vlado

Milorad Dodik predsednik nove vlade Republike srbske
18. 01. 1998 10.42
Parlament Republike srbske je kljub odporu nacionalističnih poslancev za predsednika nove vlade zgodaj zjutraj izvolil Milorada Dodika. Za 38-letnega predsednika Stranke neodvisnih socialistov in njegovo vlado je glasovalo 42 od skupno 83 poslancev, medtem ko je 39 poslancev nacionalističnih strank pred glasovanjem zaradi spora s predsednico Biljano Plavšić zapustilo zasedanje.

V Vietnamu odkrili 2,3-kilogramsko skalo rubina
18. 01. 1998 10.36
V pokrajini Yen Bai na severu Vietnama so malo pred novim letom odkrili skalo rubina, težko 2,3 kilograma, največjo v zgodovini Vietnama. Skalo rubina je odkrila skupina rudarjev pri delu v državnem rudniku dragih kamnov. Njeno vrednost strokovnjaki vietnamskega generalnega združenja za zlato in drage kamne ocenjujejo na dva milijona dolarjev, združenje pa je pozvalo vlado, naj jo odkupi in nagradi rudarje, ki so jo našli.

Hrvaška danes prevzame vzhodno Slavonijo
15. 01. 1998 10.02
Hrvaška bo danes ponovno prevzela nadzor nad vzhodno Slavonijo, ki so jo leta 1993 zavzeli Srbi. Združeni narodi bodo po dveletnem mandatu s tega območja odpoklicali še zadnjih 800 sodelavcev, s čemer bo pretežno s Srbi naseljena regija prišla pod vlado v Zagrebu. Številni Hrvati so po srbskem zavzetju leta 1991 pobegnili iz Vzhodne Slavonije. Na podlagi sporazuma o prekinitvi ognja iz leta 1992 so na omenjenem ozemlju nastanili enote ZN. Daytonski mirovni sporazum predvideva vrnitev vzhodne Slavonije hrvaški strani.

Novosti pri sprejemanju državnega proračuna
14. 01. 1998 16.35
Državni zbor in vlada sta si zastavila cilj, da se predlagani proračun za letošnje leto, težak 843,7 milijarde tolarjev in proračunski primanjkljaj, predviden v višini blizu 30 milijard tolarjev, pod nobenim pogojem ne smeta povečati, je ob predstavitvi nekaterih odprtih problemov in razlik v pogledih pri pripravljanju letošnje državne blagajne na seji odbora DZ za nadzor proračuna in drugih javnih financ povedal finančni minister Mitja Gaspari.

Prodi s sindikati o skrajšanju delovnega časa
14. 01. 1998 16.09
Italijanski premier Romano Prodi se je danes sestal s predstavniki sindikatov. Dogovorili naj bi se o smernicah za pogajanja med vlado in sindikati o postopnem skrajšanju delovnega časa na 35 ur tedensko, ki naj bi se začela konec meseca.

Napetost med italijansko in alžirsko vlado
11. 01. 1998 09.41
Po zadnjem izbruhu nasilja v Alžiriji je v diplomatskih odnosih med italijansko in alžirsko vlado prišlo do napetosti. Alžirsko zunanje ministrstvo je v soboto italijanskemu veleposlaniku predalo protestno noto. Vzrok za to je bil telefonski pogovor italijanskega zunanjega ministra Lamberta Dinija z njegovim iranskim kolegom Kamalom Harasijem o morebitnih ukrepih proti nasilju v Alžiriji. Dini je po pogovoru s Harasijem v četrtek namignil na mogočo vključitev Irana v poskus rešitve tega vprašanja v Alžiriji.

Delegacija IMF v Džakarti
11. 01. 1998 09.37
V Džakarto je danes prispela delegacija Mednarodnega denarnega sklada (IMF) pod vodstvom namestnika direktorja Stanleya Fischerja. Člani delegacije naj bi z indonezijsko vlado skušali najti rešitev iz hude finančne krize, ki pretresa državo. V sredo bo v Džakarto prispel tudi generalni direktor IMF Michel Camdessus.

Izrael mora izvesti tri postopne umike iz Zahodnega brega
09. 01. 1998 10.41
Ameriški State Department je v četrtek potrdil, da mora Izrael v skladu z dogovorom s Palestinci izvesti tri postopne umike iz Zahodnega brega. Izraelska televizija je poročala, da je premier Benjamin Netanjahu, ki skuša rešiti svojo koalicijsko vlado, Združenim državam predlagal, da naj bi predvideni umik z Zahodnega brega izvedli zgolj v dveh fazah. Tiskovni predstavnik State Departmenta James Rubin je spomnil, da ZDA menijo, da je potrebno izvesti vse tri faze umika izraelskih enot pred sredino letošnjega leta.

Nadaljnje odlašanje pri izvajanju daytonskih sporazumov ne bo tolerirano
09. 01. 1998 10.40
Skupina predstavnikov petih držav - Združenih držav, Rusije, Velike Britanije, Francije in Nemčije, ki skuša prinesti mir Bosni in Hercegovini, je v skupnem sporočilu, objavljenem pozno sinoči, izrazila nezadovoljstvo zaradi počasnega uresničevanja Daytonskega sporazuma in zatrdila, da "ne bo prenašala nadaljnjega odlašanja". Če bosanski voditelji niso zmožni doseči dogovora o vrsti vprašanj, bo skupina podprla izrabo vseh pristojnosti visokega predstavnika ZN za BiH. Skupina je pozvala vlado BiH, naj v skladu z dogovorom iz avgusta lani nemudoma imenuje nove veleposlanike BiH in pri tem priskrbi enakomerno zastopanost vseh etničnih skupnosti. Skupina je poudarila, da morajo lokalne oblasti pospešiti oblikovanje novih mestnih uprav, sicer se bodo morale soočiti z mednarodnimi ukrepi.

Nova vlada v Kongu
04. 01. 1998 09.54
Predsednik Demokratične republike Kongo Laurent Desire Kabila je pozno sinoči v glavnem mestu Kinšasa predstavil novo vlado. Novi član kabineta je Kabilov bratranec Gaetan Kakudji, ki bo prevzel ključni položaj notranjega ministra. Kakudji je bil doslej guverner province Katanga. V novi vladi sta tudi dva nova namestnika ministra za finance in rudarstvo. Člani vlade sicer v večji meri ostajajo isti, resorje je zamenjalo le šest ministrov.

DS o dveh predlogih za odložilni veto
23. 12. 1997 15.11
Državni svet se je sešel na drugi seji v novem mandatu, na kateri bo obravnaval kar 17 zadev, med drugim zakone iz svežnja t.i. vladnih varčevalnih ukrepov, ki jih je državni zbor sprejel v minulem tednu. Vložena sta predloga za odložilni veto na zakon o višini povračil stroškov v zvezi z delom in nekaterih drugih prejemkih ter na novelo zakona o prometnem davku.

Bolgarija mora prodati državne banke do konca leta 1998
22. 12. 1997 08.16
Mednarodni denarni sklad (IMF) vztraja, da je treba lastninjenje državnih bank v Bolgariji končati do konca prihodnjega leta, kot določa sporazum med IMF in bolgarsko vlado. Stalni predstavnik IMF v Sofiji Peter Stella je ob tem poudaril, da daje IMF prednost spoštovanju roka in ne prodajni ceni. Stella je tako zavrnil vztrajne prošnje bolgarskega finančnega ministra Muraveja Radeva, naj rok za privatizacijo bank podaljšajo do konca leta 1999.

Razprave o položaju Slovencev na Hrvaškem
18. 12. 1997 16.21
Komisija državnega zbora za odnose s Slovenci po svetu in v zamejstvu je razpravljala o položaju Slovencev na Hrvaškem po nedavni odločitvi hrvaškega parlamenta, da iz ustave črta omembo Slovencev kot narodne manjšine. Komisija je državnemu zboru, ki naj bi o tej problematiki razpravljal še danes, posredovala tri predloge sklepov, ki naj jih sprejme. Komisija DZ poziva, naj izrazi začudenje in presenečenje nad spremembo hrvaške ustave, naj ugotovi, da Slovenija nima sistemsko urejenega odnosa do Slovencev izven Slovenije, kar se negativno odraža na njihovem položaju, zato naj DZ pozove vlado k pripravi predloga zakona ali nacionalnega programa o odnosu do Slovencev po svetu. Komisija je DZ tudi predlagala, naj pozove vlado, da zagotovi Slovencem na Hrvaškem materialno in moralno podporo, da se bodo lahko ohranjali in razvijali kot slovenska skupnost.

Obalna regija opozarja na zamude pri izgradnji prometne infrastrukture
16. 12. 1997 09.32
Predstavniki obalnih občin, južnoprimorskega gospodarstva in nekateri državni poslanci ter svetniki iz te regije so podpisali protestno izjavo, s katero pristojne državne organe opozarjajo na nedopustne in škodljive zamude pri uresničevanju nacionalnih programov izgradnje avtocest in razvoja slovenske železniške infrastrukture.

Josef Lux bo sestavil novo češko vlado
08. 12. 1997 09.40
Češki predsednik Vaclav Havel bo oblikovanje nove češke vlade jutri zaupal voditelju Krščansko-demokratske unije in zdajšnjemu kmetijskemu ministru Josefu Luxu, je danes sporočil predsednikov tiskovni predstavnik. Vendar pa to ne pomeni nujno, da bo voditelj krščanskih demokratov, ki so spodkopali vlado Vaclava Klausa, postal tudi novi ministrski predsednik.

Poziv vladi k pogovorom o usodi Litostroja
03. 12. 1997 16.39
Sindikat kovinske in elektroindustrije (SKEI) in avtorji idejnega projekta za domačo rešitev Litostroja so javno pozvali vlado k takošnjim pogovorom o usodi Litostroja. Menili so, da se mora vlada dosledno opredeliti za eno od različic reševanja tega podjetja in prevzeti odgovornost za posledice, ki iz tega izhajajo. Predstavniki sindikata SKEI v Litostroju so tudi ostro zavrnili možnost uvedbe stečaja in med drugim napovedali, da se bodo za ohranitev družbe borili z vsemi sredstvi sindikalnega boja.

Jelcin napoveduje spremembe v ruski vladi
28. 11. 1997 12.38
Ruski predsednik Boris Jelcin je danes ostro kritiziral gospodarsko politiko ruske vlade in ne izključuje nadaljnjih sprememb znotraj nje.

Predsednik Nigra razpustil vlado
25. 11. 1997 10.57
Predsednik Nigra Ibrahim Barre Mainassara je celotno vlado te zahodnoafriške države označil za nepristojno ter jo razpustil. Vojaški diktator ni sporočil, kdo naj bi jo poslej vodil. Tisk v Nigru še piše, da se je vladni kabinet menda pokazal kot povsem nesposoben za reševanje problemov v državi.

Mlada fronta danes: Praga bi se morala pogajati s sudetskimi Nemci
24. 11. 1997 00.00
Češki dnevnik Mlada fronta dnes se v ponedeljkovi izdaji odziva na najnovejše pozive bavarskih politikov k neposrednemu dialogu med češko vlado in sudetskimi Nemci.

7. seja DZ brez poslancev SKD in SDS
19. 11. 1997 13.52
Državni zbor je v nadaljevanju 7. redne zasedanja po hitrem postopku sprejel predlog za dopolnitev zakona o industrijski lastnini in v prvi obravnavi predlog zakona o mamilih in psihotropnih snoveh.

Ukinitev vizumov za Slovence, ki potujejo v Estonijo
18. 11. 1997 00.00
Slovensko zunanje ministrstvo je sporočilo, da je 7. novembra začel veljati sporazum med slovensko in estonsko vlado o ukinitvi vizumov, ki sta ga Slovenija in Estonija podpisali 16. maja v Ljubljani.

Jožko Čuk o nacionalnem varčevalnem paketu
14. 11. 1997 00.00
<i>Ocena Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je, da so napovedani ukrepi nacionalnega varčevalnega paketa preslabo pripravljeni in premalo usklajeni, da bi lahko dali napovedane in pričakovane pozitivne razvojne impulze. Predstavljajo pritiske po povečanju porabe, povečanju inflacije in povečanju obremenjevanja gospodarstva,</i> je na današnji novinarski konferenci dejal <b>Jožko Čuk</b>, predsednik GZS, in dodal: <i>Pri pripravi tega dokumenta nismo sodelovali ne GZS ne drugi delodajalski predstavniki, tako menimo, da gre za marketinški pristop vlade, saj je dokument pripravljen na nižji ravni kot je to za vlado običajno.</i><i>V Sloveniji izgubljamo svoje prednosti v primerjavi s konkurenco, premalo vlagamo v razvoj in načenjamo lastno substanco,</i> je dejal Čuk in dodal, da javna poraba nezadržno raste, število zaposlenih upada, v industriji se vsak delovni dan izgubi štirideset delovnih mest. Industrijska proizvodnja, ki predstavlja največji delež v izvozu, je v prvih devetih mesecih rasla le po stopnji 1,1 odstotka.Rast bruto domačega proizvoda bo največ 3,7 odstotka. Inflacija vztraja pri stopnji približno devetih odstotkov, tako da so škarje med tečajem in rastjo cen izjemno velike, saj je tečaj nemške marke porasel le za 4,3 odstotka. Pri tem plače vztrajajo na ravni inflacijske rasti, javna poraba pa narašča hitreje kot raste BDP.Kljub temu na GZS podpirajo konkretne ukrepe, kot so sprememba in dopolnitev davka od pravnih oseb v korist večjih investicijskih olajšav, varčevanje pri materialnih stroških, zaposlovanju in plačah v javni in državni upravi itd. Opozarjajo pa na vrsto ukrepov, ki niso varčevalno naravnani. Gre za povečanje dolžine porodniškega dopusta, povečanje rekreacijskega dodatka, povečanje sodnih in upravnih taks, uvedba davka na bilančno vsoto bank.

Netanjahujevo vlado podprli v parlamentu
28. 10. 1997 00.00
Izraelska vlada premiera Benjamina Netanjahuja je na sinočnjem glasovanju v parlamentu dobila relativno večino. Premiera je podprlo 44 od skupno 120 poslancev, 36 jih je glasovalo proti, drugi poslanci pa so se vzdržali glasovanja oziroma so bili odsotni. Glasovanje je zahtevala vlada po izredno burni uvodni razpravi jesenskega zasedanja parlamenta, na katerem so poslanci ostro kritizirali premiera zaradi njegovih izjav, da so levičarji, ki podpiraje sporazume o palestinski avtonomiji, pozabili, kaj pomeni biti Žid.

Potrjena nova vietnamska vlada
29. 09. 1997 00.00
Vietnamski parlament je potrdil novo 30-člansko vlado reformističnega premiera Phan Van Khaia. Na ključnih položajih v novi vladi ni prišlo do bistvenih sprememb, razen v obrambnem ministru, kjer je generala Doana Khuea zamenjal njegov dosedanji namestnik Pham Van Tra. Poslanci so podaljšanje mandata odrekli le guvernerju centralne banke Cau Si Kiemu, saj je bančni sektor v zadnjem letu dni pod njegovim vodstvom zašel v hudo krizo, ki so jo povzročili predvsem številni korupcijski škandali.