volilno

Arnold Ruutel novi estonski predsednik
21. 09. 2001 00.00
Estonska posebna volilna skupščina je za novega estonskega predsednika izvolila 73-letnega Arnolda Ruutela. Ruutel, nekdanji komunist in estonski predsednik, je postal predsednik potem ko estonski parlament po več poskusih ni uspel izvoliti predsednika po normalni proceduri.

Dvomi v Lukašenkovo zmago
10. 09. 2001 00.00
Na predsedniških volitvah v Belorusiji je z veliko večino zmagal dosedanji predsednik Lukašenko, vendar po mnenju opozicije, opazovalcev OVSE in Helsinškega monitorja volitve niso bile zakonite.
Zahteve po Scharpingovem odstopu
10. 09. 2001 00.00
Nemški obrambni minister Scharping se je pred odborom bundestaga za obrambo zagovarjal zaradi obtožb o zlorabi položaja, ker naj bi se z vladnim letalom vozil na obiske k svoji prijateljici.

O financiranju slovenskih strank
26. 08. 2001 00.00
Drugo polovico avgusta je slovensko notranjo politiko zaznamovala afera Združene liste. Gre za občutljivo temo, zato smo jo postavili v središče.

Pred volitvami v Albaniji
23. 06. 2001 00.00
Vodilni albanski stranki, vladajoča Socialistična stranka (SP) in opozicijska Demokratska stranka (DP) Salije Beriše, sta sinoči z dvema velikima zborovanjima končali volilno kampanjo pred nedeljskimi parlamentarnimi volitvami. Na trgu Skenderbeg v središču albanske prestolnice se je zbralo več tisoč privržencev nekdanjega predsednika Beriše, ki je zbrane pozval, naj glasujejo "proti komunistom, ki so državo popeljali v korupcijo, organiziran kriminal in revščino". Nedaleč od demokratov pa so na univerzitetnem trgu svoj shod pripravili socialisti. Premier Ilir Meta je zbrane nagovoril z "Albanija sodi v Evropsko unijo. Albanija je prekinila izolacijo iz obdobja Beriše in se pripravlja na vstop v unijo".

Uradni izid nedeljskega referenduma
21. 06. 2001 00.00
Po uradnih izidih t.i. naknadnega referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo, ki jih je na seji v prostorih ministrstva za pravosodje ugotovila Republiška volilna komisija, je minulo nedeljo proti potrditvi spornih zakonskih novosti glasovalo 410.856 oziroma 72,36 odstotka volivk in volivcev, za pa 149.799 oziroma 26,38 odstotka.

Večina proti zakonu
19. 06. 2001 00.00
Na nedeljskem referendumu so se državljani in državljanke Slovenije odločali o usodi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. Rezultati naknadnega zakonodajnega referenduma so sicer še neuradni, vendar je že očitno, da novela zakona, ki so jo pred dvema mesecema sprejeli v državnem zboru, ne velja.

Joras napovedal gladovno stavko
19. 06. 2001 00.00
Na svojem domu v zaselku Mlini, kjer meja med Slovenijo in Hrvaško še ni določena, je danes tiskovno konferenco sklical Joško Joras, samooklicani borec za južno mejo. Joras pričakuje, da ga bodo hrvaški policisti v prihodnjih dneh odpeljali v zapor, kjer naj bi odsedel 17 dni, ker ni plačal denarne kazni zaradi izobešanja slovenske zastave in table "Tu je Slovenija" na svoji hiši. Če se bo to res zgodilo, bo Joras gladovno stavkal.

Nizka volilna udeležba na Hrvaškem
20. 05. 2001 00.00
Hrvaški premier Ivica Račan je izrazil pričakovanje, da bo na lokalnih volitvah zmagala njegova Socialdemokratska stranka (SDP), ki sicer vodi šestčlansko vladno koalicijo. "SDP je priljubljena in pričakujemo dober rezultat tudi na lokalnih volitvah," je dejal Račan po oddaji glasu na volišču v Zagrebu nedaleč od svojega stanovanja. V odgovoru na novinarsko vprašanje je omenil možnost, da bo vladajoča koalicija v primeru potrebe morda razpisala predčasne parlamentarne volitve že letošnjo jesen. Ponovil pa je tudi napoved, da bo po lokalnih volitvah prišlo do rekonstrukcije vlade in vladajoče koalicije.

Obstrukcija širitve bi bila napaka
18. 05. 2001 00.00
Morebitna odločitev Berlusconijeve vlade za blokiranje širitve EU na Vzhod, zlasti na Slovenijo, utegne imeti hud protiudarec za Trst, Furlanijo - Julijsko krajino in za celotno Italijo, je v pogovoru za današnjo izdajo tržaškega časnika Il Piccolo dejal nekdanji tržaški župan in novoizvoljeni poslanec v italijanskem parlamentu Riccardo Illy. Izjave Giulia Tremontija, kandidata za gospodarskega ministra v novi italijanski vladi, da bo Italija izbrala previdno politiko, kar zadeva širitev EU na Vzhod, je označil za "izredno hude" in dodal, da je bila širitev, zlasti na Slovenijo, tudi ena od točk njegovega političnega programa. Kot je dejal, se je že med volilno kampanjo bal, da bi v primeru zmage Doma svoboščin utegnilo priti do upočasnitve širitvenega procesa.

Berlusconi napoveduje prve ukrepe
15. 05. 2001 00.00
Dokončni izidi parlamentarnih volitev v Italiji so potrdili zanesljivo zmago Silvia Berlusconija in njegove desnosredinske Hiše svoboščin. Medtem ko bodoči premier že napoveduje prve ukrepe svoje vlade, pa poraženci iz koalicije Oljka razmišljajo, kako naprej.

Mirne volitve na Filipinih
14. 05. 2001 00.00
Po podatkih filipinskih nevladnih organizacij, ki so spremljale kongresne in lokalne volitve na Filipinih, med volitvami ni prišlo do hujših zapletov . Zabeležili so le manjše probleme zaradi pomanjkljivih volilnih seznamov, vendar so se kljub temu volišča zaprla pravočasno, ročno štetje glasov v posameznih volilnih okrajih pa je194160minilo brez zapletov. Pričakovati je tesen rezultat med predsednico Glorio Macapagal Arroyo in njenim predhodnikom Josephom Estrado, ki je bil zaradi velikih demonstracij 20. januarja prisiljen odstopiti. Okoli 36 milijonov volilnih upravičencev je izbralo predstavnike v filipinskem parlamentu, 13 senatorjev ter več kot 17.000 krajevnih zastopnikov - rezultati volitev pa naj bi bili znani čez teden dni.

Berlusconi v prednosti
11. 05. 2001 00.00
V Italiji se nasprotujoča politična bloka podajata v zadnje boje za glasove neodločenih volilcev, ki bodo odločili, kdo bo zmagal na nedeljskih splošnih volitvah, saj kar 25% volilcev še ne ve, za koga bo glasovalo. Zadnje dovoljene javnomnenjske raziskave so dale 4-odstotno prednost desno usmerjeni Naprej, Italija! na čelu z medijskim mogotcem Silviom Berlusconijem. Po šestletni vladavini levice, ki jo na letošnjih volitvah zastopa Francesco Rutelli in koalicija Oljka, vse kaže, da bo oblast prevzela desnica.

Najbolje kaže 195144ukanoviću
19. 04. 2001 00.00
V Črni gori od polnoči velja predvolilni molk. Na nedeljskih parlamentarnih volitvah bodo državljani odločali tudi o osamosvojitvi Črne gore. Največja tekmeca za strankarsko zmago pa sta 195144ukanovićeva koalicija Zmaga Črne gore in opozicijska Skupaj za Jugoslavijo.

Bush in Mori o gospodarstvu
19. 03. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush bo danes v Beli hiši sprejel japonskega premiera Jošira Morija, ki je včeraj prispel na obisk v Washington. Bush in Mori se bosta pogovarjala predvsem o gospodarstvu in medsebojnih odnosih, za katere je Bush že med predsedniško kampanjo trdil, da jih je treba izboljšati. Ameriški predsednik se bo najverjetneje tudi uradno opravičil za nesrečno potopitev japonske ribiške ladje minuli mesec nedaleč od Havajev, pri čemer je umrlo devet potnikov in članov posadke.

Lokalne volitve v Franciji
12. 03. 2001 00.00
V Franciji so se včeraj zvečer zaprla volišča na prvem krogu lokalnih volitev, ki veljajo za pomemben preizkus pred parlamentarnimi in predsedniškimi volitvami, ki so napovedane za prihodnje leto. Po prvih ocenah javnomnenjskih institutov se je volitev udeležilo približno 70 odstotkov volilnih upravičencev. Drugi krog volitev bodo pripravili prihodnjo nedeljo.

Ovira za Bushev davčni načrt
10. 03. 2001 00.00
Potem ko je predstavniški dom ameriškega kongresa po hitrem postopku, ki so ga demokrati imenovali kar po občasnem obnašanju teksaških govejih čred "stampedo", sprejel ključni del davčnega načrta predsednika Georga Busha, pa je ta v senatu trčil ob ograjo previdnosti, zavlačevanja in novih želja. "Obseg in doseg davčnega načrta bo določen v senatu," je dejal demokratski senator iz Odbora za finance Max Baucus. Tako demokratski kot republikanski voditelji v senatu so napovedali, da bo za oblikovanje predloga zakona o zmanjševanju davkov potrebno malce več časa, senatorji pa so davčni načrt medtem zasuli z več kot sto amandmaji.

Prvi redni kongres SLS+SKD
03. 03. 2001 00.00
Po zapletih z delegatskimi akreditacijami se je z izvolitvijo delovnega predsedstva, ki ga vodi nekdanji kmetijski minister Ciril Smrkolj, danes v murskosoboškem kinu Park vendarle začelo zasedanje prvega rednega kongresa SLS+SKD Slovenske ljudske stranke (SLS+SKD), na katerem se je zbralo več kot 300 delegatov. Kot določa predlog dnevnega reda, naj bi kongres odločal o spremembah statuta stranke in programskih dokumentih, po predstavitvi kandidatnih list in kandidatov pa naj bi delegati prešli na volitve novih organov SLS+SKD, vključno s predsednikom in podpredsedniki stranke. Pred tem naj bi kongres obravnaval in nato sprejemal poročila, ki jih bosta poleg sedanjega predsednika SLS+SKD Franca Zagožna predstavila še predsednik glavnega odbora stranke in vodja njene poslanske skupine Janez Podobnik ter predsednik strankinega sveta Jože Zupančič.

V SLS+SKD za enotnost
01. 03. 2001 00.00
Po prepričanju predsednika SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franca Zagožna so predvsem "zunanji razlogi" krivi, da je stranka na lanskih državnozborskih volitvah izgubila velik del volivcev. Kot je poudaril, je šlo za dogodke, ki so bili povezani s "povsem neustreznim" združevanjem ljudske stranke in krščanskih demokratov, koalicijo Slovenija, dvokrožnim večinskim volilnim sistemom ter razcepom v stranki in ustanavljanjem Nove Slovenije. Delegati prvega rednega volilnega kongresa, ki bo v soboto zasedal v Murski Soboti, imajo zato priložnost, da izvolijo vodstvo, ki bo zagotovilo akcijsko enotnost stranke, seveda ob doslednem spoštovanju njene notranje demokracije", je dejal Zagožen.

Na kongresu približno 340 delegatov
28. 02. 2001 00.00
Izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke je pred sobotnim kongresom sprejel predlog poslovnika kongresnih pravil ter določil, da bo na kongresu približno 340 delegatov z volilno in glasovalno pravico, in sicer predstavniki občinskih odborov (doslej je od 192 občinskih organizacij občne zbore opravilo le 176), zamejstva, strankinih zvez, klubov, gibanj in organizacij, člani izvršilnega in nadzornega odbora, sveta stranke, častnega razsodišča, strankinega podmladka ter poslanci, svetniki in ministri.

Spopadi na otoku Zanzibar
28. 01. 2001 00.00
V krvavih spopadih med pripadniki opozicije in varnostnimi silami je na tanzanijskem otoku Zanzibar umrlo najmanj 27 ljudi, nemiri pa se širijo tudi na celino. Ponoči so v tanzanijski prestolnici Dar es Salaam aretirali 99 ljudi, do spopadov je prišlo tudi v mestu Mwazi, hudi spopadi pa potekajo na otoku Pemba, kjer so zdravniki potrdili 16 smrtnih žrtev. Opozicijski voditelji trdijo, da so oblasti na Pembo poslale vojsko, ki naj bi umirila položaj.

Nadzorni odbor bo zahteval razveljavitev volitev
24. 12. 2000 00.00
Predstavnik nadzornega odbora za spremljanje parlamentarnih volitev v Srbiji je povedal, da bo to telo zahtevalo od Republiške volilne komisije razveljavitev volitev zaradi pristranskega poročanja državnih in zasebnih medijev, zlasti pa zaradi grobih kršitev volilnega molka. Vsi državni in zasebni mediji so po mnenju nadzornega odbora med volilno kampanjo favorizirali izključno Demokratično opozicijo Srbije (DOS), zaradi česar so bile ostale stranke v neenakopravnem položaju, tovrstno navijanje pa naj bi bilo najbolj drastično med volilnim molkom. Nadzorni odbor je tako spoznal, da so bila zaman vsa njegova prizadevanja za pravilne in demokratične volilne pogoje in minimalno korektnost v volilnem postopku, saj so skoraj vsi mediji ignorirali njegova sporočila za javnost ali pa jih močno skrajšali.

Peres bo kandidiral za premiera
20. 12. 2000 00.00
Nekdanji izraelski premier Šimon Peres namerava na neposrednih volitvah za položaj predsednika vlade 6. februarja nastopiti proti premieru v odstopu Ehudu Baraku. Po poročanju izraelskega radia je 77-letni Peres o tej odločitvi danes obvestil svojo Delavsko stranko. Barak je svojega strankarskega kolega sicer sinoči pozval, naj se odpove kandidaturi, saj bi ta zmanjšala Barakove možnosti na volitvah.

DOS začela predvolilno kampanjo
06. 12. 2000 00.00
Demokratična opozicija Srbije (DOS) je danes v Beogradu začela predvolilno kampanjo pred predčasnimi parlamentarnimi volitvami v Srbiji z obljubo, da bo odpravila še zadnje ostanke Miloševićevega režima. Eden vodij DOS in vodja Demokratične stranke Zoran 195144inđić je na novinarski konferenci poudaril, da želi DOS v Srbiji vzpostaviti zakonito oblast, se boriti proti korupciji v strukturah oblasti, decentralizirati oblast v republiki, ki vključuje tudi popolno avtonomijo Vojvodine, ter oživiti gospodarstvo.

Vrhovno sodišče Floride še odloča
21. 11. 2000 00.00
Odvetniki strani vpletenih v povolilni spor na Floridi so sedmim članom Vrhovnega sodišča Floride predstavili vsak svoje argumente, sodišče pa naj bi se morda že danes ali pa jutri odločilo, ali bo v končne rezultate predsedniških volitev na Floridi potrebno upoštevati tudi ročno preštete glasovnice iz treh volilnih okrožij - Broward, Palm Beach in Miami Dade. Vrhovni sodniki so poslušali argumente odvetnikov predsedniških kampanj demokrata Ala Gora in republikanca Georga Busha mlajšega, odvetnikov volilnih okrožij Broward in Palm Beach ter odvetnikov državne sekretarke Floride Katherine Harris, ki je privržena republikancem, ter pravosodnega ministra Floride, demokrata Boba Butterwortha.

Berezovski obtožuje Putina
15. 11. 2000 00.00
Ruski poslovnež Boris Berezovski je v izjavi za javnost povedal, da so volilno kampanjo ruskega predsednika Vladimirja Putina financirali s sredstvi ruske letalske družbe Aeroflot. Gre za prvo hudo obtožbo proti Putinu, ki jo je Berezovski izrekel po prekinitvi odnosov med njima po izvolitvi Putina za ruskega predsednika marca letos. Rusko predsedstvo obtožbe ni želelo komentirati.

Vrh Azijsko-pacifiškega foruma
15. 11. 2000 00.00
V brunejsko prestolnico, kjer se bo danes začel dvodnevni vrh predsednikov držav in vlad Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (APEC), so sinoči pripotovali ameriški, ruski in kitajski predsednik Bill Clinton, Vladimir Putin in Jiang Zemin.

Volilna zmeda v ZDA se nadaljuje
12. 11. 2000 00.00
Zmeda po torkovih predsedniških volitvah v Združenih državah se nadaljuje že peti dan. Po zadnjih podatkih predsedniških volitev v ZDA je Bush zmagal v 29 zveznih državah in zbral 246 elektorskih glasov, Gore pa v 19 državah in Okrožju Kolumbija ter zbral skupaj 262 elektorskih glasov. Goru so v petek zvečer prišteli sedem elektorskih glasov iz Oregona, kjer naj bi zmagal s prednostjo približno 6.000 glasov. Po pisanju New York Timesa lahko Gore, če iz kakršnihkoli zakonitih razlogov elektorski glasovi Floride ne bodo všteti, zmaga s prednostjo, ki jo ima. Ustava namreč določa, da je novi predsednik tisti kandidat, ki dobi večino na elektorskem kolidžu, ne določa pa izrecno, da morajo glasove nujno oddati elektorji iz vsake države.

Komisija zahteva ponovno štetje
12. 11. 2000 00.00
V okrožju Palm Beach na Floridi so na štirih voliščih, kjer naj bi volilci zaradi nepreglednosti glasovnic namesto za predsedniškega kandidata demokratov Ala Gora pomotoma glasovali za kandidata Reformne stranke Pata Buchanana, ponoči končali ročno preštevanje glasovnic. Volilna komisija je po enem odstotku preštetih glasovnic sporočila, da je Gore pridobil 36 glasov, republikanski predsedniški kandidat George Bush ml. pa izgubil tri. Komisija je zahtevala ponovno štetje skupno prek 425.000 glasovnic na vseh voliščih v tem okrožju. Policija v Miamiju pa je v enem od hotelov v središču mesta odkrila zaprto volilno skrinjico, ki jo je policija takoj zapečatila. Ni znano, kako se je skrinjica znašla v hotelu. Volilni štab Ala Gora je sinoči zahteval, da pravni svetovalci republikanskega kandidata Georga Busha mlajšega umaknejo pritožbo, s katero želijo preprečiti ponovno preštevanje glasov v nekaterih okrožjih na Floridi. "Pozivamo Bushev tabor, naj umakne tožbo, ter omogoči vnovično in natančno preštevanje vseh glasov na Floridi. Če je Bush resnično prepričan v svojo zmago na Floridi, ni razloga za strah pred ročnim preštevanjem glasov," je dejal posebni odposlanec Ala Gora na Floridi, nekdanji ameriški državni sekretar Warren Christopher. Kandidat, ki bo zmagal na Floridi, bo dobil glasove tamkajšnjih 25 elektorjev in bo zmagovalec ameriških predsedniških volitev.

Zahteve po spremembah volilnega sistema
11. 11. 2000 00.00
Tudi četrti dan po volitvah v Združenih državah Amerike še ni jasno kdo bo novi predsednik ZDA. Poleg Floride pa se sedaj zapleta še v štirih zveznih državah, Wisconsinu, Iowi, Oregonu in v Novi Mehiki.