vlada rs

'Migranti za seboj puščajo smeti, odgovornosti zanje ne prevzame nihče'
25. 10. 2022 09.52
Krajani zalednih obalnih vasi imajo dovolj. Migranti, ki jih je iz dneva v dan več, za seboj puščajo velike količine smeti, za katere nihče noče prevzeti odgovornosti. Kot pravi predsednik KS Zazid Dejan Švab, se pristojni izgovarjajo na birokracijo in postopke, smeti pa ostajajo. Na koprski občini pravijo, da odvoz smeti poteka po določenem postopku, čemur pritrjujejo tudi v uradu za oskrbo in integracijo migrantov ter v Marjetici Koper. A postopki so dolgotrajni in kot pravi Švab, se vse ustavi pri denarju.

Ali sledijo ustavne in volilne spremembe? 'Ta proces je smiselno začeti'
24. 10. 2022 07.35
Predsednik vlade Robert Golob je sklical vrh parlamentarnih strank, na katerem so opravili posvet glede morebitnih ustavnih sprememb in sprememb volilne zakonodaje. Povabljeni so bili predsedniki parlamentarnih strank in vodje poslanskih skupin. "Imeli smo prvi posvet o tem, ali lahko v tem mandatu pričakujemo tudi ustavne spremembe. Pokazalo se je, da je ta proces smiselno začeti in da bo lahko dal rezultate," je na srečanju dejal premier Robert Golob.

Zemeljskega plina bo dovolj za vsa slovenska gospodinjstva
24. 10. 2022 00.15
V času energetske krize je nujno, da so energenti za ogrevanje premišljeno izbrani. Svetujemo uporabo zemeljskega plina, ki je zanesljiv, ugoden in varen.

Golob: Imeli smo slavje, cene plina po dogovoru padle za več kot 10 odstotkov
21. 10. 2022 06.04
Voditelji EU so na zasedanju v Bruslju vendarle dosegli dogovor o ukrepih za soočanje z energetsko draginjo. Med drugim so se zavzeli za uvedbo začasnega dinamičnega cenovnega koridorja za transakcije z zemeljskim plinom. Izkupiček pogovorov predstavlja velikanski korak naprej, je ob prihodu na drugi dan zasedanja povedal slovenski premier Robert Golob. Nemški kancler Olaf Scholz je po dogovoru izrazil zadovoljstvo. "Stopili smo skupaj," je dejal glede načrta za omejevanje nihanja cen plina. Madžarska pa si je, po besedah premierja Viktorja Orbana, izpogajala izjemo glede omejitev cen plina.

Muzej slovenske osamosvojitve ne bo več samostojna institucija
21. 10. 2022 15.46
Muzeja slovenske osamosvojitve kot samostojne institucije, ki jo je zasnovala prejšnja vlada in ki ima že od marca direktorja s polnimi pooblastili, ne bo več. Ministrica za kulturo Asta Vrečko se je namreč odločila, da ga združi z Muzejem novejše zgodovine v nov javni zavod.

Kako so vlade s političnim kadrovanjem zaposlovale svoje ljudi?
19. 10. 2022 14.06
Komisija za preprečevanje korupcije je pod drobnogled vzela zaposlovanje med menjavami vlad v zadnjih štirih letih. Kot razkriva njena analiza, se je največ ljudi, ki so bili zaposleni na zaupanje – to pomeni, da je bila njihova zaposlitev oprta na mandat funkcionarja oz. vlade –, zaposlilo v času vlade Janeza Janše. Takšnih zaposlitev je bilo 183. Najmanj se jih je zaposlilo, ko je stolček zapustila vlada Alenke Bratušek – 65.

Ali predvolilne obljube o neprofitnih stanovanjih bledijo?
18. 10. 2022 14.07
Vlada Roberta Goloba se je zavezala, da bo primerna stavbna zemljišča neposredno prenesla z DUTB na Stanovanjski sklad RS, a so končala v portfeljih Slovenskega državnega holdinga. S tem so prelomili svoje obljube, pod javno pismo pa je podpisanih prek 60 nevladnih organizacij. "Prebivalstvo že predolgo živi v razmerah nepravičnega in nedostojanstvenega odnosa do stanovanjskega vprašanja, zato vlado opozarjamo, naj ne ruši naše skupne prihodnosti s prenosom zemljišč na SDH, s čimer jih izpostavlja tveganju privatizacije in komercializacije."

Energetska oskrba: Slovenija je 'v dobri kondiciji'
17. 10. 2022 18.10
Slovenija je glede oskrbe z elektriko in plinom v jesensko-zimskem obdobju zelo dobro pripravljena, razmere pa so pod nadzorom, je zagotovil infrastrukturni minister Bojan Kumer. Podobno pravijo v družbah Eles in Plinovodi, kjer pa obenem izpostavljajo tudi potrebo po uresničitvi na ravni EU dogovorjenega zmanjšanja porabe.

Slovenija z novo uredbo o energetski revščini: cilj je revščino zmanjšati
13. 10. 2022 14.18
Vlada je prejela uredbo o energetski revščini, na podlagi katere bodo opredelili energetsko revna gospodinjstva in pripravili triletni akcijski načrt z ukrepi za zmanjšanje energetske revščine. S tem je Slovenija postala ena od desetih držav EU, ki je sprejela tako uredbo. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je dejal, da gre za veliko zmago, saj je diskusija o sprejetju takšne uredbe potekala že dlje časa.

Kako zelo nas ogroža sevanje, če Putin z jedrskim orožjem napade Ukrajino?
13. 10. 2022 12.01
Po zaostrovanju odnosov med Rusijo in Ukrajino ter posrednih grožnjah ruskega predsednika Putina z morebitno uporabo jedrskega orožja smo preverili, kako se na morebitne posledice pripravlja Uprava za zaščito in reševanje. Kot so dejali, jedrska nesreča ali uporaba jedrskega orožja v vojni v tujini, zunaj tisočkilometrskega območja, težko huje prizadene Slovenijo. Zato mirijo, da uporaba posebnih zaščitnih sredstev in zaklanjanje ne bi bilo potrebno.

Rupel odstopil z mesta direktorja Javne agencije za knjigo
12. 10. 2022 09.36
Dimitrij Rupel je odstopil kot direktor Javne agencije za knjigo RS. V odprtem pismu, ki ga je naslovil na ministrico za kulturo Asto Vrečko, se je odzval na njen intervju za STA. Rupel zavrača njene besede o nestrokovnih potezah prejšnje vlade, škodljivih za kulturo, med katerimi je omenila tudi njegovo imenovanje. Ministrica je v izjavi za medije odgovorila na Ruplovo odstopno izjavo, češ da ministrstvo za kulturo odstop sprejema. Ob tem je menilaa, da bo vlada v najkrajšem možnem času imenovala novo vodstvo agencije.

Trije kandidati bi v vlogi novega predsednika najprej odpotovali v Berlin
12. 10. 2022 06.00
Sedem predsedniških kandidatov smo vprašali, kam bi kot novoizvoljeni predsednik/-ca republike odpotovali na prvi državniški obisk in zakaj se jim to zdi pomembno. Brglez bi izbral Zagreb, Prebilič Rim, Kordiš Pariz. Senčarjeva bi najprej obiskala sosednje države, takoj zatem pa Moskvo. Pirc Musarjeva, Cigler Kralj in Logar pa bi odpotovali v Berlin, saj menijo, da gre za našo najbolj pomembno gospodarsko partnerico.

V BiH bodo šli v ponovno štetje glasov za predsednika Republike Srbske
10. 10. 2022 10.28
Državna volilna komisija Bosne in Hercegovine je sprejela odločitev o ponovnem štetju glasov za predsednika Republike Srbske, potem ko so ugotovili številne nepravilnosti pri dosedanjem izidu volitev, ki so potekale 2. oktobra. Gre za prvo takšno odločitev v dosedanji volilni praksi v BiH. Obtožbe o prirejanju volitev so sicer sprožile množične proteste v Banjaluki. Tisoče ljudi, ki so se zbrali na protestih, trdi, da je proruski voditelj bosanskih Srbov prirejal glasovnice med splošnimi volitvami. Končni rezultati še niso objavljeni, čeprav je trenutni voditelj bosanskih Srbov Dodik že razglasil zmago za predsednika Republike Srbske.

NSi za posvetovalni referendum o sprejemu svojega dohodninskega zakona
06. 10. 2022 11.34
Stranka NSi je vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o sprejemu svojega predloga zakona o spremembah Zakona o dohodnini, kar pomeni, da se bo podaljšal postopek odločanja o njenem predlogu dohodninskih sprememb. S svojo različico novele zakona bi NSi zvišala olajšave za vzdrževane družinske člane. Predlog novele je sicer na dnevnem redu današnje izredne seje DZ, saj želi koalicija čim prej narediti prostor za obravnavo vladne novele Zakona o dohodnini. Vlada nasprotno meni, da predlog NSi ne zasleduje cilja povečanja razpoložljivega dohodka tistih družin, ki naj bi jim v trenutnih zahtevnih razmerah namenili večjo pozornost, zato poslancem predlaga, naj ga ocenijo kot neprimernega za nadaljnjo obravnavo. Minister za finance Klemen Boštjančič je potezo opozicije komentiral: "Gre samo za nagajanje vladi."

DZ sprejel 86-milijonski paket pomoči gospodarstvu
06. 10. 2022 11.00
Poslanci so s 75 glasovi za in enim proti, sprejeli novelo zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen električne energije in zemeljskega plina. Z novelo se širi krog upravičencev do pomoči ter višata znesek pomoči in delež upravičenih stroškov, ki jih bodo podjetja dobila povrnjena.

Vlada razrešila direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje Buta
06. 10. 2022 12.28
Vlada je z mesta generalnega direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje razrešila Darka Buta in za vršilca dolžnosti generalnega direktorja uprave imenovala Leona Behina.

Mesec požarne varnosti: Električnih naprav ne polnite brez navzočnosti ali ponoči
02. 10. 2022 20.29
Z oktobrom se je začel mesec požarne varnosti, tokrat bo preventivna akcija potekala pod sloganom Tudi baterije lahko zagorijo – preprečite požar baterij. Ob vse bolj razširjeni uporabi naprav z litij-ionskimi baterijami namreč narašča tudi požarno tveganje, zato želijo organizatorji širšo javnost seznaniti z njihovo varno uporabo.

Kumer miri: Najprej varčevanje, zapiranje smučišč v najhujšem scenariju
02. 10. 2022 19.14
Žičnicam in smučiščem ne bomo prepovedali delovanja, to bi bil res le skrajni ukrep, odgovarja minister za infrastrukturo Bojan Kumer po intervjuju, s katerim je slovenske žičničarje dvignil na noge. V nedeljo je pojasnil, kakšni bi bili varčevalni ukrepi, če bi pozimi primanjkovalo elektrike: najprej znižanje temperature ogrevanja in izklop javne razsvetljave, nato omejevanje porabe v industriji, predvsem v jeklarnah in železarnah, šele nato pa tudi pri drugih velikih porabnikih, kot so smučišča. Takšna izjava ministra pred začetkom sezone je žičničarje močno razburila, še posebej zato, ker so bili že med epidemijo covida med najbolj prizadetimi.

Pahor podpisal odpoklic veleposlanika Kajzerja
30. 09. 2022 11.29
Po tem, ko je zunanja ministrica Tanja Fajon zatrdila, da je veleposlanik v ZDA Tone Kajzer kršil zakon o zunanjih zadevah, je predsednik republike Borut Pahor podpisal ukaz o njegovem odpoklicu. Kajzer naj bi sicer tudi po odpoklicu ohranil delovno mesto v slovenski diplomaciji. Prejšnji teden je zapisal, da odhaja z dvignjeno glavo.

'Absurdno je, da pristojni organ ugotovi veliko tveganje za okolje in ne ukrepa'
29. 09. 2022 06.20
Na Občini Vrhnika že več kot pet let, odkar je gorelo v Kemisu, opozarjajo, da je obratovanje podjetja tvegano za okolje in ogroža njihove občane. Prepričani so, da je ministrstvo za okolje in prostor izdalo Kemisu okoljevarstveno dovoljenje kljub dokazom Arsa, da podjetje ne izpolnjuje varnostnih standardov in ne zagotavlja zahtevane varnostne razdalje od naselja ter občinske infrastrukture. Zato so občinarji nagovorili vlado, naj izvede nadzor nad delom ministrstva in o okoljevarstvenem dovoljenju presoja po pravilih, ki jih zahteva direktiva Seveso III. Na Kemisu odgovarjajo: "Postavljene imamo visoke standarde varnosti poslovanja, predvsem glede varstva okolja, zaščite zaposlenih in požarne zaščite." Kaj pa ministrstvo in vlada?

Rebalans z najvišjo porabo doslej: epidemija in draginjski ukrepi
28. 09. 2022 06.31
DZ je sprejel rebalans državnega proračuna, s katerim se odhodki zvišujejo za 640 milijonov evrov na doslej najvišjih 14,6 milijarde evrov. Višje od lani jeseni so načrtovani tudi prihodki, znašali naj bi 12,5 milijarde evrov oz. 1,1 milijarde evrov več. Državna blagajna bo leto končala s nekaj več kot dvema milijardama evrov primanjkljaja. Proračuna za naslednji dve leti sta usmerjena v zdravstvo, zelene politike in trajnostni razvoj, zato bodo v ospredju projekti, podprti z evropskimi viri iz mehanizma za okrevanje in odpornost, je na novinarski konferenci pojasnil finančni minister.

Po več kot 800.000 evrih kazni sprejeli Zakon o elektronskih komunikacijah
28. 09. 2022 10.44
Poslanci so na redni seji DZ s 74 glasovi za in enim glasom proti sprejeli Zakon o elektronskih komunikacijah, s katerim se v slovenski pravni red prenaša evropska direktiva s tega področja. Posledično bo kazen zaradi zamude prenosa direktive manjša, je pred sejo DZ dejala ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh.

Ministrstvo za izpolnjevanje zavez iz Bele knjige, ki naj bi odpravile anomalije
28. 09. 2022 10.02
Po opozorilih sindikatov, da sta slovensko sodstvo in zaporski sistem na skrajnem robu zmogljivosti, s pravosodnega ministrstva sporočajo, da se zavedajo posebnosti kadrovske problematike javnih uslužbencev v sodstvu. Zavezali so se, da bodo v čim večji meri sledili predlaganim rešitvam iz t. i. Bele knjige, ki je nastala na podlagi analize strukture obstoječih delovnih mest in končno dočakala obravnavo na vladi. V zakonodajnem postopku je tudi sprememba Zakona o izvrševanju kazenskih sankcij, po kateri se bodo na novo zaposleni pravosodni policisti uvrstili v 24. plačni razred. Kjer pa bo neto plača ostala enaka.

Logar se ne ukvarja s protikandidati, Pirc Musarjeva prepričana, da ga lahko premaga
26. 09. 2022 22.55
Dogajanje na političnem področju je vse bolj pestro, napovedana stavka in izstop zdravnikov iz javnega sektorja, razveljavitve nakupa oklepnikov Boxer, ki bo davkoplačevalce stala 70 milijonov evrov, do zmage desnih Bratov Italije, ki jih vodi Giorgia Meloni, ki je med drugim nasprotovala vrnitvi Narodnega doma v Trstu Slovencem. O vsem tem in tudi kakšni moralni avtoriteti bosta, če bosta izvoljena, smo se pogovarjali z dosedanjima javnomnenjskima favoritoma predsedniških volitev Natašo Pirc Musar in Anžetom Logarjem.

Golob v DZ branil odločitev o odpoklicu veleposlanika Kajzerja
26. 09. 2022 14.06
Potem ko je vlada odpoklicala veleposlanika v ZDA Toneta Kajzerja, je odločitev vlade poslankam in poslancem v DZ pojasnjeval premier Golob. Ta je zavrnil besede predsednika Pahorja, da se Fajonova o odpoklicu veleposlanika ni posvetovala z njim.

Etažni lastniki zaradi dobav energentov v težkem položaju
23. 09. 2022 13.40
Tik pred začetkom nove kurilne sezone so se etažni lastniki in uporabniki večstanovanjskih stavb ponovno znašli v nezavidljivem položaju, in to kljub vsem sprejetim ukrepom nove vlade, opozarjajo v Zbornici za poslovanje z nepremičninami. Pristojni so namreč po sprejetju vseh omenjenih predpisov in ukrepov pozabili na njihovo izvajanje, trg pa so s tem ponovno v celoti prepustili volji dobaviteljev. Mnogi od teh se želijo izogniti državnim omejitvam, s čimer bodo krajši konec spet potegnili etažni lastniki. V najslabšem primeru lahko ostanejo celo brez zemeljskega plina in električne energije, še opozarjajo.

Vlada zamenjala vodstvo direkcije za vode
22. 09. 2022 16.36
Vlada je z mesta direktorja Direkcije RS za vode razrešila Romana Kramerja in za vršilko dolžnosti direktorice direkcije imenovala Nežo Kodre. Položaj bo nastopila v petek, direkcijo pa bo vodila do imenovanja novega direktorja, a največ pol leta, torej do 22. marca 2023, so sporočili po seji vlade.

Namesto Groznika generalna državna odvetnica postala Ana Kerševan
22. 09. 2022 16.25
Vlada je na mesto nove generalne državne odvetnice imenovala Ano Kerševan. Za mesto se je sicer potegovalo sedem kandidatov. Sedanjemu generalnemu državnemu odvetniku Juriju Grozniku namreč poteče šestletni mandat.

'Ne glede na ustrahovanja, ob nepravilnostih ne smem biti in ne bom tiho'
22. 09. 2022 11.24
Poslanska skupina SDS je v parlamentarni postopek vložila interpelacijo o delu in odgovornosti ministrice za zunanje zadeve Tanje Fajon. Očita ji zlorabo diplomatsko-konzularne mreže za favoriziranje ene kandidatke na predsedniških volitvah. Fajonova je v odzivu na interpelacijo povedala, da ni presenečena, saj da naj bi se ta že dalj časa pripravljala. Povedala je, da ji je z interpelacijo v pogovoru grozil tudi veleposlanik v ZDA.

Slovenija intervenirala v postopku Ukrajine zoper Rusijo
19. 09. 2022 18.00
Vlada je sprejela sklep o vložitvi intervencije Slovenije v postopku Ukrajine zoper Rusko federacijo pred Evropskim sodiščem za človekove pravice. Z Ministrstva za zunanje zadeve RS so sporočili, da bo Slovenija v postopku intervenirala na strani Ukrajine, ki trdi in dokazuje, da je Rusija nezakonito zasedla del njihovega ozemlja.