vladni ukrepi

'Janezu Janši sem podoben v vztrajnosti'

16. 10. 2022 07.00

46-letni Anže Logar je kandidaturo za predsednika republike vložil s podpisi pet tisoč volivcev, uživa pa tudi podporo svoje SDS. Poslanec je že tretji mandat, leta 2018 je neuspešno kandidiral za župana Ljubljane, v prejšnji vladi je bil zunanji minister. Prepričan je, da bi bil zaradi mednarodnih izkušenj in tudi, ker prisega na dialog, dober predsednik. Je predzadnji gost v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR. Vprašali smo ga, v kakšnem odnosu sta z Janezom Janšo ter kakšen signal bi poslal predsedniku SDS, če bi presegel strankin rezultat na aprilskih volitvah. Zakaj se ni podpisal pod interpelaciji Tatjane Bobnar in Tanje Fajon? Bi kot nekdanji direktor Ukoma kandidiral za mesto direktorja javne televizije? In ali je znotraj SDS res glas opozicije?

V veljavi novela zakona o nalezljivih boleznih: konec neustavnosti

15. 10. 2022 07.26

Začela je veljati novela zakona o nalezljivih boleznih. Novela med drugim veliko strožje kot doslej omejuje vlado pri vseh tistih ukrepih, ki bi lahko posegali v osnovne pravice posameznika, ter uvaja institut parlamentarnega nadzora vladnih ukrepov. S tem po oceni predlagateljev odpravlja junija lani ugotovljeno neustavnost.

Novakova: Stranka SDS očitno ne more razumeti, da ni več v vladi

14. 10. 2022 06.00

"To bo referendum o vladi, za napad na vlado gre, za nerazumevanje in nespoštovanje rezultata državnozborskih volitev 24. aprila," tako težke so bile besede predsednika vlade Roberta Goloba in šefa poslanske skupine Gibanja Svobode Boruta Sajovica po tem, ko je Janševa SDS v parlament vložila pobudo za tri referendume, o RTV, zakonu o vladi in dolgotrajni oskrbi. Branko Grims iz SDS koaliciji glede referendumov očita dvojna merila, Tereza Novak iz Gibanja Svoboda pa je dejala, da stranka SDS očitno ne more razumeti, da ni več v vladi.

Slovenija z novo uredbo o energetski revščini: cilj je revščino zmanjšati

13. 10. 2022 14.18

Vlada je prejela uredbo o energetski revščini, na podlagi katere bodo opredelili energetsko revna gospodinjstva in pripravili triletni akcijski načrt z ukrepi za zmanjšanje energetske revščine. S tem je Slovenija postala ena od desetih držav EU, ki je sprejela tako uredbo. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je dejal, da gre za veliko zmago, saj je diskusija o sprejetju takšne uredbe potekala že dlje časa.

'Ene politike ima dobre Golob, druge Janša. Imel bi nalogo, da med njimi vzpostavim dialog'

27. 09. 2022 06.00

Borut Pahor bi si v času predsednikovanja moral bolj prizadevati, da bi nasprotno misleči na slovenskem političnem parketu sodelovali, je prepričan Gregor Bezenšek, ki napada predsedniški stolček. V seriji predvolilnih intervjujev, ki jih pripravljamo v ekipah 24UR in 24ur.com, pravi, da potrebe po širjenju pristojnosti predsednika republike ni. Sprašuje se namreč, če lahko civilna družba premika stvari na bolje, kako da jih ne bi mogel predsednik države? Bezenšek, ki ga je slovenska javnost spoznala kot humanitarca in glasbenika, odgovarja tudi na kritiko, da se v predsedniško tekmo podaja zaradi samopromocije.

Kadrovske menjave, ukrepi zoper draginjo in spopad z ognjeno stihijo

08. 09. 2022 06.00

Vlada Roberta Goloba je z delom začela junija, za njo pa je prvih sto dni. Miru ni bilo kaj dosti, za zdaj pa uživa eno rekordnih podpor javnosti. Prvo delovno poletje je namenila zlasti pripravam na izzive na področju draginje in covida-19, prav tako je posegla v Janšev kadrovski cunami in opravila nekaj najpomembnejših menjav.

'Država je polna in potrebujejo prostor, kmetje pa imamo zemljo, ki jo želijo'

07. 09. 2022 09.17

Bodo prej klonili kmetje ali bo klecnila vlada? To vprašanje postaja vse bolj vroče na Nizozemskem, kjer dogajanje kaže, kako težko je v resničnem svetu, ne na papirju, uskladiti zelene ambicije z njihovimi potencialnimi gospodarskimi učinki.

Mesec: Minimalna mesečna plača bo prešla 800 evrov

26. 08. 2022 12.55

Na mizi Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so bili predlagani vladni ukrepi ob energetski draginji in osnutki sprememb zakonodaje s področja davkov, obravnavali so še napredek pogajalskih skupin ESS v zvezi s povračili stroškov prehrane med delom in spremembami zakona o evidencah delovnega časa. Minister za delo Luka Mesec je po seji napovedal, da bo minimalna plača po novem izračunu minimalnih življenjskih stroškov v naslednjem letu prešla 800 evrov, ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik pa je izrazila željo, da bi že s prvim septembrom vsem javnim uslužbencem zvišali plače za štiri odstotke.

Golob o draginji: Na videz se da vedno pomagati še bolj

22. 08. 2022 22.39

V boju z draginjo je storjen naslednji korak. Poslanci so v ponedeljek pozno popoldan podprli vladni predlog za znižanje davka na dodano vrednost za električno energijo, zemeljski plin in les za kurjavo ter daljinsko ogrevanje. Tako se je DDV z 22 odstotkov začasno znižal na 9,5 odstotka. Opozicijska NSi medtem predlaga tudi znižanje DDV osnovne košarice živil. Kaj pa o tem pravi premier Robert Golob? Kakšne ukrepe za pomoč vlada še pripravlja? Ob tem pa tudi o prihajajočih predsedniških volitvah in napovedanih referendumih.

Država bo podjetjem subvencionirala najmanj 30 odstotkov energetskih stroškov

18. 08. 2022 16.38

Gospodarski minister Matjaž Han je predstavil ukrepe pomoči, ki jih je vlada predvidela za gospodarstvo. Slednja je namreč potrdila besedilo predloga zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen elektrike in plina. Pojasnil je, da štiri petine podjetij pričakuje upad dobička. Do sredine marca 2023 nameravajo izplačati 40 milijonov evrov pomoči, saj bodo subvencionirali del energetskih stroškov. Gospodarska zbornica vladni zakon pozdravlja, a opozarja, da le-ta naslavlja letošnji porast cen energentov, ne pa tudi zelo verjetne zaostritve energetske draginje za poslovne uporabnike v prihodnjem letu. Obrtna zbornica pa meni, da bi bilo treba kriterije za dodelitev pomoči popraviti, da bi bilo do subvencij upravičenih več podjetij, obseg pomoči pa bi moral biti večji.

Kljub ponovni uvedbi okoljskih dajatev cene goriva verjetno navzdol

09. 08. 2022 19.54

Bomo gorivo znova točili po nekoliko nižjih cenah? Cena nafte na svetovnih trgih namreč pada in je že dosegla februarsko ceno, torej ceno pred rusko-ukrajinsko vojno. Nižje cene pogonskih goriv imajo že na Hrvaškem, pri nas pa lahko nekaj centov cenejši dizel in bencin najverjetneje pričakujemo prihodnji teden, ocenjujejo strokovnjaki. In to kljub temu, da je vlada znova uvedla okoljske dajatve in da so znova višje tudi marže.

Pelosijeva na obisku v Tajvanu: Svet mora izbrati med avtokracijo in demokracijo

02. 08. 2022 07.38

Predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi je prispela v Tajvan, kjer jo je sprejela tajvanska delegacija. Z obiskom, zaradi katerega so se okrepile napetosti med ZDA in Kitajsko, se je zoperstavila nasprotovanju in grožnjam Pekinga. Kitajska je obisk obsodila kot "izjemno nevarno delovanje ZDA na Tajvanu", v odgovor pa napovedala obsežne vojaške vaje na morju okoli Tajvana, s katerimi naj bi začela že danes.

Kakšne cene elektrike nas čakajo jeseni?

01. 08. 2022 18.29

Nekateri distributerji so cene že dvignili, od ponedeljka velja tudi nov cenik za odjemalce pri Gen-I, Petrolove odjemalce nov cenik čaka septembra, prav v času, ko bo začel veljati tudi vladni ukrep omejenih cen elektrike. Na eni strani se bomo tako soočali z višjimi cenami, na drugi pa z olajšavami. Zelo pomembno vprašanje pa je tudi, ali bodo večji poslovni odjemalci elektriko plačevali po vrtoglavih cenah.

Koprski ribiči ostro nasprotujejo izsušitvi struge Rižane

22. 07. 2022 15.34

Ribiška družina Koper ostro nasprotuje izsušitvi struge reke Rižane, saj v njej ne živijo le ribe. Kot so poudarili v odzivu na zamisel o zmanjšanju ekološko sprejemljivega pretoka v reki, ljudje ne znamo več sobivati z naravo. Direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj medtem opozarja, da bo vode v primeru suše v vsakem primeru zmanjkalo. Medtem župani slovenske Istre poudarjajo, da so ljudje v zadnjih dneh začeli bistveno bolj skrbno ravnati s pitno vodo in občutno zmanjšali porabo, na dopisni seji pa je vlada sprejela načrt zagotovitve interventnih prevozov vode za oskrbo slovenske Istre.

Vanganelsko jezero se sme uporabiti za kmetijsko rabo

21. 07. 2022 17.38

Direkcija za vode je izdala dovoljenje za uporabo Vanganelskega jezera in drugih manjših zajetij za kmetijsko rabo. "V pripravi je načrt dopolnilne oskrbe z vodo s cisternami, ki ga pripravlja obrambno ministrstvo," je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil minister za okolje Uroš Brežan. Opozoril je, da je situacija glede vodooskrbe v slovenski Istri je zelo resna, zato se je treba pri porabi vode obnašati varčno. "Upoštevajte vse ukrepe, ki jih pripravljajo Rižanski vodovodi in lokalne skupnosti," je pozval.

Golob o ukrepih proti draginji: podvojitev prehrambenih blagovnih rezerv

14. 07. 2022 17.08

Premier Robert Golob si pri sprejemanju ukrepov proti draginji želi politično enotnost. "Ponujam roko opoziciji in koaliciji, da se o ključnih vprašanjih za zimo pogovarjamo skupaj," je dejal in med drugim napovedal podvojitev strateških prehrambenih blagovnih rezerv. Vlada je razglasila tudi prvo stopnjo ogroženosti pri proizvodnji elektrike.

Vlada s 1. septembrom za leto dni določila najvišje cene elektrike

14. 07. 2022 07.44

Vlada je po pričakovanjih obravnavala ukrepe za blažitev rasti cen energije. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je napovedal ciljane ukrepe, med katerimi naj bi bila regulacija maloprodajnih cen. Od 1. septembra je določena najvišja cena elektrike za gospodinjske in male poslovne odjemalce, vključno z večstanovanjskimi stavbami. Vlada ob tem ohranja 50-odstotno znižano trošarino za elektriko, s septembrom pa bo za 50 odstotkov znižana tudi višina prispevka za obnovljive vire energij. "Vlada bo v prihodnje še bolj ciljno naslovila to področje prav tako pa tudi področje zemeljskega plina," je dejal infrastrukturni minister Bojan Kumer.

Nizozemski kmetje vztrajajo s traktorskimi protesti

12. 07. 2022 18.36

Nizozemski kmetje že skoraj mesec dni s traktorji blokirajo ceste ter skladišča trgovin, saj se ne strinjajo z vladnim načrtom o zmanjševanju emisij dušika oziroma proti novim okoljskim predpisom. Za mnoge kmete so okoljski ukrepi propad, saj bodo morali zmanjšati število živali za rejo in nekatere kmetijske dejavnosti. Čeprav je nizozemsko kmetijstvo dejansko največji onesnaževalec tal in voda, so iz solidarnosti s kmeti protestirali tudi ribiči in gasilci. Podporo so jim izrazili tudi stanovski kolegi v Nemčiji, na Poljskem, v Italiji in v Španiji. Nizozemski kmetje pravijo, da traktorjev s cest še ne bodo tako hitro umaknili.

V DZ predlog sklepa o nedopustnosti referenduma o noveli ZNB

12. 07. 2022 12.39

Predlagatelji novele Zakona o nalezljivih boleznih, poslanci Gibanja Svoboda, SD in Levice, so v državni zbor vložili predlog sklepa o nedopustnosti zakonodajnega referenduma. Ocenjujejo namreč, da zakon spada med izjeme, navedene v 90. členu ustave. Ta določa, da predmet zakonodajnega referenduma med drugim ne more biti zakon, ki odpravlja protiustavnost.

Zbiranje podpisov za referendum o noveli Zakona o nalezljivih boleznih

11. 07. 2022 19.07

Vodstvo državnega zbora je za začetek zbiranja podpisov za razpis referenduma o noveli Zakona o nalezljivih boleznih določilo 1. september. Obe pobudi za izvedbo zakonodajnega referenduma, ki sta v preteklem tednu romali v državni zbor, izpolnjujeta zahtevane zakonske pogoje. 35-dnevni rok za zbiranje 40.000 podpisov se bo iztekel 5. oktobra, izhaja iz spletne strani DZ.

Vlada bo razpravljala o boju proti draginji in interventnem zdravstvenem zakonu

10. 07. 2022 19.12

Naslednje konkretne ukrepe v boju proti cenam elektrike in plina, ki letijo v nebo, pa ministrska ekipa Roberta Goloba obljublja za ta teden. Ob tem bomo še pred parlamentarnimi počitnicami v državnem zboru priča tudi več drugim burnim političnim spopadom med vladajočimi in opozicijo.

Reševanje zdravstva: 'Kolikor se bo delalo, toliko bo plačano'

10. 07. 2022 13.10

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan upa, da bi bil lahko zakon o interventnih ukrepih v zdravstvu v DZ sprejet že prihodnji teden. Namenjen je namreč takojšnji umiritvi razmer na primarnem nivoju in pridobitvi realne slike zmogljivosti sistema. Nato bo sledila reforma. "To smo obljubili, zato delamo hitro in veliko," je dejal minister.

Razkrivamo, kako bi vlada zmanjšala čakalne dobe in naredila red v zdravstvu

07. 07. 2022 23.10

Več inšpektorjev za nadzor nad čakalnimi vrstami, nov urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu, sprememba plačevanja obsega storitev izvajalcem v javnem sistemu. To in še več si je zadalo zdravstveno ministrstvo v ambicioznem interventnem zakonu, ki smo ga neuradno dobili pred sejo vlade. Strm padec neposrednih obravnav pacientov na primarni ravni v zadnjih treh letih pomeni, da se že tako preobremenjenemu zdravstvu nalaga dodatna bremena, in prav urejanje kaosa na primarni ravni je prva vojna napoved iz Štefanove ulice 5. Kaj to pomeni za čakalne vrste, kakšne spremembe bodo jeseni občutili pacienti, se v ozadju že zbirajo lobiji in stegujejo dobaviteljske lovke?

Kmetom predlagajo selitev in nove službe. Kaj pa cene hrane?

07. 07. 2022 11.16

Nizozemska vlada počne vse, kar je mogoče, da bi omejila proteste kmetov, ki hromijo državo. Ti so na drugi strani ogorčeni nad načrti vlade, da na nekaterih območjih, še posebej blizu naravnih parkov, drastično skrči kmetijsko dejavnost, še bolj pa jih jezi arogantni pristop. Predvideni ukrepi naj ne bi bili usklajeni niti z lokalnimi oblastmi.

Pobudniki za razpis referenduma glede nalezljivih bolezni podpise odnesli v DZ

05. 07. 2022 10.42

Predstavniki t. i. ljudske koalicije so v DZ vložili pobudo za razpis referenduma o nedavno sprejeti noveli zakona o nalezljivih boleznih z več kot potrebnimi 2500 podpisi. Kritični so predvsem do "netransparentne in pred javnostjo načrtno umaknjene obravnave in izglasovanja" zakona.

Hrvaška še dva tedna brez podražitve goriva. Distributerji: Črpalke bomo zaprli

04. 07. 2022 12.30

Še naslednja dva tedna bodo lahko vozniki na Hrvaškem gorivo točili po nespremenjenih cenah, je na dopisni seji odločila hrvaška vlada. Sprejela je namreč odločitev o nadaljnji zamrznitvi cen, ob tem pa omejila tudi veleprodajne cene goriva, ki ne smejo biti višje od končne maloprodajne cene zunaj avtocest. S tem je zaščitila manjše distributerje, ki so že konec tedna grozili z zaprtjem črpalk. A nova odločitev vlade jih očitno ni pomirila. Bencinske servise bomo zaprli, so odločeni v združenju malih distributerjev goriv.

Kritike vladni napovedi o košarici izdelkov: 'Ljudje že sami primerjajo cene v trgovini'

01. 07. 2022 19.53

Slovenci smo svetovni fenomen, že zdaj velika večina namreč primerja cene hrane v trgovinah, svoj nakup pa opravi vsaj v treh, na tak način vlada ne more zajeziti draginje. To so prvi odzivi na vladno napoved, da bo pripravljena košarica s 15 izdelki hrane, da bi tako nadzirali njihove cene. Na ta način boste, kot pravi vlada, lahko sami ugotovili, v kateri trgovini se vam nakup posameznega izdelka najbolj splača. Vlada trdi, da je zadeva usklajena s trgovinsko zbornico, ta pa pravi, da posamezni izdelki, ki bodo v košarici, še niso določeni.

Nov nabor ukrepov proti draginji: kmetom 22 milijonov, pregled nad cenami

01. 07. 2022 11.29

Vlada je obravnavala nov paket ukrepov zaradi vse višjih cen. Po tistem, ko je z uvedbo delne regulacije cen in omejitve marž ter z odpovedjo določenim dajatvam naslovila draginjo pri naftnih derivatih, naj bi sedaj sledili predvsem ukrepi za področje kmetijstva in prehrane.

Kakšni bodo vladni ukrepi proti naraščanju cen hrane in energentov?

05. 06. 2022 19.14

Po delovnem vikendu na gospodarskem ministrstvu v kabinet predsednika vlade potuje analiza razmer v Sloveniji in ukrepov, s kakršnimi so se v drugih državah lotevali ekstremne draginje energentov in hrane. Začeli bodo iskati rešitve za Slovenijo. Kakšni bodo vladni ukrepi za predrago hrano? Kakšne alternative bodo našli za to, da bomo jeseni na toplem in ne zapravljali na stotine evrov za gorivo? Kdo se bo odpovedal kolikšni proviziji ali zaslužku ali nas bo vlada reševala in hkrati obremenila z drakonskimi ukrepi? Začela se je tekma s časom.

Mesec: Ministrstvo za delo bo poslej na strani delavca

02. 06. 2022 09.02

Potem ko so poslanci potrdili ministre 15. slovenske vlade Roberta Goloba, ti prevzemajo posle od svojih predhodnikov. "Gospodarstvo je v solidni kondiciji, a izzivi so veliki," je ob predaji poslov s Hanom dejal Počivalšek. Novi minister pa je povedal, da je bila primopredaja korektna in da jih čaka veliko dela. Fajonova je ob prevzemu poslov od Logarja poudarila, da se bo zavzemala za tesnejše povezovanje z jedrnimi državami Evropske unije, in da bo podpirala nadaljnjo širitev EU in schengenskega območja. Šarca so na Morsu sprejeli z vojaškimi častmi, Poklukar in Bešič Loredan pa sta se zahvalila zdravstvenim delavcem.