vojaško posredovanje

Humanitarna resolucija že jutri?

25. 03. 2003 00.00

Varnostni svet OZN naj bi resolucijo o humanitarni pomoči Iraku sprejel že v sredo, z njo pa bi generalni sekretar Kofi Annana lahko sredstva programa <em>Nafta za hrano</em> uporabil za humanitarno pomoč iraškemu prebivalstvu. Še ta teden pa bo v varnostnem svetu potekala javna razprava o napadu na Irak.

Referenduma in Irak v DZ

24. 03. 2003 00.00

Predsednik vlade Anton Rop je v parlamentu odgovarjal na vprašanja poslank in poslancev. Kot je bilo pričakovati, so bila vprašanja pod vtisom referendumov in odnosa Slovenije do vojne v Iraku. Na notranje-političnem področju pa je Janez Janša napovedal delni bojkot delovanja parlamenta.

Severno Korejo skrbi iraška vojna

24. 03. 2003 00.00

Vojaško posredovanje, ki so ga ameriške in britanske sile sprožile proti Iraku, je Severno Korejo spodbudilo k pripravam na "legitimno obrambo", je sporočilo severnokorejsko zunanje ministrstvo.

Izjave ob glasovanju

23. 03. 2003 00.00

Predsednik države Janez Drnovšek, predsednik DZ Borut Pahor, premier Anotn Rop in nekateri ministri so ob glasovanju na referendumih o vstopu Slovenije v EU in zvezo Nato večinoma izrazili optimizem glede vstopa v obe povezavi.

Blair: Vojne ne bo konec čez noč

21. 03. 2003 00.00

Britanski premier Tony Blair je ob robu vrhunskega zasedanja Evropske unije v Bruslju dejal, da vojaško posredovanje v Iraku poteka dobro, vendar pa vojne ne bo konec čez noč. Sicer so se voditelji EU zavzeli za ohranitev začrtanega urnika za širitev, ki predvideva vstop novink 1. maja 2004.

Turčija dovolila prelete

21. 03. 2003 00.00

Turčija je odprla zračni prostor za prelete ameriških letal, ZDA pa so Ankaro posvarile, naj ne pošlje svojih enot samovoljno v Irak. Vsako vojaško posredovanje v Iraku je treba uskladiti z vojaško koalicijo, ki jo vodijo ZDA, je opozoril Washington.

Nato sklical izredno sejo

20. 03. 2003 00.00

Zveza Nato bo podrobno spremljala vojaško posredovanje v Iraku, v katerem sodelujejo tudi nekatere članice zavezništva. Generalni sekretar Robertson je dejal, da bo Nato izpolnil obveznosti, ki mu jih nalaga Washingtonska pogodba ter zaščitil Turčijo.

Vojna 'pomemben nauk' za EU

20. 03. 2003 00.00

Voditelji držav članic EU so pred začetkom vrhunskega zasedanja povezave v Bruslju poudarili, da je vojna v Iraku pomemben nauk za petnajsterico, ki mora okrepiti prizadevanja za čimprejšnjo vzpostavitev močne skupne zunanje, varnostne in obrambne politike.

Odzivi na Bushev ultimat

18. 03. 2003 00.00

Sodeč po odzivih zadnji nagovor ameriškega predsednika ni spremenil stališč nasprotnic in zagovornic vojaškega napada na Irak. ZDA in Veliko Britanijo so podprle Avstralija, Poljska, Bolgarija, Danska in Japonska, medtem ko so se za mirno rešitev ponovno zavzele Evropska komisija, Francija, Kitajska, Nemčija, Grčija in države Arabske lige.

V pričakovanju Bushevega govora

17. 03. 2003 00.00

Ameriški predsednik George Bush bo ob 02.00 po našem času nagovoril ameriške državljane. V govoru naj bi iraškemu predsedniku Sadamu Huseinu postavil ultimat, da mora zapustiti Irak in opozoril, da se je "okno diplomacije zaprlo". Po poročanju našega vojnega poročevalca se ameriški in britanski vojaki že od zgodnjih jutranjih ur razporejajo vzdolž kuvajtsko-iraške meje, oklepne enote pa se postavljajo v posamezne skupine za napad.

Podpora Natu se povišuje

12. 03. 2003 00.00

Zadnje javnomnenjske raziskave kažejo, da se podpora za vstop v zvezo Nato zvišuje. Tako raziskavi Dela Stik kot podjetja Gral ITEO kažeta, da bi zdaj za vstop v zvezo Nato glasovala dobra polovica vprašanih. Zvišuje pa se tudi že tako visoka podpora vstopu v Evropsko unijo.

Pritisk na neopredeljene države

09. 03. 2003 00.00

Turška vojska pospešeno namešča oklepnike in drugo opremo ob meji z Irakom, poleg tega pa ameriška vojska proti jugovzhodu Turčije prevaža konvoje vojaške opreme. Medtem si ameriška diplomacija še naprej prizadeva dobiti zadostno podporo za napad na Irak. Francija, ki nasprotuje predlogu nove resolucije, pa vse odločneje nastopa proti vojni.

Premeščanje sil ZDA v vzhodno Evropo

03. 03. 2003 00.00

Trenutno potekajo intenzivna pogajanja s članicami zveze Nato o zmanjšanju ameriške vojaške navzočnosti v zahodni Evropi in premestitvi ameriških sil v vzhodno Evropo.

Predstavili osnutek nove resolucije

24. 02. 2003 00.00

ZDA so ob podpori Velike Britanije in Španije varnostnem svetu predstavile osnutek nove resolucije o Iraku. Jacques Chirac in Gerhard Schröder, ki sta se srečala v Berlinu, pa sta ponovila, da Francija, Nemčija in Rusija še vedno nasprotujejo uporabi sile. Napad na Irak pa so kot <em>"zločin proti miru"</em> označili tudi v Vatikanu.

Turčija se še ni odločila

20. 02. 2003 00.00

Turčija se še vedno ni odločila glede namestitve ameriških sil v državi. ZDA in Velika Britanija pa pripravljajo novo resolucijo Varnostnega sveta ZN, ki bi odobrila napad na Irak. Besedilo naj bi predstavili v enem tednu, vendar pa za njen sprejem nimajo zadostne podpore.

Nato za zaščito Turčije

19. 02. 2003 00.00

Odbor za obrambno načrtovanje zveze Nato, v katerem sedijo veleposlaniki osemnajstih članic, ne pa tudi Francije, je že dosegel tudi soglasje o njihovi izvedbi. Bela hiša je opozorila, da je vse manj časa za dogovor s Turčijo glede uporabe njenega ozemlja.

Poenotenje EU glede Iraka

17. 02. 2003 00.00

Kljub razhajanjem so voditelji držav članic EU na vrhunskem zasedanju v Bruslju sprejeli skupno stališče petnajsterice o Iraku. Zavzemajo se za razorožitev Iraka po mirni poti, če je to mogoče. Pri tem Evropska unija meni, da uporaba sile kot skrajno sredstvo ne sme biti izključena.

Soglasje brez Francije

17. 02. 2003 00.00

Odbor zveze Nato za vojaško načrtovanje, v katerem sedijo veleposlaniki 18 članic, ne pa tudi Francije, je prižgal zeleno luč za zaščito Turčije v primeru ameriškega napada na Irak. Nemčija pa je sporočila, da ta odločitev ne pomeni spremembe v nemški politiki do Iraka.

Mešani odzivi na francosko-nemški mirovni načrt

10. 02. 2003 00.00

Nizozemska je prepričana, da bi morali na iraški režim stopnjevati pritisk, ne pa pripravljati nov mirovni načrt, obžalujejo pa tudi, da se je francosko-nemški mirovni načrt za Irak pojavil v medijih. Predsednik Evropske komisije Romano Prodi in Nova Zelandija pa sta načrt podprli.

Iraška kriza sprla zaveznice

09. 02. 2003 00.00

Ob zaključku münchenske varnostne konference se je pokazalo, da je razkol med članicami Varnostnega sveta ZN glede Iraka vse globlji. Rusija je namreč napovedala, da bo v Varnostnem svetu ZN podprla francosko-nemški predlog za mirno rešitev krize in povečanje števila inšpektorjev v Iraku.

El Baradej: To ni zadnja priložnost

08. 02. 2003 00.00

Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohamed El Baradej, ki je skupaj z vodjo inšpektorjev ZN Hansom Blixom začel obisk v Iraku, je pred začetkom pogovorov z iraškimi predstavniki izjavil, da je njegov obisk v Bagdadu <em>"pomembna priložnost"</em> za to, da bi se izognili vojni, <em>"ne pa tudi zadnja"</em>.

Pomanjkljivo sodelovanje dokazano?

03. 02. 2003 00.00

Britanski premier Blair je dejal, da so dokazi o pomanjkljivem sodelovanju Iraka z inšpektorji ZN nedvoumni. Nesodelovanje je jasna kršitev resolucije VS ZN. Blair je ob tem izrazil željo, da VS sprejme resolucijo, ki bo kršitve potrdila, in poudaril, da bo Irak potrebno razorožiti s silo, če tega ne stori sam.

Po Berlusconiju v ZDA še Blair

31. 01. 2003 00.00

Italijanski premier Silvio Berlusconi je po srečanju z ameriškim predsednikom dejal, da Italija ostaja zvesta zaveznica ZDA. Z Bushem pa se je v Washingtonu sestal tudi britanski premier Tony Blair. Razpravljala naj bi tudi o morebitni drugi resoluciji proti Iraku.

Irak vabi inšpektorje na pogovore

30. 01. 2003 00.00

Irak je vodje mednarodnih inšpektorjev ZN povabil na pogovore pred naslednjim poročanjem Varnostnemu svetu ZN, ki je predvideno za sredino februarja. Premieri osmih evropskih držav pa so pozvali Evropo k enotni podpori ZDA pri prizadevanjih za razorožitev Iraka.

Bush bo branil varnost Američanov

29. 01. 2003 00.00

Ameriški predsednik George Bush je v torkovem tradicionalnem govoru v kongresu o položaju v državi zatrdil, da se vojna proti terorizmu nadaljuje in da ZDA v njej zmagujejo. Američanom je še predstavil politične smernice v letošnjem letu, največji del svojega govora pa je posvetil iraški krizi.

Blix in El Baradej: Irak mora storiti več

27. 01. 2003 00.00

Mohamed El Baradej in Hans Blix, voditelja inšpekcij v Iraku, sta v poročilu varnostnemu svetu poudarila, da Bagdad še ni odgovoril na nekaj vprašanj, zavzemata pa se za nadaljevanje inšpekcij. Že prej pa so njihovo delo podprli zunanji ministri EU ter pozvali Irak k aktivnejšemu sodelovanju.

V Britaniji aretirali četverico

25. 01. 2003 00.00

Londonska policija je prijela štiri Alžirce, pri katerih so našli večje količine denarja, ki naj bi bil namenjen financiranju kriminalnih dejanj. Z islamskimi skrajneži v Veliki Britaniji naj bi sodelovalo tudi 19 domnevnih teroristov, ki so jih v petek aretirali v španski Kataloniji.

Irak zagotavlja izboljšanje sodelovanja

20. 01. 2003 00.00

Kot poroča ameriški časnik <em>USA Today</em> ameriške specialne enote vse bolj pospešeno iščejo iraškega voditelja Sadama Huseina, ki ga želijo odstraniti z oblasti. Vodji inšpektorjev za razorožitev Iraka Hans Blix in Mohamed El Baradej pa sta od Bagdada dobila zagotovila o izboljšanju sodelovanja z inšpektorji.

Blix pričakuje polno sodelovanje

19. 01. 2003 00.00

Vodja inšpektorjev ZN Blix in generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo El Baradej sta pripotovala v Bagdad, kjer sta se z iraškimi predstavniki pogovarjala o sodelovanju z inšpektorji ZN. Voditelja inšpektorjev pričakujeta, da bo Irak privolil v popolno sodelovanje pri iskanju orožja za množično uničevanje.

Pjongjang samo za pogajanja z ZDA

19. 01. 2003 00.00

Pjongjang je zavrnil prizadevanja OZN za rešitev severnokorejske jedrske krize, ker je mogoče krizo rešiti le z neposrednimi pogajanji z ZDA. Ruski predstavnik pa je Severni Koreji predstavil načrt za rešitev krize, o katerem se mora Pjongjang odločiti do ponedeljka.