vladni ukrepi

Omejitve zbiranja in gibanja ostajajo v veljavi, odpirajo se dodatne dejavnosti

05. 11. 2020 07.04

V sredo so v Sloveniji potrdili 1685 novih okužb z novim koronavirusom. Umrlo je 30 ljudi. Čeprav so se začeli kazati prvi rezultati ukrepov za zajezitev širjenja virusa, je notranji minister Hojs sporočil, da se omejitve glede gibanja in zbiranja podaljšujejo. Je pa vlada sprostila nekatere storitvene dejavnosti, med njimi pedikuro, odpirajo se otroške trgovine ter trgovine s tehničnim blagom in motornimi vozili.

Ministrica: Šola bo za vse učence prihodnji teden potekala na daljavo

05. 11. 2020 16.24

Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je sporočila, da bo prihodnji teden pouk za vse učence potekal na daljavo. V vrtcih bodo opravljali le nujno varstvo otrok. Ukrep je začasne narave in ga bomo prihodnji teden ponovno preučili, je zagotovila. Kustečeva pravi, da se zaveda, da predstavljena rešitev ne more zadovoljiti želja in pričakovanj večine, a zagotavlja, da so jo v danem stanju razmer zmožni izpeljati in pri tem ohranjati zdravje vseh ter hkrati učno kondicijo naših šolark in šolarjev.

Umrlo 29 bolnikov s covidom-19, vlada o sproščanju ukrepov še ne razmišlja

04. 11. 2020 09.07

V Sloveniji smo v torek opravili 6311 testiranj na okužbo z novim koronavirusom, pri čemer je bilo pozitivnih 2027 oseb - torej več kot 32 odstotkov vseh testiranih. Umrlo je 29 bolnikov s covidom-19. Ali to pomeni, da je drugi val širjenja okužb s tem dosegel vrh? Se morda kmalu obeta sprostitev ukrepov za zajezitev širjenja okužb? "Vlada ne bo tvegala nobene sprostitve, ki bi nas znova zdrsnila v vode, od koder smo prišli," odgovarja vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin.

Šole ostajajo zaprte? 'Realno je pričakovati, da bo vse skupaj trajalo mesec dni'

04. 11. 2020 20.00

Glede na razvoj epidemije pri nas lahko pričakujemo, da bo vlada ukrepe jutri podaljšala. To je že sinoči v nagovoru nakazal premier Janša. Prav tako bo vlada jutri odločila, kaj bo s šolami. Je pa zdravstveni minister že potrdil, da so pozitivno ocenili 17 hitrih testov, ki so, kot pravi, dovolj zanesljivi in varni. Na začetku naj še ne bi testirali celotnega prebivalstva, ampak le zaposlene v zdravstvu, socialnovarstvenih zavodih, policiji in civilni zaščiti. In kdaj bi začeli testirati?

Opozicija Janševi vladi očita 424, koalicija pa Šarčevi vladi 252 kadrovskih menjav

02. 11. 2020 15.16

Poslanci so na pobudo opozicijskih LMŠ, SD, Levice in SAB na izredni seji razpravljali o vladnem kadrovanju v državnih institucijah in gospodarskih družbah. Opozicija vladi očita "brutalno kadrovanje" in spodjedanje neodvisnosti organov, vlada pa zagotavlja, da so bile menjave zakonite in da je za učinkovito delo vlade nujno, da določene položaje zasedajo ustrezni kadri. Predstavniki koalicije in opozicije so si izmenjali tudi podatke o številu kadrovskih menjav v času Šarčeve in Janševe vlade. Koalicija jih Šarčevi vladi očita 252, opozicija pa Janševi 424.

'Ko bomo prepričani, da smo drugi val ustavili, se bomo pogovarjali naprej'

02. 11. 2020 18.40

"Skrbi me, da preveč gledamo modelirane napovedi. Moramo se zavedati, da so te napovedi zgrajene na nepopolnih podatkih in torej modeliramo negotovost. Ta negotovost nam pove, da ne vemo, kdaj bo vrh. Vsi modeli so napačni, to moramo zelo pazljivo upoštevati," opozarja epidemiolog Mario Fafangel. Ključno sporočilo je, da ostanemo doma, pravi in opozarja, da je epidemija vedno v rokah posameznika.

'Tretji val bo zelo zagoneten, ker zdravniki ne bodo vedeli, ali ima bolnik gripo ali covid-19'

02. 11. 2020 06.22

V nedeljo smo v Sloveniji opravili 2.244 testov in zabeležili 557 novih okužb. "Da bomo situacijo lahko obvladali, ne smemo prehitro popuščati," je dejala epidemiologinja Irena Grmek Košnik in izpostavila, da 85 odstotkov oseb bolezen preboleva zelo blago, zato hodijo naokoli in širijo virus. "Optimistično upamo, da tretjega vala ne bo, a verjetno bo," je še dodala in ga napovedala za čas sezonske gripe, ki vrh navadno doseže konec decembra.

1796 novih okužb, dva Slovenca sta se z virusom okužila že drugič

31. 10. 2020 07.36

V petek so potrdili 1796 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih testov je zdrsnil na 26,78. Umrlo je 23 oseb. Bojana Beović napoveduje precejšno rast bolnikov, ki bodo potrebovali bolnišnično pomoč. Tudi v primeru, da vladni ukrepi primejo, bomo imeli po pričakovanjih na vrhuncu epidemije v bolnišnicah 1200 pacientov s covid-19. Medtem pa se je pri dveh Slovencih, ki sta koronavirus prebolela že v prvem valu epidemije, okužba ponovila.

1798 novih okužb: 'Nakazuje se, da so ukrepi prijeli, a še zdaleč nismo iz najhujšega'

30. 10. 2020 06.17

V četrtek so opravili 6368 testov in potrdili 1798 novih primerov okužbe. Delež pozitivnih testov je tako 28,23. Umrlo je 23 bolnikov s covidom-19. Čeprav se nakazuje trend, da so ukrepi prijeli, pa še zdaleč nismo iz najhujšega, pritisk na bolnišnice je še vedno kritičen. Vlada je zato protikoronske ukrepe podaljšala. Za teden dni se med drugim podaljša zaprtje trgovin z nenujnim blagom ter omejitev zbiranja več kot šestih ljudi ter gibanja med občinami. Za dva tedna pa so podaljšali ukrep obveznega razkuževanja rok in nošnje zaščitnih mask.

Maske na prostem še 14 dni, znova se odpirajo knjižnice

30. 10. 2020 17.11

Vlada je podaljšala ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa. Maske bodo tudi na prostem obvezne še 14 dni, omejitev gibanja in zbiranja pa je podaljšana za en teden. Za toliko časa je podaljšan tudi odlok, s katerim so vrata zaprle trgovine z nenujnim blagom. Je pa vlada določila nove izjeme – znova bodo lahko odprte knjižnice, lahko se bo opravljalo gradbena, vzdrževalna in montažna dela ter dimnikarske storitve.

Masko se lahko ob uživanju hrane sname le, če se ob tem ustavimo in ohranjamo razdaljo

30. 10. 2020 13.03

Če je bilo še pred kratkim rečeno, da je "kajenje tako kot prehranjevanje" in torej v obeh primerih lahko snamemo zaščitno masko, se je zdaj v praksi pokazalo, da nas inšpektorji, če jemo na ulici, lahko oglobijo. "Če je lakota tako neizmerna, je bolje iti v park, najti prostor, kjer je človek popolnoma sam, to pojesti in nato takoj ponovno natakniti masko. Tisti trenutek brez maske je lahko sporen trenutek," opozarja Kacin. Tudi na zdravstvenem inšpektoratu pojasnjujejo, da se masko lahko ob uživanju hrane sname le, če se ob tem ustavimo in ohranjamo razdaljo.

2488 novih okužb. Janša: Ukrepi bodo podaljšani za teden dni

29. 10. 2020 06.07

Ukrepi bodo podaljšani za teden dni, a lahko ob odgovornem obnašanju čez sedem do deset dni pričakujemo postopno sproščanje, je sporočil premier Janez Janša. V sredo je bilo potrjenih 2488 okužb z novim koronavirusom. V bolnišnicah se zdravi 660 ljudi, v intenzivni enoti 109. Umrlo je 14 oseb s covid-19. Infektologinja Mateja Logar je povedala, da so vse postelje na intenzivni negi UKC Ljubljana zasedene.

NIJZ objavil navodila za osebe s potrjeno okužbo in vse, ki so ji bili izpostavljeni

29. 10. 2020 11.42

Nacionalni inštitut za javno zdravje je objavil navodila za tiste, ki so bili izpostavljeni okužbi z novim koronavirusom, oz. tiste, ki so jim okužbo potrdili. Ti naj ostanejo doma v izolaciji, ki se predvidoma zaključi po desetih dneh. Pogoj pa je, da so bili zadnjih 48 ur brez simptomov in znakov bolezni. Odprli pa bodo tudi nov portal, na katerem bodo vsi potrjeno okuženi lahko aktivirali kodo za aplikacijo #Ostanizdrav.

Pozitivna naj bi bila ena od 33 oseb, sistem testiranja ni več vzdržen

28. 10. 2020 06.47

V Sloveniji so v torek potrdili 2605 novih okužb z novim koronavirusom. Umrlo je 14 ljudi, v bolnišnici je 612 bolnikov s covidom-19, na intenzivnih enotah 99. "Zdravstveni delavci se ne bomo predali, do konca bomo stali ob strani bolnikom," je ob resnih napovedih o pritisku na bolnišnice dejal dr. Aleš Rozman. Državljane pa je pozval, da jim pomagajo, da upoštevajo ukrepe in omejijo stike. Vlada bo ponovno odločala o ukrepih, kot je povedal vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin, pa jih bo verjetno podaljšala.

'Zagotovo bo precej ukrepov podaljšanih'

28. 10. 2020 19.24

Kaj se bo po izteku počitniškega tedna zgodilo z ukrepi? Ob nespodbudnih številkah je že zdaj jasno, da bodo številne podaljšali. Bolj kot število pozitivnih testov pa bo poslej – ob spremenjenem sistemu testiranja – oporna točka za odločitve število hospitaliziranih.

V ponedeljek 1499 okužb, v torek že preko 2200

27. 10. 2020 06.31

Gibanje je vsaj za teden dni znova omejeno na občine. V ponedeljek smo v Sloveniji potrdili novih 1499 primerov okužbe s koronavirusom, umrlo je 13 oseb. V bolnišnicah se zdravi 560 obolelih, 87 na intenzivnem oddelku. Neuradni podatki za torek pa so še precej slabši. Da ukrepi, sprejeti pred 16. oktobrom, niso bili učinkoviti, pravi Beovićeva.

Krek brez maske na bencinskem servisu, Koritnik ostal brez sodelavca

25. 10. 2020 07.52

Dvojna merila pri previdnostnih ukrepih očitno veljajo tudi za prvega moža Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Milan Krek je brez maske v svoj avtomobil dolival gorivo. Medtem pa je ministra Koritnika zapustil sodelavec iz njegovega kabineta Nejc Brezovar, ki je dejal: minister je v oddaji lagal, moral bi takoj odstopiti in se opravičiti javnosti.

Janša: Odloki, ki bodo stopili v veljavo, so podobni tistim, ki so veljali spomladi

22. 10. 2020 06.01

Premier Janez Janša je naznanil, da bo zaradi obvladovanja epidemije novega koronavirusa deloma ugasnilo javno življenje. Zaprti bodo gostinski obrati, hoteli in neživilske trgovine – z nekaterimi izjemami, vrtci, dijaški in študentski domovi, javni potniški promet pa bo deloval le s tretjinskimi zmogljivostmi. "Spomnimo se režima, ki je bil v veljavi pomladi. Odloki, ki bodo stopali v veljavo, bodo podobni tistim, ki so veljali takrat," je dejal Janša.

Kaj se zapira s soboto, kaj s ponedeljkom in za koliko časa?

22. 10. 2020 18.46

V želji, da bi ustavili širjenje novega koronavirusa, je vlada sklenila, da s soboto za teden dni ugaša večino dejavnosti v državi. Kot je napovedal premier Janez Janša, bodo še naprej zaprti gostinski obrati (z možnostjo dostave tudi v nočnem času), vrata bodo zaprli hoteli in neživilske trgovine – z nekaterimi izjemami. S ponedeljkom se zapirajo tudi vrtci ter dijaški in študentski domovi. Premier je župane sicer zaprosil, naj glede na situacijo v svojih krajih organizirajo varstvo v vrtcih za otroke staršev, ki hodijo v službo.

1504 primeri: Virus ne izbira, v bolnišnici so tudi otroci

21. 10. 2020 06.33

V Sloveniji smo v torek potrdili 1503 primere in opravili 5891 testov. Še en pozitiven test je bil opravljen v tujini – skupaj torej 1504. V bolnišnicah je že 333 ljudi, 55 jih potrebuje intenzivno nego. Predstojnica Infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc je povedala, da je hospitaliziranih tudi pet otrok. 20. oktobra ob 21. uri pa je začel v Sloveniji veljati nov ukrep za zajezitev širjenja novega koronavirusa, in sicer policijska ura, ki traja od devete ure zvečer do šeste ure zjutraj. Zdravstveni minister Tomaž Gantar sicer pravi, da "se stroka nagiba k dodatnim omejitvam". Skrbi namreč predvsem stabilnost zdravstvenega sistema.

Zaposlenim, ki so bili v rizičnem stiku, bo potrdila izdajala medicina dela

21. 10. 2020 20.24

Pristojna ministrstva in službe usklajujejo protokol za primere, ko delavec zaradi stika z okuženo osebo ne more opravljati svojega dela, odločbe o karanteni pa zaradi preobremenjenosti NIJZ ne dobi več. Delodajalci bodo lahko predvidoma povračilo nadomestila plače za takšne delavce uveljavljali s potrdilom, ki ga bo izdala medicina dela.

'Vlada bo glede na razmere zagotovo podaljšala veljavnost turističnih bonov'

21. 10. 2020 11.47

Minister za gospodarstvo je predstavil nove spremembe odloka glede omejitev ponudbe ter prodaje blaga in storitev. Poleg diskotek in nočnih klubov je ponujanje storitev zdaj prepovedano tudi v kinematografih in kulturnih ustanovah. Število oseb v zaprtih javnih prostorih, v katerih se izvaja dejavnost ponudbe, prodaje blaga in storitev potrošnikom, se omeji na 20 m2 na stranko ali na eno stranko, če je prostor manjši od 20 m2. Počivalšek je zatrdil, da bo vlada glede na trenutne razmere zagotovo podaljšala veljavnost turističnih bonov.

Šteiner umaknil kandidaturo za predsednika Desusa, pozval k izvolitvi Erjavca

21. 10. 2020 12.42

Po odhodu Aleksandre Pivec so se za predsedniško mesto najmanjše koalicijske partnerice, stranke DeSUS, potegovali Karl Erjavec, Srečko Felix Krope in Dominik Šteiner. Od treh kandidatov sta ostala le še dva, saj je danes Šteiner umaknil kandidaturo, člane pa pozval, naj volijo za Erjavca. Vodstvo stranke se sicer zaradi ukrepov za zajezitev širjenja virusa sooča s težavo glede izvedbe kongresa, na katerem bodo izvolili novega predsednika. Po Šteinerjevih besedah bo najverjetneje potekal pisno.

V veljavo stopila policijska ura, v Mariboru zavrelo

20. 10. 2020 07.10

Ob 21. uri so začeli veljati dodatni ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa. V Mariboru je zaradi tega verbalno zavrelo med skupino okoli 100 protestnikov in policijo. S polnočjo sicer začne veljati tudi omejitev druženja na največ šest ljudi, prehajanje med regijami pa ne bo več mogoče, ne glede na to, ali je ta na rdečem ali na oranžnem seznamu – na slednjem je sicer tudi uradno le še obalno-kraška regija.

Kako bo DeSUS ob omejitvi zbiranja in prehajanja regij izvedel kongres?

20. 10. 2020 20.01

Nove razmere in vladni ukrepi omejujejo tudi načrte najmanjše koalicijske partnerice – stranke DeSUS. Zaradi omejitev druženja in prepovedi prehajanja regij ne vedo, ali bodo konec novembra lahko izvedli kongres. Kako naj se predstavijo poslanski skupini, se sprašujejo tudi vsi trije kandidati za predsednika stranke, Karl Erjavec, Srečko Felix Krope in Dominik Šteiner. Nihče namreč ni iz Ljubljane.

Vlada uvedla policijsko uro, Počivalšek napovedal omilitev omejitev za salone

19. 10. 2020 07.24

Novi šumi v komunikaciji vlade? Čeprav je minister Počivalšek zvečer tvitnil, da so upoštevali pozive OZS in da se "vračamo na kriterij ena stranka na 20 kvadratnih metrov v kozmetičnih in frizerskih salonih", naj bila ta točka umaknjena z dnevnega reda današnje dopisne seje. V Sloveniji je sicer znova razglašena epidemija: uvaja se policijska ura med 21. in 6. uro, zbiranje ljudi bo začasno omejeno na šest oseb. Vlada tudi prepoveduje vse prireditve, maše, poroke v vseh regijah.

Beovićeva: Po ocenah je aktivno okužen en odstotek prebivalcev

19. 10. 2020 10.11

Po podatkih, ki jih je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje, je bilo v nedeljo pri 2637 opravljenih testih potrjenih 537 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil tako več kot 20-odstoten. NIJZ je sporočil, da je zdaj tudi v Primorsko-notranjski in Goriški regiji 14-dnevna pojavnost okužb v rdečem. Na večerni vladni konferenci je vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović izpostavila, "da ljudje nimamo več dobre možnosti, da bomo prišli do zdravnika, ko ga bomo rabili".

Nekateri fitnes centri v rdečih regijah še vedno vabijo stranke

19. 10. 2020 12.12

Potem ko so v veljavo stopili strožji ukrepi za zamejevanje širjenja okužb z novim koronavirusom in so lastniki fitnesov in zaprtih športnih objektov v rdečih statističnih regijah s težkim srcem zaprli svoja vrata, tisti v oranžnih pa so svoje delovanje omejili na eno stranko na 20 kvadratnih metrov, je tudi na tem področju zavladala zmeda. Nekateri fitnesi v rdečih regijah namreč še vedno poslujejo. Razlog je v zapisu vladnega odloka, ki si ga vsak lahko tolmači po svoje.

Razglasitev epidemije za 30 dni, ukrepi za zdaj ostajajo enaki

18. 10. 2020 20.30

Premier Janez Janša je na Twitterju sporočil, da bo s ponedeljkom za vso Slovenijo razglašena epidemija. Odločitev so sprejeli na dopisni seji vlade, epidemija pa bo v veljavi 30 dni. Vladni govorec Jelko Kacin je povedal, da so se za razglasitev epidemije odločili, da bodo imeli pravno podlago za nadaljnje ukrepe in da za zdaj ostajajo v veljavi enaki kot do sedaj.

Kaj pomeni razglasitev epidemije za Slovenijo?

18. 10. 2020 20.48

Po današnji razglasitvi epidemije se večina sprašuje, kaj to pomeni? Kot je bilo videti že marca, razglasitev epidemije omogoča tudi aktivacijo posebnega načrta, ki je pripravljen vnaprej in uvaja boljšo koordinacijo med posameznimi ministrstvi, upravami, občinami in drugimi, ki sodelujejo pri zmanjševanju posledic epidemije. Zadnji veljavni načrt je bil posodobljen julija 2020, za osnovo pa je jemal načrt, ki je bil narejen leta 2016 in je bil aktiviran že marca letos. To v praksi pomeni, da Civilna zaščita Republike Slovenije vodi aktivnosti za izvajanje ukrepov, ministrstvo za zdravje pa jih usklajuje in usmerja. Kot so že povedali, gre za formalno razglasitev, ukrepi pa zaenkrat veljajo kot do zdaj.