vlada

Obnova italijanskih pristanišč
26. 08. 1998 07.57
Italijanska vlada je v okviru programa pomoči nerazvitim območjem sprostila 800 milijard lir, namenjenih modernizaciji in razvoju 14 pristanišč. Kot so sporočili vladni predstavniki, gre predvsem za pristanišča na jugu države. Najpomembnejša bo naložba v pristanišče Tarente, kjer bodo izgradnji večnamenskega pomola in povečanju zmogljivosti pretovarjanja namenili 177,4 milijard lir. V projekt obnove je s 140 milijardami lir vključeno tudi pristanišče Gioa Tauro na jugu Calabrije, ki je v zadnjih nekaj letih postalo najpomembnejše pristanišče za kontejnerski prevoz v Sredozemlju. Za izgradnjo novega pomola v toskanskem Livornu bodo namenili sto milijard lir. Obnova vključuje še pristanišča Cagliari in Olbia (oba na Sardiniji), Cetraro na jugu in Piombino (v Toskani), ki jim bodo dodelili 66, 30, 25, oziroma 20 milijard lir. Za izgradnjo novega navigacijskega centra bo Civitavecchia na severu Rima prejel 51 milijard lir, za razširitev notranje luke pa bo prejelo beneško pristanišče 12,5 milijard lir.

V Sudanu strada več kot 1,2 milijona ljudi
25. 08. 1998 14.54
V Sudanu je zaradi lakote prizadetih 1,2 milijona ljudi. Še posebej katastrofalen je položaj otrok na območju Bahr-el Ghazal na jugozahodu Sudana, je danes v Rimu sporočila Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO). Na jugu države se položaj še zaostruje.

Odbor nuklearke Krško brez hrvaških predstavnikov?
22. 08. 1998 12.19
Kot piše današnji Vjesnik, so iz virov blizu hrvaškega ministrstva za gospodarstvo izvedeli, da za zdaj ni pričakovati, da bodo hrvaški predstavniki sodelovali v delu Poslovnega odbora (PO) NEK-a, vse dokler ne bo slovenska vlada odpravila sporne uredbe o NEK.

V ZDA veljajo poostreni varnostni ukrepi
22. 08. 1998 10.18
Ameriški obrambni minister William Cohen je po sestanku s predstavniki kongresa napovedal, da so možni novi napadi na teroristična oporišča.

Ruska banka ni več sposobna nadzorovati tečaja rublja
21. 08. 1998 16.42
Ruska centralna banka (BCR) ni več sposobna nadzorovati tečaja rublja, ki bo odslej odvisen od ponudbe in povpraševanja po tujih valutah na medbančnem trgu. To je v pogovoru za moskovski radio Echos danes napovedal podpredsednik banke Denis Kisiljov. Medbančni trg določi tečaj glede na ponudbo in povpraševanje in tako določen tečaj bo postal uradni tečaj centralne banke, je pojasnil Denis Kisiljov.

Odzivi na ameriški napad v Sudanu in Afganistanu
21. 08. 1998 11.07
V prvih odzivih na nocojšnji ameriški letalski napad na teroristična oporišča v Sudanu in Afganistanu večina držav izraža podporo ZDA; Moskva, ki sicer razmere še preučuje, pa je po poročanju ruske agencije Interfax poudarila, da ostro nasprotuje vsakršnemu vmešavanju v afganistanski konflikt.

Singapursko gospodarstvo še naprej slabi
21. 08. 1998 08.05
Vse kaže, da se slabljenje singapurskega gospodarstva nadaljuje, saj je vlada v torek objavila upad julijskega izvoza glavnih izvoznih izdelkov, med katere sodi tudi elektronika. Izvoz domačih izdelkov brez nafte, ki je naboljši pokazatelj splošnih gospodarskih razmer, je julija upadel za 2,3 odstotka v primerjavi z enakim obdobjem lani, so sporočili z ministrstva za trgovino in razvoj industrijske menjave. V nasprotju s splošnim trendom upadanja domačega izvoza brez nafte, ki je znašal 4,8 odstotka v aprilu, 1,7 odstotka v maju in 2,3 odstotka v juliju, je nepričakovano izvoz v juniju narasel za 6,1 odstotka. Tudi izvoz elektronike, ki je temeljni kamen singapurskega izvoza, je v juniju zrasel za 3,7 odstotka in potem v juliju spet upadel za 5 odstotkov glede na lansko leto, so povedali na ministrstvu. Julijski padec izvoza elektronike je odsev trajajoče globalne prezasičenosti z glavnimi izvoznimi izdelki, predvsem s pogoni za trde diske, osebnimi računalniki in tiskalniki. Izvoz izdelkov brez vključene nafte na štiri od petih glavnih izvoznih trgov je v juliju glede na lansko leto upadel, porast so zabeležili le pri pošiljkah v države Evropske unije. O padcu pa poročajo tudi pri izvozu nafte, ki je glede na enako lansko obdobje julija upadel za 18 odstotkov, po junijski 22-odstotni rasti.

Manj brezposelnih na Portugalskem
21. 08. 1998 08.04
Stopnja brezposelnosti je na Portugalskem v drugi četrtini letošnjega leta upadla na 4,5 odstotka, in sicer s 5,9 odstotka, kolikor je znašala v prvem letošnjem četrtletju, so sporočili z državnega zavoda za statistiko. Podatki zajemajo samo celinsko Portugalsko brez Madeire in Azorov. Na celini je celotno število brezposelnih upadlo s 300.000 ob koncu leta 1997 ter 283.000 ob koncu marca letos na 218.000 ob koncu junija. Na Portugalskem je 9,46 milijona aktivnega prebivalstva, med 15 članicami Evropske unije pa ima prav Portugalska najmanj brezposelnih. Portugalska sicer doživlja gospodarski razcvet, vlada za letošnje leto namreč napoveduje 4,2-odstotno gospodarsko rast.

Kanadsko vrhovno sodišče bo odločalo o usodi Quebeca
20. 08. 1998 15.05
Kanadsko vrhovno sodišče bo danes odločalo o morda usodnem vprašanju za prihodnost kanadske pokrajine Quebec, namreč o tem, ali ima Quebec pravico do odcepitve brez privolitve zvezne vlade?

Tirana poziva kosovske Albance k enotnosti
20. 08. 1998 12.47
Albanski zunanji minister Paskal Milo je danes pozval politične predstavnike kosovskih Albancev, naj pozabijo na medsebojne spore ter sprejmejo skupno stališče in ''jasne odločitve'' v zvezi s prihodnostjo pokrajine.

Uporniki v Kongu zavzeli vojaško oporišče Mbanza Ngungu
20. 08. 1998 12.41
Uporniki v Demokratični republiki Kongo so po hudih bojih po lastnih podatkih zavzeli zadnje večje oporišče vladnih enot pred glavnim mestom Kinšaso.

Kirijenko: proračun 1999 ''po najbolj pesimističnem scenariju''
20. 08. 1998 11.10
Ruska vlada je davi začela sejo, na kateri razpravlja o posledicah devalvacije rublja za socialni in gospodarski položaj v državi. Premier Sergej Kirijenko je napovedal, da bo do 7. septembra vlada obravnavala nov osnutek proračuna za leto 1999 ter predlog amandmajev k letošnjemu proračunu, parlamentu pa naj bi oba predloga predložili do 21. septembra.

Sudan potrdil ameriške letalske napade in zanikal, da bi imel kemične tovarne; Ben Laden naj bi napad preživel
20. 08. 1998 10.10
Sudanska vlada je potrdila, da so ameriška letala nocoj streljala na cilje v prestolnici Kartum, tudi na farmacevtsko tovarno, ni pa omenila morebitnih žrtev. Sudanski notranji miniser Abdul Rahim je za ameriško televizijsko mrežo CNN izjavil, da sta dve ameriški letali na severu Kartuma izvedli tri ali štiri napade in zadeli farmacevtsko tovarno Shifa, ki je v ''zasebni'' lasti.

Češki parlament izglasoval zaupnico Zemanovi vladi
20. 08. 1998 07.57
Češki parlament je včeraj izglasoval zaupnico manjšinski socialdemokratski vladi. Po uradnih podatkih je od 136 navzočih poslancev za vlado premiera Miloša Zemana glasovalo vseh 73 poslancev socialdemokratov, 39 poslancev je bilo proti, 24 pa se jih je vzdržalo.

Velika Britanija: Inflacija se je julija zmanjšala na 2,6 odstotka
20. 08. 1998 07.46
Inflacijska stopnja v Veliki Britaniji se je julija z junijske 2,8-odstotne ravni znižala na 2,6 odstotka, so sporočili predstavniki britanskega statističnega urada. S tem se je vlada zelo približala uresničitvi željenega cilja, 2,5-odstotne inflacije. K manjši rasti cen sta najbolj prispevali pocenitvi oblačil in čevljev, katerih cene so bile julija nižje za 6 odstotkov.

Nespoštovanje človekovih pravic na Slovaškem
19. 08. 1998 15.05
Mednarodna helsinška federacija s sedežem na Dunaju in Helsinški odbor Slovaške sta v danes objavljenem poročilu izrazila zaskrbljenost glede spoštovanja temeljnih pravic in svoboščin na Slovaškem. Organizaciji sta izrazili tudi dvom glede poštenosti parlamentarnih volitev 25. in 26. septembra.

Dublin odločen, da bo ''zlomil'' Pravo Iro; Mowlam: premirje je prišlo prepozno
19. 08. 1998 10.58
Podpredsednica irske vlade Mary Harney je danes potrdila odločenost irske vlade, da bo ''zlomila'' Pravo Iro. Britanska ministrica za Severno Irsko Mo Mowlam pa je dejala, da je premirje, ki ga je organizacija včeraj razglasila ''premalo in da je prišlo prepozno''. Prava Ira je včeraj prevzela odgovornost za sobotni atentat v severnoirskem Omaghu, v katerem je umrlo 28 ljudi, 220 pa jih je bilo ranjenih, nato pa še razglasila brezpogojno premirje.

Chrysler mora plačati 800 tisoč dolarjev globe
19. 08. 1998 07.57
Ameriški zvezni sodnik je ameriškemu avtomobilskemu koncernu Chrysler naložil plačilo globe v višini 800 tisoč ameriških dolarjev, kar je najvišja globa v ameriški avtomobilski zgodovini. Kazen si je avtomobilski velikan prislužil zato, ker leta 1995, potem ko je vlada obznanila, da varnostni pasovi na sedežih vozil Chrysler Cirrus in Dodge Stratus ne zagotavljajo ustrezne varnosti, teh niso umaknili iz prodaje. Družba Chrysler bi morala iz obtoka umakniti 91 tisoč vozil omenjenih znamk, s čimer pa se v podjetju niso strinjali, saj so trdili, da pasovi ustrezajo vsem kakovostnim normam. Proti ustrezni državni ustanovi so v ta namen sprožili tožbo, vendar pa so jo izgubili. Marca letos so v družbi le sklenili odpoklicati že prodana vozila, vendar pa se kazni kljub temu niso uspeli izogniti.

Rusija bo kljub moratoriju odplačevala tuje dolgove
18. 08. 1998 15.05
Ruska centralna banka je danes poudarila, da bodo tuje dolgove Rusije kljub moratoriju vlade še naprej odplačevali, so poročale ruske tiskovne agencije. 90-dnevni moratorij na odplačevanje tujih dolgov ne velja za plačila vlade, finančnega ministrstva, centralne banke in ruskih regij, piše v izjavi centralne banke.

Grožnja brazilskemu plemenu
18. 08. 1998 11.23
. Nova cesta, ki povezuje brazilski kraj Mato Gross z amazonsko regijo, ogroža obstoj primitivnega indijanskega plemena. Po odprtju ceste so se Indijanci okužili z boleznijo, na katero niso bili odporni. 300 moških in žensk iz plemena Enawene-nawe je namreč zbolelo potem, ko so zaužili hrano, ki so jim jo ponudili popotniki. Ker pleme na to vrsto virusa ni odporno, jim grozi izumrtje.

Japonska in Ukrajina zaskrbljeni zaradi devalvacije rublja
18. 08. 1998 10.25
Japonski premier Keizo Obuči je danes izrazil obžalovanje zaradi devalvacije ruskega rublja in ocenil, da bo imela včerajšnja odločitev Rusije za devalvacijo velik vpliv na svetovna gospodarstva.

Češki parlament danes glasuje o zaupnici Zemanovi vladi
18. 08. 1998 08.45
Češki parlament bo danes glasoval o zaupnici manjšinski socialdemokratski vladi, ki je bila izvoljena pred manj kot dvema mesecema. Češka zakonodaja predvideva, da mora parlament izglasovati zaupnico vladi, potem ko ta prevzame dolžnosti, da bi ugotovili, ali ima kabinet dovolj politične moči za uveljavljanje svojih programov.

Seleznjov o možnostih za novo devalvacijo rublja; moskovska borza ob koncu poslovanja zabeležila 9,01-odstotni padec borznega indeksa
18. 08. 1998 08.20
Predsednik dume Genadij Seleznjov je izrazil bojazen pred ponovno devalvacijo rublja, do katere utegne priti čez mesec ali dva, hkrati pa meni, da vladni protikrizni program ne more izboljšati gospodarskih razmer v državi, poroča agencija Intefax. Seleznjov tudi meni, da bi morala oba domova parlamenta oblikovati nov protikrizni program. Po njegovih napovedih naj bi poslanci dume na petkovem zasedanju glasovali o delu ukrepov, ki jih je predlagala Kirijenkova vlada v okviru protikriznega programa, ki ga podpira tudi Mednarodni denarni sklad.

Sile NATA pripravljene na morebitno intervencijo na Kosovu
17. 08. 1998 16.58
Poveljnik sil NATA za južno Evropo je dejal, da so le-te v pripravljenosti za takojšen poseg na Kosovu, če bo tako ukazano. >>Vaja ni usmerjena proti nobeni določeni stranki ali kateremkoli drugem subjektu na Kosovu ali v Beogradu, pač pa je njen namen zagotoviti stabilnost na tem področju tako kot tudi druge vaje Partnerstva za mir.<<, je za Reuters povedal admiral T. Joseph Lopez. Lopez v nadaljevanju ni hotel odgovoriti na vprašanje, kako bi lahko v tem trenutku reagirala jugoslovanska vlada, izrazil pa je mnenje, da bodo Beograd in druge militaristične skupine prejeli enotno sporočilo - NATO je v polni pripravljenosti.

Ruski in azijski problemi so po Kohlovem mnenju rešljivi
17. 08. 1998 14.06
Nemški kancler Helmut Kohl je o gospodarskih problemih Rusije in nadaljevanju finančne krize v Aziji danes dejal, da sicer povzročajo zaskrbljenost, vendar se jih da rešiti.

Vlada izdala sklep o soglasju za odprtje Konzulata Republike Malte v Sloveniji
17. 08. 1998 13.30
Na predlog ministra za zunanje zadeve Borisa Frleca je slovenska vlada izdala sklep o soglasju za odprtje Konzulata Republike Malte v Republiki Sloveniji s sedežem v Ljubljani, na čelu s častno konzulko Irene Knehtl, so objavili v petkovi izdaji Uradnega lista RS. V vladnem sklepu še piše, da konzularno območje Republike Malte v Republiki Sloveniji s sedežem v Ljubljani obsega ozemlje Republike Slovenije.

Sestanek med Jelcinom in Kirijenkom
17. 08. 1998 13.22
Ruski predsednik Boris Jelcin in premier Sergej Krijenko, ki se bosta danes v Kremlinu sestala ob 13. uri, naj bi se pogovarjala o ukrepih, ki sta jih napovedala ruska vlada in centralna banka.

Vlada v Bangkoku bo prevzela sedem finančnih institucij
14. 08. 1998 12.38
Tajska vlada je danes napovedala podržavljenje dveh nestabilnih bank in petih drugih finančnih institucij, s čimer se je začel nov krog prizadevanj za sanacijo prizadetega bančnega sektorja.

Jelcin: Devalvacije rublja ne bo
14. 08. 1998 10.34
Ruski predsednik Boris Jelcin je danes odločno izključil možnost devalvacije rublja. Kot je še poročala agencija Interfax, je Jelcin zatrdil, da ima vlada ''položaj pod nadzorom''.

Zamenjave v indonezijskem parlamentu
14. 08. 1998 08.01
Indonezijska vlada je imenovala 38 novih članov parlamenta, med njimi več vojaških častnikov, ki so danes prisegli. Odkar je novi indonezijski predsednik Habibi prevzel položaj, so tako zamenjali že 154 parlamentarcev, med njimi več otrok in sorodnikov nekdanjega predsednika Suharta.