vloge

Constantinescu zaprosil za članstvo Romunije v zvezo NATO
15. 07. 1998 18.11
Romunski predsednik Emil Constantinescu, ki se mudi na uradnem obisku v ZDA, je v nastopu pred ameriškim kongresom izrazil željo Romunije po vstopu v zvezo NATO, zavzel pa se je tudi za večjo podporo ZDA omenjenim prizadevanjem njegove države.

Še en razpis za prodajo podjetja Jeklo Štore
09. 07. 1998 12.41
Komisija za pregled ponudb in izbiro najugodnejšega ponudnika za dražbo podjetja Jeklo Štore je ugotovila, da ponudbi, prispeli na javni razpis za nakup omenjenega podjetja - ta se je iztekel 22. junija -, ne izpolnjujeta pričakovanj naročnika razpisa, to je koncerna Slovenske železarne (SŽ) d.d. Ker je bilo nekaj interesentov, ki niso mogli v roku 30 dni, določenem za zbiranje ponudb, pravočasno pripraviti in oddati ponudb za nakup štorskega Jekla, je komisija sprejela sklep, da se razpis za prodajo družbe ponovi.

Ustavno sodišče se je dokončno izreklo o noveli zakona o tujcih
06. 07. 1998 13.26
Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti, začetem na zahtevo državnega sveta, s šestimi glasovi proti dvema razveljavilo novelo zakona o tujcih, kolikor se nanaša na osebe, ki so do uveljavitve zakonskih sprememb že vložile vloge za pridobitev dovoljenja za stalno prebivanje in s tem že izpolnjevale pogoj triletnega začasnega bivanja v Sloveniji. Ustavno sodišče je odločitev sprejelo na svoji seji 17. junija, vendar je bila za javnost dosegljiva danes.

Minister Senjur na gospodarskem vrhu v Salzburgu
24. 06. 1998 10.32
Slovenski minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur se je danes v Salzburgu, kjer sodeljuje na tretjem gospodarskem vrhu Srednje in Vzhodne Evrope, sestal s predstavniki največje nizozemske banke ABN AMRO, srečal se je z latvijskim ministrom za gospodarstvo Laimonisom Strujevičsom, udeležil pa se je tudi plenarnega zasedanja na temo Vloge centralnih bank.

Kasandra - prispodoba današnje odgovornosti pisateljic in pisateljev
22. 05. 1998 12.27
Antična junakinja Kasandra, kot jo poznamo iz klasikov Homerja, Ajshila in kasnejših piscev, je hči trojanskih vladarjev Triama in Hekabe; vanjo se zaljubi Apolon in ji v zameno za obljubo ljubezni podari dar prerokovanja. Z ljubeznijo ni nič, Kasandrino prerokovanje padca Troje, pobojev in drugega pa ji prinese sloves zle prerokinje. Čeprav se vse, kar je napovedala, zgodi, konča posiljena in umorjena. O tem je govora na današnji okrogli mizi v okviru 31. mednarodnega pisateljeskega srečanja na Bledu.

Ingmar Bergman piše scenarij za Liv Ullmann
14. 05. 1998 07.43
Znani švedski režiser Ingmar Bergman zdaj piše scenarij za svojo nekdanjo življenjsko sopotnico Liv Ullmann. 79-letni Bergman, ki ne režira že od leta 1982, je svoj projekt z naslovom Nezvesta v Stockholmu označil kot "strastno zgodbo o ljubezenskem trikotniku". Režijo bo prevzela 59-letna Liv Ullmann, ki je v 60. in 70. letih odigrala glavne vloge v številnih Bergmanovih filmih. Scenarij naj bi bil končan jeseni, glavno vlogo pa bo odigrala švedska igralka Lena Endre. Kot je povedal Bergman, je tudi zase napisal eno do vlog, vendar pa v njej v nobenem primeru ne želi nastopiti. Njegovo mesto bo prevzel 74-letni Erland Joseph, ki je skupaj z Ullmannovo igral v Bergmanovi uspešnici iz 70. let z naslovom Prizori nekega zakona.

Minister Frlec pri češkem kolegu
30. 04. 1998 14.52
Zunanji minister Boris Frlec se je danes, drugi dan uradnega obiska v Pragi, sestal s češkim kolegom Jaroslavom Šedivyjem in s predsednikom parlamenta Milošem Zemanom. Ministra Frlec in Šedivy sta ugodno ocenila dvostranske odnose in poudarila nujnost tesnejšega sodelovanja med Ljubljano in Prago v procesu vključevanja v Evropsko unijo, se je izvedelo iz krogov slovenske delegacije v Pragi. Češko-slovenski odnosi so na visoki ravni, med državama, ki imata številne skupne interese, kot je članstvo v EU in zvezi NATO, vladata veliko zaupanje in politično soglasje, sta ocenila ministra. Precej pozornosti sta sogovornika namenila krepitvi gospodarskega sodelovanja, še zlasti višjim oblikam le-tega, za kar je zlasti zainteresirana češka stran. Ministra sta omenila sodelovanje na področju energetike ter v gradnji prometne infrastrukture ter se dotaknila vloge luke Koper, ob tem pa sta poudarila, da bi bilo treba več napora vložiti v promocijo Slovenije na Češkem in obratno.

Rudar - Mura 3:2
29. 04. 1998 07.34
Nogometaši velenjskega Rudarja so bili v dvoboju z Muro boljši tudi v povratni tekmi in ob 50-letnici kluba uresničili cilj, da se uvrstijo vsaj v finale pokalnega tekmovanja, s čimer bi upravičili "slabše" igre v prvenstvu. Maloštevilno občinstvo na stadionu ob Jezeru je navdušila igra obeh moštev in obe ekipi bi si zaslužili uvrstitev v finale, kjer je bilo prostora le za enega. Gostje tokrat niso igrali podrejene vloge. Z malo več sreče bi bili prav lahko finalisti. Od uspeha jih je ločilo le 10 minut, ko so si Velenjčani vendarle zagotovili zmago. Prvi del so bolje začeli domači in v 23. minuti povedli. Lepo akcijo je začel Podvisnki, nadaljeval Pavlovič, realiziral pa Javornik. Po prejetem zadetku so gostje vse bolj prevzemali pobudo in dvakrat je imel lepo priložnosto Cipot, obakrat pa je bil na mestu velenjski vratar. V drugem delu bi bil razplet lahko tudi drugačen, če bi Sulejmanovič v zadnjih trenutkih prvega dela namesto prečke zadel mrežo. Hladno prho so gledalci doživeli že po treh minutah nadaljevanja, ko je Dejan Baranja lepo ukanil Dabanoviča in izenačil. V 77. minuti so bili finalisti Muraši, ko je Ristič po predložku Vogrinčiča še drugič poslal žogo v velenjsko mrežo. Deset minut pred koncem pa se je Vidojevič odkupil za zapravljeno 100-odstotrno priložnost v 58. minuti. Cifer ga je po samostojnem prodoru namreč nepravilno zaustravil in sodnik je kljub nasprotovanju gostujočih igralcev pokazal na belo točko. Uspešen realizator je bil Kosič. Uvrstitev v finale je štiri minute kasneje potrdil Pavlovič.

Lastninjenje končalo 1252 podjetij
22. 04. 1998 07.32
Agencija za prestrukturiranje in privatizacijo v svojem zadnjem tedenskem poročilu navaja, da od prejšnje srede do danes ni izdala nobenega prvega in drugega soglasja k programu lastninjenja podjetij.

Državni sekretar Petrič na sestanku političnih direktorjev EU in pridruženih držav
16. 04. 1998 17.18
Državni sekretar v slovenskem zunanjem ministrstvu Ernest Petrič se je danes v Bruslju udeležil sestanka političnih direktorjev držav Evropske unije s kolegi iz pridruženih držav.

Padla še zadnja britanska avtomobilska trdnjava-Rolls Royce
31. 03. 1998 09.11
Nemški avtomobilski prozvajalec BMW je, kot kaže, dobil vojno za prevzem britanske luksuzne avtomobilske znamke Rolls Royce, ki je do zdaj bila v lasti britanskega koncerna Vickers, njegovi lastniki pa so se za prodajo odločili konec lanskega oktobra. Za nakup omenjene avtomobilske znamke se je potegovalo večje število avtomobilskih prozvajalcev, med drugim tudi Volkswagen, vendar pa so lastniki Rolls Royca BMW-jevo 340 milijonov funtov visoko ponudbo ocenili kot najbolj ugodno. BMW-jev koncern namerava v prihodnje v razvoj omenjene avtomobilske znamke vložiti visoka sredstva ter svetu pokazati, da si želi vodilne vloge tudi pri prodaji luksuznih avtomobilov. Z omenjenim prevzemom bo padla še zadnja britanska avtomobilska trdnjava, njena prodajna cena pa je po mnenju britanskih finančnih strokovnjakov prenizka.

Janša predlaga zamenjavo SLS kot predsedujočo koordinaciji parlamentarnih strank
18. 03. 1998 16.13
Predsednik Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) Janez Janša je v današnjem pismu predsedniku Slovenske ljudske stranke (SLS) Marjanu Podobniku, ki predseduje t.i. koordinaciji parlamentarnih strank, izrazil nezadovoljstvo nad vodenjem koordinacije in predlagal, da jo v izogib zapletom od 19. marca vodi druga stranka. Janša je v pismu opozoril na ponavljajoče prestavljanje sej koordinacije in na nesprejemljivost sklica seje za petek, 20. marca, v vladnih prostorih. Poslovnik koordinacije namreč določa, da seje potekajo v državnem zboru. Predsednik SDS ugotavlja, da Marjan Podobnik s takšnim ravnanjem ne prispeva h kakovostnemu delu in uresničevanju vloge, ki naj bi jo imela koordinacija parlamentarnih strank kot institut doseganja konsenza med različnimi političnimi strankami, dvomi pa tudi v iskreno pripravljenost vlade, da se v celoti pojasni ozadje in ugotovi odgovornost za, kot piše Janša, "protiustavni meddržavni sporazum med Republiko Slovenijo in Izraelom".

Evropski parlament bo imel posvetovalno vlogo pri širitvi EU
11. 03. 1998 16.15
Evropski parlament je dobil zagotovilo britanskega predsedstva EU, da bo imel vlogo posvetovalnega telesa na vseh stopnjah širitve EU na države Srednje in Vzhodne Evrope. Zagotovilo z enako vsebino je evropskim poslancem posredoval tudi komisar, pristojen za širitev, Hans van den Broek. Parlament naj bi zato glasoval o t.i. pristopnih partnerstvih s posameznimi kandidatkami. Pred tem so namreč poslanci zagrozili, da bodo proces širitve blokirali, če v njem ne bodo imeli bolj dejavne vloge.

Stanovanjski sklad že sprejema vloge za posojila
02. 03. 1998 16.26
Stanovanjski sklad RS je z današnjim dnem začel sprejemati vloge na 22. razpis ugodnih dolgoročnih stanovanjskih posojil, ki so tokrat namenjena gradnji individualnih stanovanjskih hiš za družine z najmanj enim otrokom, ki prvič rešujejo svoje stanovanjsko vprašanje.

Dve premieri na slovenskih opernih in gledaliških odrih
25. 02. 1998 10.20
Na dveh slovenskih odrih, v ljubljanski Operi in celjskem Slovenskem ljudskem gledališču, bodo jutri ponudili premiero, in sicer v Ljubljani opero Giuseppa Verdija Ples v maskah, v Celju pa igro Nemir Matjaža Zupančiča.

Fidel Castro bo na oblasti še naslednjih pet let
25. 02. 1998 09.52
Kubanski predsednik Fidel Castro bo na oblasti še naslednjih pet let. Kubanska Narodna skupščina ljudske oblasti ga je namreč na torkovem ustanovnem zasedanju v Havani še petič izvolila za predsednika državnega sveta oziroma vlade. Fidel je bil edini kandidat za to funkcijo. Prvi podpredsednik vlade ostaja Fidelov mlajši brat, 66-letni Raul, ki je obenem obrambni minister. Fidel Castro je na oblasti od leta 1959. Fidel je v nastopnem govoru zavrnil predlog, ki je zdaj v ameriškem kongresu, o omejeni podpori človekoljubnih organizacij iz Združenih držav Kubi. Označil ga je za "ponižujočega" in pojasnil, da Kuba ne želi igrati vloge berača. Castro se je v govoru sicer strinjal s papeževim odklonilnim stališčem do ločitve in splava, ob tem pa dodal, da Kuba ne bo silila žensk, naj rojevajo, niti se "ne bo vrnila v srednji vek in vnovič iznašla deviški pas".

Premiera Plesa v maskah v Operi
23. 02. 1998 16.23
V ljubljanski Operi bo v četrtek, 26. februarja, premiera opere Giuseppa Verdija Ples v maskah v režiji Ika Otrina in z dirigentom Igorjem Švaro. Dramaturginja je bila Tatjana Ažman, za sceno je poskrbela Barbara Matul Kalamar, za kostume pa Marija Kobi. Vloge v omenjeni Verdijevi operi bodo odpeli Jure Kušar, Robert Vrčon, Ljudmila Vehova, Merita Juniku Qerkezi, Norina Radovan, Slavko Savinšek, Juan Vasle, Saša Čano, Venčeslav Zadravec in Rado Pančur.

Jutri srečanje Gates - Santer
03. 02. 1998 14.21
Predsednik Evropske komisije Jacques Santer se bo jutri v Bruslju sešel z Billom Gatesom, predsednikom Microsofta, največjega proizvajalca računalniške programske opreme na svetu, so danes potrdili viri na komisiji.

Smejmo se!
13. 01. 1998 08.19
V Bombayu se je v nedeljo zbralo kakih 7000 Indijcev, da bi se smejali. Člani 107 indijskih "smejalnih klubov" so proslavili svetovni dan smeha s četrturnim krohotanjem v mestnem parku. Predsednik Mednarodnega kluba smeha Madan Kataria, sicer zdravnik in urednik zdravstvene revije, je pojasnil, da gre za proučevanje terapevtske vloge smejanja. Tovrstne terapije se je Kataria prvič lotil pred dvema letoma s štirimi prijatelji: sedli so v krog in si pripovedovali šale. Po dveh tednih so izpraznili repertoar. Zato so prepovedali šale in se začeli smejati kar tako. Najboljši način je, da se gledaš v oči, svetuje Kataria. Smeh je, zatrjuje, skrajno blagodejen: človeka odpre, omili depresijo in napetost, je odlična vadba za grlo, trebuh, obraz in trebušno prepono, umirja krvni pritisk in krepi imunski sistem. Smejalci hočejo preprosto živeti brez bolezni. Življenje je prekratko, zato se smejmo, oproščajmo, pozabljajmo, živimo in pustimo živeti, je njihovo vodilo.

Jacques Santer februarja na turnejo po Bližnjem Vzhodu
12. 01. 1998 12.25
Predsednik Evropske komisije Jacques Santer bo februarja odpotoval na enotedensko turnejo po Bližnjem Vzhodu, se je danes izvedelo iz diplomatskih virov v Bejrutu.

Pomilostitev nekdanjih južnokorejskih predsednikov
20. 12. 1997 09.58
Južnokorejski predsednik Kim Young Sam bo po nepotrjenih poročilih danes pomilostil oba nekdanja predsednika Chun Doo Hwana in Roh Tae Wooja, ki sta bila obsojena za izdajo in vstajo. Kim bo odločitev o tem naznanil s soglasjem svojega izvoljenega naslednika Kim Dae Junga.

Clinton za nove ukrepe proti Iraku
17. 12. 1997 23.18
Ameriški predsednik Bill Clinton je sinoči v Washingtonu dejal, da bo mogoče potrebno začeti z novimi ukrepi, da bi iraškega predsednika Sadama Huseina prisilili, da inšpektorjem Združenih narodov dovoli popoln pregled iraške oborožitve.