vojaških

Začetek napadov odvisen le še od vremena
24. 03. 1999 08.57
Viri blizu Pentagona menijo, da bo zveza NATO zračne napade proti jugoslovanskim silam začela takoj, ko bodo to dovoljevale vremenske razmere. Slabo, oblačno vreme, lahko ovira laserske merilne naprave v letalih, kar je še posebej pomembno ob dejstvu, da imajo jugoslovanske sile zelo gibljivo protizračno obrambo. Vreme sicer ne more ovirati vodljivih izstrelkov tomahawk, ki jih vodijo sateliti, vendar so tomahawki po trditvah ameriških vojaških strokovnjakov primerni le za napade proti nepremičnim tarčam.

Francoske sile bodo sodelovale v napadih na ZRJ
24. 03. 1999 07.49
Francoski predsednik Jacques Chirac se je v soglasju z vlado odločil, da bodo francoske sile sodelovale v vojaških akcijah zveze NATO, ''ki so postale neizogibne'', je v zvezi s kosovsko krizo ponoči sporočilo francosko zunanje ministrstvo.

Solana izdal ukaz za napad zveze NATO na ZRJ
24. 03. 1999 07.08
Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je v torek pozno zvečer v Bruslju sporočil, da je izdal ukaz o začetku zračnih napadov na ZR Jugoslavijo, in sicer v soglasju z 19 članicami Severnoatlantske zveze. Kdaj točno naj bi se napadi začeli, še ni znano, predvidoma pa v sredo. Ukaz je Solana izdal potem, ko je ameriški odposlanec Richard Holbrooke svet zveze NATO seznanil z vnovičnimi neuspešnimi pogovori z jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševičem v Beogradu. Vlada ZRJ je že pred tem, prvič po 2. svetovni vojni, razglasila izredne razmere. Ruski premier Jevgenij Primakov, ki je bil na poti na obisk v ZDA, pa se je po telefonskem pogovoru z ameriškim podpredsednikom Alom Gorom zaradi zaostrovanja kosovske krize vrnil proti Rusiji.

Na Kitajskem na ogled jedrska bomba
22. 03. 1999 09.07
Kitajska bo kmalu za javnost odprla raziskovalni center, kjer bo na ogled prava jedrska bomba, je poročal kitajski dnevnik Wenhui. Gre za center za raziskave in razvoj aerodinamike, dom kitajske jedrske in vodikove bombe, v Mianyangu v zahodnokitajski pokrajini Sečuan.

Zahod pripravljen ukrepati na Kosovu
21. 03. 1999 07.48
Po ukazu ameriškega obrambnega ministra Williama Cohena je v zračna oporišča zveze NATO v Evropi prispelo še sedem ameriških vojaških letal. S tem se je število ameriških letal, ki bi sodelovala v morebitnih zračnih napadih na cilje v Srbiji, povečalo na 200.

Kopičenje dodatnih vojaških sil vzdolž meje med Kosovom in Makedonijo
17. 03. 1999 09.12
Beograjske oblasti nameščajo dodatne vojaške sile vzdolž meje med Kosovom in Makedonijo, verjetno kot odgovor na namestitev britanskih, francoskih in nemških enot na ozemlju slednje. Kot je povedal predstavnik Pentagona, Beograd na meji namešča rakete zemlja-zrak in krepi protiletalsko obrambo.

VS podaljšal mandat UNOMSIL do 13. junija
12. 03. 1999 09.51
Varnostni svet OZN je soglasno podaljšal mandat opazovalni misiji OZN v Sierri Leone do 13. junija 1999. Varnostni svet je s takšno odločitvijo izrazil podporo prizadevanjem za mirno rešitev sporov in vrnitev trajnega miru ter stabilnosti v Sierro Leone.

Grčija bo uporabila tradicionalno dobre odnose s Srbijo
11. 03. 1999 09.16
Grčija bo uporabila tradicionalno dobre odnose s Srbijo, da bi Beograd prepričala, naj popusti v kosovskem sporu. ''Upam, da bomo našli mirno rešitev brez vojaških sredstev,'' je včeraj dejal grški zunanji minister George Papandreu ob koncu kratkega obiska v bolgarski prestolnici. Papandreu naj bi se danes v Beogradu srečal z jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševičem in z njim razpravljal o kosovskem vprašanju.

NATO ne namerava vojaško posredovati na Kosovu
10. 03. 1999 17.37
Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je danes povedal, da zavezništvo krize na Kosovu ne namerava reševati z vojaškim posredovanjem.

Fischer: Beograd še vedno zavrača prihod Natovih enot
08. 03. 1999 19.11
Nemški zunanji minister Joschka Fischer je po današnjem srečanju z jugoslovanskim predsednikom Slobodanom Miloševičem v Beogradu povedal, da ZRJ še vedno zavrača namestitev enot zveze NATO na Kosovu. Miloševič je med sestankom tudi napovedal, da se bo jutri v Beogradu srečal s posebnim ameriškim odposlancem za Balkan Richardom Holbrookeom.

Boeing bo češki Aero Vodochody popeljal na mednarodni trg
08. 03. 1999 12.49
Vodilni češki proizvajalec vojaških letal Aero Vodochody, ki je svoj razcvet doživel v železnem času po varšavskem paktu, namerava s sodelovanjem z Boeingom obuditi uspešno proizvodnjo. Boeing pa si je s tem zagotovil vstop na vzhod. Lani je Boeing kupil 35-odstotni delež Aero Vodochny in temeljito reorganiziral poslovanje.

Srbske oblasti in opozicija nezadovoljne z osnutkom sporazuma za Kosovo
05. 03. 1999 08.28
Predstavniki srbskih oblasti in opozicije so včeraj izrazili nezadovoljstvo z osnutkom mirovnega sporazuma o Kosovu, katerega besedilo je pred nekaj dnevi objavilo ameriško veleposlaništvo v Beogradu.

Madžarske enote na vojaške vaje prek Slovenije ali Hrvaške
04. 03. 1999 08.01
Madžarsko obrambno ministrstvo je od Slovenije in Hrvaške prejelo konkretne obljube, da bosta madžarskim enotam, ki bodo sodelovale na vojaških vajah zveze NATO Adventure Exchange '99, ki se bodo v Italiji začele 10. marca, dovolili prečkati njuno ozemlje.

Začetek grško-ameriških vojaških vaj Aleksander Veliki 99
02. 03. 1999 16.31
V Egejskem morju so se danes začele redne grško-ameriške vojaške vaje, imenovane Aleksander Veliki. Končale se bodo 11. marca, je sporočilo vrhovno poveljstvo grške vojske.

Sodelovanje italijanske in slovenske vojske
02. 03. 1999 11.21
Delegacija italijanske vojske, ki jo vodi brigadni general Salvatore Carrara, se od 1. do 3. marca mudi na delovnem obisku v Sloveniji. Gostje naj bi se z brigadirjem Alojzem Jehartom, namestnikom načelnika generalštaba Slovenske vojske (SV), pogovarjali o sodelovanju med obema vojskama, prilagajanju SV standardom zveze NATO, o sodelovanju sredozemskih vojaških mornaric, izmenjali pa naj bi tudi stališča o razmerah na Balkanu.

Kofi Annan poudarja pomen nigerijskih volitev
02. 03. 1999 08.51
Generalni sekretar OZN Kofi Annan je dejal, da so volitve v Nigeriji zelo pomembne za vrnitev države k civilni vladavini, in izrazil upanje, da bodo nedeljske volitve prispevale k tranziciji države v demokracijo.

Milošević zavrnil prihod mednarodnih enot na Kosovo
02. 03. 1999 08.14
Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je med včerajšnjim pogovorom s predsedujočim Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) Knutom Vollebaekom v Beogradu dejal, da bi morala OVSE v skladu z dogovorom na Kosovu nemudoma namestiti približno 2000 opazovalcev, so sporočili iz Miloševićevega urada. Na Kosovu je trenutno le nekaj več kot tisoč opazovalcev.

EU zaskrbljena zaradi novih spopadov v Libanonu; Netanjahu napovedal odločnejšo politiko na jugu Libanona
01. 03. 1999 19.57
Evropska unija je ''globoko zaskrbljena'' zaradi novih vojaških spopadov v Libanonu. Nemško predsedstvo EU je danes izrazilo zaskrbljenost predvsem zaradi izraelskih zračnih napadov na Baalbeck in južni del Bejruta kot tudi ponovnih raketih napadov iz Libanona na severni Izrael.

Novi napadi na Irak
01. 03. 1999 14.19
Iraške oblasti so povedale, da so bili v nedeljskih napadih ameriških letal na civilne tarče na severu države ubiti najmanj trije civilisti. >>Letala so se vrnila in napadla s svojimi bombami kar nekaj vasi v provinci Ninevah, posledica napadov pa so trije nedolžni civilisti<<, je povedal predstavnik iraških vojaških sil. Iraška protizračna obramba naj bi se letalom postavila po robu in jih tako prisilila k umiku v bazo na ozemlju Turčije. Med žrtvami napada naj bi bil tudi triletni otrok.

Hackerji prevzeli nadzor nad britanskih vojaških satelitom
01. 03. 1999 07.40
Računalniški hackerji so prevzeli nadzor nad nekim britanskih vojaškim komunikacijskim satelitom in da bi satelit pustili na miru, od britanskih oblasti zahtevajo veliko vsoto denarja, piše britanski časnik The Sunday Business, ki se sklicuje na vire blizu britanske varnostne službe. Hackerjem je že pred dvema tednoma uspelo spremeniti smer kroženja enemu od štirih satelitov, ki jih uporablja britanska vojska. V zameno, da se to ne bi več zgodilo, zdaj zahtevajo veliko vsoto denarja, vendar številke niso znane. ''Gre za scenarij iz nočne more,'' je za časnik izjavil neki predstavnik obveščevalne službe. Vojaški strategi predvidevajo, da bi morebitni napadalec na Veliko Britanijo najprej napadel njene komunikacijske sisteme. Britanska policija omenjene zadeve ni želela pojasniti, sporočila je le, da je preiskava v ''zelo občutljivi fazi''. Britansko obrambno ministrstvo pa se je vzdržalo vsakršnega komentarja.

V Zalivu so se začele iranske vojaške vaje
27. 02. 1999 13.09
Iranska mornarica je danes začela vojaške vaje v Perzijskem zalivu, in sicer nedaleč od spornega otoka Abu Musa, ki si ga prisvajata Iran in Združeni arabski emirati.

5 ameriških letal se vrača v domovino
27. 02. 1999 12.25
Predstavniki Pentagona so sporočili, da so zmanjšali število vojaških letal v primeru napada na srbske cilje. Trenutno je v Evropi 240 letal, ki so v stalni pripravljenosti na morebiten napad. Obrambni minister William Cohen je ukazal, da 5 letal tipa EA-6B prileti iz Evrope nazaj v ameriško vojaško bazo Whidbey. Obrambno ministrstvo je to pojasnilo s tem, da bi zmanjšali pritisk na posadke in njihove družine.

Albanci sprejeli načrt, vendar zahtevajo 15 dni za posvetovanja
23. 02. 1999 17.34
Delegacija kosovskih Albancev, ki sodeluje na mirovni konferenci o prihodnosti Kosova v Rambouilletu, je pripravljena sprejeti tako politični kot tudi vojaški del mirovnega sporazuma, ki ga je pripravila kontaktna skupina, vendar pa zahteva 15 dni časa za posvetovanje s svojo ''bazo'', je danes sporočil tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta James Rubin.

Črna gora prosi zvezo NATO, ''naj se je usmili''
23. 02. 1999 07.35
Črna gora je zvezo NATO včeraj zaprosila, naj se je v primeru zračnih napadov na ZR Jugoslavijo ''usmili''.

Spopad na severu Kosova
22. 02. 1999 18.12
Pri vasi Vučitrn na severu Kosova so pripadniki Osvobodilne vojske Kosova davi napadli vojaški konvoj in streljanje se je poleglo šele po dveh urah, je sporočila Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE).

Posebno zasedanje stalnega sveta OVSE
20. 02. 1999 18.05
Stalni svet Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) se je danes na Dunaju sestal na posebnem zasedanju o Kosovu, so sporočili z OVSE.

NATO znova razpravlja o Kosovu
20. 02. 1999 17.47
O kosovski krizi danes popoldne v Bruslju znova razpravlja svet zveze NATO.

Moskva: Namestitev tujih sil na Kosovu le z dovoljenjem ZN
20. 02. 1999 11.40
Tuje oborožene sile bi lahko bile nameščene v Jugoslaviji le z dovoljenjem Varnostnega sveta Združenih narodov in s privolitvijo Beograda, je danes v uradnem sporočilu znova povedal ruski minister za zunanje zadeve.

Premiki na pogajanjih v francoskem Rambouilletu
20. 02. 1999 10.00
Nekaj ur pred iztekom ultimata zveze NATO o mirni rešitvi Kosova se kažejo premiki na pogajanjih v francoskem Rambouilletu. Srbi so pripravljeni skupaj s predstavniki kosovskih Albancev do danes opoldne podpisati t.i. politični del mirovnega sporazuma, je, sklicujoč se na dobro obveščene kroge v Rambouilletu, poročala beograjska tiskovna agencija Beta. Predlog o tem je sinoči britanskemu zunanjemu ministru Robinu Cooku dal srbski predsednik Milan Milutinovič. O vojaških vprašanjih naj bi se pogajali naknadno. Cook predloga ni komentiral, je še poročala Beta. Tudi Radio Beograd je, sklicujoč se na srbske delegacijske kroge, poročal o ''določenem napredku'' na pogajanjih. Po poročilih naj bi pogajanja podaljšali za nekaj ur po izteku ultimata.

Annan predlagal podaljšanje mandata UNPREDEP
20. 02. 1999 09.45
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je v poročilu Varnostnemu svetu predlagal podaljšanje mandata Preventivnih sil Združenih narodov v Makedoniji (UNPREDEP) do 31. avgusta. Diplomatski viri v Varnostnem svetu pa ne izključujejo težav s Kitajsko, ki bo morda vložila veto zaradi makedonskega priznanja Tajvana. Sedanji mandat silam UNPREDEP se izteče konec februarja.