vorkapić

'Zanje je Ukrajina peskovnik za gradnjo fašistične države'
19. 03. 2022 16.42
Prisotnost neonacističnih milic, celo v državnih strukturah Ukrajine, ni ruski mit. Je dejstvo, na katerega so leta opozarjali številni zahodni analitiki, človekoljubne organizacije in pred rusko invazijo tudi vsi večji mediji. Njihov obstoj in nezmožnost zajezitve njihovega vpliva na nekatere pomembne odločitve oblasti v Kijevu, sta tako postala priročen izgovor ruskega vožda za invazijo in udejanjanje imperialističnih ambicij. "Neonacisti izrabljajo rusko invazijo za uresničevanje svojih interesov. Vse od časa IS nismo zaznali tako množičnega novačenja," v The Washington Post opozarja strokovnjakinja za terorizem in avtorica Rita Katz. Znano je namreč, da je Ukrajina že več let stičišče številnih ekstremističnih in neonacističnih skupin, ki se v državi borijo že od leta 2014. Nekatere, med njimi bataljon Azov, so postale sestavni del ukrajinskih oboroženih sil.

Mariupol postaja mesto duhov, v zračnem napadu na vojašnico na desetine mrtvih
18. 03. 2022 06.26
23. dan ruske invazije na Ukrajino. Država je vedno bolj opustošena in zapuščena. Svoje domove je zapustilo že več kot tri milijone prebivalcev. Zjutraj so se na zahodu znova oglasile sirene za nevarnost zračnega napada. O več eksplozijah so poročali iz Lvova, kjer naj bi ruske sile bombardirale vojaško skladišče, napadle pa so tudi kijevsko četrt Podil. V obleganem Mariupolu zmanjkuje zadnjih zalog vode in hrane, spopadi pa so že dosegli tudi središče mesta, ki se spreminja v mesto duhov. Po bombardiranju mariupolskega gledališča so iz zaklonišča rešili 103 osebe, a več kot 1300 jih je še vedno ujetih pod ruševinami. Po poročanju ukrajinskega poslanca v Odesi naj bi bilo v ruskem raketnem napadu na vojašnico v Mikolajevu mrtvih več deset ljudi.

Evropska vesoljska agencija odpovedala misijo na Mars
17. 03. 2022 14.37
Evropa je odpovedala misijo ExoMars, s katero bi na Rdeči planet poslali planetarno sondo, so sporočili iz Evropske vesoljske agencije. Razlog za to je vojna v Ukrajini in nezmožnost sodelovanja z Rusijo pri izstrelitvi. Evropske in ameriške misije so namreč večinoma odvisne od ruskih raket Sojuz.

'To nista Irak in Afganistan. To je boj proti moderni konvencionalni vojski. Situacija je brezupna'
17. 03. 2022 06.13
Nobena skrivnost ni, da je Ukrajina že od leta 2014 bojišče, na katero so se napotili številni prostovoljci in plačanci z vsega sveta. V državi so v zadnjih osmih letih delovali številni zahodni vojaški inštruktorji in različni prostovoljci, tako na vladni kot na uporniški strani. Ruska invazija 24. februarja in ukrajinski poziv k vstopu v "legijo tujcev" pa sta na široko odprla vrata številnim, tudi na hitro upokojenim pripadnikom britanskih specialnih sil, ki so na ukrajinsko bojišče odšli bodisi zaradi solidarnosti bodisi zaradi bojaželjnosti. Ko so ruske letalske sile uničile kompleks za usposabljanje tujih borcev v Javorivu v bližini poljske meje, pa se je zanos ob stiku z realnostjo pri mnogih spremenil v paniko in beg.

Politico: V čigavem imenu so trije voditelji govorili v Kijevu? Vajgl: Nihče ne more obsoditi te solidarnosti
16. 03. 2022 10.26
Obisk treh predsednikov vlad držav EU, Poljske – Češke in Slovenije – v Kijevu je vzbudil veliko zanimanje mednarodne javnosti. O obisku so pisali tako osrednji evropski kot tudi ameriški mediji. Medtem ko na drugi strani Atlantika hvalijo izraz solidarnosti voditeljev treh držav z Ukrajino, pa se denimo pri časniku Politico sprašujejo, v čigavem imenu so trije vzhodnoevropski voditelji pripotovali v Evropo, ter opozarjajo na neenotnost zahodnega zavezništva in različne pristope k reševanju krize. Da gre za preplet obojega, pa je v oddaji 24UR ZVEČER povedal nekdanji evropski poslanec Ivo Vajgl.

Hrvaški veteran o prostovoljcih v Ukrajini: Mnogi so se zlomili, ko so videli, kaj je vojna
13. 03. 2022 12.16
Po začetku vojne v Ukrajini in vabilu kijevskih oblasti vsem tujim borcem, naj pridejo braniti državo pred rusko invazijo, se je pozivu odzvalo več tisoč ljudi. Med njimi tudi mnogi iz Balkana, čeprav natančno število ni znano. Rusko ministrstvo za obrambo je celo govorilo o 200 Hrvatih, vendar hrvaški mediji navajajo, da je število zagotovo pretirano. "Nekateri so se zelo hitro zlomili, ko so prišli na bojišče in ugotovili, kaj je vojna," je povedal hrvaški veteran in pripadnik zloglasnega ukrajinskega bataljona Azov.

'Pri izginotju tovornjaka smo bili jaz in država žrtev prevare'
13. 03. 2022 08.21
Serijo predvolilnih intervjujev z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci nadaljujemo s predsednikom NSi Matejem Toninom. Obrambni minister razkriva, koliko slovenskih vojakov in kje konkretno bo zaradi vojne v Ukrajini sodelovalo v Natovih bojnih skupinah na tujem. Kdo in zakaj kadruje v bogati energetiki? Kakšna je politična teža druge največje vladne stranke v aktualni koaliciji? In še; ali je Janez Janša res boljša izbira kot Matej Tonin, češ da je bolj odkrit in pri njem vsaj veš, kje si, kot pravi filozof Slavoj Žižek?

'Med ameriško invazijo na Irak in rusko na Ukrajino obstaja razlika – v Iraku je vladal diktator'
12. 03. 2022 17.00
Obrambni minister Matej Tonin je bil tretji strankarski poglavar, ki je odgovarjal na naših deset hitrih vprašanj, s katerimi poskušamo odstreti pogled politika na nekatera ključna politična in družbena področja. Predsednik NSi je tako podal svoje mnenje o sankcioniranju članic EU, ki ne spoštujejo vladavine prava, priznanju Palestine, (ne)optimalnosti nekdanjega vladnega govorca Jelka Kacina v času epidemije ter primerjavi med ameriško invazijo na Irak in rusko invazijo na Ukrajino.

Ukrajinska vojska pridržala opozicijskega poslanca. Fotografiral naj bi vojaške položaje
04. 03. 2022 20.43
Medtem ko so oči uprte na območja, kjer potekajo boji in delovanje mednarodne skupnosti, se v zaledju ukrajinske države izvajajo politične čistke. Nekateri pravijo, da gre za odstranjevanje izdajalcev in omejevanje njihovega vpliva, drugi, da gre za pogrom nad ukrajinsko opozicijo. Ukrajinske sile so tako pridržale poslanca Vrhovne Rade Nestorja Šufriča. Pred dnevi pa je Zelenski zamenjal guvernerja Odese in na njegov položaj postavil nekdanjega poveljnika bataljona Aidar Maksima Marčenka, ki ga Rusija obtožuje povezav z neonacisti.

Kaj se dogaja s 64-kilometrskim konvojem ruske vojske pred Kijevom?
04. 03. 2022 16.45
Ko je vest o orjaškem ruskem vojaškem konvoju, ki se premika proti Kijevu, obšla svet, se je zdelo, da so ukrajinski prestolnici šteti dnevi. A od takrat se konvoj ni bistveno premaknil, zato se vsi sprašujejo, kaj se z njim dogaja. Števil strokovnjaki in vojaški analitiki hitijo z ugibanji o tem, zakaj in ali se je ruski vojski severno od Kijeva nekaj hudo zalomilo. A dejstvo je, da v tem trenutku nihče razen ruskega poveljstva ne ve, kaj je razlog za zaustavitev premika. Odgovor bi se lahko skrival v novoobjavljenih posnetkih in informacijah iz Ukrajine, da naj bi njihova vojska poplavila območje okrog kraja Kozaroviči.

Rusija: 15 let zapora za 'širjenje lažnih novic o ruski vojski'
04. 03. 2022 15.36
Ruski parlament je v petek sprejel zakon, ki nalaga do 15 let zapora zaradi namernega širjenja lažnih novic o vojski, s čimer je okrepil informacijsko vojno zaradi konflikta v Ukrajini. Ruski poslanci so večkrat ponovili, da lažne informacije o Rusiji širijo ZDA in njeni zahodnoevropski zavezniki, da bi sejali razdor med ruskim ljudstvom.

Rasizem? Sporne izjave o beguncih v zahodnih medijih
04. 03. 2022 07.06
Slovenijo je razburil tvit vlade, v katerem je aktualna oblast skušala pojasniti stališče o tem, da so ukrajinski begunci bolj dobrodošli pri nas od tistih, ki prihajajo iz bolj vzhodnih dežel. Kot razlog pa navedla kulturne, verske in zgodovinske vezi. Objava je bila nato izbrisana. A če je kdo mislil, da je bila omenjena objava dokaz, da je nekaj narobe le pri nas, se je motil. Izjave nekaterih novinarjev in gostujočih v zahodnih liberalnih medijih so zaradi ignorance, rasističnih konotacij in dvoličnosti šokirale mnoge.

Rusija in Ukrajina sklenili dogovor o evakuacijah civilistov. Preboj ruskih sil na vzhodu
03. 03. 2022 05.04
Osmi dan ruske invazije na Ukrajino so bile oči vsega sveta uprte v sosednjo Belorusijo. Na pogajanjih v Brestu sta delegaciji sklenili dogovor o začasnih premirjih v primeru evakuacij civilistov. Medtem je župan Hersona potrdil, da so Rusi prevzeli nadzor nad mestom na jugu Ukrajine, prav tako so se v kraju Novoaidar srečali ruska vojska in vojaki samooklicane LR Lugansk. S tem naj bi bil odrezan del ukrajinskih sil na vzhodu države.

Ruski vojaki zažgali vas in pili pivo? Gre za prizor iz kultnega balkanskega filma
03. 03. 2022 14.40
Po svetu trenutno divja informacijska vojna, kot je še nismo videli. Če ruska vojska, ob srditem odporu ukrajinskih sil, napreduje na terenu, pa Ukrajina brez dvoma dobiva bitko na socialnih omrežjih. Ta so namreč preplavile številne neverjetne, navdihujoče in tudi grozljive zgodbe, ki pa so pogosto izmišljene. Predvsem ljudje z območja nekdanje Jugoslavije so namreč v objavi ene od ukrajinskih nevladnih organizacij prepoznali fotografijo, ki ne sodi na ukrajinsko bojišče, ampak v kultni film Lepe vasi lepo gorijo.

Ladislav Lipič: Če pade Harkov, imajo ruske enote prosto pot
02. 03. 2022 22.20
Mineva teden dni od začetka ruske invazije na Ukrajino, ki jo je Vladimir Putin poimenoval "posebna operacija", v kateri si prizadeva "demilitarizirati" in "denacificirati" Ukrajino. Kakšno je stanje na terenu? Kako visoke so žrtve na obeh straneh? Zakaj je Harkov tako pomembno mesto in ali lahko Putin zdrži pritisk na mednarodni in domači fronti. O tem je v oddaji 24UR ZVEČER spregovoril nekdanji načelnik generalštaba slovenske vojske generalmajor Ladislav Lipič.

Abramovič bo prodal Chelsea in ves denar namenil žrtvam vojne v Ukrajini
02. 03. 2022 20.13
Ruski milijarder Roman Abramovič, ki je angleški nogometni klub prevzel leta 2003, je dejal, da ne bo zaprosil za povračilo več kot milijarde in pol evrov, ki jih je posodil klubu. Dejal je tudi, da bo klub prodal ter ves izkupiček namenil "vsem žrtvam vojne v Ukrajini" in "dolgoročni obnovi".

V Ljubljani shod v podporo Ukrajini, podprli tudi enotnost odziva Evrope in Nata
02. 03. 2022 15.44
V Ljubljani je popoldne potekal shod v podporo Ukrajini, ki ga je organiziralo Kulturno društvo Ljubljana – Kijev. K udeležbi je pozval tudi predsednik vlade Janez Janša. Poslopje ruske ambasade je bilo zastraženo, ograda je stala tudi pred ameriškim veleposlaništvom, ki je v neposredni bližini. Torkov protestni shod je namreč zavil tudi na ljubljanske ulice, sredin pa se je po eni uri na Kongresnem trgu tudi končal. Govorci so izpostavili, da se Ukrajina bori tudi za svobodo in demokracijo cele Evrope.

V Logatec prispelo 38 otrok beguncev iz Ukrajine
02. 03. 2022 12.12
V nastanitveni center za begunce iz Ukrajine v Logatcu je prispelo 68 oseb, od tega 38 otrok, je potrdila direktorica urada za migrante Katarina Štrukelj. Vlada je na ponedeljkovi dopisni seji sprejela sklep o ustanovitvi nastanitvenega centra za begunce iz Ukrajine v Logatcu. Ta bo v delih prostorov uprave za zaščito in reševanje.

Rakete na televizijski stolp v Kijevu, ZDA zapirajo zračni prostor za ruska letala
01. 03. 2022 05.26
Za Ukrajinci je šesti dan ruske invazije. V prestolnici Kijev je bil v napadu zadet televizijski stolp. Ruske enote so vstopile v mesto Herson na jugu Ukrajine, nadaljevali so se tudi napadi na Harkov, kjer so nazadnje pristale tudi padalske enote. Ukrajinski uradniki so sporočili, da so med žrtvami v Harkovu, mestu z 1,4 milijona ljudi, tudi civilisti. Napad je bil tam izveden tudi na osrednji trg, kjer se nahaja tudi stavba lokalne vlade. Zvečer je padlo tudi po Žitomirju, kjer ima bazo ukrajinska zračna brigada, od tam prav tako poročajo o civilnih žrtvah. Zaradi napada na Ukrajino se Rusija sooča z naraščajočo mednarodno izolacijo, večurno pogajanje med obema stranema pa ni ustavilo spopadov. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je sicer sporočil, da se je pripravljen sestati z Vladimirjem Putinom. Protivojni protesti se medtem kljub številnim aretacijam nadaljujejo tudi v Rusiji, ameriški predsednik Joe Biden pa glede napotitve vojakov v Evropo sicer zagotavlja, da se ne bodo vmešali v spopad v Ukrajini.

Satelitske slike: Največje letalo na svetu An-225 'Mrija' vendarle ni uničeno?
01. 03. 2022 14.56
Kljub dvakratnim navedbam ukrajinskih oblasti, najprej 24. in nato še 27. februarja, vse kaže, da največje letalo na svetu Antonov An-225 'Mrija' ni bilo uničeno v spopadih na letališču Gostomel, severozahodno od Kijeva. Satelitski posnetki letališča, narejeni 28. februarja, kažejo, da je vsaj rep letala ostal nedotaknjen glede na stanje hangarja, kjer Mrija počiva, pa je malo verjetno, da so ukrajinske trditve – vsaj za zdaj – resnične.

Konvoj ruske vojske vse bližje Kijevu, Ukrajina vojakom, ki odložijo orožje, ponuja amnestijo
28. 02. 2022 06.21
Spopadi v Ukrajini se nadaljujejo že peti dan. Ukrajinska vojska je minulo nedeljo označila za "izjemno težko" ter sporočila, da "se soočajo z agresorjem, tako na nebu kot na tleh". Po nekaj urah tišine so se v ukrajinski prestolnici in v Harkovu zjutraj znova zaslišale eksplozije, sirene so se oglasile tudi v Černigovu na severu države. Podobno se je nadaljevalo tudi tekom dneva, medtem ko sta se delegaciji Ukrajine in Rusije sestali na pogajanjih v Belorusiji. Ta so zdaj končana, pogovori pa se bodo nadaljevali v prihodnjih dneh. Ukrjainski predsednik Volodimir Zelenski je medtem podpisal vlogo za pristop Ukrajine k EU. Čeprav je bilo sprva napovedano drugače, sta Poljska in Bolgarija zavrnili dobavo vojaških letal Ukrajini. Bolgarija je kot razlog navedla pomanjkanje letal za lastno obrambo in rezervnih delov.

Madžarska ne bo dovolila tranzita orožja v Ukrajino čez svoj teritorij
28. 02. 2022 21.18
Kam v rusko-ukrajinskem konfliktu spada Madžarska? Po več kontradiktornih izjavah z vrha madžarske politike, je odjeknila napoved madžarskega zunanjega ministra Petra Szijjarta, da Madžarska v Ukrajino ne bo pošiljala ne vojakov ne orožja, prav tako pa ne bo dovolila tranzita orožja čez svoje ozemlje.

Kakšno orožje ima na razpolago Vladimir Vladimirovič Putin?
28. 02. 2022 19.04
Putinova odločitev, da dvigne pripravljenost ruskih jedrskih sil, je še povečala zaskrbljenost v mednarodni skupnosti. Strokovnjaki sicer mirijo, da to še ne pomeni, da bo Rusija jedrsko orožje dejansko uporabila, toda v isti sapi opozarjajo na nepredvidljivost Putinovih potez. Pri zaostrovanju napetosti se je ruskemu predsedniku pridružil tudi njegov zaveznik Aleksander Lukašenko. Belorusija je namreč z včerajšnjim referendumom postala država, ki dovoljuje nameščanje jedrskega orožja.

'Nisem prevaral nobenega volivca. Vztrajam, ker mi ni nihče ničesar dokazal'
27. 02. 2022 07.00
Kakšne bodo gospodarske posledice konflikta za slovenska podjetja, ki delujejo v Ukrajini in Rusiji? O tem, pa tudi o kadrovskem cunamiju v energetiki, političnem eksperimentu Povežimo Slovenijo in osebni odgovornosti pri nabavi zdravstvene opreme, ki je pod drobnogledom organov pregona, smo se pogovarjali z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom. Intervju s prvakom koalicijske Konkretno odpira serijo debat z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci, ki jih pred aprilskimi volitvami pripravljamo v naši osrednji informativni oddaji in na 24ur.com.

O pravici istospolnih parov do posvojitve otrok: S tem imam težave, a nimam nič proti
26. 02. 2022 17.10
Slaba dva meseca pred volitvami začenjamo serijo intervjujev z voditelji strank, ki jim najbolje kaže na prihajajočih parlamentarnih volitvah. Vsakemu izmed njih smo zastavili deset vprašanj o nekaterih ključnih družbenih in političnih vrednotah. Na njih je najprej odgovarjal podpredsednik vlade ter minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek.

Politika spreminjala odločitve stroke, Krek vztraja, da na NIJZ politike ni bilo
21. 02. 2022 07.31
Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek se vse od svojega imenovanja na ta položaj kmalu po nastopu vlade Janeza Janše sooča s številnimi kritikami zaradi svojega javnega nastopanja in nekaterih kontroverznih izjav. Najprej je razburila projekcija o 90.000 mrtvih zaradi covida-19, nato opozarjanje, da je omikron petkrat hujši od ostalih različic virusa, in dvomi o poročilih Eme glede učinkovitosti poživitvenih doz. Prvi mož NIJZ pa je deležen zlasti očitkov, da njegovo delo ni strokovno, temveč politično motivirano. Krek trdi nasprotno – pravi, da sam v nasprotju s predhodniki na položaj ni prišel iz politike.

Proruski separatisti v Donecku napovedali evakuacijo civilistov v Rusijo
18. 02. 2022 09.37
Proruski uporniki na vzhodu Ukrajine so obtožili vladne sile za bombardiranje več naselij, medtem ko ruski mediji poročajo, da pehotne in oklepne enote še naprej zapuščajo vadišča v bližini ukrajinske meje in se vračajo v oporišča v notranjosti države. Vodja proruskih separatistov v Donecku je napovedal množično evakuacijo civilistov v Rusijo, Putin pa je obljubil denarno pomoč za begunce. Na zahodu so medtem še vedno prepričani, da se bo ruska invazija začela vsak čas. Britanski The Times se znova sklicuje na obveščevalne podatke, ki pravijo, da je Putin odločitev o napadu sprejel v zadnjih 24 urah. Rusko zunanje ministrstvo je medtem v pismu Washingtonu ZDA pozvalo k umiku njenih enot iz vzhodne in srednje Evrope.

Še brez odločitve o Levici in SD: 'Predlog ni bil po naključju vložen pred volitvami'
17. 02. 2022 09.19
Pobude za razglasitev neustavnosti programa stranke Levica in kontinuitete stranke SD so v preteklosti že prihajale z nasprotnega političnega pola, nazadnje, ko sta stranki SDS in NSi poskušali sklicati izredno sejo državnega zbora, ker naj bi program Levice rušil parlamentarno demokracijo in ustavni red. Kar ni uspelo v DZ, pa se je sedaj preselilo na ustavno sodišče, ki prednostno obravnava pobudo aktivista Vilija Kovačiča za oceno protiustavnosti programa politične stranke Levica ter delovanja političnih strank Levica in SD. Ustavno sodišče ni danes v tej zadevi sprejelo še nobene odločitve, so sporočili. V obeh omenjenih strankah sicer pričakujejo, da bo ustavno sodišče Kovačičevo pobudo zavrnilo. Menijo, da ta ni bila po naključju vložena pred volitvami, vidijo pa jo kot poskus vplivanja na volilno kampanjo in volitve.

Francija in zaveznice bodo vojake umaknile iz Malija
17. 02. 2022 14.11
Francija, njene partnerice iz EU in Kanada bodo vojake začele umikati iz Malija, so sporočili iz Elizejske palače. Odločitev so sporočili po delovni večerji o razmerah v Sahelu, ki jo je v Parizu gostil francoski predsednik Emmanuel Macron in se je je udeležil tudi slovenski premier Janez Janša. Protiteroristične operacije v Maliju naj bi države končale do junija. Na misiji v Maliju je devet slovenskih vojakov.

Golob in Zorčič na volitvah ne bosta sodelovala
17. 02. 2022 13.08
Predsednika strank Gibanje svoboda in Lide, Robert Golob in Igor Zorčič, sta se na sestanku dogovorila, da stranki ne bosta oblikovali skupne liste za prihajajoče parlamentarne volitve. O tem se je namreč ugibalo v zadnjem času, bilo pa naj bi predvsem v interesu Zorčiča. Ta je povedal, da se je njihovo sodelovanje s tem zaključilo. V obeh strankah sicer poudarjajo, da so pripravljeni sodelovati z drugimi političnim strankami.