vojakov

Nespoštovanje pravil in na stotine izgubljenih tožb Slovenske vojske
27. 10. 2020 09.47
Slovenska vojska se že leta sooča s pomanjkanjem kadra, med drugim je za to kriva tudi dolgoletna podhranjenost. A to ni edini razlog, kot je možno slišati pa tudi videti v sodnih praksah, je nespoštovanje lastnih pravil eden od pomembnejših razlogov, da se dogajajo zapuščanja v vrstah. Z zadnjo sodbo je bilo tako pravnomočno določeno, da mora vojska plačati skoraj 20.000 evrov, ker vojak ni imel neprekinjenega 11-urnega in 24-urnega počitka. Samo poravnav z vojaki glede obveznega počitka je bilo v zadnjih petih letih kar 884.

Mini Donald in Melania v središču pozornosti na praznovanju noči čarovnic v Beli hiši
26. 10. 2020 12.58
Bela hiša je bila za to priložnost osvetljena v oranžnih barvah, povsod so viseli okraski v različnih jesenskih odtenkih, seveda pa niso manjkale niti ogromne buče. Posebno vzdušje so ustvarili tudi z umetno meglo, ki se je spuščala med otroke, oblečene v razne kostume, od angelov, astronavtov, piratov in risanih junakov, pa vse do okostnjakov, samorogov in dinozavrov.

Slovaška končala prvi del množičnega testiranja vseh prebivalcev
26. 10. 2020 09.32
Na Slovaškem so v nedeljo zvečer končali prvi del testiranja celotnega prebivalstva s hitrimi testi za prisotnost protiteles proti novemu koronavirusu. Od petka so pod vodstvom obrambnega ministrstva v še posebej prizadetih štirih okrajih ob meji s Poljsko testirali vse prebivalce, starejše od deset let.

Dan suverenosti: 'Skupaj lahko premagamo tudi tisto, kar se zdi nepremagljivo'
25. 10. 2020 09.12
Praznujemo dan suverenosti, s katerim se spominjamo odhoda zadnjega vojaka JLA iz Slovenije 25. oktobra 1991. Predsednik Borut Pahor je v svojem nagovoru poudaril, da smo se zdaj znova znašli v položaju, ko je sodelovanje nuja, in k temu pozval parlamentarne stranke. Premier Janša je v poslanici zapisal, da nas "zgodovina uči, da nič ni nemogoče, če smo kot narod enotni". Predsednik DZ Igor Zorčič pa je ocenil, da je naša naloga, da v spopadu z novim koronavirusom spet dokažemo, da znamo biti odločni, samozavestni, razumevajoči in solidarni.

Sindikat vojakov Slovenije s tožbo nad DZ
23. 10. 2020 10.16
Sindikat vojakov Slovenije je vložil tožbo proti DZ, ker ta ni odpravil neustavnosti enotnega plačnega sistema javnega sektorja, kot mu je to naložilo ustavno sodišče leta 2012. Sindikat s tožbo zahteva odpravo dveh po njihovem mnenju neustavno sprejetih aneksov h kolektivni pogodbi za javni sektor.

Evropa v boju s covid-19: policijske ure, zaprti lokali, prepoved zborovanj ...
21. 10. 2020 10.49
Širjenje novega koronavirusa se ne umirja, države zato ena za drugo sprejemajo številne ukrepe. Iz Slovaške poročajo o rekordnih 2202 novih okužbah, iz Češke o skoraj 12.000 novih okužbah. Češke oblasti zato uvajajo podobne ukrepe kot spomladi, saj zapirajo trgovine in omejujejo gibanje. Medtem je Nemčija dala zvezi Nato na razpolago svoje vojake za pomoč drugim članicam zavezništva in partnerskim državam pri soočanju s pandemijo covida-19.

Trump ali Biden: kaj bi izvolitev enega ali drugega pomenila za EU in Slovenijo?
18. 10. 2020 19.18
Že štiri leta je ameriška prva dama Slovenka, a kot ugotavlja ekonomski zgodovinar in strokovnjak s področja mednarodne politike dr. Jure Stojan, se "Američani za korenine predsednikove soproge zanimajo manj, kot smo mnogi upali po prejšnjih volitvah". Kaj nam bo torej prinesla ponovna Trumpova izvolitev in kaj, če bo sedež v Ovalni pisarni zasedel njegov protikandidat Joseph Biden? Katere so štiri ključne točke, v katerih bo bodoči ameriški predsednik usodno vplival na prihodnost Evrope in Slovenije?

Intenzivne enote po Evropi bi lahko v nekaj tednih presegle zmogljivosti
17. 10. 2020 12.48
Število okužb z novim koronavirusom po svetu narašča, WHO zato opozarja, da bi enote za intenzivno nego v Evropi lahko v nekaj tednih presegle svoje zmogljivosti. Da bi širjenje virusa čim bolj omejile, države sprejemajo strožje ukrepe. V Belgiji so zaprli restavracije in uvedli policijsko uro. Ponekod v Angliji je mešanje ljudi različnih gospodinjstev prepovedano tudi v zunanjih prostorih. Nemčija je razširila seznam tveganih območij, na Poljskem pa je od danes obvezno nošenje mask povsod v javnosti. S koronavirusom sta okužena tudi belgijska zunanja ministrica in avstrijski zunanji minister.

Boji za Koroško: vojaška zmaga pred političnim porazom
11. 10. 2020 17.00
Pred zgodovinsko odločitvijo koroškega ljudstva na plebiscitu 10. oktobra 1920 so na ozemlju, ki sta si ga Slovenija in Kraljevina SHS prizadevali vključiti v svojo teritorialno domeno, potekali srditi in krvavi boji med avstrijskimi Nemci na eni strani ter Slovenci in enotami srbskih prostovoljcev na drugi. Še ne povsem organizirane enote kraljevine SHS so, kljub začetnim krčem, nekaterim porazom in nezanemarljivim žrtvam, z izpolnitvijo vseh strateških ciljev dosegle vojaško zmago.

Kim Džong Un na vojaški paradi zatrdil, da so država brez novega koronavirusa
10. 10. 2020 15.02
Ob 75. obletnici ustanovitve vladajoče Delavske partije Severne Koreje so v Pjongjangu oganizirali veliko vojaško parado, katere se je udeležil tudi severnokorejski voditelj Kim Džong Un. Ta je v svojem govoru znova zatrdil, da v državi niso potrdili niti enega primera novega koronavirusa, čeprav poznavalci poudarjajo, da je to le malo verjetno.

Izmikanje odgovorom, hvalospevi 'šefom' in zvezda – muha
08. 10. 2020 02.49
Drugo soočenje pred ameriškimi predsedniškimi volitvami je prineslo soočenje podpredsedniških kandidatov Mika Pencea in Kamale Harris. Soočenje, ki bi mu domača in svetovna javnost običajno posvečali manj pozornosti, je tokrat odmevalo že pred dogodkom – tudi zaradi vloge, ki bi jo lahko odigral prihodnji podpredsednik, saj sta oba predsedniška kandidata že v precej visoki starosti. Oba kandidata sta se sicer izogibala odgovorom na najbolj pereča vprašanja, nekaj bolj šaljivih gledalcev pa je za zmagovalko debate razglasilo muho.

Bodo razbitine nacistične ladje rešile skrivnost izginotja Jantarne sobe?
03. 10. 2020 09.27
Na dnu Baltskega morja so poljski potapljači odkrili razbitine nacistične ladje Karlsruhe, za katere verjamejo, da bi lahko rešile desetletja staro skrivnost izginotja Jantarne sobe. Karlsruhe je leta 1945 v naglici odplul iz pristanišča Königsberg, a so ga na poti potopila sovjetska letala. Prav v Königsberg so nacisti odpeljali znamenito sobano, polno zlata in jantarja, ki je veljala za 'osmo čudo sveta'.

Armenija pripravljena na mirovne pogovore, Azerbajdžan nadaljuje z napadi
02. 10. 2020 19.11
Armenija je sporočila, da je pripravljena sodelovati v mirovnih pogovorih z Azerbajdžanom, a bodo ob tem še naprej z vso silo in odločnostjo odgovarjali na agresijo svojih vzhodnih sosedov v sporni regiji Gorski Karabah. Armenski premier je sicer danes dejal, da ima dokaze, da Turčija neposredno vojaško podpira azerbajdžanske sile.

V Gorskem Karabahu ranjeni novinarji, svetovni voditelji pozvali k prekinitvi ognja
01. 10. 2020 16.11
Spopadi med armenskimi in azerbajdžanskimi silami v Gorskem Karabahu se nadaljujejo, število smrtnih žrtev pa hitro narašča. Francoski, ruski in ameriški predsednik so zato v skupni izjavi pozvali obe državi, naj nemudoma prekineta ogenj in se raje poslužita pogajanj. V obstreljevanju azerbajdžanskih sil na mesto Martuni sta bila medtem ranjena dva francoska novinarja. Po informacijah armenskih oblasti naj bi utrpela hujše poškodbe.

Novela zakona o obrambi potrjena, Tonin: Vojake čaka bolj gotova prihodnost
29. 09. 2020 20.35
Državni zbor je potrdil novelo zakona o obrambi, ki bo po zagotovilih predlagateljev z ministrstva za obrambo predvsem izboljšala položaj vojakov po 45. letu. Podprli so jo v koaliciji ter opozicijskih SD, SNS in SAB, pa tudi manjšinska poslanca. V LMŠ so bili vzdržani, proti pa je bila le Levica. DZ je opravil tudi razpravo o zakonu, ki predvideva 780-milijonsko investicijo v Slovensko vojsko med letoma 2021 in 2026, a zaradi predloga za posvetovalni referendum o njem še ni odločal.

Armenija in Azerbajdžan razglasila vojno stanje, ubitih že najmanj 39 ljudi
28. 09. 2020 07.35
V organizaciji Združenih narodov so zaskrbljeni zaradi ponovnega izbruha spopadov med Armenijo in Azerbajdžanom na območju Gorskega Karabaha. Ubitih je bilo že najmanj 39 ljudi, med njimi tudi civilisti. Armenija in Azerbajdžan za izbruh spopadov obtožujeta ena drugo, armenske oblasti pa se obračajo tudi Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu.

Srditi spopadi v Gorskem Karabahu, Azerbajdžan in Armenija razglasila vojno stanje
27. 09. 2020 11.40
Razmere v Gorskem Karabahu se še naprej nevarno zaostrujejo. Armenski premier Nikol Pašinjan je dejal, da je Azerbajdžan razglasil vojno armenskemu narodu. Azerbajdžan je, tako kot pred tem Armenija, po vsej državi razglasil vojno stanje. V svetu se medtem še naprej vrstijo pozivi k takojšnji ustavitvi spopadov in reševanju konflikta z dialogom.

Preživel strmoglavljenje in ognjeni pekel: skočil iz letala in videl gorečega prijatelja
27. 09. 2020 09.53
Potem ko je v bližini ukrajinskega mesta Harkov na vzhodu države med zasilnim pristajanjem zagorelo vojaško transportno letalo Antonov An-26, v nesreči pa je umrlo 26 vojakov, večina je bila kadetov akademije vojnega letalstva v Harkovu, je edini preživeli spregovoril o grozi, ki jo je doživel.

V nesreči ukrajinskega vojaškega letala 26 mrtvih
26. 09. 2020 09.27
V bližini ukrajinskega mesta Harkov na vzhodu države je, po prvih informacijah med zasilnim pristajanjem, zagorelo vojaško transportno letalo Antonov An-26. Namestnik notranjega ministra Anton Gerašenko je potrdil, da je umrlo 26 vojakov, eden je preživel. Iz štaba vojnega letalstva so sporočili, da je bila večina umrlih vojakov kadetov akademije vojnega letalstva v Harkovu.

'V ponos in čast mi je, da imam lahko uniformo Garde'
26. 09. 2020 07.00
Gardist Slovenske vojske je poklic, ki ga so številni videli že večkrat, kaj točno pa počnejo in kdo so fantje, ki stojijo v pozoru na dogodkih, pa ve le malokdo. Mladi in postavni fantje morajo, preden lahko nosijo uniformo gardista, opraviti zahtevno usposabljanje, ki pa je za redke izbrance. In niso zgolj "zabavljači", ampak so tudi polno bojno sposobni.

Protesti v Belorusiji: zamaskirani moški aretirali več ljudi in jih strpali v kombije
20. 09. 2020 16.46
Na protestih v beloruski prestolnici Minsk so danes zamaskirani moški aretirali več kot sto nasprotnikov predsednika Aleksandra Lukašenka, ki so jih strpali v kombije. Na prizorišču je več sto policistov in vojakov, ki skušajo preprečiti nove proteste

Financiranje vojske: stari očitki, iste želje in politični pacifizem
20. 09. 2020 11.33
Že najmanj deset let poslušamo opozorila vojakov, da je sistem v vojski v kritični fazi. Medtem ko so vsi obljubljali, se radi fotografirali pred helikopterji in poudarjali pomembnost vojske, je ta v zadnjih letih dosegla najnižjo točko bojne pripravljenosti. Premier, ki je vojski največ vzel in ji nikoli vrnil, je zdaj tisti, ki v predsedniški palači sprejema negativne ocene o pripravljenosti. In kot kažejo podatki, je 780 milijonov evrov znesek, ki bo pokril najnujnejšo opremo za bojno sposobnost. Tudi dejstvo, da do zdaj niso uredili statusa vojakov po 45. letu, ki so enostavno pristali na cesti, pove veliko o prioritetah v politiki. A za kaj bo ta znesek uporabljen? To res potrebujemo? Politiki sploh vedo, kaj Slovenija potrebuje?

Besedni dvoboj policijskih sindikatov: 'SPS očitno klonil pod izsiljevanjem ministra Hojsa'
17. 09. 2020 17.38
V Policijskem sindikatu Slovenije pravijo, da se je njihov partnerski Sindikat policistov Slovenije ujel v igro "deli in vladaj" ter klonil pod izsiljevanjem notranjega ministra Aleša Hojsa, da v zameno za molk o pritiskih in nepravilnostih ohranijo izplačevanje schengenskega dodatka.

Svet Policijskega sindikata Slovenije se je preoblikoval v stavkovni odbor
16. 09. 2020 12.49
"Sprašujemo se, komu lahko v tem trenutku državljani sploh še zaupamo, če ne le dana beseda, ampak celo podpisani sporazumi in pogodbe ne veljajo," pravi predsednik Policijskega sindikata Slovenije Rok Cvetko. Zaradi nezadovoljivega načina komunikacije so Svet PSS preoblikovali v stavkovni odbor, s tem želijo dodatno izraziti potrebo po konstantnem in strpnem vodenju dialoga z Ministrstvom za notranje zadeve.

Italija zaradi vse več nezakonitih prestopov zaostruje nadzor na meji s Slovenijo
13. 09. 2020 19.20
Potem ko je notranja ministrica že prejšnji mesec napovedala prihod vojakov na mejo, je ob nedavnem obisku v Trstu sporočila, da bodo njihovo število še povečali, vrnile naj bi se tudi mešane slovensko-italijanske patrulje. Razlog je vse več ilegalnih migracij prek kopenske meje s Slovenijo. Iz regije prihajajo celo pozivi, da bi se zaprli manjši mejni prehodi med državama, a to je po zagotovilih ministrice skrajni ukrep, o katerem še ne razmišljajo.

Pri Brežicah izkopali posmrtne ostanke pobitih po drugi svetovni vojni
10. 09. 2020 18.07
Vladna komisija za reševanje vprašanj prikritih grobišč je med pripravami na gradnjo hidroelektrarne Mokrice iz dela nekdanjega protitankovskega jarka pri Mostecu pri Brežicah izkopala posmrtne ostanke izvensodno pobitih po drugi svetovni vojni. Del tamkajšnjega območja bo namreč po zajezitvi Save pri Mokricah zalila voda, so pojasnili.

Italija krepi vojaško in policijsko prisotnost na meji s Slovenijo
08. 09. 2020 16.23
Italijanska notranja ministrica Luciana Lamorgese je v Trstu zagotovila, da Italija kljub povečanemu migracijskemu pritisku ne bo zaprla manjših mejnih prehodov s Slovenijo, bo pa okrepila prisotnost vojakov in policistov v obmejnem pasu. Napovedala je tudi obnovo mešanih slovensko-italijanskih policijskih patrulj.

Tonin pričakuje, da bo zakon o obrambi dobil večinsko podporo
08. 09. 2020 14.54
Minister za obrambo Matej Tonin je v Pivki izrazil prepričanje, da bo predlog zakona o obrambi dobil dvotretjinsko večino v DZ. Ob tem je očitke opozicije ocenil kot neutemeljene ter poudaril, da zakon ureja status vojakov po 45. letu in daje več manevrskega prostora pri temeljnem vojaškem usposabljanju. Hkrati bo prostovoljno služenje vojaškega roka za mlade zanimivo, meni Tonin.

Trump 1.800 padlih marincev označil za 'naivneže', ki so se pustili ubiti
04. 09. 2020 12.05
Ko je predsednik Donald Trump leta 2018 odpovedal obisk ameriškega pokopališča Aisne-Marne blizu Pariza, je za odločitev v zadnjem trenutku "obtožil" dež, rekoč, da "helikopter ni mogel leteti" in da ga tajna služba ne bi odpeljala tja. Pravi razlog naj bi se skrival v tem, da ni želel, da bi mu dež uničil videz.

Odbor za obrambo potrdil za 780 milijonov dodatnih investicij v vojsko
03. 09. 2020 18.02
Odbor za obrambo je z desetimi glasovi za in petimi proti potrdil predlog zakona o investicijah v Slovensko vojsko v obdobju od 2021 do 2027. Več kot osemurna razprava je postregla z naklonjenostjo predstavnikov koalicije modernizaciji in krepitvi vojske ter zadržanostjo oziroma nasprotovanju zakonskemu predlogu predstavnikov opozicije, zlasti Levice. To je denar za ZDA in to bo spet orožarska afera, so glasni v stranki, ki vztraja pri referendumu.