volitve 2004

Udarec ugledu države ali pravica? Zakaj bi posojilojemalce v frankih obravnavali drugače?
31. 01. 2022 10.45
Volitve so blizu in neobhodno jih seveda spremljajo predvolilni bombončki. Je pa Slovenija zaradi enega od načrtovanih darilc tema v uglednih medijih, kot sta Financial Times in Frankfurter Allgemeine Zeitung. Banke naj bi namreč morale za nazaj kompenzirati tečajna tveganja za posojila v švicarskih frankih, zaradi česar so bankirji seveda ogorčeni. Banke so ponovno poudarile, da je zakon škodljiv, neustaven in ogroža finančno stabilnost bančnega sistema. Če bo sprejet, napovedujejo vložitev pobude za oceno ustavnosti, pripravljajo tudi predlog za zadržanje izvajanja zakona.

Obljubljena dežela Baracka Obame ponuja vpogled v vodenje Amerike in sveta
30. 01. 2022 08.00
Ste kdaj sanjali, da bi postali predsednik države? Ste se kdaj spraševali, kako se počuti predsednik svetovne velesile, Združenih držav Amerike? Kako razmišlja in kakšen je njegov vsakdan? Nekaj odgovorov vam lahko zagotovo ponudi zelo obsežen prvi del biografske pripovedi Baracka Obame, 44. predsednika Združenih držav, ki je bil na položaj prvič izvoljen leta 2008 in znova izvoljen mandat za tem.

Zdravniki: Sakašvili v kritičnem stanju
17. 11. 2021 21.25
Zaprti nekdanji gruzijski predsednik Mihail Sakašvili, ki že več tednov gladovno stavka in so ga prejšnji teden premestili v zaporniško bolnišnico, je v kritičnem stanju, so sporočili njegovi zdravniki.

Skupaj naprej: zahteven projekt s skupnim ciljem
10. 11. 2021 14.21
Dve največji televizijski hiši v Sloveniji, POP TV in RTV Slovenija, bosta za edinstven projekt združili moči. Zakaj? Ker imamo isti cilj, enake poglede na problematiko in predvsem enake prioritete kot medijski hiši s poslanstvom služiti javnemu interesu. Ta je v teh težkih časih zagotovo ob informiranju javnosti tudi ozaveščanje ljudi o stanju v državi in skupni boj proti pandemiji. Če smo bili pred letom in pol še nekoliko nevedni, kaj se pravzaprav dogaja, smo sedaj že dodobra zakorakali v pandemijo, o covidu in ukrepih, ki pomagajo pri preprečevanju okužbe, pa vemo praktično skorajda vse. Vprašanje je le, zakaj se torej Slovenija tako neuspešno bori zoper to bolezen?

V Tbilisiju množični protesti v podporo Sakašviliju
09. 11. 2021 09.49
Na ulicah gruzijske prestolnice se je v ponedeljek zvečer zbralo več deset tisoč ljudi, ki so izražali podporo zaprtemu nekdanjemu predsedniku Mihailu Sakašviliju. Tega so po tednih gladovne stavke v ponedeljek premestili v zaporniško bolnišnico, od koder je sporočil, da se boji za svoje življenje.

Po objavi posnetka novi pozivi na volitve: 'Na potezi je Matej Tonin, da preseka ta gordijski vozel'
04. 11. 2021 10.58
Po objavi novih posnetkov dogovarjanja med Vizjakom in Petanom v LMŠ, SD in Levici pravijo: gremo na predčasne volitve, na potezi sta NSi in Tonin. V drugi največji koalicijski stranki se o podpori Vizjaku še niso odločili, pa čeprav so pred dvema tednoma napovedovali, da bo izgubil njihovo podporo, če se izkaže, da so posnetki pristni. Za zdaj je brez komentarja tudi minister Počivalšek, ki se je leta 2007 znašel na nasprotnem bregu kot Petan in z njim, kot smo razkrili, tudi Vizjak.

Astronomske številke: Lionel Messi v štirih sezonah do 555 milijonov evrov
31. 01. 2021 16.40
Dobitnik šestih zlatih žog in po mnenju mnogih najboljši nogometaš v zgodovini Argentinec Lionel Messi je leta 2017 podpisal štiriletno pogodbo z Barcelono, ki mu bo do izteka mandata prinesla dobrih 555 milijonov evrov, je razkril španski časnik El Mundo.

Kdo bo drugi najpomembnejši funkcionar v ZDA: zvesti Pence ali progresivna Harrisova?
16. 10. 2020 06.00
Podpredsednik ZDA je zelo pomembna funkcija v ameriški politiki. Gre za drugo najvišjo izvršilno funkcijo v državi s skoraj 330 milijoni prebivalcev. Če bo zmagal Trump, bo njegova desna roka še naprej Mike Pence. Če vajeti prevzame Biden, bodo ZDA dobile prvo žensko, temnopolto podpredsednico azijskega rodu Kamalo Harris. Kandidata sta po stališčih vsak na svojem bregu.

V Velenju zmagal Dermol, v Staršah tesno Greifoner
11. 10. 2020 07.40
V Velenju je na nadomestnih volitvah zmagal kandidat stranke SD in dosedanji podžupan Peter Dermol. Po večini preštetih glasov je dobil 67-odstotno podporo volivcev. Za mesto župana so se potegovali trije kandidati. Novi župan občine Starše pa je po tesni zmagi v drugem krogu nadomestnih županskih volitev postal Stanislav Greifoner. Prejel je 52,4 odstotka glasov.

Gabrielle Union bo vodila epizodo Prijateljev s temnopolto igralsko zasedbo
22. 09. 2020 18.34
Oboževalci kultne serije Prijatelji bodo znova prišli na svoj račun. Poleg težko pričakovane združitve celotne igralske zasedbe, ki je še v nastajanju, bo igralka Gabrielle Union vodila brano izvedbo epizode The One Where No One's Ready, kjer se bo predstavila popolnoma temnopolta igralska zasedba.

Lukašenko dopustil možnost referenduma o spremembi ustave, protestniki vztrajajo
31. 08. 2020 15.08
Dolgoletni beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je po večtedenskih množičnih protestih proti njegovi vladavini dopustil možnost referenduma za spremembo ustave. Njegova glavna protikandidatka na volitvah Svetlana Tihanovska je medtem napovedala, da bo mednarodno skupnost zaprosila za podporo pri mirni spremembi oblasti v Belorusiji. Protestniki so na ulicah vztrajali že tretji teden, zopet pa so jih pridržali več kot 100.

Izpoved iz Belorusije: Raje zbolim za covidom, kot bežim pred represivnimi državnimi organi
29. 08. 2020 14.26
"Pravica do mirnih protestov in izražanja drugačnega stališča državljanov je zapisana v ustavi Republike Belorusije. Vendar v resnici te pravice organi pregona ne izpolnjujejo in ne upoštevajo," je za 24ur.com povedal Belorus, ki se protestov udeležuje že od prvega dne. Dodal je, da so v 26 letih obstoja režima "pozabili, kako protestirati. Kot se reče, ponovno se bomo morali naučiti hoditi." Prepričan je, da je čas za spremembe, in čeprav sta njegov brat in nečak med protesti utrpela blagi pretres možganov, se bo protestov udeleževal, tudi če dobi koronavirus.

Šarec o Janševi ponudbi: Obtožil me je za smrti zaradi neukrepanja, zdaj bi sodeloval
29. 05. 2020 08.39
Na vladno povabilo opozicijskim strankam za sodelovanje pri sprejemanju pomembnih odločitev za prihodnost Slovenije se je odzval predsednik LMŠ Marjan Šarec. Kot je dejal, ne razume, na kakšni podlagi pošiljajo takšna vabila, vodja poslanske skupine Golubović pa je dejal, da sporazuma ne bodo podpisali. Podpis napovedujejo v SNS, v SAB so na to pripravljeni pogojno oziroma vlado pozivajo k podpori njihovim predlogom. Medtem pa poleg LMŠ ponudbo zavračajo tudi v SD in Levici.

Kdo je Zoran Milanović?
05. 01. 2020 21.58
Nekdanji hrvaški premier in predsednik SDP Zoran Milanović je uspešno oživil svojo politično kariero z vstopom v predsedniški urad hrvaške države. Bil je deseti hrvaški premier in je vodil dvanajsto hrvaško vlado, s tokratno zmago pa bo postal peti hrvaški predsednik od osamosvojitve sosednje države.

'Mošeje so naše vojašnice, kupole naše čelade, minareti naša kopja'
20. 10. 2019 07.00
Prebivalci Turčije postajajo vse manj verni in manj strogi v sledenju verskim pravilom, in to kljub 17-letni oblasti islamistične stranke AKP pod vodstvom Recepa Tayyipa Erdogana. Želja predsednika Erdogana, da državo preuredi v bolj verni podobi, kot kaže, ne uspeva, saj je idejo Kemala Atatürka očitno težje premagati, kot si je to sprva predstavljal. A to lahko za večnega predsednika Erdogana pomeni tudi postopno izgubljanje zaupanja, saj je svojo kariero gradil ravno na islamistični platformi.

Poljska: politično razklana država, ki bo odločala o svoji prihodnosti
02. 10. 2019 06.00
Strmoglavljenje vladnega letala s predsednikom države na krovu, umor ljubljenega in hkrati osovraženega liberalnega župana Gdanska ter sporna pravosodna reforma ... to je le nekaj notranje političnih pretresov na Poljskem, ki so se dotaknili cele Evrope. Še ta mesec državo čakajo prelomne parlamentarne volitve, ki bodo vsaj nakazale, ali bo Poljska Uniji ponudila roko ali obrnila hrbet.

Parlament je mrtev, živel brexitski diktator Boris
29. 09. 2019 10.27
Britanija je zaradi brexitske razklanosti v parlamentu, v obeh velikih strankah, v državi in celo v družinah v največji politični in ustavni krizi. Po brexitskih dramah tega tedna, v katerem je vrhovno sodišče glavnega zakonodajalca Borisa Johnsona razglasilo za zakonolomca, ki je nezakonito zaprl parlament, posredno pa za lažnivca, ki je lagal celo kraljici, brexit spominja na labirint brez izhoda.

Bojan Požar je v volilnem letu 2018 samo od Telekoma in Darsa prejel več kot 100.000 evrov
24. 09. 2019 13.55
Novinar Bojan Požar je lani prek dveh podjetij, Lanaka Media d.o.o. in Report d.o.o., za oglaševanje s Telekomom Slovenije podpisal vsaj dve pogodbi – eno za dobrih 30 tisočakov in drugo za dobrih 46. Podpisoval je tudi za dobrih 34 tisočakov vredne pogodbe z Darsom, skupaj za 111.694 evrov. Politik Bojan Požar bi ta konflikt interesov verjetno težko pojasnil Računskemu sodišču.

Haradinaj pred Haaškim sodiščem, a še vedno ne ve točno, zakaj
24. 07. 2019 16.06
V Haagu so kot osumljenca zaslišali odhajajočega kosovskega premierja Ramusha Haradinaja, ki pa pravi, da še vedno ne pozna "svoje vloge". Tudi sicer še ni znano, katerih zločinov je osumljen, saj tožilstvo noče javno objaviti informacij o tem. Odločitev tožilstva in na morebitno obtožnico bo lahko počakal v Prištini.

SDS hvali zavezništvo s SLS, Novakova se vrača v Bruselj, v SD in LMŠ zadovoljni
26. 05. 2019 23.26
Zmagovalka evropskih volitev v Sloveniji je skupna lista SDS in SLS, ki je osvojila tri poslanske mandate. Po dva mandata sta osvojili listi SD in LMŠ, enega pa NSi. V Bruselj tako odhajajo štiri ženske in štirje moški, in sicer Tomčeva, Fajonova, Joveva in Novakova ter Zver, Bogovič, Brglez in Grošelj. Preverite njihove prve odzive.

Zver: Vlada je izgubila tretje, Šarec pa že četrte volitve
26. 05. 2019 18.56
Nekaj več kot 3000 slovenskih volišč je zaprlo vrata, so se pa odprla vrata volilnih štabov. Najbolj optimistični so v SDS in SLS, kjer se jim obeta največ sedežev v Evropskem parlamentu. Fajonova, ki kandidira na listi SD, pravi, da bo vse, kar bo več od enega poslanca, velika zmaga, Šoltes (DeSUS) pa pravi, da je šel v to tekmo zato, da zmaga.

V največji demokraciji na svetu slavil Narendra Modi
23. 05. 2019 18.34
Na največjih volitavah v zgodovini človeštva je slavila stranka aktualnega premierja Narendre Modija. Rezultat iz leta 2014 so še izboljšali in predvsem presegli predvolilne napovedi. Sin prodajalca čaja bo tako Indijo vodil še nadaljnjih pet let, ostaja pa sporna osebnost, v času njegovega vladanja se je povečalo število linčanj muslimanov in pripadnikov najnižje kaste.

Najbolj grešili Tomićeva, Zver in Novakova
20. 05. 2019 23.49
Osrednje soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami na POP TV smo podrobno analizirali tudi v Dejstvih. Resničnost izjav sta podkrepila naša strokovna sodelavca, strokovnjaka za vprašanja Evropske unije Marko Lovec, profesor na FDV, in Špela Majcen Marušič, soustanoviteljica bloga EU360. Ugotovitve: netočnosti o migrantih, poenostavljeno vprašanje arbitraže, nepoznavanje pristojnosti EU.

Internet kot orodje v volilni kampanji na Slovenskem
18. 05. 2019 11.12
Razvoj tehnologije, predvsem v zadnjih dveh desetletjih, je pomembno vplival na način komuniciranja političnih akterjev z volivci. Ne glede na to, ali imajo od tega dejansko korist ali ne, so bile politične stranke v sodobnih demokracijah primorane začeti uporabljati internetno tehnologijo.

Ljudmila Novak o zapuščini Nove Slovenije v Evropskem parlamentu
16. 05. 2019 18.12
Ljudmila Novak, nosilka liste Nove Slovenije je svojo politično pot začela leta 2000, leto kasneje postala županja Moravč, leta 2004 pa na prvih evropskih volitvah postala evroposlanka. Od leta 2011 do lani je bila predsednica Nove Slovenije in leta 2012 tudi ministrica za Slovence po svetu. Če ste konservativni volivec, koga torej voliti? Kje se stališča Nove Slovenije razlikujejo od SDS?

Odgovornost za vzpon skrajnežev morajo prevzeti tudi slovenski evroposlanci
16. 05. 2019 12.00
Razlog za vzpon nasprotnikov Evropske unije, kot jo imamo danes, in nizko udeležbo na volitvah v Evropski parlament (v Sloveniji nazadnje 24,55 odstotka) je tudi v odtujenosti evropskih institucij. Tako vas v predvolilni tekmi prepričujejo kandidati za evroposlance. Koliko pa so sami odgovorni za tako stanje?

Slovenci jemo madžarsko, Italijani kupujejo slovensko
07. 05. 2019 13.00
Kmetijstvo v Sloveniji je danes bolj kot kdajkoli prej odvisno od dogajanj zunaj svojih meja. Kmetje se morajo, če želijo biti konkurenčni, prilagajati Skupni kmetijski politiki (SKP), zato ne preseneča, da se je samo med letoma 2003 in 2016 število kmetij v Registru kmetijskih gospodarstev zmanjšalo za več kot 7 tisoč.

15 let kasneje: 41 odstotkov višji BDP in za 9,2 milijarde evrov naložb
01. 05. 2019 08.39
EU danes obeležuje 15. obletnico širitvenega velikega poka, v katerem se je tedanji petnajsterici pridružilo deset vzhodno- in srednjeevropskih držav, tudi Slovenija. Petnajst let po velikem poku EU zaposluje kaos z brexitom in boj z evroskeptiki, širitvenega apetita ni, vrstijo se pozivi h koreniti reformi širitvene politike.

Milan Zver se hvali z novostjo, staro 15 let
30. 04. 2019 12.24
Evroposlanec Slovenske demokratske stranke Milan Zver je januarja na Twitterju pisal o konzularni "novosti", ki za Slovence velja že od leta 2004.

Violeta Tomić: Nedopustno je, da predsednik Evropske komisije izbira komisarje
26. 04. 2019 13.00
Nosilka liste za volitve v Evropski parlament in vodilna kandidatka Evropske levice Violeta Tomić je v pogovoru za Delo govorila tudi o demokratizaciji evropskih ustanov: "Komisarje bi morali predlagati nacionalni parlamenti, imenovati pa bi jih moral Evropski parlament. Če hočemo demokratizirati Evropsko komisijo, je nedopustno, da predsednik Evropske komisije izbira komisarje. Evropski parlament bi moral imeti možnost, da jih imenuje in tudi odpokliče." (Delo, 24. 4. 2019)