virusna

Prvi izbruh ebole v Gvineji po letu 2016 terjal štiri življenja
14. 02. 2021 13.21
V Gvineji na zahodu Afrike so zabeležili prvi izbruh ebole po letu 2016. Ta nalezljiva hemoragična virusna bolezen je zahtevala štiri smrtne žrtve, je danes sporočilo tamkajšnje zdravstveno ministrstvo. Epidemija ebole v letih od 2013 do 2016 je v regiji zahtevala 11.300 mrtvih.

Vinarji in epidemija
06. 02. 2021 07.00
Kako je epidemija vplivala in vpliva na slovenske vinarje, kako in zakaj jih je prizadela, koga bolj in koga manj, kako so bili pripravljeni tisti, ki jih je prizadela manj, kako so se znašli nekateri, kaj bi morali izboljšati v bodoče? In kakšni so ukrepi, kakšne težave, kakšne dobre prakse in zgledi, rešitve glede vinarstva? Tudi o tem, kaj je s krizno destilacijo ...

Bodo cepiva ustavila nepredvidljive in bolj nalezljive seve?
05. 02. 2021 06.00
Od izbruha v kitajskem Vuhanu je novi koronavirus že večkrat spremenil svojo obliko. Čeprav so mutacije tovrstnih virusov običajne in pogoste, skrb vzbujajo angleški, južnoafriški in brazilski sev. Ti so po prvih ocenah znanstvenikov veliko bolj prenosljivi od izvirne različice, prvega pa smo potrdili tudi že v Sloveniji. Zato ostaja vprašanje, kakšen vpliv na potek pandemije bodo imeli v prihodnje in kar je najbolj pomembno, ali bodo proti njim učinkovita tudi cepiva?

'Če je cepivo Pfizerja in Moderne mercedes, je cepivo AstraZenece dober clio'
29. 01. 2021 06.00
Cepljenje proti covidu-19 se je v Sloveniji začelo 27. decembra 2020 in za maskami strokovnjakov, ki so na ta dan poročali o prvih cepljenih v DSO-jih, se je skrival nasmešek. Od takrat je minil že več kot en mesec in v tem času smo do 27. januarja cepili 51.653 ljudi, 13.319 z dvema odmerkoma. Ker pa smo še daleč od cilja, tudi zaradi nezaupanja v cepiva, moramo začeti pri osnovah: kako delujejo cepiva, kakšna so, kdo stoji za njihovim razvojem?

Kašelj, utrujenost in vneto grlo pri novem sevu pogostejši
28. 01. 2021 10.32
Rezultati raziskave, ki jo je opravil britanski statistični urad, kažejo, da so nekateri simptomi pri okužbi z angleškim sevom koronavirusa pogostejši oziroma izrazitejši kot pri 'stari' različici. Med temi so močan kašelj, utrujenost, bolečine v mišicah in sklepih, dihalna stiska in vnetje grla. Prav tako bi lahko okužba z mutiranim sevom 'pripomogla' k višji virusni obremenitvi v organizmu. Nov sev se hitreje širi, zaradi česar številne države sprejemajo dodatne previdnostne ukrepe.

Na Koseškem bajerju našli poginulega laboda: okolica začasno zaprta
12. 12. 2020 12.46
Na območju Koseškega bajerja so znova odkrili poginulega laboda. Policija je območje zaradi suma na ptičjo gripo zavarovala, okolica pa je začasno zaprta. Na kraju je bil tudi veterinar Nacionalnega veterinarskega inštituta.

Po potrditvi tretjega primera ptičje gripe ministrstvo z vnovičnim pozivom rejcem perutnine
07. 12. 2020 16.09
V Ljubljani so pri poginjenem labodu grbcu v petek potrdili tretji primer aviarne influence v Sloveniji. Na kmetijskem ministrstvu so zato danes vse rejce perutnine znova pozvali, naj dosledno upoštevajo začasne ukrepe zaradi ptičje gripe, ki jih je izdala Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

V Sloveniji odkrili pojav ptičje gripe pri labodu
24. 11. 2020 10.12
Nacionalni veterinarski inštitut je obvestil Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin o pozitivnem rezultatu preiskave na visoko patogeno aviarno influenco pri labodu. Poginjenega laboda so našli v občini Piran. Pri njem so potrdili podtip H5N8, ki ni nevaren za ljudi.

Kako naročiti pacienta na odvzem brisa, če nihče ne dvigne telefona?
10. 09. 2020 06.20
V zdravstvenih domovih opozarjajo, da je naval bolnikov, ki jih morajo pred pregledom poslati na testiranje za koronavirus, vse večji. Posledično so vstopne točke, kjer opravljajo testiranja (skupno jih imamo 16), vse bolj obremenjene. Zdravniki, ki želijo tja napotiti svojega pacienta, pa jih pogosto ne morejo niti priklicati, saj so telefonske linije ves čas zasedene. Pristojno ministrstvo smo vprašali, kako nameravajo razbremeniti sistem testiranja, a jasnega načrta, kot kaže, (še) ni.

Slovenci v borbi proti covidu: 'Zdi se, da je cela družba v puberteti'
05. 09. 2020 07.00
Povsod, sploh pa na družbenih omrežjih, se lahko naposlušamo o tem, kako zavajamo – od stroke do politike in medijev. Sicer vztrajna opozorila zdravnikov, ki so vse svoje poklicno življenje posvetili preučevanjem virusov, naletijo na vse več gluhih ušes. Kdo je kriv, da je tako? Zakaj imamo tak mačehovski odnos do znanosti in kam nas to lahko pripelje? V čem bi se morali zgledovati po Švedih? In zakaj je v zvezi z razvojem cepiva za covid-19 "skepsa absolutno potrebna"?

Ženska, ki razvija najbolj obetavno cepivo proti covid-19: Moji otroci so se testno cepili
16. 07. 2020 10.18
Čeprav se po svetu več kot 140 ekip trudi izdelati cepivo proti covid-19, je trenutno največ pozornosti namenjene ekipi skupnega projekta univerze Oxford in družbe AstraZeneca in ekipi, ki razvija cepivo za družbo Moderna. Na čelu prvega projekta, ki naj bi po hitrosti dela za več kot mesec dni prehiteval konkurenco, je Sarah Gilbert, ki računa, da bi lahko testiranja na ljudeh zaključili septembra, kar pomeni, da bi bilo cepivo jeseni že na voljo.

Italijanski zdravnik: Virus slabi, prebolijo ga pacienti, ki bi prej umrli v treh dneh
23. 06. 2020 13.32
Italijanski zdravnik je za britanske medije spregovoril o trenutnih razmerah v Italiji, ki je ena najhuje prizadetih evropskih držav zaradi koronavirusa. Po njegovem mnenju je virus v zadnjih mesecih oslabil, v bolnišnice pa prihajajo pacienti z lažjimi oblikami covida-19. Tudi starejši bolniki, ki bi v vrhuncu epidemije v Italiji verjetno umrli v dveh ali treh dneh, lažje prebolevajo bolezen, je še povedal zdravnik.

Okuženih približno tri odstotke ali 66.000 prebivalcev Slovenije
06. 05. 2020 06.20
Znane so prve analitične ocene nacionalne raziskave o razširjenosti covida-19. S koronavirusom naj bi se okužil vsak 30. prebivalec oziroma 66.000 ljudi, kar predstavlja 45-krat višjo številko od doslej potrjenih okužb. s 95-odstotno gotovostjo je prekuženega od dveh do štirih odstotkov prebivalstva.Vladni govorec Jelko Kacin je opozoril, da se moramo zato pripraviti na nov val okužb. Kot je dejal, skoraj nihče od pozitivnih v raziskavi ni imel znakov okužbe in ni pomislil, da je covid-19 morda že prebolel.

Kdo je Stalker?
02. 05. 2020 11.46
Uživaški dobropisi.

Previdno pri gibanju v naravi: klopi že aktivni
08. 04. 2020 14.26
V UKC Ljubljana so letos že obravnavali bolnike z okužbami, ki jih prenašajo klopi. Zato ljudi pozivajo, naj med gibanjem v naravi nosijo dolge rokave in dolge hlače, oblačila naj bodo svetle barve, da klopa hitreje opazijo, svetujejo tudi uporabo repelentov. Cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu je ta hip zaradi epidemije novega koronavirusa zamrznjeno.

Pulmolog: kako koronavirus prodre v dihala, kaj se dogaja s pljuči, zakaj se stanje hitro poslabša?
26. 03. 2020 09.36
Kaj covid-19 pomeni za pljuča? Kot pojasnjuje specialist pulmolog Matjaž Turel, pri večini okuženih virus "obstane" samo v sluznici zgornjih dihal, kjer ga telo samo pokonča. A v nekaterih primerih preide v spodnja dihala.

Priznana virologinja: Obstaja verjetnost, da bo koronavirus ostal med nami
22. 03. 2020 20.32
V rubriki Fokus so gostili priznano virologinjo dr. Tatjano Avšič-Županc, ki je s sodelavci kot prva na svetu uspela dokazati povezavo med virusom zika in mikrocefalijo. Te dni pod njenim vodstvom v laboratoriju analizirajo vzorce testiranj za novi koronavirus. Kot je povedala, se z pandemijo že dolgo nismo soočili, kakšna bo prihodnost virusa, pa še ni jasno.

Koronavirus: kaj morate vedeti in kako ravnati?
14. 03. 2020 08.28
Slovenija je razglasila epidemijo, javno življenje se je ustavilo za vsaj 14 dni, najverjetneje za dlje časa. Število obolelih za koronavirusom skokovito narašča, zato so ukrepi, kako zaščiti sebe, zlasti starejše in bolne, ključnega pomena. Začne se z osnovnimi higienskimi ukrepi – umivanje rok, razkuževanje, higiena kašlja, primerna razdalja, izogibanje nepotrebnim opravkom, druženju, zdržite in ostanite doma. Če zbolite za okužbo covid-19, najprej pokličite zdravnika in ostanite v samoizolaciji.

Mavericksi v trdi tekmi s Pacersi tesno izgubili
09. 03. 2020 00.10
Izjemno slab večer Kristapsa Porzingisa po tednih izvrstnih predstav je pripomogel, da je Dallas izgubil domačo tekmo z Indiano (112 : 109). Pomagalo ni niti 36 točk Luke Dončića, ki je bil znova blizu trojnemu dvojčku.

Že 362 smrtnih žrtev zaradi koronavirusa, kitajske borze v težavah
03. 02. 2020 08.41
Število žrtev zaradi 'vuhanskega' koronavirusa na Kitajskem je preseglo smrtno bilanco iz leta 2003, ko je kosil sindrom akutne respiratorne stiske oz. sars. Novi koronavirus je po zadnjih podatkih zahteval 362 smrtnih žrtev, kar je 57 smrtnih primerov več kot dan prej. Naraslo je tudi število okuženih, in sicer na 17.491. Ob tem je kitajsko gospodarstvo doživelo hud udarec. Gre za več milijard izgube.

Znanstvenikom prvič uspelo poustvariti koronavirus zunaj Kitajske
29. 01. 2020 08.24
Avstralskim znanstvenikom je uspel pomemben preboj. Prvič jim je namreč uspelo umetno ustvariti kopijo novega koronavirusa zunaj Kitajske. Odkritje bodo delili s Svetovno zdravstveno organizacijo - v upanju, da bo morda pripomoglo k razvoju ustreznega poskusnega cepiva oziroma zdravila.

Gripa na pohodu: v lekarnah pošle zaščitne maske, v šolah na pol prazni razredi
28. 01. 2020 15.55
Medtem ko koronavirus iz Kitajske povzroča resne skrbi v Evropi, so v Sloveniji izbruhnila virusna obolenja, naraslo je število zbolelih z gripo in tudi drugimi okužbami dihal. To se pozna predvsem v osnovnih šolah, kjer manjka okrog 40 odstotkov otrok. V nekaterih lekarnah je celo zmanjkalo zaščitnih mask, čeprav jih strokovnjaki ne priporočajo.

Izpoved mamice 3-letnika, ki je zbolel za ošpicami: 'Tega ne privoščim nikomur'
18. 12. 2019 10.42
V Sloveniji delež cepljenih proti ošpicam upada in je s 93 odstotki pod priporočljivo mejo 95 odstotkov. Kako težak je lahko potek bolezni, kaže osebna izpoved matere in žene, katere otrok in mož sta zbolela. 3-letniku se je poslabšala osnovna bolezen, ima visoko vročino, ne je in ne pije.

V novomeški bolnišnici omejili obiske, na Golniku za obiskovalce zaprli oddelek
13. 12. 2019 13.17
Zaradi povečanega števila virusnih okužb in prvih primerov obolelih za sezonsko gripo so obiske omejili tudi v Splošni bolnišnici Novo mesto. Tamkajšnje bolnike lahko naenkrat obišče le ena zdrava odrasla oseba. V Kliniki Golnik, kjer so obiski sicer omejeni, pa so oddelek za tuberkulozo zaprli za obiske do preklica.

Novost v prihodnjem letu: za dojenčke tudi zaščita proti hepatitisu B
27. 11. 2019 11.29
V naslednjem letu bodo v Sloveniji za dojenčke uvedli cepljenje s 6-valentnim cepivom in ne več 5-valentnim cepivom. To pomeni, da bo dodana komponenta cepiva proti hepatitisu B (HBV).

S hladnim vremenom prihaja več virusnih okužb dihal
18. 11. 2019 14.05
Prihajajoče hladnejše obdobje bo spremljalo povečanje virusnih okužb dihal, opozarjajo v sekciji za preventivno medicino pri Slovenskem zdravniškem društvu. Za splošno in načeloma zdravo populacijo respiratorni virusi ne predstavljajo večjih težav, ogroženim skupinam pa prinašajo večje tveganje za težji potek bolezni in nepredvidene zaplete.

Slovenija na drugem mestu v Evropi po zdravljenju hepatitisa C
26. 07. 2019 19.31
Hepatitis C je prva kronična virusna bolezen v zgodovini medicine, ki je ozdravljiva. Tudi v Sloveniji smo izjemno uspešni pri obvladovanju te bolezni. Med vsemi evropskimi državami smo na visokem drugem mestu. Bili pa smo celo prvi na svetu, ki smo izločili hepatitis C med hemofiliki. Še vedno pa je pred strokovnjaki veliko dela, saj je približno 1.000 bolnikov še neodkritih, ker se niso testirali.

V ZDA beležijo rekordno število okužb z virusom ošpic
25. 04. 2019 08.15
Ameriški center za nadzor nad nalezljivimi bolezni (CDC) je zabeležil rekordnih 695 primerov ošpic v 22 zveznih državah. To je največ po letu 2000, ko je bila bolezen v ZDA skoraj izkoreninjena. Najhuje je v New Yorku, kjer so oblasti določile denarne kazni za tiste, ki se ne bodo cepili.

V prvem četrtletju leta 300 odstotkov več primerov ošpic
16. 04. 2019 08.14
Število primerov ošpic se po svetu povečuje že tretje leto zapored. Od začetka leta je 170 držav Svetovni zdravstveni organizaciji prijavilo 112.163 primerov ošpic. V istem obdobju lanskega leta je 163 držav poročalo o 28.124 primerih. Precepljenost pa je še vedno premajhna.

Epidemija ošpic na Madagaskarju terjala že skoraj tisoč življenj
10. 03. 2019 17.32
Na Madagaskarju se spopadajo z obsežno epidemijo ošpic. Bolezen je v tej revni otoški državi v Indijskem oceanu v zadnjih šestih mesecih terjala skoraj tisoč življenj, zlasti med otroki. Splošno razširjena podhranjenost in nizka stopnja precepljenosti sta močno povečali nevarnost nalezljivega virusa, opozarjajo zdravstvene oblasti.