vključenost

Vlada že snuje drugi paket ukrepov: se obeta mehanizem odkupovanja terjatev podjetij?
03. 04. 2020 10.21
V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije so razočarani nad vsebino prvega paketa ukrepov za blažitev posledic epidemije koronavirusa, zato pričakujejo, da bo spregledane skupine prizadetih zajel drugi protikoronski sveženj. Zahtevajo tudi, da se v pripravo ukrepov vključi Ekonomsko-socialni svet. Vključitev pričakujejo tudi športniki, sporoča OKS, vlada pa medtem že snuje drugi paket ukrepov.

Več kot odstotek svetovne populacije z avtizmom. Pri nas še vedno premalo terapevtskih obravnav
02. 04. 2020 07.27
Pojavnost spektroavtistične motnje v svetu strmo narašča, število otrok s to motnjo pa se povečuje tudi v Sloveniji. Če se bo trend nadaljeval, bo leta 2025 že vsak drugi deček in vsaka deseta deklica v spektru avtističnih motenj. Ker pa si osebe z avtizmom svojih pravic ne zmorejo zagotoviti same, potrebujejo podporo skupnosti.

Združenje bank: S poroštvenim zakonom se število kreditno sposobnih ne bi povečalo
24. 01. 2020 16.48
Trenutno je v javni obravnavi predlog zakona o poroštvih države za stanovanjske kredite, ki ga je objavilo ministrstvo za finance in je namenjen reševanju stanovanjske problematike mladih do 35 let, mladih družin, zaposlenih za določen čas ter prekarno zaposlenih, starih do 40 let. Bančni sektor je na zakon podal kar nekaj pripomb.

Thunbergova opozorila na neizpolnjene obljube, Trump napovedal sajenje dreves
21. 01. 2020 15.25
Prvi dan svetovnega gospodarskega foruma v Davosu sta zaznamovala govora ameriškega predsednika Donalda Trumpa in mlade švedske okoljske aktivistke Grete Thunberg. Medtem ko se je prvi zaobljubil, da bo sadil drevesa, je Švedinja znova opozorila, da v boju proti podnebnim spremembam ni bilo storjeno ničesar.

'Ko odhajajo, nas res močno stisnejo, pa jim nismo dali nič več kot ušesa in razumevanje'
18. 01. 2020 06.00
Družina je bila v hudi stiski in vedeli smo, da ji moramo pomagati. A mamo nam je šele po enem letu uspelo prepričati, da mora nekaj storiti. Družino smo tako vključili v vse programe pomoči in uspelo se ji je postaviti na noge, opisuje Živa Logar, koordinatorka projekta Veriga dobrih ljudi, ki jo najbolj osreči to, ko vidi, da je nekomu uspelo premagati tako duševno kot materialno stisko.

Mlinarjeva prevzela posle na SVRK, ožjo ekipo ima že izbrano
20. 12. 2019 15.45
Ministrica za kohezijo Angelika Mlinar je od Alenke Bratušek prevzela posle na službi vlade za razvoj in kohezijsko politiko. Mlinarjeva je kot dva ključna izziva v tem resorju izpostavila pospešitev črpanja evropskih sredstev ter vzpostavitev komunikacije med vladno službo in drugimi ministrstvi.

Mlinarjeva ni dobila podpore parlamentarnih odborov
17. 12. 2019 06.42
Kandidatka za ministrico brez resorja, pristojnega za razvoj in kohezijsko politiko, Angelika Mlinar po večurnem zaslišanju ni prepričala članov parlamentarnih odborov za EU in gospodarstvo. Prvi je njeno predstavitev zavrnil z devetimi glasovi proti sedmim, drugi z osmimi proti osmim. Generalni sekretar SAB pravi, da je to le izraz manjšinske vlade, glasovanje v DZ pa je nekaj drugega. Prepričani so, da tam lahko dobi podporo.

Zmaga za Johnsona, hud poraz Corbynove socialistične vizije, konec Faragea
13. 12. 2019 05.44
Britanske volitve so se razpletle v prid konservativcev, ki so osvojili absolutno večino - 361 poslancev v 650-članski poslanski zbornici. Laburisti so ostali daleč zadaj, izgubljali so celo v svojih tradicionalnih okrajih, zaradi česar je njihov vodja Jeremy Corbyn že napovedal odstop.

Skoraj deset milijonov ur opravljenega dela: Prostovoljstvo je vezivo družbe
05. 12. 2019 14.23
Mednarodni dan prostovoljstva je priložnost za vse, da spodbujamo prostovoljstvo, se spomnimo na prispevek prostovoljcev k družbeni blaginji in trajnostnim ciljem na lokalni in mednarodni ravni, pravijo pri Slovenski filantropiji. Mednarodni dan prostovoljstva letos poteka pod geslom Prostovoljstvo za vključujočo družbo.

'Na vključevanje invalidov bolj vplivajo psihološke ovire v glavah kot arhitektonske'
03. 12. 2019 06.35
Po svetu zaznamujemo mednarodni dan invalidov in oseb s posebnimi potrebami. Generalna skupščina ga je leta 1992 razglasila z namenom ozaveščanja o problematiki invalidnosti in spodbude k prizadevanjem za izboljšanje statusa invalidov. Letos Združeni narodi spodbujajo invalide k dejavnemu sodelovanju in prevzemanju vodstvenih vlog v družbi.

Slovenec zadovoljstvo z delom ocenil s povprečno oceno 7,5 od 10
07. 10. 2019 06.36
Mednarodna konfederacija sindikatov je 7. oktober razglasila za svetovni dan dostojnega dela. ZSSS ob svetovnem dnevu dostojnega dela poziva delodajalce k premisleku o dostojnem delu ter delavskem prispevku h gospodarski rasti in splošni blaginji v državi. Ob tem opozarja na vse bolj zabrisane meje med delom, počitkom in prostim časom.

Židan koaliciji in Levici: Pamet v roke, partnerstvo se lomi na pomoči najbolj ranljivim
05. 10. 2019 10.47
Prvak SD Dejan Židan poziva k srečanju med koalicijo in Levico, kjer bi se dogovorili, kako pereča vprašanja "na zmeren in trezen način zapreti". Koalicija in partnerstvo z Levico se po njegovem namreč lomita na pomoči najbolj ranljivim. "Obnašanje političnih strank, kakor da bodo jutri volitve, je škodljivo," je zapisal na Facebooku.

'Globalni svet je na razpolago vsem, od kod prihajaš, ni pomembno'
03. 10. 2019 13.00
Slovenija ima veliko talenta, inovativnih idej in dober izobraževalni sistem, so se strinjali sogovorniki na razvojni konferenci. Da dandanes ni pomembno, od kod prihajaš, pomembna je ideja, odraščanje v manjšem kraju pa ima tudi veliko prednosti, pa je poudarila Biljana Weber.

Čas je za 'drzne poteze': Če ne znamo izbrati najboljših, je z nami nekaj narobe
15. 09. 2019 07.00
"Ker sem optimist po naravi, vam bom rekel, da verjamem, da EU ima prihodnost," pravi dolgoletni raziskovalec Alberto Martinelli. "Optimističen sem tudi zato, ker so ljudje na zadnjih evropskih volitvah prepoznali grožnjo in se ji uprli – niso množično glasovali za stranke, ki želijo v EU ustvarjati kaos," nadaljuje Martinelli. A opozarja, da ima zmerna politika le še eno priložnost: "Če ji konkretni ukrepi spodletijo še enkrat, se bodo ekstremni politični pojavi vrnili – močnejši kot kdaj koli prej."

9-letnica z amputiranimi nogami bo nastopila na newyorškem tednu mode
30. 08. 2019 15.51
9-letna Britanka Daisy-May Demetre, ki se je rodila s prirojeno deformacijo, zaradi katere so ji morali amputirati obe nogi, bo nastopila na tednu mode v New Yorku. "S svojim početjem navdihuje ljudi. Življenje sprejema z nasmehom na obrazu," pa je podvig izjemne mlade manekenke komentiral njen oče.

Kemis začasno prenehal sprejemati odpadke
08. 08. 2019 09.02
Celoten postopek sanacije in gradnje objektov je potekal pod neprestanim nadzorom inšpekcijskih služb ministrstva za okolje in prostor. Te v okvirih stalnega nadzora niso odkrile nikakršnih kršitev zakonodaje, zato je nadvse nenavadno, da lahko isti organ skoraj dve leti po začetku sanacije sprejme in odloča diametralno nasprotno rezultatom svojega kontinuiranega nadzora, odločbo gradbene inšpekcije o črni gradnji komentirajo v Kemisu.

V Ljubljani se pripravlja 14-odstotna podražitev vrtcev
14. 06. 2019 13.38
Mestna občina Ljubljana je pripravila predlog sklepa, ki zvišuje cene vrtcev za 14 odstotkov. Kot so pojasnili na občini, cen zares niso zvišali že od leta 2008, sredstva za programe predšolske vzgoje v proračunu Mola pa so odtlej povečali že za skoraj 10 milijonov evrov. Mestni svet bo o predlogu odločal julija.

Hrvaški obveščevalci v Sloveniji zelo aktivni, a nas v poročilu ne omenjajo
06. 06. 2019 10.03
Poročilo hrvaške varnostno-obveščevalne službe njihovega delovanja v Sloveniji ne omenja niti z besedo, pisanje bosanskih medijev o novačenju salafistov pa izpostavlja kot primer lažnih novic. To je normalno, saj tudi mi ne omenjamo njih, pravi nekdanji direktor Sove, a neurejeni odnosi med državama so zagotovo njihov glavni fokus. Tega pač ne poudarjajo, ker smo zavezniki.

Veliko preveč sedimo in se vozimo v avtomobilih
10. 05. 2019 06.10
V Sloveniji ima večjo težo od priporočene malo manj kot polovica žensk in skoraj 70 odstotkov moških. Tudi vse več mladih in otrok ima težave s prekomerno telesno težo, kar je posledica pomanjkanje telesne dejavnosti in nezdravih prehranjevalnih navad. V zadnjih 30 letih se je njihovo število podvojilo. K izboljšanju našega zdravja bistveno prispeva aktiven življenjski slog.

Beležimo strm porast spektroavtističnih motenj
02. 04. 2019 13.49
Pojavnost spektroavtistične motnje v Sloveniji in po svetu strmo narašča. Še v letu 2015 naj bi imel takšno motnjo eden od 10 dečkov in ena od 50 deklic. Glede na trend v zadnjih letih pa naj bi bil leta 2025 vsak drugi deček in vsaka deseta deklica v spektru avtističnih motenj.

V primeru potrditve sporazuma v parlamentu bo brexit preložen na 22. maj
21. 03. 2019 06.39
Na vrhu Evropske unije so sklenili ugoditi prošnji britanske premierke Therese May za preložitev brexita, in sicer do 22. maja. Ampak preložitev se lahko zgodi le, če bodo britanski poslanci sporazum o izstopu potrdili v parlamentu na naslednjem glasovanju. Medtem je peticija za preklic brexita zbrala že 1.3 milijona podpisov.

Kaj mobilizira volivce?
09. 03. 2019 13.48
V tako imenovanih stabilnih demokracijah volitve predstavljajo kontinuiran proces izbire predstavnikov ljudstva, ki se za zaupanje volivcev potegujejo v času mandata in nekaj tednov trajajoče volilne kampanje. Če se država v nekem trenutku spoprime z izrazitimi notranje- oziroma zunanjepolitičnimi problemi, nastaja povečan interes javnosti in posledično se poveča udeležba na volitvah.

20-letna Daša epilepsije nikoli ni skrivala. Po operaciji na Češkem ozdravela
11. 02. 2019 09.55
Okoli 15.000 Slovenk in Slovencev naj bi imelo epilepsijo. To je ena najpogostejših nevroloških bolezni. Pri nas operativnega zdravljenja še nimamo, zato bolnike s trdovratno epilepsijo - teh je okoli tretjina - pošiljamo na operacijo v tujino. Na mednarodni dan je o izkušnji z boleznijo spregovorila 20-letna Daša.

Ali bi bila humanitarna pomoč lahko bolj učinkovita?
29. 01. 2019 15.17
120 milijonov ljudi po vsem svetu potrebuje pomoč samo za preživetje zaradi nasilja in konfliktov. Jemen, Sirija in Južni Sudan so sinonim za trpljenje. Kljub temu da humanitarne organizacije vsako leto rešijo in zaščitijo na desetine milijonov ljudi in je njihova pomoč bolj relevantna, pravočasna in učinkovita kot kdaj koli prej, pa humanitarne akcije niso vedno tako hitre, kot bi morale biti, pomoč je neenakomerno razporejena. Kje so rešitve, kakšni so izzivi?

Najboljši kadri še naprej v Švico, Singapur in ZDA, Slovenija zdrsnila še za eno mesto
29. 01. 2019 12.58
Slovenija se je v letošnji raziskavi GTCI med 125 svetovnimi državami po privlačnosti za najboljše kadre zdrsnila na 29. mesto. Ljubljana se je uvrstila na 50. mesto glede na mestni indeks konkurenčnosti, kar je prav tako slabše kot lani.

Na Pokljuki za potrebe SP 2021 s številnimi infrastrukturnimi izzivi
10. 12. 2018 14.34
Pred prireditelji pokljuških tekem v biatlonu je do naslednjega svetovnega pokala, ki bo januarja 2020, 13 mesecev. Ta čas bodo izkoristili za posodabljanje stadiona, rekonstrukcijo tekaških prog in spremljevalne infrastrukture. Vse za svetovno prvenstvo, ki bo na Rudnem polju leta 2021.

Kaj novega so letos pripravili na slovenskih smučiščih?
24. 11. 2018 07.00
Smučarske naprave bodo prvi zagnali na Krvavcu – predvidoma že v torek –, ter v Kranjski Gori in na Kaninu, kjer upajo, da bo vse nared do naslednjega vikenda. Na Rogli bi obiskovalce radi pritegnili s parkiriščem za avtodome, na Cerknem pa s postavitvijo pesjakov za hišne ljubljenčke. Največ denarja so za to sezono vložili na Pohorju, kjer po novem lahko izdelujejo sneg tudi pri pozitivnih temperaturah.

Nemčija bo gostitelj nogometnega EP 2024
27. 09. 2018 15.26
Evropska nogometna zveza (Uefa) je na zasedanju v Nyonu izbrala prireditelja evropskega prvenstva 2024. To je postala Nemčija, ki je v izboru ugnala Turčijo. Za Nemce je glasovalo 12, za Turčijo pa štirje člani izvršnega odbora Uefe.

Stanovanjska problematika, neredna zaposlitev, prekarnost, izgorelost
10. 08. 2018 17.36
Kakšen je položaj mladih v družbi? Ali jim države in različne institucije posvečajo dovolj pozornosti? Ali jim omogočajo lažji in dostojni prehod v odraslo dobo? Vprašanja, ki jih, če ne drugače, institucije po vsem svetu odpirajo 12. avgusta. Ta dan je namreč že 19 let zapored namenjen mladim. In kako jih pred tem dnem v središče postavlja Slovenija?

Ker družba ni pravična, potrebujemo dobrodelnost: znani Slovenci pomagajo otrokom
17. 07. 2018 06.00
Šport združuje, povezuje in navdihuje, a ko mu dodamo tudi dobrodelno noto, to postane nekaj resnično velikega. Nekaj takšnega je tudi projekt 'Gibaj, mladina!', v katerem sta svoje moči združila tudi Rado Mulej in Nuša Lesar. Komu je projekt posvečen? Otrokom iz socialno šibkejših družin. Poglejte si podrobnosti in pomagajte tudi vi!