vlada rs

LMŠ ne podpira predloga PKP 10: 'Vlada spet izvaja prakso podtaknjencev'
03. 12. 2021 13.25
V opozicijski LMŠ nasprotujejo trenutnemu predlogu novega paketa pomoči (PKP 10), ki ga je pripravila vlada. Pozvali so jo, naj nemudoma pripravi dopolnila k zakonu, s katerimi bi umaknili nekatere ukrepe, ki niso interventne narave, hkrati pa bi zagotovili rešitve za panoge, v katerih je poslovanje zaradi posledic epidemije še vedno omejeno.

SDS in NSi predlagata ustanovitev nove vojaške akademije
02. 12. 2021 12.52
Janez Janša in Matej Tonin bi namesto obramboslovja na FDV ustanovila svoj "West Point". Na katedri za obramboslovje na Fakulteti za družbene vede so presenečeni nad predlogom ustanovitve vojaške akademije, proti pa so po naših informacijah tudi v delu opozicije. Skrbi med drugim povzroča tudi dejstvo, da predlog sprememb zakona o visokem šolstvu ta proces po mnenju katedre za obramboslovje ignorira in želi ustanoviti notranji vojaški zavod, ki bi bil izločen iz javnega sistema izobraževanja, kar je v nasprotju s siceršnjimi evropskimi trendi.

Vlada podaljšala letošnje turistične bone
02. 12. 2021 06.18
Vlada je na seji podaljšala rok za unovčitev letošnjih bonov (Bonov21) do 30. junija 2022. S tem želijo preprečiti množično obiskovanje priljubljenih turističnih destinacij v času slabe epidemiološke situacije in spodbuditi turistično povpraševanje tudi drugo leto.

Slovenija z gospodarsko rastjo v tretjem četrtletju že na predkrizni ravni
30. 11. 2021 10.54
Slovenski bruto domači proizvod (BDP) se je v tretjem četrtletju na letni ravni povečal za pet odstotkov, k čemur so po oceni statistikov največ prispevale končna potrošnja gospodinjstev in bruto investicije. V Umarju ob tem izpostavljajo, da je BDP že presegel predkrizno raven, Banka Slovenije pa dodaja, da gospodarske razmere ostajajo ugodne.

Komisija o smrti 20-letnice: povezava med cepljenjem in tragičnim zapletom gotova
30. 11. 2021 10.04
Znane so ugotovitve komisije, ki je preiskovala povezavo med cepljenjem in smrtjo 20-letnice v UKC Ljubljana. Kot so sporočili, je povezava med cepljenjem in tragičnim zapletom gotova. Pri bolnici so namreč potrdili s cepljenjem povzročen sindrom tromboze s trombocitopenijo. Minister za zdravje je napovedal ustavitev cepljenja s cepivom Janssen. Kot je pojasnil dr. Štrukelj, "so v ZDA do zdaj zabeležili 28 smrtnih primerov na 8,7 milijona odmerkov cepiva Janssen. To je približno 1 na 300 tisoč." Minister za zdravje Janez Poklukar je izrazil upanje, da nas ta tragična smrt, ki ga je, kot je povedal, osebno izjemno prizadela, kot družbo ne bo še bolj razdelila, "saj zdaj potrebujemo enotnost in solidarnost v zadnji etapi boja proti virusu."

Vlada s prerazporeditvami v letošnjem proračunu
29. 11. 2021 20.46
Vlada je na dopisni seji na predlog ministrstva za finance prerazporedila sredstva državnega proračuna. Največ ali 96 milijonov evrov je vrnila ministrstvu delo za financiranje, ki ga je to začasno zagotovilo znotraj svojega finančnega načrta za pokritje interventnega ukrepa začasno čakanje na delo.

Pahor v Prištini pozval k dialogu z Beogradom
29. 11. 2021 16.19
Predsednik Republike Slovenije, Borut Pahor, se mudi na delovnem obisku na Kosovu, kjer se je pred obiskom slovenskih enot v KFOR srečal s predsednico Republike Kosovo, dr. Vjoso Osmani-Sadriu. Predsednika sta potrdila dobre odnose med državama. Pahor je ob tem znova podprl Kosovo pri doseganju ciljev na poti približevanja evroatlantskim integracijam. Pozval je k nadaljevanju sprejemanja in izvajanja reform ter k dialogu med Beogradom in Prištino.

Zakaj je MZZ najel bolgarsko poslovno letalo za zadnji mesec predsedovanja Svetu EU?
29. 11. 2021 14.36
Zadnji mesec in pol predsedovanja Slovenije Svetu EU bodo lahko naši državniki na dogodke v tujini leteli z najetim poslovnim letalom bolgarske letalske družbe Heli Air Services, ki ga je zunanje ministrstvo najelo brez javnega naročila, vrednost najema pa je 256.065 evrov. Zakaj šele zadnji mesec predsedovanja? In kaj se dogaja z vladnim falconom, da smo morali najeti drugo letalo? Na letalu bolgarske družbe je med letom v Bruselj svoj rojstni dan praznoval tudi minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.

Slovenski celovečerci se po 53. letih iz Beograda vračajo domov
26. 11. 2021 17.31
V Slovenijo se vrača 13 slovenskih celovečernih filmov, ki jih je leta 1968 producent Triglav film predal v hrambo v Jugoslovansko kinoteko, ker sam ni imel primernega depoja za njihovo hrambo. Bili so namreč posneti na izjemno gorljivi nitratni filmski trak. Gre za filme, ki sodijo v slovensko filmsko klasiko, med drugim tudi filmi Na svoji zemlji, Kekec in Jara gospoda. Za nadomestilo za hrambo bodo odšteli 44.000 evrov.

'Dikaučič znova potrdil, da je brez hrbtenice in zgolj figura na šahovnici Janše'
25. 11. 2021 09.12
Poslanska skupina LMŠ je po hitrem postopku zaradi – kot v stranki pravijo – "napovedanega nedopustnega vladnega poseganja v izbiro kandidatov za evropskega delegiranega tožilca" v parlamentarno proceduro vložila svoj predlog sprememb Zakona o državnem tožilstvu. Predsednik Stranke Marjan Šarec je zapisal, da so novelo v proceduro vložili zgolj z namenom upočasnjevanja vladne spremembe. V SAB pravijo, da je minister Marjan Dikaučič "brez hrbtenice" in "zgolj figura na šahovnici predsednika vlade". Pravosodni minister pa zdaj, da predlog pravzaprav še ni končan ter da je še v fazi usklajevanja.

Dikaučič po nujnem postopku vložil predlog sprememb zakona o državnem tožilstvu
24. 11. 2021 18.11
Po imenovanju Tanje Frank Eler in Mateja Oštirja za slovenska evropska delegirana tožilca se je oglasil tudi slovenski pravosodni minister Marjan Dikaučič, ki je omenjenima čestital, a skoraj istočasno po nujnem postopku vložil tudi predlog sprememb zakona o državnem tožilstvu. Po novem bi tako končni izbor opravila vlada, in ne več evropsko tožilstvo, pravosodno ministrstvo pa bi lahko kar samo predlagalo kandidate, ki se niso prijavili na razpis. Nekdanji pravosodni minister Aleš Zalar ob tem: "Mislili smo, da smo ob vseh zapletih glede imenovanja delegiranih tožilcev že dosegli dno, a zdaj vidimo, da ga pravzaprav še nismo."

Logarjeva: Ukrepi ostajajo takšni kot v prejšnjem tednu
18. 11. 2021 06.27
Vlada je znova razpravlja tudi o epidemioloških razmerah. Kljub alarmantnim razmeram pa vlada dodatnih zaostrovanj ni sprejela. Ukrepi ostajajo torej enaki kot prejšnji teden, stavijo predvsem na dosledno izpolnjevanje in preverjanje pogoja PCT. Stroka je sicer predlagala omejitev predavanj na fakultetah, a kot je povedala vodja svetovalne skupine, so ugotovili, da univerze dobro sledijo okužbam. Opozorili so še na preveliko gnečo in slabo preverjanje PCT-ja v javnem prometu in se zavzeli za delo od doma, gospodarstva pa zaenkrat ne bi omejevali.

Vladi pri upravljanju epidemije 'popolnoma zaupa' le še 7 odstotkov vprašanih
18. 11. 2021 09.15
Vse več ljudi meni, da so ukrepi premalo strogi, je pokazala raziskava podjetja Valicon. Zaupanje vladi glede vodenja epidemije bolezni covid-19 je najnižje doslej. Osebno doživljanje in ocena razvoja dogodkov pri posameznikih pa sta še naprej izrazito negativna.

3763 novih okužb: 'Stanje duha nas je pripeljalo na rob zdravstvenega zloma'
16. 11. 2021 08.36
V ponedeljek so potrdili 3763 novih okužb. Opravili so 7643 PCR-testiranj. Delež pozitivnih testov znaša 49,2 odstotka. Umrlo je pet covidnih bolnikov. Kot je poudaril minister Poklukar, se nam v družbi dogaja moralni zlom, edina stvar, ki je optimistična, pa je odločnost zdravstvenega sistema, ki se je odzval kot eno, stopil skupaj, kot bi morala to storiti celotna družba. Pozval je k pomoči vsem, ki lahko pomagajo v bolnišnicah, striktnemu preverjanju PCT, cepljenju, delodajalce pa je pozval, naj omogočijo delo od doma in tako pomagajo razbremeniti zdravstveni sistem. Standard zdravstvene oskrbe tako za covidne kot necovidne bolnike bo namreč močno zmanjšan, je napovedal minister.

Bolnišnicam poleg Rdečega križa in študentov na pomoč tudi slovenski vojaki
16. 11. 2021 06.09
Ob sedmi uri je v štiri največje slovenske bolnišnice na pomoč vkorakalo 20 pripadnikov Slovenske vojske, ki bodo pomagali pri negi covidnih bolnikov. Ob naraščanju števila hospitaliziranih je namreč trenutno največji problem pomanjkanje kadra. Možnosti za prerazporejanje zdravstvenega osebja na covidne oddelke so praktično že izčrpali, pri oskrbi bolnikov pomagajo študenti in prostovoljci. "Vsaka roka pride prav," poudarjajo na UKC Ljubljana, kjer pomoč SV in prostovoljcev pozdravljajo.

Razrešen direktor zavoda za blagovne rezerve, vlada določila vršilca dolžnosti
16. 11. 2021 07.54
Vlada je na ponedeljkovi seji kot direktorja Zavoda za blagovne rezerve razrešila Tomija Rumpfa, ki je prejšnji teden podal odstopno izjavo. Na njegovo mesto je kot vršilca dolžnosti, za največ leto dni, imenovala Andreja Kužnerja.

Glede prevlade javne koristi nad javno koristjo ohranjanja narave prakse še ni
15. 11. 2021 08.11
Društvo za preučevanje rib je prepričano, da je sodba upravnega sodišča razgalila nedopustne in pomanjkljive prakse odločevalcev pri odločanju o posegih v naravo. Izpostavili so tudi, da je minister Vizjak s svojimi izjavami vršil nedopusten pritisk nad strokovnimi službami. Na okoljskem ministrstvu odgovarjajo, da ne gre za nobeno nedopustno prakso, saj prakse na tem področju Slovenija še nima, zavračajo pa tudi očitke na Vizjakov račun in poudarjajo, da se je minister iz zadeve izločil.

Janša pred komisijo zaradi koronskih ukrepov, komisija ni dobila nobenega odgovora
11. 11. 2021 12.17
Predsednik vlade Janez Janša je pred komisijo pojasnjeval, kako so se v času epidemije sprejemali ukrepi. Na konkretna vprašanja nismo dobili odgovorov, je predsednik komisije Robert Pavšič ocenil rezultat današnjega zaslišanja, za katero si je Janša, čeprav je zanj vedel več kot mesec vnaprej, vzel zgolj uro časa. Kot je po seji sklenil Pavšič, je najbolj skrb vzbujajoče to, da je politik, takrat tudi v funkciji ministra za zdravje, prevzel popolno odgovornost nad ukrepi za obvladovanje epidemije.

Po pozivu na protest profesorico vabijo na delo na covidne oddelke
10. 11. 2021 15.03
Slovenska raziskovalka in profesorica Brigita Skela Savič, ki poziva k udeležbi na petkovem protestu, je sprožila plaz ogorčenja. Mnogi ji očitajo brezbrižnost do preobremenjenega zdravstvenega osebja in nezavedanje resnosti stanja v naši državi. A sama vztraja, da ne poziva h kršenju ukrepov, pač pa k protestu proti zgrešenim vladnim ukrepom. V strokovnem združenju medicinskih sester njen poziv na protest označujejo za neetičen ter jo namesto na protest pozivajo na delo na covidne oddelke.

Vlada s proračunskimi prerazporeditvami tudi za covidni dodatek
08. 11. 2021 20.44
Vlada je odločila o več prerazporeditvah pravic porabe sredstev državnega proračuna. Med drugim je zagotovila 35,5 milijona evrov za kritje dodatka za nevarnost in posebne obremenitve v javnem sektorju, ki ga je javnim uslužbencem iz proračuna zagotovil zakon o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije covida-19.

Iniciativa Glas ljudstva v predvolilnem času z zahtevami do političnih strank
08. 11. 2021 17.51
Mreža civilne družbe in nevladnih organizacij, ki se v predvolilnem času povezuje v iniciativo Glas ljudstva, je na novinarski konferenci med drugim naslovila problematiko pravne države, podnebnih sprememb, stanovanjske politike, starejših in socialne države. Obenem politične stranke poziva, da se do njihovih zahtev opredelijo.

Kadunc in Urbanija podpisala pogodbo o opravljanju javne službe STA
08. 11. 2021 13.10
V. d. direktorja STA Igor Kadunc in direktor vladnega urada za komuniciranje Uroš Urbanija sta podpisala pogodbo o opravljanju javne službe STA v zadnjih dveh mesecih letošnjega leta. Z njo je opredeljeno, da STA dobi za letos 2,028 milijona evrov, kolikor predvideva njen poslovni načrt. Zaposleni na STA so sklenitev pogodbe pozdravili, a izpostavili, da je bila cena, ki jo je STA plačala za skoraj enoletno izčrpavanje, zelo visoka. Pričakujejo, da so nepotrebni pritiski na STA zdaj končani.

Turistična zbornica za podaljšanje bonov do 15. aprila 2022
05. 11. 2021 15.33
Turistično gostinska zbornica Slovenije (TGZS) vladi predlaga podaljšanje možnosti unovčevanja lanskih turističnih bonov in letošnjih bonov 21 do 15. aprila prihodnje leto. Zaradi trenutne epidemiološke slike se namreč veliko gostov odloča za prestavitev rezervacij, je pojasnil direktor zbornice Fedja Pobegajlo.

Janković na sodišču o prodaji delnic Mercatorja: Ne priznavam krivde
05. 11. 2021 07.03
Ljubljanski župan Zoran Janković je na predobravnavnem naroku v zadevi prodaje Mercatorjevih delnic podjetju Electa Inženiring poudaril, da očitanega kaznivega dejanja utaje davkov ne priznava. Krivde za sodelovanje pri tem dejanju ne priznavata niti njegova sinova Jure in Damjan Janković, ki ju sicer na sodišče ni bilo.

Vlada je za generalnega direktorja FURS-a imenovala Ivana Simiča
04. 11. 2021 17.27
Vlada je na tokratni seji imenovala novega generalnega direktorja finančne uprave. Na ta položaj je imenovala Ivana Simiča, ki sicer FURS že vodi kot vršilec dolžnosti. Polni mandat bo nastopil z 18. novembrom, trajal pa bo do 17. novembra 2026 z možnostjo ponovnega imenovanja, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje.

Garda SV v imenu Janše položila venec k spomeniku padlim domobrancem
02. 11. 2021 12.55
Kot je sporočila Vlada RS, je ob dnevu spomina na mrtve garda Slovenske vojske v imenu predsednika vlade Janeza Janše položila venec k spomeniku padlim domobrancem na ljubljanskih Žalah. Kot so potezo komentirali v Listi Marjana Šarca, gre za potvarjanje in relativizacijo zgodovine, ki je brez primere v zahodnem svetu in da gre za zlorabo Slovenske vojske. Jernej Pikalo pa je to označil kot 'namerno drezanje v povojni konsenz svetovne ureditve, ki temelji na zmagi zavezniških sil nad nacifašizmom.'

Bi lahko novo pogodbo, ki bi STA rešila pred stečajem, podpisali že ta teden?
02. 11. 2021 16.37
V. d. direktorja STA Igor Kadunc se je sestal z direktorjem Ukoma Urošem Urbanijo. Seznanil ga je s stanjem na področju urejanja osnov za nemoteno delovanja STA do konca leta in za prihodnje leto, so po njunem sestanku sporočili z STA. Urbanija pa je Kaduncu predal osnutek pogodbe med STA in Ukomom o opravljanju javne službe, ki med drugim predvideva takojšnje izplačilo 845.000 evrov. V.d. direktorja STA je optimističen in prepričan, da "zastoji v plačevanju niso taki, da se jih ne bi dalo premagati".

Drugi krog donacijske kampanje Za obSTAnek: 'Profesionalnega novinarstva ne damo'
01. 11. 2021 09.22
Začel se je drugi krog donacijske kampanje Za obSTAnek, v kateri lahko s poslanim SMS-sporočilom prispevate k "nujno potrebni finančni podpori Slovenski tiskovni agenciji," so sporočili iz Društva novinarjev Slovenije. STA je že 305. dan brez plačila, poleg poslanega SMS-sporočila so možne tudi donacije na poseben račun društva.

Država lekarnam za teste za samotestiranje dolžna več kot dva milijona evrov
29. 10. 2021 09.33
Izvajalci lekarniške dejavnosti že od avgusta niso prejeli plačila v zvezi z izdajo hitrih antigenskih testov za samotestiranje. Zgolj za mesec avgust in september so na ZZZS podali zahtevke v višini 2.189.144 evrov. Iz Ministrstva za zdravje so medtem sporočili, da je bilo do sedaj izdanih računov v višini približno 2,8 milijona evrov. Lekarne pa so morale denar za nakup testov seveda založiti. Po večkratnem opozarjanju so na ministrstvu Lekarniški zbornici dejali, da bodo izplačila vseh zapadlih obveznosti izvedli v začetku naslednjega tedna.

Sindikat policistov o novi zakonodaji: Zloraba Policije do neslutenih razsežnosti
29. 10. 2021 07.00
Novi policijski zakonodaji, ki razburja stroko in zaposlene, se obeta ustavna presoja. Posamezne določbe nove zakonodaje o organiziranosti in delu v Policiji po mnenju policijskih sindikatov predstavljajo grob poseg v pravice iz delovnega razmerja in uvajajo rešitve, ki bodo dopuščale zlorabe Policije do neslutenih razsežnosti, zato napovedujejo, da bodo na Ustavno sodišče vložili zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti. Do sprememb zakonodaje je kritičen tudi ustavni pravnik Andraž Teršek: "Lahko rečemo le nov dan, nova zavržna ideja sprevržene oblasti. Tovrstno početje v Sloveniji nima več dna." Opozarja tudi, da grozljiva škoda utegne biti dolgoročno nepopravljiva.