vlade

Evropski parlament podprl ustanovitev stalnega mednarodnega kazenskega sodišča
21. 11. 1997 10.33
Evropski parlament se je sinoči v Strasbourgu izrekel v prid oblikovanja stalnega mednarodnega kazenskega sodišča, ki naj bi ga ustanovili prihodnje leto v Rimu. V resoluciji, sprejeti z večino glasov, so evropski poslanci vlade držav članic Evropske unije pozvali, naj oblikujejo skupno stališče za diplomatsko konferenco, ki bo o omenjenem sodišču potekala v italijanski prestolnici junija prihodnje leto. Bodoče stalno mednarodno sodišče bi moralo biti po sodbi evropskih poslancev močno in neodvisno, zanj ne bi smel veljati veto Varnostnega sveta ZN, moral pa bi biti zmožen raziskovati tudi konkretne obtožbe na lastno pobudo in brez predhodnega soglasja posameznih držav. Statut novega sodišča bi moral poleg tega opredeliti dolgoročno in stabilno financiranje.

Komisija UNSCOM o reševanju iraške krize
21. 11. 1997 10.20
Vsi člani komisije za razoroževanje Iraka (UNSCOM), vključno z ameriškimi, so davi odpotovali v Bagdad. Kot je povedal predsedujoči Varnostnega sveta ZN Qin Huasu, je VS ZN danes sprejel odločitev o takojšnjem vnovičnem pričetku dela članov komisije UNSCOM. Zadovoljstvo nad rešitvijo konflikta je izrazil tudi vodja komisije za razoroževanje Iraka Richard Butler, ki je po koncu zasedanja VS ZN povedal, da njegova skupina sprejema povabilo iraške vlade, v skladu s katerim lahko člani komisije danes spet pričnejo opravljati svoje običajno delo. Ameriški obrambni minister William Cohen pa je generalnemu sekretarju Združenih narodov Kofiju Annanu sinoči zagotovil, da bodo ameriške oborožene sile ostale v Zalivu vse dotlej, dokler ne bo Irak brezpogojno in v celoti izpolnjeval vseh resolucij ZN.

Ameriška letalonosilka George Washington prispela v Zaliv
21. 11. 1997 00.00
Ameriška letalonosilka George Washington je ponoči priplula v Perzijski zaliv, kjer bo sodelovala v operacijah za nadzor območja prepovedi poletov na jugu Iraka. V Zalivu je že zasidrana letalonosilka USS Nimitz. Namestnik ameriške državne sekretarke za politične zadeve Thomas Pickering je v Washingtonu povedal, da je Rusija pomembno prispevala k osnutku sklepov za rešitev iraške krize in da so Združene države zunanjemu ministru Jevgeniju Primakovu hvaležne za njegovo vlogo v pogovorih s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom v Moskvi.

Ustavno sodišče zavrglo pobudo Demokratske stranke o oceni ustavnosti odloka o imenovanju ministrov
20. 11. 1997 10.11
Ustavno sodišče je soglasno zavrglo pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti odloka o imenovanju ministrov, ki jo je aprila letos vložila Demokratska stranka. Ustavno sodišče je pobudo zavrglo, ker, ni pristojno v postopku za oceno ustavnosti predpisa presojati ustavnost ali zakonitost posamičnih pravnih aktov.

Podelili nagrado Indire Gandhi za mir
19. 11. 1997 11.03
Nagrado Indire Gandhi za mir, razorožitev in razvoj je letos prejela mednarodna človekoljubna organizacija <b>Zdravniki brez meja</b>. V imenu Zdravnikov brez meja je nagrado indijske vlade, vredno 70.000 dolarjev, na slovesnosti v New Delhiju sprejel generalni sekretar združenja dr. Jean-Marie Kindermans. Najvišje indijsko priznanje za mir so med drugimi že prejeli UNICEF, nekdanji sovjetski predsednik Mihail Gorbačov in češki predsednik Vaclav Havel.

Aziz v Moskvi
18. 11. 1997 00.00
Podpredsednik iraške vlade Tarik Aziz je danes prispel v Moskvo na posvetovanja z ruskimi voditelji o najnovejšem zapletu z inšpektorji Združenih narodov, ki nadzorujejo iraško oborožitev.Rusko zunanje ministrstvo ni navedlo podrobnosti v zvezi z Azizovim obiskom.

Sadam Husein si ne želi spopada z ZDA
17. 11. 1997 00.00
Iraški predsednik Sadam Husein si v sporu okrog nadzora oborožitve z Združenimi narodi ne želi oboroženega spopada z Združenimi državami. Državna iraška tiskovna agencija INA je namreč poročala, da naj bi takšno stališče Sadam Husein v nedeljo zvečer zastopal na seji vlade. Visoki ameriški predstavnik, ki spremlja ameriško državno sekretarko Madeleine Albright na turneji po arabskih državah, pa je v Riadu sinoči izjavil, da ni sprejemljivo, da bi Irak sam določal, katere države ali koliko Američanov je lahko med inšpektorji posebne komisije Združenih narodov za iraško razorožitev (UNSCOM). To je prav želja Sadama Huseina, vendar mora omenjena komisija sama izbirati inšpektorje.

Jelcin odstavil prvega namestnika vodje administracije
14. 11. 1997 00.00
Ruski predsednik Boris Jelcin je po korupcijski aferi odstavil prvega namestnika vodje administracije Aleksandra Kazakova. V korupcijsko afero so poleg Kazakova domnevno vpleteni tudi prvi namestnik ruske vlade Anatolij Čubajs in ostali visoki uradniki. V izjavi Kremlja je glede odstavitve Kazakova navedeno le, da bo ta prevzel drugo delo.

Jožko Čuk o nacionalnem varčevalnem paketu
14. 11. 1997 00.00
<i>Ocena Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je, da so napovedani ukrepi nacionalnega varčevalnega paketa preslabo pripravljeni in premalo usklajeni, da bi lahko dali napovedane in pričakovane pozitivne razvojne impulze. Predstavljajo pritiske po povečanju porabe, povečanju inflacije in povečanju obremenjevanja gospodarstva,</i> je na današnji novinarski konferenci dejal <b>Jožko Čuk</b>, predsednik GZS, in dodal: <i>Pri pripravi tega dokumenta nismo sodelovali ne GZS ne drugi delodajalski predstavniki, tako menimo, da gre za marketinški pristop vlade, saj je dokument pripravljen na nižji ravni kot je to za vlado običajno.</i><i>V Sloveniji izgubljamo svoje prednosti v primerjavi s konkurenco, premalo vlagamo v razvoj in načenjamo lastno substanco,</i> je dejal Čuk in dodal, da javna poraba nezadržno raste, število zaposlenih upada, v industriji se vsak delovni dan izgubi štirideset delovnih mest. Industrijska proizvodnja, ki predstavlja največji delež v izvozu, je v prvih devetih mesecih rasla le po stopnji 1,1 odstotka.Rast bruto domačega proizvoda bo največ 3,7 odstotka. Inflacija vztraja pri stopnji približno devetih odstotkov, tako da so škarje med tečajem in rastjo cen izjemno velike, saj je tečaj nemške marke porasel le za 4,3 odstotka. Pri tem plače vztrajajo na ravni inflacijske rasti, javna poraba pa narašča hitreje kot raste BDP.Kljub temu na GZS podpirajo konkretne ukrepe, kot so sprememba in dopolnitev davka od pravnih oseb v korist večjih investicijskih olajšav, varčevanje pri materialnih stroških, zaposlovanju in plačah v javni in državni upravi itd. Opozarjajo pa na vrsto ukrepov, ki niso varčevalno naravnani. Gre za povečanje dolžine porodniškega dopusta, povečanje rekreacijskega dodatka, povečanje sodnih in upravnih taks, uvedba davka na bilančno vsoto bank.

Kofi Annan se bo sestal z podpredsednikom iraške vlade
13. 11. 1997 00.00
Generalni sekretar Združenih narodov (ZN) Kofi Annan naj bi se na sedežu ZN v New Yorku danes sestal s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom. Srečanje je zahteval Aziz, potem ko je Varnostni svet ZN včeraj soglasno izglasoval zaostritev sankcij zoper Irak. Z njimi naj bi Bagdad prisilili k preklicu izgona ameriških inšpektorjev posebne komisije ZN za razoroževanje Iraka (UNSCOM). Namestnik iraškega premiera je sinoči na televizijski postaji CNN obsodil <i>nepravično</i> odločitev Varnostnega sveta. Tarek Aziz je ponovil, da Bagdad vztraja pri izgonu ameriških inšpektorjev, ki da ga je treba zdaj uresničiti.

Na blejskem seminarju ekonomistov bodo razpravljali o problemih slovenskega gospodarstva
13. 11. 1997 00.00
Jutri se bo na Bledu začel dvodnevni tradicionalni izobraževalni seminar ekonomistov in poslovnežev, na katerem bodo predavatelji predstavili tekoče in pričakovane ukrepe slovenske ekonomske politike ter probleme strukturnega prilagajanja gospodarstva na poti v Evropsko unijo. Podpredsednik vlade <b> Marjan Podobnik</b> bo udeležencem v uvodnem nagovoru predstavil aktualne probleme slovenskega gospodarstva, minister za ekonomske odnose in razvoj <b>Marjan Senjur</b> razvojne probleme in dileme gospodarstva ob koncu letošnjega leta, finančni minister <b>Mitja Gaspari</b> pa probleme prestrukturiranja slovenskega finančnega sistema. O denarni politiki in bančnem sistemu ob prehodu v leto 1998 bo predaval namestnik guvernerja Banke Slovenije <b>Samo Nučič</b>, o pristopni strategiji Slovenije k EU pa direktor Urada za makroekonomske analize in razvoj <b>Janez Potočnik</b>.

Premier Drnovšek odpotuje jutri v Litvo
13. 11. 1997 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek bo jutri na enodnevnem uradnem obisku v Litvi. Srečal se bo z najvišjimi predstavniki te baltiške države, med obiskom pa bosta podpisana tudi dva meddržavna sporazuma.Slovenija in Litva sta dosedaj sklenili vrsto meddržavnih sproazumov, med katerimi velja omeniti prostotrgovinski sporazum, sklenjen leta 1996, ki začasno velja od 1. marca letos. Lani sta državi sklenili tudi sporazuma o odpravi vizumov ter o vračanju oseb. V pripravi je več sporazumov, med drugim sporazuma o spodbujanju in zaščiti investicij ter izogibanju dvojnemu obdavčevanju kot tudi sproazum o prijateljskem sodelovanju.Slovenija v Litvo izvraža predvsem zdravila - ta predstavljajo kar 73 odstotkov vsega izvoza, poleg tega pa še pnevmatike za osebna vozila, usnje prašičev, talne obloge in kozmetiko. Polovico uvoza iz Litve predstavlja uvoz enojne lanene preje, uvažamo pa tudi šoto, polietilen in bombaž.Jutri med obiskom premiera Drnovška v Vilniusu bosta podpisana sporazuma o sodelovanju v izobraževanju, kulturi in znanosti ter o cestnem prometu.

Inflacija v Veliki Britaniji
12. 11. 1997 00.00
Stopnja inflacije v Veliki Britaniji je oktobra poskočila na 3,7 odstotka, kar je za 0,1 odstotne točke več kot septembra. Po podatkih vladnega statističnega urada je s tem stopnja inflacije dosegla najvišjo raven v zadnjih dveh letih. Srednjeročni cilj laburistične vlade ostaja zajezitev letne stopnje inflacije na 2,5 odstotka.

Drnovšek odpotoval v Sarajevo
07. 11. 1997 00.00
Vladna in gospodarska delegacija pod vodstvom predsednika vlade Janeza Drnovška je zjutraj odpotovala na uradni enodnevni obisk v Sarajevo. V vladni delegaciji so poleg premiera še minister za zunanje zadeve Boris Frlec, minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur, minister za promet in zveze Anton Bergauer, državni sekretar za industrijo Boris Šuštar, državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar in državni sekretar ministrstva za promet in zveze Igor Zajec. V Sarajevu se jim bo pridružil še slovenski veleposlanik v BiH Drago Mirošič. Gospodarski del delegacije šteje več kot 40 predstavnikov podjetij in Gospodarske zbornice Slovenije. Obisk slovenske delegacije v Sarajevu je namenjen predvsem krepitvi gospodarskih in političnih odnosov med državama. Po prihodu v Sarajevo se bo premier Janez Drnovšek v spremstvu ministrov za zunanje zadeve, ekonomske odnose in promet sestal z delegacijo Sveta ministrov BiH. Sledilo bo srečanje premiera Drnovška s predsedujočim predsedstva BiH Alijo Izetbegovićem in visokim predstavnikom mednarodne skupnosti v BiH Carlosom Westendorpom. Predsednik vlade Janez Drnovšek se bo na ločenih pogovorih sestal tudi s članoma predsedstva BiH Krešimirjem Zubakom in Momčilom Krajišnikom. Sprejel bo delegacijo Slovencev, ki živijo v BiH in se udeležil odprtja mešanega podjetja v bližini Sarajeva.

Irak ne bo dovolil preletov ameriških letal
07. 11. 1997 00.00
Podpredsednik iraške vlade Tarek Aziz je na današnji novinarski konferenci izjavil, da so preleti ameriških izvidniških letal vrste U2 nad iraškim ozemljem v okviru operacije Združenih narodov popolnoma nesprejemljivi. Po njegovem mnenju jih je moč uporabiti za pripravo ameriških napadov na Irak. Letala vrste U2 so uporabili prav pred vsako ameriško vojaško operacijo v Iraku, je dodal Aziz- območja, ki so jih Američani napadli junija 1993 in septembra 1996, so poprej preletela tovrstna letala.

Odposlanci ZN prispeli v Irak
05. 11. 1997 00.00
Trije odposlanci Združenih narodov, ki naj bi poskušali rešiti spor z Irakom, so danes prispeli v Bagdad, kjer so že začeli pogovore. Vodja misije, Alžirec Lakhdar Brahimi, je ob prihodu v Bagdad novinarjem povedal, da prinaša sporočilo generalnega sekretarja ZN Kofija Annana iraški vladi, o katerem se bo pogovarjal s tamkajšnjimi predstavniki. Trije odposlanci so se takoj po prihodu sestali z iraško stranjo pod vodstvom podpredsednika vlade Tareka Aziza, ki je zadolžen za odnose z ZN. Kot je dejal omenjeni predstavnik, bo program pogovorov določen v luči prvega srečanja.

Milan Kučan v torek odpotuje v Muenchen
30. 10. 1997 00.00
Predsednik Milan Kučan se bo v torek v Muenchnu udeležil konference o politiki in strategiji, ki jo prireja fundacija Hanns-Seidel, ob tem pa bo imel tudi pogovore s slovaškim predsednikom Michalom Kovačem in s predsednikom bavarske deželne vlade Edmundom Stoiberjem. Na konferenci bo govoril na temo Širitev zveze NATO in pogledi Slovenije, navzoč pa bo tudi na predavanjih slovaškega predsednika Kovača o Evropi kot kulturnem prostoru ter generalnega sekretarja zveze NATO Javierja Solane, ki bo govoril o novi vlogi Severnoatlantske zveze v Evropi.

Generalni sekretar Sveta Evrope na obisku v Sloveniji
16. 10. 1997 00.00
Generalni sekretar Sveta Evrope, Daniel Tarschys, ki je na dvodnevnem obisku v Sloveniji, se bo v petek udeležil odprtja novega informacijskega centra Sveta Evrope. Tarschys se bo sešel s slovenskim zunanjim ministrom Borisom Frlecem in s slovensko parlamentarno delegacijo pri Svetu Evrope.V petek, 17. oktobra, bo Tarschys skupaj z vodjo diplomacije Frlecom v Ljubljani odprl štirinajsti informacijski in dokumentacijski center Sveta Evrope. Sestal se bo še s predsednikom države Milanom Kučanom, predsednikom vlade Janezom Drnovškom in predsednikom parlamenta Janezom Podobnikom.

Študenstka vlada zahteva nov zakon o visokem šolstvu
15. 10. 1997 00.00
Predstavniki študentske vlade so se na zadnjem sestanku, ki sta ga sklicala rektorja Univerz v Ljubljani in Mariboru, Alojz Kralj in Ludvik Toplak, zavzeli, da se spremembe zakona o visokem šolstvu oblikujejo zunaj parlamentarnih klopi. Zahtevali so, da se oblikuje moderen zakon o visokem šolstvu, ki ne bo omogočal le vse večjega števila študentov, ampak tudi kakovostnejši študij in večjo svobodo študentov pri delovanju znotraj univerze. Študentska vlada pričakuje, da bodo spremembe zakona o visokem šolstvu med drugim uzakonile tudi možnost izvolitve prorektorja za študentske zadeve iz študentskih vrst in izvolitev predstavnikov študentov v senat.

Sedma obletnica združitve Nemčije
03. 10. 1997 00.00
V Stuttgartu bo danes potekala osrednja slovesnost, s katero bodo obeležili sedmo obletnico združitve Nemčije. V wuerttemberškem gledališču bodo ob tej priložnosti spregovorili nemški kancler Helmut Kohl, nekdanji ameriški predsednik George Bush in predsednik deželne vlade Baden-Wuerttemberg Erwin Teufel, predsednik Roman Herzog pa bo v gradu nad mestom sprejel 1.700 gostov. Slavje bo potekalo tudi v središču mesta, kjer bo imela koncert na prostem nemška rock skupina Scorpions. Po oceni deželne vlade se bo praznovanja udeležilo pol milijona obiskovalcev.

Delegacija predstavnikov švedske vlade na obisku
01. 10. 1997 00.00
Predsednik komisije za evropske zadeve DZ Lojze Peterle in člani komisije so danes sprejeli delegacijo predstavnikov švedske vlade, zadolženih za področje delovanja Evropske unije. Sogovorniki so razpravljali o slovenski kandidaturi za polnopravno članstvo v EU, načrtovani širitvi EU, pogojih za sprejem v polnopravno članstvo in odnosih med državami članicami EU, so sporočili iz državnega zbora.

Marjan Podobnik in predstavniki nekaterih ministrstev o Kobilarni Lipica
01. 10. 1997 00.00
Podpredsednik vlade Marjan Podobnik je na pobudo novega direktorja Kobilarne Lipica Milana Božiča danes sklical pogovor s predstavniki ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ministrstva za kulturo ter ministrstva za okolje in prostor. Direktor Kobilarne Lipica je sogovornike seznanil s stanjem v kobilarni, ki se sooča s težko finančno situacijo, predvsem zaradi nedoslednega izvajanja zakona o Kobilarni Lipica, so sporočili iz kabineta podpredsednika vlade.

Avstrijski kancler na enodnnevnem obisku v Sloveniji
01. 10. 1997 00.00
Avstrijski kancler Viktor Klima je davi na povabilo predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška prispel na enodnevni uradni obisk v Slovenijo. V Ljubljani ga bo gostitelj, slovenski premier sprejel z vojaškimi častmi, nato pa se bosta Drnovšek in Klima srečala na štiri oči. Sledili bodo pogovori slovenske in avstrijske delegacije. Kanclerja Klimo bo dopoldne v veliki dvorani predsedniške palače sprejel predsednik Republike Milan Kučan. Predsednik avstrijske vlade bo nato v poslopju parlamenta sogovornik predsednika državnega zbora Janeza Podobnika. Zgodaj popoldne bosta državi podpisali sporazum o izogibanju dvojnemu obdavčevanju.

Izvoljen vietnamski predsednik
24. 09. 1997 00.00
Podpredsednika vietnamske vlade Tron Duc Luonga je parlament v Hanoju danes izvolil za predsednika Vietnama. Uradni viri so še sporočili, da bo 60-letni Luong na predsedniškem mestu zamenjal 77-letnega generala Le Duc Anha, ki ga je novembra lani zadela možganska kap. Anh je bil predsednik od leta 1992.

Razprava o proračunu brez predstavnikov vlade
24. 09. 1997 00.00
Parlamentarna komisija za nadzor lastninskega preoblikovanja in privatizacije naj bi na današnji seji obravnavala predlog letošnjega proračuna. Ker se seje ni udeležil noben predstavnik vlade, ki bi predstavil predlagani proračun, zlasti pa postavke namenjene za delo ustanov, ki se ukvarjajo z lastninskim preoblikovanjem, so poslanci iz vrst opozicije po krajši razpravi predlagali, da bi uvodno obravnavo proračuna prestavili na prihodnjo sejo. Komisija predloga ni sprejela, ker je pet poslancev glasovalo za takšen predlog, pet pa je temu nasprotovalo. To pomeni, da se uvodna razprava o proračunu na komisiji ne bo ponovila, člani omenjene komisije pa bodo ponovno obravnavali predlagan proračun šele v drugem krogu razprav, ko bodo parlamentarna telesa razpravljala o amandmajih na proračun.

Kandidat za novega zunanjega ministra se v DZ predstavi v sredo
22. 09. 1997 00.00
Kandidat za novega zunanjega ministra Boris Frlec se bo to sredo popoldne prvič predstavil poslancem, članom parlamentarnega odbora za mednarodne odnose. Frleca je za naslednika Zorana Thalerja, ki je zadnjega julija odstopil z mesta zunanjega ministra, predsednik vlade Janez Drnovšek predlagal in novinarjem predstavil minuli petek. Skladno z ustavo in parlamentarnim poslovnikom se mora kandidat za ministra najprej predstaviti v matičnem delovnem telesu, nato pa ga na tajnem glasovanju imenuje državni zbor.

Rusija in Francija podpisali sporazum o prerazporeditvi dolga
22. 09. 1997 00.00
Francija in Rusija sta danes v Hong Kongu podpisali bilateralni sporazum o prerazporeditvi dolga nekdanje Sovjetske zveze v višini 15 milijard frankov. Podpis tega sporazuma sledi dogovoru, doseženem lani v okviru Pariškega kluba. Sporazum sta ob robu letnega zasedanja Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke danes podpisala francoski finančni minister in prvi podpredsednik ruske vlade.

Gore in Černomirdin začela pogovore
22. 09. 1997 00.00
Ameriški podpredsednik Al Gore in ruski premier Viktor Černomirdin sta v bližini Moskve danes začela politične pogovore, so sporočili z ruske vlade. Sogovornika bosta razpravljala o sodelovanju na področju jedrske varnosti, dvostranskih trgovinskih vprašanjih in sodelovanju pri vesoljskih poletih. Gore in Černomirdin predsedujeta rusko-ameriški komisiji za gospodarsko in tehnološko sodelovanje.

Kritike na račun pogreba matere Tereze
10. 09. 1997 00.00
Militantna hindujska skupina je kritizirala odločitev indijske vlade, da za mater Terezo pripravi državni pogreb, češ da je ta hindujce v imenu pomoči revnim spreobračala v kristijane. Predsednik stranke VHP je poudaril, da ni razlogov za organizacijo takšnega pogreba, saj naj bi šlo za versko osebnost. Mater Terezo naj v Kalkuti pokopali v soboto.

Predstavitev predloga proračuna v DZ
10. 09. 1997 00.00
Državni zbor (DZ) je začel 13. izredno sejo, na kateri bodo predstavniki vlade na čelu s premierom Janezom Drnovškom v okviru prve in glavne točke poslancem predstavili predlog državnega proračuna za letošnje leto. V okviru postopka pri sprejemanju državnega proračuna bodo poslance s predlogom državnega proračuna, proračunskim memorandumom, denarno politiko in porabo poleg predsednika vlade seznanili še minister za finance Mitja Gaspari, guverner centralne banke France Arhar ter direktorja pokojninske in zdravstvene javno-finančne blagajne, Janez Prijatelj in Franc Košir.