volitve 2002

Golob bi sodeloval s KUL in civilno družbo, Hojs ne bi vabil Levice

28. 03. 2022 10.56

Na prvem predvolilnem soočenju na POP TV so naši gostje spregovorili o vojni v Ukrajini, prehranski in energetski krizi, epidemiji, o tem, kaj lahko pričakujemo po volitvah. Golob, ki se doslej še ni uspel soočiti z Janšo, ne verjame, da je to naključje, in upa, da se bo to kmalu zgodilo. Mesca moti, da je politika postala tak teater in "gledamo resničnostni šov". Fajonova je ostra, da je trenutna vlada ljudem odvzela dostojanstvo, Tonin miri, da v politiki ni prostora za zamere. Hojs brani izbrisani tvit o beguncih. Bratuškova opozarja, da je Slovenija zgodovinsko zadolžena. Šarec napoveduje "normalizacijo" razmer, Počivalšek pa sodelovanje z vsemi.

Rekordne cene hrane: v zadnjih 20 letih višje za dobrih 73 odstotkov

11. 03. 2022 13.38

Predsednik vlade Janez Janša glede samooskrbe in cen hrane pravi, da mogoče ne bo desetih vrst rogljičkov na mizi, a lačni ne bomo. A dejstvo je, da so cene hrane v Sloveniji najvišje v zadnjih 20 letih. Od začetka februarja 2002 pa do konca februarja 2022 so se cene hrane zvišale za 73,1 odstotkov, kažejo podatki Statističnega urada RS (SURS).

Orban pospešil izplačilo, upokojencem polna 13. pokojnina

03. 02. 2022 11.25

Volitive so pred vrati tudi na Madžarskem, kar pomeni, da si prebivalci tudi tam lahko obetajo predvolilne bonbončke in bonboniere. Upokojenci bodo v februarju prejeli prvo polno 13. pokojnino, ki je bila sprva načrtovana šele za leto 2024. Novico je sporočil vodja kabineta madžarskega premierja Gergely Gulyas, ki je v času pred aprilskimi parlamentarnimi volitvami napovedal uveljavitev še nekaj drugih finančnih ugodnosti za prebivalce. Družinam bodo izplačali tudi dohodnino za lansko leto, mlajši od 25 let pa bodo prejeli prve plače, ki bodo oproščene davka.

Nemški Zeleni bodo, če so za vstop v koalicijo, vprašali vse člane stranke

02. 10. 2021 17.24

Nemški Zeleni so se odločili, da bodo o morebitnem vstopu v vladno koalicijo vprašali vseh okoli 120.000 članov stranke. To bo prvič v zgodovini stranke, da bodo o vstopu v vlado odločali na zvezni ravni.

Korče: Ko SDS govori o korupciji in klientelizmu, govori o sami sebi

23. 07. 2021 12.30

Da je več kot očitno, da sta Janša in SDS jedro t. i. globoke države, je v odzivu na razkritja o dolgoletnih stikih premierja Janeza Janše z največjimi zaslužkarji v slovenskem zdravstvu poudarila Jerca Korče in pozvala KPK ter Računsko sodišče, da opravita svoje delo. LMŠ pa bo na to temo sklicala komisijo za nadzor javnih financ. Da je šla tudi nabava opreme v času epidemije prek ljudi, ki so blizu premierju, pa je dejala Violeta Tomić.

Umrl poslanec SAB Franc Kramar

30. 01. 2021 11.01

V 61. letu starosti je umrl nekdanji bohinjski župan in poslanec stranke Alenke Bratušek Franc Kramar. Kramar je bil sicer v zadnjem času zaradi dolgotrajne bolezni bolniško odsoten.

Erjavec znova prevzema DeSUS, odkrili več ponarejenih glasovnic za Kropeta?

05. 12. 2020 07.10

Karl Erjavec se po dobrih desetih mesecih umika iz političnega življenja vrača na čelo stranke upokojencev. Na izrednem volilnem kongresu je prejel 146 glasov, njegov protikandidat Srečko Felix Krope pa 71. Neuradno smo izvedeli, da naj bi pred začetkom glasovanja izločili 23 ponarejenih glasovnic, večina naj bi bila za Kropeta. Erjavec se sicer v politično igro vrača v zapletenih političnih okoliščinah. Napoveduje temeljit pogovor in premislek o vlogi stranke v Janševi koaliciji, tako znotraj DeSUS kot s predsednikom vlade.

Kdo bi nasledil Trumpa, če ne bi več mogel opravljati predsedniških dolžnosti?

03. 10. 2020 07.04

Kdo bi prevzel dolžnosti ameriškega predsednika, če bi Donald Trump zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja po okužbi s koronavirusom postal nezmožen opravljati svoje delo? Ameriška ustava predvideva prenos oblasti na podpredsednika, v tem primeru Mika Pencea, naslednja v vrsti pa je predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi.

Trump bi v primeru poraza okužbo lahko izkoristil za poskus razveljavitve volitev

02. 10. 2020 09.27

Novica, da je ameriški predsednik okužen s koronavirusom, je odjeknila 32 dni pred volitvami. Kampanja bi morala biti v polnem teku, a jasno je, da bo Trump moral odpovedati kar nekaj predvolilnih dogodkov. Datum volitev je fiksen, meni poznavalec ameriške politike dr. Bogomil Ferfila. Bi pa v primeru poraza Trump trenutno dogajanje lahko problematiziral na vrhovnem sodišču ali v predstavniškem domu. In kako Trumpovo zdravstveno stanje lahko vpliva na nacionalno varnost ZDA?

Četrti slovenski premier, ki je odstopil: kaj sledi?

27. 01. 2020 10.46

Marjan Šarec je četrti premier v zgodovini Slovenije, ki je odstopil s položaja. Pred njim so to storili Miro Cerar, Alenka Bratušek in Janez Drnovšek. Predsednik Pahor ima zdaj 30 dni časa, da DZ predlaga kandidata za novega mandatarja. Če imena o novem mandatarju ni, se razpusti državni zbor in razpiše predčasne volitve. Te so lahko najprej čez 40 dni in najpozneje čez dva meseca – torej najhitreje v drugi polovici aprila.

S protestom opozorili: Če gremo nazaj v Eritrejo, nas mogoče ubijejo ali zaprejo

15. 01. 2020 15.51

Potem ko je notranje ministrstvo konec lanskega leta zavrnilo prošnje petih prosilcev za azil iz Eritreje, so predstavniki eritrejske skupnosti in njihovi podporniki pripravili protest, na katerem so opozorili na po njihovem mnenju nepravične azilne postopke. Opozorili so, da Eritreja velja za najhujšo afriško diktaturo. Na ministrstvu očitke zavračajo.

'Mošeje so naše vojašnice, kupole naše čelade, minareti naša kopja'

20. 10. 2019 07.00

Prebivalci Turčije postajajo vse manj verni in manj strogi v sledenju verskim pravilom, in to kljub 17-letni oblasti islamistične stranke AKP pod vodstvom Recepa Tayyipa Erdogana. Želja predsednika Erdogana, da državo preuredi v bolj verni podobi, kot kaže, ne uspeva, saj je idejo Kemala Atatürka očitno težje premagati, kot si je to sprva predstavljal. A to lahko za večnega predsednika Erdogana pomeni tudi postopno izgubljanje zaupanja, saj je svojo kariero gradil ravno na islamistični platformi.  

Personalizirana politika

19. 10. 2019 07.00

Osnovna teza o personalizaciji politike temelji na domnevi, da je podoba politika – poleg strankarske identifikacije in vprašanj na agendi volilne kampanje – pomembna oziroma včasih celo najpomembnejša determinanta volilne izbire. Moderna teorija o personalizaciji politike oziroma o vplivu značilnosti politika na volilno odločitev posameznika temelji na dveh ključnih argumentih.

Kriza socialdemokracije v Evropi: ali obstaja luč na koncu temnega tunela?

24. 09. 2019 06.00

V zadnjih desetih letih so skoraj vse socialdemokratske stranke doživele pretrese, tudi v kontekstu gospodarskih, socialnih in političnih negotovosti. Medtem ko so osemdeseta in devetdeseta leta minulega stoletja minila v znamenju preoblikovanja in obnove evropske socialne demokracije, pa je zadnje desetletje zaznamoval dramatičen, če ne celo nepopravljiv padec ene najstarejših in najbolj odpornih političnih družin v evropski demokratični tradiciji.

Pahor: Vrh bo dokazal živost in aktualnost pobude Treh morij

04. 06. 2019 15.32

Predsednik Pahor je pred vrhom pobude Tri morja, ki ga bo gostil v sredo in četrtek, izpostavil, da bo glede na število predsednikov in drugih visokih gostov, ki se bodo udeležili dogodka, to eno največjih politično-poslovnih srečanj v Sloveniji doslej. Prepričan je, da bo vrh dokazal živost in aktualnost pobude.

V največji demokraciji na svetu slavil Narendra Modi

23. 05. 2019 18.34

Na največjih volitavah v zgodovini človeštva je slavila stranka aktualnega premierja Narendre Modija. Rezultat iz leta 2014 so še izboljšali in predvsem presegli predvolilne napovedi. Sin prodajalca čaja bo tako Indijo vodil še nadaljnjih pet let, ostaja pa sporna osebnost, v času njegovega vladanja se je povečalo število linčanj muslimanov in pripadnikov najnižje kaste.

Predčasne volitve v Avstriji najverjetneje v začetku septembra

19. 05. 2019 08.10

Po izbruhu korupcijskega škandala, v katerega je bil vpleten sedaj že nekdanji avstrijski podkancler Heinz-Christian Strache, se je predsednik vlade odločil, da bodo šli Avstrijci na predčasne volitve, ki bodo predvidoma septembra.

Slovenija je počrpala zgolj 20 odstotkov evropskega denarja

15. 04. 2019 13.00

Koriščenje evropskega denarja je prepočasno. V štirih od šestih let zadnje finančne perspektive je Slovenija uspela počrpati le petino denarja. Razlogov je več: dolgotrajni postopki, preveč birokracije in morda nenehno menjavanje šefov kohezijske politike. V 16 letih se jih je zvrstilo 15.

Levica z Violeto Tomić

11. 04. 2019 09.57

Levica se zavzema za demokratično Evropo, ki bo državljane vprašala, kako želijo živeti in delati, in socialno Evropo, ki mora po njihovem prepričanju graditi na skupnih socialnih standardih. Zavzemajo pa se tudi za odločno soočanje s podnebnimi spremembami in uničevanjem okolja.

Erdoganova stranka izgubila tako Ankaro kot Istanbul

01. 04. 2019 07.36

Čeprav je na lokalnih volitvah v Turčiji pričakovano slavila vladajoča Stranka za pravičnost in razvoj predsednika Recepa Tayyipa Erdogana, je bila to grenka zmaga. Erdoganova stranka je, kot kaže, izgubila županska mesta v Istanbulu, Ankari in Izmirju.

Od Orbanovih nepopulističnih začetkov do Trumpovega pristanka med 'zmernimi'

17. 03. 2019 12.00

Populizem se je razrasel povsod in postal aktualen politični fenomen. Temu, kako močno je zarezal v globalno politično pokrajino, pritrjuje tudi sveža raziskava britanskega časopisa Guardian, ki je pod drobnogled vzela govore najbolj znanih svetovnih voditeljev v zadnjih 19 letih.

Na Ptuju zmaga Nuške Gajšek, na čelo slovenjegraške občine Tilen Klugler

02. 12. 2018 19.11

Ptujsko mestno občino bo prvič vodila prva ženska. Nuški Gajšek so volivci namenili visokih 66,32 odstotka glasov, njenemu tekmecu, nekdanjemu županu Štefanu Čelanu, pa 33,68 odstotka glasov. V Slovenj Gradcu, edini koroški občini, ki v prvem krogu ni dobila župana, je župansko tekmo dobil politični novinec Tilen Klugler, ki bo nasledil dosedanjega župana Andreja Časa.

Slovenski volivci pozabljajo, oprostijo ali gledajo, kaj je za njih dobro?

20. 11. 2018 08.39

Zakaj Zoran Janković v Ljubljani lahko dela, kar hoče, kako je Gašpar Gašpar Mišič v Kopru preprečil zmago Borisu Popoviču v prvem krogu, kdo bo zvezda v Mariboru? Podjetnik Saša Arsenovič, ki mu je vzornik Janković, ali padli župan Franc Kangler? Koliko pozabijo in oprostijo volivci?

Epilog Dejstev: Odvetniški milijoni, Šaleški lobi, od Stožic do Kitajske

16. 11. 2018 14.00

Zoran Janković, Boris Popovič, Andrej Fištravec, Bojan Kontič so le nekateri dolgoletni župani, ki vnovič kandidirajo, zato smo analizirali njihovo preteklo delo.

Čelan: Ptuj je bil najuspešnejši pri evropskih sredstvih. Pa dejstva?

16. 11. 2018 12.05

Kandidat skupine volivcev za ptujskega župana Štefan Čelan je v sinočnjem soočenju v oddaji Svet na Kanalu A med drugim zatrdil: Ptuj je bil najuspešnejši pri črpanju evropskih sredstev. Preverili smo, ali podatek drži.

Vrtoglavih 5,6 milijona evrov za odvetniške posle v Popovičevi Mestni občini Koper

14. 11. 2018 13.00

V Mestni občini Koper so za odvetniške storitve od leta 2002, odkar je župan Boris Popovič, porabili 5.669.628 evrov. Za ta denar bi lahko na primer kupili 2 robota za operacije raka prostate, raka ledvic, raka testisa, sečnega mehurja ... V Sloveniji imamo dva, v Italiji 102. Ali so to odvetniški stroški za občinske zadeve ali tudi za zasebne sodne postopke župana Borisa Popoviča, nam na Mestni občini Koper niso pojasnili.

Merklova napovedala konec 'vladavine' na čelu CDU in umik s koncem mandata

29. 10. 2018 11.41

Nemška kanclerka Angela Merkel se po 18 letih odpoveduje vodenju stranke CDU. Kljub temu namerava ostati na čelu vlade še do konca mandata, nato pa se umakniti iz politike. Doslej je sicer vztrajala, da gresta predsedovanje stranki in kanclerstvo z roko v roki, številni mediji pa že špekulirajo, da bi to lahko morda pomenilo konec njene vlade in predčasne volitve.

Bodo Brazilci izbrali špartansko radikalno politiko?

27. 10. 2018 06.00

Pred Brazilijo je dan odločitve. V drugem krogu predsedniških volitev naj bi po vseh javnomenjskih raziskavah zmagal desničarski kandidat Jair Bolsonaro. Če bo upokojeni vojaški general resnično zmagal, se bo brazilska politika prvič po letu 2002 obrnila v desno smer. Bolsonaro, ki je s svojo ostro retoriko za marsikoga “nevaren”, napoveduje vladanje s trdo roko in spremembe, po katerih obupani Brazilci še kako hrepenijo.

Boj za županske stočke se znova začenja

14. 10. 2018 07.00

Čez dober mesec, natančneje 18. novembra, bomo imeli v Sloveniji lokalne volitve. Kampanja se torej začne že čez nekaj dni. Stranke, kandidati in kandidatke za občinske svetnike in svetnice ter seveda kandidati in kandidatke za župane in županje, so že v nizkem štartu.

Je Šarec pravi mož za izziv? Tri sestavine, ki odločajo o (ne)uspehu manjšinske vlade

02. 08. 2018 09.04

Če bo Slovenija dejansko dobila manjšinsko vlado, bo to za našo državo izlet v neznano, saj konkretnejših izkušenj s takšnim načinom vladanja nimamo. Analitiki že zmajujejo z glavo, izkušnje iz tujine pa kažejo, da se takšni politični eksperimenti kvečjemu obnesejo v zrelih demokracijah, kjer politika - kljub nasprotjem - ve, kaj je njeno poslanstvo.