visokošolskih

Po seji vlade

20. 09. 2001 00.00

Vlada se je na današnji seji posvetila uresničevanju antibirokratskega programa in sodelovanju Slovenije v Paktu stabilnosti za JV Evropo. Pripravili pa so tudi paket premoženja za zapolnjenje privatizacijske luknje.

Podaljšan rok za dokončanje študija

03. 07. 2001 00.00

Parlamentarni odbor za kulturo, šolstvo, mladino, znanost in šport je brez večjih razprav in brez glasu nasprotovanja podprl vladni predlog za noveliranje zakona o visokem šolstvu, s katerim naj bi zakonodajalec v študijsko leto 2001/2002 podaljšal rok oz. podaljšal možnost za dokončanje študija za tiste študente, ki so šolanje začeli še pred uveljavitvijo visokošolske reforme v letu 1994. Če omenjenega roka ne bi podaljšali, bi namreč po besedah državnega sekretarja Staneta Pejovnika brez diplome ostalo 2000 do 3000 študentov, ki jim manjkata le še kakšen izpit in diploma.

Študentje državi - dan D

11. 06. 2001 00.00

Priprave na študentski protest, ki ga za 14. junij napovedujejo študentski organizaciji ljubljanske in mariborske univerze ter Zveza študentskih klubov Slovenije, so praktično že zaključene. Javni shod, ki bo potekal na Trgu svobode v Mariboru ter Trgu republike v Ljubljani, bo predstavljal glas 80.000 slovenskih študentov.

Podpisan kulturni sporazum z Avstrijo

30. 04. 2001 00.00

Po treh letih in pol pogajanj sta zunanja ministra Slovenije in Avstrije, Dimitrij Rupel in Benita Ferrero-Waldner, v Ljubljani podpisala tako imenovani kulturni sporazum. S tem se zaključuje eno od pomembnejših poglavij v reševanju odprtih dvostranskih vprašanj.

Okrogla miza o šolanju beguncev

12. 04. 2001 00.00

V okviru prvega festivala vzgoje in izobraževanja ter 24. sejma Vse za otroka in družino je bila danes okrogla miza z naslovom Šolanje azilantov, beguncev in tujcev, ki jo je pripravilo ministrstvo za šolstvo, znanost in šport. Kot je poudarila Majda Urank z resornega ministrstva, je omenjeni posvet prvi tovrstni v državi, čeprav se Slovenija že deset let srečuje s problemom beguncev. Po zadnjih podatkih, tako Urank, v slovenskih osnovnih šolah znanje pridobiva 370 tujcev različnih narodnosti, s stalnim in začasnim bivališčem, začasnim zatočiščem, azilom ali neurejenim statusom. V srednjih šolah se pouka udeležuje 210 dijakov z začasnim zatočiščem, na visokošolskih ustanovah pa se izobražuje 75 študentov z začasnim bivališčem. Posveta se je udeležil tudi varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek, ki je predstavil poročilo o človekovem razvoju.

Pasadena v Mariboru

09. 04. 2001 00.00

Založba Pasadena prireja razstavo tuje strokovne literature v Glazerjevi dvorani Univerzitetne knjižnice Maribor, na kateri bo predstavljenih več tisoč strokovnih knjig in visokošolskih učbenikov na vseh področjih. Razstavo bo danes ob 10. uri odprl rektor mariborske univerze prof. dr. Ludvik Toplak, ogledati pa si jo bo mogoče do 13. aprila.

Pred novim šolskim letom

18. 03. 2001 00.00

Čeprav bodo šolarji pred letošnjimi poletnimi počitnicami še kar nekaj časa gulili šolske klopi, so aktivnosti v zvezi z vpisi za prihodnje šolsko leto že v polnem teku.

19. rektorska konferenca

28. 02. 2001 00.00

Vodstvi Univerze v Ljubljani in Univerze v Mariboru se redno sestajata na rektorskih konferencah, ki so izmenično v Mariboru in Ljubljani. Na že 19. rektorski konferenci, ki je potekala danes na ljubljanski univerzi, so obravnavali dokument Priloga k diplomi, spremembo izbirnega postopka pri razvrščanju kandidatov za vpis v prvi letnik ter politiko plač zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, so sporočili z ljubljanske univerze.

Konferenca držav programa CEEPUS

24. 02. 2001 00.00

Državni sekretar z ministrstva za šolstvo, znanost in šport Stane Pejovnik se bo danes v Bukarešti udeležil 7. ministrske konference držav članic visokošolskega programa CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies). Ministri in drugi predstavniki Avstrije, Bolgarije, Češke, Hrvaške, Madžarske, Poljske, Romunije, Slovaške in Slovenije bodo razpravljali o nadaljnjem razvoju tega uspešnega regionalnega programa izmenjav v visokem šolstvu.

Informativni dnevi za dijake in študente

09. 02. 2001 00.00

Na srednjih šolah ter visokošolskih zavodih in višjih strokovnih šolah bodo v danes in jutri potekali informativni dnevi, na katerih se bodo lahko bodoči dijaki in študentje podrobneje seznanili z vpisnimi pogoji in dobili odgovore na vprašanja, ki se jim zastavljajo glede nadaljnjega izobraževanja. Na ljubljanski Filozofski fakulteti bo v petek med 12. in 14. uro tudi informativni dan, namenjen dijakom iz zamejstva, ki se nameravajo v študijskem letu 2001/2002 vpisati v prvi letnik rednega dodiplomskega študija na kateremkoli visokošolskem zavodu v Sloveniji. V soboto pa bodo na srednjih šolah lahko dobili informacije kandidati, ki se zanimajo za izobraževanje po programih za odrasle.

Informativni dan za dijake in študente

09. 02. 2001 00.00

Na srednjih šolah ter visokošolskih zavodih in višjih strokovnih šolah poteka danes informativni dan za bodoče dijake in študente, ki se bodo lahko podrobneje seznanili z vpisnimi pogoji in dobili pojasnila v zvezi z nadaljnjim izobraževanjem. Šole bodo odprle svoja vrata tudi jutri, ko bodo lahko na srednjih šolah dobili informacije kandidati za izobraževanje po programih za odrasle, medtem ko bodo na terciarni ravni izobraževanja pozornost posvetili predvsem izrednemu študiju, rade volje pa bodo ponovili tudi informacije za redni študij. Na visokošolskih zavodih bodo informacije podajali tudi jutri ob 10. uri.

Informativni dnevi za dijake in študente

08. 02. 2001 00.00

Na srednjih šolah ter visokošolskih zavodih in višjih strokovnih šolah bodo jutri in v soboto, 9. in 10. februarja, potekali informativni dnevi, na katerih se bodo lahko bodoči dijaki in študentje podrobneje seznanili z vpisnimi pogoji in dobili odgovore na vprašanja, ki se jim zastavljajo glede nadaljnjega izobraževanja. Na ljubljanski Filozofski fakulteti bo jutri med 12. in 14. uro tudi informativni dan, namenjen dijakom iz zamejstva, ki se nameravajo v študijskem letu 2001/2002 vpisati v prvi letnik rednega dodiplomskega študija na kateremkoli visokošolskem zavodu v Sloveniji. V soboto pa bodo na srednjih šolah lahko dobili informacije kandidati, ki se zanimajo za izobraževanje po programih za odrasle.

Vpis na univerze

15. 01. 2001 00.00

Izšla sta razpisa za vpis na univerze in višje strokovne šole, ki za naslednje šolsko leto kandidatom ponujata okoli 25.000 prostih vpisnih mest. Kandidati za vpis se morajo z izpolnitvijo posebnega obrazca prijaviti najkasneje do 8. marca letos, informacije pa bodo lahko zbirali tudi na dveh informativnih dnevih, ki bosta 9. in 10. februarja. Objavljen je bil tudi razpis za sprejem študentov višjih šol v dijaške domove, v katerih bo letos dobilo prostor 457 študentov, so sporočili z ministrstva za šolstvo, znanost in šport.

Uskladitev plač

03. 11. 2000 00.00

Minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček je danes s sindikatom vzgoje, izobraževanja in znanosti podpisal dodatek h kolektivni pogodbi za raziskovalno dejavnost. S tem so uresničili zahtevo sindikata, ki je že maja na ministrstvo poslal zahtevo po uskladitvi plač raziskovalcev z visokošolskimi učitelji.

Negativno mnenje računskega sodišča

11. 10. 2000 00.00

Drugostopenjski senat računskega sodišča je o porabi proračunskih sredstev za poslovanje univerzitetne uprave v letu 1996 izrekel Univerzi v Mariboru negativno mnenje. Kot je pojasnjeno v poročilu o reviziji porabe proračunskih sredstev za izvajanje visokošolskih izobraževalnih programov in poslovanja v letu 1996 na Univerzi v Mariboru, so na oblikovanje mnenja vplivala predvsem tri področja nepravilnosti.

Začetek novega študijskega leta

02. 10. 2000 00.00

Za približno 66.200 študentov visokih šol in fakultet ter 1736 študentov višjih strokovnih šol se danes začenja novo študijsko leto. Današnji dan je predvsem pomemben za tiste, ki šele začenjajo študijsko pot, torej t.i. bruce. Po podatkih visokošolskih prijavno-informacijskih služb obeh univerz je bilo v prvem roku v prvi letnik sprejetih skupno 16.088 študentov. Na Univerzi v Ljubljani je bilo sprejetih 8596 rednih študentov in 2051 izrednih, na mariborski univerzi 3224 rednih in 1214 izrednih študentov ter na samostojnih visokošolskih zavodih 497 rednih študentov in 507 izrednih. Te okvirne številke se bodo še spremenile, saj še niso znani podatki o sprejetih v drugem prijavnem roku, poleg tega pa se je s 1. oktobrom začel še tretji prijavni rok, ki bo trajal do 10. oktobra. Za študijsko leto 2000/2001 je bilo sicer na obeh slovenskih univerzah in petih samostojnih visokošolskih zavodih razpisanih 22.011 mest, kar je največ doslej.

Posvet slovenskih znanstvenikov iz diaspore

28. 09. 2000 00.00

V organizaciji Svetovnega slovenskega kongresa se je pričela prva konferenca slovenskih znanstvenikov in raziskovalcev z vsega sveta z naslovom Poti znanosti k edinosti Slovenije. Namen dvodnevne konference, na kateri sodeluje okrog sto uglednih slovenskih znanstvenikov iz diaspore in domovine, je povezati slovensko znanje ter videti, kje je Slovenija v sedanji "revoluciji znanja".

Na Bledu smetana slovenskih znanstvenikov iz diaspore

28. 09. 2000 00.00

V organizaciji Svetovnega slovenskega kongresa (SSK) se je danes pričela prva konferenca slovenskih znanstvenikov in raziskovalcev z vsega sveta z naslovom Poti znanosti k edinosti Slovenije. Namen dvodnevne konference, na kateri sodeluje okrog sto uglednih slovenskih znanstvenikov iz diaspore in domovine, je povezati slovensko znanje ter videti, kje je Slovenija v sedanji "revoluciji znanja". Boris Pleskovič s Svetovne banke in Jože Krašovec s Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) in ljubljanske teološke fakultete bosta v uvodnih predavanjih govorila o revoluciji znanja, tranziciji in civilni družbi oziroma o načelnih in izkustvenih razlogih za etiko v znanosti. Na prvem tovrstnem srečanju "smetane" slovenskih znanstvenikov in raziskovalcev bodo razpravljali o več vprašanjih, zbranih v štirih tematskih sklopih. Danes bo na vrsti pregled slovenskega znanstvenega potenciala v svetu in vključevanje znanstvenikov in visokošolskih učiteljev iz diaspore v raziskovalno in akademsko pedagoško delo v domovini. Ta dan se bo zaključil z okroglo mizo na temo primerjave študija na univerzah v Sloveniji in tujini. Drugi dan konference bodo razpravljali o prioritetnih smereh razvoja slovenske znanosti in raziskav v luči globalizacije kot tretjim tematskim sklopom. Na njem bo med drugimi sodeloval Joseph Straus z Inštituta Max Planck za tuje in mednarodno patentno, avtorsko in kompeticijsko pravo iz Münchna. Sledil bo sklop z naslovom Organizacija znanstveno-raziskovalnega dela za tretje tisočletje: povezave univerz in raziskovalnih institutov z industrijo, v okviru katerega bo govor o tehnološkem razvoju in posledicah za slovensko tehnološko politiko v prihodnosti, pomenu raziskovalnih inštitutov za razvoj slovenske industrije, vlogi specializiranja v mednarodnem sodelovanju in podobno. Konferenca se bo končala z okroglo mizo, ki bo namenjena vključitvi rojakov v slovenski akademski prostor.

Srečanje slovenskih znanstvenikov

24. 09. 2000 00.00

Svetovni slovenski kongres bo 28. in 29. septembra na Bledu pripravil prvo srečanje znanstvenikov in raziskovalcev iz Slovenije z njihovimi rojaki iz tujine z naslovom Poti znanosti k edinosti Slovencev. Kongres je namenjen predvsem izmenjavi znanja in izkušenj ter navezovanju novih vezi in strokovnih prijateljstev.

Nov korak k Univerzi na Primorskem

20. 09. 2000 00.00

S sejo akademskega zbora in ustanovno sejo je v Kopru z delom začela Fakulteta za humanistične študije. Po treh oziroma štirih letih naporov je koprsko visokošolsko središče ustanovilo prvi univerzitetni program ob paleti visokošolskih strokovnih programov, ki jih v treh obalnih občinah že izvajajo.

Na listi Nove stranke večinoma ženske

15. 09. 2000 00.00

Nova stranka (Nova), ki bo nastopila v vseh volilnih enotah, je edina stranka, ki bo imela na kandidatni listi večinoma ženske, je na novinarski konferenci povedal predsednik stranke Gorazd Drevenšek, ki je skupaj s tiskovno predstavnico Barbaro Rebolj in tajnikom Blažem Babičem ponovno predstavil ključne točke njihovega volilnega programa. Stranka se po njihovih besedah zavzema za politiko enakopravnosti, ustreznejšo socialno politiko, sodoben izobraževalni sistem in vojaško nevtralnost Slovenije. Ena njihovih ključnih točk pa je tudi evroskepticizem. Po njihovem je Evropska unija zasnovana na diskriminatornem načelu, saj pravila igre niso enaka za vse, zato bi Slovenija morala pretehtati smiselnost dosedanjega vključevanja vanjo.

Princeton je najboljša ameriška univerza

02. 09. 2000 00.00

Po letu dni se ameriška univerza Princeton vrača na prvo mesto na lestvici najboljših vseučilišč v ZDA. Lanskoletni zmagovalec, California Institute of Technology, pa je letos padel na četrto mesto. Lestvico najboljših ameriških visokošolskih ustanov je že štirinajstič zapored objavil časnik U.S. News & World Report.

Šturm za nov lektorat v Nemčiji

23. 08. 2000 00.00

Minister za šolstvo in šport Lovro Šturm se je na delovnem sestanku srečal z veleposlanico Zvezne republike Nemčije v Sloveniji Heike Zenkner. Sogovornika sta poudarila izjemno dobro sodelovanje med državama tako na ravni ministrstev kot na ravni neposrednega sodelovanja med vzgojnoizobraževalnimi institucijami, še posebej visokošolskimi.

Število diplomantov narašča

06. 08. 2000 12.03

V Sloveniji je lani diplomiralo 10.536 študentov višjih strokovnih šol in visokošolskih zavodov, kar je za 61,2 odstotka več kot v letu 1990. Število diplomantov se je tako prvič v preteklem desetletju, za katerega je bilo sicer značilno povečevanje njihovega števila iz leta v leto, povzpelo prek 10.000, kažejo podatki Statističnega urada RS.

Število diplomantov narašča

06. 08. 2000 00.00

V Sloveniji je lani diplomiralo 10.536 študentov višjih strokovnih šol in visokošolskih zavodov, kar je za 61,2 odstotka več kot v letu 1990. Število diplomantov se je tako prvič v preteklem desetletju, za katerega je bilo sicer značilno povečevanje njihovega števila iz leta v leto, povzpelo prek 10.000, kažejo podatki Statističnega urada RS.

Kulturni tabor Nova Gorica 2000

28. 06. 2000 13.16

Tretji Kulturni tabor Nova Gorica 2000, ki bo potekal od 1. do 8. julija, organizira študentska organizacija fakultete za organizacijske vede iz Kranja in kulturno društvo ŠOUM pod geslom <I>Spoznavajmo Slovenijo!</I>. Projekt je namenjen mladim, tj. študentom obeh slovenskih univerz in tudi drugih visokošolskih središč Slovenije, ki ga tudi ustvarjajo. Združuje kreativnost, sproščenost in dinamičnost. Sodelovalo bo 50 mladih.

Več študijskih mest

20. 04. 2000 19.12

Vlada, ki opravlja tekoče posle, je na današnji seji obravnavala predloge za dodatna študijska mesta za vpis v visoko šolstvo v študijskem letu 2000/2001 ter sklepe univerz in samostojnih visokošolskih zavodov o omejitvah vpisa. Obseg mest za redni študij bosta povečali ljubljanska pravna fakulteta na skupaj 350 mest in mariborska visoka šola za zdravstvo na skupaj 120 mest, so sporočili z ministrstva za šolstvo in šport.

Dolgi pohod do parlamenta

27. 03. 2000 08.27

Višji predavatelj na portoroški Fakulteti za pomorstvo in promet Iztok Ostan bo danes popoldan (okoli 15. ure) predsedniku državnega zbora Janezu Podobniku predal peticijo s 1090 podpisi z zahtevami Civilne iniciative za zakonitost pedagoškega procesa v visokem šolstvu. S skupino študentov in somišljeniki se je Ostan že v nedeljo zjutraj odpravil peš iz Kopra proti Ljubljani.

Zadnji dan za prijavo na študij

08. 03. 2000 13.14

Kandidati za nadaljevanje študija na višjih strokovnih šolah in na visokošolskih zavodih imajo le še danes čas za oddajo tako imenovane prve prijave za vpis v prvi letnik.

Prva generacija diplomantov Visoke šole za turizem

16. 02. 2000 11.45

Minister za šolstvo in šport Pavel Zgaga je ob 5. obletnici Visoke šole za turizem ter podelitvi diplom prvi generaciji 38 diplomantov Visoke šole za turizem - Turistica povedal, da je razvoj tega visokošolskega zavoda pomemben mejnik za stroko, saj ob osamosvojitvi nismo imeli izobraženega kadra v turizmu kot eni strateških gospodarskih usmeritev. Tako minister Zgaga kot minister za malo gospodarstvo in turizem Janko Razgoršek sta na slovesnosti podprla razvoj tretje Univerze na Primorskem. Kot je povedal minister Zgaga, je razvoj visokošolskih središč na Primorskem, ki jih je ob osamosvojitvi obiskovalo 500 študentov, danes pa že 5000, potrdil potrebo po oblikovanju še ene univerze.