vlado

Avstralci izboljšali napovedi o gospodarski rasti
25. 11. 1999 14.19
Izboljšane razmere v svetovnem gospodarstvu so vplivale na napoved avstralske vlade o letošnji gospodarski rasti. Ta naj bi se s prvotno načrtovanih treh odstotkov povzpela na 3,5 odstotka.

Kouchner proti ukinitvi embarga
24. 11. 1999 19.12
Vodja misije ZN na Kosovu Bernard Kouchner nasprotuje ukinitvi embarga proti Beogradu, dokler ne bodo pojasnili usode na tisoče pogrešanih oseb s Kosova. Embargo bi morali po mnenju Kouchnerja ukiniti šele, ko bodo znani podatki o tem, kje so pogrešane osebe, ki naj bi jih bilo po različnih ocenah od 3000 do 7000.

MKD proti zvišanju cestnin
21. 11. 1999 18.21
Mladi krščanski demokrati (MKD) so danes protestirali proti najnovejšemu sklepu vlade, s katerim je zvišala cestnine za vožnjo po slovenskih avtocestah. Opozarjajo, da zviševanje cen cestnin lahko privede do podražitve na področju javnega prometa, s tem pa bi bili prizadeti predvsem šoloobvezni otroci in študentje ter socialno šibki sloji zaposlenih.

Krivic poslal odprto pismo premieru in ministrom
21. 11. 1999 11.48
Nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic se je kot državljan z odprtim pismom obrnil na predsednika vlade in ministre, in sicer v zvezi z zadnjimi javnimi polemikami glede sklepanja sporazuma med vlado in Slovensko škofovsko konferenco (SŠk).

Skupna seja svetov za varstvo okolja
19. 11. 1999 07.49
Svet RS za varstvo okolja in Svet za proučevanje in varstvo okolja pri SAZU sta na včerajšnji skupni seji med drugim vlado in državni zbor pozvala, da podpreta pobudo o ustanovitvi oddelka (enote pri Gospodarski zbornici Slovenije kot zametka nacionalnega centra) za uvajanje čistejših tehnologij, ki bi podjetjem omogočal celovito obvladovanje nevarnih vplivov na okolje.

Ljubljana pozdravila športne junake
18. 11. 1999 16.33
Slovenski predsednik Milan Kučan je v predsedniški palači sprejel slovensko nogometno reprezentanco. Čestital jim je za uvrstitev na evropsko prvenstvo in zaželel čim več uspeha naslednje leto v Belgiji in na Nizozemskem. Kapetan reprezentance Darko Milanič je predsedniku podaril dres slovenske reprezentance z napisom EURO 2000 in s podpisi vseh reprezentantov.

Obtožba francoskih scientologov
16. 11. 1999 21.04
Francosko sodišče je pet pripadnikov scientološke cerkve, med njimi tudi nekdanjega francoskega vodjo scientologov Xavierja Delamareja, spoznalo za krive goljufije. Delamare je bil obsojen na dve leti pogojno in 1700 dolarjev kazni. Hkrati je sodišče zavrnilo zahtevo scientološke cerkve, naj ji država podeli status religije.

Krajani Rimskih Toplic zaprli magistralko
13. 11. 1999 17.01
Okrog 300 krajanov Rimskih Toplic je danes od 10. do 10.30 ''opozorilno zaprlo'' magistralno cesto Laško - Zidani most v tem kraju. Polurna zapora je minila uspešno, kar pomeni, da bomo lahko o uspešnosti zapore govorili takrat, ko bodo tudi konkretni rezultati, torej moramo počakati na uresničitev sprejetih sklepov za oživljanje Zdravilišča Rimske Toplice, je dejal predsednik sveta krajevne skupnosti Rimske Toplice Darko Zupan.

Krajani Rimskih Toplic bodo zaprli cesto
12. 11. 1999 17.58
Čeprav je vlada včeraj dopolnila sklepe za oživljanje Zdravilišča Rimskih Toplic, bodo krajani Rimskih Toplic jutri, 13. novembra, od 10. do 10. 30 ure opozorilno zaprli magistralno cesto Laško - Zidani Most v tem kraju, je potrdil predsednik krajevne skupnosti Rimske Toplice Drago Zupan.

Prve posledice dvovalutnega stistema v Črni gori
12. 11. 1999 13.21
Črnogorska železarna v Nikšiču se je po uvedbi dvovalutnega sistema v Črni Gori znašla v izjemno hudem položaju. Prizadeta so tudi druga podjetja, ki poslujejo pretežno s Srbijo, neposredno pa je ogroženih približno 17 tisoč ljudi.

Robertson in Fischer o Čečeniji
10. 11. 1999 21.41
Generalni sekretar zveze NATO George Robertson in nemški zunanji minister Joschka Fischer sta danes v skupni izjavi, naslovljeni na rusko vlado, pozvala k pogajanjem za vzpostavitev miru v Čečeniji. Strinjala sta se, da mora biti rešitev izpeljana na politični podlagi in ne na vojaški. Robertson je poudaril zaskrbljenost nad humanitarno katastrofo, ki je za mnogo ljudi že postala realnost.

Nezadovoljni s proračunom
10. 11. 1999 15.51
Odbor za infrastrukturo in okolje je pred splošno razpravo o predlogu državnega proračuna za leto 2000 ocenil, da predvidena proračunska deleža ministrstva za promet in zveze ter ministrstva za okolje in prostor predstavljata primerno osnovo za nadaljnje sprejemanje proračunskega predloga vlade.

Napeto na Kavkazu
09. 11. 1999 19.21
Rusija se je odločila, da začasno prekine zračne povezave z več severnokavkaškimi mesti in približno desetimi muslimanskimi državami, da bi mednarodnim islamskim teroristom preprečila vstop v Rusijo, je danes, sklicujoč se rusko vlado, poročala ruska tiskovna agencija Interfax.

V Rusiji obeležili 82. obletnico revolucije
07. 11. 1999 20.21
Približno 300.000 komunistov je v Rusiji obeležilo 82. obletnico oktobrske revolucije. Tradicionalne demonstracije, ki se jih udeležujejo večinoma starejše osebe in na katerih se vijejo rdeče zastave s srpom in kladivom skupaj z Leninovimi portreti, so letos minile v znamenju bližnjih parlamentarnih volitev v Rusiji.

Volitve v Gvatemali
07. 11. 1999 13.12
V Gvatemali danes poteka prvi krog predsedniških, parlamentarnih in občinskih volitev po 36-letni državljanski vojni, ki se je končala leta 1996 s podpisom mirovnega sporazuma med gvatemalsko vlado in gverilci.

Predsednik potrdil novo vlado
05. 11. 1999 21.20
Litvanski predsednik Valdas Adamkus je danes potrdil novo vlado Andriusa Kubiliusa, naslednika Rolandasa Paksasa, ki je 27. oktobra odstopil s položaja litvanskega premiera, so sporočili vladni viri.

Brigitte Bardot obsoja uživanje pasjega mesa
04. 11. 1999 08.13
Francoska aktivistka za boj proti mučenju živali in nekdanja igralka Brigitte Bardot je dejala, da je uživanje pasjega mesa v Južni Koreji primitivno. Na obsodbo se je odzvalo 20 srednješolcev iz mesta Suwona, ki leži južno od Seula. Brigitte Bardot so zastavili vprašanje, če bi ji bilo všeč, če bi Korejci imeli Francoze za barbare, ker jedo polže, ki so v Franciji celo specialiteta. Avgusta letos so nekateri predstavniki opozicije v južnokorejski skupščini predstavili osnutek zakona, s katerim bi legalizirali prodajo pasjega mesa. Sprejetja zakona sicer ne pričakujejo, ker nimajo vladne podpore, je dejal opozicijski poslanec Kim Hong-shin. Trenutno ne obstaja zakon, ki bi v Južni Koreji prepovedoval ali legaliziral prodajo pasjega mesa. Brigitte Bardot je naslovila na južnokorejsko vlado prošnjo, da naj v času Svetovnega nogometnega prvenstva leta 2002 v Južni Koreji svojim državljanom prepove uživanje pasjega mesa. Srednješolci pa so ji v pismu odvrnili, da je uživanje pasjega mesa del njihove kulture in da jih tako močno žali.

Delnice ENEL-a na trgu
03. 11. 1999 10.28
Delnice nekdanjega italijanskega monopolista, energetske družbe ENEL, so z današnjim dnem prišle na trg. Ob odprtju borze v Milanu je bila cena delnice za več kot dva odstotka višja od začetne cene, ki je znašala 4,3 evra. Veliko povpraševanje po delnicah te družbe je spodbudilo vlado po povečanju javne ponudbe s 23 odstotkov na 34,5 odstotka. Povpraševanje po delnicah, tako v Italiji kot v tujini, je bilo namreč petkrat višje od ponujene količine. S tem je ENEL postal največji distributer električne energije, katerega delnice so uvrščene na borzo. Javna ponudba delnic te družbe pa je doslej največja privatizacija kakšne družbe v Italiji.

Kakšna je vloga parlamenta pri širitvi EU?
02. 11. 1999 21.50
Mednarodna parlamentarna konferenca Slovenija in druge države kandidatke na poti v Evropsko unijo - vloga parlamentov v procesu širitve EU, ki jo je pod pokroviteljstvom švedske vlade pripravil državni zbor, udeležuje pa se je okrog 120 predstavnikov evropskih institucij, držav članic ali kandidatk, se je popoldne prvega dne nadaljevala v dveh delovnih skupinah: o širitvi unije ter o izkušnjah v uniji. V prvi so razpravljalci pozornost posvečali vlogi nacionalnega parlamenta v EU ter njegovem odnosu z Evropskim parlamentom, odnosu med večino in manjšino v nacionalnem parlamentu ter odprtosti parlamenta za javnost, ob koncu pa tudi pripravljenosti unije na širitev. Druga skupina se je ukvarjala predvsem z izkušnjami držav članic z EU in, tako kot prva, poudarjala potrebo po krepitvi vloge parlamentov ter sodelovanja nacionalnih parlamentov z Evropskim.

Z referendumom legitimirati svojo oblast
01. 11. 1999 20.31
Vodja novega vojaškega režima v Pakistanu, general Pervez Mušaraf, je na današnji tiskovni konferenci v Islamabadu sporočil, da namerava organizirati referendum, s katerim bi upravičil legitimnost nedavnega vojaškega udara v državi.

Novi krog pogajanj na Severnem Irskem
01. 11. 1999 18.43
V Belfastu so se pod vodstvom ameriškega posrednika Georga Mitchella znova pričela pogajanja med sprtima stranema na Severnem Irskem, med katoliki in protestanti. Na pogajanjih, ki sicer trajajo že devet tednov, naj bi se dogovorili o uresničevanju lani podpisanega mirovnega sporazuma, ki ostaja na mrtvi točki zaradi nerešenega vprašanja o delitvi vlade. Protestanti namreč kot pogoj za vstop Irske republikanske armade (IRA) v vlado zahtevajo njeno razorožitev.

Na severnoriskih pogajanjih le razumevanje stališč
31. 10. 1999 10.13
Sprti strani na Severnem Irskem, katoliška Sinn Fein in protestantski unionisti, sta po pogajanjih o mirovnem procesu v Belfastu danes sporočili, da sedaj razumeta stališča nasprotne strani, vendar pa še nista pripravljeni spremeniti lastnih, da bi dosegli napredek v mirovnih pogajanjih. To je doslej edini rezultat osem tednov trajajočih pogajanj, ki jih je vodil nekdanji ameriški senator in posrednik George Mitchell.

Nebo ima omejitve tudi v Sloveniji
29. 10. 1999 21.43
Slovensko ekološko gibanje (SEG) te dni sodeluje v kampanji Prava cena za letalski promet, ki poteka v Evropi in ZDA. Namen kampanje je opozoriti na vse večji negativen vpliv letalskega prometa na okolje. V mednarodno akcijo, ki jo vodi nizozemska okoljevarstvena organizacija Mileu detensie, so vključene strokovne in nevladne organizacije iz petnajstih Evropskih držav, ZDA, Japonske in Avstralije.

Draginjski dodatek
28. 10. 1999 20.33
Od prvega oktobra naprej pa do sprejema novega zakona o dohodnini bodo zaposleni, ki prejemajo plačo nižjo od slovenskega povprečja poseben draginjski dodatek, ki bo nadomestil povečan stroške zaradi skoka cen po uvedbi DDV. Lahko bi rekli odlično, poglejmo pa v katerem grmu tiči zajec.

Vse močnejši mednarodni pritisk na Rusijo
28. 10. 1999 09.25
Evropska unija je včeraj obsodila nasilje v Čečeniji in pozvala rusko vlado, naj se vrne k političnemu dialogu. Finski minister za zunanjo trgovino Kimmo Sasi je v Evropskem parlamentu v Strasbourgu še dejal, da ruska vlada, kot kaže, nima jasnega načrta za politično rešitev krize.

Craxi v bolnišnici zaradi težav s srcem
25. 10. 1999 16.26
Nekdanjega italijanskega premiera Bettina Craxija so sinoči prepeljali v bolnišnico v bližini Hammameta v Tuniziji zaradi težav s srcem.

Nova koalicija v Italiji
23. 10. 1999 09.27
Včeraj so se voditelji glavnih strank sedanje italijanske vladne koalicije strinjali, da bodo podprli oblikovanje nove vladne večine.

Adria Airways znova v Prištino
22. 10. 1999 14.21
Letala slovenskega letalskega prevoznika Adria Airways od danes dalje predvidoma spet letijo v Prištino. Vsi poleti nad tem območjem so bili ustavljeni 20. oktobra zaradi spora med jugoslovansko vlado in mirovnimi silami KFOR glede nadzora civilnega zračnega prometa nad Kosovom. Adriino letalo bo v Prištino predvidoma spet odletelo danes ob 13.10 uri.

Indonezijski predsednik o reformah
22. 10. 1999 11.53
Indonezijski novoizvoljeni predsednik Abdurahman Wahid je danes predstavil najpomembnejše cilje vlade, to sta oživitev ekonomije ter vprašanje o tem, kdo bo obnovo države nadzoroval. Wahid se je sestal tudi z najpomembnejšimi predstavniki gospodarstva ter politike, od katerih jih je nekaj še vedno v tesnih stikih s nekdanjo Suhartovo vlado, z političnimi voditelji ter podpredsednico Megawati Sukarnoputri pa je razpravljal o sestavi nove vlade.

Za preklic sklepov AVNOJ
21. 10. 1999 13.47
Poslanci v deželnem zboru avstrijske Štajerske v Gradcu, z izjemo Zelenih, so na zasedanju pozvali avstrijsko vlado, naj skupaj z drugimi državami EU zahteva od Češke in Slovaške preklic Beneševih dekretov ter od Slovenije preklic sklepov AVNOJ, je danes objavil avstrijski dnevnik Der Standard.