vladno komuniciranje

Vladno razdeljevanje denarja medijem 'neekonomično in neprimerno'
18. 06. 2021 17.21
Pot iz pandemije vodi skozi zadostno precepljenost prebivalstva, zato se je vlada v začetku leta lotila promocije cepljenja proti covidu-19. Medijem, ki javnost osveščajo o pomenu cepljenja, je namenila finančna sredstva, a jih je porazdelila dokaj nenavadno. Po kakšnem ključu je izbrala medije, ki so dobili denar za oglase, ni jasno. "Razdelitev denarja je predvsem z vidika vsot za Novo24 in Planet TV takšna, da jasno kaže na sum favoriziranja medijev, ki so blizu aktualni vladi, in da je šlo za še en primer porabe davkoplačevalskega denarja," opozarja strokovnjak za medije.

Sprejeta nova uredba o opravljanju javne službe STA
10. 06. 2021 07.31
Vlada je izdala uredbo o opravljanju javne službe Slovenske tiskovne agencije, ki podrobneje ureja opravljanje javne službe STA in njeno financiranje, opredeljuje vrste in obseg storitev javne službe, določitev nadomestila za opravljanje javne službe ter sklenitev letne pogodbe. Vlada za izvajanje uredbe pooblašča Ukom. Zaposleni na STA menijo, da uredba, sprejeta ob odsotnosti dialoga, ne nagovarja ključnih vprašanj za obstanek in razvoj STA. Temveč odpira nova vprašanja o avtonomiji agencije, državljani pa bodo dobili manj kakovosten javni servis.

Namesto prepričevanja ljudi v koristnost mask je vlada raje stavila na represijo
04. 05. 2021 15.16
Po odločitvi Višjega sodišča v Kopru, ki je presodilo, da moški, ki so ga oglobili, ker na javnem kraju ni nosil zaščitne maske, ni storil prekrška, se odpira veliko dilem. Kaj to pomeni za vse izrečene kazni, kakšne bodo pravne in finančne posledice za državo, kaj to pomeni z epidemiološkega vidika? Pravnik Pirnat opozarja, da prepričanje, da lahko vlada nekaj predpisuje z odloki, ne da bi za to imela zakonsko podlago, vodi v erozijo pravnega sistema. Epidemiologinja Kraigherjeva pa izpostavlja predvsem slabo komunikacijo vlade, zaradi katere ni zaupanja v odloke.

Za obSTAnek: Na tej točki vsi stojimo ali pademo, gre za biti ali ne biti
03. 05. 2021 08.25
Svetovni dan svobode medijev je v Sloveniji med drugim posvečen tudi razmeram na STA, saj je stekla donatorska kampanja Za obSTAnek, da bi premostili finančne težave, v katerih se je znašla Slovenska tiskovna agencija. Ta namreč letos ne prejema nadomestila za javno službo. Kot so poudarili na novinarski konferenci, ki se je je udeležilo tudi večje število novinarjev, je nujno potrebna "širša mobilizacija, da se steber obveščanja reši pred propadom".

Fafangel zapušča prenovljeno vladno strokovno skupino
20. 04. 2021 07.36
Prvi epidemiolog v državi Mario Fafangel je izstopil tudi iz prenovljene strokovne skupine za covid-19 pri Ministrstvu za zdravje. Kot je zapisal v pismu, ki ga je naslovil na ministra Poklukarja, je verjel, da bo tokrat drugače. "Drugače je res, slabše je," je kritičen. Med razlogi za odhod navaja tudi nedavni 'fiasko' z 11-dnevnim popolnim zaprtjem države, ki je bilo daleč od tega. Zdravstveni minister Poklukar njegovo odločitev obžaluje, a je že našel 'zamenjavo' – za sodelovanje v posvetovalni skupini je zaprosil epidemiologinjo Ireno Grmek Košnik, ki je povabilo sprejela in bo z delom tudi nemudoma pričela. Na odhod Fafangla se medtem odziva tudi politika.

ZRC SAZU Ukom poziva, naj preneha finančno izčrpavati in groziti STA
22. 03. 2021 12.05
V Znanstveno-raziskovalnem centru Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) z zaskrbljenostjo spremljajo zaostrovanje napadov vladnega urada za komuniciranje (Ukom) na Slovensko tiskovno agencijo (STA). Zaposlenim na agenciji izrekajo vso podporo ter Ukom pozivajo, naj preneha finančno izčrpavati in groziti STA. Obsodbam vladnega početja se pridružujejo tudi v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja. Ukom očitki presenečajo.

'Vladno uničevanje STA ogroža informacijsko suverenost državljanov in države'
04. 03. 2021 13.14
Članice in člani Katedre za novinarstvo in Centra za raziskovanje družbenega komuniciranja na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani so spisali pismo, s katerim poslanke in poslance Državnega zbora pozivajo, da "sprejmejo ustrezne ukrepe za preprečitev družbeno neodgovornega in vsestransko škodljivega ravnanja Vlade RS, če ne bo nemudoma in dosledno spoštovala zakonov, ki jo zavezujejo k financiranju STA".

'Naravnost srhljiva sta pretvarjanje in sprenevedanje, da ni pravne osnove za plačilo'
24. 02. 2021 17.03
Zdelo se je, da je spor med STA in vlado oziroma njenim uradom za komuniciranje razčiščen, a se je izkazalo nasprotno. Ukom je namreč sporočil, da je konec januarja poravnal vse zapadle obveznosti, računa za januarja opravljene storitve pa da ne bo plačal, ker niso sklenili pogodbe. Pa čeprav to pomeni kršitev zakona.

UKOM poravnal zapadle obveznosti do STA iz naslova javne službe
29. 01. 2021 19.52
Urad Vlade RS za komuniciranje (UKOM) je poravnal obveznosti do Slovenske tiskovne agencije (STA) za mesec oktober in november, dne 27. 1. 2021 obveznosti za mesec december za opravljanje javne službe, obveznosti za mesec december za tržno pogodbo pa bodo poravnali 1. februarja, so sporočili iz vlade.

STA še vedno čaka na plačilo
08. 01. 2021 14.08
Slovenska tiskovna agencija (STA) kljub določilom sedmega protikoronskega zakona ostaja brez proračunskih sredstev za izvajanje javne službe, so potrdili v vodstvu STA. Zakonsko določen znesek bo STA zato nakazan takoj, ko bo Evropska komisija dala pozitivno mnenje, so napovedali na Ukomu. Po mnenju vodstva in zaposlenih na STA je vladino nespoštovanje zakona poraz pravne države.

Zaposleni v pismu Zorčiču: Storite vse potrebno za spoštovanje zakona o STA
22. 12. 2020 17.00
Mineva že 28. dan, odkar Slovenska tiskovna agencija od države ni prejela plačila za svoje delo. Zaposleni na STA so se zato z javnim pismom obrnili na predsednika DZ Zorčiča. Pozvali so ga, naj zagotovi spoštovanje sklepov odbora DZ za kulturo, ki je vlado pozval k izpolnitvi zakonske dolžnosti, izplačilu zapadle finančne obveznosti do STA ter zagotovitvi njene nadaljnje finančne stabilnosti. Vlada tega namreč še ni storila.

(Ne)kulturna demontaža in vojna z mediji
21. 12. 2020 06.06
Ni pomembno, si revizor ali zbiratelj, imaš izkušnje in znanje, vizijo in mednarodni ugled, ključna je barva, pa si, čeprav ti stroka prilepi rdeči karton, odslej direktor osrednjih nacionalnih kulturnih institucij. Kompetence, izkušnje in znanje ne štejejo, stroko se presliši. Vlada oziroma kulturni minister Vasko Simoniti imata svojo agendo. Razrešitve upornih, neposlušnih, (namerni) ponavljajoči razpisi, spremembe ustanovitvenih aktov vsled političnega kadrovanja, psovke in diskreditacije, celo ustavitev financiranja. Če je premier napovedal vojno z mediji, mu v takšnem tempu sledi kulturni minister z demontažo kulture. Ne ustavijo ga ne pisma podpore, ne peticije, ne protesti.

Novinarski sindikat Urbanijo prijavil na državno tožilstvo
14. 12. 2020 13.40
Iz Ukoma so sporočili, da so vložili ovadbo zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic in oškodovanja javnih sredstev zoper več oseb, med njimi sta tudi prejšnja direktorica Ukoma in zdajšnji direktor STA. Medtem pa iz novinarskega sindikata obveščajo, da so direktorja Ukoma Uroša Urbanijo zaradi zlorabe uradnega položaja prijavili na državno tožilstvo. Pogodbo, ki jo bo aktualna vlada podpisala za naprej, bo po Janševih besedah jasna v zvezi s tem, kar zahteva zakon.

Janševa vlada poskuša utišati Slovensko tiskovno agencijo?
01. 12. 2020 08.40
Po skoraj 30 letih delovanja je obstoj Slovenske tiskovne agencije ogrožen. Vlada ji je namreč ustavila izplačila iz državnega proračuna, prav tako ne namerava skleniti pogodbe za naslednje leto. Janšev spopad z mediji se torej nadaljuje, tokrat s še bolj skrajnimi sredstvi, prav tako pa tudi orbanizacija Slovenije. Ob tem pa je zanimivo, da so tudi koalicijske partnerice ogorčene zaradi odločitve, ki so jo - pozor - sprejeli na seji vlade, v kateri sodelujejo.

Nejasno komuniciranje: ne od petega – učenci od 6. razreda bodo od ponedeljka doma
15. 10. 2020 09.30
Nov dan, nova novinarska konferenca vlade, nova zmeda. Premier Janša je včeraj predstavil nove vladne ukrepe za zajezitev širjenja virusa. Med drugim učence znova pošiljajo iz šolskih klopi na domače stole. A če je premier dejal, da se bodo na daljavo šolali učenci od 5. razreda, so na ministrstvu danes potrdili – petošolci ostajajo v šolah. Šolanje od doma s ponedeljkom velja za učence od 6. do 9. razreda in srednje šole.

Milosavljević: Potrebujemo usposobljene komunikatorje, ki vedo, kaj se dogaja
03. 10. 2020 19.54
Vladno komuniciranje glede ukrepov ob širjenju koronavirusa je deležno precej kritik. Hitro spreminjanje ukrepov in neusklajena navodila, premalo spodbudnih besed, celo obračunavanje med politiki. "Da so se nejasnosti pojavljale v prvih tednih epidemije, je bilo razumljivo, da se pojavljajo po pol leta, pa ni," meni Marko Milosavljević s Fakultete za družbene vede. Učitelj retorike Zdravko Zupančič pa dodaja, da je takšno komuniciranje lahko tudi nevarno.

Mednarodni inštitut za tisk: Nagel upad medijske svobode pod Janševo vlado
01. 09. 2020 17.37
Redke evropske države so doživele tako nagel padec medijske svobode po prihodu nove vlade kot Slovenija po prihodu Janeza Janše na oblast, v prispevku "Stara administracija, nova agenda" opozarja Mednarodni inštitut za tisk (IPI). Novinarji, tudi zaradi Twitter napadov premierja, delujejo v vse bolj sovražnem okolju, vladajoča stranka pa poskuša vse bolj vplivati na slovenski medijski prostor, opažajo.

Novo sproščanje ukrepov šele čez slaba dva tedna?
08. 05. 2020 09.27
Epidemiološka slika v Sloveniji je ugodna, prebivalci so zaradi bolezni covid-19 vse manj zaskrbljeni, pristojni pa se ukvarjajo predvsem z vprašanji nadaljnjega rahljanja ukrepov. A po besedah infektologinje in vodje svetovalne skupine v okviru ministrstva za zdravje Bojane Beović se učinki tako uvedbe kot tudi sproščanja ukrepov kažejo z zamikom med 11 in 13 dni. Majhno število novopotrjenih okužb z novim koronavirusom je, kot je poudarila, tako še posledica delujočih ukrepov.

Vlada sprejela nove protikoronske ukrepe
21. 04. 2020 17.05
Vlada je obravnavala in sprejela predlog popravkov prvega protikoronskega zakona in predlog drugega protikoronskega zakona, ki se osredotoča na zagotavljanje likvidnosti podjetij. "Vlada je zaokrožila in dopolnila finančno blazino za čas epidemije in zagotovila likvidnost slovenskega gospodarstva," je po sprejetju obeh zakonov dejal predsednik vlade Janez Janša. Hkrati je naslednje sproščanje omejitev napovedal za po prvomajskih praznikih, "seveda pod pogojem, da bodo rezultati testiranj na covid točkah in rezultati raziskave na splošnem vzorcu ugodni".

NIJZ: bi utegnila vlada Kreka postaviti v Erženove čevlje?
06. 04. 2020 19.32
Potem ko je vlada z direktorskega mesta NIJZ odstavila Nino Pirnat, naj bi to nameravala storiti tudi z vršilcem dolžnosti Ivanom Erženom, ki je javno podvomil v vladne ukrepe za zajezitev epidemije koronavirusa. 25 kolegov, ki se je Erženu postavilo v bran, trdijo, da jih vlada pri svojih odločitvah ignorira. Milan Krek s koprske enote inštituta pa to zavrača z besedami, da je prav Eržen tisti, ki zaposlenim omejuje stike z mediji.

DZ potrdil tretjo Janševo vlado, ministri po prisegi že na prvi seji
13. 03. 2020 08.10
Slovenija je dobila 14. vlado, ki jo sestavljajo stranke SDS, SMC, NSi in DeSUS. Janez Janša je še tretjič sestavil vladno ekipo, v Državnem zboru pa jo je podprlo 52 poslancev, proti jih je glasovalo 31. Janša se je ob predstavitvi ministrske ekipe osredotočil na ukrepe, ki jih bo treba sprejeti za omejitev širjenja novega koronavirusa.

Kdo vse gre s Šarcem v Rusijo? Janković ni del uradne delegacije
09. 09. 2019 11.27
Slovenska delegacija, ki jo sestavljajo predsednik vlade Marjan Šarec, zunanji minister Miro Cerar, gospodarski minister Zdravko Počivalšek in ministrica za delo Ksenija Klampfer, odhaja na uradni obisk Ruske federacije. Poleg njih bo v Moskvo odšla tudi gospodarska delegacija, ki jo sestavlja 11 slovenskih podjetij. V Moskvo odhaja tudi Zoran Janković.

'Ne znamo se pogovarjati, kakšni bosta naša prihodnost in vloga v svetu'
12. 05. 2019 07.00
Uporabniki digitalnega smo vse zahtevnejši. Naše vedenje se naglo spreminja, saj imamo na voljo vse več komunikacijskih kanalov in platform. Digitalizacija je prinesla nov način komuniciranja tudi v politične vode, kar pogosto ustvarja pole. Kako vlada komunicira v tem razdvojenem svetu in kaj je glavni problem brexita? Na Mednarodnem forumu za vladno komunikacijo v Šarjahu smo se pogovarjali s Craigom Oliverjem, ki je obvladoval komuniciranje vlade Davida Camerona.

Vrhovno sodišče v rekordno hitrem času spisalo sodbo o referendumu o drugem tiru
23. 03. 2018 15.06
Vrhovno sodišče je v zadevi referendumskega spora okoli zakona o drugem tiru že izdelalo in strankam v postopku odposlalo sodbo. Ko jo bo DVK prejela, bo morala nov referendum razpisati v 48 urah. Pričakovati je, da bo datum novega referenduma določila med 30 in 45 dnevi po razpisu. Če se bo odločila za to možnost, so možni datumi trije, in sicer 29. april, 6. maj ali 13. maj.

FOTO in VIDEO: 30.000 stavkajočih: Čas neenake obravnave v javnem sektorju minil. Gospodarstvo: Zahteve so radikalne in absurdne
24. 01. 2018 06.21
Okoli 30.000 zaposlenih v več delih javnega sektorja se je pridružilo opozorilni stavki, ki jo je skupaj organiziralo 16 sindikatov. Kljub stavki delo ni povsem zastalo, saj so poskrbeli za vsa nujna opravila. Nekaj tisoč javnih uslužbencev pa je zahtevo po višjih plačah izrazilo tudi na shodu v Ljubljani.

Opolnoči bo cenejši le dizel, pa še ta le za cent
08. 06. 2015 15.45
Vlada je znižala trošarine za bencine, kljub temu se cena 95-oktanskega bencina opolnoči ne bo spremenila, medtem ko bo 98-oktanski bencin dražji za 2 centa, dizel pa bo cenejši za en cent.

Višje trošarine, a pogonska goriva kljub temu cenejša
27. 10. 2014 15.55
Cene naftnih derivatov se bodo znižale, čeprav je vlada zvišala trošarine za energente. Za liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina bo treba odšteti 1,9 centa manj kot doslej, za 100-oktanskega pa 1,3 centa manj. Dizelsko gorivo se bo pocenilo za 1,4 centa.

Nekaj dražji le 100-oktanski bencin
13. 10. 2014 16.21
Vlada je poskrbela, da pocenitev goriv ne bo. Dvignila je namreč trošarine, zato bomo še naprej plačevali toliko kot doslej. izjema je le 100-oktanski bencin, za liter katerega bo treba odšteti desetinko centa več.

Dobovšek izstopil, ker ni mogel uveljavljati svojih načel
29. 09. 2014 11.42
Poslanec Dobovšek pravi, da je iz SMC izstopil, ker ni mogel več uveljavljati svojih načel in dodal, da je o dogajanju v SMC treba povprašati Cerarja. Ta pa zagotavlja, da je stranka še vedno stabilna.

Cena 95-oktanskega bencina in dizla nespremenjena, 100-oktanski bencin cenejši
07. 07. 2014 16.07
Cena najbolj prodajanega neosvinčenega 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva ostaja v naslednjih 14 dneh nespremenjena, in sicer 1,498 evra oz. 1,377 evra za liter. 100-oktanski bencin in kurilno olje se bosta nekoliko pocenila.