volitve 2020

Trump zaslišanja označil za 'norčevanje iz pravosodja'
14. 06. 2022 10.55
Donald Trump je v ponedeljek odkrito kritiziral kongresno preiskavo lanskega napada njegovih privržencev na Kapitol in jo označil za "norčevanje iz pravosodja". Navkljub pričevanjem njegovih sodelavcev Trump še naprej vztraja, da so bile volitve 2020 prirejene in ukradene.

Vse glasnejši pozivi za kazenski pregon Trumpa
13. 06. 2022 06.53
Odbor za preiskavo napada privržencev nekdanjega predsednika ZDA Donalda Trumpa na Kapitol 6. januarja lani bo nadaljeval z drugim javnim zaslišanjem o dogajanju pred, med in po napadu, ki je zahteval smrtne žrtve in zamajal ameriški demokratični sistem. Odbor se bo osredotočil na Trumpove izjave o nedokazanih volilnih prevarah.

Donald Trump nezadovoljen z izjavami hčerke Ivanke
11. 06. 2022 15.07
Medtem ko Trump noče sprejeti poraza na predsedniških volitvah, odmeva izjava Ivanke Trump, sicer znane kot njegove najljubše hčerke, ki se je distancirala od njegovih neutemeljenih obtožb o volilni prevari in nekdanjemu pravosodnemu ministru Barru dejala, da je sprejela sklep, da je njen oče izgubil predsedniške volitve. Trump se je na to odzval z izjavo, da ta ni bila prisotna pri preučevanju volilnih rezultatov.

'Videla sem prizore kot iz vojne, scene, ki jih vidite v filmih'
10. 06. 2022 07.44
Nekdanji ameriški predsednik Donald Trump je organiziral lanske nemire na Kapitolu, šlo je za "poskus državnega udara", je bilo slišati ob začetku zaslišanj in predstavitvi zbranih dokazov o napadu na ameriški kongres 6. januarja lani. Liz Cheney, republikanska podpredsednica odbora, je vztrajala, da je Trump "prižgal ogenj tega napada". Demokrat Bennie Thompson pa je dejal, da so nemiri ogrozili ameriško demokracijo.

Boris Johnson prestal glasovanje o nezaupnici
06. 06. 2022 09.43
Britanski konservativci so na glasovanju o nezaupnici izrazili podporo premierju Borisu Johnsonu. Glasovanje o nezaupnici je sledilo po številnih pozivih k odstopu, ki jih je Johnson zavrnil. Britanski premier se je znašel pod ostrimi kritikami zaradi zabav, ki so na Downing Streetu potekale v času zaprtja države zaradi covida-19.

Turčija preoblikovala ime svoje države v Türkiye
02. 06. 2022 14.49
Turčija, ki se je doslej v angleščini imenovala Turkey, bo v ZN po novem znana kot Türkiye. Predstavniki ZN so pristali na uradno zahtevo Ankare po spremembi. Novo ime je del kampanje prenove blagovne znamke države, ki jo je začel turški predsednik Recep Tayyip Erdogan konec lanskega leta.

Prva preiskovalka tega mandata: financiranje strankarske propagande v medijih
16. 05. 2022 19.04
V državnem zboru je že padlo nenapisano gentlemansko politično pravilo o 100 dneh miru ob postavitvi nove oblasti. Stranke bodoče levosredinske koalicije so skovale taktiko, kako odgovoriti na kar 32 vloženih zakonov, ki so jih že na ustanovni seji novega sklica državnega zbora vložili v Janševi SDS in Toninovi NSi. Prvi na vrsti bo zakon o RTV, ki ga nameravajo bodoči partnerji v sredo zavrniti. Napovedana pa je tudi že prva parlamentarna preiskovalka tega mandata. Ta se bo ukvarjala s preiskavo glede financiranja strankarske propagande v medijih.

Prva predsednica DZ-ja poslancem: 'Mi dajemo ljudem zgled'
13. 05. 2022 06.14
Novoizvoljeni poslanci so se sestali na ustanovni seji državnega zbora. S potrditvijo mandatov vseh 90 novoizvoljenih poslancev je bil deveti sklic državnega zbora tudi uradno ustanovljen, dosedanjemu pa je mandatna doba prenehala. DZ je dobil tudi prvo predsednico v zgodovini, to je postala Urška Klakočar Zupančič iz Gibanja Svoboda. Na tajnem glasovanju jo je podprlo 55 poslancev. "Dolgo smo čakali, ampak verjamem, da bo s tem, ko bo krmilo državnega zbora prevzela ženska, nastopilo novo obdobje v naši parlamentarni zgodovini," je dejala v prvi izjavi po imenovanju. Podpredsednica je postala Meira Hot iz vrst SD-ja.

Odmevi slovenskih volitev v tujini: Poraz skrajno desnih populistov v Evropi
25. 04. 2022 09.50
Desete državnozborske volitve je spremljala tudi tujina. Mediji so se razpisali o porazu populistične desnice v Sloveniji in hudem porazu stranke slovenskega premierja Janeza Janše v boju za politično prevlado z "levo usmerjeno stranko". Prihajajo pa tudi odzivi visokih političnih predstavnikov. Član evropskega parlamenta Guy Verhofstadt je kritično zapisal: "Precej jasno je, da se tako Slovenci kot Francozi zavedajo, da skrajno desni populizem v kriznih časih ne ponuja rešitev." S tem se je ponorčeval iz tvita, ki ga je Janša leta 2020 objavil ob preštevanju glasov na ameriških volitvah.

Mladi: Vlada naj se nujno loti stanovanjske problematike in prekarstva
25. 04. 2022 12.47
V Mladinskem svetu Slovenije od nove vlade pričakujejo, da bodo mladi ne le slišani, temveč tudi upoštevani pri oblikovanju državnih politik. Med ključnimi nalogami na področju mladih, ki se jih mora nujno lotiti nova vlada, izpostavljajo reševanje stanovanjske problematike in problematike prekarnega dela mladih ter skrb za njihovo duševno zdravje.

Taktično glasovanje proti vladi povzdignilo Goloba ter izločilo LMŠ in SAB
25. 04. 2022 11.26
Velika zmagovalca tokratnih volitev sta Robert Golob in njegovo Gibanje Svoboda, ki se lahko za svoj odličen rezultat zahvalita tudi taktiziranju volivk in volivcev. Ti so namreč več kot očitno želeli preprečiti nov triumf Janeza Janše in njegove SDS. Mnogi so se odločali predvsem proti Janši, Goloba pa so obkrožili, ker jim je predstavljal edino preostalo zagotovilo za želene spremembe. Prav takšno taktiziranje in visoka volilna udeležba pa sta bila usodna za LMŠ in SAB.

DEJSTVA: Kdo je navajal pravilne podatke in kdo zavajal?
22. 04. 2022 20.50
Na POP TV ste lahko spremljali še zadnje predvolilno soočenje pred nedeljskimi državnozborskimi volitvami. V studiu so bili Janez Janša (SDS), Tanja Fajon (SD), Luka Mesec (Levica), Matej Tonin (NSi), Alenka Bratušek (SAB), Zdravko Počivalšek (Povežimo Slovenijo) in Marjan Šarec (LMŠ). Robert Golob (Gibanje Svoboda) je zaradi okužbe s koronavirusom v soočenju sodeloval prek video povezave.

Zoper Janšo 14 kazenskih in predkazenskih postopkov, zoper Goloba dve ovadbi
22. 04. 2022 09.38
Najbolj prepoznavne predsednike političnih strank, ki so zaznamovale letošnjo predvolilno kampanjo, smo vprašali, koliko kazenskih in predkazenskih postopkov jih bremeni. Iz stranke SDS so nam sporočili, da je zoper predsednika vlade Janeza Janšo sproženih najmanj 14 aktivnih kazenskih in predkazenskih postopkov, skupaj od leta 1985 pa da jih je bilo že več kot 200. Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob pa pravi, da sicer ne ve, da bi bil v kakšnem kazenskem postopku, da pa je takoj po vstopu v politiko dobil dve kazenski ovadbi.

Težave, afere Janševe vlade: maske, sendviči, spori in kadrovski vrtiljak
22. 04. 2022 07.00
Vlada Janeza Janše je državo vodila dve leti. Delovala je v burnem obdobju globalne pandemije covida-19, znašla pa se je tudi pred izzivi, kot so notranje težave koalicije in spodrsljaji vidnih članov vlade, ki so jim bile očitane različne napake ali afere. Vlada ob slovesu sicer izpostavlja številne dosežke v času svojega kratkega mandata in prepričana je, da bi lahko v novem mandatu storila še več.

Najvišja pokojnina dobrih 3000 evrov, najnižja slabih 300 evrov
22. 04. 2022 06.00
V Sloveniji pokojnino prejema več kot 627 tisoč ljudi, najvišja izplačana je v marcu znašala 3.302,37 evra, najnižja pa 294,78 evra. V letu 2019 je pod pragom revščine živelo 50 odstotkov upokojencev.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?
21. 04. 2022 09.38
V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?
21. 04. 2022 06.09
Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.

Srebrna nit: Urad za demografijo ni niti približek tega, kar potrebujemo
20. 04. 2022 21.00
Podatki Sursa iz leta 2020 kažejo, da živi v Sloveniji 424.000 starejših od 65 let, do leta 2050 pa naj bi bilo v državi okoli 620.000 prebivalcev v tej starostni skupini, opozarjajo v društvu Srebrna nit in dodajajo, da so že pred več leti predlagali ustanovitev ministrstva za starejše. Namesto tega je bil ustavljen Urad za demografijo, za katerega pa v društvu pravijo, da ni niti približek tega, "kar potrebujemo, pričakujemo in kar smo si želeli". Dodajajo, da gre "samo še za en primer organa, v katerega vladajoče stranke koalicije, predvsem najmočnejša SDS, umeščajo svoje strankarske kadre".

Čakalnice prazne, bolniki težko do zdravnikov. Kdaj bo tega konec?
20. 04. 2022 06.00
V času epidemije so številni bolniki ostali prepuščeni sami sebi, saj so težko prišli do osebnega zdravnika ali pa sploh niso. Protikoronski ukrepi so tako terjali svoj davek, predvsem pri zdravju tistih, ki so jim prepozno postavili diagnozo. Je že čas, da ukinemo ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa v zdravstvenih ustanovah? Kako pa je z dostopom do urgentne zdravstvene pomoči? Kako bodo omenjene situacije reševale stranke, ki jim javnomnenjske ankete napovedujejo vstop v parlament?

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09
Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Po soočenju: Ali izjave o omrežninah, plačah, pokojninah in naložbah držijo?
20. 04. 2022 06.00
Je Slovenija unikum pri začasni ukinitvi plačevanja omrežnine za gospodinjstva? Kdaj so se v Sloveniji znižale pokojnine in komu, koliko ljudi prejema podpovprečno plačo ter kakšna je dodana vrednost na zaposlenega? Ekipa Dejstev je tudi po četrtem predvolilnem soočenju na POP TV, ki je tokrat potekalo na temo gospodarstva, dodatno preverjala izjave prvakov strank.

DEJSTVA: Ali so predsedniki strank navajali pravilne podatke?
18. 04. 2022 20.08
Na POP TV ste lahko spremljali že četrto predvolilno soočenje. Ekipa Dejstev je tudi tokrat v živo preverjala izjave politikov. Uroš Slak je v oddaji gostil Janeza Janšo, Tanjo Fajon, Luko Mesca, Marjana Šarca, Mateja Tonina, Zdravka Počivalška in Alenko Bratušek. Robert Golob je zaradi okužbe s koronavirusom na soočenju sodeloval prek videopovezave.

V Črni gori aretirali nekdanjo predsednico Vrhovnega sodišča
18. 04. 2022 16.05
Na podgoriškem letališču so v nedeljo zvečer aretirali nekdanjo predsednico črnogorskega Vrhovnega sodišča Vesno Medenica. Medenico so aretirali zaradi suma ustanovitve kriminalne organizacije in protizakonitega vpliva, poročajo podgoriške Vijesti na svoji spletni strani.

Večina strank bi kupovala novo orožje. A kdo ga bo nosil?
18. 04. 2022 12.42
V luči ukrajinske vojne so se v Evropi začeli glasnejši pogovori o tem, kako okrepiti obrambo stare celine. Tako so marca na ravni Unije potrdili strateški kompas oziroma vizijo obrambnega razvoja unije v prihodnjem desetletju. Kako pa bi stranke zagotovile varnost Slovenije glede na zaostreno grožnjo Evropi s strani Rusije? Kot programe političnih strank komentira obramboslovec dr. Vladimir Prebilič, nobena izmed njih ne naslavlja ključnega problema, kdo bo orožje, ki bi ga kupovali, sploh nosil? "Mlade ljudi bi morali vzgajati v smeri, da varnost in obramba nista stvar, ki ju bomo plačali in bo to za nas naredil nekdo tretji, ampak bo treba v to vložiti nekaj sebe," izpostavlja.

Izumiranje periferije. Kako bodo stranke dosegle decentralizacijo države?
18. 04. 2022 07.00
O decentralizaciji slovenska politika govori že vsaj od začetka stoletja, kljub temu pa njeno delovanje in kronična nesložnost dajeta najmanj "potuho" obratnemu procesu – centralizaciji. Medtem ko se življenjski potenciali periferije še naprej vztrajno krčijo, se pritisk na Ljubljano povečuje, z njim pa v prestolnici navpično rastejo stroški bivanja, krepi se obremenitev javnih služb, dnevne migracije več kot 130.000 delavcev pa predstavljajo velik prometni izziv. Političnim strankam smo ponudili možnost artikulacije konkretnih rešitev za decentralizacijo Slovenije.

Kam bi stranke naselile mlade? Kako bi uredile najemniški trg?
17. 04. 2022 16.00
Nedvomno je ena najbolj perečih težav Slovenije nedostopnost stanovanj za mlade. "Obstoječi stanovanjski sistem je neučinkovit in nepravičen," opozarjajo na Inštitutu za študije stanovanj in prostora. Od ljudi se zahteva, da na mesec plačujejo tudi 1000 evrov najemnine, na banki pa za isti mesečni obrok ne morejo dobiti posojila. Kako bodo trajno rešili problematiko stanovanjskega vprašanja in kako bodo uredili najemniški trg, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Največ odpadne hrane nastane v gospodinjstvih in gostinstvu. Kako bi stranke reševale ta izziv?
16. 04. 2022 12.53
Od leta 2014, ko smo v Sloveniji začeli meriti količino odpadne hrane, je vsako leto zavržemo več. Lani smo tako zavrgli okoli 68 kilogramov hrane na prebivalca, kar je kilogram več kot leto poprej. Na kakšen način bi stranke ta trend spremenile in poskrbele, da bi čim manj hrane pristalo med odpadki?

Golob pokazal dokumente: 'Moje premoženje ima znan izvor, nič ni skritega, še manj pa kje v tujini'
14. 04. 2022 13.49
Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob se je odzval na objave v delu medijev, ki zadevajo njegovo premoženje. Pokazal je del pogodbe o delovnem razmerju s podatkom o plači, ki znaša 7.000 evrov neto, svoje prihodke iz leta 2020 v višini 438.000 evrov bruto in izpis Fursa, ki "kaže, da se vsi prihodki v letu 2020 popolnoma ujemajo ne samo s pogodbo, ampak tudi s podatki, ki so že bili razkriti". "Moje premoženje ima znan izvor in nič od tega izvora ni skrito, še manj pa kje v tujini," je dejal. Dodal pa je, da ne bo razkrival odmere dohodnine in s tem podatkov o svojih družinskih članih.

Izziv za politiko: elektrike porabimo vse več, proizvodnja ne dosega potreb
13. 04. 2022 15.00
Številne države uspešno nižajo porabo elektrike, medtem se je ta pri nas od osamosvojitve do leta 2019 povišala za skoraj 30 odstotkov. Po drugi strani pa v zadnjih letih ne proizvedemo dovolj električne energije, da bi pokrili lastne potrebe. Vojna v Ukrajini je še dodatno poudarila pomen energetske učinkovitosti, s katero lahko zmanjšamo odvisnost od uvoza energentov, zmanjšamo izpostavljenost velikim nehanjem cen energije ter nenazadnje ublažimo podnebne spremembe in naredimo sisteme ter družbo bolj odporno. Katere ukrepe torej politične stranke nameravajo sprejeti za hitro zmanjšanje porabe energije?

Kandidatura Sancinove za odbor ZN za človekove pravice obtičala na vladi
13. 04. 2022 14.29
Kandidatura slovenske mednarodne pravnice Vasilke Sancin za ponovno izvolitev v odbor Združenih narodov za človekove pravice je obtičala v vladni proceduri. Na ministrstvu za pravosodje so pojasnili, da so kandidaturo po opravljenem javnem razpisu posredovali generalnemu sekretariatu vlade, tam glede nadaljnjega postopka molčijo.