virusne okužbe

Potrdili 1116 okužb, po mnenju Ihana z vidika zaščite idealna 'hibridna imunost'
05. 12. 2021 09.54
V soboto so pristojni opravili 2986 PCR-testiranj, s katerimi so potrdili 1116 novih okužb na novi koronavirus. Delež pozitivnih testov je tako znašal 37,4 odstotka. Aktivnih primerov okužbe v državi je tako po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje 29.311. V bolnišnicah se zdravi 1034 covidnih bolnikov, na intenzivni negi jih je 271. Umrlo je 13 oseb. Ob tem se nova različica omikron pojavlja v vse več državah, v fazi potrjevanja je tudi pri naših južnih sosedih. "Kako učinkovita so cepiva na novo različico še ni znano. Pfizer in Moderna se pripravljata na tri možne odzive," pravi imunolog Alojz Ihan.

Omikron tudi na Češkem in v Avstraliji, simptomi so neobičajni, a blažji
28. 11. 2021 08.37
Oblasti na Češkem in v Avstraliji so potrdile prve primere različice novega koronavirusa omikron v teh državah. Izrael bo za omejitev širjenja nove različice danes zaprl meje za vse tujce. Pri 13 potnikih z letal, ki sta se na Nizozemsko vrnili iz Južne Afrike, so prav tako potrdili novo različico. Bolniki, ki so se v Južni Afriki doslej okužili z novo različico koronavirusa omikron, za zdaj sicer niso resneje zboleli. Simptomi so neobičajni, a blažji, bolniki predvsem poročajo o izjemni utrujenosti.

11 trditev 'iniciative zdravnikov' pod drobnogledom: sestava cepiv, kancerogene snovi ...
11. 11. 2021 11.10
V teh dneh prah znova dviguje pismo "Iniciative slovenskih zdravnikov", naslovljeno kot poziv k takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s covid-19 cepivi v Sloveniji. V svojem pisanju izpostavljajo vrsto trditev, za katere se ob podrobnejši analizi izkaže, da so neresnične. Navedbe smo pod drobnogled vzeli skupaj z dr. Romanom Jeralo, priznanim slovenskim znanstvenikom, doktorjem kemijskih znanosti, sinteznim biologom, ki je tudi bdel nad slovensko skupino za razvoj cepiva proti covidu-19.

2510 novih okužb, iz bolnišnic pred prazniki pozivi k samozaščitnemu ravnanju
29. 10. 2021 09.22
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje so pristojni v četrtek ob opravljenih 6790 testih PCR potrdili 2510 novih okužb. UKC Ljubljana in UKC Maribor opozarjata, da se število sprejemov v bolnišnice hitro povečuje, prostih postelj pa je vse manj. Ob bližajočih praznikih zdravstvena stroka zato poziva k doslednemu upoštevanju ukrepov.

2145 novih okužb. Krek: Epidemije ni konec, v Veliki Britaniji še bolj kužna različica
20. 10. 2021 08.55
V torek so ob opravljenih 7367 PCR-testih potrdili 2145 novih okužb z novim koronavirusom. Opravljenih je bilo tudi 20.685 hitrih antigenskih testov, ki jih preverjajo še s PCR-testi. Delež pozitivnih testov je v torek znašal 29,1 odstotka. Trenutno je aktivnih 14.029 okužb. Bolnišnično oskrbo potrebuje 427 bolnikov, najmlajši med njimi je star tri leta. Včeraj je umrlo devet covidnih bolnikov. Stanje v Sloveniji ni rožnato, je na novinarski konferenci povedal direktor NIJZ. Opozoril je na novi sev iz Velike Britanije, ki bo še bolj nalezljiv, kot različica delta.

Začenja se brezplačno cepljenje proti gripi
18. 10. 2021 06.02
Začenja se cepljenje proti gripi, ki bo tudi v letošnji sezoni brezplačno za vse z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje cepljenje priporočajo vsem prebivalcem, zlasti skupinam z večjim tveganjem za težek potek bolezni. Tistim, ki se bodo želeli cepiti, ne bo treba izpolnjevati pogoja PCT.

BLOG: Sjögrenov sindrom
17. 10. 2021 07.00
Sjögrenov sindrom je avtoimuna bolezen, pri kateri imunski sistem napada lastno tkivo, ker ga prepozna kot tujek. Pri Sjögrenovem sindromu telo napade predvsem žleze z zunanjim izločanjem (solzne žleze, žleze slinavke, žleze v koži, sluznici prebavil in dihal).

Doslej najbolj množična raziskava potrdila učinkovitost cepiv
12. 10. 2021 11.45
Raziskava, v katero so v Franciji zajeli kar 22,6 milijona oseb starejših od 50 let, je pokazala, da cepljenje za več kot 90 odstotkov zmanjša tveganje za hospitalizacijo ali smrt. Potrdili so tudi, da cepljenje učinkovito ščiti pred hudim potekom bolezni in da se ta zaščita tudi po petih mesecih ni zmanjšala.

Cepljenje proti gripi tudi letos brezplačno
06. 10. 2021 09.59
Cepljenje proti gripi bo tudi v letošnji sezoni brezplačno za vse prebivalce, so pojasnili na ministrstvu za zdravje. NIJZ je sicer za letošnjo sezono naročil 360.000 odmerkov cepiva proti gripi.

'Ivermektin ni imel vpliva na preživetje bolnikov'
21. 09. 2021 06.00
Številni posamezniki predlagajo, da se zdravilo ivermektin začne uporabljati za zdravljenje covida-19. Še več, nekateri so ga tudi dobili od virov iz tujine. Čudežno zdravilo naj bi praktično izničilo smrtnost zaradi novega koronavirusa, a vse več študij dokazuje nasprotno. Slovenski infektologi so tako napisali daljše pojasnilo o učinkovitosti in uporabi tega antiparazitika, ki so jo poimenovali: Veliko hrupa za nič ali kako je ivermektin postal medijska zvezda.

EMA ob širjenju različice delta znova poziva k cepljenju
04. 08. 2021 16.53
Zaradi širjenja različice delta v evropskih državah Evropska agencija za zdravila in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni tiste, ki še niso bili cepljeni proti covidu-19, močno spodbujata k cepljenju. "Polno cepljenje je ključnega pomena za zaščito pred resnim potekom okužbe s koronavirusom," poudarjata ter dodajata, da okužbe pri cepljenih ne pomenijo, da cepiva ne delujejo. Nove raziskave pa so medtem pokazale, da je zelo nalezljiva različica lambda bolj odporna na cepiva kot prvotna različica virusa.

Gozdar prebolel mišjo mrzlico: Bolelo me je zadaj za očmi, glava, vročina
09. 06. 2021 14.48
NIJZ je letos v Sloveniji zaznal porast primerov mišje mrzlice, kar se odraža tudi v večjem številu hospitalizacij in obravnav bolnikov. Doslej je prijavljenih več kot 200 primerov hemoragične mrzlice z renalnim sindromom, na ljubljanski infekcijski kliniki ta hip leži osem bolnikov, 70 so jih že odpustili, so povedali na novinarski konferenci. Svojo izkušnjo z boleznijo je delil tudi gozdar Florjan Omejec.

Respiratorne okužbe pri otrocih letos z zamudo
07. 06. 2021 12.45
Med otroki je v zadnjih tednih več okužb dihal – gre predvsem za laringitise, težave z dihanjem in prehladna obolenja. Letos so prišla z nekajmesečno zakasnitvijo, kar je posledica sproščanja ukrepov, pa tudi vremenskih razmer. Stanje okužb je takšno, kot bi bilo sicer marca in aprila v 'normalnem' letu.

Sprememba zakona o nalezljivih boleznih: nadzor nad karanteno na domu
14. 05. 2021 07.33
Poslanci so na današnji seji DZ z 49 glasovi za in 34 proti potrdili vladno novelo zakona o nalezljivih boleznih, ki med drugim uvaja nadzor nad izvajanjem karantene na domu. Podprle so jo poslanske skupine SDS, NSi, SMC, DeSUS, NeP in SNS ter poslanca narodnih skupnosti, proti pa so glasovali poslanci LMŠ, SD, Levice in SAB.

Ameriški strokovnjaki: Čredna imunost ni dosegljiva, virus bo krožil še nekaj let
04. 05. 2021 09.41
Zaradi hitrega pojavljanja novih sevov koronavirusa in zadržkov glede cepljenja bo virus ostal med nami, ugotavljajo ameriški strokovnjaki. Upanje na dosego čredne imunosti, ki je prevladovalo v začetku epidemije, je tako vse manjše. Nekateri vodilni v boju proti virusu, ki je spremenil našo normalnost, pravijo, da bo virus v populaciji krožil še naslednjih nekaj let.

Znanstveniki: Kavarne na prostem so varne
08. 04. 2021 09.35
Čeprav so maske na prostem spet obvezne, pa številni tega ukrepa ne upoštevajo več. Tudi raziskave so pokazale, da je tveganje za okužbo z novim koronavirusom na prostem zanemarljivo. Znanstveniki celo pravijo, da so kavarne in lokali na prostem varni, pomembno je namreč to, kar se zgodi po aktivnosti na prostem.

Znova dovoljeno gibanje med občinami, odpirajo se vse trgovine
15. 02. 2021 06.50
Slovenija je glede na epidemiološko sliko v oranžni fazi, kar prinaša nove sprostitve ukrepov. Znova je dovoljeno prehajanje med občinami in regijami in zbiranje do deset ljudi. Odpirajo se tudi vse trgovine v državi, in sicer ob pogoju, da se zaposleni tedensko testirajo. Več omejitev vlada sprošča tudi na področju športa.

Vso količino novega koronavirusa na svetu bi lahko spravili v pločevinko kokakole
10. 02. 2021 17.20
Virus s prostim očesom ni viden, zato si ga ljudje težko predstavljamo. Britanski matematik se je zato lotil izračuna, kolikšna je količina novega koronavirusa, ki trenutno kroži po svetu in ljudem povzroča nemalo težav. Kot je ugotovil, bi lahko celotno količino virusa brez težav spravili v majhno pločevinko kokakole.

Ponekod kmalu na vrsti starejši od 70 let?
02. 02. 2021 19.52
Do zdaj so v Sloveniji cepili dobrih 53 tisoč ljudi, približno polovico z dvema odmerkoma. Skoraj 131 tisoč ljudi je interes za cepljenje izrazilo prek portala eUprava, številni tudi pri svojih osebnih zdravnikih. To še posebej velja za starejše, saj jih osebni zdravnik obvesti, kdaj pridejo na vrsto. Ta teden v večini zdravstvenih domov še cepijo z drugim odmerkom, prihodnji teden pa bodo nadaljevali cepljenje, starejših od 80 let. Ponekod bodo verjetno na vrsto prišli tudi že starejši od 70 let.

V ponedeljek testiranje zaposlenih, s torkom nadaljevanje pouka
28. 01. 2021 06.36
Šole v zasavski in obalno-kraški regiji, ki sta počrneli, so že dobile okrožnico ministrstva o tem, da s ponedeljkom prehajajo na pouk na daljavo. V ostalih rdečih regijah pouk prve triletke poteka še naprej v šoli, je potrdila ministrica Simona Kustec. Medtem bi po besedah vladne govorke za covid-19 Maje Bratuša koroška regija lahko že bila v oranžni fazi, a zaradi situacije na državni ravni tam dodatnega sproščanja ukrepov še ni. Od sobote bo v trgovinah spet dovoljena prodaja nogavic in perila.

Ali je vaš kašelj suh ali moker? Preverite!
07. 12. 2020 00.15
Pogosta težava, zaradi katere me v zimskem času obiščejo bolniki, je kašelj. Sam po sebi ni bolezen, ampak deluje kot zaščitni mehanizem, ki pospeši odstranjevanje odvečne sluzi in tujkov, s tem pa pomaga čistiti dihalne poti. Kašlja v takih primerih ne smemo preprečevati, priporočljivo pa je lajšati izkašljevanje.

Preboj slovenskih raziskovalcev v boju proti koronavirusu: RNA v odpadni vodi
16. 11. 2020 07.58
Raziskovalci z Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano so prvič v Sloveniji zaznali RNA novega koronavirusa v odpadnih vodah. Zaznali so ga v neobdelani odpadni vodi na infekcijski kliniki, že ko je bil hospitaliziran le en okužen bolnik. Takšen pristop bi lahko zato uporabili kot sistem zgodnjega opozarjanja na izbruhe virusa.

Vlada sprejela odloke: prepovedano zbiranje, zaustavitev javnega prometa
13. 11. 2020 06.10
Z današnjim dnem je za 14 dni prepovedano vsakršno zbiranje ljudi, razen če gre za člane ožje družine ali istega gospodinjstva. Gre za prvega od novih vladnih ukrepov, s katerim se Slovenija znova zapira. S ponedeljkom se zapirajo tudi vse nenujne trgovine in javni potniški promet. Bo pa dovoljen prevoz na delo do 6 oseb v istem vozilu, če gre za zaposlene istega podjetja, je potrdil minister Vrtovec. Vrhunski in poklicni šport se medtem še naprej izvajata po dosedanjih odlokih.

Dnevno lahko laboratoriji opravijo več kot šest tisoč testov
22. 10. 2020 13.02
Laboratoriji NLZOH po Sloveniji od začetka epidemije niso prenehali delati niti en dan. Še več, nabavili so nove aparate in zaposlili nove ljudi, zaradi česar lahko na dan opravijo več testov na koronavirus kot v začetku epidemije. Če je marca teste opravljalo 20 zaposlenih v šestih NLZOH laboratorijih, pa je takih zdaj že 70, ki teste delajo v sedmih laboratorijih.

'Prihodnjo jesen še en val okužb, nato umiritev'
19. 10. 2020 13.30
Epidemija se bo gotovo končala, a žal ne v dveh mesecih. Zgodovina nas uči, da bo prihodnjo jesen verjetno še en val, potem pa bo novi koronavirus počasi začel izginjati z naslovnic in nas bo začel normalno spremljati. Pri virusih, ki povzročajo okužbe dihal, je naravna pot ta, da se počasi navadimo eden na drugega in začnemo sobivati, pravi mikrobiologinja.

Svetovni dan hrane: 'Gojimo, hranimo, ohranjajmo. Skupaj.'
16. 10. 2020 15.22
S poslabšanjem epidemiološke slike v svetu in tudi Sloveniji države sprejemajo različne ukrepe za omejevanje širjenja novega koronavirusa in 'spremembe, ki smo jim priča, bodo lahko vplivale na naše prehranske navade in način življenja, tudi ko bo epidemija končana' ugotavljajo pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Opozarjajo, da je ravno zato v tem času zdrava prehrana še toliko bolj pomembna.

Tiskanje oddaljeno desetletja. Alternativa: živi darovalci, odvzem po srčni smrti
23. 09. 2020 06.00
Čeprav je covid-19 ohromil slovensko zdravstvo, obstajajo njegovi deli, ki so med prvim valom dobro delovali. Med njimi je program transplantacij, kjer pravijo, da so zaradi zaprtja nekaj tujih centrov za transplantacije lahko slovenskim bolnikom v tem času ponudili celo boljše organe, prav tako se ni uresničilo tisto, česar so se najbolj bali – da bi morali ustaviti program transplantacij. A hkrati pravijo – takrat je šlo, ker so se ljudje držali ukrepov. Ob drugem valu pa je lahko slika povsem drugačna. Poleg tega program tare še nekaj drugih izzivov – finančna in kadrovska podhranjenost pa tudi pomanjkanje darovalcev, zaradi česar se stroka zavzema za ureditev, kjer bi bili darovalci vsi, ki tega ne bi izrecno odklonili.

Obdukcije pokojnikov s covidom-19 pri nas: pljuča močno prizadeta in zelo kužna
21. 09. 2020 11.59
Uradno število smrti zaradi koronavirusa v Sloveniji je na današnji dan 142. Dvome v število mrtvih in s tem povezane razne teorije zarot je na družbenih omrežjih razplamtela informacija, da na Inštitutu za sodno medicino niso opravili nobene obdukcije pokojnika s covidom-19. Razlog je povsem preprost – obdukcije so se opravljale drugje. "Pri vseh obduciranih je bila prizadetost pljuč tako huda, da ni dvoma, da je bila okužba vzrok smrti," pojasnjujejo na Inštitutu za patologijo.

Lahko zbolimo za gripo in covidom-19 hkrati?
19. 09. 2020 13.32
Sezona gripe in prehladov je tako rekoč pred vrati, covid-19 pa se še ne misli posloviti. Zato se postavlja vprašanje, ali lahko posameznik sočasno zboli tako za eno kot drugo boleznijo? Takšnih primerov je sicer bilo do zdaj malo, a verjetnost za to obstaja. Zato zdravstvene oblasti pričakujejo, da se bo letos proti gripi cepilo več ljudi iz rizičnih skupin kot sicer.

MIZŠ: Situacija je obvladljiva, šole ostajajo odprte
11. 09. 2020 15.32
"Šolsko leto 2020/2021 se odvija po modelu B, kar pomeni, da učenke in učenci ter dijakinje in dijaki obiskujejo pouk v šoli. Trenutno ni nobenega razloga za spremembe." Tako sporočajo z Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport. Dodajajo, da je situacija obvladljiva in da temu pritrjujejo tudi podatki: "V prvih desetih dneh novega šolskega leta je v osnovnih in srednjih šolah skupaj vseh okuženih 86 (0,03 %), za 917 (0,32 %) oseb pa je bila odrejena karantena."