vojakov

Sindikati državnih organov bodo pogoj PC izpodbijali na ustavnem sodišču

17. 09. 2021 16.28

Odločitev vlade, da bodo morali izpolnjevati pogoj prebolevnosti ali cepljenja, če bodo želeli delo opravljati v prostorih delodajalca, je razburila del zaposlenih v državni upravi. V Sindikatu državnih organov Slovenije napovedujejo, da se bodo obrnili na ustavno sodišče, enako naj bi storili tudi v sindikatih policistov in vojakov. Nov vladni odlok zavračajo tudi v Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS), kjer menijo, da bi moralo biti testiranje široko dostopno in brezplačno.

Slovenci, Američani in Britanci osvajajo slovenske vrhove

16. 09. 2021 15.18

300 vojakov iz Slovenije, Velike Britanije in ZDA se te dni uri na širšem območju Gorenjske. Njihova glavna naloga pa je urjenje za delovanje in bojevanje v gorskem svetu. Slovenski inštruktorji so tako poleg pripadnikov iz Kolorada, vajenih visokih hribov, dobili v roke tudi britanske marince.

Haiti: premier zamenjal tožilca, ki ga je obtožil umora predsednika

15. 09. 2021 18.55

Generalni tožilec na Haitiju Bed-Ford Claude je v torek premierja Ariela Henryja obtožil umora predsednika Jovenela Moiseja. Takoj zatem je premier odpustil generalnega tožilca, na njegov položaj pa je imenoval Frantza Louisa Justa.

V primeru atentata na haitijskega predsednika obtožnica zoper premierja

14. 09. 2021 20.54

Glavni haitijski tožilec zahteva vložitev obtožnice zoper premierja Ariela Henryja v zvezi z atentatom na predsednika Jovenela Moisa. Tožilec premierju očita, da je v noči, ko je bil Moise umorjen, komuniciral s ključnim osumljencem. Premier in glavni osumljenec naj bi nekaj besed izmenjala v dveh telefonskih pogovorih le nekaj ur po umoru.

Počivalšek znova napovedal odločanje o pogoju P in C za javno upravo

14. 09. 2021 14.05

Vlada se mudi na obisku v savinjski regiji. Tam je gospodarski minister Zdravko Počivalšek novinarjem znova dejal, da nameravajo "kljub problemom, ki temu sledijo" kmalu odločati o tem, da bi pri zaposlenih v javni upravi iz pogoja PCT (preboleli, cepljeni, testirani) umaknili T, torej testirani. S tem bodo za zgled ostalim, pravi.

Hrvaška za misijo v Afganistanu porabila več kot za most na Pelješac

14. 09. 2021 11.40

Sodelovanje hrvaške vojske v misijah zveze Nato v Afganistanu od februarja 2003 do septembra 2020 je državo stalo več kot 306 milijonov evrov, kar je več, kot je bila investicija v most na polotok Pelješac. Hrvaška je v 17 letih v 35 kontingentih v Afganistan poslala 5722 svojih vojakov.

Slovenija bo Afganistanu namenila dodatnih 300.000 evrov

13. 09. 2021 19.36

V Ženevi poteka mednarodna donatorska konferenca za Afganistan, ki se po talibanskem prevzemu oblasti pred slabim mesecem dni zdaj sooča s humanitarno krizo. Na konferenci se je zbralo 40 ministrov in tudi generalni sekretar ZN Antonio Guterres, medtem ko je visoki komisar ZN za begunce Filippo Grandi prispel v Kabul. Minister za zunanje zadeve Anže Logar je ob tem napovedal, da bo Slovenija za takojšen odziv na slabšanje humanitarnih razmer v Afganistanu namenila dodatnih 300.000 evrov.

Zanimanje za prostovoljno služenje vojaškega roka bistveno večje

13. 09. 2021 13.38

Poveljnik Veščinskega centra Slovenske vojske Jurij Raduha je ob predstavitvi izkušnje po uvedbi novega koncepta prostovoljnega služenja vojaškega roka dejal, da je zanimanje za služenje po ocenah SV za kar 40–50 odstotkov večje od prejšnjih let.

'Ko pomisliš na nedolžne žrtve, surovost napadalcev, te zmrazi'

12. 09. 2021 08.00

Posledice grozljivega terorističnega napada v ZDA, ki je pred dvajsetimi leti 11. septembra 2001 pretresel ves svet, še danes močno odmevajo. Pogovarjali smo se z nekaterimi znanimi osebnostmi, ki imajo živ spomin na ta tragičen dan – zaradi svojega poklica, korenin ali pa kariere v Ameriki.

Nazaj je udarila Amerika, plačala predvsem Evropa: svet ni varnejši kraj

11. 09. 2021 07.05

Teroristični napadi 11. septembra 2001 so šokirali svet. Podobe ujetih žrtev, ki skačejo iz poškodovanih stolpov dvojčkov Svetovnega trgovinskega centra, ostajajo zakoreninjene v spominu, ostri varnostni ukrepi, uvedeni po napadih, pa so že zdavnaj postali del vsakdana. Toda najpomembnejših posledic 11. septembra ni povzročil sam napad, ampak ameriški odziv nanj. Ostaja pa vprašanje, koliko je 11. september dejansko spremenil svet.

Talibani, Osama bin Laden in pakistanska ISI – ameriška nočna mora

11. 09. 2021 09.14

11. september je sprožil priprave na vojno, ki so se končale konec septembra. V prvih dneh oktobra so položaje talibanov bombardirali bombniki B-52, na tleh pa so že bile posebne enote pod poveljstvom Cie. A naslednji meseci niso šli ravno po načrtih, saj so glavni krivci za napade pobegnili, pri tem pa so jih podpirali ameriški "zavezniki" v pakistanski obveščevalni službi ISI.

PC ali PCT? Kateri pogoj bo za določene zaposlene v državi kmalu obvezen?

10. 09. 2021 17.14

Ministri v javnosti napovedujejo strožje ukrepe za državno upravo, nekateri delavci pa se bojijo za svojo zaposlitev. Da gre za prikrito prisilo k cepljenju, pravijo nekateri sindikalisti in pravniki. Nekateri necepljeni bi po predlogu sicer lahko delali od doma, obstajala pa naj bi tudi možnost, da bi vsak resorni minister za del necepljenih uslužbencev odobril možnost testiranja. A dogovora vlada še ni sprejela. Neuradno tudi zato, ker naj bil del vlade bolj naklonjen pogoju PC za ves javni sektor, kar pa je na noge že spravilo policiste, vojake, učitelje.

Zahteva, da je vojak cepljen, ni diskriminatorna

06. 09. 2021 15.26

Sindikat vojakov se je pred dnevi obrnil na zagovornika načela enakosti Miho Lobnika, od katerega želi, da se opredeli do, po njegovo, nepoštene in krivične obravnave necepljenih zoper covid-19. V sindikatu so takrat zapisali, "da gre za prikrito diskriminatorno obravnavo, saj pripadniki ne morejo opravljati določenih nalog, na katere so že razporejeni, kljub želji po testiranju, torej ob izpolnjevanju t. i. pogoja PCT." V dopisu še piše, da je zavračanje cepljenja stvar "nazorov", kar nakazuje na sklicevanje na osebno okoliščino "prepričanja". A zagovornik je dejal, da v tem primeru ni mogoče govoriti o posredni diskriminaciji zaposlenih v Slovenski vojski.

Afganistanski kamen, skala, kost so načeli Bidnov most

04. 09. 2021 19.00

Ameriške politične kariere so se včasih lomile ob manjših čereh, včasih preživele še večje viharje, po kaosu v Kabulu je jasno, da ima predsedniška barka Joa Bidna močno razcefrana jadra. A ne ravno zgleden umik iz Afganistana morda sploh ni največja težava mladega predsedovanja najstarejšega predsednika.

Afganistan: nikoli končana vojna

04. 09. 2021 07.00

Afganistan je že desetletja, morda celo stoletja, prizorišče krvavih spopadov in merjenja moči velesil. Že leta 1919 je potekala angleško-afganistanska vojna. 27. decembra 1979 je z namestitvijo 40. armade v ospredje prišla Sovjetska zveza, ki je z vojaško intervencijo želela utrditi komunistično oblast v Afganistanu. Sovjetski zvezi kljub vojaški premoči v deset let trajajoči vojni ni uspelo vzpostaviti nadzora nad celotnim ozemljem Afganistana.

'Potreba po večji, močnejši evropski obrambi je danes bolj očitna kot kdaj koli prej'

02. 09. 2021 11.58

Evropska unija potrebuje močnejšo obrambo, da se bo lahko bolje odzivala na krizne razmere, je bilo slišati pred začetkom razprave obrambnih ministrov EU na Brdu pri Kranju. Evropska unija mora okrepiti strateško avtonomijo, pa je na razpravi dejal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell. Slovenski obrambni minister Matej Tonin je povedal, da EU ima sredstva, s katerimi bi lahko naslovila to vprašanje, vendar pa je potrebna politična volja. Sam vidi napredek pri tem. Razprava je bila osredotočena tudi na Afganistan.

Hojs pod plazom kritik glede izjave članic EU o Afganistanu

02. 09. 2021 18.09

Notranji minister Aleš Hojs je v Bruslju ob predstavitvi prioritet slovenskega predsedovanja Svetu EU na področju notranjih zadev odboru Evropskega parlamenta slišal vrsto kritik zaradi nedavne izjave notranjih ministrov o Afganistanu. Hojs meni, da so kritike evropskih poslancev odsev njihove bolečine, ker za nekatere stvari niso pristojni.

Biden ameriški umik iz Afganistana označil za 'izreden uspeh'

01. 09. 2021 07.01

Ameriški predsednik Joe Biden je v nagovoru v Beli hiši odločno branil svojo odločitev o umiku ZDA iz Afganistana in ga označil kot izreden uspeh. Zagovarjal je tudi odločitev, da kljub kaotični evakuaciji Američanov, drugih tujih državljanov in Afganistancev iz države, ki so jo po dveh desetletjih vojne spet prevzeli talibani, ne podaljša roka za odhod.

Tajni dogovor: talibani Američanom pomagali pri evakuaciji

31. 08. 2021 20.59

Na letališču Hamid Karzai v Kabulu so ameriške sile postavile "skrivna vrata", do katerih so Američane spremljali tudi talibani, v pričevanju za CNN razkrivata dva predstavnika ameriških obrambnih sil. Razkrila sta, da so vzpostavili "klicne centre" za pomoč Američanom, ki so želeli še pred prevzemom talibanov zapustiti državo. Prek skrivnih linij so jim svetovali, kako najti pot do njihovih skrivnih vrat.

General Donahue, zadnji ameriški vojak, ki je zapustil Afganistan

31. 08. 2021 07.35

Vojna v Afganistanu je, vsaj za ZDA, tudi v resnici končana. Državo so po 20 letih zapustili ameriški vojaki – zadnji med njimi je bil general Chris Donahue, ki se je vkrcal na transportno letalo C-17. General Kenneth F. McKenzie mlajši je povedal, da jim iz države ni uspelo evakuirati vseh ljudi, ki so jih želeli, "kar pa se ne bi spremenilo, četudi bi ameriška vojska v Afganistanu ostala še nadaljnjih deset dni". ZDA ob tem opozarjajo, da v Afganistanu trenutno deluje 2000 pripadnikov ISIS-K, ki bodo za talibane predstavljali vojaški izziv. Ti pa so medtem začeli ofenzivo proti upornikom v "neosvojljivi provinci" Pandžšir.

Pentagon: Ameriška vojska zapustila Afganistan

30. 08. 2021 23.06

Ameriška vojska je po navedbah obrambnega ministrstva ZDA že v ponedeljek zapustila Afganistan. Tako je po 20 letih zapustila deželo pod Hindukušem, kjer so oblast sredi avgusta prevzeli talibani. Rok za umik se sicer izteče v torek.

ZDA svarijo pred novim terorističnim napadom na letališču v Kabulu

30. 08. 2021 06.55

Pentagon je posvaril pred možnostjo novih napadov na letališču v Kabulu le nekaj ur pred rokom za umik tujih sil. Tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva John Kirby je poudaril, da je grožnja še vedno zelo realna in v nekaterih primerih specifična. Iz Kabula tudi danes poročajo o novih eksplozijah, ki pa po prvih informacijah niso zahtevale smrtnih žrtev. Na letališče so po prvih informacijah izstrelili vsaj pet raket, ki jih je obrambni sistem uspešno prestregel. Odgovornost za današnje napade je prevzela skrajna Islamska država. V nedeljskem napadu ameriške vojske pa naj bi umrlo devet članov afganistanske družine, med njimi naj bi bilo kar šest otrok, najmlajši je bil star komaj dve leti.

'Tukaj nimamo doma, ni hrane, ni ničesar'

29. 08. 2021 08.17

Skupina več kot 300 migrantov, med njimi je tudi več otrok, je v soboto začela korakati od južne mehiške meje proti severu, torej proti ameriški meji, kjer pa so se nato soočili z oblastmi, ki so jih skušale razgnati. Migrantska kriza na ameriški južni meji se sicer krepi, vse odkar je v Belo hišo prišel Joe Biden, ki je med kampanjo ponavljal migrantom naklonjena stališča, a po prevzemu oblasti vse bolj ohranja politike predhodnika Donalda Trumpa – le da so tudi v demokratskem taboru zdaj do praks, nad katerimi so se zgražali v času Trumpove vladavine, precej manj kritični.

V ameriškem napadu ubili dva pomembna pripadnika IS, tretji pa ranjen

28. 08. 2021 09.04

Ameriška vojska je sporočila, da so z brezpilotnimi letali na vzhodu Afganistana izvedli napad na enega od načrtovalcev napadov skupine Islamska država. Ta je prevzela odgovornost za četrtkovo eksplozijo pred kabulskim letališčem, ki je zahtevala okoli 170 smrtnih žrtev.

'Afganistancem pada morala, kanček upanja daje peščica pravih vojakov'

28. 08. 2021 07.00

Zdi se, da ob burnem dogajanju v Afganistanu situacijo spremlja ves svet. Vprašanje je, ali bo vsak čas spet počilo, kako se bo maščevala Amerika in do kod bo iz maščevalnosti segel terorizem. Da se Afganistanci, ki se želijo evakuirati, počasi predajajo usodi, a da kanček upanja za državo še ostaja, pravi Admir Barčič, Slovenec, ki je desetletje delal v Afganistanu na področju varnosti in tam spletel tesne vezi.

'Na lastne oči sem videl sodni dan'

27. 08. 2021 19.40

"Stal sem le 50 korakov stran od eksplozije. Ne morem vam opisati situacije. Bilo je kot prizor iz filma, le da sem vse skupaj videl v resnici," pravi Mohamed, ki je bil z družino na kabulskem letališču, ko se je zgodil teroristični napad.

Biden obljublja maščevanje. Moril naj bi en napadalec

27. 08. 2021 06.09

Ameriški predsednik Joe Biden obljublja maščevanje, potem ko je v napadu na množico obupanih ljudi, ki na kabulskem letališču poskušajo ubežati življenju pod talibanskim režimom, umrlo več kot 170 ljudi, med njimi tudi 13 pripadnikov ameriške vojske. Pentagon je medtem sporočil, da je moril le en samomorilski napadalec.

Evakuacije pospešili, a vseh jim ne bo uspelo prepeljati na varno

27. 08. 2021 08.52

Po terorističnem napadu na kabulskem letališču ZDA zatrjujejo, da bodo evakuacije nadaljevali, še več – celotno operacijo naj bi sedaj pospešili. Tuje sile naj bi si sedaj prizadevale evakuirati vse svoje državljane ter zaposlene na veleposlaništvih do ponedeljka, 30. avgusta. A številne, ki so sicer upravičeni do evakuacije, bodo pustili za seboj.

Z veljavnimi dokumenti in s komercialnimi letali iz Afganistana tudi po 31. avgustu?

25. 08. 2021 06.16

ZDA vztrajajo, da bodo Afganistan dokončno zapustile 31. avgusta, a napovedujejo, da bodo množične evakuacije do takrat zaključene. Ob tem sicer priznavajo, da je uspeh odvisen predvsem od sodelovanja talibanskih oblasti. Je pa ameriški državni sekretar Antony Blinken v sredo zvečer zatrdil, da bodo prizadevanja za evakuacijo Američanov in ogroženih Afganistancev trajala tako dolgo, kot bo potrebno. Dodal je, da je Afganistanu še okoli 1500 Američanov.

108. rojstni dan Borisa Pahorja počastili z zbornikom in monografijo

25. 08. 2021 10.59

Tržaškemu pisatelju Borisu Pahorju se je 26 kolegov ob njegovem 108. rojstnem dnevu poklonilo z izdajo zbornika, v katerem ga naslavljajo "pisatelj brez meja". Gre za zbirko esejev o Pahorjevih delih, intervjujev in pričevanj o njegovem življenju, ki so jih zbrali novinarji, književniki, prevajalci, profesorji in kulturniki. Tudi izid monografije ob 101. obletnici požiga tržaškega Narodnega doma sta avtorja, zgodovinarja Borut Klabjan in Gorazd Bajc, posvetila 108. rojstnemu dnevu pisatelja, ki je bil priča požigu.