vladna

Referendumske posledice: pritiski na vlado in novi obrazi na levici
14. 05. 2025 06.00
V analizi referenduma se politična analitika Peter Merše in Antiša Korljan strinjata: formalna zmaga gre opoziciji. Koalicija bo soočena z naraščajočimi pritiski, njena složnost je krhka. Izpostavljata šibkosti Roberta Goloba, načetega tudi z aferami, in analizirata vstop Vladimirja Prebiliča v politiko ter njegovo potencialno vlogo na levici.

Dodatkom k pokojninam kulturnikov reklo 'ne' več kot 400.000 ljudi
11. 05. 2025 07.25
Volivci so na nedeljskem referendumu zavrnili zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Proti zakonu je namreč glasovalo več kot 92 odstotkov vseh volivcev, ki so odšli na volišča, hkrati pa je nasprotnikom uspelo doseči tudi zavrnitveni kvorum. Tudi tokratni referendum pa je, tako kot večino zakonodajnih referendumov v zgodovini Slovenije, zaznamovala nizka volilna udeležba. Udeležila se ga je le četrtina volivcev, kar je izpostavil tudi premier Robert Golob. Za prvaka SDS Janeza Janšo pa je izid zmaga razuma.

Janša o 'dvojni klofuti' vladni koaliciji, Vrečko o preštevanju desnih volivcev
11. 05. 2025 19.15
"Vsaka vlada bi po takšni dvojni klofuti sama odstopila. Dvomim sicer, da bo prišlo do tega premisleka," je rezultate referenduma komentiral Janez Janša. Premier Robert Golob je sporočil, da se tri četrtine volilnih upravičencev ni odzvalo na klic desnice, tistih, ki so zakonu nasprotovali, pa ni niti za četrtino. Ministrica Vrečko pravi, da o odstopu ne razmišlja. "Referendum je bil namenjen preštevanju glasov desnici, poziv k bojkotu ni bil napaka," je prepričana. Po besedah predsednika NSi Mateja Tonina je rezultat začetek konca vlade Roberta Goloba.

Koliko bo morala Slovenija nameniti za obrambo?
07. 05. 2025 06.34
Zahtevana dva odstotka BDP, ki naj bi jih države članice Nata namenile za vojaške izdatke, se zdita že preteklost. Vse glasnejši so pozivi, da bi morale države nameniti tri odstotke in več. Bo Slovenija lahko izigrala Natov diktat, kot poziva koalicijska Levica? Vlada se zavzema za t. i. opremo za dvojno rabo. O tem smo se pogovarjali z evropskima poslancema Matejem Toninom in Vladimirjem Prebiličem.

Merz postal novi nemški kancler, Golob: Veselim se najinega sodelovanja
06. 05. 2025 10.26
Vodja nemških krščanskih demokratov (CDU) Friedrich Merz v prvem krogu glasovanja v bundestagu ni prejel potrebne absolutne večine glasov za izvolitev na položaj kanclerja. Zanj je glasovalo 310 poslancev, za izvolitev pa bi potreboval vsaj 316 glasov. Nemški mediji so poročali o šoku, saj se je prvič v zgodovini Zvezne republike Nemčije zgodilo, da kandidat podpore ni dobil v prvem glasovanju. V drugem poskusu je bundestag Merza nato le potrdil za novega nemškega kanclerja.

Začenja se predčasno glasovanje pred referendumom, SDS predlagala razveljavitev zakona
06. 05. 2025 06.22
Pred nedeljskim zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke bo od torka do četrtka potekalo predčasno glasovanje. Volivci, ki želijo v omenjenih dneh predčasno oddati svoj glas, bodo to lahko vse tri dni storili med 7. in 19. uro. SDS predlaga razveljavitev obstoječe zakonske podlage za podeljevanje dodatkov k pokojninam za umetniške dosežke. Menijo, da bi tako hkrati s padcem novega zakona na referendumu, kar verjamejo, da bodo podprli volivci, naredili "čisti rez" pred sprejemanjem pokojninske reforme. Kompromisni predlog pa vidijo v višji nagradi Prešernovim nagrajencem.

Premier odstopil, na čelu vlade začasno notranji minister
06. 05. 2025 09.57
Romunski notranji minister Catalin Predoiu je bil imenovan za začasnega premierja, potem ko je odstopil dosedanji predsednik vlade, socialdemokrat Marcel Ciolacu, je sporočilo predsedstvo v Bukarešti. Ciolacu se je za odstop odločil po zmagi skrajne desnice v nedeljskem prvem krogu predsedniških volitev.

Romunski premier Ciolacu napovedal odstop
05. 05. 2025 19.30
Romunski premier Marcel Ciolacu je napovedal odstop, potem ko je v nedeljo v ponovljenem prvem krogu predsedniških volitev zmagal kandidat skrajne desnice, kandidat, ki ga je podprla vlada, pa se ni uvrstil v drugi krog.

Trump ukazal prenehanje financiranja javnih medijev, čeprav ni pristojen
02. 05. 2025 17.39
Ameriški predsednik Donald Trump je podpisal izvršni ukaz za zaustavitev proračunskega financiranja ameriških javnih medijev. A kot poroča televizija NBC, ukaz nima pravne podlage, saj vlada nad tem sploh nima pristojnosti. Sredstva za javne medije v ZDA namreč zagotavlja kongres.

Latinščina kot uradni jezik Evrope, združene v raznolikosti
27. 04. 2025 07.00
Velika divergenca oziroma evropski čudež je Evropo – in njene civilizacijske podaljške, ki jih kolektivno imenujemo 'Zahod' – začenši s 16. stoletjem katapultiral v politično, ekonomsko in kulturno središče sveta.

Zadnji dan za prijavo na referendumsko glasovanje v tujini
25. 04. 2025 06.42
Volivci, ki bodo na dan referendumskega glasovanja o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti v tujini, lahko le še v petek oddajo vlogo za glasovanje po pošti ali na diplomatsko-konzularnem predstavništvu. Odločitev o morebitnem glasovanju po pošti morajo do izteka dneva sporočiti tudi volivci, ki v tujini prebivajo stalno.

MZEZ za vzpostavitev volišč v Bernu, Ottawi, Torontu, Clevelandu in Canberri
23. 04. 2025 16.02
Ministrstvo za zunanje zadeve je na DVK naslovilo dopis, v katerem prosijo za ponovno vzpostavitev volišč v Bernu, Ottawi, Torontu, Clevelandu in Canberri z izjemo, da se glasovanje na prihajajočem referendumu tam izvede med 9. in 17. uro po lokalnem času, saj ne morejo zagotoviti 12-urnega glasovanja. DVK o tem odloča na dopisni seji.

Kako oprostitev Janše vidita politična komentatorja?
19. 04. 2025 07.00
V oddaji 24UR Zvečer sta gosta, politična komentatorja Peter Merše in Antiša Korljan, analizirala oprostilno sodbo Janeza Janše ter njen vpliv na politično klimo v Sloveniji. Komentirala sta tudi kampanjo pred referendumom o dodatku k pokojninam za umetnike.

Po Nizozemski svarila tudi pred kontaminacijo hrane pri nas
17. 04. 2025 09.43
Medtem ko se aktivisti v Sloveniji borijo za prepoved baterijske reje kokoši, Nizozemce skrbi nekaj povsem drugega. Nizozemska vladna agencija je v torek sporočila, da bi morali ljudje na Nizozemskem prenehati jesti domača jajca kokoši, ki se hranijo na domačih dvoriščih. In kaj je razlog nenavadnega opozorila? Njihov nacionalni inštitut za javno zdravje skrbi kontaminacija s PFAS, bolj znanim kot večne kemikalije. Kokoši bi se lahko z njimi kontaminirale preko svojega plena – deževnikov, glist in ostalih črvov, ki so njihova največja poslastica, pravijo. Opozorilo nizozemskega inštituta za javno zdravje Nizozemcem, naj zaradi pojava visokih ravni umetno ustvarjenih kemikalij PFAS ne uživajo jajc iz lastne reje, navaja k previdnosti tudi pri nas, so opozorili v ZPS.

Glas ljudstva: za dodatek umetnikom ali ne?
08. 04. 2025 15.36
Na dan razpisa zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti je bilo v Sloveniji 1.693.355 volilnih upravičencev. Za zavrnitev zakona bi bilo po zadnjih podatkih potrebnih 338.671 glasov. V predlagateljici referenduma SDS napovedujejo intenzivno kampanjo, medtem ko ministrstvo za kulturo argumentira transparentnost novega zakona.

Referendum o dodatku k pokojnini za umetnike 11. maja
04. 04. 2025 13.49
Referendum o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo 11. maja, so z 71 glasovi za in brez glasu proti na izredni seji odločili poslanci DZ. V SDS, ki je zahtevo za referendum vložila, poziv premierja Roberta Goloba k bojkotu referenduma vidijo kot poziv, naj volivci "ne opravijo državljanske pravice in dolžnosti". To je po besedah poslanca Andreja Hoivika v nasprotju s tem, kar narekuje ustava. Tudi poslanka Iva Dimic iz NSi je poziv ocenila kot neprimeren.

Splet se sprašuje: Kaj je Elon Musk počel na sedežu agencije CIA?
04. 04. 2025 09.29
Elon Musk je znova razburil ameriško in svetovno javnost. 53-letni tehnološki mogotec, ki mu je ameriški predsednik po prevzemu dolžnosti podelil naziv svojega višjega svetovalca, je na družbenem omrežju X delil fotografijo, na kateri pozira v samem središču najbolj varovane vladne agencije CIA, kamor ni stopila niti večina drugih vladnih uslužbencev. Ob tem se pojavlja tudi vprašanje, ali je fotografija lažna?

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo
03. 04. 2025 07.00
Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek
02. 04. 2025 10.45
Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

Vlada v odgovoru na interpelacijo: Gre za zlorabo sicer legitimnega instrumenta
28. 03. 2025 15.28
Vlada v odgovoru na interpelacijo, ki jo je zaradi izjav premierja Roberta Goloba o pokojninski reformi druge vlade Janeza Janše vložila SDS, zavrača vse očitke. Menijo, da gre za zlorabo sicer legitimnega parlamentarnega instrumenta, kar zmanjšuje njegovo resnost in kredibilnost ter odpira vprašanja o političnih motivih njenega vlagatelja.

NSi: Včeraj zapiranje bankomatov, jutri zdravstvenih ambulant
27. 03. 2025 14.04
V opozicijski NSi pozivajo vlado h krepitvi zdravstvene oskrbe na podeželju in zahtevajo sklic seje odbora DZ za zdravstvo na to temo. Obenem so prepričani, da bo predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti še dodatno otežil dostopnost do zdravstva. Zato koalicijske poslance pozivajo, naj novelo ob glasovanju v DZ zavrnejo.

Včasih so rekli, prej boš začel delati, prej boš končal
27. 03. 2025 06.00
Spomnim se, da so mi kot mlademu govorili, da prej, kot bom začel delati, prej bom končal, pravi delavec, zaposlen v proizvodnji enega od ljubljanskih podjetij. Predlagana pokojninska reforma mu bo lahko prekrižala načrte. Če se bo upokojil pri 62-ih, kar je eden od predlogov, bo imel že 45 let delovne dobe. Z višanjem starostne meje pa se manj obremenjujejo mladi. Delati začnejo vse pozneje, 40 let zavarovalne dobe pa že zdaj težko dosežejo do 62. leta. Tako ali tako v našem času ne bo več pokojnin, so črnogledi. Pokojninska reforma, ki naj bi jo sprejeli v kratkem, je za marsikoga boleča tema, a je, kar poudarjajo njeni snovalci, nujna za dostojne pokojnine.

Ministra obrnila ploščo: umaknila bi del o izplačevanju dobičkov koncesionarjev
26. 03. 2025 19.47
So dobički v zdravstvu razklali koalicijo? Dva ključna ministra Golobove vlade - finančni minister Klemen Boštjančič in zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel - nasprotujeta poslancem lastne koalicije. Tik pred odločanjem o zakonu, ki naj bi ostro ločil med javnim in zasebnim v zdravstvu, čemur zdravniški ceh kategorično nasprotuje, ministra poslance pozivata, naj umaknejo del, ki koncesionarjem prepoveduje izplačevanje dobičkov. Bodo koalicijski poslanci popustili? In kako zaplet komentira prvi mož Golobovega strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj?

Pokojninska reforma: upokojenci naj bi dobivali t. i. zimski dodatek
25. 03. 2025 15.13
Obrtniki in podjetniki so z ministrom za delo Luko Mescem razpravljali o pokojninski reformi in mu ponovili ključna izhodišča, predvsem, da ne sme priti do povišanja prispevnih stopenj in da vključitev v drugi steber ne sme biti obvezna. Med novostmi, ki so jih predlagali na vladni strani, je nov sistemski dodatek za upokojence, t. i. zimski dodatek, ki naj bi ga še letos ali najpozneje na začetku prihodnjega leta prejeli vsi upokojenci. Zneski naj bi se gibali od 150 do 250 evrov.

Pogajanja o pokojninskih spremembah: dogovor naj bi podpisali v ponedeljek
24. 03. 2025 19.13
Pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta za pokojninske spremembe je nadaljevala delo z vsebinskega vidika, a se še niso zaključila. Zdaj bo vlada pripravila osnutek dogovora o usklajenosti členov, ki ga bodo obravnavali organi delodajalcev in sindikatov. Če se bodo ti strinjali z vsebino, bodo dogovor podpisali v ponedeljek. Potem bo sledila javna obravnava. Po neuradnih informacijah naj bi se v skladu s spremembami upokojitvena starost postopno od leta 2028 podaljševala s 65 na 67 let za tiste z najmanj 15 leti zavarovalne dobe.

NSi: Gre za zlorabo Policije. Ta odgovarja: Postopek usmerja tožilstvo
24. 03. 2025 13.13
V poslanski skupini NSi so v preteklih dneh prejeli informacijo, da so se štirje poslanci NSi, in sicer Janez Žakelj, Jožef Horvat, Jernej Vrtovec in Matej Tonin znašli v predkazenskem postopku, je sporočil Tonin. Pojasnil je, da se jim očita zloraba položaja. Prepričani so, da gre za zlorabo policije za politične obračune z opozicijo. V Gibanju Svoboda takšne očitke zavračajo, prav tako na Policiji, ki je izpostavila, da predkazenski postopek usmerja specializirano tožilstvo.

Regijska bolnišnica bo v Kranju. Župan Radovljice: Odločitev je politična
20. 03. 2025 13.03
Vlada se je odločila, da bo nova gorenjska regijska bolnišnica v Kranju, je po seji vlade povedal njen podpredsednik Matej Arčon. Gre za politično odločitev. Zadnja analiza je tako lokacijo v Kranju kot v Radovljici označila za primerno, minimalno prednost pa je dala Radovljici. V bolnišnici naj bi bilo predvidoma 600 postelj. Radovljiški župan je odločitev označil za politično, razočaran je tudi njegov jeseniški kolega.

Imenovanje generalnega direktorja Policije: KPK zaznala korupcijska tveganja
20. 03. 2025 09.27
Komisija za preprečevanje korupcije je v postopku predlaganja in imenovanja generalnega direktorja Policije Senada Jušića zaznala korupcijska tveganja. Vladi in uradniškemu svetu je zato podala priporočili za izboljšanje transparentnosti postopkov in doslednejšo obrazložitev posamičnih aktov neodvisnih in državnih organov pri preverjanju pogojev za zasedbo delovnih mest v državni upravi.

So obrambni izdatki razpoka v koaliciji?
18. 03. 2025 06.00
Ali so pred koalicijo razpoke, ki jih bodo Gibanje Svoboda, SD in Levica le leto dni pred volitvami težko premostili? Ali se bo vladna koalicija začela krhati? Na mizi bo namreč prej ali slej vprašanje o višjih obrambnih izdatkih. Se je koalicija tej razpravi na vrhu izognila, ker njeni volivci temu v glavnem nasprotujejo in se koalicijske stranke bojijo, da bodo z razpravo o dvigu obrambnih izdatkov izgubile priljubljenost pred volitvami? Je nova obdavčitev nepremičnin, ki je na noge dvignila javnost, pozabljena? Kakšna bo pokojninska reforma?

Zloraba proračuna? Trump bi za poboj sov namenil 40 milijonov
15. 03. 2025 15.57
Da bi zaščitil avtohtono pegasto sovo, namerava ameriški predsednik Donald Trump podpreti načrt za odlov na sto tisoče večjih sov invazivne vrste. A za to bi namenil ogromno denarja. Na leto je za takšen odstrel sov namenil kar 40 milijonov dolarjev (37 milijonov evrov). Oglasil se je kongres, ki opozarja, da je to absurden znesek. Več članov je pozvalo predsednika Trumpa, naj prekliče pregrešno drag načrt, po katerem bi v naslednjih treh desetletjih ustrelili in ubili 450.000 sov.