lu in ruski kozmonavt Jurij Malenčenko med ponedeljkovim šest ur in pol dolgim vesoljskim sprehodom. Dve milijardi dolarjev vreden ameriški vesoljski raketoplan Atlantis so iz vesoljskega centra Kennedy na Floridi izstrelili v petek v prvem poskusu in točno po planu ob 14.45 in 47 sekund po srednjeevropskem času. Dobri dve minuti po izstrelitvi sta se od zunanjega rezervoarja za tekoče gorivo ločili štartni raketi na trdno gorivo, nato so po približno šestih minutah prenehali delovati trije glavni motorji na tekoče gorivo in rezervoar je odpadel. Atlantis se je uspešno utiril v nizko orbito okoli Zemlje. Ameriški in ruski vesoljci bodo pretovorili okoli tono in pol tovora iz Atlantisa in iz ruske samodejne tovorne ladje Progress v MVP in priprava postaje na novembrski prihod prve dolgotrajne posadke. Atlantis se bo vrnil na Zemljo predvidoma 19. septembra, po desetih dnevih.

Williams in Voss sestavila ruski vesoljski žerjav

22. 05. 2000 19.20

Ameriška astronavta Jeffrey Williams in James Voss sta danes na Mednarodni vesoljski postaji (MVP) uspešno zaključila skoraj sedemurni vesoljski sprehod, med katerim sta sestavila ruski teleskopski tovorni žerjav Strela (Puščica) in uresničila še več drugih nalog.

Konec vesoljskega sprehoda na Miru

13. 05. 2000 09.13

Kozmonavta Sergej Zaljotin in Aleksander Kaleri, ki sta izstopila iz ruske orbitalne znanstvene postaje Mir sta zaključila približno peturni vesoljski sprehod in se vrnila v postajo.

Na Endeavourju uspešno zložili stolp

22. 02. 2000 07.37

Na ameriškem vesoljskem raketoplanu Endeavour, ki bo v torek zvečer zaključil 11-dnevni polet, so z nekaj težavami včeraj popoldne uspešno zložili 60 metrov dolg stolp, na koncu katerega je bil pritrjen eden od dveh radarjev, s pomočjo katerih so vse do danes iz vesolja 222 ur in 23 minut kartografirali Zemljo.

Zaključen božični vesoljski sprehod

25. 12. 1999 12.33

Ameriška vesoljca Steve Smith in John Grunsfeld, ki sta sinoči ob 20.17 po srednjeevropskem času izstopila iz ameriškega vesoljskega raketoplana Discovery, sta davi zaključila zadnjega od treh vesoljskih sprehodov, med katerimi so potekala popravila vesoljskega teleskopa Hubble (HST).

Zadnji vesoljski sprehod na Miru

28. 07. 1999 17.07

Poveljnik posadke ruske orbitalne znanstvene postaje Mir Viktor Afanasjev in ladijski inženir Sergej Avdejev sta ob 11.37 po srednjeevropskem času odprla izstopno loputo orbitalne znanstvene postaje Mir in odšla na zadnji vesoljski sprehod.

Vesoljski sprehod na MVP

30. 05. 1999 13.06

Iz ameriškega vesoljskega raketoplana Discovery sta se zjutraj po srednjeevropskem času odpravila na vesoljski sprehod astronavtka Tamara Jernigan in astronavt Daniel Barry. Med predvidoma šest ur dolgim sprehodom, ki še poteka, sta na Mednarodni vesoljski postaji (MVP) montirala ameriški in ruski žerjav za prenos tovora in uresničila še druge naloge.

Ross in Newman zaključila tretji vesoljski sprehod

13. 12. 1998 10.15

Ameriška astronavta Jerry Ross in Jim Newman sta davi ob 3.32 po srednjeevropskem času zaključila tretji in hkrati zadnji vesoljski sprehod, ki sta ga uresničila v samo petih dneh na Mednarodni vesoljski postaji (MVP).

Ameriško-ruska vesoljska posadka zopet v Endeavourju

12. 12. 1998 11.18

Šestčlanska ameriško-ruska vesoljska posadka je davi ob 1.26 po srednjeevropskem času zaprla vrata modula Unity in se preselila v ameriški vesoljski raketoplan Endeavour. Tako se je končal obisk prvih dveh modulov Mednarodne vesoljske postaje (MVP), ki je trajal 28 ur in 32 minut. Drevi bo še zadnji vesoljski sprehod.

Uspešen vesoljski sprehod Rossa in Newmana

10. 12. 1998 09.07

Ameriška vesoljca Jerry Ross in Jim Newman sta davi zaključila drugi vesoljski sprehod iz vesoljskega raketoplana Endeavour ta teden. Sprehod se je začel sinoči približno ob 21.33 po srednjeevropskem času in končal davi ob 4.35 po srednjeevropskem času.

Kozmonavta sta med sprehodom utirila maketo Sputnika 1

11. 11. 1998 08.27

Kozmonavta 26. glavne odprave na ruski orbitalni znanstveni postaji Mir Genadij Padalka in Sergej Avdejev sta davi ob 2.18 po srednjeevropskem času, ko se je zaprla izstopna loputa, uspešno zaključila vesoljski sprehod, na katerega sta odšla sinoči po odprtju lopute ob 20.24 po srednjeevropskem času.