vojn

Komu je namenjena militantna retorika slovenskega premierja?
07. 03. 2022 19.27
Ob vojaških spopadih v Ukrajini, mrtvih, ranjenih, rekah beguncev in hudih posledicah za gospodarstvo, pa predsednik vlade Janez Janša na socialnih omrežjih priliva še dodatno olje na ogenj. Od militantnih idej o Natovem zapiranju zračnega prostora nad Ukrajino preko zgodovinskih vzporednic z drugo svetovno vojno do primerjave ruskega predsednika Vladimirja Putina z Adolfom Hitlerjem. Komu in kaj s tem sporoča slovenski premier? Gre v resnici za notranjepolitična sporočila pred aprilskimi volitvami? Kaj v vojnih primerih učijo slovenske zgodovinske okoliščine?

Tudi vojna v Ukrajini ni združila slovenske politike
04. 03. 2022 11.59
Na slovenskem političnem parketu se spet krešejo iskre, tokrat zato, ker naj bi koalicijske stranke v politične namene izkoriščale rusko invazijo na Ukrajino oziroma sredin shod za podporo Ukrajini. Soustanovitelja društva, ki je shod organiziral, sta zapisala, da bodo naslednjič na shod povabili vse javne osebnosti in kulturne ustanove ter vsa društva. Tokrat naj bi bil shod namreč osebna odločitev predsednika društva. Premier Janša pa je zapisal, da društvo predstavlja predsednik in ne dva člana, ki jih je v svojih evidencah poiskal KUL.

'Scenarija, da se položaj ustavi, kjer je, ali da bi izbruhnila širša vojna, lahko izključimo'
22. 02. 2022 17.00
Potem ko je Rusija priznala samooklicani republiki Lugansk in Doneck, je najverjetnejši scenarij prihodnjega dogajanja pripojitev obeh Rusiji po vzoru Krima, ocenjuje profesor obramboslovja Iztok Prezelj. Pri tem kakšen večji vojaški konflikt z Ukrajino ali njena zasedba nista verjetna, meni. Tudi profesor Vladimir Prebilič ne pričakuje, da bi se konflikt lahko razširil na druge države. "Se pa vseeno ne smemo slepiti, da bi šla stvar mimo nas. Če ne drugega, bi to pomenilo težave pri oskrbi z energenti," pravi.

Penelope Cruz in Adam Driver v glavnih vlogah filma o Ferrariju
11. 02. 2022 12.00
Režiser Michael Mann je izbral igralsko zasedbo za svoj dolgo načrtovani celovečerni film o avtomobilskem konstruktorju in dirkaču Enzu Ferrariju. S snemanjem bo ekipa pričela že maja letos.

Papež Frančišek: Metanje plastike v morje je zločin
07. 02. 2022 13.11
Da je metanje plastike v morje zločin, ki ga je treba, če želimo planet rešiti za prihodnje generacije, ustaviti, je v nedeljo v enournem televizijskem intervjuju na italijanskem državnem kanalu RAI Channel 3 dejal papež Frančišek. Je pa v intervjuju odgovarjal tudi na bolj sproščena vprašanja in med drugim razkril, da je kot mladenič plesal tango.

Papež za novo leto: Poškodovati žensko pomeni užaliti Boga
01. 01. 2022 17.10
Papež Frančišek je svoje novoletno sporočilo izkoristil za poziv h končanju nasilja nad ženskami. Papež je bil pri današnji maši videti v dobri formi, potem ko se je v petek zvečer v zadnjem trenutku odpovedal vodenju tradicionalne večernice v baziliki svetega Petra.

'Kljub naporom za dialog med narodi se krepi oglušujoči hrup vojn in spopadov'
30. 12. 2021 13.35
Papež Frančišek je poslanico ob prihajajočem svetovnem dnevu miru, ki ga Katoliška cerkev obeležuje 1. januarja, naslovil Dialog med generacijami, izobrazba in delo: sredstva za vzpostavitev trajnega miru. V njej se ukvarja z vprašanji, ki se dotikajo solidarnosti med generacijami in vere v skupno prihodnost v miru.

Metafore (politične) budnosti: biti 'woke', biti Neo
18. 12. 2021 07.00
Dandanes je moč povsod slišati pozive k budnosti, prebujenju, (samo)zavedanju in celo razsvetljenju. Javno-politični diskurz, polariziran, kot je zavoljo t. i. kulturnih vojn, nas z obeh polov nagovarja, da spoznamo resnico/resničnost, ki se skriva za lažno zavestjo mainstreama oziroma hegemonskega diskurza – ki je vedno diskurz nasprotne strani. Tako nas levo usmerjeni bojevniki za socialno pravičnost (social justice warriors) opozarjajo na rasizem, ideologijo belske nadvlade, seksizem, neo-kolonializem itd., ki so predstavljeni kot vseprisotni sistemi diskriminacije, dominacije in razlaščanja. Na drugi strani (alt-)desničarji opozarjajo na totalitaristično in korporativno naravo sodobnih bojev za socialno pravičnost, omejevanje svobode govora ...

Slovo Angele Merkel: '16 let, polnih izzivov – zahtevnih, a izpopolnjujočih'
03. 12. 2021 09.14
Poslovila se je. Po 16 letih na oblasti je v slovo pomahala Angela Merkel, ki bo vajeti predala svojemu nasledniku Olafu Scholzu. Slovesnost je spremljala tradicionalna vojaška parada, godba je zaigrala Beethovna, romantični šanson in vzhodnonemško pop uspešnico. V svojem govoru je dejala, da so bili njeni štirje mandati pestri in pogosto tudi zelo zahtevni.

Christian Gostečnik: Nikoli ne obupam nad nikomer
27. 11. 2021 13.32
Postali smo socialno izbirčni, napredovali smo, dozoreli in odnosi so nam postali pomembni, Christian Gostečnik razloži, da nam je dovoljeno razkošje, ki ga generacije pred nami niso imele. Takrat je šlo za preživetje, pravi, danes tega pritiska ni več. Odnosi so v središču njegove relacijske družinske terapije, ki jo je Sloveniji predstavil pred okroglimi 20 leti. Obletnico so obeležili na dan boja proti nasilju nad ženskami, ki ga je še vedno preveč med nami. "Nasilje je vedno problem nasilnega," poudari. Kakšen pa je njegov recept za zdrav odnos? In zakaj smo Slovenci tako izjemni športniki?

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov
26. 11. 2021 06.00
Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Nepremičnine: Je čas za prodajo, nakup ali investicijo?
21. 11. 2021 00.15
Trend dvigovanja cen stanovanjskih nepremičnin, ki smo ga lahko opazovali v Sloveniji v času pandemije in dela od doma je bil še bolj opazen v razvitih ekonomijah. Od ZDA preko Velike Britanije in celo do Kitajske sega razcvet povpraševanja po stanovanjskih nepremičninah. Globalne cene so se povišale izjemno hitro, povpraševanje pa je ponekod pripeljalo do pravih nepremičninskih vojn.

Združeni narodi Elonu Musku odgovorili: Izvoli načrt za porabo šestih milijard
19. 11. 2021 07.46
Direktor Svetovnega programa za hrano pri Združenih narodih je Elonu Musku dejal, da bi šest milijard evrov lahko pomembno vplivalo na zmanjšanje svetovne lakote. Musk je takrat dejal, da bo denar s prodajo Teslinih delnic zagotovil, če bo ta zmanjšal svetovno lakoto, a je zahteval načrt, kako bi ta denar porabili. Združeni narodi so zdaj ta načrt predstavili: hrana za 40 milijonov ljudi v 43 državah in številni drugi koraki.

Ima kraljica res samo težave s hrbtom ali gre za kaj hujšega?
16. 11. 2021 06.00
To se sprašujejo Britanci, ker se kraljica Elizabeta II. prvič po letu 1999, ko je bila na obisku v tujini, ni udeležila svečanosti ob tako imenovani "spominski nedelji". Buckinghamska palača je manj kot dve uri pred svečanostjo, ki poteka ob spomeniku žrtvam vojn, sporočila, da kraljice ne bo zaradi težav s hrbtom. V njenem imenu je venec – kot že več let – k spomeniku položil prestolonaslednik, princ Charles. Kraljico pa so Britanci pogrešali na bližnjem balkonu, s katerega je zadnja leta spremljala svečanost.

Skupaj naprej: 'Začeti moramo razmišljati o skupnosti, ne le o samem sebi'
11. 11. 2021 18.00
20 mesecev dolga koronska kriza je družbo razdelila, znašli smo se v slepi ulici in čas je, da te delitve presežemo. V ta namen sta dve največji televizijski hiši v Sloveniji, POP TV in RTV, združili moči in ustvarili oddajo Skupaj naprej. Besedo smo dali gostom, ki ne taktizirajo, ki imajo vsebino, ki so znali dati v kontekst družbeno dogajanje ter nam odpreti obzorja, da se lahko skupaj vprašamo, v kakšni Sloveniji si pravzaprav želimo živeti. Poudarjajo, da ljudje izgubljamo stik med seboj. Pozabljamo, kako pomemben je fizičen dotik ter kako pomembna je medsebojna solidarnost. Kritični so, da se veliko preveč poudarja individualizem, namesto da bi v ospredje stopila skupnost. In prav to, pravijo, bi naredilo bistveno razliko pri spopadanju z epidemijo.

Dan v znamenju obiskov pokopališč
01. 11. 2021 10.22
Dan spomina na mrtve, ki je državni praznik in dela prost dan, je minil v znamenju obiskov pokopališč in prižiganja sveč na grobovih. Pristojni pa opominjajo, naj ne pozabimo na samozaščitne ukrepe v času epidemije. V Ljubljani je potekala osrednja spominska slovesnost ob prazniku pri spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam.

Združeni narodi praznujejo: 'Edina pot naprej je solidarnost'
24. 10. 2021 11.31
Pred 76 leti je 24. oktobra stopila v veljavo Ustanovna listina ZN, kar se šteje kot rojstni dan svetovne organizacije, ki je zrasla iz pepela druge svetovne vojne z željo po oblikovanju stabilnejše svetovne ureditve na temelju pravil, človekovih pravic, mirnega reševanja sporov in mednarodnega prava. Začelo se je s konferenco 50 držav v San Franciscu od aprila do junija leta 1945, ko so pripravili ustanovno listino, ta pa je začela veljati 24. oktobra istega leta, ko jo je ratificirala večina držav podpisnic.

Potapljač v morju 'ulovil' meč, star okoli 900 let
19. 10. 2021 07.54
Iz Izraela poročajo o navdušujoči arheološki najdbi, stari okoli 900 let. Potapljač na dih je namreč na severni izraelski obali odkril meč, ki naj bi izhajal iz časa križarskih vojn.

Svetlič glede sporne izjave: Morda včasih uporabljam preveč kompleksen jezik
18. 10. 2021 17.59
Rok Svetlič, kandidat za mesto sodnika Ustavnega sodišča RS, se je še pred svojo javno predstavitvijo v predsedniški palači v pismu obrnil na predsednika države Boruta Pahorju in pojasnil očitke glede sporne izjave o streljanju na migrante. Pojasnil je, da morda včasih uporablja preveč kompleksen jezik in da je Saša Zagorc, ki je vsebino formalnih srečanj pravne stroke in predstavnikov vlad objavil na družbenem omrežju, njegove izjave razumel "diametralno nasprotno".

Razburkana sled ameriških jedrskih kitov
25. 09. 2021 16.47
Izza elegantnega marmorja govornice Združenih narodov so v torek prihajale lepe besede o koncu vojne, o eri diplomacije, o razvojni pomoči državam kot spodbudi za varovanje in branjenje demokracije. Toda ameriški predsednik Joe Biden hkrati svojo državo vodi iz ene v drugo zunanjepolitično krizo ter zbuja dvome, da iz Washingtona ne vije več mrzel veter zagledanosti samo vase.

Kibernetski napadi in jedrska orožja – mogoča primerjava?
25. 09. 2021 09.06
Število in intenziteta kibernetskih napadov v zadnjih petih letih neprestano naraščata, pri čemer se je njuna rast z letom 2020 dodatno povečala (po podatkih Forbesa za skoraj 400 odstotkov). Zaradi epidemije covida-19 so razne organizacije morale lastno delovanje premakniti na splet, kjer slabo zaščiteni sistemi predstavljajo lahko tarčo. Po Forbesu je bila materialna in finančna škoda za leto 2020, ki je posledica kibernetskih napadov, ocenjena na 6 bilijonov ameriških dolarjev. Glede na trenutno stopnjo rasti pogostosti kibernetskih napadov, bo ta številka zelo verjetno v naslednjih letih hitro presežena.

Filmi o 9/11 in po 9/11
12. 09. 2021 14.15
Zagotovo drži, da je prizor, kakršnega so doživeli Newyorčani in hkrati ves svet 11. septembra leta 2001, nekaj, kar smo pred tem lahko videli samo v kakšnem filmu katastrofe. A ta je bila na žalost resnična.

Talibani, Osama bin Laden in pakistanska ISI – ameriška nočna mora
11. 09. 2021 09.14
11. september je sprožil priprave na vojno, ki so se končale konec septembra. V prvih dneh oktobra so položaje talibanov bombardirali bombniki B-52, na tleh pa so že bile posebne enote pod poveljstvom Cie. A naslednji meseci niso šli ravno po načrtih, saj so glavni krivci za napade pobegnili, pri tem pa so jih podpirali ameriški "zavezniki" v pakistanski obveščevalni službi ISI.

800.000 prekinjenih življenj: Zaradi tišine ljudje umirajo
10. 09. 2021 09.17
V Sloveniji je lani zaradi samomora umrlo 369 oseb, 295 moških in 74 žensk. Samomorilni količnik lanskega leta je tako nekoliko nižji v primerjavi z letom 2019, ostaja pod dolgoletnim povprečjem in trend upadanja, ki ga beležimo že zadnjih nekaj let, se vzdržuje, ugotavljajo na NIJZ. A poudarjajo: čeprav so začetni podatki spodbudni, pandemija še vztraja, s tem pa tudi negotovosti, ki so povezane z dolgoročnimi vplivi pandemije na samomorilni količnik.

Že 60. tovariško druženje deklet, ki so preživele kot 'brezimne' številke v taboriščih
05. 09. 2021 21.00
V Portorožu je potekalo jubilejno, 60. vseslovensko srečanje bivših internirank in internirancev, političnih zapornic in zapornikov nekdanjih nacifašističnih taborišč in zaporov, izgnancev ter ukradenih otrok. Slavnostna govornica je bila slovenska senatorka v Rimu Tatjana Rojc, dogodka pa se je udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor.

Afganistan: nikoli končana vojna
04. 09. 2021 07.00
Afganistan je že desetletja, morda celo stoletja, prizorišče krvavih spopadov in merjenja moči velesil. Že leta 1919 je potekala angleško-afganistanska vojna. 27. decembra 1979 je z namestitvijo 40. armade v ospredje prišla Sovjetska zveza, ki je z vojaško intervencijo želela utrditi komunistično oblast v Afganistanu. Sovjetski zvezi kljub vojaški premoči v deset let trajajoči vojni ni uspelo vzpostaviti nadzora nad celotnim ozemljem Afganistana.

Biden: Trdno stojim za odločitvijo. Nikoli ni bil primeren čas za umik
16. 08. 2021 10.51
Ameriški predsednik Biden, ki je deležen ostrih kritik zaradi umika ameriške vojske iz Afganistana, je prvič po tem, ko so talibani prevzeli oblast v tej državi, nagovoril javnost. Dejal je, da je bil namen ameriške misije preprečiti teroristične napade na ameriških tleh in da nikoli ni bil primeren čas za umik ameriških sil. Na nujni seji Varnostnega sveta ZN pa je generalni sekretar Guterres pozval k poenotenju mednarodne skupnosti. Kitajska je sicer že sporočila, da je pripravljena na prijateljske odnose z novo vlado Afganistana, Rusija pa se bo o tem odločila glede na njihova dejanja.

ČASOVNICA: Talibanska ofenziva v Afganistanu
16. 08. 2021 13.31
Padec Kabula v roke talibanov je v trenutku končal 20-letno vojaško kampanjo tujih sil pod vodstvom ameriške vojske. V mednarodni javnosti se že pojavljajo očitki ZDA s predsednikom Bidnom na čelu, da je bil umik izpeljan neorganizirano, slabo, ne misleč na posledice. Ta se brani, da je načrt za to pripravila še Trumpova administracija. A kako je sploh možno, da so se razmerja moči v tej (sicer zelo nestabilni) državi tako hitro zamajala in obrnila? Afganistanska mesta so namreč 'padala' bliskovito, drugo za drugim, ob sočasnem umiku Američanov, s tem pa v vsega slabih štirih mesecih izničila 'trud' dveh desetletij. Čez lužo medtem odgovarjajo, da je že čas, da končajo še eno od nesmiselnih vojn.

Hall in Strickland opravila tehtanje, za borbo naj bi se dogovorila Gaethje in Chandler
31. 07. 2021 18.30
Uriah Hall in Sean Strickland sta pripravljena, da stopita v oktagon. Čeprav sta bila oba po uspešno opravljenem tehtanju nasmejana, imata povsem drugačne cilje. Medtem v svetu mešanih borilnih veščin odmeva novica, da se bo po dobrem letu brez borbe v oktagon vrnil Justin Gaethje. "The Highlight" naj bi se na dogodku UFC 268 pomeril z Michaelom Chandlerjem.

Izraelka ledvico darovala triletnemu dečku iz Gaze
28. 07. 2021 19.28
50-letna vzgojiteljica, ki prihaja iz severnega Izraela, Idit Harel Segal, upa, da bo njeno dejanje postalo zgled dobrodelnosti v deželi večnih konfliktov.