virusom

Pripravite svoj imunski sistem na vse
09. 11. 2023 00.15
Po poletnem oddihu nam jesen postreže z dolgim seznamom opravkov in obveznosti.

Ohranite svež zrak v zaprtih prostorih tudi v hladnejših mesecih
13. 10. 2023 00.15
Pri ohranjanju dobrega počutja in zdravja veliko vlogo igra kakovost zraka v notranjih prostorih. Za zdravo sluznico, ki je prva obramba pred okužbami dihal, virozami in alergijami, mora biti zrak dovolj vlažen in čist.

BLOG: Kako prepoznati, zdraviti in preprečiti trebušno vodenico?
08. 10. 2023 07.00
Trebušna vodenica, medicinsko znana tudi kot ascites, je stanje, pri katerem pride do nenormalnega kopičenja tekočine v trebušni votlini. V tem članku bomo raziskali, kaj je ascites, kako se razvije, dejavnike tveganja, simptome, diagnozo, zdravljenje in preventivo.

Nobelova nagrada za razvoj mRNK cepiv: 'Gre za primer koristne uporabe znanosti'
02. 10. 2023 12.04
Letošnja Nobelova nagrada za medicino gre v roke madžarski znanstvenici Katalin Kariko in ameriškemu znanstveniku Drewu Weissmanu za njun prispevek pri razvoju mRNK cepiv, je sporočil švedski inštitut Karolinska. Roman Jerala s Kemijskega inštituta nagrado razume kot spodbudo za nadaljnje raziskave na tem področju. Njuna odkritja je označil kot pomemben kamenček v mozaiku razvoja tehnologije, ki je pripomogla k boju proti pandemiji covida-19.

Okužba z RSV: sreča ob rojstvu sina se je v nekaj dneh spremenila v moro
25. 09. 2023 19.19
Z jesenjo in zimo prehajamo v čas, ko se znova začenja sezona raznih respiratornih obolenj. Največ težav pri otrocih, mlajših od 5 let, povzroča respiratorni sincicijski virus ali RSV, ki je težava na svetovni ravni in v sezoni po svetu lahko povzroči tudi do okoli 3,6 milijona hospitalizacij. Za dojenčke in malčke je lahko celo smrtno nevaren. Svojo težko izkušnjo okužbe z virusom RSV pri komaj 10 dni starem sinu je zaupala Tamara Narat, ki vsem staršem svetuje, naj upoštevajo navodila zdravnikov in, če imajo novorojenčka, naj doma ostanejo tudi sorojenci, ki sicer obiskujejo vrtec.

V Avstraliji nad zajce tudi z lisicami, eksplozivom, strupom in virusi
03. 09. 2023 15.26
Zajci s svojimi velikimi ušesi in puhastim kožuhom pogosto veljajo za ljubke in neškodljive. Vendar pa to bitje stoji tudi za eno najškodljivejših bioloških invazij na svetu, ki pustoši po Avstraliji, čigar prizadevanja za omejitev problema so stvari le še poslabšale. Ko so v državo na primer prinesli lisico, da bi zmanjšala populacijo zajcev, se je ta plenilec raje lotil lažjega plena – majhnih vrečarjev, ki jim že grozi izumrtje.

Da bi dojenčke zaščitili pred RSV, bodo cepili nosečnice
25. 08. 2023 17.23
Evropska komisija je odobrila prvo cepivo za zaščito starejših odraslih in dojenčkov pred okužbo z respiratornim sincicijskim virusom (RSV). Cepivo Abrysvo, ki ga proizvaja podjetje Pfizer, ščiti dojenčka do šest mesecev po porodu. Zaščito dojenčki dobijo pasivno, prek matere, ki jo cepijo med nosečnostjo. V Bruslju poudarjajo, da je to pomembno, ker je RSV glavni vzrok hospitalizacij v EU pri otrocih.

Eugenia Bujak v kronometru do najboljšega slovenskega izida na SP
10. 08. 2023 18.01
Američanka Chloe Dygert je svetovna prvakinja v vožnji na čas. Na SP v Glasgowu je na 36,2 km dolgi trasi v Stirlingu 26-letna Američanka za las ugnala Avstralko Grace Brown. Tretja je bila presenetljivo Avstrijka Christina Schweinberger. Eugenia Bujak je zabeležila doslej najboljši slovenski izid na kronometrih z 12. mestom.

Umrl domnevno najstarejši človek, ki je kadarkoli živel
02. 08. 2023 19.46
Brazilski mediji poročajo, da je umrl Jose Paulino Gomes. Občinski dokumenti kažejo, da bi 4. avgusta praznoval 128. rojstni dan. Čeprav uradno ni potrjeno, pa to pomeni, da je bil absolutni rekorder. Uradno sicer za najdlje živečo osebo velja Francozinja Jeanne Louise Calment, ki je umrla pri dobrih 122 letih.

Svetovni dan hepatitisa s sloganom Eno življenje, ena jetra
28. 07. 2023 06.41
Že 17. leto zapored obeležujemo svetovni dan hepatitisa, letos pod sloganom Eno življenje, ena jetra. Jetra so namreč zelo pomemben organ, ki v telesu skrbi za več kot 500 nujno potrebnih procesov. Med najpogostejšimi vzroki za odpoved delovanja jeter in smrt je okužba z virusoma hepatitisa B in C, ki dokazano lahko povzročita nastanek raka jeter.

Začenja se brezplačno testiranje na okužbo z virusom hepatitisa C
27. 07. 2023 07.29
V četrtek in petek bo na Poljanskem nasipu 58 v Ljubljani med 13. in 18. uro potekalo brezplačno anonimno testiranje na okužbo z virusom hepatitisa C. Testiranje brez predhodnega naročanja pred petkovim svetovnim dnevom hepatitisa organizira ljubljanska infekcijska klinika s partnerji. Namenjeno je vsakomur, ki bi se želel testirati.

Brez napotnice in brez naročanja na brezplačni pregled za hepatitis C
24. 07. 2023 19.38
Pri nas živi več kot 1000 ljudi s hepatitisom C, ne da bi sploh vedeli, da imajo to kronično ali akutno vnetje jeter. Ravno zato v četrtek in petek vse, ki sumijo, da bi se lahko okužili v virusom hepatitisa C, vabijo na brezplačno in anonimno testiranje. Okužba namreč lahko dolga leta poteka brez bolezenskih simptomov, a če se je ne zdravi pravočasno, lahko vodi v cirozo jeter, raka ali celo jetrno odpoved.

Ema odobrila prvo cepivo za zaščito dojenčkov pred virusom RSV
21. 07. 2023 17.03
Evropska agencija za zdravila (Ema) je odobrila prvo cepivo za zaščito dojenčkov pred okužbo z respiratornim sincicijskim virusom (RSV), ki povzroča bolezen spodnjih dihal. Cepivo Abrysvo, ki ga proizvaja podjetje Pfizer, ščiti dojenčka do šest mesecev po porodu. Zaščito pridobi pasivno, prek matere, ki jo cepijo med nosečnostjo.

Splitski podžupan: Čistoča morja na plaži Bene v Splitu je zaskrbljujoča
17. 07. 2023 17.32
Splitski podžupan Bojan Ivošević je zgrožen nad rezultati analize morja na plaži Bene, potem ko sta javni zavod za upravljanje parka in zavod za javno zdravstvo s plaže odvzela vzorce in jih poslala v analizo.

Po pritožbah kopalcev na plaži v Zadru preiskujejo morebiten pojav rotavirusa
11. 07. 2023 13.15
Hrvaški državni inšpektorat v Zadru preiskuje primere okužbe z virusom na plaži Borik v Zadru. Zadrski zavod za javno zdravstvo je doslej ugotovil dva primera rotavirusa na tem območju, simptome črevesne viroze, kot so visoka temperatura, bruhanje in driska, pa je imelo tudi več drugih obiskovalcev plaže.

Kibernetska varnost v Sloveniji: najvišji znesek oškodovanja bi znašal 3.000.000
30. 06. 2023 06.00
Lani so na Nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT zabeležili 4123 kibernetskih incidentov oz. 30 odstotkov več kot leto prej. Ponovno prednjačijo phishing napadi, kjer je opazen zasuk k našim pametnim telefonom, saj so SMS-sporočila in aplikacije za hipno sporočanje postala nova vstopna točka za napadalce. V kibernetskem svetu pa je leto zaznamovala vojna v Ukrajini, ki je pokazala, kako pomembna je izmenjava informacij z mednarodno skupnostjo.

Bolezni, ki jih prenašajo komarji, vse nevarnejše tudi v Evropi
22. 06. 2023 17.28
Naraščanje temperatur, vse pogostejši vročinski valovi in poplave v Evropi ustvarjajo pogoje za geografsko širitev invazivnih vrst komarjev, ki prenašajo viruse, je opozoril Evropski center za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC). Bolezni, ki so bile nekdaj omejene na južnejše, toplejše predele, se zdaj širijo proti severu in zahodu celine.

Tačka daruje: tudi psi in mačke lahko rešujejo življenja
04. 06. 2023 18.51
Ker v Sloveniji nimamo veterinarske krvne banke, so veterinarji pri oskrbi s krvjo za transfuzije vezani na živali – krvodajalce, katerih lastniki so pripravljeni priskočiti na pomoč, ko se pojavi potreba po krvi. Ste vedeli, da imajo tudi psi in mačke krvne skupine? Ali da lahko mačka dobi enkratno transfuzijo pasje krvi? Če vaš ljubljenček ustreza merilom, ga lahko vpišete v bazo krvodajalcev in skupaj rešita kakšno življenje.

Starodavna romanca: prvi zapisi o poljubih morda celo 1000 let starejši
22. 05. 2023 06.02
Nova odkritja nakazujejo, da so se poljubljali tudi starodavni prebivalci Mezopotamije. Tovrstno izkazovanje naklonjenosti je bilo morda tako tudi bolj kulturno univerzalno, kot so domnevali raziskovalci. Prvotna hipoteza je namreč trdila, da so se prvi romantični poljubi pojavili na območju današnje Indije 1500 let pred našim štetjem. A na novo odkriti dokazi kažejo, da se je tovrstna intima pojavljala tudi na nekaterih drugih geografskih območjih in celo 1000 let prej, kot so kazala predhodna odkritja.

Kitajski odtisi na kibernetskem napadu na MZEZ
12. 04. 2023 06.39
Zazvonili so vsi alarmi. V eni izmed evropskih držav so preiskovalci odkrili in takoj tudi zasegli dva sumljiva internetna strežnika. Takrat se je začela odvijati največja uspešna zgodba kibernetskega vohunjenja tuje države pri nas. Tako uspešnega načrtovanega in usmerjenega napada na slovensko ministrstvo, ki smo ga prvi razkrili v petek, verjetno še ni bilo.

'V petih letih bomo dobili cepivo proti raku'
11. 04. 2023 13.36
Do leta 2030 bi lahko imeli cepiva proti raku, kardiovaskularnim in avtoimunskim boleznim. Sliši se kot znanstvena fantastika, a raziskovalci pri farmacevtski družbi Moderna – pri nas jo še najbolj poznamo po cepivu proti covid-19 – so prepričani, da je cilj dosegljiv.

Izvor covida-19: rakunasti pes ali laboratorijska nesreča?
07. 04. 2023 08.12
Tri leta. Toliko časa je minilo, odkar so kitajski znanstveniki s tržnice v Vuhanu odvzeli vzorce takrat novega koronavirusa. In prav toliko let je minilo, da so navsezadnje le objavili uradno poročilo o njegovem izvoru, ki pa – ostaja nejasen. Čeprav so v pozitivnih brisih na koronavirus našli živalsko DNK, bi lahko virus na tržnico prinesel tudi človek.

Narava se prebuja in z njo klopi, cepljenje po znižani ceni
03. 04. 2023 12.52
Ob svetovnem dnevu zdravja v sklopu preventivnih dejavnosti v ZD Ljubljana organizirajo cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu (KME) za odrasle in otroke od 6. leta dalje po znižani ceni 22 evrov za odmerek. Ob toplejšem vremenu namreč ljudje več časa preživljajo na prostem, ob spomladanskem prebujanju narave pa se povečuje tudi možnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo klopi.

Beethovnove zdravstvene težave skušali preiskati z analizo njegovih las
23. 03. 2023 10.30
Beethoven je imel pred smrtjo verjetno genetsko nagnjenost k bolezni jeter in okužbo s hepatitisom B, so pokazali testi. Skupina raziskovalcev pod vodstvom Univerze v Cambridgeu je namreč analizirala pet pramenov las, da bi sekvencirala skladateljev genom. Kljub naporom niso mogli ugotoviti dokončnega vzroka njegove izgube sluha.

Izbruh virusa Marburg: vsaj pet mrtvih in trije hospitalizirani
21. 03. 2023 21.22
V Tanzaniji so v izbruhu virusa Marburg zabeležili pet smrti, tri osebe so še hospitalizirane. Virus Marburg povzroča smrtonosno bolezen, podobno eboli. Zanj ne obstaja zdravilo ali cepivo. Kot navaja Svetovna zdravstvena organizacija, je virus Marburg izjemno kužen in pri človeku povzroča hudo obliko hemoragične mrzlice, ki prizadene več organov in je skoraj vedno smrtna.

Nova študija: z izbruhom covida so morda povezani rakunasti psi
19. 03. 2023 15.45
Novi podatki, ki so jih pridobili mednarodni znanstveniki nakazujejo, da je pandemija covida-19 morda izvirala iz živali in ne iz laboratorija, kot so domnevali nazadnje. Znanstveniki so DNK rakunastih psov, pomešano z virusom, identificirali iz genskega materiala, ki so ga pridobili na tržnici morskih sadežev Huananu. Slednja se nahaja v neposredni bližini kraja, kjer so leta 2019 na Kitajskem odkrili prvi primer covida-19.

Vbod, ki ne boli, a lahko pusti trajne posledice na zdravju
19. 03. 2023 15.51
Ob toplejšem vremenu ljudje več časa preživljajo na prostem, ob spomladanskem prebujanju narave pa se povečuje tudi možnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo klopi. Možnost za to je v Sloveniji precejšnja, zato se pred odhodom v naravo velja ustrezno zaščititi. Letos so na NIJZ že prejeli prve primere prijav okužb s klopnimi boleznimi.

Umrl kitajski žvižgač: Razkril prikrivanje epidemije sarsa na Kitajskem
15. 03. 2023 08.51
Džjang Janjong, nekdanji vojaški kirurg, ki je razkril prikrivanje epidemije sarsa leta 2003 s strani kitajskih oblasti, je umrl v starosti 93 let.

Do 85-odstotne podražitve: kokoši so mrtve, cene jajc pa astronomske
13. 03. 2023 13.11
V samo enem letu so se pri nas jajca podražila za kar 21,7 odstotka. Še precej huje je na Češkem, kjer so dražja za 85 odstotkov, na Madžarskem za 80 odstotkov. Na Hrvaškem medtem mediji poročajo, da tam 100 kilogramov jajc stane 292 evrov (pri nas 213 evrov), kar naj bi pomenilo, da naši južni sosedje uživajo najdražja jajca v soseščini. Draga jajca seveda pomenijo podražitev številnih živil. In kako smo se znašli v tej zagati?

Znanstveniki oživili virus, ki je 48.500 let preživel zamrznjen v permafrostu
09. 03. 2023 10.26
Višje temperature na Arktiki talijo trajno zamrznjena tla v regiji in potencialno spodbujajo viruse, ki bi po več deset tisoč letih mirovanja lahko ogrozili zdravje živali in ljudi. Čeprav se pandemija, ki jo sproži bolezen iz daljne preteklosti, sliši kot zaplet znanstvenofantastičnega filma, znanstveniki opozarjajo, da so tveganja, čeprav nizka, podcenjena.