virus

Za izbruh norovirusa v Ilirski Bistrici najverjetneje kriva embalaža
13. 01. 2022 08.34
Po izbruhu okužbe z norovirusom v Ilirski Bistrici konec preteklega leta so pristojne zdravstvene inštitucije zdaj izdale poročilo preiskave. Ta je pokazala, da vir okužb niso bila živila, temveč da gre najverjetneje za kontaktni prenos prek embalaže. Okužbi je bilo izpostavljeno 139 oseb. "Virus je verjetno v objekt prinesla ena od okuženih strank, ta pa se je preko kontaktov na površinah, ki se jih dotikajo stranke, razširil tudi na embalažo, v kateri je bilo shranjeno živilo," so povedali na NIJZ. Pristojni so zato predlagali poostren higienski režim v dotični mesnici, nove okužbe pa kasneje niso bile prijavljene.

Logarjeva: Pogoj PC trenutno ni najboljša izbira
12. 01. 2022 22.00
V sredo smo zabeležili rekordno število okuženih, v karanteni je več kot 35.000 učencev, v srednjih šolah 13.000 dijakov. Svetovalna skupina za cepljenje zato predlaga, da se takoj uvede pogoj PC - prebolevnik, cepljen, obvezno cepljenje pa po njihovem mnenju trenutno ni primerno. Vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar pa pravi, da tudi pogoj PC trenutno ni najboljša izbira. Ker tudi preboleli in cepljeni lahko prenašajo virus, bi se morali potemtakem za uporabo storitev tudi testirati.

WHO: Različica omikron ostaja nevarna, zlasti za necepljene
12. 01. 2022 19.09
V WHO opozarjajo, da različica omikron, ne glede na njen lažji potek, ostaja nevarna, zlasti za tiste, ki niso bili cepljeni proti covidu-19. S širjenjem omikrona naj bi se covid-19 spreminjal v endemično bolezen, a kot opozarjajo na NIJZ, to ne pomeni, da je breme ali nevarnost virusa zmanjšana. Pravo vprašanje je po njihovem, ali imunost prebivalstva dosega raven, da zdravstveni sistema obvlada covid-19.

'Moje ime je Kovid in nisem virus'
12. 01. 2022 18.00
31-letni Indijec si nikoli ni mislil, da mu bo njegovo ime povzročalo toliko preglavic ... Dokler se ni zgodila pandemija in so novo bolezen poimenovali covid-19. Sam namreč že od rojstva živi s "kovidom", saj je to njegovo ime.

Bi se v Planico marca končno lahko vrnili navijači?
12. 01. 2022 07.33
Marsikaterega slovenskega ljubitelja zimskih športov je konec tedna vznejevoljil pogled na prazen ciljni iztek na kranjskogorski Zlati lisici, medtem ko je v Adelbodnu v Švici za moške tekmovalce na tribunah navijalo 13.000 gledalcev. Še slabše volje so postali dan pozneje, ko so iz Planice sporočili, da odpovedujejo izvedbo nordijskega vikenda, ko bi se tja zgrnili športniki z vsega sveta. Zakaj lahko v osrčju Evrope organizirajo dogodek celo z gledalci, pri nas pa ne morejo izpeljati niti samega tekmovanja, so se spraševali. Poklicali smo organizatorje in epidemiologinjo ter dobili odgovore, zraven pa še žarek upanja. Bi se lahko marca v Planico vrnil tudi zvok ragelj in gasilskih siren?

Priprave na dneve cepljenja: 'Vsak odmerek je pomemben'
11. 01. 2022 16.34
V cepilnih centrih po državi se pripravljajo na novo cepilno akcijo oziroma dneve cepljenja. Vodstva zdravstvenih zavodov zaradi hitrega širjenja nove različice virusa omikrona k cepljenju pozivajo tako vse še necepljene prebivalce kot tudi tiste, ki potrebujejo poživitveni odmerek.

Med največjimi globalnimi grožnjami tudi odkrivanje vesolja
11. 01. 2022 13.08
Svetovni gospodarski forum je objavil poročilo o tveganjih za leto 2022, ki med drugim prinaša analizo in napovedi tveganj, s katerimi se bo moralo soočiti človeštvo. Kot opozarjajo, so stroški neukrepanja veliko višji od stroškov ukrepanja in dodajajo, da ne napredujemo dovolj hitro, a upajo, da se vsaj premikamo v pravo smer. Izpostavljajo vpliv pandemije in posledice različnega okrevanja, ki s seboj prinašajo družbene napetosti in globalne delitve, namesto da bi čim bolj sodelovali pri celjenju brazgotin, ki jih je svetu zadal covid-19.

Deltakron je verjetno posledica napake v laboratoriju
11. 01. 2022 12.49
Strokovnjaki so v ponedeljek izjavili, da je domnevna hibridna mutacija koronavirusa, imenovana deltakron, najverjetneje posledica napake v laboratoriju in ne gre za novonastalo različico. Ciprski mediji so o odkritju mutacije poročali v soboto in jo opisali kot genetsko ozadje različice delta skupaj z nekaterimi mutacijami različice omikron.

Italijani k pogoju PC, Grki v restavracije le trikrat cepljeni
10. 01. 2022 13.01
V Avstriji in na Slovaškem morajo otroci po novem tudi med poukom obvezno nositi maske. Tudi v Italiji zaostrujejo ukrepe: za obisk hotelov, kongresnih centrov in restavracij ter uporabo smučarskih žičnic in lokalnega in medkrajevnega prevoza morajo stranke dokazati, da so bile cepljene ali da so prebolele covid-19. V Grčiji pa kmalu vsi tisti, ki ne bodo cepili tudi s poživitvenim odmerkom cepiva, ne bodo več smeli v zaprte prostore, ki so rezervirani za cepljene.

V petek 4469 novih okužb, v SB Jesenice virus vdrl na necovidni oddelek
08. 01. 2022 09.40
Pristojni so v petek ob 11.223 opravljenih testih PCR potrdili 4469 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih je bil tako 39,8-odstoten. Po ocenah Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v državi 32.026 aktivno okuženih. V bolnišnicah zdravijo 538 bolnikov, od tega 156 na intenzivni terapiji. Umrlo je šest covidnih bolnikov. V Splošni bolnišnici Jesenice je medtem prišlo do vdora virusa na necovidni oddelek.

V četrtek 4069 okužb, od ponedeljka karantene sedemdnevne
07. 01. 2022 09.42
Od ponedeljka bodo karantene trajale le še sedem in ne več deset dni, prav tako so med izjemami polno cepljeni in preboleli. Pristojni so sicer ob 11.016 opravljenih testih PCR v četrtek potrdili 4069 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Vladni podatki razkrivajo, da se zaradi okužbe z novim koronavirusom v bolnišnicah zdravi 547 oseb, tri manj kot dan prej. Prav tako je nižje število bolnikov na intenzivni negi.

Med vsemi pozitivnimi testi je že 82 odstotkov različice omikron
07. 01. 2022 06.01
Kako zelo je pri nas že prisotna različica omikron, kako zanesljivi so hitri testi? O tem je za oddajo 24UR ZVEČER spregovoril predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo dr. Miroslav Petrovec.

Pri divjih pticah ptičja gripa v zimskih mesecih ni nič neobičajnega
06. 01. 2022 19.29
Konec decembra smo v Sloveniji imeli prvi primer ptičje gripe pri domači perutnini. Bilo je na manjši kmetiji na območju Slovenske Bistrice, kjer so hitro ukrepali in preprečili širitev okužbe na druge kmetije. Pri prostoživečih pticah pa so doslej zabeležili 11 primerov ptičje gripe, predvsem pri labodih, kar je sicer običajno za zimske mesece.

Ob tveganem stiku karantena za zdravstvene delavce s simptomi
06. 01. 2022 14.48
Ob zmanjšanem številu razpoložljivih zdravstvenih delavcev posameznemu zaposlenemu, ki je imel tvegan stik, a ne kaže znakov bolezni, ni treba v karanteno, je v svojih priporočilih navedel NIJZ. Tretjo fazo organizacije dela so v sredo razglasili v ptujski bolnišnici, danes jo bodo v celjski, v kratkem pa predvidoma tudi v šempetrski.

Izbruh okužb med turističnimi delavci in učitelji smučanja
05. 01. 2022 15.54
V avstrijskem Salzburgu se je znova močno povečalo število novih okužb z novim koronavirusom. Tako kot spomladi 2020 se virus trenutno izjemno hitro širi zlasti na smučiščih. V Flachauu, kjer bo 11. januarja potekal nočni slalom svetovnega pokala za ženske, je bila sedemdnevna incidenca zjutraj 7.627. Gre za številko, ob kateri so v preteklosti uvajali omejitve gibanja.

Poklukar obsodil verbalno in fizično nasilje nad zdravstvenimi delavci
05. 01. 2022 15.17
Minister za zdravje Janez Poklukar je obsodil verbalno in fizično nasilje nad zdravstvenimi delavci in strokovnjaki, ki se v izjavah javno izpostavljajo glede varnosti cepljenja proti covidu-19. Vsem žrtvam nasilja je izrazil podporo. "V imenu zdravstva sporočam, da nasilja ne bomo tolerirali," je poudaril minister. Sam verjame, da smo kot družba glede tega enotni in da se enotno ograjujemo od takšnih dejanj.

Katera je najvarnejša letalska družba na svetu?
05. 01. 2022 12.23
Za letalskimi ponudniki je še eno težko leto, ki ga je zaznamoval novi koronavirus. Po dveh letih svetovne pandemije so tako letalski poleti okrnjeni, med državami pa potuje veliko manj ljudi. Virus je medtem prevladoval tudi v pogovorih o varnosti v letalskem prometu, kar je privedlo do nekaterih pomembnih sprememb na letnem seznamu najvarnejših letalskih družb na svetu. Na prvo mesto letošnje lestvice varnosti se je tako zavihtela letalska družba Air New Zealand.

Na Hrvaškem in v BiH odkrili prvi primer 'flurone'
04. 01. 2022 09.25
V hrvaški prestolnici so v ponedeljek odkrili prvi primer "flurone", hkratne okužbe z novim koronavirusom in virusom gripe. Dvojno okužbo so potrdili tudi v BiH, in sicer v Banjaluki. O omenjeni dvojni okužbi so pred kratkim poročali tudi iz Izraela. Na Hrvaškem se sicer soočajo z velikim porastom okužb z novim koronavirusom.V zadnjih 24 urah so potrdili 5845 novih okužb, kar je dvakrat več kot pred 14 dnevi. Iz Splita poročajo o 55-odstotnem deležu pozitivnih testov, medtem ko je bil v Zagrebu včeraj na testiranju pozitiven vsak drugi.

Nov poraz Uniteda, tokrat proti prepričljivemu Wolverhamptonu
03. 01. 2022 20.12
Manchester United je v zaostali tekmi angleške Premier lige na domačem stadionu klonil (0:1) proti prepričljivemu Wolverhamptonu. Rdeči vragi po šestem porazu v letošnjem prvenstvu ostajajo na skromnem sedmem mestu.

Nove študije krepijo prepričanje, da omikron manj prizadene pljuča
03. 01. 2022 11.43
Več nedavnih znanstvenih študij je pokazalo, da se nova različica koronavirusa omikron bolj širi v grlu kot v pljučih. To bi lahko pojasnilo hitro širjenje omikrona, hkrati pa je novi sev manj smrtonosen od ostalih različic, so prepričani znanstveniki.

Direktor WHO optimističen, da bo svet leta 2022 premagal pandemijo covida-19
31. 12. 2021 18.18
Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, je v novoletni poslanici dejal, da bo pandemija covida-19 premagana leta 2022, če bodo države sodelovale pri zajezitvi širjenja novega koronavirusa. Posvaril je pred nacionalizmom in kopičenjem cepiv proti covidu-19.

Dve leti covida-19: od prvih opozoril o nenavadni pljučnici do pandemije
31. 12. 2021 12.11
Pred dvema letoma so v javnost prišla prva poročila o pojavu nepojasnjene pljučnice, ki je izbruhnila v mestu Vuhan na Kitajskem. Bolezen so v mesecih po tem poimenovali covid-19, povzroča pa jo novi koronavirus. Ta se je hitro razširil po vsem svetu in naša življenja kroji že dve leti. Bolezen je doslej terjala 5,4 milijona smrti po svetu, v Sloveniji več kot 6000.

Omikron v Franciji že prevladujoča različica, porast okužb v ZDA
31. 12. 2021 09.27
Različica omikron že prevladuje med okužbami z novim koronavirusom tudi v Franciji, kjer se je širjenje virusa v zadnjih dneh močno okrepilo, so sporočile zdravstvene oblasti v državi. V ZDA pa se je znova povišalo sedemdnevno povprečje dnevno potrjenih okužb z novim koronavirusom in trenutno znaša nekaj več kot 316.000, največ doslej. Tudi v Italiji so v zadnjem dnevu ponovno potrdili največ dnevnih okužb doslej.

Ptičjo gripo potrdili še pri divjih pticah
30. 12. 2021 14.39
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je poleg primera pri domači perutnini, v zadnjih dneh potrdila tudi dva primera okužbe z aviarno influenco (H5N1) pri divjih pticah. Nekateri omejitveni ukrepi so se razširili na celotno državo, so sporočili z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Se bomo lahko spomladi cepili že s četrtim odmerkom?
29. 12. 2021 19.55
Medtem ko se skoraj milijon Slovenk in Slovencev ni cepilo še niti enkrat, se bodo nekateri starejši in najranljivejši predvidoma spomladi lahko cepili že četrtič, napoveduje vodja cepilne strategije pri nas, Bojana Beović. Da se bomo res cepili tudi četrtič, kar že počnejo denimo v Izraelu, sicer še ni odločeno. Kot pravi Beovićeva, je to odvisno predvsem od krivulje, ki jo bo zarisal omikron. Dejstvo pa je, pravi: "Če bi že danes imeli več cepljenih, se o četrtem odmerku verjetno sploh ne bi pogovarjali."

Za okužbo z omikronom dovolj že bežen stik brez maske
27. 12. 2021 19.29
Z različico omikron je potrjeno okuženih že skoraj 300 prebivalcev Slovenije. Zelo verjetno je okuženih še precej več ljudi, saj okužbo z omikronom vsak dan preverijo le na desetini vseh pozitivnih testov PCR. Omikron pa se širi zelo hitro, dovolj je že samo bežen stik brez maske, kažejo prve znanstvene ugotovitve. Roman Jerala s Kemijskega inštituta zato svari: "Čeprav se boste testirali s hitrim testom in odšli silvestrovat med množico, to še nikakor ne pomeni, da se ne boste okužili."

Po točno enem letu je proti covidu-19 polno cepljenih 56 odstotkov Slovencev
27. 12. 2021 06.39
Pred točno enim letom se je v Sloveniji začelo prostovoljno cepljenje proti covidu-19. Cepiva, ki so bila sprva namenjena najbolj ogroženim skupinam, so danes dostopna vsakomur, za prvi odmerek pa se je doslej odločilo 59 odstotkov prebivalcev. Polno cepljenih je 56 odstotkov prebivalcev Slovenije, kažejo podatki NIJZ.

V Sloveniji potrdili primer ptičje gripe
27. 12. 2021 13.31
Uprava za varno hrano je sporočila, da so prvi primer aviarne influence (H5N1) potrdili pri domači perutnini na manjšem gospodarstvu na območju občine Slovenska Bistrica. Da gre lahko za omenjeni virus, je posumil veterinar praktik na podlagi prijave o povečanem poginu perutnine.

'Nikoli nismo pričakovali, da bodo cepiva proti novemu koronavirusu tako učinkovita'
25. 12. 2021 11.39
Kakšna je prihodnost cepiv proti covidu-19 dobro leto po njihovem prihodu na svetovni trg? Kljub pojavu študij, ki kažejo na to, da zaščita po prejetju poživitvenega odmerka predvsem ob širjenju nove različice omikron hitro upada, vodja svetovalne skupine ameriške agencije za hrano in zdravila izpostavlja prav visoko učinkovitost cepiv. "Nikoli nismo pričakovali, da bodo cepiva tako dobra, tako učinkovita," pravi Arnold Monto.

Trenutne razmere ne kvarijo prazničnega vzdušja pri družini Zajec
24. 12. 2021 20.12
V ožjem družinskem krogu že drugo leto zapored praznujemo tudi zaradi razmer, ki jih narekuje virus. A to ne kvari prazničnega vzdušja. Tudi pri družini Zajec s Črnega Vrha nad Idrijo je božično drevesce že okrašeno, jaslice postavljene, na mizi pa praznične dobrote.