vrata

Položaj v državi je trden, meni Bill Clinton

28. 01. 1998 09.59

Ameriški predsednik Bill Clinton je v govoru o položaju v državi pred obema domoma kongresa ter člani kabineta načel najpomembnejše teme, ki zadevajo ZDA in svetovno skupnost na prehodu v prihodnje tisočletje. Opogumljen z glasnim aplavzom ob vstopu v kongresno dvorano, je Clinton najprej sam sebi postavil vprašanje "kakšen je položaj v državi" in si takoj odgovoril: "Položaj v državi je trden." Clinton je potrdil napovedi in se škandala v zvezi z intimnim odnosom z Monico Lewinsky ni dotaknil niti z besedico.

Billa Clintona kličejo tudi na tržaško sodišče

26. 01. 1998 08.35

Vse je poskusil, potrpežljivo je potrkal na marsikatera vrata, vendar je bilo vse zaman, škode mu niso povrnili, zato se je naposled odločil, da na sodišče pokliče samega ameriškega predsednika Billa Clintona, da poravna račune. Kot vrhovni poveljnik oboroženih sil ZDA Clinton namreč odgovarja tudi za svoje vojake in prav vojaki so tržaškemu policistu Andreu D'Agostinu že pred petimi leti poškodovali motorno kolo. Nekega večera avgusta 1993 je z balkona opazil tri pijane ameriške mornarje, ki so se z brcami lotili njegovega kawasakija. Njegovi kolegi so razboriteže ustavili, identificirali in prijavili sodišču, nato pa jih izročili ameriškim oblastem. D'Agostinu so zagotovili, da mu bo ameriška mornarica škodo poravnala, a odtlej o denarju ni bilo ne duha ne sluha. Zalegli niso niti posegi pri italijanskem obrambnem ministrstvu. Zato se je septembra lani odločil, da se obrne naravnost na Clintona.

Muzej termoforjev

14. 01. 1998 08.16

Na pariškem Montmartru je odprl vrata nenavaden muzej, posvečen starim termoforjem. Najstarejši od skupno približno 250 razstavljenih predmetov je posteljni ogrevalnik iz kositra, ki izvira iz 15. stoletja. Z njim so greli vlažne rjuhe v celicah samostanov, deloval pa je tako, da so vanj dali žerjavico. Po številnih požarih v postelji so kositrni ogrevalnik zaščitili z lesenim okvirjem. V muzeju je moč najti tudi ogrevalnik iz 16. stoletja, ki so ga uporabljali duhovniki, pritrjen pa je bil na naslonjalo za noge. Posebno vrednost imajo tudi angleški ogrevalniki iz 19. stoletja v obliki steklenic z zamaškom, navadno iz porcelana ali gline. Nekoliko bolj okrašen je ogrevalnik, ki je v kočijah grel prezeble noge številnih monarhov po vsej Evropi. Vanj so navadno vstavili vroče železo, opeko ali žerjavico. V muzeju je razstavljen tudi kitajski kamniti ogrevalnik v obliki granate, ki so jih napolnili z baritom ali gorečim alkoholom, noge pa je grel tudi deset ur.

Odprtje največjega sejma preprog

11. 01. 1998 09.09

V nedeljo bo v nemškem Hannovru svoja vrata odprl največji svetovni sejem preprog in talnih oblog Domotex 98, kjer bo na 88.000 kvadratnih metrih razstavljalnih površin sodelovalo več kot 1050 razstavljalcev iz 51 držav. Predstavili bodo vse novosti na področju izdelave preprog in talnih oblog, prvič pa bodo pripravili program izobraževanja mladih prodajalcev tekstila, ki naj bi med prodajalci poskrbel za boljše poznavanje tekstilov in drugih tkanin. Po besedah prirediteljev naj bi pokroviteljstvo nad mladimi prodajalci prevzelo več kot 100 podjetij.

Modro, ki te ljubim modro...

08. 01. 1998 10.41

Kot modra kri je tudi modra barva po vsem sodeč kraljevska barva, saj kraljuje na lestvici najbolj priljubljenih barv. Modra je brez dvoma nadomestila zeleno, rjavo in rdečo oziroma oranžno - barve, ki so v preteklih stoletjih druga za drugo zavzemale prevladujoče mesto v družbi, je povedal pofesor Roland Siegrist, dekan oddelka za dizajn na visoki strokovni šoli v Mainzu.

Protesti brezposelnih v Franciji

07. 01. 1998 15.22

V več francoskih mestih se danes nadaljujejo protesti brezposelnih. Ti so zasedli že 25 uradov zavarovalnic za brezposelne. V izogib zasedbi so nekateri preostali uradi danes zaprli svoja vrata.

Kurdski begunci v luči Schengenskega sporazuma

05. 01. 1998 18.29

V sredo se bo sešla delovna skupina sveta Evropske unije za Schengenski sporazum, ki bo obravnavala novonastale razmere po množičnem zatekanju kurdskih beguncev v Italijo in izrazom pripravljenosti te države, da beguncem podeli politično zatočišče. Viri na Evropski komisiji so povedali, da imajo begunci v primeru dodelitve političnega azila s strani ene države, ki je polno pristopila k Schengenskem sporazumu, pravico do prostega kroženja po vseh "schengenskih" državah, vendar pa imajo bivališče lahko le v državi, ki jim je zatočišče podelila. Viri na komisiji so pri tem razložili, da za druge države potemtakem "ni nevarnosti", hkrati pa poudarili potrebo po uskladitvi petnajsterice do tovrstnih problemov. Italija se je že znašla pod kritiko nekaterih držav petnajsterice, predvsem Avstrije in Nemčije, ki ji očitajo neučinkovito begunsko politiko in "varovanje unijinih meja". Oblasti v Rimu pa poudarjajo, da vrata Italije ostajajo odprta vsem, ki so politično preganjani.

Za ognjemet bodo Nemci postrelili 160 milijonov mark 

31. 12. 1997 00.00

Nemci bodo letos za novoletni ognjemet zapravili 160 milijonov mark - približno toliko kot v minulem letu. Letošnji trend se glasi: "Manj pokanja in več pisanosti". Pokalice, razpršila in svetilne rakete postajajo namreč vse dražje. Od začetka tega tedna je v Nemčiji dovoljeno tudi uradno prodajati rakete, vendar ne mladoletnikom. Prodajni uspeh pri trgovanju s temi vnetljivimi predmeti so "kombinirani ognjemeti" z več pirotehničnimi učinki. Tudi "sončne rakete" so šle letos dobro v prodajo. Te rakete se začnejo vrteti že na tleh in se po določenem času dvignejo v zrak. Dežurna služba v večjih mestih v prednovoletnem času poroča o številnih opeklinah in hudih očesnih poškodbah, ki so jih povzročile razne doma izdelane "lastne konstrukcije". Predstavniki Združenja za pirotehnično industrijo opozarjajo pred lahkomiselnim ravnanjem z raketami in svetujejo, da prižiganje raket in drugih "pripomočkov" na silvestrovo raje prepustimo tistim gostom, "ki so ohranili trezno glavo". Iz previdnosti in da ne bi prišlo do nepotrebnih presenečenj, naj uporabniki ne spravljajo raket v hlačne žepe, za vsak primer pa je dobro zapreti okna in vrata, če bi se kakšna raketa "zmotila".

Zagotovo čisti iz stranišča

30. 12. 1997 08.14

Neki Francoz si je izmislil nadvse higienično stranišče - iz njega namreč ni mogoče, ne da bi si poprej umili roke. Vrata stranišča se ne odprejo, preden vsaj deset sekund ne teče voda v umivalniku ob stranišču, zaradi posebne elektronske povezave med pipo in straniščnimi vrati pa ima uporabnik tudi zelo malo možnosti, da bi goljufal in le pustil teči vodo, rok pa si pri tem ne bi zmočil. Inovator je na takšno zamisel prišel, ko je videl dokumentarec, v katerem so pokazali, koliko sledi urina je na posodici s kikirikiji v povprečnem francoskem baru. Za stranišče, zanj je treba plačati med 3000 in 8000 dolarji, je že dobil preko sto naročil.

V vsaki tretji družini se ob božiču sprejo

26. 12. 1997 11.53

Po ugotovitvah raziskovalca prof. Klausa Hurrelmanna v tretjini nemških družin ob praznovanju božiča prihaja do resnih sporov in napetosti. Kot je pokazala raziskava, ki jo je prof. Hurrelmann izvedel med 2000 študenti nemških univerz, med prazniki kar deset odstotkov mladih zaradi vznemirjenja, pa tudi prevelikih pričakovanj in preobremenjenosti psihično ali psihosomatsko zboli. Družine bi se morale po njegovem mnenju na praznovanje najbolj veselega krščanskega praznika zato "dobro pripraviti", še posebej pomembna pa je "posebna dramaturgija". Nič manj pomembno pa je, da pri načrtovanju skupnih aktivnosti starši upoštevajo želje in interese otrok in dosežejo kompromis, ki je sprejemljiv za vse. Praktični profesor družinam predlaga, naj izdelajo načrt praznovanja in si ga obesijo na vidno mesto, npr. "na kuhinjska vrata".

Širitev zveze NATO: Podpis pristopnih protokolov

16. 12. 1997 17.47

Zunanji ministri Severnoatlantske zveze so danes v Bruslju ob navzočnosti kolegov iz Poljske, Češke in Madžarske, držav, ki so bile julija v Madridu uradno povabljene v zavezništvo, podpisali pristopne protokole povabljene trojke. S tem je pot za ratifikacijo širitve v vseh devetnajstih parlamentih odprta. Ta mora biti končana najkasneje do aprila leta 1999, ko bodo tri povabljenke ob 50. obletnici zavezništva predvidoma postale članice Severnoatlantske zveze.

ZDA bodo posredovale med Turčijo in EU

16. 12. 1997 10.14

Združene države Amerike želijo posredovati med Evropsko unijo in Turčijo. Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva James Foley je sporočil, da bo imela ameriška vlada s Turčijo v prihodnjih dneh pogovore o različnih stališčih glede vključitve Turčije v unijo. Za četrtek je v načrtu sestanek ameriškega predsednika Billa Clintona s turškim premierom Mesutom Yilmazom. Ob odločitvi luksemburškega vrha, ki je Turčiji zaenkrat zaprl vrata uniji, je Foley menil, da so ZDA prepričane, da mora Turčija imeti "svoje mesto v Evropi".

V požarih umrlo 12 ljudi

13. 12. 1997 11.53

V požarih v stanovanjih je v Moskvi na včerajšnji dan ustave umrlo 12 ljudi, 15 pa je ranjenih. Vse smrtne žrtve so bile po prvih ugotovitvah na praznik vinjene.

Odprtje sejma Veseli december

12. 12. 1997 09.14

Na ljubljanskem Gospodarskem razstavišču bo vrata obiskovalcem odprl novoletni sejem Veseli december. Potekal bo na približno 10.000 kvadratnih metrih razstavnih površin. Na sejmu se bo predstavilo 271 razstavljalcev iz petih držav, poleg slovenskih podjetij še podjetja iz Avstrije, Egipta, Indije in Madžarske. Sejem bo odprt do 28. decembra, vsak dan med 10. in 20. uro.

Veseli december se začenja

11. 12. 1997 09.05

Na ljubljanskem Gospodarskem razstavišču bo jutri, v petek, svoja vrata obiskovalcem odprl novoletni sejem Veseli december. Potekal bo na približno 10.000 kvadratnih metrih razstavnih površin, od katerih jih bo polovica namenjena prodaji, polovica pa igri in zabavi. Na sejmu se bo predstavilo 271 razstavljalcev iz petih držav, poleg slovenskih podjetij še podjetja iz Avstrije, Egipta, Indije in Madžarske. Sejem bo odprt do 28. decembra, vsak dan med 10. in 20. uro.

Minister Turnšek na zasedanju obrambnih ministrov evro - atlantskega sveta za sodelovanje

04. 12. 1997 08.57

Slovenski obrambni minister Tit Turnšek se je danes v Bruslju udeležil srečanja obrambnih ministrov Evro-atlantskega partnerskega sveta, ki povezuje članice zveze NATO s partnerskimi državami. Razpravljali so o nadaljni krepitvi in poglabljanju sodelovanja.

Evropski paralament se bo izrekel o širitvi EU

02. 12. 1997 09.44

Evropski parlament bo na dvodnevni seji jutri in pojutrišnjem v Bruslju razpravljal o vprašanju, s katerimi srednjeevropskimi prosilkami naj Evropska unija prihodnje leto začne pogajanja. Parlament sicer v tem vprašanju nima zadnje besede. Dokončno odločitev bodo morali s soglasjem sprejeti predsedniki držav in vlad povezave na vrhunskem srečanju v Luxembourgu prihodnji teden.

Slovesno odprli Poštni center Ljubljana

28. 11. 1997 15.42

Na Viču je danes odprl svoja vrata Poštni center Ljubljana, eden od dveh poštnih centrov v Sloveniji. Slovesnosti ob odprtju se je med drugim udeležil tudi minister za promet in zveze Anton Bergauer.

Christov ameriški sen

28. 11. 1997 08.52

Umetnik bolgarskega rodu Christo Javacheff je napovedal, da bo Central Park v New Yorku za dva tedna prekril z lebdečo streho. Podvig naj bi se mu posrečil s pomočjo niza 4,5 metra visokih in skoraj tri metre širokih kovinskih vrat, ki jih bo na razdalji dveh metrov postavil vzdolž potke v znanem parku. Na vrata bo pritrdil velike kose platna, ki bodo tako lahko vodoravno lebdeli. Samosvoj Bolgar upa, da bo projekt, ki ga bo tudi sam financiral, lahko čimprej izvedel.

Deset golov Floride, Dallas in Detroit z ramo ob rami

27. 11. 1997 11.55

Najvišjo zmago v devetih ponoči odigranih srečanjih severnoameriške lige NHL so dosegli hokejisti Floride, predzadnje moštvo v atlanstki skupini. Na domačem ledu so kar z 10:5 ugnali moštvo iz Bostona.

Neresni iraški predlogi?

27. 11. 1997 10.08

Irak je pozval Združene narode, naj zaključijo dosje o jedrski oborožitvi, češ da je Irak izpolnil svoje obveznosti. Bagdad je v pismu, namenjenem varnostnemu svetu, zatrdil, da je izpolnil zahteve resolucij Varnostnega sveta ZN o razorožitvi Iraka. Argumenti za nadaljnje preučevanje tega dosjeja, ki jih je navedel Varnostni svet, so po besedah iraške vlade sekundarni. ZDA pa so pozvale komisijo ZN za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM), naj sprejme ponudbo Bagdada, da ji bo odprl vrata predsedniških palač. Na sedežu ZN v New Yorku včeraj niso hoteli uradno komentirati iraškega predloga, vendar pa ga je nek prestavnik ZN označil za neresnega.