volilci

Danes predsedniške volitve v ZDA
06. 11. 2000 00.00
Kot kažejo zadnje raziskave javnega mnenja ima Bush, kljub novici o vožnji v pijanem stanju pred 24 leti, še vedno minimalno prednost. Volitev se po javnomnenjskih raziskavah namerava udeležiti le slaba polovica volilnih upravičencev. Vendar so Republikanci letos izredno razpoloženi vsaj posredno premagati osovraženega Billa Clintona in pričakovati je, da se bodo v želji po osvojitvi Bele hiše vsuli na volišča. Demokratov je sicer več, vendar jih njihov zastavonoša ni tako navdušil, kar dokazuje tudi soliden odstotek javnomnenjske podpore za kandidata Zelene stranke Ralpha Naderja. Strankarska disciplina pri demokratih prav tako ni kaj prida, saj so Goru njegovi privrženci naredili več škode kor koristi, ko so tri dni pred volitvami spravili v javnost novico o Bushevi aretaciji leta 1976 zaradi vožnje pod vplivom alkohola. Javnost je tako kot med afero Monica Lewinsky hitro spoznala, da gre za kalno vodo in sodeč po anketah ni nasedla predvsem TV medijem, ki so novico pograbili in začeli glodati kot sestradan pes. Ankete kažejo, da objava vesti ne bo vplivala na spremembo mnenja o Bushu kot kandidatu, oziroma če bo, bo vsaj toliko vplivala tudi na slabše mnenje o demokratih, ki so novico šele sedaj spravili v javnost.

Zmagala vladajoča stranka
06. 11. 2000 00.00
Stranka predsednika Gajdarja Alijeva je sodeč po delnih izidih na včerajšnjih parlamentarnih volitvah v Azerbajdžanu zmagala. Kot so danes sporočili iz osrednje volilne komisije, je po 23,15 odstotka preštetih glasov vladajoča stranka Novi Azerbajdžan prejela 75,12 odstotka glasov, opozicijska Musavat pa je bila s 4,54 odstotka glasov na drugem mestu. Volitev se je udeležilo skoraj 70 odstotkov volilnih upravičencev, je še sporočila volilna komisija. Volilci so izbirali poslance v 125-članski parlament med kandidati 13 strank in koalicij. V primeru dejanske zmage stranke Novi Azerbajdžan bo sin predsednika države Gajdarja Alijeva, Ihman, postal predsednik parlamenta in obenem tudi očetov naslednik na čelu države.

Predvolilna mrzlica v ZDA
05. 11. 2000 00.00
Demokratska in Republikanska stranka se bosta 7. novembra podali v boj za osvojitev večine v obeh domovih ameriškega kongresa, od katere bo odvisna tudi zmožnost uresničevanja predvolilnih obljub obeh glavnih predsedniških kandidatov - Georga Busha in Ala Gora. Republikanci imajo v 100-članskem senatu 54 sedežev,

Iztekanje predvolilne kampanje
29. 10. 2000 00.00
Ameriška predsedniška predvolilna kampanja se počasi izteka, pri čemer oba kandidata vlagata zadnje napore za zmago, tekma pa ostaja zelo izenačena. Medtem ko demokrat Al Gore in republikanec George Bush mlajši krožita po zveznih državah, v katerih noben nima odločilne podpore, pa njuni privrženci skušajo pomagati na svoj način. Republikanska kampanja se je odločila celo, da objavlja oglase v prid kandidata Zelene stranke Ralpha Naderja, katerega stališča tekmujejo z Gorovimi na levi strani političnega spektra, kar pomeni izgubljen glas za Gora oziroma pridobljen glas za Busha. Večina nacionalnih anket daje prednost Bushu, za kar pa demokrati zdaj krivijo Ralpha Naderja in pravijo, da glas zanj pomeni glas za Busha.

Odločilna bo volilna udeležba
26. 10. 2000 00.00
Manj kot dva tedna pred ameriškimi volitvami sta kandidata demokratov in republikancev Al Gore in George W. Bush tesno izenačena, čeprav v tej najtesnejši predsedniški tekmi po letu 1960 zadnje javnomnenjske raziskave kažejo nekoliko bolje Bushu. Kot sta na današnji videokonferenci poudarila politični svetovalec demokratov Gary Nordlinger in politična svetovalka republikancev Ann Stone, bo o zmagi odločala volilna udeležba. Nordlinger je sicer izrazil prepričanje, da bo na volitvah zmagal Bush.

Jezni volilci v Slonokoščeni obali
25. 10. 2000 00.00
Sedež televizije Slonokoščene obale v Abidjanu naj bi že bil v rokah privržencev opozicijskega predsedniškega kandidata Laurenta Gbagbe. Protestnikom naj bi se pridružili tudi pripadniki žandarmerije, ki so od vojakov zahtevali, naj se predajo in zapustijo poslopje. Protestniki so se napotili tudi proti sedežu državnega radia v poslovni in upravni četrti Le Plateau, kjer je bilo slišati streljanje, vendar poročil o morebitnih žrtvah za zdaj ni. Oddajanje francoske radijske postaje Radio France Internationale in britanskega BBC je bilo dopoldne prekinjeno, medtem ko državni radio predvaja le glasbo. Tudi letalske družbe, ki letijo v Slonokoščeno obalo, so danes odpovedale vse polete v Abidjan, vendar pa je letališče še vedno uradno odprto. Minister za komunikacije Henri Sama je sporočil, da odstopa iz nacionalnega sveta narodne rešitve, ki ga je oblikovala vladajoča vojaška hunta pod vodstvom generala Roberta Gueija in dodal, da priznava zmago Gbagbe. Po 

Nemir med egiptovskimi volitvami
24. 10. 2000 00.00
Med drugim krogom parlamentarnih volitev, ki je potekal v severnem in osrednjem Egiptu, je bila v spopadih med varnostnimi silami in privrženci opozicije v mestu Ašmun ubita ena oseba, več kot dvanajst pa jih je bilo ranjenih.

Bush vodi v večini javnomnenjskih anket
23. 10. 2000 00.00
Predsedniški kandidat Republikanske stranke, guverner Teksasa George Bush, se je po treh televizijskih soočenjih s kandidatom Demokratske stranke, podpredsednikom ZDA Alom Gorom, prebil v vodstvo v večini javnomnenjskih anket. Bush ima dva tedna pred volitvami zanesljivo prednost med moškimi volilci, po debatah pa je skorajda izpuhtela tudi velika Gorova prednost med nežnejšim spolom.

Delova volilna projekcija
08. 10. 2000 00.00
Po Delovi volilni projekciji, narejeni na osnovi terenske raziskave v vseh osmih volilnih enotah, si bo sedeže v državnem zboru razdelilo osem strank. 3030 anketiranih državljanov v raziskavi Dela Stik je LDS dodelilo 34 sedežev, SDS in ZLSD po 12, SLS+SKD devet, NSi in DeSUS po šest sedežev, SMS pet, SNS pa štiri sedeže v novem državnem zboru, ki ima 90 poslancev. Presenečenje raziskave je SMS, ki jo volijo politično manj obremenjeni volilci med 18. in 45. letom, zato bo uspeh stranke odvisen tudi od volilne udeležbe, poroča sobotno Delo.

Referendum na Danskem
27. 09. 2000 00.00
Na Danskem so se davi odprla volišča, kjer se bo približno štiri milijone danskih volilcev na referendumu odločalo o uvedbi evra v svoji državi.

Koštunica in Milošević v sklepni fazi
20. 09. 2000 00.00
Danes opolnoči začne v Zvezni republiki Jugoslaviji veljati predvolilni molk pred nedeljskimi volitvami, predvolilna kampanja pa je dosegla svoj sklepni del. Koštunica še vedno vodi pred Miloševićem, po nekaterih javnomnenjskih raziskavah tudi za 21 odstotkov. Predsedniški kandidat Demokratične opozicije Srbije Vojislav Koštunica je sinoči pred približno 70.000 Beograjčani, kolikor se jih je zbralo pred poslopjem jugoslovanske skupščine, povedal, da so volitve 24. septembra priložnost za začetek drugačnega življenja v drugačni Srbiji. Koštunica je za sedanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića dejal, da se obnaša kot "sonce" oziroma kot "kralj", ki pravi, da bo "po njem potop". Predsedniški kandidat DOS je še zatrdil, da nima namena preurejati sveta, ampak bi želel skupaj z ljudstvom preurediti Jugoslavijo, ki naj postane povprečna, normalna evropska država, svobodna v odnosu do zunanjega sveta, torej neodvisna. Na osrednjem shodu DOS so se Beograjčanom predstavili njeni glavni kandidati za spodnji in zgornji dom skupščine ZRJ, med katerimi so tudi voditelji vseh osemnajstih strank, združenih v to opozicijsko zvezo, vendar je bil Koštunica edini govornik. Beograjčane je poleg drugih gostov iz javnega in kulturnega življenja prestolnice pozdravil tudi znani gledališki in filmski igralec Miodrag Petrović Čkalja. Na drugem delu prestolnice, v Novem Beogradu, pa je imel svoj sklepni nastop predsedniški kandidat levice (SPS-JUL) Slobodan Milošević, ki naj bi se ga po zatrjevanju državnih medijev udeležilo 20.000 ljudi. Promet v Novem Beogradu je bil zaradi tega močno moten, saj se je prostor pred Palačo federacije in pred napol porušeno stolpnico nekdanjega CK ZKJ, blizu katerega je nova športna dvorana Limes, ki jo je odprl jugoslovanski predsednik, spremenil v ogromno parkirališče. Na njem je bilo videti najmanj sto avtobusov, ki so pripeljali udeležence na shod levice iz vseh krajev Srbije. Jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je na konvenciji Socialistične stranke Srbije v Beogradu izjavil, da bodo nedeljske volitve neke vrste referendum, na katerem se bodo volilci odločili, ali bodo še naprej živeli kot svobodni ljudje ali pa bodo deležni usode statusa kolonialne države, zasužnjene tako v svetu kot v sosedstvu. V sredo je Miloševića 

Volilna kampanja se je uradno začela
15. 09. 2000 00.00
Opolnoči se je začela uradna volilna kampanja pred letošnjimi parlamentarnimi volitvami. Trajala bo do petka 13. oktobra, ko bo nastopil volilni molk. Prvi dan pa, razen redkih izjem, o kakšnem strankarskem nagovarjanju volicev še vedno ni ne duha ne sluha. Prav tako še ne visijo manjši plakati za poslanske kandidate, saj večina strank še nima dokončne kandidatne liste.

ZLSD ni naklonjena referendumu
24. 07. 2000 18.51
''Smo na pragu rešitve problema,'' je pred bližnjim odločanjem v državnem zboru o načrtovani spremembi ustave ocenil predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor in obenem izrazil upanje, da bo DZ z dvotretjinsko večino sprejel spremembo ustave. Naknadnemu referendumu, na katerem naj bi volivci potrdili spremembo ustave, ZLSD ni naklonjena, je opozoril prvak stranke, obenem pa poudaril, da se bodo glede tega vprašanja dokončno odločili, ko in če bo za njegovo izvedbo vložen predlog. Pahor je ob razmišljanju o naknadnem potrditvenem referendumu veliko pozornosti posvetil sklepu vlade iz srede julija, da Slovenija še nima uzakonjenega volilnega sistema, ki bi omogočal izvedbo jesenskih volitev. Predsednik ZLSD se ob tem namreč sprašuje, kaj bi se zgodilo, če na potrditvenem referendumu sprememba ustave ne bi dobila potrebne večine med volilci, saj bi se znašli v situaciji, ko po mnenju vlade ne bi imeli veljavnega volilnega sistema, politična kriza pa bi se še poglobila.

Volitve predstavnikov za dve leti
15. 07. 2000 10.30
Volilna komisija Bosne in Hercegovine je včeraj sprejela odločitev, da bodo volilci na splošnih volitvah, ki bodo v BiH potekale 11. novembra, volili svoje predstavnike za obdobje dveh let, je sporočila misija Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) v Sarajevu.

Volilni sistem je neveljaven
14. 07. 2000 14.28
Vlada je včeraj med razpravami o nastalih razmerah v zvezi z jesenskimi volitvami in predlogom, ki ga je poslala v DZ za spremembo ustave, ki naj bi omogočil izvedbo alternativnega referenduma, na katerem bi se lahko volilci odločali ali za dvokrožni večinski volilni sistem ali proporcionalni sistem, ugotovila, da zaradi neizvršitve referendumske volje Slovenija še vedno nima uzakonjenega volilnega sistema, ki bi omogočal izvedbo jesenskih volitev. Po mnenju vlade bi izvedba volitev po obstoječem zakonu o volitvah v DZ pomenila neposredno nasprotje z odločitvijo, sprejeto na referendumu in odločbo ustavnega sodišča. Poslanci so z 68 glasovi že tudi sprejeli sklep o začetku postopka za spremembo slovenske ustave, vlada pa je sprejela tudi poseben sklep, da zaprosi komisijo Sveta Evrope za demokratizacijo skozi pravo, da na podlagi evropskih meril varovanja človekovih pravic in svoboščin preuči in oceni, ali bi bile letošnje volitve v DZ, ki bi bile izvedene na podlagi izida referenduma in ustavni sodbi nasprotnega volilnega zakona ustavno-pravno legitimne ter ali bi bilo v skladu z evropsko pravno tradicijo možno izvesti parlamentarne volitve na podlagi volilnega zakona, ki bi sicer nasprotoval izidu referenduma in ustavni sodbi, vendar bi bil pravno utemeljen npr. z revizijo ustavne odločbe o volitvah v DZ.

Schüssel optimističen
12. 07. 2000 17.11
Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel je bil danes v Bruslju prepričan, da lahko poročilo treh ''modrecev'' o Avstriji, na podlagi katerega se bo štirinajst članic odločilo o morebitni ukinitvi diplomatskih sankcij proti Dunaju, pripelje le do pozitivne ocene o spoštovanju temeljnih vrednot v državi. Pri tem je Schüssel izrazil upanje, da bo poročilo pripravljeno zgodaj jeseni in hitro zatem sankcije ukinjene, tako da do referenduma o EU v Avstriji sploh ne bi prišlo. ''Sem optimist'', je izjavil Schüssel, ki se je v Bruslju sestal s predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem, pogovarjal pa tudi s celotno bruseljsko ekipo.

Prestavljen predlog o referendumu
12. 07. 2000 09.00
Po pričakovanjih bi parlament včeraj moral vsaj začeti z obravnavo dveh tem, povezanih z jesenskimi volitvami. Prva je pobuda skupine poslancev za omembo proporcionalnega volilnega sistema v ustavi, druga pa odgovor predsedniku države v zvezi z njegovim vprašanjem, kdaj naj razpiše volitve. A poslanci so se včeraj bolj kot s tema temama ukvarjali s proceduralnimi zapleti. Še največ dela so opravili na Komisiji za ustavne spremembe in volilni sistem, kjer jim je zakonodajni minister Tone Jerovšek predstavil vladni predlog referenduma. Z njim bi volilci mimo parlamenta odločili, po katerem sistemu voliti v bodoče.

Črnogorski parlament zavrnil spremembe
09. 07. 2000 09.54
Črnogorski parlament je v noči na soboto na izredni seji v Podgorici sprejel resolucijo, v kateri zavrača spremembe jugoslovanske ustave, ki jih je v četrtek sprejel parlament ZR Jugoslavije. Poslanci pa v večurni razpravi niso sprejeli predloga o pripravi referenduma, na katerem bi se volilci odločali o neodvisnosti Črne gore. Resolucijo je podprlo 36 poslancev, 18 pa jih je bilo proti.

Še brez ustavnih sprememb
05. 07. 2000 23.13
Dober teden pred prvim možnim rokom za razpis jesenskih volitev - ta rok je 16. julija - je danes v vodo padla še ena priložnost za hitro rešitev zagat z volilnim sistemom. V iskanje možnih rešitev za uzakonitev novega volilnega sistema še pred letošnjimi rednimi parlamentarnimi volitvami se je s predlogom za spremembo 90. člena ustave in predlogom zakona o izvedbi referenduma o volilnem sistemu vključil tudi minister brez listnice za zakonodajo Tone Jerovšek oziroma vladna služba za zakonodajo. Komisija za volilni sistem je namreč zavrnila predlog skupine poslancev, da bi proporcionalni volilni sistem vključili v ustavo. Najbolj verjeten izhod iz sedanjega položaja je tako zakonodajni referendum, na katerem bi volilci izbirali med večinskim na eni in popravljenim proporcionalnim sistemom na drugi strani.

Janez Drnovšek pri Milanu Kučanu
03. 07. 2000 21.53
Predsednik republike Milan Kučan je danes sprejel predsednika Liberalne demokracije Slovenije in nekdanjega predsednika vlade Janeza Drnovška. Pogovarjala sta se o spremembah volilne zakonodaje.

SDS sprejela resolucijo o volilnem sistemu
18. 06. 2000 12.32
Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) je včeraj med konferenco v Novem mestu sklenila, da bo v primeru, če državni zbor ne bo uzakonil večinskega volilnega sistema, predlagala ustavni referendum. To pomeni, da bi volivci na referendumu ne le odločali za kateri volilni sistem se zavzemajo, temveč bi s svojimi glasovi sprejeli zakon, ki bi pričel veljati že naslednji dan po objavi uradnih izidov.

Pričakovani ukrepi vlade
16. 06. 2000 18.32
Gospodarska zbornica Slovenije ni presenečena nad kadrovskimi ukrepi nove slovenske vlade na področju gospodarstva, saj so bili po menjavi vlade pričakovani. Toda legitimnost in legalnost je eno, drugo pa je politična korektnost ter strokovnost, za katero se nova slovenska vlada po lastnih izjavah zelo zavzema, so sporočili iz GZS.

Ponovno o volilnem sistemu
16. 06. 2000 09.20
Po dveh mesecih zatišja se v politiki znova vzpostavlja fronta, imenovana volilni sistem. Ob vedno bolj očitni nezmožnosti parlamenta, da zbere dvetretjinsko večino za spremembe sistema, sta danes kar dve stranki - liberalna demokracija in socialdemokratska stranka - predstavili pobudo, naj o novem sistemu na zakonodajnem referendumu spet odločijo volilci.

Referendum v Ukrajini
17. 04. 2000 14.22
Ukrajinski predsednik Leonid Kučma je zabeležil še eno zmago, saj je na včerajšnjem referendumu, na katerem so glasovali o spremembi ustave, njegov predlog osvojil več kot 80-odstotno podporo. Volilci so glasovali o razširitvi pristojnosti predsednika države ter o zmanjšani vlogi parlamenta.

Chen Shui-bian novi tajvanski predsednik
18. 03. 2000 16.52
Chen Shui-bian, kandidat opozicijske Demokratske napredne stranke in zagovornik neodvisnosti Tajvana, je po uradnih rezultatih zmagal na današnjih predsedniških volitvah, je sporočil predsednik osrednje volilne komisije Huang Shi-cheng. Chen je dobil 39,3 odstotka glasov in s tem prepričljivo premagal oba tekmeca, neodvisnega kandidata Jamesa Soonga, ki je zbral 36,8 odstotka glasov, in tajvanskega podpredsednika in kandidata vladajoče stranke Kuomintang Liena Chana, ki so mu tajvanski volilci namenili 23,1 odstotka glasov.

Prepovedali poroke med homoseksualci
14. 03. 2000 08.13
Na referendumu o porokah med homoseksualci so se kalifornijski volilci odločili proti dovoljenju za te vrste porok. V Kaliforniji tako homoseksualci nimajo več dovoljenja za poroko, po 22. členu pa ne bodo priznane poroke, izvedene v drugih državah. Politiki obeh strank in cerkveni voditelji pa so glede gejevskih porok zavzeli različna stališča. Republikanski senator Pete Knight je proti takim porokam. Njegov največji nasprotnik je, zanimivo, njegov homoseksualni sin.

Putin noče brezplačnih oglasov
03. 03. 2000 20.13
V Rusiji so začeli predvajati televizijske in radijske oglase predsedniških kandidatov, ki se bodo pomerili na volitvah 26. marca. Po zakonu o volitvah vsakemu od enajstih kandidatov pripade 80 minut brezplačnih oglasov na televizijah ORT, RTR in TVT ter na radijskih postajah Radio Russia, Majak, Voice of Russia in Junost-Molodjožni Kanal.

V BiH se je začela predvolilna kampanja
23. 02. 2000 18.42
Vodja misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) v Bosni in Hercegovini Robert Barry je danes v Sarajevu objavil uradni začetek predvolilne kampanje v BiH za lokalne volitve, ki bodo 8. aprila.

Znani delni izidi iranskih volitev
20. 02. 2000 18.14
Iranska reformistična levica, ki je blizu predsedniku Mohamedu Hatamiju, je po uradnih podatkih v prvem krogu petkovih parlamentarnih volitev dobila 126 sedežev oziroma 75 odstotkov od 167 poslanskih sedežev v majlisu, enodomni iranski posvetovalni skupščini, je danes sporočila reformistična Fronta sodelovanja.

Volitve v Iranu
18. 02. 2000 18.12
Prvič po dveh desetletjih naj bi iranski volilci na današnjih parlamentarnih volitvah dali svoj glas reformistom. 38,7 milijona volilnih upravičencev izbira med liberalci, ki obljubljajo politične in socialne reforme, ter konservativci, ki jih podpira vladajoča trda linija. Ta vztraja pri idealih islamske revolucije iz leta 1979, ki jo je vodil tedanji iranski verski vodja ajatola Homeini. Volišča so se odprla ob 9. uri po lokalnem času. Na enem od volišč v Teheranu je davi že volil zdajšnji iranski verski vodja Ali Hamenei.