virusne okužbe

Zadnjo fazo kliničnih testiranj oxfordskega cepiva začasno prekinili
09. 09. 2020 06.45
Zadnjo fazo kliničnih testiranj cepiva proti covidu-19, ki ga razvija podjetje AstraZeneca z univerzo Oxford, so začasno zaustavili. Razlog za to je neželena reakcija pri enem izmed sodelujočih v testiranju. Šlo naj bi za nevrološko stanje tranzverzni mielitis. V podjetju AstraZeneca pravijo, da gre za rutinsko pavzo. Moskovske oblasti pa so medtem sporočile, da so začeli testirati rusko cepivo proti novemu koronavirusu na več deset tisoč prostovoljcih v ruski prestolnici.

Potrjenih 79 primerov, nove okužbe v domovih starostnikov
09. 09. 2020 09.43
V torek smo v Sloveniji opravili 2560 testov in potrdili 79 novih okužb. To je skoraj enkrat več okužb kot dan prej, ko smo opravili 1581 testov in potrdili 42 primerov. Razmerje med številom testov in številom okuženih je sicer podobno kot prejšnje dni. O primeru okužbe poročajo iz DSO Danice Vogrinec Maribor, tri primere so potrdili tudi v DSO Nine Pokorn na Grmovju pri Žalcu, šest pa v koroškem domu starostnikov Černeče - Dravograd. V OŠ Matije Čopa Kranj je večina šestošolcev v karanteni, število okuženih narašča tudi v OŠ Braslovče, Jelko Kacin pri tem poudarja, da šol ne bodo zapirali.

Izredna odobritev cepiva? Kakšne so razlike med 'kandidati'?
01. 09. 2020 13.30
Ameriška agencija za hrano in zdravila FDA bi lahko cepivo proti novemu koronavirusu odobrila še pred zaključkom tretje faze kliničnih testiranj na ljudeh. V tem primeru bi cepivo sprva odobrili le za določene skupine ljudi. Tekma za cepivo se medtem nadaljuje – eno najbolj obetavnih cepiv družbe AstraZeneca in Oxforda v ZDA vstopa v zadnjo fazo testiranj, Japonska pa je pri Moderni naročila okoli 40 milijonov odmerkov. Se pa cepiva med seboj razlikujejo. Kako?

Znanstveno dokazano: mačja družba pozitivno vpliva na zdravje ljudi
08. 08. 2020 09.10
Ste vedeli, da sobivanje z mačko zmanjšuje verjetnost bolezni srca in pojavnost alergij pri otrocih? Njihova družba pozitivno vpliva tudi na duševno zdravje ljudi, ob svetovnem dnevu mačk, ki ga obeležujemo 8. avgusta, pove stroka. Je pa ključno, da pri skrbi zanje pazimo na higieno, saj te prikupne živali lahko predstavljajo tudi vir okužb z različnimi boleznimi. A zdravstvena grožnja je ob primernem ravnanju z mačkami zanemarljiva, mirijo veterinarji.

MNZ tujce neutemeljeno zapira in odvrača od prošenj za azil
07. 08. 2020 06.00
Nova direktiva policistom, naj tujcem, ki izrazijo namero zaprositi za mednarodno zaščito na naših policijskih postajah, do negativnega odgovora omejijo gibanje v centru za tujce, odpira nove nepravilnosti in posledično vse več vprašanj. Pridobili smo dokument, ki dokazuje, da so v Centru za tujce enega od njih več kot 20 dni zadrževali brez ustrezne pravne podlage. Eden od ciljev takšnega postopanja je tudi ta, da si tujci v tem času premislijo in odpovejo azilu ter pristanejo na vrnitev v matično državo oz. državo, iz katere so prišli.

18 novih okužb, največ v Šmarju pri Jelšah
05. 08. 2020 10.26
V Sloveniji so pristojni v torek potrdili 18 novih okužb s koronavirusom. Novi primeri so razpršeni po vsej državi, največ so jih potrdili v Šmarju pri Jelšah. Medtem v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano pojasnjujejo, da od odvzema brisa do rezultata testiranja na okužbo običajno mine več ur. Obstajajo tudi hitri testi, pri katerih so rezultati znani že v eni uri, a jih zaradi višje cene uporabijo le pri življenjsko ogroženih bolnikih.

Težka preizkušnja Mariborčana s covidom-19: tri tedne v umetni komi
10. 07. 2020 19.19
Dobra dva meseca v bolnišnici in od tega skoraj mesec dni na ventilatorju zaradi okužbe s covidom-19. Tako težka je bila preizkušnja za Mariborčana Marka Seifrieda. Zaradi boja z virusom, ki ga je na srečo premagal, je izgubil več kot 20 kilogramov, predvsem mišične mase, kot mednarodni odbojkarski sodnik je bil namreč v dobri telesni kondiciji. Potem ko se je prebudil iz umetne kome, zaradi atrofije mišic sprva ni mogel niti dvigniti roke, kaj šele sam vstati.

Zagnana Slovenka odlično obvladuje klance in čebelje viruse
14. 06. 2020 18.52
Laura Šimenc, mlada veterinarska raziskovalka, ki si je med drugim prislužila naziv amaterska svetovna prvakinja v kronometru, je izpeljala še everesting izziv – v enem vzponu je pedala vrtela toliko časa, da je prekolesarila 8848 višinskih metrov, kolikor je visok Mount Everest, in postavila slovenski ženski rekord. Kot veterinarka sicer raziskuje virusne okužbe čebeljih družin. Kaj je do zdaj že ugotovila in katera vprašanja ostajajo še odprta?

Življenje se vrača: spet po nakupe, a precej varčneje
05. 05. 2020 06.27
Trgovci so zadovoljni, da so se po dveh mesecih delno odprle tudi neživilske trgovine. A obisk trgovin je bil na prvi dan sproščanja ukrepov 'zadržan'. V trgovinah ob tem opozarjajo na velik upad prihodkov. "Slovenski potrošnik bo po krizi še varčnejši," svarijo. Sodišča pa lahko spet opravljajo naroke ter odločajo in vročajo sodna pisanja tudi v zadevah, ki ne štejejo kot nujne. Organizatorji javnih prireditev, ki zaradi prepovedi v sklopu ukrepov ob pandemiji novega koronavirusa ne morejo več izvajati svoje dejavnosti, pa so na pristojne institucije naslovili predlog ukrepov za odpravo posledic prepovedi izvajanja javnih prireditev.

Še eno v vrsti preizkusnih zdravil: pripravek z interferonom beta
04. 05. 2020 16.45
V Veliki Britaniji preizkušajo novo zdravilo za covid-19, ki ga je razvilo britansko podjetje in ki vsebuje protein interferon beta. V poskusnem zdravljenju sodeluje 75 posameznikov, prve rezultate gre pričakovati junija. Obenem pa po vsem svetu preizkušajo več kot sto zdravil, izmed katerih je največ pozornosti deležen remdesivir.

Gibanje po koncu karantene: 'K sreči ima naše telo mišični spomin'
27. 04. 2020 11.29
Vse kaže, da se življenje počasi le vrača v ustaljene tirnice. In kmalu bo treba sleči trenirke in iti v službo, pred vrati pa je tudi poletje. Zato je na mestu vprašanje, kako vrniti telo v staro formo. Ta prehod se ne bo zgodil z danes na jutri, zato je pomembno, da se v teh dneh samoizolacije prehranjujemo zdravo in skrbimo za dovolj gibanja. K sreči ima naše telo mišični spomin, ki ob ponovnem rednem treningu in pravilni prehrani omogoči, da telo hitro doseže mišično maso in kondicijo, ki ste jo imeli pred karanteno.

Dodatek 150 evrov bodo prejeli tudi izredni študenti, sodišča tudi o nenujnih zadevah
23. 04. 2020 09.44
Veljati je začel sklep o izmenjavi podatkov o karanteni med NIJZ in policijo. Odslej lahko dobite zdravila na recept za več kot mesec dni. Minister za delo je napovedal tudi nove ukrepe za pomoč državljanom med epidemijo, med njimi tudi začasno denarno nadomestilo zaradi izgube zaposlitve v času epidemije. Krog upravičencev do enkratne solidarnostne pomoči so še razširili. Sodišča bodo kmalu spet začela vročati odločbe tudi v nenujnih zadevah.

Ključni poudarki glede covida-19: kužnost, zdravljenje in preventiva
30. 03. 2020 08.46
Sredi epidemije covida-19 se zadnje čase ubadamo predvsem z ukrepi, ki jih sprejema država, mi pa jim sledimo za zajezitev bolezni. Pomembno je spomniti tudi na nekaj ključnih poudarkov glede virusa samega, zato objavljamo del intervjuja s predstojnikom Katedre za infekcijske bolezni in epidemiologijo, prof. dr. Janezom Tomažičem.

Penologa o odpustih iz zapora: Osebje bo imelo manj dela, obsojenci pa več svobode
29. 03. 2020 14.00
Enomesečna prekinitev prestajanja zaporne kazni je smiselna le, če se bo epidemija v tem času ustavila, opozarja penolog Petrovec, ki verjame, da bodo predčasni odpusti obsojencev in prekinitve kazni prinesli pozitivne učinke, zato bi bilo to vredno razmisleka tudi v razmerah, ko ne grozi epidemija. Optimalno število zaprtih oseb v Sloveniji bi bilo med 800 in 900, pa pravi penolog Čander in opominja: v preteklosti so že bili primeri, ko smo zapore "izpraznili".

Propad malih podjetnikov: Avstrijci našli rešitev, zakaj se ne zgledujemo po njih
21. 03. 2020 07.00
Več kot 100.000 samozaposlenih v Sloveniji je praktično čez noč ostalo brez centa dohodka. Številna manjša podjetja so bila prisiljena v odpuščanje, mnogi so morali razglasiti osebni stečaj. Zaradi ukrepov za omejitev širjenja koronavirusa so mnogi zaprli vrata svojih salonov, birojev, ostali brez nastopov, skratka brez sredstev za preživetje. Namesto rešitve jim država ponuja zgolj obliž za krvavečo rano, čeprav trdi, da si prizadeva ohranjati delovna mesta.

V zaporih nevarnost hitrega širjenja okužbe, na udaru tako obsojenci kot zaposleni
17. 03. 2020 08.46
Poziv "ostanite doma" je v teh dneh najučinkovitejši ukrep za zajezitev širjenja koronavirusa, a kaj, ko je toliko ljudi, ki ga zaradi narave svojega dela ne morejo upoštevati. Med tistimi, ki ne morejo delati od doma in so vsakodnevno v stikih z ljudmi, so tudi pravosodni policisti in drugi zaposleni. Medtem ko razmišljamo o tem, koliko obsojencev bi lahko izpustili, je treba varno opravljanje dela zagotoviti tudi njim.

Vsi zbrani ukrepi za preprečevanje širjenja koronavirusa
16. 03. 2020 07.22
Vladi Marjana Šarca in Janeza Janše sta sprejeli vrsto ukrepov za preprečevanje širjenja epidemije koronavirusa v Sloveniji. Najbolj ostri, kot so zapiranje šol, vrtcev in lokalov ter ustavitev javnega prometa, so začeli veljati s ponedeljkom, 16. marca. Seznam bomo posodabljali z morebitnimi novimi ukrepi.

Do nadaljnjega odpovedano tudi izvajanje vozniških izpitov
13. 03. 2020 09.39
Javna agencija RS za varnost prometa je do nadaljnjega po vsej državi odpovedala izvajanje opravljanja teoretičnih in praktičnih vozniških izpitov. Upravna enota Ljubljana je za preprečitev širjenja novega koronavirusa zaprla krajevne urade. Svoje poslovalnice zapira tudi ZZZS, Furs pa spodbuja elektronsko oddajanje vlog in obrazcev.

Mali onkološki bolniki nujno potrebujejo otroške zaščitne maske
02. 03. 2020 09.55
Medtem ko v UKC Ljubljana zagotavljajo, da imajo dovolj zaščitnih mask za svoje bolnike, pa so starši otrok, ki imajo zaradi zahtevnega zdravljenja porušen imunski sistem in odhajajo v domačo oskrbo, v stiski, saj nikjer več ne morejo kupiti otroških mask. Obrnili so se celo na distributerja, ki pa ne ve, kdaj bo v Slovenijo prišla nova pošiljka.

BLOG: Kako se na naraven način boriti z migreno?
01. 03. 2020 11.10
Če sami nimate težav z migrenami, zagotovo poznate nekoga, ki se s tem neprijetnim pojavom, ki osebo lahko povsem onesposobi, če pravočasno ne ukrepa, sooča. V nadaljevanju boste izvedeli, kaj je migrena, katere vrste poznamo, kakšni so simptomi in vzroki, ter kako si pomagati na naraven način.

Virologinja: Novi virus genetsko podoben sarsu, a ostajajo številna vprašanja
26. 02. 2020 06.00
Novi koronavirus, imenovan sars-cov-2, je po besedah virologinje Tatjane Avšič Zupanc genetsko zelo podoben virusu sars. Če je smrtnost zaenkrat nižja, kot je bila pred leti ob izbruhu sarsa, pa beležimo desetkrat več obolelih kot takrat. Ker gre za nov virus, pa odgovorov na vsa vprašanja še ni. Iz ZDA pa poročajo o rekordno hitrem razvoju poskusnega cepiva.

VIDEO: Kako je Kitajska iz nič v desetih dneh zgradila bolnišnico s 1000 posteljami
03. 02. 2020 12.20
Pohitreni posnetek, ki so ga objavili Kitajci, kaže, kako so v samo desetih dneh uspeli zgraditi bolnišnico. Vlili so beton, naredili poti, kanalizacijo in vse to v samo nekaj dneh, nato pa še montirali vso opremo, ki jo bodo pacienti in zdravniki potrebovali.

Gripa na pohodu: v lekarnah pošle zaščitne maske, v šolah na pol prazni razredi
28. 01. 2020 15.55
Medtem ko koronavirus iz Kitajske povzroča resne skrbi v Evropi, so v Sloveniji izbruhnila virusna obolenja, naraslo je število zbolelih z gripo in tudi drugimi okužbami dihal. To se pozna predvsem v osnovnih šolah, kjer manjka okrog 40 odstotkov otrok. V nekaterih lekarnah je celo zmanjkalo zaščitnih mask, čeprav jih strokovnjaki ne priporočajo.

Koronavirus po odločitvi WHO ni grožnja svetovnemu javnemu zdravju
23. 01. 2020 08.05
Kitajske oblasti so poleg mesta Vuhan, kjer je izbruhnil skrivnostni novi virus, ki povzroči bolezen podobno pljučnici, prometno izolirale še štiri mesta. S tem ukrepom želijo preprečiti širjenje virusa, ki je do zdaj zahteval 18 življenj. Svetovna zdravstvena organizacija je sklenila, da koronavirusa ne bodo razglasili za grožnjo svetovnemu javnemu zdravju.

BLOG: Zelišča za izboljšanje imunskega sistema in preprečevanje okužb
08. 12. 2019 08.24
Naše telo se je zmožno boriti proti okužbam, a le takrat, ko ga oskrbimo s hranili, ki jih potrebuje za optimalno delovanje. Obstaja veliko živil in zelišč, ki imajo močno antibakterijsko in antivirusno delovanje, zato sem se v času, ko se veliko ljudi spopada z oslabelim imunskim sistemom in dovzetnostjo za razne okužbe, odločil napisati nekaj besed o naravnih protivirusnih pomagalih.

Porast mišje mrzlice v Sloveniji: letos že 79 primerov
20. 05. 2019 12.59
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je letos v Sloveniji zaznal porast primerov mišje mrzlice, in sicer so do sedaj obravnavali že 79 primerov. Na novinarski konferenci so opozorili, kako se izogniti tovrstnim okužbam s preprostimi ukrepi ter na kaj moramo biti pozorni, da bolezen pravočasno zaznamo.

BLOG: Kako okrepiti in izboljšati delovanje jeter?
18. 03. 2019 10.00
Brez jeter je nemogoče imeti pravilno delujoč metabolizem, zdravo cirkulacijo, uravnotežene hormone, čisto kri in dobro prebavo. Imate simptome, kot so napihnjenost, zaprtje, utrujenost in hormonsko neravnovesje? Potem je morda čas za čiščenje jeter.

Klanci in virusi so njeno življenje
16. 03. 2019 14.30
Kako se povezujeta cestno kolesarstvo in veterina? Odgovor na to ima Laura Šimenc, mlada veterinarska raziskovalka, ki je lani postala amaterska svetovna prvakinja v kronometru. Svoje življenje je posvetila čebelam – raziskuje virusne okužbe čebeljih družin – ki jih odlično in z velikim navdušenjem prepleta s kolesarstvom. Kako ji vse skupaj uspeva?

Pri Britancu naj bi bil virus HIV v remisiji že leto in pol
05. 03. 2019 10.09
Znanstveniki so objavili študijo, v kateri piše, da je že druga oseba doživela trajno remisijo virusa HIV. Čeprav je redno testiranje potrdilo, da virusna obremenitev z virusom HIV že 18 mesecev ostaja nezaznavna, pa je še prezgodaj reči, da je bil ozdravljen virusa.

V UKC Ljubljana že 400 primerov gripe. Postelje polne, bolniki tudi na zasilnih ležiščih
29. 01. 2019 10.51
Sezona gripe in drugih respiratornih okužb se bliža vrhuncu. Na Golniku so zabeležili že več smrtnih primerov zaradi gripe. Medtem bolnišnice omejujejo obiske, v ljubljanskem kliničnem centru pa so do preklica celo prepovedali vse obiske. Samo v zadnjem mesecu so namreč potrdili kar 400 primerov gripe pri bolnikih, ki so se zdravili pri njih.