vojaški rok

Vojna skozi oči umetnikov na Instagramu

06. 03. 2022 07.00

Ruska invazija na Ukrajino je pretresla ves svet, ki z grozo v očeh spremlja dogajanje na vzhodu Evrope. Številne javne osebnosti, od politikov do zvezdnikov, dnevno podajajo svoja mnenja in opozorila, a pomembno vlogo – kot pri vseh ključnih zgodovinskih dogodkih – igra tudi umetnost. Vojne grozote je namreč težko spremljati križem rok in z občutkom nemoči, zato so številni umetniki svoje občutke prenesli na platno, nato pa jih delili na družbenem omrežju. Spodaj si lahko ogledate nekaj umetnin, ki odražajo trenutno stanje v Ukrajini in čustva, ki nas ob tem prevevajo.

'Če Rusija izgubi Ukrajino, ni več evropska velesila, ampak azijska'

15. 02. 2022 17.38

Po več tednih stopnjevanja napetosti med Rusijo na eni strani ter Ukrajino in zahodom na drugi, so se tik pred domnevnim dnevom ruske invazije pokazali prvi znaki deeskalacije razmer. Rusija, ki je ves čas trdila, da izvaja le vojaške vaje v bližini ukrajinske meje in da ne namerava napasti svoje sosede, je sporočila, da je vaj konec in da je pričela z umikom enot. Ruske vojaške aktivnosti, ki so jim sledile diplomatske pobude pa razkrivajo širšo sliko mednarodnih razmerij moči, v kateri Ukrajina predstavlja le manjši, toda pomemben del mozaika.

Vrhovni sodnik Branko Masleša pokazal diplomo in pojasnil vse o svoji izobrazbi

26. 01. 2022 09.14

Branko Masleša je svojo kariero začel kot sodnik na koprskem sodišču leta 1980. Sodnik je 42 let, od tega je na Vrhovnem sodišču zaposlen že 22 let, zdaj kot vodja kazenskega oddelka. Trenutno je najstarejši sodnik, ki pa se bo že jeseni upokojil. Šest let je bil tudi predsednik Vrhovnega sodišča. Decembra lani se je na spletnih portalih, ki jih obvladuje vladajoča politika, lansirala zgodba, da vrhovni sodnik in nekdanji predsednik Vrhovnega sodišča Branko Masleša nima ustrezne izobrazbe, diplome in pravosodnega izpita.

10-letna Kimova vladavina: jedrski poskusi, lakota, zatiranje, izolacija od zahodnega sveta

17. 12. 2021 09.06

Mineva 10 let, odkar je oblast v Severni Koreji prevzel neizkušen 27-letnik. In kako je bilo živeti pod Kim Džong Unom? O tem je spregovorilo deset prebežnikov. Od usmrtitev, prepovedi prevzema zahodnjaških običajev do pregonov. Onkraj meja zdaj svobodno govorijo o režimu, v katerem so živeli, toda tisti, ki so ostali znotraj "ograje", so še vedno izolirani od preostalega sveta.

Bolnišnicam poleg Rdečega križa in študentov na pomoč tudi slovenski vojaki

16. 11. 2021 06.09

Ob sedmi uri je v štiri največje slovenske bolnišnice na pomoč vkorakalo 20 pripadnikov Slovenske vojske, ki bodo pomagali pri negi covidnih bolnikov. Ob naraščanju števila hospitaliziranih je namreč trenutno največji problem pomanjkanje kadra. Možnosti za prerazporejanje zdravstvenega osebja na covidne oddelke so praktično že izčrpali, pri oskrbi bolnikov pomagajo študenti in prostovoljci. "Vsaka roka pride prav," poudarjajo na UKC Ljubljana, kjer pomoč SV in prostovoljcev pozdravljajo.

Slovenski vojaki bodo pomagali pri zdravljenju in negi pacientov

12. 11. 2021 20.28

Vlada je na dopisni seji sprejela odločitev, da bo Slovenska vojska zaradi hitrega porasta števila hospitaliziranih zaradi covida-19 s svojimi zdravstvenimi zmogljivostmi podprla delovanje zdravstvenega sistema. Vključila se bo v zdravstveni sistem ter pomagala pri zdravljenju in negi pacientov.

Prvi zavoji previdni, nato na zložljivih smučeh bliskovito navzdol

07. 11. 2021 10.57

Na skoraj 3000 metrih nadmorske višine so se glave naše mednarodne zasedbe zamišljeno zgrnile na večkrat nagrajeni slovenski izdelek, ki je ležal pred nami na snegu. Njegovo sestavljanje je radovedne poglede pritegnilo že na spodnji postaji gondole, a vsakomur sta po glavi rojili dve vprašanji. Zložljiva smučka, ki je v Begunjah nastajala kar osem let, je sicer res videti kot običajna, ampak ali se lahko vozi tudi kot običajna? In pa: je varna ali se lahko zlomi?

'Nauk vojakom, svarilo civilistom'

10. 10. 2021 07.00

Vojaški psiholog, mag. Gregor Jazbec, izdaja že sedmo knjigo z naslovom Vojna II, v kateri nadaljuje predstavitev zgodb in izkušenj vojakov. Namen teh zgodb pa je predvsem, da bi tako civilisti kot vojaki razumeli psihološke dejavnike, prisotne v vojni. V knjigi je podrobno opisal 18 dogodkov in pri tem zajel obdobje od druge svetovne vojne do Iraka in Afganistana.

Razburkana sled ameriških jedrskih kitov

25. 09. 2021 16.47

Izza elegantnega marmorja govornice Združenih narodov so v torek prihajale lepe besede o koncu vojne, o eri diplomacije, o razvojni pomoči državam kot spodbudi za varovanje in branjenje demokracije. Toda ameriški predsednik Joe Biden hkrati svojo državo vodi iz ene v drugo zunanjepolitično krizo ter zbuja dvome, da iz Washingtona ne vije več mrzel veter zagledanosti samo vase.

Zanimanje za prostovoljno služenje vojaškega roka bistveno večje

13. 09. 2021 13.38

Poveljnik Veščinskega centra Slovenske vojske Jurij Raduha je ob predstavitvi izkušnje po uvedbi novega koncepta prostovoljnega služenja vojaškega roka dejal, da je zanimanje za služenje po ocenah SV za kar 40–50 odstotkov večje od prejšnjih let.

Pred letališčem v Kabulu odjeknili eksploziji, med ubitimi tudi Američani

26. 08. 2021 06.41

Le nekaj ur po tem, ko je več držav, med drugim ZDA, Avstralija in Velika Britanija, opozorilo na veliko nevarnost terorističnega napada, sta pred letališčem v Kabulu odjeknili eksploziji, nato so sledili še streli. V napadu naj bi po zadnjih podatkih umrlo najmanj 60 ljudi, okoli 140 je ranjenih. Pentagon je potrdil, da je bilo v napadu ubitih 12 pripadnikov ameriških sil, najmanj 15 je ranjenih. Islamska država je že prevzela odgovornost za napad.

V Vipavi priseglo 130 vojakov in 30 vojakinj

06. 08. 2021 19.59

Kandidati so zaključili prenovljeno temeljno vojaško strokovno usposabljanje. Prva faza usposabljanja je sedaj krajša in traja pet tednov ter je obenem izhodišče tako za tiste, ki se želijo zaposliti v Slovenski vojski, kot za vse, ki bi radi zgolj odslužili prostovoljni vojaški rok. Mladi so bili z usposabljanjem zadovoljni, prošenj za zaposlitev v Slovenski vojski pa je že sedaj več kot v celem lanskem letu, pravi minister Tonin.

Hrvaška razmišlja o ponovni uvedbi obveznega služenja vojaškega roka

26. 05. 2021 18.24

Hrvaški obrambni minister Mario Banožić (HDZ) je potrdil, da razmišljajo o vnovični uvedbi obveznega služenja vojaškega roka. Po njegovih besedah so raziskave pokazale, da vrnitev vojaške obveznosti podpirata dve tretjini hrvaških državljanov.

Pahor ob dnevu Slovenske vojske: Za vojsko se začenja novo obdobje

15. 05. 2021 10.05

V spomin na 15. maj 1991, ko so slovenski naborniki vojaški rok začeli služiti izključno v Sloveniji, Slovenska vojska praznuje svoj dan. Osrednja slovesnost je potekala v Izobraževalnem centru za zaščito in reševanje na Igu, kjer je predsednik republike in vrhovni poveljnik SV Borut Pahor v nagovoru ocenil, da se začenja novo obdobje SV, ko bo s svojo profesionalnostjo predanostjo in usposobljenostjo še naprej vojaški steber naše nacionalne varnosti.

Spremembe pri služenju vojaškega roka: med drugim dvig starostne meje

13. 05. 2021 14.53

Vlada je sprejela uredbo o prostovoljnem služenju vojaškega roka, s katero želi omogočiti dolgoročno stabilno popolnjevanje struktur Slovenske vojske (SV) in povečati interes za takšno obliko služenja vojaškega roka, so po seji sporočili iz vladne službe za komuniciranje.

Do odškodnine odslej upravičeni tudi otroci, partnerji in starši padlih v vojni leta 1991

28. 04. 2021 19.44

Vlada je sprejela novelo zakona, s katero podaljšuje rok za vložitev zahteve za priznanje statusa in pravic vojaškega vojnega oziroma civilnega invalida ob vojaški agresiji na Republiko Slovenijo leta 1991 – in sicer do konca leta. Prav tako se z dopolnitvijo povezanega zakona status žrtve po novem prizna družinskim članom pokojnih ali pogrešanih, s čimer lahko njihovi otroci, zakonci, zunajzakonski partnerji ter starši uveljavljajo pravico do odškodnine. Dopolnila tretjega zakona pa opredeljujejo posebne pravice, kot so denimo dosmrtna mesečna renta, štipendija in kritje stroškov šolske malice.

Izjemen uspeh: slovenski vojak na fizičnem preizkusu v ZDA zbral vse možne točke

25. 04. 2021 07.00

32-letni nadporočnik Aleš Siničič iz Rogoze je v vojaški bazi Fort Sill v Oklahomi na testu fizične zmogljivosti edini v generaciji in kot četrti od več kot milijon vojakov v ameriški vojski dosegel maksimalno število točk. Kot pravi, je zelo vesel in ponosen, da mu je s takšnim rezultatom kot pripadniku Slovenske vojske v mednarodnem okolju uspelo prispevati k naši prepoznavnosti v svetu. "To je še en dokaz več, da nič na svetu ni nemogoče, če so prisotni dovolj velika želja, vztrajnost in razmišljanje v pravi smeri," dodaja.

Študentje se vračajo v študentske domove, priporočajo tedensko testiranje

23. 04. 2021 09.22

V ponedeljek se poleg fakultetnih predavalnic odpirajo tudi vrata študentskih domov. Medtem ko hibridni model študija ne prinaša bistvenih sprememb pri izvedbi pedagoškega procesa, pa so v veljavi izredna navodila za bivanje v študentskih domovih, med drugim tudi priporočilo, da se vsi stanovalci tedensko testirajo na novi koronavirus.

Ivan iz Ugodno oddam sina v priljubljeni seriji igral Slovenca

21. 04. 2021 09.44

V eni najbolj priljubljenih hrvaških serij Črno-beli svet smo opazili tudi že znan obraz, ki smo ga lahko spremljali na POP TV v resničnostnem šovu Ugodno oddam sina. Ivan iz druge sezone šova je v eni od epizod prve sezone igral vodnika jugoslovanske vojske.

Kdo je kriv za smrt treh minerjev iz Kamnika, zdaj preučuje še evropsko sodišče

17. 04. 2021 07.00

Skoraj 14 let po tragičnem dogodku, ko so se na vojaškem poligonu v Neverkah pri Pivki smrtno ponesrečili trije pirotehniki iz Kamnika, pravici še vedno ni zadoščeno. Tako menijo užaloščeni svojci, ki so tožbe na slovenskih sodiščih izgubljali eno za drugo. Medtem je Špela Berlec, hči enega od pokojnih, doštudirala na univerzi v Sydneyju in postala magistrica človekovih pravic. Ko jo je novembra lani naposled zavrnilo še ustavno sodišče in je v Sloveniji izčrpala prav vsa pravna sredstva, se je odločila, da pravico za očeta in njegova dva sodelavca poskuša najti še na evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu.

Bo vojaški rok spet obvezen? Za uveljavitev dovolj že navadna večina poslancev

13. 04. 2021 06.00

Se vrača obvezno služenje v Slovenski vojski? Po dveh neuspešnih uveljavitvah zdaj še tretji poskus, zapakiran v novelo zakona o vojaški doložnosti, ki je v vladni obravnavi. Pogoj, po katerem se lahko uvede izredne razmere in obvezno služenje, bi na obrambnem ministrstvu dopolnili tako, da je vojaška doložnost obvezna tudi v času miru in sicer v primeru "izrednega poslabšanja varnostnega okolja", za uveljavitev pa bi bila potrebna le navadna večina poslancev v Državnem zboru.

Umrl je upokojeni koprski škof Pirih

23. 03. 2021 19.38

V prostorih dijaškega doma v Vipavi, kjer je preživljal zadnja leta, je umrl upokojeni koprski škof Metod Pirih, so sporočili iz koprske škofije. Pirih je bil imenovan za koprskega škofa pomočnika leta 1985, škofijo pa je kot škof ordinarij vodil od leta 1987 do upokojitve leta 2012. Znan je bil po svoji blagosti in dialoški drži.

Odbor za finance potrdil prevzem obveznosti za investicije v vojski

17. 03. 2021 20.20

Ob opozorilih, da gre za obvod ustavnega sodišča, je odbor DZ za finance za sprejem pripravil predlog novele zakona o izvrševanju proračuna, s katero se bo investicije v vojsko izvzelo iz omejitev pri prevzemanju obveznosti v breme proračuna in tako omogočilo njihovo načrtovanje na daljši rok. "Vlada se požvižga na institucijo, kot je ustavno sodišče," ob tem opozarjajo v LMŠ.

Umrl je Milan Bandić

28. 02. 2021 06.04

V noči na nedeljo je zaradi posledic srčnega infarkta v 66. letu starosti umrl zagrebški župan Milan Bandić.

SV negativnega kadrovskega trenda ni uspelo obrniti

18. 01. 2021 16.43

V letu 2020 je Slovenski vojski uspelo preobrniti dotedanji negativni kadrovski trend, so danes poročali na tiskovni konferenci, podatki pa kažejo drugačno sliko. Minister za obrambo Matej Tonin je novico predstavil kot pozitivno, a številk jim po letu dni močne marketinške kampanje ni uspelo obrniti. Še več, število vojakov je manjše, kot je bilo konec leta 2019.

Imenovanja kot podreditev institucij?

16. 12. 2020 14.59

Vojska, Policija, Sova, OVS so tradicionalno med prvimi na šahovnici političnih menjav vsakokratne oblasti. In to sta storili tako Janševa kot tudi Šarčeva vlada, ki nista mogli skriti kadrovskih apetitov z nameščanjem svojih. Če so Šarčevi poskrbeli za politični pritisk z zaposlovanjem Igorja Šoltesa na Uradnem listu, vrstile so se seje Knovsa zaradi zaposlitve Šarčeve znanke na Sovi, pa skrbi v Janševi vladi še posebej vzbuja zbir nestrokovnjakov. Sovo vodi odvetnik, človek brez obveščevalnih izkušenj. Skrb vzbujajoče so menjave na mestih, ki terjajo apolitične ljudi, ker bdijo tudi nad političnimi veljaki, tako je direktorja Finančne uprave zamenjala direktorica z izkaznico SDS. Sila nenavadne so zamenjave strokovnjakov, prvič v zgodovini je namreč moral oditi direktor Statističnega urada. Posledice čistke strokovnjakov na NIJZ pa že danes v epidemiji neslutenih razsežnosti občuti slehernik.

Etiopski premier sprožil ofenzivo na prestolnico regije Tigraj

26. 11. 2020 10.26

Etiopski premier, lanskoletni dobitnik Nobelove nagrade za mir, je odredil ofenzivo na prestolnico regije Tigraj kot zadnjo fazo vojaške operacije proti Tigrajski ljudski osvobodilni fronti, ki jo je sprožil v začetku meseca. V sosednji Sudan se je že zateklo vsaj 40.000 beguncev, z regijo so prekinjene vse telefonske in internetne povezave. Spopad med Etiopskimi obrambnimi narodnimi silami in Tigrajsko ljudsko osvobodilno fronto bi bil lahko po mnenju analitikov dolg in krvav.

Zelo drugačen Trump, izklapljanje mikrofona in vprašanje – kam je gledal Biden?

23. 10. 2020 02.33

Ameriški predsednik Donald Trump in njegov demokratski izzivalec Joe Biden sta se še zadnjič pred volitvami pomerila na predvolilnem soočenju. Po debati bodo lahko zadovoljni v obeh taborih, oba sta trdno stala vsak na svojem bregu. A po drugi strani sta bila kandidata – tokrat sicer zelo civilizirana – le povprečna, kar je, če pogledamo ankete, slaba novica za Trumpa, ki bi na tem soočenju potreboval preboj, zamudil pa je tudi nekaj priložnosti, da bi izboljšal svojo podobo državnika. Povedano drugače: najbrž mu ni uspelo bistveno obrniti poteka tekme, ki naj bi se za zdaj odvijala v prid Bidnu, ki pa je imel (spet) kar nekaj sreče z vprašanji.

Največja severnokorejska raketa do zdaj in čustveno opravičilo Kim Džong Una

13. 10. 2020 08.40

Na vojaški paradi je Severna Koreja svetu razkrila svoje najnovejše orožje – balistično raketo, ki bo po mnenju strokovnjakov poletele dlje kot katerakoli druga severnokorejska raketa do zdaj. Kakšen natančno je njen doseg, še ni znano, saj rakete še niso testirali. Je pa analitike presenetil tudi čustveni nagovor Kim Džong Una na paradi.

Z bagrom, lopatami in strguljami odkrivajo zaklade preteklosti

03. 10. 2020 19.51

Arheologi se odkrivanja naše preteklosti lotevajo z bagrom, motikami, rovnicami, lopatami in strguljami. Tudi na Pungrtu na Igu, kjer potekajo obsežna izkopavanja gradišča staroselcev iz mlajše železne dobe in rimskega obdobja. Razkrila so na terase preoblikovan teren, na vsaki terasi pa ležijo ostanki objektov oziroma hišk staroselcev. Predvsem izkušnje pa arheologom in izkopavalcem povedo, kaj je delo človeških rok, kdaj je bila skala vklesana ali izravnana.